حسن روحانی

قریب به ۶ سال از عمر دولت روحانی سپری شده است، ادعایی همچون «اختیارات محدود دولت» و «دموکرات‌های خوب- جمهوری خواهان بد» دیگر در افکار عمومی خریدار ندارد. مردم منتظر بهبود معیشت و عملکرد روحانی هستند.

سرویس سیاست مشرق - «حمیدرضا جلایی پور» فعال اصلاح طلب و از حاضرین در نشست اخیر رئیس جمهور با فعالین سیاسی در یادداشتی در روزنامه ایران- ۲۳ اردیبهشت- نوشت: «در مراسم افطار ۲۱ اردیبهشت، رئیس جمهوری با جمعی از فعالان سیاسی کشور، آقای روحانی نکات مهمی را در پاسخ به اصولگرایانی که مسأله کشور را فقط معیشت مردم می‌دانستند و مسئول آن را دولت قلمداد می‌کردند، در میان گذاشت…روحانی گفت: …مهم اینکه توجه داشتیم که راه حل مشکلات چیست و دولت چقدر "اختیار" دارد؟ دولت در سیاست خارجی چقدر اختیار دارد؟ اوباما رئیس جمهوری امریکا ۱۹ بار از من تقاضای ملاقات کرد، ولی دولت اختیار پاسخش را نداشت».

روحانی در این اظهارنظر تاکید کرده است که در دوره اوباما، کاخ سفید ۱۹ بار از وی تقاضای ملاقات کرده است اما او اختیار لازم برای تصمیم گیری درباره این پیشنهاد را نداشته است! روحانی تلویحاً این مسئله را بیان کرده است که اگر در سیاست خارجی اختیارات لازم را داشت، می‌توانست با اوباما وارد مذاکره شده و تا پیش از روی کارآمدن ترامپ، مشکلات را رفع کند!

حال چند سوال؛ آیا دولت روحانی و دولت اوباما با یکدیگر مذاکره نکردند؟! آیا وزرای خارجه ایران و آمریکا در دولت اوباما- ظریف و کری- هیچ دیداری با یکدیگر برگزار نکردند؟! آیا رؤسای جمهور ایران و آمریکا- روحانی و اوباما- با یکدیگر گفت و گوی تلفنی انجام ندادند؟! آیا دولت ایران و آمریکا به توافق نرسیدند؟! ایا توافق امضا نشد؟! آیا توافق به مرحله اجرایی نرسید؟! آیا دولت اوباما به توافق پایبند بود؟!

فرصت سوزی ایران، یا عهدشکنی دولت اوباما؟!

پیش از این «علی خرم» دیپلمات سابق و از حامیان برجام در یادداشتی در روزنامه شرق- اسفند ۹۵- نوشته بود: «شاید ایران متوجه نشد چه فرصت‌هایی در دوران آقای اوباما برای ایران وجود داشت که می‌توانست اتصالات خود را آن‌چنان مستحکم کند که در دوران ترامپ این‌قدر ضربه‌پذیر نباشد و از سوی منطقه مرکز تهاجم سیاسی قرار نگیرد».

فعالین اصلاح طلب و برخی دولتمردان بارها مدعی شده‌اند که فرصت تعامل و مذاکره در دولت اوباما از دست رفت و ایران در این خصوص فرصت سوزی کرد. این ادعای مضحک در حالی است که در دولت اوباما، توافق هسته‌ای تحت عنوان برجام میان ایران و ۱+۵ امضاء و اجرا شد؛ اما دولت اوباما از اولین روز اجرا، برجام را به صورت فاحش نقض کرد و این عهدشکنی تا پایان دولت اوباما ادامه داشت.

بنابراین آنچه در توافق هسته‌ای و میان ایران و آمریکا در دولت اوباما اتفاق افتاد، عهدشکنی‌های طرف آمریکایی بود و نه فرصت سوزی ایران.

روحانی: همه مسئولیت مذاکرات با من است

در دولت روحانی و بنا به درخواست دولت، پرونده مذاکرات هسته‌ای از شورای عالی امنیت ملی به وزارت امور خارجه منتقل شد؛ ریاست تیم مذاکره کننده هسته‌ای به عهده «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه قرار گرفت.

در این دوره از مذاکرات هسته‌ای، دیدارهای ظریف و «جان کری» -وزیر خارجه دولت اوباما- رکورد زد و تعدد این دیدارها تعجب رسانه‌های خارجی را نیز در پی داشت. «علی اکبر صالحی» رئیس سازمان انرژی اتمی- فروردین ۹۷- گفت: «ما در مذاکرات هسته‌ای، با آمریکا مذاکره می‌کردیم نه ۱+۵». بر همین اساس در نشست‌های ایران و ۱+۵، اصل نشست در حاشیه قرار داشت و اتفاق اصلی، دیدار وزرای خارجه ایران و آمریکا بود.

اما ارتباط مستقیم ایران و آمریکا به دیدارهای متعدد وزرای خارجه دو کشور خلاصه نشد. روحانی و اوباما در اقدامی بی سابقه به صورت تلفنی با یکدیگر گفت و گو کردند و ظریف و اوباما نیز در حاشیه نشست سازمان ملل دقایقی با یکدیگر دیدار کردند. رسانه‌های اصلاح طلب با آب و تاب این اتفاقات را بازتاب داده و آن را اقدامی تاریخی و بی نظیر می‌نامیدند.

دولت آقای روحانی مدعی بود که مسلط به زبان دیپلماسی است و می‌داند که چطور با دنیا مذاکره کند. بر همین اساس دولتمردان، اوباما را فردی مؤدب! و باهوش! معرفی کرده و برجام را نیز فتح الفتوحی بی نظیر و نابودکننده تحریم‌ها نامیدند.

روحانی-شهریور ۹۳- در در چهارمین نشست خبری خود گفت: «دولت و رئیس‌جمهور مسئول مذاکرات است و امروز هم گفتم که من مسئولیت تمام کارها را برعهده می‌گیرم». ظریف نیز- تابستان ۹۴- با اطمینان خاطر گفت که رئیس جمهور بعدی آمریکا به هیچ عنوان نمی‌تواند برجام را پاره کند و اگر هم چنین کند، هیچ کشوری در دنیا در تحریم ایران با او همراه نمی‌شود! ظریف همچنین- آذر ۹۲ - گفت: «رهبری چارچوب کلی را تعیین می‌کنند و مسئولیت مذاکره با من است، ایشان صحبت کردند و بزرگواری‌شان نسبت به من را مطرح کردند، من نیز قدردان این بزرگواری هستم... ما باید خرج نظام و رهبری شویم نه اینکه رهبری خرج ما و نظام شود».

رکوردشکنی اقدامات ضدایرانی در دولت اوباما

برخی دولتمردان در کنار فعالین اصلاح طلب با ایجاد دوگانه دروغین «دموکرات‌های خوب- جمهوری خواهان بد» با ترامپ هراسی در پی بزک سیستم حاکمه آمریکا هستند. دو هدف عمده در تلاش برای جاانداختن این دوگانه دروغین وجود دارد. اول اینکه وضع موجود به فرصت سوزی ایران در دوره اوباما ربط داده شود و با چاشنی «اختیارات محدود» و «دست بسته بودن دولت»، دولت روحانی بی تقصیر جلوه داده شود. دوم اینکه زمینه برای «کش دادن برجام تا ۲۰۲۰» مهیا شده و اینگونه القا شود که اگر در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ در آمریکا یک دولت دموکرات بر سر کار بیاید، هم برجام به ریل برمی گردد و هم مشکلات کشور رفع می‌شود.

این فضاسازی‌ها در حالی است که دموکرات‌ها و جمهوری خواهان در آمریکا در هر موضوعی با هم اختلاف داشته باشند، در دشمنی با جمهوری اسلامی ایران هیچ اختلافی با یکدیگر ندارند.

در ادامه مرور کوتاهی داریم بر اقدامات ضدایرانی و گستاخانه دولت باراک اوبامای دموکراتِ مؤدب! و باهوش!

- در آذر ۹۴ دولت اوباما قانون «محدودیت تردد سفرکنندگان به کشورهایی خاص» را امضا کرد. بر این اساس شهروندان ۳۸ کشور جهان که برای تجارت یا گردشگری می‌توانستند مدت ۹۰ روز را بدون داشتن روادید در آمریکا سر کنند، حال اگر طی ۵ سال گذشته به ۴ کشور ایران، عراق، سوریه و سودان سفر کرده باشند، باید برای سفر به آمریکا در صف دریافت روادید قرار بگیرند. این قانون در حالی تصویب شد که تاجرانی که برای سرمایه‌گذاری در ایران پس از برجام ابراز تمایل کرده بودند، آن‌هایی بودند که به آمریکا رفت و آمد تجاری زیادی داشته و در زمره این ۳۸ کشور جای می‌گرفتند.

- در اولین روز اجرای برجام - دی ماه ۹۴- و در مقطعی که اصلاح طلبان تاکید داشتند که «تحریم‌ها به تاریخ پیوست»، دولت اوباما با تصویب تحریم‌های ضدایرانی، نقض برجام را کلید زد. وزارت خزانه داری آمریکا با صدور بیانیه‌ای از افزودن نام شرکت‌ها و افراد جدید به فهرست تحریم‌های ایران به واسطه ارتباط با برنامه موشکی ایران خبر داد.

- در آذر ۹۵، دولت اوباما قانون تحریمی آیسا را تمدید کرد. مقامات ارشد دولت روحانی این اقدام را نقض فاحش برجام نامیدند.

- در پاییز سال ۹۵ اوباما، قانون وضعیت اضطراری علیه ایران را تمدید کرد. در همان ایام برخی رسانه‌ها نوشتند: «اوباما با این کار آخرین لگد را به برجام زد».

- «باراک اوباما» رئیس‌جمهور سابق آمریکا- فروردین ۹۵- در کنفرانس خبری نشست امنیت هسته‌ای در واشنگتن بدون اشاره به تعهدات برجامی آمریکا، با اشاره به اینکه روح برجام تغییر رفتار ایران است، مدعی شد: «شرط برخورداری ایران از امتیازات اقتصادی، کنار گذاشتن توانایی موشکی و متوقف کردن اقدامات منطقه‌ای است».

- در اردیبهشت ۹۵ دولت اوباما ۲ میلیارد دلار از اموال ملت ایران را غارت کرد.

- دولت اوباما برخلاف تعهدات برجامی، تحریم سوئیفت را پابرجا نگه داشت و به کشورهای دیگر درخصوص مبادلات بانکی با ایران هشدار داده شد.

- اوباما- دی ماه ۹۳- در مصاحبه با شبکه رادیوییان. پی.آر (رادیوی ملی آمریکا) در اظهارنظری گستاخانه، ملت ایران را «یاغی»! خطاب کرد.

- در سال ۹۳ دولت باراک اوباما در اقدامی بی سابقه و مغایر حقوق بین‌الملل از صدور روادید «حمید ابوطالبی» سفیر پیشنهادی ایران برای سازمان ملل - با این ادعا که وی تروریست است- اجتناب کرد و دولت روحانی نیز بعد از مدتی مجبور شد فرد دیگری را بدین منظور جایگزین گزینه ابتدایی خود کند. اینجا بود که عیار ادعاهایی نظیر تنش زدایی، رفع سو تفاهم، احترام متقابل و تعامل برد- برد تا حدود زیادی سنجیده شد.

- در دولت اوباما و با هماهنگی کاخ سفید و کنگره حدود ۸۰ طرح ضدایرانی تصویب شد.

تمامی این اقدامات ضدایرانی در حالی توسط دولت اوباما انجام شد که برخی دولتمردان، با سهل‌اندیشی، اوباما را فردی مؤدب! و باهوش! و امضای وزیر خارجه آمریکا را تضمین می‌نامیدند!

اکنون قریب به ۶ سال از عمر دولت روحانی سپری شده است. ادعاهایی همچون «اختیارات محدود دولت» و «دموکرات‌های خوب- جمهوری خواهان بد» دیگر در افکار عمومی خریدار ندارد. مردم در انتظار «گزارش عملکرد» و «محقق شدن وعده‌های اقتصادی دولت» هستند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 38
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 22
 • ۲۲:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
  68 2
  مال بد بیخ ریش صاحبش
  • عيراني غحرمان DE ۰۰:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
   3 45
   ترامپ گفته مطمئنم عيراني ها به زودي مذاكره خواهند كرد ، منظورش اينه كه يا با B52 ها شخم زده ميشيد و يا مذاكره ميكنيد .
  • NL ۰۶:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
   41 0
   اختیارات نداشتن این قدر گلکاری کردن با معیشت مردم وای بحال روزی که فکر کنین اختیار داشته باشن چیکارا که نمیکنن :|
  • IR ۱۴:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
   19 2
   روحانی باید سریعا برکنار شود این خواسته نود درصد مردم ایران است
 • ۲۲:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
  211 1
  مردم هر روز شیخ کلیدوالدوله، جهانگیرخان دلارنژاد، سیف البانک و سایر دوستان را از صمیم قلب دعا میکنند
  • IR ۰۴:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
   38 0
   منظورت لعن و نفرینه
  • IR ۱۴:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
   3 10
   درود بر دکتر احمدی نژاد .بیش از هشتاد درصد مردم ایران خواهان رییس جمهور شدن احمدی نژاد هستند روحانی باید برکنار بشه
  • ف.ب IR ۱۳:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۷
   1 1
   خخخخخخخ احمدی نژاد
 • IR ۲۲:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
  انقد راحت دروغ میگن طرفدارشا چقد نادان باور میکنن
  • ۱۱:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
   2 1
   نگفتی منظورت از دروغگوها کیا هستند برای همین منفی خوردی.
 • IR ۲۲:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
  35 0
  مرگ بر کسانی ک وضعیت اقتصاد رو ب این وضع درآوردن ک حالا باید جلوی چند تا کافر دست دراز کنیم
 • IR ۲۳:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
  50 2
  با برجام سر شما را شیره مالیدند. به جای اینکه تقصیر را گردن این و آن بیندازید مشکلات مردم را حل کنید
 • IR ۲۳:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
  36 1
  این دوگانه های روحانی خیلی قشنگه کاش بشه توی یک مجموعه همش را جمع کرد
 • IR ۰۰:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
  21 9
  مخیلی ها رامی توان اینطوری مچگیری کرد اما سینه مردم ورق های تاریخ ایران است اگر رجوع کنید ازاین دست فراوان است . یوم الحساب دیگر کاری به یقه های بریده شده ندارند بلکه از چشمان کودکان گرسنه و حسرت به دل ومادران در رنج و مکنت و پدران با دست های ضمخت وخالی و به خدا پناه برده جواب را خواهند گرفت تشنگان لب دریا را چه یوم الحسابی وقتی در محاصره کلماتی گرفتار آیند تنها دل به خدایشان می سپارند
 • ۰۰:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
  28 2
  دست از سرکچل شیخ ما بر دارید ... تقصیر اوبامای مودب و این ترامپ عوضی بود که بد تا کردند
 • IR ۰۰:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
  31 1
  روحانی مچکریم علی برکت الله داش حسن دارو دستتو جمع کن برو به سلامت،دیگه طاقت شنیدن اسمتو هم نداریم
 • IR ۰۱:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
  32 1
  ایشون به در پاسخ به پرسش اون جوان گفت: من که یادمه چی گفتم مگه میشه تو صد روزه مشکلات رو حل کرده مگه اینکه آدم کم عقلی باشه این حرف رو زده باشه ! حالا خوبه تمام فیلم های وعده های دروغین رئیس جمهور موجوده !!! عجب فیلم های اینو خوبه نشونش بدن وا عجبا به فرض که فیلم ها رو هم انکار کردی روز قیامت چطور میخوای توجیه کنی در برابر پروردگار جهانیان !
 • IR ۰۱:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
  31 1
  اختیار نداری استعفا بده ملت خود می دانند چه باید بکنند متاسفانه شما به بهانه بی اختیاری به ملت و کشور خسارت واردکرده و می کنید...
  • IR ۰۴:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
   10 0
   برای حقوق نجومی دادن اختیار داره ولی به مردم که میرسه |،دیگه اختیار از دستش بیرون میره !
 • IR ۰۳:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
  9 0
  بابت همه بدقولی هات مرسی
 • ناشناس DE ۰۸:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
  9 0
  چرا کسی به این به اصطلاح سیاسیون رده اول کشور نمیگه که گوشی استفاده کردن یعنی داوطلبانه اطلاعات دست دشمن دادن.
 • مهدی IR ۰۸:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
  11 0
  خدا جای حق نشسته این ملت رای دادن برای بهبود وضعیت حالا کار نداریم لیاقت رای مردم رو نداشتید ولی خود خدا میدونه تا حالا چند نفر برای مرگش دعا کردن
 • IR ۰۹:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
  8 0
  روحانی در یک مورد اختیار نداره اونم رنگ کردن ریششه که دیگه دست ارایشگرشه.
 • IR ۱۰:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
  13 1
  همه شون اینجورین، به سالهای اخر که میرسن فرافکنی می کنن ، عرضه کار کردن ندارن
 • IR ۱۰:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
  3 0
  علی برکت ا...
 • علی IR ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
  2 0
  خدایش ارایشگر این خیلی وارده و اختیارشم زیاده .میبینین چه ریشی ردیف کرده واسش.(رجوع شود عکس اول حضرت شیخ)
 • ناشناس IR ۱۱:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
  3 0
  اصلاح قانون وحذف نهاد ریاست جمهوری وتبدیل به نخست وزیری ازواجبات است بعداز ریاست جمهوری رهبر گرامی دیگر مملکت روی خوش ندید بشکنید این تابو را
 • IR ۱۱:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
  2 0
  دستگاههای نظارتی مراقب رسانه های طرفدار دولت از جمله گروههای تلگرامی فضای مجازی که برای وزارت اطلاعات هستند باشند . نیت صالحی ندارند.ترس از جنگ را دارند کانالیزه میکنند.
 • IR ۱۱:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
  3 0
  حافظه تاریخی!!!
 • IR ۱۳:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
  9 0
  حالم از این منافقان اتو کشیده اشراف سرمست از ثروت بهم می خورد.
 • IR ۱۶:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
  4 0
  مسولیت کامل برجام با دولت آقای روحانی است. در ضمن دولت امکانات و اختیارات گسترده ای داره
 • DE ۱۷:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
  2 0
  نوشتی :.. .بیش از هشتاد درصد مردم ایران خواهان رییس جمهور شدن احمدی نژاد هستند روحانی باید برکنار بشه .دوتا غلط داشتی 18 بهت میدم اولا هشت نه هشتاد .افتاد! دوما روحانی باید بماند تا آخر دوره و بعد همگی با اصلاح طلبچی ها و لیبرالها و فتنه گران وبدعت گزاران همه باهم بروند.
 • محمد IR ۱۹:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
  2 0
  حزب باد هم شرافتش بيشتر از بعضي ها شده
 • DE ۲۰:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
  2 0
  روحانی : همه مسئولیت مذاکرات با من است البته اگه خوب از کار در میومد. ولی به جان جان کریه در دوره اوباماه ، در سیاست خارجی اختیار نداشتم! حتی اونها گفتند بهم بهش تیلیف بزن بگو " خیلی بامزه ای سیا - بمبولی مودب بچه مثبت ".
 • رضا IR ۰۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۷
  0 0
  مشرق تو هم محافظه کار شدی. دیگه به تو اعتماد ندارم. چرا پیامم رو در مورد روحانی نشان ندادی.
 • IR ۰۱:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۷
  0 0
  بعضي رياست جمهوريها بسته به ظرفيتشان مانند بني صدروخاتمي واحمدي نژادكم وبيش اينگونه قدرت طلبي زياده راداشتند.
 • IR ۰۲:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۷
  0 0
  پس ايشان چگونه اختيارداشتندكه بعنوان حقوقدان براي پيروزي درمناظره انتخاباتي رياست جمهوري به قضات ونيروهاي نظامي جمهوري اسلامي ضربه مي زدند.
 • IR ۱۰:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۷
  0 0
  از قوه محترم قضائیه می خواهیم که به عملکرد حسن روحانی و مسئولین ورود کنند و آنها باید پاسخگوی عملکردشان باشند و به مجازات لازم و عبرت آموز برای دیگران قرار گیرند .

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس