کد خبر 947006
تاریخ انتشار: ۹ فروردین ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۲
جدیدترین پیش بینی هواشناسی/هشدار وقوع سیلاب در تهران

بطور کلی مجموع مقدار بارش در میانگین حوضه رودخانه های بزرگ جنوب غرب کشور شامل کرخه، دز و کارون بیش از 70 میلیمتر برآورد می شود.

به گزارش مشرق، سازمان هواشناسی با اعلام بارش برف و باران در روزهای یکشنبه و دوشنبه آینده نسبت به وقوع سیلاب در چند استان از جمله تهران هشدار داد.

بیشتر بخوانید

در اخطاریه سازمان هواشناسی آمده است؛

پیرو اطلاعیه شماره ۴ مورخ ۸ فروردین، گذر سامانه بارشی از یکشنبه ۱۱ فرودین تا سه شنبه ۱۳ فروردین در نیمه غربی، مرکز و شمال کشور، موجب بارش باران در برخی ساعات بارش شدید و رگبار و رعدوبرق خواهد شد. خروجی مدل های عددی بیانگر تشدید بارش از یکشنبه شب تا بعد از ظهر دوشنبه در حوضه آبریز رودخانه های کرخه و دز و دوشنبه در حوضه آبریز رودهای دز و کارون است.

با توجه به مدت زمان باقیمانده تا فعالیت سامانه فوق، عدم قطعیت در حجم بارش تجمعی در حوضه آبریز کرخه قابل ملاحظه است، ولی بطور کلی مجموع مقدار بارش در میانگین حوضه رودخانه های بزرگ جنوب غرب کشور شامل کرخه، دز و کارون بیش از ۷۰ میلیمتر برآورد می شود.

انتظار این است به سبب بارش باران و ذوب برف، حجم روانآب و سیلاب در رودخانه های منطقه از دوشنبه تا سه شنبه به بیشینه مقدار خود برسد.

با این مقدمه، وضع هوای کشور به شرح زیر پیش بینی می شود:

یکشنبه ۹۸/۰۱/۱۱: جنوب و غرب آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، لرستان، چهارمحال و بختیاری، خوزستان و به تدریج از اواخر وقت شمال بوشهر، کهگیلویه و بویر احمد و غرب فارس، بارش باران از بعد از ظهر توام با رگبار و رعد وبرق و سیلابی شدن مسیل ها و اواخر وقت با طغیان رودخانه ها.

در زنجان، جنوب و غرب همدان و جنوب آذربایجان شرقی بارش باران، گاهی با رگبار و رعد و برق و احتمال آبگرفتگی معابر و سیلابی شدن مسیلها.

دوشنبه ۹۸/۰۱/۱۲: رگبار باران با رعدوبرق، برخی نقاط بارش تگرگ و وزش باد شدید و سیلاب و طغیان رودخانه ها در استان های خوزستان، بوشهر، ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویر احمد، غرب استان فارس، جنوب و شمال غرب اصفهان، نیمه شمالی بوشهر و جزایر شمالی خلیج فارس.

در استانهای مرکزی، جنوب و شرق آذربایجان شرقی، زنجان، همدان و طی بعد از ظهر و شب دامنه های البرز در استانهای تهران، البرز، قزوین و سمنان بارش باران گاهی با رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید که پیامد آن آبگرفتگی معابر با احتمال سیلابی شدن مسیل ها پیش بینی می شود. شایان ذکر است که بعد از ظهر و شب دوشنبه مسیرهای کوهستانی و گردنه های برفگیر دامنه های البرز در شمال و نقاط مرتفع جاده های کوهستانی زاگرس در شمالغرب و غرب کشور بطور موقت با بارش برف پیش بینی می شود و احتمال انسداد موقت جاده وجود دارد.

آبهای خلیج فارس بخصوص سواحل بوشهر و خوزستان طی یکشنبه و دوشنبه مواج و طوفانی پیش بینی می شود. همچنین طی بعد از ظهر شنبه تا اوایل یکشنبه به سبب وزش باد شدید در خوزستان احتمال خیزش گردوخاک در مناطق مرکزی و نیمه غربی استان پیش بینی می شود.

بنابراین برای حفظ ایمنی و جلوگیری از خسارات احتمالی اقدامات زیر توصیه می شود: برنامه ریزی برای سفرهای نوروزی در روزهای یکشنبه و دوشنبه هفته آتی با کسب اطلاع از آخرین وضع هوا در مسیر سفر انجام شود و تا حد امکان از سفر به مناطق غرب و جنوب غرب کشور خودداری شود. از توقف در حاشیه و بستر رودخانه ها و مکانهای مستعد سیلاب جدا خودداری و از فعالیتهای کوهنوردی به سبب احتمال سیل و برخورد آذرخش اجتناب شود. طی یکشنبه تا دوشنبه محدودیت برای حرکت شناورهای سبک در مناطق میانی تا شمال خلیج فارس اعمال شود. اقدامات لازم از سوی مدیریت منابع آب، مدیریت بحران و سازمان های امدادی به عمل آید.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس