کاظم جلالی و لاریجانی

به تازگی زمزمه‌هایی برای ایجاد «شهر ممنوعه در مجلس» به گوش می‌رسد!

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. هر روز ۰۷:۳۰ با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

***

علاقه دولت به گوشت ۱۰۰ هزار تومانی!

«محمدباقر نوبخت»، رئیس سازمان برنامه و بودجه دولت به تازگی در اظهاراتی که خبرگزاری دولتی ایرنا آنها را منتشر کرد، گفته است:

«باید قبول کنیم که شیوه کنونی پرداخت ارز ۴۲۰۰ (تومانی) به کالاهای اساسی درست نیست و این منافع به دست مردم نمی رسد؛ بنابراین بحث تغییر این روند مطرح است اما هنوز به جمع بندی نهایی نرسیده ایم.»

او در ادامه با بیان اینکه پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومانی به کالای اساسی «گوشت قرمز» لغو شده، تأکید می‌کند:

«برای نمونه گوشت قرمز از جمله اقلامی که برای واردات ارز ۴۲۰۰ تومانی پرداخت می شد اما شاهد بودیم که قیمت گوشت به دلیل خروج دام و نبود نظارت کافی کاهش نیافت و مردم از پرداخت یارانه بهره ای نبردند. براین اساس به این جمع‌بندی رسیدیم که اگر واردات گوشت با ارز نیمایی باشد قیمت آن کاهش می یابد. از محل واردات گوشت با ارز نیمایی ۵۰ تا ۶۰ هزار میلیارد تومان ارز صرفه جویی می شود.»
 

نوبخت با بیان اینکه به طور یقین حتی ریالی از این میزان در بودجه صرف نخواهیم کرد، تصریح می‌کند: «ساز و کار دولت این است که این مبالغ را در اختیار مردم قرار دهیم اما اینکه به واردکننده بدهیم یا به صورت کالابرگ الکترونیکی و شکل‌های دیگر باشد هنوز به جمع بندی نرسیده‌ایم

این فعال اصلاح‌طلب در صحبت‌های خود همچنین با تاکید براینکه نباید جو جامعه را متشنج کنیم، گفت: «بحث حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از کالاهای اساسی هنوز نهایی نشده و نباید با انتشار اخباری مبنی بر حذف یارانه ۴۲۰۰ تومانی و افزایش قیمت ها جو روانی جامعه را به هم بریزیم و مردم را نگران کنیم.» [۱]

*جالب است که آقای نوبخت طرح قطع ارز ۴۲۰۰ تومانی برای گوشت قرمز را رسماً اعلام می‌کنند اما در ادامه با یک پشتک واروی عجیب! تأکید می‌کنند که بحث حذف این ارز از کالاهای اساسی هنوز نهایی نشده و نباید مردم را نگران کرد...

بخش جالب‌تر ماجرا اینست که دولت محترم ولو با ارز ۴۲۰۰ تومانی بعنوان تنها امید ارزان شدن قیمت گوشت هم نتوانست قیمت ۱۰۰ و چند هزار تومانی این روزهای گوشت را کاهش دهد و اکنون تصمیم گرفته است که همین یگانه راه امید را نیز قطع کند.

این مقولات را همچنین باید در حالی مورد تأمل قرار داد که دولت محترم همچنان گویا نظری درباره قید «عدم نظارت بر قیمت‌ها» بعنوان اصلی‌ترین عامل تنش در بازار قیمت‌ها ندارد و پا در مسیرهایی گذاشته است که با روند موجود به گرانی بیشتر اقلام مورد نیاز مردم منجر خواهد شد.

پیش از این یکی از نمایندگان مجلس از احتمال عامدانه بودن عدم نظارت بر قیمت‌ها توسط دولت نیز سخن گفته است .[۲]

تحقیقات موجود نشان می‌دهد قیمت واقعی گوشت قرمز بین ۵۰ تا ۶۰ هزار تومان است.

***

صحبت‌های وطن‌پرستانه «محمود دولت‌آبادی»

«محمود دولت‌آبادی»، از نویسندگان شهیر کشورمان به تازگی در بخشی از یک مصاحبه با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) که پیرامون صادق هدایت انجام داده از نکبت سلطنت قاجاری و دست‌نشانده بودن محمدرضا شاه پهلوی نیز سخن گفته است.

در صحبت‌های دولت‌آبادی در این باره می خوانیم:

«(هدایت) وقتی که می‌گوید زیر بار موروثی کمرم خم شده، اشاره دارد به این نکبت خاندان سلطنت قجری که مملکت را به حضیض کشاند و بخش‌هایی از کشور را به غریبه‌ها داد؛ با یک جنگ غیر لازم که بین ما و روس‌ها علم کردند و مملکت را در دو منطقه از دست دادند؛ یکی در قفقاز و دیگری در هرات و سومیش هم که پاداش اعلی‌حضرت بود به کسانی که سر کار آورده بودندش؛ بحرین.»[۳]

*ما قضاوت درباره این صحبت‌های خواندنی آقای دولت‌آبادی را به مخاطبان محترم واگذار می‌کنیم.

دست‌نشانده بودن پهلوی و نکبت‌های حکومت قجری؛ مقولاتی هستند که شایسته است بیش از این در فضای فکری جامعه ایرانی مورد اشاره و اقتراح قرار گیرد و کسانی از روشنفکران نیز بر سیاق آقای دولت‌آبادی به این مقوله اهتمام جدی داشته باشند تا ارزش استقلال و آزادی این روزهای کشور با قدر و قیمت بیشتری شناخته و لمس شود.

***

زمزمه‌ای برای ایجاد «شهر ممنوعه در مجلس»...

«کاظم جلالی»، از نمایندگان نزدیک به دولت در مجلس به تازگی در یک مصاحبه که خبرگزاری خانه ملت آنرا بازنشر داد، درباره پخش مستقیم مذاکرات مجلس از رادیو گفته است:

«این‌که جلسات علنی از رادیو پخش شود، خوب است و قانونگذار در قانون اساسی برای آن‌که صدای نمایندگان به مردم برسد، بر این مسئله تاکید کرده تا مبادا کشور به سمت استبداد حرکت کند. اما آن زمان هم فضای مجازی نبود، الان رساندن صدای نمایندگان به ملت چندان دشوار نیست. آن زمان برقراری این ارتباط ازطریق رادیو انجام می‌شد. با این همه اما شما یک روز به مجلس بروید و تحلیل کنید، ببینید چند دقیقه کار انجام می‌شود و چقدر حرف‌های پراکنده مطرح می‌شود. نمی‌خواهم بگویم آن حرف‌های پراکنده نباید باشد. شاید شما بگویید خاصیت نمایندگی همین است و یکسری از همین پراکنده‌گویی‌ها می‌تواند بر مسائل سیاسی موثر باشد، نماینده باید تذکر بدهد، حرف بزند، نطق کند و…، ولی به هر حال این رویه، نظام تصمیم‌گیری را هم کُند کرده است.»

او در ادامه نیز تصریح می‌کند:

«در مجلس باید آیین‌نامه‌ها تغییر کند، در عین حال باید یک بررسی انجام شود که ببینیم الان اصلاً ضرورت دارد که مذاکرات در جلسات صحن از رادیو پخش شود؟! من می‌بینیم که در جلسات غیرعلنی، نمایندگان منظم می‌نشینند، گوش می‌دهند و خیلی هم با سرعت می‌شود روی یک موضوعی به یک جمع‌بندی رسید. اما همین که جلسه علنی می‌شود، خبرنگاران می‌آیند، عکاسان می‌آیند، فیلمبرداران می‌آیند، رادیو می‌آید، مجلس ناگهان تغییرشکل می‌دهد.» [۴]

*متأسفانه شاهد عزمی در مجلس شورای اسلامی هستیم که قصد پرده‌پوشی از مردم و ایجاد استبداد را دارد.

عزمی که یکی از نفحات آن در ماجرای مخالفت با شفاف شدن آرای نمایندگان مجلس نیز مشاهده شد.

از باب تذکر نیز بایستی به آقای جلالی گفت که "مجلس اعتدالی دهم" هم‌اکنون درگیر چالش‌های مهمتری در نزد افکار عمومی مثل چرایی تصویب برجام در مدت ۲۰ دقیقه و یا دلیل عدم مقابله به مثل با اقدامات نابخردانه آمریکا است.(مقوله‌ای که اخیراً مورد اشاره رهبر معظم انقلاب نیز قرار گرفت)

چالش‌هایی که بهتر است با چالش جدیدی مثل ایجاد شهر ممنوعه در خانه ملت همراه نشود!

یاسر جبرائیلی، از تحلیلگران اصولگرا در همین زمینه و در اشاره به اظهارات کاظم جلالی، در یک توییت نوشته است: «ما می‌گوئیم آرایتان را شفاف کنید، اینها می‌خواهند کل مذاکرات را از ملت پنهان کنند»...

***

1_ http://www.irna.ir/fa/News/83271033

2_ mshrgh.ir/949213

3_ http://ibna.ir/fa/doc/longint/273721

4_ http://www.icana.ir/Fa/News/421125

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 21
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 6
 • ۰۷:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
  21 0
  الان گوشت ارزان کجا پیدامیشود چرا شهروند گوشت دولتی ندارد تکلیف مردم چیه عادت کنند به نخوردنگوشت
 • ۰۷:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
  7 5
  گوشت که دولتی غیر دولتی ندارد
 • ناشناس IR ۰۸:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
  16 1
  بجای اینکه مشکلات ارز 4200 تومانی را حل کنند تا منافع آن بدست مصرف کننده برسد اول صورت مسئله را پاک میکنند و بعد بر اساس حدس و گمان خود آنهم جهت کمک به مردم!!! ارز گرانتر را جایگزین میکنند.حقیقتا که این آقای نوبخت با شعور مردم بازی میکند. با این حساب و با این مثلا مدیران کارآمد باید منتظر گوشت کیلویی 200هزار تومان باشیم. این دولت تمام راههایی که منجر به پولدارتر شدن ثروتمندان ،دلالان و رانت داران شود را ،یکی کی خواهد پیمود.
 • IR ۰۸:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
  19 2
  ارز دولتی جز ایجاد فساد هیچ نفعی برای اقشار ضعیف ندارد. چون از هر یارانه ای بهر کالائی ثروتمندان شاید 100 برابر افراد کم درامد استفاده نمایند.از برق تا بنزین و00000. باید ارز ازاد باشد و حقوق ها افزایش یابد و مدد جویان کمیته امام وبهزیستی توانمند شوند . چون دولت خوب باید مردم را اموزش دهد تا توانی اداره خود را داشته باشند نه این که مردم را تنبل و تن پرور نماید. اگر به یک طفل اموزش راه رفتن و غذا خوردن و000 را نیاموزیم هر گز نخواهد توانست از رفع امورات خود بر اید. حتی انسان بی دست نقاش و یا کاملا معلول متخصص رایان دیده ایم. حمایت غلط از افراد کم درامد را فقط از مدیران حقه باز و عوامل فریب باید انتظار داشت. چون راه پیشرفت ودانش اندوزی ومهارت اموزی بر کسی بسته نیست.
 • IR ۰۸:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
  9 0
  ایجاد شفافیت فقط برای آمریکا معنی دارد.
 • سروش IR ۰۸:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
  1 6
  تا دشمن و بعضی ها در داخل کشور زیرآب این اتحاد و همدلی ایجاد شده را نزده اند برنامه تان برای تقویت و حفظ این اتحاد و همدلی چیست؟
 • IR ۰۸:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
  6 27
  جاوید اصلاحات تا ابدالآباد
  • سید IR ۱۰:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
   12 6
   روشنفکران دمدمی مزاج غربزده ایران هم دست کمی از اصلاح طلبان تهوع آور ندارند که شاید حتی مشمئز کننده تر هم باشند امثال نویسنده دودی کلیدر!
  • آنتی اصلاحات IR ۲۳:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
   0 0
   البته اصلاح و اصلاحات خوبه اما کسانی که امروز دم از اصلاحات می زنند از بد حادثه دور هم جمعند و الا صدفرقه اند این حزب یهودمسلک!
 • IR ۰۹:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
  16 1
  صد هزار تومان هم زیاده چه خوش علاقه هم هست دولت .وقتی90در صد گوشت تولید داخل چرا انقدر گرون؟!
 • IR ۰۹:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
  17 1
  مردم! یادتونه که سال قبل گفتیم تمام کالاهای اساسی سال 98 را با ارز 4200 تهیه می کنیم!؟تهیه کردیم دیگه! چون گوشت دیگه کالای اساسی حساب نمیشه دیگه با ارز نیمایی وارد میشه! تولید داخل همه بمیرد!
 • حامد IR ۱۰:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
  0 14
  در جلسات علنی مجلس که از رادیو پخش می شود بسیاری از اسرار نظام هم گفته می شود. مثلا برنامه هسته ای کشور که توسط رئیس کمیسیون انرژی مجلس ششم گفته شد و مایه دردسر تاکنون شده است. بهتر است این بساط هم جمع شود. شما فکر میکنید چند درصد مردم حرفهای بی سرو ته نمایندگان را گوش می دهند؟ در کجای دنیا صحبتهای نمایندگان مستقیما از رادیو پخش می شود؟
 • سعید IR ۱۰:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
  20 0
  استدلال آقای نماینده که فرمودن "در جلسات غیرعلنی، نمایندگان منظم می‌نشینند، گوش می‌دهند..." ولی در جلسات علنی که خبرنگاران و عکاسان می آیند مجلس شکلش و عملکردش بهم میریزد خیلی عجیب است! یعنی وقتی خودشون هستن منظم و حواس جمع هستن و مثلا چرت نمیزنن! بعد که دوربین ها روشن میشن دیگه خوابشون میگیره و ...؟!
 • IR ۱۰:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
  20 3
  اینهم از اصلاحات که به افتضاحات تبدیل شد.
 • IR ۱۰:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
  15 0
  نماینده مجلس این حجم از منطق واستدلال شرم اوره ،شرم آوره شرم آوره شرم آوره شرم آوره شرم آوره شرم آوره شرم آوره شرم آوره شرم..........
 • عبدالله IR ۱۱:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
  27 0
  خدایا کسانی را که با فقیر شدن مردم باعث بی ایمانی انان ،وثروتمند تر شدن اطرافیان وبستگانشان می شوند لعنت بفرما
  • محسن GB ۲۰:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
   9 0
   الهی آمین
 • IR ۱۳:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
  4 5
  حرف جلالی رو قبول دارم اگر چه با خودش مشکل دارم نمایندگان چون میدانند که صحبتهایشان مستقیماً پخش میشود بسیاری از موضوعات و مواضع بی ربط و غیرکارشناسی را فقط برای مطرح شدن ارائه میکنند که فقط وقت مجلس را میگیرد.
 • DE ۱۹:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
  12 0
  یکبار دیگه عکس آقای «محمدباقر نوبخت» را نگاه کنید .داره میگه بارور کنید من خودم " همینقدر یه ذره " گوشت میخورم از بس گرونه مگه میشه گوشت تهیه کرد با این سنار سه شِی حقوق کارمندی .کباب سلطانی هم که فقط گیر سلطان ها میاد .مثل سلطان سکه ..سلطان ارز ..سلطان درز ..سلطان قلبها....
 • IR ۲۳:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
  0 0
  کشوری که مردمانش بنشینند و دستشان جلوی دولت دراز باشد و تقاضای جیره کنند ، عاقبتشان کاهش درآمد و افزایش هزینه هایشان خواهد بود . آسیای جنوب شرقی و اروپایی ها و آمریکایی ها ، با نشستن و دست دراز کردن ، به ثروت امروزشان نرسیدند .
 • IR ۱۷:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
  4 0
  قوه محترم قضاييه بداد مردم برسيد تدبير و اميدي ها سفره هاي مردم را نشانه رفته اند...

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس