گرامی مقدم

اذعان تلخ سخنگوی حزب اعتماد ملی؛ ما ناکارآمدیم و مردم کناره‌گیری ما را می‌خواهند.

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. هر روز ۰۷:۳۰ با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

***

از آن دوم خرداد تا این «سوم خرداد»

پهپاد آمریکایی گلوبال‌هاوک، که یکی از پیشرفته‌ترین پهپادهای جاسوسی آمریکاست، در دقایق آغازین روز پنجشنبه گذشته و در حالی که به حریم هوایی کشورمان تجاوز کرده بود؛ با سامانه پدافند هوایی «سوم خرداد» هدف قرار گرفت و ساقط شد.

هدف قرار گرفتن این پهپاد با سامانه سوم خرداد، که یک سامانه ایرانی است، موجی از تحسین و تعجب را در میان محافل داخلی و خارجی برانگیخته و معادلات جدیدی را در نگرش‌های فناورانه، امنیتی، تسلیحاتی و پدافندی موجب شده است.

*از رهگذر این تجربه خوب، می‌توان به تجربه «دوم خرداد» نیز اشاره کرد.

دو تجربه‌ای که در یکی شاهد خودباوری، «نه»! به دشمن، امنیت‌بخشی به مردم و ایجاد حس خوب وطن دوستی و امنیت هستیم...

اما در دیگری به نظاره پرونده‌ای می‌نشینیم مشحون از نامه‌های تسلیم به آمریکا، عدم نظارت بر اقتصاد و معیشت مردم، اصرار بر کدخدا بودن آمریکا، ترساندن مردم از داستان‌های ناواقعی جنگ و قحطی، گره زدن وضعیت کشور به توافق با غرب و هر آنچه که در طول این سال‌ها به تلخی در اقتصاد و سیاست و دیپلماسی شاهد بوده‌ایم.

دوم خردادی که با عملگری جریان سیاسی خاص یا همان اصلاح‌طلبان در حافظه ایران و ایرانی ثبت شد، با «تَکرار می‌کنم» ادامه یافت و هم‌اکنون نیز با تکیه زدن بر اریکه اجرائیات کشور، اوضاع اقتصادی امروز را رقم زد.

بخش جالب‌تر این تراژدی نیز این است که کسانی از اردوگاه دوم خرداد، همچون قوت روزانه و قاتق نان، مشغول حمله به گفتمان سوم خرداد هستند، اوضاعی که خود پدید آورده‌اند را به گردن آنها می‌اندازند و از آنها با عناوینی مثل «دولت پنهان»، دلواپسان، کاسبان تحریم، پرستوسازان، دولت باتفنگ و… یاد می‌کنند. تا مبادا این گفتمان در ذهن و روح فرایندهای اجرایی کشور جاری و ساری شود.

و این در حالی است که مردم ایران، امروز کارنامه سوم خرداد و دوم خرداد را به رأی‌العین مشاهده می‌کنند و مشغول مقایسه آنها هستند.

که «سوم خرداد» چگونه امنیت و عزت و آبرو به ارمغان می‌آورد اما دوم خرداد...

(«تیتر» این اپیزود، برگرفته از جمله منتشر شده در حساب توییتری یک کاربر فضای مجازی است)

***

کشف اسناد تقلب انتخابات ۸۸ در «اینترنت»!

«علی شکوری‌راد»، از دستگیرشدگان فتنه ۸۸ و دبیر کل حزب اتحاد ملت به تازگی طی اظهاراتی که کانال تلگرامی امتداد (ارگان این حزب) آنها را منتشر کرد، گفته است:
 

«محاکمه و دفاعیات محمدرضا خاتمی در دادگاه موجب شد باور به وقوع تقلب در انتخابات ۸۸ زنده و فراگیر شود. به‌نظر می‌رسد دادگاه نمی‌خواهد به ادعای تقلب رسیدگی کند و به همین دلیل نه به عدد و رقم ورود و نه شهود را دعوت کرد.»

او می‌افزاید: زود، تند، سریع دلیل می‌خواهند و تا دلیل اقامه می‌شود می‌گویند: ساکت!

*خاتمی پس از آن به دادگاه فرا خوانده شد که طی اظهاراتی در یک مصاحبه ویدئویی در سال گذشته، اظهار کرد که در انتخابات سال ۸۸، بیش از ۸ میلیون تقلّب رأی وقوع یافته است! [۱]

او به دادگاه فرا خوانده شد تا ادعای خود را اثبات کند. که البته هم‌اینک دفاعیات او تمام شده و منتظر صدور حکم است.

شنیده‌هایی که از متن دادگاه وی وجود دارد، اینست که استنادات خاتمی به برخی گفته‌های حاوی اشتباه یا تناقض برخی مسئولان امر در سال ۸۸ است که این گفته‌ها عموماً با سرچ در اینترنت به دست آمده‌اند.

اشتباهاتی در اینترنت که خاتمی را به بروز ۸ میلیون تقلب در سال ۸۸ دلالت کرده است!

مع‌الوصف شخص خاتمی و اصلاح‌طلبان بهتر از هرکسی می‌دانند که این حرف‌ها هرگز حرف‌هایی محکمه‌پسند محسوب نمی‌شود و هیچ دادگاهی به صرف چند شنیده و چند مصاحبه، نمی‌تواند آرای خوانده شده و اثبات شده مردم را مخدوش اعلام کند.

به سخن دیگر اینکه خاتمی اساساً سند متقنی مبنی بر بروز تقلّب در اختیار ندارد و شانتاژ صورت گرفته از طرف شکوری‌راد نیز صرفاً از همین رو صورت می‌گیرد تا بلکه از این نمد کلاهی برای اصلاح‌طلبان بافته شود.

در اشاره به ادعاهای خاتمی و دوستان او در مخدوش اعلام کردن انتخابات سال ۸۸ و معارضه با نظام اسلامی بیان چند نکته ضروریست:

۱_ واضح و مبرهن است که اگر اصلاح‌طلبان دلیل متقن و سند معینی مبنی بر بروز تقلب در انتخابات سال ۸۸ داشتند، در همان سال ۸۸ این سند را ارائه می‌کردند نه اینکه آنرا به ۱۰ سال بعد وا بگذارند.

۲_ بهتر بود محمدرضا خاتمی پیش از طرح این ادعا، هماهنگی بیشتری با برادر خود (محمد خاتمی) و ایضا با افرادی مثل سعید حجاریان، محمد عطریانفر، محمدعلی ابطحی، مصطفی تاجزاده و سایر اصلاح‌طلبان ستادی که تأکید مؤکد داشته‌اند در سال ۸۸ تقلبی صورت نگرفته است [۲]، می‌داشت تا ادعاهای او در دادگاه اخیر، باعث بروز تناقض میان جوانان اصلاح‌طلب نشود.

۳_ یکی از واضح‌ترین سؤالاتی که خاتمی و دوستان او بایستی درباره ادعای اخیر تقلب ۸ میلیونی در انتخابات سال ۸۸ به آن پاسخ بدهند این است که اولاً آنها با علم به وقوع تقلب تأثیرگذار در یک انتخابات چگونه به خود اجازه دادند در انتخابات بعدی، همان نظام متقلب! را به رسمیت بشناسند، نه یک دوره بلکه چند دوره در انتخابات‌های بعدی شرکت کنند و حتی در شب انتخابات نیز اعلام کنند که ما تضمین روحانی هستیم. [۳]

و ثانیاً خاتمی این تناقض را چطور پاسخ می‌دهد که آن نظام متقلّبی که سبب‌ساز بروز ۸ میلیون تقلّب در یک انتخابات شده است چرا در انتخابات‌های قبلی و بعدی افلیج بود و کاری نکرد تا اصلاح‌طلبان به قدرت نرسند؟ (اما گویا افلیج بودن او در حدی بوده است که بیشترین زمان حضور در قدرت اجرایی کشور طی ۴۰ سال گذشته مربوط به اصلاح‌طلبان و جریان چپ بوده است!)

از طرفی این نظام متقلّب چرا قدرت دفاع از خود را ندارد و به معارضین خود اجازه می‌دهد که اینگونه پرچم مخالفت بردارند و به راحتی آب خوردن، بزرگترین حقایق را نیز منکر شوند؟

این سؤالات به روشنی نشان می‌دهد که ادعای خاتمی و چند اصلاح‌طلب معمّری که پیرامون او جمع شده‌اند، به لحاظ فلسفی، یک نمایش سریع‌الانقضا بیشتر نیست و از آتش آن آبی برای اصلاح‌طلبان گرم نخواهد شد.

چون هیچ عقل سلیمی از چپ‌ها نمی‌پذیرد که همزمان در انتخابات شرکت کنند، جزو اصلی‌ترین اعضای هیئت حاکمه دولت باشند و اعلام کرده باشند که ما تضمین رئیس‌جمهور هم هستیم اما مدعی متقلّب بودن نظام اسلامی در انتخابات هم باشند!

ماجرای خاتمی و اتهامات او به نظام اسلامی همچنین در حالی است که او به جای این کارهای سبک، می‌بایست ممنون نظام اسلامی در برخورد با شخص او، با برادر او و با دوستان او باشد که چگونه با سماحت و بزرگواری رهبری فرزانه انقلاب، از خیانت و تقلای آنها برای براندازی نظام اسلامی و سر دادن شعار «انتخابات بهانه است، اصل نظام نشانه است» در کف خیابان‌ها گذشت شد.

می‌توانید متن صحبت‌های نماینده دادستان در دادگاه محمدرضا خاتمی را نیز در اینجا بخوانید.

***

اعترافات مهم سخنگوی حزب اعتماد ملی:

ما ناکارآمدیم و مردم کناره‌گیری ما را می‌خواهند

«اسماعیل گرامی‌مقدم»، فعال اصلاح‌طلب و سخنگوی حزب اعتماد ملی در بخشی از یک مصاحبه با شماره پنجشنبه گذشته روزنامه آرمان امروز درباره شرایط فعلی اصلاح‌طلبان اظهار کرده است:

«گرچه اقلیت هستیم، اما مردم برای این به میدان نیامده‌اند که ما را عضو شورای شهر و مجلس کنند که فقط جریان مقابل به این پست‌ها و دستگاه‌های اجرایی وارد نشود. گرچه این هدف در درون آن مستتر بوده، اما آنچه مردم از ما می‌خواهند این است که اگر نمی‌توانیم در اجرا موفق باشیم یا باید همواره بر مطالبات مردم تاکید کنیم یا از مقام خودمان کناره‌گیری کنیم.»

او می‌افزاید: اگر آقای روحانی با مردم صادق بود به شعارهایی در جهت مطالبات مردم داد و هیچ‌یک را انجام نداد، عمل می‌کرد. آقای روحانی حتی از طرح برخی مطالبات سیاسی اجتناب کرد. گرچه چندی است که خود نیز اظهار می‌دارد که اختیار کافی ندارد. اگر دولت و رئیس دولت اختیار ندارد چه بهتر که صادقانه به مردم اعلام کند و از مسئولیت خود کناره‌گیری کند. حداقل مردم بدانند که مسئولان آنها صادق هستند و در انتخابات بعدی اشتباه نکنند. [۴]

*گرامی‌مقدم حقایق مهمی از جمله در اقلیت بودن و ناکارآمدی اصلاح‌طلبان و خواست مردم مبنی بر نبودن این جریان خاص سیاسی را بر زبان جاری کرده است که جای تأملات بسیاری دارد.

ما قضاوت درباره این اظهارات را بر عهده مخاطبان محترم وامی‌گذاریم...

***

1_ https://fararu.com/fa/print/379276

2_ https://tn.ai/114430

3_ https://www.isna.ir/news/96021206977/

4_ http://www.armandaily.ir/fa/print/main/260992

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 39
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 10
 • IR ۰۸:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۱
  اگه واقعاً به اسلامیت نظام اعتقاد قلبی داریم باید حداقل ممنوع التصویری از مخالفین بر طرف شود خصوصاً ممنوع التصویری محمد خاتمی که روزی رئیس جمهور این آب و خاک بود و الحق انتظارات نظام رو تو این ایام ممنوع الفعالیتی برآورده کرده.
  • سید IR ۰۹:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۱
   53 77
   برای چه می خواهی مردم را دچار مصیبت پرداخت کفّاره به دلیل دیدن چهره این وطن فروشان کنی!؟ مگر نمی دانی که دیدن ایشان کفاره دارد!؟!؟!
  • IR ۱۰:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۱
   22 12
   خودت یه بار دیگه این متنی رو که نوشتی بخون ببین قانع میشی!
  • حجت IR ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۱
   15 14
   می گم بیا ابولهبو هم دعا کنیم. هرچی باشه عموی پیامبر بوده ناسلامتی
  • حجت IR ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۱
   10 12
   می گم بیا ابولهبو هم دعا کنیم. هرچی باشه عموی پیامبر بوده ناسلامتی
  • IR ۱۲:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۱
   13 1
   فقط پول .. هوا و اکسیژن هم برای پولدارهاست. البته خود مردم هم به این چیزها و برتری قشر پولدار رای داده اند همیشه
  • IR ۱۲:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۱
   20 6
   بنی صدر هم رییس جمهور این آب و خاک بود. آقا محمد خان قاجار و رضاخان هم پادشاهان همین آب و خاک بودند. شاه سلطان حسین هم به همجنین.
  • IR ۱۴:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۱
   3 6
   خوب مگه بنی صدر ممنوع التصویره؟ به نظر من که با این ممنوع لتصویری فقط خواستید حاشیه امن برای خاتمی ایجاد کنید
  • IR ۱۸:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۱
   0 0
   که دوباره فسادهای سیاسیو اقتصادیو اخلاقی بیحدوحصر خودرا ادامه بدن .بله
  • موحدی فرد IR ۲۰:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۱
   2 1
   ایران -دو موشک ساخته-یکی موشک دوم خردادی ها-که تمام اهداف اقتصادی /فرهنگی/سیاسی ومعیشتی این مملکت و مردمش را سوراخ سوراخ کرده و عظمت ایرات را به دست دولتمردانش -نابود کرده---و یک موشک سوم خردادی ها(سپا عزیز)--که آبروی خراب شده توسط دوم خردادی های داخلی را -با شلیک فقط یک موشک--خریدو بزرگترین گردنکلف جهان را به خاک سیاه نشاند--حالا قضاوت کنید دوم خردادی خوبه ؟ یا سوم خردادی ؟؟؟.
  • محک IR ۱۰:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۲
   2 1
   خاتمی بگوید این پولهایی که از ملک عبدالله برای سال88گرفت راچه کار کرده تا ممنوعیت اوبرداشته شود
 • IR ۰۸:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۱
  لعنت خدا بر این اصلاحات که همه چیز مملکت را با هم به گند کشید اقتصاد و فرهنگ و دیانت و ......همه را باهم خراب کرد . ادم صف اخوندهای اصلاحاتی را که می بیند یاد لشکر شمر می افتد
 • IR ۰۸:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۱
  شما فتنه گران با آمریکا ساخته بودید. این آدرسهای غلط هم برای ادامه حیات بیشتر شماست. بالاخره وقتش می رسه.
 • سید IR ۰۸:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۱
  تهوع آوری و حال به هم زنی بی اندازه اصلاح طلبان تهوع آور!
  • IR ۱۵:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۱
   5 6
   کامنتای تو که از همه بیشتر تهوع اوره
  • IR ۲۰:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۱
   1 0
   من فکر کنم حامله ای یه تست بگیر
 • حسین IR ۰۹:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۱
  فقط میتونم بگم متاسف ام .
 • IR ۰۹:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۱
  اه اه از این عکس دسته جمعی ادم یاد قران خوانان لشکر عمر سعد می افتد لعنت به فتنه که سر امام حسین علیه السلام را با نام خدا بریدند.
 • علی IR ۰۹:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۱
  لعنت خدا و مرگ بر منافقان و خوارجان کنونی باد
 • AE ۱۰:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۱
  15 19
  حیف شدند اگه بودند وضعیت الان خیلی بهتر بود
  • IR ۱۱:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۱
   16 6
   مگر نبودند ؟ بفرمایید چه کردند؟
  • IR ۱۳:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۱
   16 3
   اگر شرف ندارید لااقل برای شعور ملتی که رأی دادند ارزش قائل باشید الان که دولت و اکثر شورای شهرها و شهرداری دست افسادطلبان است جز خسارت و گرانی چه کردند برای مردم
 • مرتضی IR ۱۰:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۱
  12 2
  یعنی همه شما جناحها برای بدبختی ملت دست بیکی کرده‌اند.خداوند متعال آبروی همه شمارا خواهد بدر.امین
 • IR ۱۰:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۱
  11 9
  شرایط موجود رامت,,جنگ اقتصادی ,,تعرض به لیت المال محصول عملکرد. این جماعت است هنوز فراموش نکردیم که صنعت هسته ای را تعطیل و برنامه موشکی رسما انتقاد می کرده و خواهندکرد,,قوه محترم قضایبه لطفا بدوا از اموال نامشروع شروع نمایید..
 • رسول IR ۱۰:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۱
  13 2
  متاسفانه احزاب همه شون فقط به فکر حزب خودشون هستن نه به فکر مردم، اصلاح طلب ، اصولگرا وغیره رو هم دیدیم
 • IR ۱۱:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۱
  16 1
  من از بیگانگان هرگز ننالم كه با من هرچه كرد آن آشنا كرد !!!!!!!!!!!!!
 • IR ۱۱:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۱
  9 0
  این، مردم هستند که باید بین رأی به گفتمان دوم خرداد و گفتمان سوم خرداد، یکی را انتخاب کنند...
 • IR ۱۲:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۱
  18 20
  بوی گند خاتمی می یاد
 • ناشناس SE ۱۲:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۱
  5 4
  خدا نبخشد فتنه گران را، ان شاء الله جایگاهشان در آتش خواهد بود.
 • IR ۱۲:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۱
  7 7
  رای به روحانی واصلاح طلبان تف سربالا بود.
 • علی IR ۱۳:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۱
  10 8
  مشرق جان قسم حضرت عباس خودت و طرفدارانت را باور کنیم یا دم خروس را؟ واقعا گند زدید تو اخلاق. هیج انسانیتی در وجودتون نیست. طرفدارهات از نظر سطح فرهنگی فوق العاده فاجعه هستند و خودتم چون نظرات توهین امیزشون را منتشر میکنی واقعا لیاقت آزادی در فضای مجازی نداری. واقعا به صحت اعتقادمان به خاتمی ایمان پیدا کرده ام. فوق العاده ناجوانمردید اگر دین ندارید لااقل ازاده باشید. شرف نداری پیام منو پخش کنی فقط گفتم تا بسوزی با طرفدارهای اقلیتت
  • IR ۱۸:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۱
   3 1
   ادم باش میگم از سالن بندازنت بیرون ها
 • نظری IR ۱۳:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۱
  6 12
  اگه دوباره به عقب برگردم باز هم به اصلاح طلبان رای می دهم.
  • IR ۱۴:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۱
   6 3
   غصه نخور هنوز 800 سال دیگه وقت داری که به اصلاح طلبان رای بدی!
 • هادی IR ۱۳:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۱
  7 6
  عکس چندشی بودلطفا این عکسوبرداریدحالم بهم خوردخدالعنت کنه هرچی وطن فروش روآمین
 • SY ۱۵:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۱
  7 6
  مشرق چرا عکس این خائنین رو چاپ کردی
 • IR ۱۸:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۱
  0 1
  مرگ بر اصلاحات
 • IR ۲۳:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۱
  0 1
  اصلاح طلبان واقعا ننگتان باد شایسته ناسزا هم نیستید تاریخ ایران را مرور کنید از شماها پلیدتر وجود نداشته است /گم شوید
 • سیدعلی موسوی IR ۰۹:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۲
  0 1
  سلام درود و هزاران آفرین خدمت دوستان مشرقی و محللین این وبلاگ فوق العاده ...دست و قلم شمارا بوسیده و متشکرم از این که با ادبیات متین و فوق العاده خود ابوذر زمانه شده اید ...سلام و درود برشما باد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس