عطریانفر

محمد عطریانفر، از محکومان فتنه 88 تأکید کرد: شرایط «نگران‌کننده» است!

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. هر روز ۰۷:۳۰ با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

***

محمد عطریانفر، از محکومان فتنه ۸۸ تأکید کرد: شرایط «نگران‌کننده» است!

«محمد عطریانفر»، فعال اصلاح‌طلب، از دستگیرشدگان فتنه ۸۸ و عضو حزب کارگزاران سازندگی به تازگی طی یادداشتی در روزنامه دولتی ایران که درباره افطاری برخی معمّرین سیاسی با رئیس‌جمهور روحانی نگاشته شد؛ نوشته است:

«اینجانب به سهم خود برای توفیقات رئیس جمهور در این شرایط نگران‌کنندهو خطیر از درگاه حضرت حق آرزوی پیروزی و برون رفت قرین بخیر و سعادت ملت ایران را دارم .»[۱]

*علت اصرار اصلاح‌طلبان بر نگران‌کننده بودن شرایط کشور، بحران اقتصادی و ناامید شدن مردم، ظاهراً مشخص نیست!

زیرا کشور ایران اگرچه با مشکلاتی در عرصه‌های اقتصادی مواجه شده است اما این مشکلات مؤید وجود بحران نیستند و آمارهای جهانی هم شرایطی مثل کشور سودان را بعنوان بحران می‌شناسند نه شرایط ایران اسلامی را.

از باب کنایه هم باید اشاره کرد که شرایط کشور نگران کننده نیست و مردم هم از چیزی ناامید نیستند؛ البته اگر اصلاح‌طلبان بگذارند...

قبل از عطریانفر، محسن صفایی‌فراهانی دیگر عنصر دستگیر شده در سال ۸۸ نیز شرایط کشور را به «غزّه» تشبیه کرده بود .[۲]

مرتضی مبلغ، معاون سیاسی وزارت کشور در دولت اصلاحات نیز چند هفته قبل از این گفت که مشکلات به حالت انفجار رسیده، وضعیت حادّ است و احتمال عبور مردم از همه وجود دارد .[۳]

جالب آنکه این شرایط به قول آقایان نگران‌کننده! نیز توسط همین افراد و با اتکا به تفکر آنان به‌وجود آمده است.

و چیزی که بیش از همه جلب توجه می‌کند این است که در مواضع رجال ستاد مشترک دولت و اصلاحات؛ صحبت‌هایی که راجع به وضع موجود شنیده می‌شود؛ به هیچ وجه مسیر استشفا و بهبود را طی نمی‌کند. یعنی آنها از یکسو بر بحران‌زدگی اوضاع تأکید دارند و از سوی دیگر از این می‌گویند که ما بی‌اختیاریم، مشکلات پیش‌آمده تقصیر «دولت پنهان» است، راه حل مشکلات «رفع حصر» است، حاکمیت قصد به استعفا کشاندن روحانی را دارد، گوشت ۱۰۰ هزار تومانی به عدم نظارت ما ربطی ندارد و از این قبیل...

برخی محافل تحلیلی معتقدند بخش اعظم مشکلات فعلی، طراحی‌های فرماندهان فتنه اقتصادی برای به خیابان کشاندن مردم هستند.

مباحث مطرح شده در این محافل حاکی از آن است که تعمّد اصلاح‌طلبان در تأکید بر نگران‌کننده بودن اوضاع و بحرانی بودن شرایط کشور نیز به منظور تندتر شدن آتش فتنه و انجام عملیات روانی بر روی افکار عمومی صورت می‌گیرد.

عطریانفر، چند سال قبل نیز عبارت عجیبی تحت عنوان «لشکر بیکاران» را به کار برده بود… این در حالی است که نرخ بیکاری در ایران سالیانی است که بر روی عدد ۱۲ درصد ثابت مانده است و بخش اعظمی از مشاغل ایجاد شده توسط دولت ایران نیز از سوی بیکاران قبول نمی‌شود.

***

اعتراض «آقای بی‌ثباتی ۹۸» به یک نهاد اطلاعاتی

«حمیدرضا جلایی‌پور»، فعال سیاسی اصلاح‌طلب به تازگی طی یادداشتی در اشاره به ضیافت افطار رئیس‌جمهور روحانی با رجال سیاسی کشور نوشت:

«روحانی گفت در «غیاب مردم» ما نمی‌توانیم از پس مشکلات بر بیاییم. و با همراهی مردم می‌توانیم بر هر مشکلی فائق شویم. علامت توجه به مردم هم روشن است، انتخابات مجلس را در پیش داریم، آن نهاد اطلاعاتی که فعالان مدنی و سیاسی را احضار می‌کند اگر در فرایند انتخابات دخالت نکند، خودش یک علامت مثبت به جامعه است.»

به گزارش ایسنا، در یادداشت جلایی‌پور همچنین می‌خوانیم:

«منظور روحانی از این سخنان این نبود که ناامید باشیم یا در برابر دشمن «تسلیم» شویم بلکه حرفش این بود که واقع‌بین باشیم، مثل زمان جنگ نیروها همدیگر را تخطئه نکنند، برابر اختیارات دولت از دولت انتظار داشته باشیم، به دنبال راه‌حل مشکلات باشیم، مشکلاتی که راه‌حلش فقط در اختیار قوه مجریه نیست !»[۴]

*یادداشت جلایی‌پور که چندی قبل برای سال ۹۸ «بی‌ثباتی» را پیش‌بینی کرده بود و اصرار فراوانی هم بر ناامیدی ۷۰ درصد مردم ایران دارد! به گونه‌ایست که دقیقاً مشخص نمی‌شود کدامیک از این منولوگ‌ها را روحانی گفته است و کدام را جلایی‌پور!

مع‌الوصف اما با توجه به تقرّب غیر قابل انفکاک مواضع اصلاح‌طلبان ستادی و اعضای دولت و ایضا با عنایت به اینکه حتی تندترین حرف‌های این روزهای اصلاح‌طلبان پیرامون چیستی مواضع دولت تکذیب نمی‌شود؛ می‌توان به این قضاوت رسید که مراد هر دو جماعت؛ بیان همین قبیل سخنان است.

منظور جلایی‌پور از آن نهاد اطلاعاتی که در انتخابات دخالت می‌کند یکی از چند سرویس اطلاعاتی کشورمان است که کارنامه درخشانی را در برخورد با مفاسد مالی، ویژه‌خواری‌ها و جاسوسی‌های کلان از کشور داشته است.

کارنامه‌ای که البته به نظر می‌رسد برای برخی سنگین آمده و اکنون قصد دارند این نهاد امین کشورمان را به مفهومی برساخته به نام «دخالت در انتخابات» متهم کنند.

اظهارات جلایی‌پور مبنی بر اینکه راه حل مشکلات فقط در اختیار قوه مجریه نیست! نیز در حالی است که اولاً آقای روحانی در دو انتخابات ۹۲ و ۹۶ از این گفت که برای حل تمام مشکلات کلید و راه حل دارد و مسئولیت رخدادها را نیز می‌پذیرد، ثانیاً هر ذهن آگاهی می‌داند که در تمام کشورهای جهان و حتی در کشورهای بدوی! مسئول مشکلات کشور، رئیس جمهور یا نخست وزیر است نه کس دیگر، ثالثاً در جمهوری اسلامی ایران ۹۵ درصد اجراییات و بودجه کشور و از جمله منابع درآمدی نفت و مالیات در اختیار دولت است. چگونه ممکن است در چنین فضایی؛ کسی بتواند مدعی باشد که دیگرانی غیر از دولت هستند که کلید مشکلات را باید در دست آنها جست!

گفتنیست، سعید حجاریانبه تازگی طی یادداشتی با اشاره تلویحی به مفهوم بی‌اختیاری دولت و فرمانروایی چیزی به نام دولت پنهان و حاکمیت یگانه؛ مدعی شده است که راهکار «حاکمیت یگانه» برکناری روحانی و برگزاری دو انتخابات در اسفند ۹۸ است .[۵]

***

مردم از شرایط اقتصادی ناراضی‌اند نه از دولت روحانی!

«رمضانعلی سبحانی‌فر»، سخنگوی حزب اعتدال و توسعه و نماینده سبزوار در مجلس شورای اسلامی طی اظهاراتی گفته است: «نارضایتی کنونی به لحاظ شرایط اقتصادی است و نه از مشی اعتدالی!»

به گزارش خبرآنلاین، او همچنین در پاسخ به این سوال که با چه استدلال و استنادی معتقد است مردم به سمت جریان سوم یا همان جریان اعتدالی گرایش دارد اظهار کرد: بر این اساس که مردم از دو گروه تندروی‌ها زده شده‌اند و هر دو را امتحان کرده‌اند. [۶]

*ارزش قائل شدن برای شعور مخاطب و فهم اینکه مردم می‌فهمند؛ گزاره‌ای است که باید آن‌را در قامت هر رجل سیاسی دید.

چگونه ممکن است که مردم در دو انتخابات به فردی رأی بدهند و هنگامی که کارنامه او مشخص می‌شود؛ کسانی مدعی شوند که مردم از او و از مشی او نارضایتی ندارند بلکه از کارنامه ناراضی هستند.

یعنی اساساً چگونه ممکن است کارنامه یک رئیس‌جمهور به خود او ربطی نداشته باشد؟

ما قضاوت درباره این اظهارات را بر عهده مخاطبان محترم می‌گذاریم.

درباره امتحان شدن هر دو جریان سیاسی در کشور! نیز بایستی این کنایه را به آقای سبحانی‌فر و دوستان ایشان مطرح کرد که سیاست ایران یک سیاست حزبی نیست و رجالی هستند که در انتخابات‌های بعدی با کارنامه‌های مشحون از «کارآمدی» و دوری از سیاست‌بازی‌های رانت‌آفرین و بی‌فائده؛ در معرض انتخاب مردم قرار خواهند گرفت.

***

1_ http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/7058/1/511333/0

2_ mshrgh.ir/951131

3_ mshrgh.ir/950285

4_ https://www.isna.ir/news/98022312245/

5_ mshrgh.ir/958039

6_khabaronline.ir/news/1259105

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 22
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 1
 • سید CA ۰۸:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
  50 5
  فقط می توان تأکید کرد که اصلاح طلبان تهوع آورند!!!!
  • FR ۱۲:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
   11 2
   و تا اصلاح طلبان هستند و مصلحين نيستند، ايران زمين روي رشد و صلح اجتمايي به خود نخواهد ديد الهي سايه انها را از ايران دور كن
 • IR ۰۹:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
  26 3
  اسهتل طلب ها عجب توهماتی زدن و این توهمات رو منتشر میکنن
 • CA ۰۹:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
  19 3
  اقای رحمانی فضلی این حرفهامگه سیاه نمائی ازوضع کشورنیست چرا اقدامی انجام نمیدهیدیافقط حرفهای اقای مدیری سیاه نمائی ازوضع کشوربود
 • CA ۰۹:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
  16 1
  اقای سبحانی فرمگه شرایط اقتصادی به خودی خودبوجودمیادمگه اینکه دولت بابی تدبیری وسومدیریت باعث این معضل میشود
 • IR ۰۹:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
  23 2
  این اصلاح طلب ها خدای بی شرفی شدن ... مردم از اصلاح طلب ها راض هستند ولی از وضعیت اقتصادی ناراضی!!!! لابد ننه جون من این وضعیت اقتصادی رو با برجام دلار 15 تومنی درست کرده
 • IR ۰۹:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
  17 2
  ادم تعجب می کند از این خر مهره های که چشمشان را می بندند و حرف می زنند. اقا مردم از وضعیتی که روحانی درست کرده از روحانی ناراحت هستند و همه جافحشش می دهند و ما از این که یک روحانی و اخوند را فحش می دهند ناراحت هستیم.
 • IR ۰۹:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
  17 3
  نتیجه رای حرام رو ببینید . توجیه پشت توجیه. عرضه مملکت داری ندارید بروید کنار. تمام.
 • LB ۰۹:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
  13 2
  اینا آدم نمیشن؟ چقدر دروغ؟
 • IR ۰۹:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
  15 1
  وکیل الدوله روحانی ، تو دولتی هستی از مردم نیستی ، پس صلاحیت نداری جای مردم اظهار نظر کنی . عامل تام و تمام مشکلات معیشتی مردم تو و دولت ناامید بی تدبیر اصلاحاتیت هستین . ضمنا اون که فکر کردی مردمن خودتی
 • IR ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
  17 0
  کرم های اسلاحتلب کمتر بخزید
 • احمدی GB ۱۲:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
  10 0
  اصلاح طلبان فقط به فکر پر کردن جیبشون هست همین آقا اگر در فشار اقصادی مثل سایر شهروند ها قرار بگیره دیگه جرات نمیکنه این حرف مسخره بزنه!
 • پئیا AE ۱۲:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
  9 0
  اگه اتفاقی واسه این مملکت بیافته ، باید تسویه حساب مفصلی با این اراذل و اوباش و افراد که جامعه را به ولنگاری کشیدند بشه
 • IR ۱۲:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
  10 0
  خوب بود معلوم می کردند مردمی که ازآن صحبت می کنند در کدام کشور زندگی می کنند . نگویید دولت اختیار ندارد ، بگویید دولت عرضه ندارد .
 • IR ۱۲:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
  9 0
  عطریانفر گاگول...
 • IR ۱۲:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
  8 0
  عامل گرانی ووضعیت اقتصادی دولت است.اقای نماینده
 • علی IR ۱۴:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
  0 32
  روزای آخرشه دیگه. ایشاله به زودی usa میاد
  • IR ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
   2 0
   شتر در خواب بیند پنبه دانه ....... .ملت مشت محمکی به اربابتان خواهد زد ترسوهای ااسهال طلب
  • IR ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
   2 0
   شتر در خواب بیند پنبه دانه ....... .ملت مشت محمکی به اربابتان خواهد زد ترسوهای ااسهال طلب
 • IR ۰۴:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
  2 0
  انقدر کینه داریم از اصلاح طلبان حرام لقمه که فقط با نابود شدن این جریان کثیف و فاسد ارام میشم
 • RO ۱۰:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
  0 0
  شنیدم از ترس کدخدا، چین نفت ایران رو نمیخره و عراق هم با آن همه شهید مدافع حرم بدهی هاشو نمیده! درسته؟
 • IR ۱۱:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۹
  2 0
  ملت از این دولت راصی نیستند این افساد طلبها مثل دوران انتخابات دروغ به ملت میخورانند که ملت به نظام بدبین شوند البته بیشتر ازاین نفوذی غربی انتظار نبایدنداشت خوب خوش خدمتی میکنند به اربابشون

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس