کد خبر 936684
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۴
هذیان‌گویی بعد از «۲۲ بهمن باشکوه» / چرا جان بولتون «احمق درجه یک» است؟

یکی از احمق‌های درجه یک آمریکا، «جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید، است. او تیر ۹۶ در جمع منافقین گفته بود، مردم ایران جشن چهل سالگی انقلاب را نخواهند دید و ما جشن کریسمس ۲۰۱۹ را در تهران می‌گیریم.

به گزارش مشرق، «بعضی از دولتمردان آمریکا وانمود می‌کنند دیوانه‌اند؛ بنده البتّه این را قبول ندارم، امّا حقیقتاً احمق‌های درجه‌ی یک هستند». این بخشی از بیانات مقام معظم رهبری در تاریخ ۱۹ دی ۱۳۹۷ در دیدار مردم قم است.

یکی از احمق‌های درجه یک در هیئت حاکمه رژیم آمریکا، «جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید، است. برای فهم حماقت بولتون ۷۱ ساله کافی است به تنها یک نمونه از مواضع او نسبت به ایران دقت کنیم.

بیشتر بخوانید:

احمق درجه یک کیست؟

بولتون تیرماه سال ۹۶ در جمع اوباش گروهک تروریستی منافقین گفته بود، مردم ایران جشن چهل سالگی انقلاب خود را نخواهند دید و ما جشن کریسمس ۲۰۱۹ را در تهران می‌گیریم!

اما این «احمق درجه یک» در روز ۲۲ بهمن ۹۷ (۱۱ فوریه ۲۰۱۹) پس از مشاهده حضور میلیونی مردم ایران در راهپیمایی جشن چهل سالگی انقلاب اسلامی، بلافاصله با پر کردن ویدئویی در حالی که خشم و کینه از حماسه‌آفرینی مردم ایران در چهره‌اش هویدا بود، ضمن اظهار گستاخی و توهین مجدد به مردم ایران، گفت: ایرانی‌ها سالگردهای زیادی برای جشن گرفتن ندارند!

بولتون البته در ویدئو جدید خود که حاوی تهدید مردم ایران بود، حتی به روی خودش هم نیاورد که چندی پیش گفته بود، ایرانی‌ها چهل سالگی انقلابشان را جشن نمی‌گیرند!

جان بولتون کیست؟

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا، روز پنجشنبه دوم فروردین ماه طی یک توئیتی، اعلام کرد که «جان بولتون» سفیر اسبق آمریکا در سازمان ملل را جایگزین ژنرال «مک مستر» در سمت مشاور امنیت ملی آمریکا کرده است. بولتون کار خود را در پست جدید از روز ۹ آوریل (۲۰ فروردین) آغاز کرد.

انتصاب «جان بولتون» در سمت حساس مشاور امنیت ملی آمریکا که در واقع اداره کننده جلسات مرتبط با مسائل امنیتی و نظامی آمریکاست، در داخل این کشور و حتی محافل رسانه‌ای و سیاسی خارج از آمریکا با واکنش‌های متعدد و بعضاً متفاوتی روبه رو شد.

سابقه کاری «جان بولتون» در دولت «رونالد ریگان»

بولتون ۷۱ ساله در آمریکا بعنوان یک «دیپلمات پیشین» شناخته می‌شود. او در زمان دولت جمهوریخواه «رونالد ریگان» در فاصله سال‌های ۱۹۸۱ تا ۱۹۸۹ میلادی در سمت‌هایی همچون معاونت وزارت خارجه آمریکا و معاونت وزارت دادگستری این کشور فعالیت کرد.

تحریک بوش برای تجاوز به افغانستان و عراق

بولتون در زمان ریاست جمهوری یک فرد جمهوریخواه دیگر یعنی «جورج بوش پسر» نیز به تیم سیاست خارجی ایالات متحده راه یافت و نماینده آمریکا در سازمان ملل شد. وی در دوران بوش در کنار افرادی همچون «دیک چنی» از مشوقان رئیس‌جمهور آمریکا برای لشکرکشی و تجاوز به افغانستان و عراق محسوب می‌شد.

عضو ثابت محفل نئوکان‌های آمریکایی

بولتون پس از پایان ماموریتش در تصدی نمایندگی آمریکا در سازمان ملل، بعنوان یک کارشناس در برنامه‌های شبکه‌هایی همچون «فاکس نیوز» سردمدار تبلیغ جنگ‌طلبی شد. وی همچنین عضو ثابت محفل نئوکان‌های آمریکایی یعنی موسسه «امریکن اینترپرایز» نیز شد.

در داخل آمریکا، بولتون در زمره دیپلمات‌هایی است که معتقدند گره‌های سیاست خارجی آمریکا را فقط باید با حربه تجاوز نظامی باز کرد. به همین دلیل نیز لس آنجلس تایمز در مطلبی کنایه آمیز نوشته «تاکنون بولتون کشوری را ملاقات نکرده که قبلاً خواستار بمبارانش نشده باشد».

البته طبق نوشته لس‌آنجلس تایمز «بولتون اصلاً خدمت سربازی را هم نگذرانده و رویکردش در میل به حمله نظامی در مقایسه با ژنرال‌های کارکشته‌ای نظیر مک‌مستر و جیمز متیس، قابل تامل است و ناشی از عدم درکش از تبعات یک اقدام نظامی است».

«جیمی کارتر» رئیس‌جمهور اسبق آمریکا نیز تعیین «جان بولتون» به عنوان مشاور امنیت ملی را «بزرگ‌ترین اشتباه» ترامپ از زمان آغاز ریاست جمهوری او خوانده است.

ایران‌ستیزترین کارگزار سیاست خارجی آمریکا

اما «جان بولتون» در قبال ایران نیز مواضع قابل تامل و خصمانه‌ای دارد؛ در واقع او یکی از ایران ستیزترین کارگزاران سیاست خارجی آمریکاست. بولتون در زمان ریاست جمهوری اوباما، به صورت مدام به او می‌تاخت که نباید با ایران وارد مذاکره شود.

درخواست بولتون برای حمله به ایران

وی حتی در مارس ۲۰۱۵ در بحبوحه مذاکرات منتهی به برجام، در مقاله‌ای در نیویورک تایمز، بر ضرورت حمله به تأسیسات هسته‌ای ایران و تغییر حکومت این کشور تاکید کرد.

پس از حصول برجام نیز، بولتون به کرات به انتقاد از این قرارداد پرداخت و دولت اوباما را متهم کرد که امتیازات بیش از حدی در توافق هسته‌ای به تهران داده است.

«بولتون» و «برجام»

مخالفت بولتون با برجام به حدی است که انتصاب او در سمت مشاور امنیت ملی رئیس جمهور آمریکا، مساوی با خروج واشنگتن از برجام تفسیر شد. به همین دلیل «وندی شرمن» قائم مقام وزارت خارجه آمریکا در دولت اوباما اعلام کرد که «انتصاب بولتون موید پایان برجام برای آمریکاست».

خود بولتون نیز در نخستین موضع‌گیری‌اش پس از انتصاب به سمت مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرد که «تصور نمی‌کند برجام اصلاح‌پذیر باشد و باید پذیرفت که این توافق، همانطور که رئیس‌جمهور هم گفت، از همان ابتدا توافق بدی بوده است و بهتر نمی‌شود».

اعتراف مقام صهیونیست به جنگ طلبی «بولتون»

البته رویکرد خصمانه «جان بولتون» در قبال ایران صرفاً به مبحث برجام خلاصه نمی‌شود؛ بولتون سالهاست که بر طبل تجاوز به ایران می‌کوبد. یک نشریه صهیونیستی پس از انتصاب بولتون به سمت مشاور امنیت ملی آمریکا به نقل از «شائول موفاز» وزیر جنگ اسبق رژیم صهیونیستی نوشت که «بولتون در فاصله سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۶ تل‌آویو را ترغیب به تجاوز نظامی به ایران کرده است».

نشریه آمریکایی «هافینگتون پست» نیز پس از انتصاب بولتون به سمت مشاور امنیت ملی آمریکا نوشت که «مشاور امنیت ملی جدید آمریکا حامی ایجاد جنگ داخلی در ایران است».

دوشیدن منافقین توسط «بولتون»

رویکرد حمایت‌آمیز بولتون از گروهک تروریستی منافقین نیز در چارچوب ضدیت این مقام آمریکایی با مردم قابل ارزیابی است. بولتون سالهاست که با سرکردگان منافقین حشرو نشر دارد و در برخی میتینگ‌های این گروهک تروریستی بعنوان سخنران حضور می‌یابد.

البته ناگفته نماند که نگاه بولتون به گروهک تروریستی منافقین همانند نگاه مافوقش ترامپ به آل سعود است؛ یعنی «گاوهایی برای دوشیدن». گروهک تروریستی منافقین در نشست‌های سالانه خود در پاریس، برای استخدام سخنرانان مبالغ هنگفتی را متقبل می‌شود؛ حتی گفته شده است که سرکردگان این گروهک تروریستی برای اعلام موضعی ولو کوتاه (در حد دو دقیقه) از سوی یک شخصیت شناخته شده بعضاً تا ۸۰ هزار دلار هم خرج می‌کنند.

در سال‌های اخیر افرادی نظیر «جان بولتون»، «نیوت کینگریچ» رئیس اسبق مجلس نمایندگان آمریکا، «رودی جولیانی» شهردار سابق نیویورک و «ترکی فیصل» رئیس اسبق دستگاه جاسوسی رژیم سعودی در میتینگ‌های منافقین شرکت و سخنرانی کرده‌اند.

پس از انتصاب بولتون به سمت مشاور امنیت ملی آمریکا، یک مقام سابق این کشور تایید کرد که جان بولتون از گروهک منافقین برای تلاش جهت تغییر نظام ایران پول دریافت کرده است.

در همین رابطه دریابان شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان اعلام کرد «برای یک کشور به ظاهر ابرقدرت مایه شرمساری است که مقام مسئول امنیت ملی آن حقوق بگیر یک فرقه‌ی تروریستی با سابقه کشتار ۱۷ هزار نفر از شهروندان بیگناه ایران باشد».

منبع: میزان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 4
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۲:۰۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۴
  18 2
  احمق مشرق است که آخرت خود را بر باد داد
  • سعید ۱۳:۴۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۴
   2 16
   خطاب به 12:03، احمق تو هستی که برای تبرئه یک احمقی مثل بولتون، به مشرق نیوز توهین می کنی.
 • IR ۱۵:۱۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۵
  0 19
  بنویسید پیر خرفت!
 • IR ۱۵:۳۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۵
  0 15
  می‌دانستید این آقایی که الان دم از جنگ و حمله به ایران می‌زند و حرف هیچ‌کدام از ژنرال‌های کارکشته آمریکایی را قبول ندارد، خودش از جنگ ویتنام فرار کرده بوده؟! :) خود ترامپ هم برایش توسط پدر میلیاردرش پرونده پزشکی ساختگی برای معافیت از اعزام درست کرده بودند (طبق اسناد لو رفته پزشک خانوادگی آن‌ها). به همین خاطر است که خود آمریکایی‌ها می‌گن ترامپ و دار و دسته‌اش Hawk (عقاب) نیستند که جرئت حرکت نظامی جدی داشته باشند، بلکه جوجه‌عقاب هستند.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس