موشک بالگرد

موشک حیدر را می توان مصداق ورود هوانیروز به فضای نبردهای قرن ۲۱ از نظر سامانه های تسلیحاتی دانست که توان نفوذ به بیش از ۱۰۰۰ میلی متر زره را دارد و تحول مهمی در افزایش قدرت رزمی بالگردها محسوب می شود.

به گزارش سرویس دفاع و امنیت مشرق، بالگرد کبراهای موجود در نیروهای مسلح کشورمان از نمونه دوموتوره «آ-اچ -۱ جِی، سی کبرا(کبرای دریایی)» ملقب به «International» بوده و به مرور در پایگاه های مختلف هوانیروز نظیر کرمانشاه، اصفهان و مسجد سلیمان وارد خدمت شدند. مدل جِی بالگرد کبرا برای نیروی تفنگداران دریایی آمریکا و پرواز در محیط های دریایی بر اساس نمونه های تک موتوره این بالگرد ساخته شده بود. بنابر اظهارات منابع خارجی حدود ۲۰۰ فروند بالگرد کبرا به ایران تحویل داده شده که از نمونه ارتقاء داده شده بودند و حدود ۶۰ فروند آنها توانایی شلیک موشک BGM-71 تاو را داشتند.

بیشتر بخوانید:

گام‌های مهم هوانیروز برای پوست اندازی کبراهای ایرانی / بالگرد مشهور دوران دفاع مقدس هم تا دندان مسلح شد

نسل مدرن‌تر موشک جنگنده‌های ایرانی روی بالگردهای رزمی سپاه / توپ «کبری» توپ‌تر شد +عکس

بالگرد کبرای ایران دارای دو نمونه هستند. یک نمونه فقط دارای توپ سه لوله ۲۰ میلیمتری و راکت انداز بوده که در ایران ملقب به «جنگنده کبرا» است و دیگری علاوه بر توپ و راکت، توانایی شلیک موشک ضدتانک تاو نیز دارد. در بالگرد کبرا هر دو خلبان امکان هدایت بالگرد و شلیک تسلیحات را دارند اما خلبان کابین جلو دارای ادوات هدفگیری دقیقتر و خلبان کابین عقب دارای تجهیزات هدایت بهتر و کاملتری است. در نمونه دارای موشک تاو نیز سامانه هدفگیری در کابین جلو قرار داده شده است. نوع پایه موشک تاو نیز تا ۳۸۵۰ متر برد دارد. این نمونه دارای هدایت سیمی بوده و احتمال اصابت آن به هدف ۹۵ درصد است. این موشک ۱۸.۵ کیلوگرمی که ۳.۶ کیلوگرم مواد منفجر دارد، با طول ۱.۱۶ متر و قطر ۱۵ سانتیمتر، به بیشینه سرعت ۳۱۰ متر بر ثانیه دست یافته و می تواند تا ۵۵۰ میلیمتر در زره نفوذ کند.

این موشک در مدل هوا پرتاب قدیمی شده و ناوگان بزرگ بالگردهای کبری هوانیروز به یک ارتقا در بخش تسلیحاتی نیاز داشتند. برد موشک های تاو هواپایه و قدرت نفوذ آنها برای شرایط نبردها در فضای جدید نیازند ارتقاء و بهسازی بود و در همین راستا اخیراً سه سلاح جدید برای ناوگان بالگردهای کبری رونمایی شده است.

دهلاویه هواپایه؛ موشک معروف به آسمان رفت

یکی از تسلیحات رونمایی شده برای بالگردهای کبری، موشک دهلاویه هواپرتاب است. این موشک در حقیقت مدل ایرانی از موشک معروف روسی کورنت است که در سالهای اخیر خصوصاً در منطقه خاورمیانه شهرت زیادی را برای خود دست و پا کرده است. این موشک با استفاده از بالک های نصب شده در دماغه آن کنترل (راهبری) شده و بالک های عقبی آن نقض پایدارساز را دارند. تمامی این بالک ها در داخل لوله پرتاب به شکل جمع شده قرار گرفته و پس از پرتاب باز می شوند. هدایت این موشک از نوع نیمه خودکار فرمان به خط دید سوار بر پرتو لیزر است.

به طور معمول موشک های دهلاویه یا کورنت در نمونه زمین پایه در حدود ۵ کیلومتر برد دارند اما بنا به اعلام مسئولین هوانیروز، مدل هوا پایه این موشک برد بیش از ۸ کیلومتر دارد و می تواند تا در ۱۲۰۰ میلی متر زره نفوذ کند. موشک دهلاویه در حقیقت به دلیل نوع خاص هدایت خود نیازمند باقی ماندن پلتفرم پرتابی به صورت ثابت در نقطه مورد نظر تا لحظه برخورد است. می توان دهلاویه را گزینه ای برای شرایطی در نظر گرفت که دشمن از سیستم های دفاع هوایی خاصی برخوردار نبوده و بالگرد خودی می تواند برای مدت زمان مشخصی در نقطه ای خاص باقی مانده و به هدایت موشک ادامه دهد.

موشک قمر بنی هاشم (ع): یک ترکیب خاص برای کبرهای ایرانی

موشک قمر بنی هاشم دیگر سلاح توسعه پیدا کرده برای بالگردهای کبری هوانیروز ارتش است. با نگاه اول به این موشک متوجه می شویم که در بحث طراحی با یک الگوگیری از موشک سایدوایندر آمریکا مواجه هستیم. این موشک در اصل یک موشک هوا به هوا است که به نوعی اصلی ترین سلاح برای جنگنده های غربی در چند دهه اخیر شناخته می شود. موشک قمر بنی هاشم سلاحی است هم هوا به هوا و هم هوا به سطح با برد بیش از ۸ کیلومتر که بر اساس تصاویر منتشر شده از آن سیستم جستجو گر فروسرخ استفاده می کند.

یکی از نقاط قوت این موشک ایرانی توان "قفل بعد از شلیک" است که آن را در جریان درگیری هوایی با سایر بالگردها یا اهداف زمینی توان عقب نشینی به پلتفرم پرتاب کننده را می دهد. در این موشک تعقیب منابع گرمای هدف مسئله اصلی است و به همین خاطر می توان آن را هم بر علیه اهداف هوایی و هم بر علیه اهداف زمینی به کار برد. البته بر اساس آنچه توسط مقامات نیروی زمینی اعلام شده قابلیت تغییر و نصب جستجوگرهای دیگری نیز روی این موشک وجود دارد.

در سالهای قبل در آمریکا مدلی از موشک سایدوایندر به صورت آزمایشی بر علیه اهداف زمینی نیز مورد آزمایش قرار گرفت. به طور کلی این موشک برای درگیری با اهداف سبک زمینی گزینه ای مناسب است. موشک قمر بنی هاشم (ع) علاوه بر اضافه کردن یک توانایی بسیار مهم برای بالگردهای کبری هوانیروز در بحث مقابله با اهداف پروازی از جمله بالگردهای دشمن، گزینه بسیار مناسبی برای مقابله با اهداف زمینی سبک از جمله خودروهای انتحاری است.

موشک حیدر: ضد زرهی مدرن برای نبردهای امروزی

اما دیگر سلاح رونمایی شده برای هوانیروز موشک "شلیک کن – فراموش کن" حیدر با برد بیش از ۸ کیلومتر است. موشکی که بر اساس تصاویر منتشر شده از سیستم هدایتی تصویر ساز فروسرخ مجهز شده است. سامانه هدایت بر اساس تصویر فروسرخ یکی از انواع روش‌های مورد استفاده در نسل سوم هدایت در موشک‌های ضد زره یعنی هدایت به سبک "شلیک کن-فراموش کن" هستند. در موشک‌های بهره‌مند از جستجوگر تصویری فروسرخ، داده‌های تصویری حسگر از طریق خط ارتباط داده به سامانه پرتاب نیز منتقل می‌شود. با استفاده از یک پایگاه اطلاعات ذخیره شده در موشک می‌توان با بهره‌گیری از توانمندی‌های تحلیل تصویر، هوشمندی بالایی برای موشک در انتخاب اهداف و تغییر آنها به صورت خودکار (در صورت الزام در شرایط نبرد) هم فراهم کرد.

موشک های ضد زره OMTAS ساخت ترکیه، NAG ساخت هندوستان و جاولین ساخت آمریکا از جمله موشک هایی هستند که از این فناوری بهره می برند. موشک حیدر را می توان وارد کننده هوانیروز به فضای نبردهای قرن ۲۱ از نظر سامانه های تسلیحاتی دانست. این موشک توان نفوذ به بیش از ۱۰۰۰ میلی متر زره را نیز دارد و با عملیاتی شدن، تحول مهمی در افزایش قدرت رزمی بالگردهای نیروهای مسلح کشورمان شاهد خواهیم بود.

چرا برد بیش از ۸ کیلومتر؟

یک نکته مهم درباره هر سه موشک رونمایی شده برای هوانیروز بحث برد این موشک ها است که به بیش از ۸ کیلومتر رسیده که این برد امروزه به نوعی اندازه استاندارد برای موشک های ضد زره پرتاب شونده از بالگردها محسوب می‌شود و آنها را از دسترس بسیاری از موشک های ضد هوایی کوتاه برد مرسوم، خصوصاً گونه های دوش پرتاب، خارج می کند. این تسلیحات نه فقط با افزایش قدرت آتش بالگردهای کبری هوانیروز شده و بلکه باعث افزایش سطح حفاظت و بقاء پذیری آنها در میدان نبرد نیز می شوند.

توسعه این سه سلاح در کنار ارتقاء سامانه های هدف گیری در بالگردهای کبری و انجام به روزرسانی در داخل کابین آنها نشانگر یک برنامه گسترده برای ارتقاء توان رزمی هوانیروز است. تجربیات به دست آمده از حضور در میدان های نبرد در سوریه و عراق نشان داده که حضور بالگردهای رزمی در میدان نبرد همچنان یک عامل مهم و تاثیرگذار در تعیین برنده و بازنده است و با عمردهی انقلابی به بالگردهای موجود در کنار تلاش برای ساخت نمونه های بومی و کاملاً ایرانی، می توان از این قدرت مهم نیروهای مسلح برای مقابله با هر نوع تهدید، اطمینان حاصل کرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 39
 • در انتظار بررسی: 3
 • غیر قابل انتشار: 6
 • جمع كنيد IR ۰۰:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۹
  اوج تكنولوژيش همين نقاشي خوفناكيه كه رو دماغشه ، F35 ها همه جفت ميكنن خخخ .
  • RO ۰۱:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۹
   73 23
   این هلیکوپتر تهاجمیه نه جنگنده مزخرف نگو همین کبرا ها روی عرشه ی ناو های امریکا هم هست
  • IR ۰۸:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۹
   67 11
   وقتی چیزی از جنگ نمی دونی بهتره ساکت باشی . هلیکوپتر کبری برای پشتیبانی نزدیک و انهدام ادوات و تانکهای دشمن حمله کننده است نه درگیری با اف 35 . درسته ما برای درگیری با اف 35 هواپیمایی نداریم اما موشک های پدافند ما خطر مهمی محسوب می شن ضمنا الان جنگنده ها بخاطر قیمت زیادشون ریسک درگیری هوایی رو انجام نمیدن و با موشک های دوربرد شلیک کن و فراموش کن کارشون رو انجام می دن . کلا برنده در جنگ رو تجهیزات رقم نمیزنه بلکه تبحر و استراتژی جنگی تعیین می کنه . ما در جنگ با اف 5 ، میگ 21 عراقی رو شکار می کردیم .
  • IR ۰۹:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۹
   17 49
   جناب جمع کنید . شما از کجا مطمئنی این هلیکوپتر با نقاشی خوفناک حریف F35 نیست ؟ شاید در نبرد و درگیری یکی از همین هلیکوپترها موفق بشه 1000 فروند F35 رو ساقط کنه . بله 1000 فروند یا حتی بیشتر
  • IR ۱۰:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۹
   50 8
   فعلا بذار ژاپنی ها اف 35 شون رو با خلبان از دریا دربیارن بیرون بعد نظر بده خخخ .
  • احسان TR ۱۰:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۹
   46 25
   دوست عزیز می تونی اول از همه توضیح بدی mig 21 fishbed سرعت و محدوده عملیاتیش چقدره،،؟ و بعد بیای بگی جنگنده F5 برد عملیاتیش چقدره ، ؟ شاید F5 برای در گیری نزدیک باشه و دفاع ،، ولی مسلما به عنوان لیدر و حمله کننده بکار نمیره در ضمن به فرموده خودتون تبحر و استراتژی حرف اول میزنه ، پس لطفا کمی معلومات خود را ارتقا دهید و در بحث هایی که تخصص ندارید اکیدا وارد نشوید..! بنده خودم هم با F5 پرواز کردم و هم میگ ۲۱ ، این دو جنگنده قابل قیاس با یکدیگر نیستند.. !
  • محمد IR ۱۲:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۹
   25 1
   جالب است که بدانید یک بار یک f5 ایرانی با توپ 22 میلیمتری اش یک میگ 25 عراقی را سرنگون کرد
  • ES ۱۰:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۲
   6 2
   به f35 دار ها بگو جرات دارن حمله کنن ببینم چکار میخان بکنن
  • IR ۱۶:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۴
   2 0
   اقا تو راست میگی! خاله من بود این همه هواپیمای بدون سرنشین رو نشوند زمین و یا رو هوا ترکوند .
  • IR ۱۶:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۴
   1 1
   شما برا هر f35چند تا پهباد بفرست کارش تمومه.
 • IR ۰۰:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۹
  48 58
  اما قبول کنید که در حوزه جنگ هوایی و هوانیروز دچار ضعف اساسی هستیم، راه سختی در پیش هست اما شدنی، نیاز ایران به بالگردهای سنگین و نیمه سنگین خیلی احساس میشه، درسته که مدل اسکات ساخته شده اما خیلی راه داره تا به مدل جنگی برسیم، حداقلش باید پروژه ساخت بالگرد نیمه سنگین تدوین بشه...
  • IR ۱۰:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۹
   7 8
   بالگرد شاهد 16 چندین سال شروع شده
 • هادی IR ۰۱:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۹
  83 47
  خدا قوت..همه تأثیر بالگرد رو تو جنگ خلیج فارس وحالا جنگ سوریه دیدیم..انشاءا...این محصولات هرچه سریعتر تولید انبوه وعملیاتی بشن ..فقط بردشون اگه بیشتر بشه عالی میشه.هوانیروز قوی نفس زرهی ومکانیزه دشمنو میبره،اگه ما زمان جنگ پونصدتا کبری داشتیم باقابلیت شلیک تاو فاتحه زرهی رژیم بعث خونده شده بود
 • IR ۰۱:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۹
  31 12
  عالی
 • AE ۰۱:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۹
  25 46
  بالگردهای نیم قرن پیش به موشک حیدر مجهز شدند!!!!!
  • IR ۰۹:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۹
   55 11
   خیال کردی بالگر و هواپیما مثل همین موبایلی که تو دسته میمونه؟!!! بله بچه ژیگولها هر چند وقت یبار موبایل جدید میخرند. ولی هواپیما و هلیکوپتر جنگنده ساختش چند دهه زمان میبره و استفادش هم چند دهه هست تا مدل بعدی رو بسازند. فکر کرده داره در مورد گجتهای دیجیتال حرف میزنه.
  • IR ۰۹:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۹
   8 9
   اتفاقا بیحد پیشرفته و فوق مدرنه . چرا اینو میگی ؟
 • IR ۰۱:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۹
  21 1
  بخش بالگرد برای امداد هوایی رو تامین کنید که شدید نیازه
 • AE ۰۲:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۹
  22 6
  عمدتا تسلیحاتی که توسط جهاد خود کفایی ارتش ساخته میشن فقط در حد نمایشه ...نمونه های زیادی برای اسم بردن وجود داره..امیدوارم اینا تولید انبوه شن
 • IR ۰۲:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۹
  43 21
  مثل اینکه ما دراین مملکت زندگی میکنم(رسیدن به تراز جهانی!؟)یعنی اگر نعوذبالله خدا هم بیاد بگه که به ترازجهانی رسیده ما غیر ممکنه ازشما قبول کنیم-چون درجامعه هستیم ومیبینیم ولمس گردیم درآخرین تراز بعد سومالی هسنیم حتی به لحاظ درونی وباطنی هم به سومالی نمیرسیم ازبس تطاهر ودروغ فساد وخرابکاری..‌هست
  • IR ۲۲:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۹
   18 2
   انتقاد خوبه اما سیاه نمایی خوب نیست.
 • مسعودبهنوش US ۰۴:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۹
  9 21
  موشک و پهپاد / مابقی کشکن
 • IR ۰۵:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۹
  10 24
  دکترین شما فقط اینه که اگر هر کشور دوست آمریکا به شما حمله کرد اسرائیل را موشک باران کنید
  • حسین IR ۰۹:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۹
   24 9
   دکترین موثری هست
 • IR ۰۶:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۹
  35 8
  موتور توربوفن سنگین بسازیم . سوخو 57 و 35 بخریم .
 • SE ۰۷:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۹
  این اسباب بازی منم دارم
 • خراته IN ۰۷:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۹
  65 67
  هههههه.
 • IR ۰۸:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۹
  12 7
  کامنت اولی معلومه که محمد اسکوله هستی!!!!!
 • فش نیوز IR ۰۸:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۹
  17 7
  عملکردش مثل قیافش اش نباشه صلوات
 • IR ۰۹:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۹
  13 17
  اتفاقا چون در این مملکت زندگی می کنیم همه این حرف ها رو قبول می کنیم. چون دیدیم لیبرالهای همیشه مدعی و درغگوی دزد که شما انتخاب کردید و کشور رو به این روز انداختند چقدر دروغ گو هستتند. مثل رسانه های کثیف غربی که مغز شما ها رو شت و شو میدن. ولی به زودی سمت های دولتی رو از لوث وجود غرب پرستان پاک می کنیم و دوباره کشور رو به مسیر اصلی بر میگردونیم و به جنایتکاران غربی نشون میدیم یک من ماست چقدر کره داره. راستی از فرانسه چه خبر!!!
 • IR ۱۰:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۹
  7 9
  چقد بدم میاد مثل بچه ها روی هواپیماها و هلیکوپترا نقاشی میکشند.
 • IR ۱۰:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۹
  11 1
  موشک omtas ترکیه در اصل یک نمونه از موشک اسپایک است که در ترکیه تحت امتیاز ساخته میشود. ترکیه طراح و سازنده نیست.
 • IR ۱۲:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۹
  10 1
  آقایون خجالت بکشید اینقدر روی تجهیزات جنگی اسم ائمه اطهار رو نذارید ، اینکار در شان ائمه نیست
 • IR ۱۵:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۹
  10 1
  شما را به خدا نام ها و القاب مقدس و متبرک را روی بمب و موشک نگذارید...
  • IR ۰۹:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۹
   3 0
   اتفاقا خیلی مناسبه ، این بمب و موشکها برای تخریب بنای ظلم دشمنان هستند و مسماهای اسامی متبرک هم همین کارها رو در برنامه داشتند .
 • IR ۱۷:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۹
  13 3
  امریکا در چه فکریه. ؟؟؟؟ایران کلا سپاهیه ایران کلا نظامیه ایران کلا بسیجیه و ایران هیشه مقتدر بر بلندترین های دنیا و در اوج پرچم سه رنگش برافراشته است. و پرچم مقتدرترین کشور دنیا یعنی ایران اسلامی است که همیشه در بلندترین نقاط دنیا میدرخشد. ما رهبری فرزانه و بینظیر داریم. جانم فدای رهبر. رهبرا جان به کف به امرت اماده ایم.
 • IR ۱۸:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۹
  6 1
  این موشک ها در نسل جدید هلی کوپتر ایران که از روسها قول خط تولید کاموف ۵۲میخوره البته قول داده اند بعد از پنج سال طبق توافق برجام به ایران بدهند ۵۲
  • میلیتاریست IR ۰۷:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
   2 0
   انشاءالله
 • IR ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۳
  0 1
  موشک از یه طرف خنده داره از یه طرف ناراحت کننده مگه جنگ طلب بودن اونا

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس