تراکتورسازی سپاهان

بی گمان باید مهمترین دیدار هفته بیستم لیگ برتر را مصاف دو تیم تبریزی و اصفهانی تراکتورسازی و سپاهان برشمرد که پیروزی در آن نقش مهمی در سرنوشت قهرمانی این فصل هر یک خواهد داشت.

سرویس ورزش مشرق – فارغ از وضعیت رده بندی جدول لیگ برتر و ترافیک پشت صدر جدول، اینکه تیم‌های تراکتورسازی و سپاهان چه بازیکنانی با چه سوابقی از بازی در تیم مقابل در کارنامه شان دارند و امیر قلعه نویی سرمربی هر دو تیم در ۵ دوره لیگ بوده است این دو تیم به دلیل اتفاقاتی که در تاریخ جمعه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۴ رخ داد و به جمعه سیاه تبریز شهره شد همواره در سال‌های پس از آن با شرایطی خاص رودرروی هم قرار می‌گیرند.

در این گزارش به تفصیل به مرور اتفاقات همان دیدار پرداخته شده است.

*بازیکنان سپاهانی تراکتور!

در تیم جورج لیکنز در حال حاضر ۴ بازیکن حضور دارند که سابقه بازی در تیم سپاهان را در کارنامه دارند. احسان حاج صفی با ۸ فصل حضور در سپاهان که ابتدای این فصل به تبریز رفته با سابقه ترین بازیکن از نظر بازی برای تیم اصفهانی به شمار می‌رود. ساسان انصاری و اکبر ایمانی هم هر یک با دو فصل بازی در تیم سپاهان از جمله این دست بازیکنان در تیم لیکنز به شمار می‌روند. احسان پهلوان هم یک فصل برای سپاهان به میدان رفته و در دیدار هفته بیستم باید روبروی تیم پیشین خود به میدان برود. قطعاً این نفرات انگیزه‌های زیادی برای رویارویی با سپاهان در سر دارند.

*کیانیِ تراکتوری در سپاهان!

تیم سپاهان در حالی راهی تبریز شده که برخی از بازیکنان این تیم در این شهر خانه و مغازه دارند. سابقه بازی بازیکنان سپاهانی که در تراکتورسازی بازی کرده اند جمعاً ۳۱ سال بازی برای این تیم را تشکیل می‌دهد!

مهدی کیانی هافبک دفاعی تیم سپاهان با ۱۰ سال بازی در تراکتورسازی با سابقه ترین بازیکن این تیم بود که در ابتدای این فصل راهی اصفهان و تیم سپاهان شد. او قطعاً در این دیدار جزو بازیکنان خاص روبروی تیمی خواهد بود که در فروردین ماه همین سال در تبریز روبروی سپاهان به میدان رفته است!

* ۶ تراکتوری در جمع سپاهانی‌ها!

مهدی کیانی (۱۰ فصل)، محمد ابراهیمی (۷ فصل)، محمد ایرانپوریان (۶ فصل)، سجاد آقایی (۴ فصل)، خالد شفیعی (۳ فصل) و بختیار رحمانی (یک فصل) ۶ بازیکنی هستند که سابقه بازی در تراکتورسازی را دارند و این بار باید روبروی تیم سابق خود در تبریز به میدان بروند.

*قلعه نویی آشنا با تبریز!

امیر قلعه نویی سرمربی تیم سپاهان نیز در این بازی جزو نفراتی است که با داشتن سابقه کار در تیم تراکتورسازی می‌تواند جزو سوژه‌های ورزشگاه یادگار امام تبریز باشد. او در فصول یازدهم و شانزدهم هدایت تیم تراکتورسازی را در دست داشته و به خوبی با جو بازی در تبریز آشناست.

*تساوی در دو دیدار خیر!

دیدار دو تیم در حالی برگزار می‌شود که دو مصاف پیشین هر دو تیم در سال ۱۳۹۷ با تساوی (۱-۱ و ۲-۲) به پایان رسیده است. دیدار برگشت فصل قبل در تبریز در ۱۸ فروردین امسال با تساوی ۱-۱ و گل‌های مهدی شریفی (۷۱) و اسماعیلی فر (۴۵) به پایان رسید و بازی دور رفت لیگ برتر هجدهم آنها در اصفهان دوم شهریور امسال با تساوی ۲-۲ و گل‌های شهباززاده (۳۵ و ۸۸) برای سپاهان و استوکس (۷۲) و اسماعیلی فر (۱+۹۰) به پایان رسید.

*جنگ امتیاز!

هر دو تیم در بالای جدول رده بندی به شدت به این سه امتیاز نیاز دارند. سپاهان پس از برد پرسپولیس روبروی صنعت نفت آبادان، برای تثبیت جایگاهش در صدر جدول و تراکتورسازی که با برد استقلال یک پله در جدول سقوط کرده برای دور نشدن از بالای جدولی‌ها! جنگ این دو تیم با سوابق پیشین میان شان قطعاً دیداری پرسوژه را به همراه خواهد آورد.

*اردیبهشت تلخ تراکتوری‌ها!

آنچه هرگز از خاطره تبریزی‌ها بیرون نمی‌رود خاطرات تلخ روز جمعه ۲۵ اردیبهشت سال ۱۳۹۴ است. لیگ چهاردهم که تراکتورسازی و نفت تهران در تبریز رودرروی هم قرار داشتند. بازی در چارچوب هفته ۳۰ ام لیگ ۹۳–۹۴، برگزار شد. هر دو تیم در حالی با ۵۷ امتیاز به مصاف یکدیگر می‌رفتند که با پیروزی در این مسابقه برای اولین بار قهرمان لیگ برتر می‌شدند. از سوی دیگر سپاهان ۵۶ امتیازی نیز با تساوی این دو تیم و پیروزی در دیدار با سایپا برای پنجمین بار قهرمانی لیگ برتر را جشن می‌گرفت. این بازی در نهایت با تساوی ۳ بر ۳ به پایان رسید و منجر به قهرمانی سپاهان شد.

*پخش خبر دروغ!

مهمترین اتفاق آن بازی، پخش خبر دروغ مبنی بر تساوی شدن نتیجه بازی هم‌زمان در اصفهان بود که منجر به تغییر روند بازی از دقیقه ۸۶ شد. پس از رسیدن این خبر به بازیکنان و کادر فنی تراکتورسازی، آن‌ها با تصور اینکه بازی سپاهان و سایپا با حساب ۲ بر ۲ به پایان رسیده‌است به جای تلاش برای به ثمر رساندن گل، به اداره بازی پرداختند. آن‌ها حتی پس از اتمام بازی همراه با جمعیت زیادی از هواداران که به زمین وارد شده بودند به خوشحالی پرداختند.

*دل خون تراکتوری‌ها از فغانی!

از دیگر اتفاقات این بازی، عملکرد ضعیف داوری عنوان شد! تراکتورسازی در حالی که با نتیجه ۳ بر ۱ از نفت پیش بود، علیرضا فغانی رأی به اخراج آندرانیک تیموریان داد که پس از ده نفره شدن، تراکتورسازی بازی برده را مساوی کرد. همچنین داور در یک صحنه مشکوک به پنالتی روی بازیکن تراکتورسازی، دستور به ادامه بازی داد. بعدتر، کارشناسان داوری اعلام کردند که داور در این بازی اشتباهات تأثیرگذاری داشته است!

*ارتباط یادگار با دنیا قطع شد!

از اتفاقات آن شب قطع خطوط تلفن، شبکه اینترنت و پخش خبر اشتباه از بازی هم‌زمان و فریب حاضران در ورزشگاه بود که انتقادات بسیاری را برانگیخت. طبق گفته برخی افراد حاضر در ورزشگاه یادگار امام، در دقایق پایانی بازی و از دقیقه ۸۷ اینترنت و موبایل ورزشگاه قطع شده و هیچگونه ارتباطی با بیرون ورزشگاه امکان‌پذیر نبوده است.

*قطعی تلفن تکذیب شد!

مدیرعامل وقت باشگاه نفت تهران اعلام کرد که هرگونه وسیله ارتباطی قطع بوده و از دقیقه ۸۷ از نتیجه سپاهان خبر نداشته‌اند. این‌ها در حالی است که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات وقت، از ثبت ۳۳۶ هزار مکالمه تلفنی در ورزشگاه یادگار امام تبریز خبر داده است. محمود واعظی (وزیر وقت) ۳۰ اردیبهشت همان سال (۵ روز بعد از بازی) عنوان کرد: «مطابق مستندات موجود حتی یک لحظه هم اختلالی در عملکرد سیستم‌های مخابراتی و اینترنتی محل برگزاری مسابقه فوتبال تراکتورسازی و نفت تهران وجود نداشته و همه اظهارنظرها در این ارتباط بی‌اساس بوده و تکذیب می‌شود. البته آنتن‌های موجود در ورزشگاه یادگار امام تبریز قابلیت برقراری یک هزار و ۲۲ مکالمه در آن واحد را داشته‌اند و نفر ۱۰ هزار و بیست و سوم باید منتظر می‌ماند تا یک ارتباط قطع و امکان برقراری تماس او فراهم می‌شد». همچنین مدیر روابط عمومی هیئت فوتبال آذربایجان شرقی نیز اعلام کرد که اینترنت ورزشگاه قطع نبوده و همه از نتیجه بازی سپاهان اطلاع داشتند.

*انتشار شایعه عجیب!

در حالی که سپاهان ۲ بر صفر از حریف خود پیش بود، در ورزشگاه یادگار امام شایعه‌ای مبنی بر تساوی ۲ بر ۲ بازی هم‌زمان ابتدا از روی سکوها و سپس بین بازیکنان و کادر فنی دو تیم تراکتورسازی و نفت تهران دهان به دهان منتقل شد؛ این نتیجه، با توجه به امتیازات سه تیم مدعی و همچنین نتایج بازی‌های در حال برگزاری می‌توانست تراکتورسازی را که تفاضل گل بیشتری نسبت به نفت تهران داشت، برای اولین بار در لیگ برتر قهرمان کند.

*منصوریان دروغگویی را تأیید کرد!

علیرضا منصوریان، سرمربی وقت باشگاه نفت تهران، دربارهٔ آن اتفاق مدعی شد یک نفر که مسئول به نظر می‌رسیده، شایعه تساوی بازی سپاهان و سایپا را به نیمکت تراکتورسازی رسانده است. همچنین مدیرعامل باشگاه نفت تهران نیز در برنامه ۹۰ عنوان کرد افرادی بیسیم به دست گفته اند بازی در اصفهان ۲ بر ۲ شده است.

*جشنی که به عزا تبدیل شد!

پس از سوت پایان بازی تراکتورسازی و نفت تهران هزاران نفر از هواداران تراکتور به داخل زمین ریختند و همراه با بازیکنان و کادر باشگاه به خوشحالی پرداختند. پس از مدتی کوتاه و با رسیدن دروغ بودن این شایعه به گوش هواداران و کادر تراکتورسازی، به یکباره جو ورزشگاه تغییر کرد و هواداران که عصبانی از از دست دادن جام قهرمانی بودند، اقدام به شکستن صندلی‌ها و پرتاب آن‌ها به میانه زمین، انفجار چندین نارنجک دستی در سکوهای ورزشگاه و شکستن شیشه اتومبیل‌ها کردند که نتیجه آن مجروح شدن ده‌ها نفر بود. همچنین در بیرون ورزشگاه نیز بین تماشاگران و مأموران نیروی انتظامی درگیری به وجود آمده بود که زخمی‌های بیرون ورزشگاه با آمبولانس به بیمارستان منتقل شدند. یکی از هواداران تراکتورسازی نیز بعد بازی سکته کرده و فردای آن روز جان خود را از دست داد.

*فغانی و ۱۰۰ پیامک در دقیقه!

چند ساعت پس از پایان بازی، شماره تلفن همراه داور بازی توسط برخی افراد در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که از هواداران تراکتورسازی می‌خواست به علیرضا فغانی زنگ یا پیامک بزنند و به او اعتراض کنند. طبق گزارش‌ها، علیرضا فغانی به صورت میانگین دقیقه‌ای ۱۰۰ پیامک دربارهٔ بازی تراکتورسازی و نفت تهران دریافت می‌کرده است!

*روحانی پشت مردم تبریز!

این دیدار در حالی با این وضعیت تمام شد که قرار بود چند روز بعد رئیس جمهور برای دیدار با مردم تبریز راهی استان آذربایجان شرقی شود. پیش از آن طرفداران تراکتورسازی نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند و در روزی که حسن روحانی در تبریز سخنرانی می‌کرد بارها با نشان دادن کارت قرمز اسم تراکتور را صدا زدند تا حسن روحانی در واکنش به این اتفاقات در جمع ۵۰ هزار تبریزی گفت: «هیچ‌کس نمی‌تواند با احساسات مردم بزرگ ایران آن هم مردم آذربایجان و تبریز بزرگ بازی کند. اگر کسی در حادثه اخیر مقصر باشد تردید نکنید که دولت با همه توان برای تنبیه او ایستادگی خواهد کرد. تیم تراکتورسازی دیگر مربوط به آذربایجان نیست بلکه متعلق به ایران است، تیمی که آرزوی قهرمانی‌اش را در مسابقات آسیایی خواهیم داشت». او دوم خرداد همان سال (۸ روز بعد از بازی) به تبریز رفته بود.

*واکنش مربیان به اتفاقات غیرمعمول!

تونی اولیویرا، سرمربی وقت تیم تراکتورسازی تبریز، بعد از پایان بازی به شدت از عملکرد داوری انتقاد کرد و معتقد بود فغانی با اشتباهاتی عَمدی مانع قهرمانی تیمش شده‌است. وی فغانی را طرفدار تیم سپاهان دانست. علیرضا منصوریان در گفتگو با رسانه‌ها اعلام کرد این ۸ دقیقه تلخ تا همیشه در ذهن فوتبال ایران می‌ماند.

حسین فرکی، سرمربی باشگاه سپاهان نیز دربارهٔ حوادث بازی تراکتورسازی و نفت و شایعاتی که به سپاهان نسبت داده‌اند، گفت: اتفاقات ده دقیقه آخر بازی به سپاهانی‌ها اصلاً ربطی نداشته‌است. ما بازی مان حتی از بازی تبریز زودتر تمام شد، قبل از آن از دقیقه ۸۰ می‌توانستند نتایج بازی را به کلی عوض کنند؛ ولی اینکه می‌خواهند مسائل را به ما ربط بدهند که یکجوری ما را وارد کنند، کار درستی نیست. آن‌ها باید دنبال شخصی بگردند که نتیجه را مساوی اعلام کرده‌است.

*معرفی شایعه ساز!

پس از حوادث تبریز، فردی که خود را «مسعود مزروعی» خواند مدعی شد که شایعه تساوی بازی سپاهان و سایپا را برای اولین بار او ساخته است؛ وی خود را شاگرد مهرزاد خلیلیان معرفی و اعلام کرد که از سوی باشگاه سپاهان مأمور شده است تا این کار را انجام دهد. بعد از منتشر شدن این اظهارات در شبکه‌های اجتماعی، مدیر عامل وقت سپاهان به این حرف‌ها واکنش نشان داد و وی را فردی روانی خواند که می‌خواهد با این حرف‌ها مشهور شود.

*بازتاب بین المللی بازی تراکتور- نفت!

اتفاقات ورزشگاه یادگار امام آن قدر عجیب و نادر بود که بازتاب جهانی پیدا کرد؛ روزنامه گاردین در این باره نوشت: «وقتی سوت پایان بازی تراکتورسازی و نفت به صدا درآمد هواداران خوشحال تبریزی به زمین ریختند ولی دقایقی بعد مشخص شد سپاهان در اصفهان پیروز شده‌است و تراکتورسازی در رده دوم جدول قرار گرفته‌است».

همچنین خبرگزاری فرانسه گزارش داد: «در تبریز یک جشن کوتاه به تلخی گرایید چون خبر رسید که تراکتوری‌ها اشتباه متوجه شده‌اند و تیم‌شان قهرمان نشده است».

سایت اس بی نیشن، یک سایت ورزشی آمریکایی هم مدعی شد تیم ایرانی در خصوص کسب عنوان قهرمانی به هواداران خود دروغ گفته است! وب سایت رسمی رادیو و تلویزیون دولتی ترکیه هم وقایع آن شب را بازتاب داد و نوشت: «قهرمانی تیم تراکتورسازی تبریز قربانی یک دروغ بزرگ ورزشی شد. این دروغ بزرگ ورزشی در تاریخ ایران بی‌سابقه است و تبریز را به هم ریخت».

*معرفی مقصران!

طبق نامه رسمی فدراسیون ورزش و جوانان به وزارت ورزش مقصران و مجازات آن‌ها اعلام شد. در آن نامه برکناری رئیس دپارتمان داوری، محرومیت ۳ جلسه‌ای داور، محرومیت ناظر سازمان لیگ، تذکر کتبی و توبیخ با درج پرونده برای مسئول برگزاری مسابقه، تذکر کتبی و توبیخ کتبی مسئول روابط عمومی سازمان لیگ و محرومیت گوینده ورزشگاه یادگار عنوان شده بود.

به گزارش مشرق، حالا که نزدیک به ۳ سال و ۱۰ ماه از آن بازی می‌گذرد، تراکتورسازی با انگیزه‌ای مضاعف می‌خواهد سپاهان بدون شکست در لیگ را ببرد تا هم به نوعی انتقام گرفته باشد و هم خود را در جمع مدعیان قهرمانی باقی نگه دارد. قضاوت این بازی که از ساعت ۱۶ امروز (جمعه) در ورزشگاه یادگار امام تبریز برگزار خواهد شد برعهده اشکان خورشیدی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 6
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • IR ۰۱:۱۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۰
  16 13
  5 قهرمانی 3 پاهان هیچ یک پاک نبوده است.
 • GB ۰۴:۳۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۰
  0 9
  شماها یک مشتهستید گه از اسلام سوء استفاده کردید
 • مهدی IR ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۰
  12 8
  حتما صفر قهرمانی تراکتور پاک بوده؟
  • IR ۱۳:۰۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۰
   3 7
   قشنگ بود جوابت 1000 لايک عزيزم ....خيلي خنديدم.
 • الحق CA ۱۲:۳۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
  0 5
  تراکتور همیشه قهرمانه.حتی با وجود اینکه حقش رو همیشه خوردن باز هم قهرمان واقعی تراکتور هست
  • IR ۱۶:۲۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۴
   0 0
   دوران جر زنی بچگانه و توهمات دایی جان ناپلوئنی تمام شده! جایی از این توهمات بزنی فقط مسخره خواهی شد!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس