روحانی

حالا طراحی کمی عوض شده است و شاید قرار است با گوشت بالای صدهزار تومان، پراید ۵۰ میلیون تومان و خانه متوسط متری ۱۱ میلیون تومان، «فشار از پایین» برای گرفتن «اختیارات ویژه» در بالا ایجاد شود.

سرویس سیاست مشرق- در حالی که دولت روحانی به روایتی با اختیارترین دولت پس از انقلاب است که بسیاری از خطوط قرمز جمهوری اسلامی را در سیاست خارجی و داخلی شکسته است و زمانی رئیس این دولت می‌گفت که «مسؤولیت مذاکرات هسته‌ای کاملاً با من است» و از سوی دیگر، رهبر معظم انقلاب برای همراهی و حمایت از دولت حتی اجازه فعالیت‌های خدماتی موازی با دولت را به نهادهای انقلابی صادر نکردند، مدتی است که روحانی سخنانی به زبان می آورد که خبر از یک طراحی سیاسی جدید برای امتیازگیری می‌دهد.

روز یکشنبه ۲۹ اردیبهشت، روحانی در دیدار با جمعی از دانشجویان و جوانان گفت:

" حضور نسل جوان و تلاش برای استفاده از ظرفیت‌های استفاده نشده قانون اساسی راه حل مشکلات است و قانون اساسی ما ظرفیت‌های بالایی دارد که یکی از آنها اصل ۵۹ است که می‌گوید اگر در یک مسأله مهم فرهنگی، اجتماعی یا سیاست خارجی، اختلاف نظر داریم، می‌توانیم پای صندوق آرا برویم تا مردم نظر دهند. طبق این اصل و در مسائل اساسی نمایندگان ملت در مجلس می‌توانند تصمیم بگیرند تا موضوع به رأی عمومی گذاشته شود و مشکل حل شود." [۱]

آدرس انحرافی رئیس جمهور در مطرح کردن دوباره و چندباره بحث رجوع به «همه‌پرسی» برای مسائل سیاست خارجی، در حالی است که کشور در سیاست خارجی «بن بست» ندارد و تکلیف مجموعه‌های حاکمیتی بنا بر همه اصول و قواعد عقلی، شرعی و قانونی توسط رهبری نظام روشن شده است که در وضعیت کنونی « نه جنگ می‌شود، نه مذاکره می کنیم» و رهبر انقلاب در دیدار با کارگزاران نظام (۲۴ اردیبهشت) از این تعبیر استفاده کردند که « مذاکره با دولت کنونی آمریکا سم مضاعف است» و در «جنگ اراده‌ها»، گزینه قطعی پیش روی ملت ایران را «مقاومت در همه زمینه‌ها» دانستند.

خطوط سیاست خارجی به صراحت و به روشنی توسط رهبر نظام مشخص شده است و ابهام و «بن‌بستی» وجود ندارد که رئیس جمهور از رجوع به اصل ۵۹ برای تصمیم‌گیری در سیاست خارجی می‌زند. مساله این‌جاست که در حضور رهبر معظم انقلاب که سیاست‌های کلان جمهوری اسلامی را مشخص می‌کنند، اصولاً رئیس جمهور در چه جایگاهی است که با مطرح کردن گزینه‌های نامرتبط و خارج از زمینه، به دنبال تشکیک در «گزینه قطعی» (و البته منطقاً تنها گزینه در برابر باج خواهی و زورگویی عیان دولت آمریکا) ملت ایران است؟

اما درست فردای آن روز، یعنی در شامگاه ۳۰ اردیبهشت، رئیس جمهور در دیدار با جمعی از علما و روحانیون، خواسته‌های جدیدی را مطرح کرد که نشان از یک طراحی تازه در تیم عملیات روانی و سیاسی ریاست جمهوری دارد. در این جلسه، ابتدا روحانی با بیان این حقیقت که کشور در یک «جنگ اقتصادی» است، وارد مقایسه شرایط با دوران جنگ تحمیلی شد:

"در دوران جنگ تحمیلی نیز در مقطعی که با مشکل مواجه شدیم، شورای عالی پشتیبانی جنگ ایجاد شد و همه اختیارات در دست این شورا بود و حتی مجلس شورای اسلامی و قوه قضائیه نیز در تصمیم‌گیری آن شورا دخالتی نداشتند و امروز هم در شرایط جنگ اقتصادی قرار داریم". [۲]

رئیس جمهور افزود که در شرایط فعلی، برای مدیریت بهتر، به «تمرکز قدرت و تصمیم‌گیری» نیاز دارد. به بیان ساده‌تر، حسن روحانی انتظار دارد که به بهانه وجود شرایط «جنگ اقتصادی»، به او اختیاراتی فراتر از حد رئیس قوه مجریه داده شود و به مانند شرایط جنگی، «فرماندهی واحد» به او سپرده شود و نه تنها قوای دیگر (مقننه و قضائیه) که نهادهای دیگر هم حق مداخله در کار فرماندهی را نداشته باشند. او با یادآوری تشکیل «شورای عالی پشتیبانی جنگ» در دوران دفاع مقدس، تاکید کرد که آن شورای عالی" از اختیاراتی برخوردار بود که حتی مجلس و قوه قضائیه هیچ دخالتی در تصمیم‌گیری آن نداشتند."

روحانی تلویحاً خواستار «اختیارات ویژه» فراقانونی به بهانه «فرماندهی» جنگ اقتصادی است.

رئیس جمهور در حالی خواست‌هایی غیرعادی از قبیل «رجوع به همه‌پرسی» و «اختیارات ویژه» را مطرح می‌کند که عملاً خروجی دولت در اداره امور جاری مملکت، با اما و اگرهای جدی رو به رو شده است و حتی اصلاح‌طلبان و حامیان و فداییان دیروز روحانی، به منتقدان نحوه مدیریت دولت بدل شده‌اند تا به خیال خود، در ذهن مردم از اتهام نقش داشتن در روی کار آمدن این دولت تبرئه شوند. نمونه آن، جلسه افطاری رئیس جمهور با «هنرمندان» در ۲۸ اردیبهشت بود که به طرز غم‌انگیزی و قابل‌تاملی خالی از اهالی هنر و فرهنگ بود، یعنی همان‌ها که در اردیبهشت ۹۶ دستار و شال بنفش بر سر و حتی آرایش بنفش بر صورت کرده بودند و تمام قد برای روحانی تبلیغ می‌کردند و امروز حاضر نیستند حتی در یک نمای دور با رئیس جمهور دیده شوند.

جلسه افطاری روحانی با هنرمندان تقریباً خالی از چهره شناخته شده بود

شاهکار دولت در سو مدیریت امور کشور، جهش انفجاری قیمت کالاهای اساسی، نبود هیچ نوع مکانیسم نظارتی در واردات و توزیع کالاهای اساسی، به باد دادن ۲۰ میلیارد دلار ذخیره ارزی کشور با اعلام ارز ۴۲۰۰ تومانی در اواخر فروردین ۹۷ و ایجاد زمینه‌های رانت و فساد ویران کننده، جهش حیرت‌آور قیمت خودرو و عنان‌گسیختگی خودروسازهای دولتی در باج‌گیری از مردم، رها کردن هر نوع سیاستگذاری در تولید و عرضه مسکن و مدیریت بازار قیمت و اجاره‌بهاء و خرد شدن کمر طبقه متوسط زیر بار هزینه‌های مسکن به ویژه در شهرهای بزرگ، فساد گسترده در ثبت سفارش و واردات خودروی خارجی، چوب حراج به شرکت‌های دولتی از قبیل ماشین‌سازی تبریز و نیشکر هفت‌تپه در قالب خصوصی سازی، شکستن کمر تولید زیر بار مانع تراشی بانک‌ها و دستگاه‌های دولتی، کمبود دوره‌ای اقلام معیشتی روی سفره مردم، ناتوانی در تحرکات دیپلماتیک در جهت اعمال فشار بر طرف‌های اروپایی در جهت واداشتن آن‌ها به عمل به تعهدات، ناتوانی دولت در تأمین داروهای مهم و اساسی در حد داروهای اتاق عمل در شرایطی که طبق همه قواعد و قوانین بین‌المللی دارو از دایره همه تحریم‌ها خارج است....و در مجموع نداشتن هیچ نوع استراتژی و تاکتیک‌های اقتصادی مشخص و روشن برای اداره کشور در شرایط خاص جنگ اقتصادی و چنگ زدن تیم اقتصادی دولت به طناب پوسیده «آزادسازی قیمت» و «دست نامرئی آدام اسمیت» و از همه مهم‌تر یک کابینه راکد، منفعل، خسته و بی انگیزه، وصف حال فعلی عملکرد و رفتار دولت اعتدال است. حال سوال این‌جاست که روحانی با همین اختیارات مصرح در قانون اساسی (که یک قلم آن، تسلط بر بالای ۸۵ درصد از عایدات و درآمدهای کشور و در اختیار داشتن نظام مدیریتی کشور است) چه دستاورد قابل ذکری داشته و کدام طرح ویژه اقتصادی را اجرا کرده، که حال درخواست «فرماندهی» و «اختیارات ویژه» را دارد؟

آیا این نوع مطالبات کاملاً غیرمنطقی و زیاده‌خواهانه و فراقانونی، ادامه همان سناریوی آشنای لیبرالیست‌ها و تکنوکرات‌ها از دهه ۷۰ نیست که وقتی در مملکت‌داری با ناکارآمدی و ناتوانی مواجه می‌شوند، از نداشتن «اختیار» و «دولت پنهان» و «می خواستیم، اما نگذاشتند» می‌گویند با شانتاژ رسانه‌ای و تبلیغاتی، از زیر بار مسؤولیت فرار می‌کنند؟

آقای روحانی به همین سوال ساده پاسخ دهد که تاکنون کدام «طرح» و «برنامه» و سناریوی اقتصادی خاص و ویژه‌ای را برای مدیریت اوضاع اقتصاد جنگی تدوین و تدارک و عرضه کرده که مجلس «همسو» رد کرده باشد یا سایر ارکان نظام جلوی اجرای آن را گرفته باشند؟ آیا اصولاً دولت هیچ راهبردی در ۶ سال گذشته، جز «مذاکره» و «برجام» در سیاست خارجی و «رها سازی اقتصادی» و برداشتن مکانیسم‌های کنترل و نظارت در عرصه‌های مختلف (اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی)، طرح و برنامه دیگری رونمایی کرده است؟ آیا مگر برجام در سیاست خارجی و آزادسازی اقتصادی (از نوع فاجعه بار آن و همراه با چوب حراج زدن به دارایی‌های دولتی و فروختن آن به ثمن بخس) اجرا نشده است؟

آقای روحانی و دولت او دقیقاً روشن کنند که قرار است با «اختیارات ویژه» کدام طرح بر زمین مانده و کدام دستورکار را اجرا کنند؟

جالب این‌جاست که سیدمحمد خاتمی، در سال ۸۲، یعنی در ششمین سال حضورش در رأس قوه مجریه، با همراهی و همکاری مجلس ششم که در سلطه‌ی حزب دولت‌ساخته ی مشارکت بود، ذیل این بهانه که «رئیس جمهور اختیارات کافی ندارد»، غائله «لایحه افزایش اختیارات ریاست جمهوری» و «اصلاح قانون انتخابات و حذف نظارت استصوابی» را به راه انداختند که به « لوایح دوقلو» معروف شد.

این لوایح دوقلو چنان اختیاراتی به رئیس جمهور می‌داد که عملاً می‌توانست به رؤسای قوای دیگر و حتی دیگر ارکان نظام امر و نهی کند و مقامات سیاسی و کشوری و لشکری ارشد را بازخواست کند و به محاکمه بکشاند! اهل سیاست به یاد دارند که در آن سال، چه غوغایی توسط دولتیان و مجلسیان و بازوهای تبلیغاتی آنان در روزنامه‌های دوم خردادی بر سر رد قابل انتظار این لوایح در شورای نگهبان به راه افتاد و حتی با طراحی و هدایت بخشی از بدنه دولت و مجلس قرار بود کوی دانشگاه تهران در اواخر خرداد ۸۲ به آشوب کشیده شود ۱۸ تیر ۷۸ تکرار گردد، تا آن‌ها برای تصویب لوایح دوقلو در بالای نظام «چانه‌زنی» کنند!

خبر روزنامه «حیات نو» (۱۱ شهریور ۸۱) درباره ارائه لوایح دوقلو توسط خاتمی به مجلس ششم

در همین زمینه بخوانید:

دست‌پروردگان اصلاحات؛ کارگزاران ستاد تحریم‌های آمریکا / «سعید قاسمی‌نژاد» کیست و کارفرمایان سابق او چه کسانی بودند؟ +تصاویر

حالا شاید طراحی کمی عوض شده باشد. شاید قرار است با گوشت بالای صد هزار تومان، پراید ۵۰ میلیون تومان و خانه متوسط متری ۱۱ میلیون تومان، در کف جامعه فشار ایجاد شود تا در بالا برای گرفتن «فرماندهی» و «اختیارات ویژه» چانه زنی شود.

شاید در این زمینه، نقل سخنان « محمدرضا جهان‌بیگلری»، اقتصاددان و عضو اتاق بازرگانی با سایت ۹۰ اقتصادی (۳۱ اردیبهشت) جالب و قابل تأمل باشد. او در بخشی از سخنانش گفت:

" در بدترین شرایط جنگی هم اقتصاد کشور نمی‌بایست با این سرعت به این تورم می‌رسید. در حال حاضر شاهد سبقت کالاهای اساسی داخلی و خارجی و حداقل نیازهای معیشتی مردم حتی از افزایش نرخ ارز هستیم که این بسیار غیر معقول است."

جهان بیگلری افزود:

" بنا به گفته تجار همسایه و اعلام آمادگی آنها برای تأمین کالاهای اساسی کشور، واردات گوشت از ترکیه با نرخ ارز آزاد به قیمت پنجاه و پنج هزار تومان تحویل در ایران و کشورهای همسایه دیگر با قیمت‌های زیر چهل هزار تومان امکانپذیر است. قیمت خودروهای داخلی و خارجی چندین برابر قیمت‌های فروش کارخانه‌ها هستند. قیمت‌های مسکن ساخته شده بی دلیل به چندین برابر نسبت به سال گذشته رسیده است و تولیدات داخلی نیز شامل تورم چندین برابری شده‌اند، دولت چه دلیل و توضیحی برای این شرایط دارد؟ "

این کارشناس و فعال اقتصادی سپس نکات قابل تأملی درباره تیم اقتصادی دولت بیان کرد که به شدت جای تأمل دارد:

" دکتر روحانی و تیم اقتصادی‌شان گویا از بوجود آمدن این شرایط خرسند هستند. دکتر نهاوندیان طلبه جوانی بود که بعد از رفتن به آمریکا به یکباره بعنوان اقتصاددان در مجموعه دولت شناخته شد و در پست‌های اقتصادی وزارت بازرگانی و معاونت اقتصادی شورای امنیت ملی حضور یافته و از بدنه دولت به بخش خصوصی راه یافت. شخصی که حتی برای مدت کوتاه هم یک شرکت خصوصی را اداره نکرده و نسبت درآمد و هزینه را نمی‌تواند درک کند، چون همیشه حقوق خود را از بودجه‌های دولت سر موقع دریافت کرده و از شرایط کنترل بحران اقتصادی کوچک‌ترین اطلاعی ندارد.

نوبخت نیز مثل نهاوندیان برنامه‌ای برای اقتصاد ندارد و نخواهد توانست مدیریت بحران اقتصادی را به عهده بگیرد. برادران نیلی هم همین گونه هستند، اگرچه مسعود نیلی تئوریسین اصلی دولت روحانی در حوزه اقتصاد بود که چند ماه پیش استعفا داد اما برادرش همچنان در تیم اصلی است. فرهاد نیلی نماینده ایران بانک جهانی است که با نفوذ برادرش، مسئول اصلاح نظام اقتصادی با تکیه بر دیکته نوشته شده کارشناسان صندوق بین‌المللی پول در کشور است و قرار است نظام اقتصادی کشور را به سمت تک رقمی شدن ارز و حذف چند صفر از پول ملی همزمان با اصلاحات نظام بانکی، مالیاتی با هدف کنترل نقدینگی در کشور هدایت کند، آرزویی که دولت از زمان روی کار آمدن بدنبال تحقق آن بود." [۳]

 

[۱] https://www.entekhab.ir/fa/news/478137

[2] https://www.isna.ir/news/98023016233

[3] http://www.90eghtesadi.ir/Content/Detail/2119834

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 63
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 12
 • ۰۱:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  232 7
  اختیارات اقتصادی شیخ کلیددار، منجر به فاجعه دلار جهانگیری شد. اختیارات بیشتر برای کسانی که که خوی فرعونی دارند منجر به دیکتاتوری خواهد شد.
  • مهربان IR ۰۵:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
   5 29
   نه بابا توهم گرفته است
  • ناشناس RO ۰۷:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
   19 40
   مردم در این مملکت هیچ نقشی در کشور ندارند،تصمیمات کلا گرفته شده و می شود...از سیاست خارجی تا اوضاع داخلی!فقط موقع انتخابات و تظاهرات و تحریم به مردم احتیاج هست....در بقیه موارد نیازی به مردم نیست!همه پرسی برای چی؟اصلا مهم نیست که مردم چه خواسته ای دارند...مگه مهمه ظرف یکسال دارایی که با خون جگر پس انداز کردی دود بشه!
  • IR ۰۹:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
   75 4
   به نظرم طرح استیضاح رئیس جمهور باید به رای گذاشته شود و کابینه وی به دلیل کارشکنی و ارتباط با دشمن دادگاهی شوند.
  • دیدگا IR ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
   21 2
   تصور کنید به یه بچه که بی تدبیری و بی عقلی در تصمیم گیری هاش به تجربه ثابت شده اختیارات بیشتری بدیم تا بیشتر بتونه خرابکاری کنه!! حتی فکر کردن به افزایش اختیارات این شخصیت خودش بی عقلیه!
  • IR ۱۷:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
   3 0
   فقط وقتی سیب و گلابی برجام را اورد حاضرم به او اختیار بیشتری بدهم
 • IR ۰۱:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  163 5
  مستأجر پاستور نشین! از برجام، رهاورد حلقه نیویورکی ها چه خبر؟!
  • IR ۰۴:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
   79 6
   دولت منفور بنفش بجای پاسخگویی دنبال پا گذاشتن جای پای فتنه گران است
  • IR ۰۹:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
   50 4
   برجام با سیفون رفته ته چاه فاضلاب اینا هنوز دارن یکطرفه ادامش میدن ! خخخخخخخخخخخخخخ
  • IR ۱۷:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
   8 0
   با عرض معذرت این دولت مثل بچه ایست که لات محل با وعده شکلاتی شرفش را گرفته او را رسوا کرده شکلاتش را نداده و گریه کنان در کوچه رها کرده و حالا این بیچاره نمیداند چه کند
 • سبحان شاهمرادی اصولگرا IR ۰۱:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  77 7
  روحانی کم کم دارد از محمد خاتمی هم بدتر میشود اصلاحطلبان جایگاه ریاست جمهوری را با سلطنت اشتباه گرفته اند
  • سید IR ۱۰:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
   40 2
   شرم و ننگ باد برکسانی که برای حفظ منافع نامشروع شان با گمراه کردن مردم و مصادره آرایشان، حسن روحانی را بر ملّت تحمیل کردند و باعث عقبگرد در ترقی و توسعه کشور شدند!
 • IR ۰۲:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  86 4
  بدبخت کسی است که چشم به راه امثال شما باشد
 • همایون IR ۰۲:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  46 3
  اگر قرار باشد انتخاباتی در کار باشد در ابتدا با توجه به عملکرد ناموفق دولت فعلی در تمامی حوزه ها باید و نارضایتی عمومی از وضعیت فعلی باید درخصوص ادامه ریاست جمهوری روحانی انتخابات زودهنگام انجام بشود .والسلام
 • NL ۰۲:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  78 2
  تازه سوراخ دعا رو پیدا کردن گویا نه کار میکنن نه پاسخگو هستن (بخاطر مجلس تعطیل)، فقط در یک صورت کشور درست میشه که انتخابات مجلس امسال مردم یه سیلی درست تو گوش دولت بزنه بلکه از این به خواب زدن بیدار بشن
 • DE ۰۲:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  18 31
  بن بست وجود ندارد مگه مغز خر خوردهای
 • مومن FR ۰۲:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  50 2
  خدایا به حق آقا ابوالفضل قمر بنی هاشم ,به حق امام حسین ریشه هر چی آدم بی غیرت و نامرده که به گرده این مردم سوارن و دارن و میخوان زندگی امت پیامبر و امت چهارده معصومو به فساد وفنا و تباهی بکشن الساعه و از ریشه بنیاد برکن ,آمین یا رب العالمین .
 • IR ۰۳:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  40 1
  اقای روحانی و دوستان اقتصاددانشون فقط یه فقره از اختیاراتشون استفاده کنن و پول مملکت رو برای واردات غذای سگ لاکچری بازا ممنوع کنن ممنون میشیم،این مورد دیگه دردست دولتی ها هست یا براش اختیارات ویژه میخوان؟ملت راضی نیستن ارز از کشور خارج بشه برای غذای سگ ۱۰ میلیون دلار سال ۹۶، ۷ میلیون دلار برای سال ۹۷،سال ۹۸ و بقیه سالها رو کسی نمیدونه،یعنی تو این سه سال اگه ۲۰ میلیون دلار واردات غذای سگ داشتیم چقدر برا واردات گوشت قرمز هزینه کردن این رو هم لطف کنن رسانه ای کنن
 • IR ۰۳:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  87 1
  با اختیارات فعلی ،زندگی مردم رو داره محو میکند. اختیارات ویژه را، برای اختتامیه بر ایران گذاشتن ،میخواهد ،تا کاری که طی چندهزار سال ،هیچ دشمنی نتوانسته رو ،انجام دهد وایران را از روی زمین محوکند.
 • IR ۰۳:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  73 2
  با اختیارات فعلی ،زندگی مردم رو داره محو میکند. اختیارات ویژه را، برای اختتامیه بر ایران گذاشتن ،میخواهد ،تا کاری که طی چندهزار سال ،هیچ دشمنی نتوانسته رو ،انجام دهد وایران را از روی زمین محوکند.
 • درمان کشور IR ۰۳:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  89 7
  امام خامنه ای دردیدار با دانشجویان:آن روز کسی بالاسر ما نبود؛ گاهی اعلامیه‌ای از امام می‌آمد و خونی در رگهای ما جاری میشد. موانع هم زیاد بود؛ کتک بود، زندان بود، گرسنگی بود و موانع پولی بود. جوانان هم امروز این‌جوری باید حرکت کنند. اگر شما امروز این‌جور عمل کنید، توطئه‌های نرم دشمن که مهم‌ترینش فلج کردن نسل جوان است، خنثی میشود. اگر شما جوانان این‌جوری پیش بروید و زمینه را برای روی کار آمدن دولت جوان و حزب‌اللهی فراهم کنید، غصه‌های شما تمام میشود و این غصه‌ها فقط مخصوص شما نیست
 • IR ۰۳:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  56 1
  خاک بر سر این دولت در این شبهای قدر
  • IR ۰۵:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
   49 0
   درهمه شبها وروزهاخصوصا دراین شبهای قدرصحیح تر است!
 • حسین PL ۰۳:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  58 1
  بزرگترین ضربه به آمریکا اینه که کلید آشیخ حسن را بدیم به ترامپ , چنون رونق اقتصادی ایجاد کنه که فاتحه آمریکا یک ماهه خونده بشه...
 • IR ۰۳:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  53 1
  خدا به حق امیرالمومنین خدا لعنت شون کنه من که هر روز نفرین شون میکنم که به این رهبر حسینی و این مردم انقلابی خیانت میکنند
 • ناشناس IR ۰۳:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  72 1
  یه تو دهنی خوشگل از مقام معظم خورده که تاپایان ریاستش از این غلطها نکنه این جماعت مسئول بچه خارج رفتشونچی دست انگلیس وامریکا دارن که این چنین به مملکت فشار میارن خداداندوحفاظت اطلاعات
 • سیدخلیل IR ۰۳:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  4 0
  باسلام سخنم بانویسنده این گزارش است. حقیر۱۴ساله جنگم طراحی دارم برای برون رفت ازوضعیت کنونی کشورکه تمام تحریمهارا عقیم امیدهارابمردم معضل اشتغال راحل وخلاااصه کل کشوررابحرکت درخواهداورد و حاظرم درببن تمام اقتصاددانان وسیاسیون ان راب نمایش بگذارم وهیچ طرحی روی دست ان بلندنشود وبزرگترین معضل کشوررا به بززگترین امیتیازکشورتبدیل خواهدکرد؟؟ تقاضادارم برای اصلارسانی ب مسیولین کمکم نمایید
 • ۰۴:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  61 1
  بعدها معلوم میشود که حسن فریدون که بود و چه ماموریتی داشت.
 • IR ۰۴:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  40 0
  ترمز وسیله خوبی برای نگه داشتن ماشینی است که سرعتش بیش از حد زیاد است.
 • IR ۰۴:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  61 1
  اون ممه رو لولو برد آقای روحانی، رهبری و ملت به خاطر اینکه بعداً طلب کار نباشید در این چند سال به اندازه کافی به شما اختیارات دادند،ولی آبی از شما گرم نشد.بله اون ممه رو لولو برد..
 • ۰۴:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  43 0
  واردات گوشت از ترکیه با نرخ ارز آزاد به قیمت پنجاه و پنج هزار تومان تحویل در ایران و کشورهای همسایه دیگر با قیمت‌های زیر چهل هزار تومان امکانپذیر است.
  • IR ۰۶:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
   39 0
   مصادیق لشکر معاویه از قبیل وزارت نیرو ، منابع طبیعی ، میراث فرهنگی ، جهاد کشاورزی و صنعت و اختلاس و امثالهم که کارشان بستن پای تولید کنندگان است را مهار کنند کشور همه چیز دارد . اینهمه میسر نخواهد شد مگر با دور کردن نا محرمان از سفره گسترده شهیدان در این کشور .
 • IR ۰۴:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  26 0
  اف بر ویژه خواهان ...
 • IR ۰۷:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  14 0
  با نگاه به این مقاله متوجه شدم هنوز کسانی به فکر مردم هستند.
 • IR ۰۷:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  23 0
  با توجه به عملكرد بد دولت لايحه كاهش اختيارات رياست جمهور با قيد سه فوريت به مجلس ارايه گردد
 • محمد احمدی IR ۰۸:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  2 38
  بهترین گزینه برای خروج ایران ازبحران وخارج شدن ازجنگ فقط رفراندوم است اونم باحضور تمام احزاب
  • IR ۱۲:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
   9 0
   خخخخخخخخع اون حزبهای تشکیل شده از من وخانمومم وپسرخاله ام رو میگی؟! که با پول بیت المال ارتزاق میکنندوپول وزارت کشور سرپا نگهشون داشته ؟
 • IR ۰۸:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  35 0
  برای نابودی ایران به اختیارات بیشتر نیاز دارد.
 • IR ۰۹:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  7 1
  روحانی درست انسان را بیاد بچه های تنبل درس نخوان می اندازد که معلم با ان ها لج است و نمره نمی دهد و مردود می کند. اقای روحانی برای افزایش حقوق ها فقط امسال چتد تبصره و مواد گوناگون پیاده کرد اخرش هم نتوانستی انرا برای همه پیاده کنی و افزایش هم که داده موجب شد مهندس فوق لیسانس دانشگاه شریف معادل یک ابدرچی بی سواد حقوقش اضافه شود. این یک اصل است هرچه انسان ناتوان تر و نادان تر باشد ادعایش هم بیشتر می شود
  • پويا IR ۱۱:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
   2 3
   مشنگ !!! قرار نيست كه همه بيت المال را جمع كنند تقديم جنابعالي كنند كه چون درس خوندي ، درس خوندي تشريف ببر بيرون كار كن ، همه به يك اندازه از تورم ضرر كردند ، افكار شما و امثال شما باعث اين فضاحت حقوق هاي چند ده ميليوني شدند
 • IR ۰۹:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  20 0
  به هیچ وجه نباید اختیارات وی فراتر رود. شاید برای کشتار بی رحمانه مردم هست
 • IR ۰۹:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  25 0
  خدا را شکر ابراهیم رئیسی رئیس جمهور نشد. و گر نه با دلار 5000 تومانی چکارمی توانستین بکنیم . الان دلار 14000 تومان است و همه کار می کنیم ،تازه زمانی که به بیست هزار تومان رسیده بود کارهای بیشتری می توانستیم انجام دهیم اما چه فایده اجازه ندادن بیست هزارتومان بماند. ( به یاد قدیم )حداقل یک قرص نان می شود خرید ، یا لااقل 50 عدد دانه برنج و یا یک عدد پیاز و سیب زمینی ریز و یا 10 گرم پنیر و یک قالب کره 10 گرمی و یک قاشق غذاخوری رب گوجه و یا چند سانتیمتر مربع زمین فقط به اندازه ای که بشود سفره کوچکی را برای صرف خوراک در آن بازکرد و برای خواب و استراحت هم ،خیابان و بیابان و پارک ،فضای زیادی برای استراحت دارد و در صورت عدم تصویب عوارض برای بی خانمانها می شود چند ساعتی در آرامش استراحت کرد . با این توضیحات آیا حیف نیست برای نابودی خودتان اصلاح طلبان فاسد را انتخاب نکنید.!!!!
 • IR ۰۹:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  12 0
  آقای روحانی بگوید با همین اختیاراتی که داشت چه گلی به سر ملت زد که حالا اختیارات بیشتر می خواهد . کلا صحبت های آقای روحانی برای اشخاص دیگر است نه برای خودشان .
 • پويا IR ۰۹:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  11 0
  اين آدم تا مملكت را كامل به لج نكشه دست بردار نيست، آمريكاييها ديگه چه جوري بگن كه سرتون رو كلاه گذاشتيم ، من كه در جريان مسائل كلان سياست كشور نيستم فهميدم كه خارج شدن ترامپ از برجام يك حركت كاملاً حساب شده بين دو حزب آمريكا بوده كه ترامپ بد اجراش كرد و مثل دموكراتها مارمولكي بازي درنياورد ، مويد حرفهام هم سخنان جان كري كه تازه بيرون اومده ، آقاي روحاني بس كن خدا ازت نگذره كه بدبخت مون كردي
 • بهنام IR ۰۹:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  2 17
  آخه چرا اینقدر از رای ازاد مردم وحشت دارید شما
  • IR ۱۳:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
   6 0
   زمان احمدی نژاد غلط کردید ریختید بیرون حالا رای رای میکنید
  • IR ۱۴:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
   4 0
   خدا لعنت کند اعضای شورای نگهبان را که مردم مجبور شدن به این حیف نون رای بدهند
  • IR ۱۴:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
   5 0
   همین رای مردم است که سر کار است.
 • IR ۱۱:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  6 0
  واقعا" چه روی دارند بعضیا.بااین اختیارت گسترده ای که داشتید این هست حال روز ما .آقایون خجالت مامنتظر هستیم که این دولت 4 سالش تمام شود وبحول خداوند یک دولت جوان حزب الله تشکیل شود.
 • IR ۱۱:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  0 3
  دولت مقصر نیست مشتی مرفه راس کار امده اند که درد مردم را نمی فهمند مرفهین بی درد قدرت را در دست گرفته اند وا مصیبتا به حال مردم بدبخت
 • IR ۱۲:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  3 0
  فتنه گران و حامیان آنها هرگز برای منفعت ملی تلاش نمی کنند. شش ساله اینو همه می بینند. به نظرم برای مردم فهیم ایران این سبک از مدیریت کافی باشه.
 • علی رضا IR ۱۳:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  1 0
  هر کسی در هرکاری وقتی که موفق نشه تهش میگه نزاشتن و نمیشه و .. خلاصه ریاست جمهوری هم هرکسی بیاید همین حرف رو میزنه
 • علی IR ۱۳:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  6 0
  اختیاراتی که مملکت را دو دستی تقدیم اربابانش کند
 • * احمدی نژاد * IR ۱۴:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  4 1
  مردم ایران از این وضعیت لذت می برید؟ کفر نعمت، نعمت از کف بیرون کند
 • SE ۱۴:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  6 0
  رو آب بخندی
 • SE ۱۴:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  5 0
  اینها دولتیان ما هستند یا دشمن
 • IR ۱۴:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  5 0
  لعنت بر دیکتاتور بی تدبیر
 • SE ۱۴:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  4 0
  همه پرسی برای فریب مردم و سوار شدن اصحالات به همراهی عموسام و روباه پیر بر گرده مردم است
 • محمد IR ۱۶:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  2 0
  کسی که ریشه و هویت نداردو تمام اموراتش با دروغ جلو رفته واز نگاه خداومل ت ذلیل شده است اختیارات دنیا را هم داشته باشد همین است که هست بخاری ازاو بلند نمی شود علی برکه الله
 • IR ۱۷:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  0 0
  من خودم ادم ساده ای هستم لذا نمی توانم اختیاراتم را به ساده تر از خودم تقدیم کنم شرمنده!
 • IR ۱۷:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
  0 0
  دولتی با میانگین سواد زیر سیکل در اقتصاد
 • DE ۱۸:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
  2 0
  دوقلوی خاتمی روی میز روحانی/خخخخ مشرق حیا کن .کل گزینه ها ودارایی خاتمی همین دوتا چیزن که گذاشته رو میز روحانی.
 • IR ۱۳:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۷
  0 0
  آقای روحانی که کفت.همه.مسعولیت مزاکرات با من است چرا حالا جواب گوی.نیست. باغ برجام.که ثمرنداشت اقتصاد.کشور که فلج.شده. اقتدار ملی خدشه دار شده.تا جایی که نوچه.آمریکا. به خود جرأت میدهند..ایران راتهدید کنند وبرایش.پیش.شرط بگذاند..دست آورد.آورد.هستی که رفت.سوال اینجاست چرا نهاد.نظارتی. بر عمل کرد. رعیس جمهور وجود ندارد.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس