دزفول

یک تفاوت دزفول با ذوالفقار ، شکل ناحیه جلویی سرجنگی آن است. ضمنا با وجود حجم یکسان مواد منفجره در 2 موشک، دزفول به واسطه بکارگیری نوع مواد منفجره پیشرفته تر، قدرت تخریبی ۲ برابر نسبت به ذوالفقار دارد.

به گزارش سرویس دفاع و امنیت مشرق، درخت پرثمر خانواده موشک های نقطه‌زن فاتح -۱۱۰ همچنان در حال میوه دادن است و آخرین محصول آن، موشک میانبرد دزفول با برد ۱۰۰۰ کیلومتر نام دارد. این موشک که در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب رونمایی شد، موشکی سوخت جامد است که با توجه به برد خود در رده موشک هایی با برد متوسط قرار گرفته و به زودی موشک های قدیمی تر را از عرصه خارج خواهد کرد. به همراه رونمایی از موشک دزفول، برای اولین بار تصاویری از بخش مونتاژ نهایی یکی از کارخانه های زیرزمینی تولید موشک نیز از رسانه ملی پخش شد که انواع موشک های هرمز -۱ و ۲ و نیز فاتح -۱۱۰ را در دست تولید داشت؛ اتفاقی مهم که اهمیت آن کمتر از رسیدن به تکنولوژی ساخت موشک های مدرنی چون دزفول و خرمشهر نیست.

خبر رسمی از آزمایش موفق نسل اول این موشک که فاتح -110A نامیده می شد در شهریور سال ۱۳۸۱ اعلام شد. ریاست وقت سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع، در آن زمان اعلام کرد در پروژه ساخت این موشک، فناوری پیشران سوخت جامد مرکب پیشرفته پایه گذاری شده و آزمایش موفق سامانه های فوق مدرن هدایت و کنترل ساخته شده برای این موشک، از دستاوردهای بسیار مهم این پروژه به شمار می رود. وی همچنین گفت با توجه به دقت اصابت این موشک به هدف می توان با اطمینان اعلام کرد فاتح -110A از دقیق ترین موشک های زمین به زمین ساخته شده در جهان محسوب می شود. در واقع همین مطالب سبب شد تا از ابتدا فاتح -۱۱۰ سکاندار دقت در بین موشک های ایرانی باشد.

موشک سوخت جامد کوتاه برد فاتح -۱۱۰

از کجا شروع کردیم؟

ایده ساخت این موشک برای در اختیار داشتن سلاحی با برد کوتاه و سوخت جامد، توسط شهید طهرانی مقدم و از ترکیب قابلیت های راکت زلزال با موشک تندر -۶۹ ارائه شد. زلزال به عنوان یک راکت سوخت جامد با برد بیش از ۲۰۰ کیلومتر در برخی نمونه های خود و توان حمل سرجنگی چند صد کیلوگرمی نشان دهنده یک بستر مناسب برای رفع نیاز به موشکی دقیق و سریع بود. از سوی دیگر موشک تندر -۶۹ که هر چند بردی کمتر از زلزال داشت اما با برخورداری از سامانه های هدایت مختلف از دقت خوبی برخوردار بود که به واسطه استفاده از سطوح کنترلی تا انتهای مسیر امکان اصلاح خطاهای حرکتی را برای رسیدن به مختصات تعیین شده داشت.

وجود این قابلیت ها در موشک فوق سبب شده بود که با وجود مشکلات مختلف از خارج تهیه شود. اما تندر -۶۹ دارای یک پیشران اولیه سوخت جامد و پیشران اصلی سوخت مایع بود، بنا بر این بسیاری از مشکلات موشک های سوخت مایع سطح به سطح مانند اسکاد و شهاب را داشت. از این رو ترکیب قابلیت های دقت و هدایت آن با یک راکت سوخت جامد نوید دهنده رسیدن به سامانه مطلوب بود.

موشک تندر (سمت راست) و راکت زلزال -۳ (سمت چپ)

برد نسل اول فاتح -۱۱۰، برابر ۲۰۰ کیلومتر، نسل دوم ۲۵۰ و نسل سوم و چهارم آن ۳۰۰ کیلومتر عنوان شده است. تفاوت نسل سه و چهار فاتح -۱۱۰ در مسائلی نظیر افزایش دقت نقطه زنی، افزایش طول عمر موشک، کاهش زمان استقرار و آماده سازی برای شلیک، کاهش زمان آزمایش های قبل از پرتاب و حذف نیاز به بازدیدهای دوره ای کوتاه مدت و نیز خروج سریعتر پرتابگر از محل پرتاب بوده است.

نسل چهارم موشک فاتح -۱۱۰

از فاتح تا هرمز و ذوالفقار

نسل های مختلف فاتح -۱۱۰ و نمونه ضد کشتی توسعه یافته از روی آنها با نام خلیج فارس و همچنین نمونه های راداری ضد کشتی و ضد رادار با نام های هرمز -۱ و ۲ -که هر سه برد ۳۰۰ کیلومتری دارند- از جهت پیکربندی کاملاً مشابه فاتح -۱۱۰ هستند. سرجنگی این موشک ها در نمونه های مختلف بین ۴۵۰ تا ۶۵۰ کیلوگرم، سرعت نهایی آنها ۳ ماخ برای موشک خلیج فارس و تا ۵ ماخ برای سایر نمونه ها و خطای آنها کمتر از ۵ متر در نمونه های آخر ذکر شده است.

مدت زمان پرواز موشک های فاتح -۱۱۰ در بیشینه برد در حدود ۵ دقیقه برآورد شده که این زمان حتی با فرض کشف عملیات شلیک موشک، عملاً فرصت اندکی برای واکنش به دشمن می دهد در حالیکه معمولاً به دلیل ابعاد کوچک موشک و پرتابگر آنها، احتمال کشف پیش از شلیک پائین می آید.

موشک های هرمز -۱ و ۲ روی پرتابگر دو فروندی

اما پس از چند از سال از معرفی نسل چهارم در سال ۱۳۸۹، نسل بعدی با نام فاتح -۳۱۳ در سال ۱۳۹۴ معرفی شد که برد آن به ۵۰۰ کیلومتر افزایش یافته بود. این موشک تفاوت های جزئی در شکل بالک های پایدارساز انتهایی با نمونه های قبلی داشت. در زمان رونمایی از فاتح -۳۱۳ اعلام شد در این موشک علاوه بر سبک سازی بدنه، از نسل پیشرفته ای از پیشران سوخت جامد مرکب به علاوه سامانه های هدایت، کنترل و ناوبری جدیدتر استفاده شده که دقت نقطه زنی در اصابت به هدف را در آزمایش ها اثبات کرده است.

فاتح -۳۱۳

یک سال بعد در هفته دفاع مقدس، اما جهش دیگری در عرصه موشک های سوخت جامد کوتاه برد و راهکنشی (تاکتیکی) به نام موشک ذوالفقار معرفی شد که بعدها معلوم شد با وجود اینکه این موشک در سطح راهکنشی طراحی شده اما دارای آثار راهبردی است. این موشک دارای برد ۷۰۰ کیلومتر و مجهز به کلاهک ۵۷۹ کیلوگرمی معرفی شد. نمایش تصاویر نمونه های تولیدی این موشک در ۴ مهر سال ۱۳۹۵ نشان داد که ذوالفقار مراحل آزمایش را بی سر و صدا به پایان رسانده و آماده تحویل به نیروی هوافضای سپاه است.

موشک ذوالفقار

در تابستان سال ۱۳۹۷ یک نسل جدید از موشک های فاتح با جستجوگر تصویرساز حرارتی به نام فاتح مبین رونمایی شد. از مقایسه ابعاد به نظر می رسد این موشک بردی مشابه نسل آخر فاتح -۱۱۰ یعنی ۳۰۰ کیلومتر دارد. در این موشک از یک جستجوگر جدید و پیشرفته استفاده شده که فاتح مبین را در یافتن اهداف در شب و روز و شرایط آب و هوایی مختلف در خشکی و دریا توانمند می سازد. در زمان رونمایی وزیر دفاع به قابلیت توسعه این سرجستجوگر روی موشک های دیگر از جمله ذوالفقار اشاره کرد.

موشک دزفول نیز به عنوان جدیدترین محصول موشکی کشور که قاعدتاً از توسعه موشک ذوالفقار به دست آمده در ۱۸ بهمن ۹۷ رونمایی شد. در واقع می توان این دو موشک را در یک نسل تقسیم بندی کرد که از مقایسه مشخصات ظاهری و تفاوت های این دو با سایر اعضای خانواده فاتح -۱۱۰ نیز قابل تأیید است. تمامی موشک های خانواده فاتح و نسل های جدیدتر آن یعنی ذوالفقار و دزفول، قابلیت هدایت تا لحظه آخر اصابت به هدف را دارند.

موشک های فاتح -۱۱۰ (بالا)، ذوالفقار و دزفول

مهمترین ویژگی های فنی و عملیاتی موشک دزفول

از مقایسه تصاویر موشک فاتح -۱۱۰ نسل چهارم و نیز نمونه های شلیک شده در رزمایش های پیامبر اعظم (ص) با موشک های ذوالفقار و دزفول می توان به افزایش نسبی طول و قطر موشک های جدید پی برد. بنا بر اطلاعات منتشر شده از موشک ذوالفقار، طول این موشک ۱۰.۳ متر و قطر آن ۶۸ سانتیمتر است که به ترتیب حدود ۱۷ و ۱۱ درصد افزایش را نسبت به فاتح -۱۱۰ نشان می دهد. به نظر می رسد قطر بدنه در دزفول، مشابه ذوالفقار حفظ شده اما طول موشک کمی نسبت به آن افزایش داشته که به خصوص در ناحیه سرجنگی نیز این افزایش طول مشهود است. بدیهی است که افزایش طول دزفول در ناحیه بدنه، صرف افزایش میزان سوخت در پیشران سوخت جامد شده است. موشک ۴۶۲۰ کیلوگرمی ذوالفقار نسبت به فاتح -۱۱۰ حدود ۳۹ درصد سنگین تر است.

به علاوه تفاوتی نیز در چیدمان اجزای هدایتی در راستای طولی در ذوالفقار و دزفول نسبت به نسل فاتح دیده می شود. نکته بسیار مهم دیگر، تغییر شکل دماغه ذوالفقار و دزفول است. ب ا مراجعه به منابع معتبر علمی در اینترنت در زمینه دانش موشک ها می توان دید این شکل زمانی استفاده می شود که سرعت موشک، هایپرسونیک (بالای ۵ برابر سرعت صوت) بوده و برای کاهش حرارت تولیدی در این سرعت ها، راهکار افزایش انحنای نوک دماغه به کار گرفته می شود که سبب انتقال حرارت کمتری به موشک می شود. به علاوه در کنار استفاده از این طرح از مواد فنا شونده که در اثر حرارت از بین می روند تا بخش زیرین سالم بماند نیز استفاده می شود که تصاویر موشک های ذوالفقار و دزفول مؤید همین مطلب است.

بخش دماغه در فاتح -۱۱۰ (راست) و ذوالفقار (وسط) و دزفول (چپ)

مشابه همین رویه در ناحیه بالک کنترلی موشک های ذوالفقار و دزفول نیز دیده می شود که در مقایسه با فاتح-۱۱۰، تغییراتی داشته است. نکته دیگر اینکه بالک های پایدارساز موشک، نشان می دهد "دزفول" نسبت به ذوالفقار به طور کلی به سرعت های بالاتری تا پیش از جدایش بدنه دست می یابد.

فاتح -۱۱۰ (راست بالا)، ذوالفقار (چپ بالا) و دزفول (پائین)

بنا بر این سرعت موشک های ذوالفقار و دزفول از نسل های قبلی فاتح-۱۱۰ که ۱.۵ کیلومتر بر ثانیه (نزدیک ۵ برابر سرعت صوت) سرعت داشتند بیشتر شده که البته برای گرفتن فرصت واکنش از دشمن و طی مسیر طولانی تر برد موشک ذوالفقار در زمان مناسب و نه خیلی بیشتر از فاتح -۱۱۰ امری مهم است. دزفول علاوه بر پرتابگرهای مرسوم تک فروندی احتمالاً از پرتابگر دو فروندی و چهار محوره توسعه یافته برای ذوالفقار استفاده خواهد کرد.

پرتابگر دو فروندی موشک ذوالفقار

کلاهک پیشرفته، پیام مهم به مخاطبان "دزفول"

قابلیت متفاوت موشک های ذوالفقار و دزفول نسبت به سایر سامانه های برد کوتاه تا متوسط، امکان جداشدن سرجنگی آنها است. در واقع این دو موشک از این نظر مشابه موشک های بالستیک برد متوسط و بلند عمل می کند. این امر ضمن کاستن از اثرات منفی اتصال بدنه به سرجنگی در فاز نهایی حمله بر روی خطای اصابت و برد موشک، سبب کاهش امکان ردیابی و کاهش احتمال اصابت موشک های پدافندی دشمن به سرجنگی می شود. خطای موشک ذوالفقار در کلیپ تصویری بخش شده از صدا و سیما کمتر از ۱۰ متر عنوان شده که به موشک آن امکان حمله به انواع مختلفی از اهداف شامل ساختمان ها، امکان حساس، رادارها و … را می دهد.

طبیعتاً با توجه به دقت نقطه زنی چند متر برای موشک های با برد بیشتر از ذوالفقار که در ایران حاصل شده، برای موشک دزفول نیز قابلیت نقطه زنی و دقت احتمالاً بهتر از ۱۰ متر تثبیت شده است.

نمایش گرافیکی جدایش سرجنگی موشک ذوالفقار

در تصاویر گرافیکی منتشر شده از عملکرد موشک ذوالفقار به نظر می رسید که بخش سرجنگی پس از جدایش، از یک پیشران مجزا نیز بهره می برد. هر چند که منابع رسمی هنوز چنین قابلیتی را برای ذوالفقار بیان نکرده اند اما در صورت وجود این توانایی، قطعاً در موشک دزفول که توسعه یافته از موشک ذوالفقار است نیز این قابلیت ایجاد شده.

یک تفاوت ظاهری ذوالفقار و دزفول، تفاوت در شکل ناحیه جلویی سرجنگی دزفول است. بخش سرجنگی در موشک دزفول، کمی کشیده تر از ذوالفقار است که یک دلیل آن می تواند مربوط به مسائل پایداری دینامیکی باشد. به گفته فرمانده نیروی هوافضای سپاه، با وجود حجم یکسان مواد منفجره در دزفول و ذوالفقار، موشک جدید به واسطه به کارگیری نوع مواد منفجره پیشرفته تر، قدرت تخریبی ۲ برابر نسبت به ذوالفقار دارد.

ذوالفقار (بالا) و دزفول (پائین)

نکته دیگر در مورد موشک دزفول، نوع رنگ به کار رفته روی بدنه آن است. در تصاویر، یکی از موشک های در حال مونتاژ دارای یک رنگ خاکستری شبیه به طیف رنگ های جاذب امواج رادار به کار رفته در هواپیماهای مدرن غربی دیده می شد. در صورت صحت این گمانه، قطعاً بازتاب راداری موشک دزفول به به کارگیری چنین رنگی کاهش یافته و احتمال کشف آن توسط سامانه های دفاعی دشمن کاهش می یابد.

بدنه، بلوک هدایت و کنترل و ناوبری و نیز سرجنگی در ذوالفقار و دزفول (پائین)

همچنین از تصاویر کارخانه تولید موشک دزفول به نظر می رسد دقت بالایی در مراحل مونتاژ این موشک به عمل می آید.

عملیات هایی که موشک های نقطه زن سپاه شاهکار کردند

کمتر از یک سال از معرفی موشک ذوالفقار و به دنبال حمله تروریست ها به مرقد امام راحل و مجلس شورای اسلامی در خرداد ۱۳۹۶، نیروی هوافضای سپاه در ۲۸ خرداد حمله موشکی را با نام لیله القدر علیه مواضع گروه داعش در شهر دیرالزور سوریه انجام داد. در این حمله برق آسا ۴ موشک ذوالفقار و ۲ موشک قیام مورد استفاده قرار گرفته که همگی با دقت هر چه تمام به اهداف از پیش تعیین شده یعنی ساختمان های محل تجمع نیروهای داعش اصابت کردند.

شلیک یکی از موشک های ذوالفقار در عملیات لیله القدر

با این حمله علاوه بر نشان دادن توان عملیاتی موشکی، دقت بالای موشک های ایرانی در میدان عمل و در حال خدمت بودن موشک جدید ذوالفقار و نیز وجود سرجنگی هدایت شونده برای موشک قیام که دقت نقطه زنی را برای آن ایجاد کرده به یکباره اثبات شد. این موشک ها از دو منطقه در استان های کرمانشاه و کردستان شلیک شده مسافت هایی بین ۶۰۰ تا ۶۸۰ کیلومتر را طی کردند. تصاویر اصابت این موشک ها به هدف به طور زنده توسط پهپادهای سپاه به مراکز فرماندهی در کشور منتقل شده و پس از اعلام خبر این عملیات، در دسترس مردم نیز قرار گرفت.

این موشک ها تنها دقایقی پس از تأیید عوامل مرتبط با نیروی قدس سپاه مبنی بر حضور برخی سران داعش در ساختمان های یاد شده و نیز تجمع این نیروها شلیک شده و در زمانی که می توان آن را کمتر از ۱۰ دقیقه تخمین زد به هدف رسیدند. بنا بر اطلاعات کسب شده بیش از ۱۷۰ نفر از تروریست های داعشی شامل چند مهره کلیدی این گروه در عملیات فوق که به نام عملیات لیله القدر نامگذاری شده بود به هلاکت رسیدند.

با وجود تنبیه سخت تروریست های داعشی، سران جنایتکار آمریکا و کشورهای مرتجع منطقه از این گوشمالی سخت درس عبرت نگرفته و یک حمله ناجوانمردانه دیگر را به مراسم رژه نیروهای مسلح در ۳۱ شهریور ۹۷ در شهر اهواز ترتیب دادند. حدود ۱۰ روز بعد، نیروی هوافضای سپاه پاسداران با یک عملیات ترکیبی موشکی و پهپادی به نام ضربت محرم، مجدداً ۴ موشک ذوالفقار و دو موشک قیام را به سمت مواضع تروریست ها در شرق فرات در خاک سوریه شلیک کرد که با دقت تمام، ساختمان های مستحکم شده مراکز استقرار فرماندهان تروریست ها و اهداف دیگری را منهدم کرد.

شلیک موشک های ذوالفقار در عملیات ضربت محرم

دزفول تا اسرائیل می رسد؟

این دو حمله نشان داد که ذوالفقار موشکی چابک و آماده رزم با قابلیت اطمینان مناسب است که می توان در یک عملیاتی ضربتی و غافلگیرانه روی آنها حساب باز کرد. بنا بر این موشک دزفول نیز که بر اساس تجربه ذوالفقار و البته نسل فاتح توسعه یافته، تیر غیب دیگری بر پیکر دشمنان ایران اسلامی اما در برد بیشتر خواهد بود. دزفول ۱۰۰۰ کیلومتری با حدود ۴۲ درصد برد بیشتر نسبت به ذوالفقار قطعاً شهر راهبردی حیفا در سرزمین های اشغالی را به راحتی مورد اصابت قرار می دهد و اگر برد آن کمی بیشتر از ۱۰۰۰ کیلومتر باشد، تل آویو را نیز زیر تیغ خود خواهد داشت. این موشک در صورت رسیدن به برد ۱۱۱۸ کیلومتر، توانایی پوشش دادن تمام سرزمین های اشغالی را در صورت شلیک از مرز غربی کشور خواهد داشت. به گفته فرمانده نیروی هوافضای سپاه، موشک دزفول ظرف ۵ تا ۶ دقیقه آماده شلیک می شود. دزفول و ذوالفقار با برد ۱۰۰۰ و ۷۰۰ کیلومتری خود عملاً موشک اسکندر روسی را را پشت سر گذاشته اند؛ موشکی که غربی می گفتند زمانی ایران به دنبال آن بود اما اعتماد به متخصصان و متعهدان داخلی باعث شد همانها، فاتح -۱۱۰ و سایر نمونه های آنرا بسازند.

فاصله تا سرزمین های اشغالی از مرز غربی ایران

می توان انتظار داشت در آینده قابلیت ضدکشتی با جستجوگر اپتیکی و نیز قابلیت های ضد رادار و ضد کشتی موشک های هرمز -۱ و ۲ در موشک های ذوالفقار و دزفول نیز پیاده سازی شده و شاهد توسعه موشک های ضد کشتی و ضد رادار با برد ۷۰۰ و ۱۰۰۰ کیلومتر باشیم. در این صورت هواگردهای مستقر روی ناوهای هواپیمابر و موشک های کروز شلیک شونده از ناوشکن های دشمن باید از دستکم ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلومتر دورتر از مرزهای ایران مأموریت خود را آغاز کننده به معنی کاهش توان نفوذ آنها به داخل کشور (با فرض عبور از پدافندهای مرزی) منجر می شود. روزگاری دشمن بیش از ۱۰۰۰ موشک به شهر دزفول در ایران شلیک کرد تا مقاومت آن را در هم بشکند اما امروزه موشک دزفول از ایران تا ۱۰۰۰ کیلومتر آماده در هم شکستن دشمن است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 104
 • در انتظار بررسی: 13
 • غیر قابل انتشار: 27
 • LA US ۰۱:۲۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
  حالا بیست چهاری موشک srbm & mrbm توسعه بدید ، قراره دور تا دورتون سامانه های ضد موشکی گنبد آهنین و تاد و ایجس مستقر کنیم اون موقع اون موشک ها قبل از اینکه وارد فاز نهایی بشن نسخشون پیچیدست ، وقتی با ترایدنت ۲ اتمی اومدیم سراغتون اون موقع حساب کار میاد دستتون ، خلاصه که سال بعد تابستان داغی خواهید داشت خودتونو آماده کنید.
  • IR ۰۸:۳۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
   شتر درخواب بیند پنبه دانه گهی لف لف خورد گه دانه دانه
  • IR ۰۸:۴۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
   172 6
   تورو خدا مارو نخورین...
  • IR ۰۸:۴۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
   مثل زمستان امسال که قرار بود ژانویه تهران باشین دیگه؟ :)) دیگه انقدر تهدید کردید اما آخرش مثل سگ عقب نشینی کردید فقط بهتون می خندیم.
  • IR ۰۸:۵۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
   167 7
   فعلا برو یکم استراحت کن تا جای سیلی دیروز خوب بشه، برو
  • ایرانی IR ۰۸:۵۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
   166 7
   یادت نره وقتی مقر تروریست های داعش در نزدیکی شما زدیم چقدر خودتونو خیس کردید . راستی اون نظامیان آمریکایی که دستگیر کردیم از افسردگی در اومدن ؟
  • IR ۰۹:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
   98 5
   فعلا برو یکم استراحت کن تا جای سیلی دیروز خوب بشه، برو
  • IR ۰۹:۰۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
   79 5
   فعلا برو یکم استراحت کن تا جای سیلی دیروز خوب بشه، برو
  • محسن IR ۰۹:۰۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
   127 9
   یاواشته برواخوی آمریکا در خلیج‌فارس ناوهای داره که رو آرشه آن بیش از پنج هزار نیرو داره وده هافروند هوا پیما جنگنده ایا اون موقع می‌تونه آز اینها حفاظت کنه دیدیم ملبانهای آمریکا یهارا چگونه در مقابل نیروهای ایرانی زانو زدن و گریه می کردن اینها را هم مدنظر داشته باشید
  • IR ۰۹:۲۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
   124 4
   سلام عزيزم به دكترت بگو دوز داروهات را بالاتر ببرد. نگران نباش حتما خوب مي شوي
  • IR ۰۹:۳۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
   105 4
   آبو بریز اونجایی که سوخته
  • IR ۰۹:۳۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
   143 3
   امریکا پرست عزیز اگر گنبد اهنین تون کارایی داشت اسرائیل با دمش گردو می شکوند. جلوی چهارتا کاتیوشا رو با گنبد اهنین نتونستید بگیرید. ترایدنت 2 اتمی!!! زرشک! از یه منطقه بیابونی تو سوریه دارید فرار می کنید بعد ادعای موشک اتمی می کنی؟ چالش هزاره 2002 رو تو منابع خودتون مطالعه کن اونوقت می فهمی داری از کی طرفداری می کنی.
  • nmn IR ۰۹:۵۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
   87 7
   شما اگر میخواستید غلطی بکنید توی همون جنگ سی و سه روزه میکردید! شما از مرگ میترسید و ما ترسی از مرگ نداریم. شک نکنید که در جنگ بعدی گردنتان را خواهیم شکست صهیونیست های نژاد پرست بچه کش اشغال گر.
  • علي IR ۱۰:۵۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
   63 6
   داداچ . قرصاتو خوردي؟
  • IR ۱۰:۵۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
   70 3
   بشین بابا ....گنبد آهنینیتون که جلو خمپاره هم به زور میگیره .سامانه های دفاع موشکی عربستان هم که جلو موشک های کهنه یمنی به زور وایمیسه ...ترامپتون هم برا خرج یه دلار جونش میاد بالا ..خودت هم که با چهار تا ترقه زود میری زیر لحاف......
  • ۱۱:۱۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
   72 3
   96درصد مردم طبق نظر سنجی دانشگاه مریلند از توسعه موشکی حمایت میکنن حالا لشکر سایبری صهیونیستی بیان منفی بزنن. خدا شفا بده بهتون
  • IR ۱۱:۱۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
   83 4
   مزدور کوچولو معلومه خودتو خیس کردی
  • IR ۱۱:۳۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
   44 4
   تو که منافق و ستون پنجمی. الکی خودتو غربی جا نزن. ستون پنجمی ها آخر و عاقبتشان در همه تاریخ و همه ملل چیزی جز رسوایی و بدبختی و به لجن کشیده شدن نبوده و نیست و نخواهد بود.
  • BE ۱۱:۳۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
   56 2
   معلومه جنس اعلا میزنی دائم در توهمی
  • احمد AE ۱۳:۴۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
   52 5
   آخه آدم بیسواد این مسخره هارو که اسم بردی تاد و گنبد آهنین و گشنیز و شنبلیله و خاج و ... اینها نتونستن موشک های دست ساز گروه های چریکی مثل انصارالله یمن و حزب الله لبنان و حماس فلسطین رو ردیابی کنن ا نوقت میای برای ما شاخو شونه میکشی .
  • ایرانی IR ۱۶:۲۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
   69 5
   عه فارسی بلدی؟ شما که گفتین اگه از حمایت سعودی و عمارات دست برداریم به زودی با فارسی مکالمه میکنن حالا خودتون زودتر شروع کردین . همین روزاس که بیایم کاخ سفید پرچم عزاداری سالار شهیدان رو نصب کنییم
  • BE ۱۸:۰۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
   47 6
   چرا زمانی که ما فاتح و ذولفقار و دزفول نداشتیم نزدید! نیازی به تاد وایجیس و استاندارد 3 و پاتریوت 2 و 3. ارووا 3 و... هم نبود. در ضمن ما توان رهگیری قوی سامانهای غربی صهیونیستی رو میدانیم و به صورت جدی دانشمندان ما دنبال تقویت بنیه برای توان بازدارندگی ما و کشورمان هستندهمینی که شمای ضد انقلاب یا حتی آمریکایی فارسی مینویسی و میایی مشرق خبر بخونی فکر کنم برات بسه!
  • IR ۱۸:۵۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
   23 6
   بلند شو بچه جان برو بجای این راراجیف چندتا نون بخر برای پدر و مادرت ....هی نشستن پای ایکس باکس این عوارض رو هم داره بلند شو ....
  • احمد IR ۲۲:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
   29 4
   کوچولو یادت نرفته که از خاک سوریه با موشک های دم دستی بلندی های جولان رو شخم زدن باباهات اعتراف کردن ۳تاشون رو رهگیری کردن!!! بقیه در سرزمین های @نخوردع!!!! میگم اسم سامانه گند آهنین رو بزارید #مامانه اهنین بیشتر بتون میات پوشک هم برا تمام کاربراش تهیه کنید قرصاتو سر ساعت بخور حرص نخور نزدیکه بهاره ؛شیرت خشک میشه گوساله هات بی غذا می مونن. ما که داریم جانمازمون رو برا نماز جماعت در قدس آماده میکنیم. منتظر باشید که ما هم منتظریم
  • تاها IR ۲۲:۴۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
   31 6
   فیک سعودی وهابی نجس
  • حمید IR ۲۲:۴۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
   2 5
   انگاری دونه شن دوس داریا!!!
  • IR ۲۰:۵۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۴
   19 1
   یه چنتا کارتن پماد سوختی خوب دارم می خری ازم ارزون میفروشم
 • نام IR ۰۱:۲۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
  یک پرسش منطقی : چطور میتوانید در برابر هزاران موشک قاره پیما اتمی مقاومت کنید ؟ یک نکته مهم : اینکه امریکا تا الان به هر دلیلی از این اقدام استفاده نکرده دلیل نمیشه که بعدا هم استفاده نکنه .
  • IR ۰۸:۵۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
   73 12
   کاملا با شما موفقم. نیازی به هزاران موشک نیست.یه چند تایی کافیه.به نظرم ایران اگه میخاد جلوی آمریکا وایسه باید یه بمب هیدروژنی هم داشته باشه.اونا که مثل ما وجدان ندارن مثل آب خوردن اگه واسشون شرایط اقتضا کنه از بمب اتم استفاده میکنند.من فکر کنم بالاتر از سخنان قرآن نداشته باشیم که میگه تا آنجا که می توانید واسه امنیت خودتون سلاح تهیه کنید که هیچ محدودیتی قائل نشد. مسئولان ما به این جمع بندی نرسیدن که اساس داشتن بمب اتم تهاجم نیست بلکه اون قابلیت بازدارندگیش هست
  • عيراني غحرمان NL ۰۹:۲۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
   9 42
   ميخوان با نيرو هاي ماورايي پلاسما متشعشع از يوفو هاي فوق پيشرفته توسعه يافته توسط جوانان غيور اين مرز و بوم ، فرمون اين موشك ها رو 180 درجه بپيچونن تا برن رو سر خود استكبار منفجر بشن خخخ .
  • AU ۰۹:۵۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
   75 9
   قبلا سوال این بود که در برابر سپر دفاعی آنان چه می کنید. امروز سوال این است که در برابر انتقام اتمی آنها چه می کنید و فردا سوال این خواهد بود که در برابر رسانه های آنها چه می کنید. درورد بر مردم ایران
  • ۱۱:۱۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
   59 8
   آمریکا فقط بلده مردم بی سلاح بکشه روبروی مرد جماعت شلوارش رو خیس میکنه. ملوانها عمدا یادتون رفته؟
  • IR ۱۳:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
   27 5
   بمب اتم توهمی بیش نیست و ما انتم بمعجزین فی الارض
  • IR ۱۳:۴۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
   103 6
   شاید ما هم هزاران موشک قاره پیما داشته باشیم خدارو چه دیدی
  • 22 IR ۱۸:۲۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
   20 1
   امریکا تعداد وشکهای قاره پیماش به هزارتا نمی رسه...400 و خورده ایه..
  • IR ۲۱:۰۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۴
   8 0
   برای فهمیدن این پرسش میتونی تو اینترنت این جمله رو چه به فارسی و چه به انگلیسی سرچ کنی{هدف قراردادن ماهواره جاسوسی آمریکا}
 • sam IR ۰۱:۴۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
  منافقین و ربات های اجاره شون کجان منفی بدن دل هوس منفی زیاد کرده بدجودی
 • IR ۰۲:۴۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
  مشکل اصلی دشمنان ما این ها نیست مشکلشون اینه که می دونن ایران امروز چیزی را رونمایی می کند حداقل 10 سال پیش ساخته و خیلی جلوتر از چیزهاییه که رونمایی می کنه احتمالا مخرب تر ، دقیق تر و با برد بیشتر از دزفول داشته باشیم .
  • IR ۰۸:۵۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
   14 72
   مشکل شما هم اینه که تو توهمی کاری هم برات نمیشه کرد
  • غریب آشنا IR ۱۱:۳۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
   55 4
   این نظر درست است.زیرا استراتژی نظامی ایجاب می کند تا کشورها تمامی امکانات و تجهیزات خود را مورد بازدید عموم قرا ندهند تا در درگیریها دست برتر را داشته باشند و نیروهای نظامی ایران نیز از این استراتژی پیروی می کنند.
  • IR ۱۴:۲۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
   37 2
   اصلا برای اسراییل نقطه زن لازم نیست چون اهمیتی نداره به مرکز نظامی بخوره یا غیر نظامی . اینطوری ساکنین شهرک ها میفهمن از نظر ما فرقی با روئساشون ندارن و مجبور میشن بساطشون جمع کننبرن همونجا که ازش اومدن .
 • مغزمتفکر IR ۰۳:۵۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
  آواکس،آواکس اوجب واجبات است
  • نصیر IR ۰۸:۳۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
   144 9
   اون ممه رو لولو برد
  • IR ۱۵:۰۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
   1 9
   ربط لولو .....ببخشید آواکس و ممه چیه؟؟!!!!
  • حامد IR ۰۸:۰۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۵
   6 1
   یکی دو سال بود مشرق نمیومدم این کامنتو دیدم کلی خندیدم این یارو آواکس اوجب واجبات هنوز دست از این کامنتش برنداشته جالبتر اینکه هنوز مشرق کامنتشو تایید میکنه خخخ
  • مغز متفکر اصلی IR ۰۳:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۸
   0 1
   من دیگه نمیگم . این جعلیه ست .
 • US ۰۴:۳۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
  در عالم موشکها موشکهای ایرانی همان پراید هستند در عالم خودروها
  • یارقلی IR ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
   68 17
   فکر میکنم سجیل یا حوت پراید نیستن موشک نقطه زن پراید نیست اگه پرایدن چرا این همه میترسن؟
  • AU ۱۰:۰۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
   38 4
   و کسانی که از پراید می هراسند و از شما می خواهند پراید نسازید. و امیرکبیران پراید فروش. این چه پراید خارق العاده ای است؟
  • سعید IR ۱۰:۰۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
   41 5
   قبول ولی بخاطر چنتا پراید این همه کشور پیشنهاد مذاکره میدن؟
  • ۱۱:۲۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
   35 8
   آرزو بر منافق خائن واجبه. قدرت موشک ایران را از کدخدات بپرس سر خود حرف نزن
  • IR ۱۳:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
   31 8
   شیرین زدی! پراید کار خودروسازاست موشک کار بر و بچ شهید طهرانی مقدم!
  • IR ۱۷:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
   9 7
   هنوز به پراید نرسیده !!! وزیر جنگ رژیم صهیونیستی بعد از یک روز نیم که تحت بارش دوچرخه بودند رسما استعفا داد !!!
  • IR ۱۸:۵۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
   5 5
   چه وحشتناک پس بترس از موشک ایرانی
  • امید US ۲۱:۱۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
   6 5
   دقیقا ما هم میخوایم مثل پراید باشه چرا که کارکرد موشک قربانی گرفتنه و پراید نشون داده که به خوبی این هدف رو تامین می کنه!!! پس حواست رو خیلی جمع کن...
 • محمد IR ۰۵:۰۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
  سلام اجرتون با امیرالمومنین فرزندان سپاهی این مملکت
 • GB ۰۶:۰۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
  همه موشکها یه ویژگی مشترک دارند اما همه بسیجی ها ویژگی مشترک ندارند. آماده عملیات شهادت طلبانه برای دفاع از ایران و انقلاب و مردم عزیز هستیم
 • IR ۰۷:۲۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
  دمتون گرم واقعا
 • محمد IR ۰۷:۳۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
  "...روزگاری دشمن بیش از ۱۰۰۰ موشک به شهر دزفول در ایران شلیک کرد تا مقاومت آن را در هم بشکند اما امروزه موشک دزفول از ایران تا ۱۰۰۰ کیلومتر آماده در هم شکستن دشمن است..." خدایا شکرت، نیروهای خستگی ناپذیر نظامی ایران اسلامی خدا قوت
 • اصلاح طلب IR ۰۷:۳۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
  حسابی موشکی رو پروار و چاق کنید که برای مذاکرات بعدی لازمه چیز مشتی تحویل آقای نتانیاهو بدیم
 • حاج عمو IR ۰۷:۴۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
  الحمدوللله.خداقوت.دیت بوسم.
 • نهضت جهانی صلوات IR ۰۷:۵۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
  اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم سپاس بیکران به درگاه احدیت ودرود وسلام بر پیامبر اعظم صلوات الله علیه وفرزندانش که عزیزان ولایتمدار مخلصی را بر این امت ارزانی داشته تا با توکل وتوسل توانسته اند چنین اقتدار موشکی را برا ی نظام اسلامی رقم بزنند جا دار د که به روح شهدای موشکی بخصوص طهرانی مقدم ویارانش وشهید کاظمی ویارانش صلوات فراوانی اهدا نمائیم درضمن از همه عزیزان این صنعت نیز قدر دانی مینمائیم
 • IR ۰۸:۰۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
  درود خدا بر سپاه اسلام درود خدا بر رهبر مقتدر و الهی جمهوری اسلامی ایران
 • H.A.F.K IR ۰۸:۱۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
  موقعی که داشتم این مقاله رو میخوندم دوست نداشتم به تهش برسم. دوست داشتم همینجوری ادامه داشته باشه و همش به این دستاورد ها افتخار کنم.واقعا دمشون گرم که تو این وضع اقتصادی بدی که تدبیر و امید برامون به ارمغان آورده روزنه امیدمون رو روشن نگه میدارن.عاشقتونم:)
 • IR ۰۸:۳۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
  36 6
  در مورد پیشرفت های نظامی باید بگم واقعا مایه غرور و خوشحالی هر ایرانی واقعیه ، اما به خدا اگر اسرائیل نبود شما چکار می کردد
 • IR ۰۸:۳۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
  37 6
  موشک ذزفول یک گام بلند در عرصه موشک های نقطه زن ایران است همچنان که موشک خرمشهر در بین موشک های بالستیک دور برد ایران. فقط عجیبه برای من که قبلا همیشه در سخن رانی های متعددی می شنیدم " اسراییل در تیر رس موشک های نقطه زن ایرانی است " در حالی که مطابق مقاله شما به تازگی و با معرفی ذزفول , این قابلیت مهم بدست امده است !
 • RO ۰۸:۳۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
  31 21
  اگر این موشکهای نقطه زن به اسرائیل رسیدند چرا نمی زنید و به آقا امام زماو خیانت میکنید.
 • IR ۰۸:۴۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
  4 14
  لانچرامون یخورده مبتدی هستن اگه بتونیم این بخش رو هم توسعه بدیم خیلی خوب میشه
 • IR ۰۸:۵۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
  53 5
  ان شالله نابودی اسرائیل دست دزفول باشه.... یادآور شهر فقاهت و شهادت
 • IR ۰۹:۰۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
  25 4
  ضمن تشکر از مقاله تکنیکی شما در مورد خانواده موشک های فاتح توجه شما رو به این نکته جلب می کنم که شما در مقاله با رنگ قرمز به این نکته اشاره کرده اید که " بنا بر این سرعت موشک های ذوالفقار و دزفول از نسل های قبلی فاتح-۱۱۰ که ۱.۵ کیلومتر بر ثانیه (نزدیک ۵ برابر سرعت صوت) سرعت داشتند بیشتر شده " . در حالی که در ادامه مقاله نوشته اید ده دقیقه طول کشیده است تا موشک ذوالفقار ( از نسل جدید فاتح) با برد 680 کیلومتر به اهداف داعش اصابت کند. در این صورت سرعت این موشک 1.13 کیلومتر بر ثانیه یا تقریبا 4000 کیلومتر بر ساعت می باشد و نه 1.5 کیلومتر بر ثانیه یا 5400 کیلومتر بر ساعت. توجه داشته باشید که رسیدن به سرعت های بالای پنج ماخ ( هایپرسونیک) یک نقطه عطف بسیار بزرگ است که تکنولوژی بالایی می طلبد.
  • 22 IR ۱۶:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
   25 5
   سلام... موشک سجیل سرعتی حدود3ونیم تا 4 کیلومتر بر ثانیه دارد و جزو وحشی ترین موشکهای جهان محسوب می شود...
  • US ۱۶:۵۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
   5 0
   محاسبات شما کاملاً اشتباه هست. چرا که اولاً سرعت موشک در فازهای مختلف به دلیل غلظت مختلف هوا بسیار متفاوت هست و مثلاً موشک بالستیک هنگامی که بالای جو هست سرعتش چندین برابر سرعت هنگامی که روی زمین شلیک می شه هست و زمانی که فرود می کنه هم سرعتش به تدریج کم می شه اما همچنان از زمان شلیک بیشتر هست. بنابراین نمی شه سرعت رو ثابت فرض کرد و با ضرب و تقسیم یه عددی به دست آورد.
  • IR ۱۸:۳۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
   10 0
   اون خطی که می بینی، خط مستقیم هست. اما موشک به صورت منحنی، سیر میکنه. لذا فاصله زمینی را کمی کمتر 2 برابر کن، طول واقعی سیر بدست میاد.
 • محمدکریمی IR ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
  43 2
  جهت پیروزی دانشمندان وبالابردن سطح علمی انهادعامی کنیم
 • سعید NL ۰۹:۵۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
  37 6
  اگر فناوری ساخت موشک دزفول در موشک صیاد 4 سامانه باور پیاده بشه موشک صیاد 4 بردی معادل 400 کیلومتر همانند برد موشک 40n6 روسی میتونه داشته باشه که به راحتی میتونه موشک‌های قاره پیما رو شکار کنه
  • IR ۱۱:۰۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
   10 1
   این "براحتی" که نوشتی لرزه به اندام دانشمندان موشکی دنیا افتاد !
 • IR ۰۹:۵۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
  22 66
  به نظر شما اگر به رهبر کره شمالی بگن دوست داشتی همه موشکها و بمب اتم نداشتی اما رفاه و اقتصاد کره جنوبی را داشتی چی جواب میده؟ از مردم کره شمالی بپرسند چه جوابی میدهند؟ وقتی به عالم جنگ افروزی وارد شدی هر چقدر هم خودت رو قوی کنی بالاخره یکی قویتر پیدا میشه که پشیمونت میکنه. قدرت یه کشور برابر است با مجموع قدرت سیاسی نظامی و اقتصادی اگر از یکی کم کنی به دیگری اضافه کنی مجموع قدرت تغییری نمیکنه
  • محمد IR ۱۰:۳۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
   37 19
   حالا برو هر وقت کره شمالی خلع سلاح شد این جفنگیات بباف فکر کردی رهبر کره شمالی مثل امثال تو بی فکره خخخخ
  • IR ۱۵:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
   19 6
   با سلام دوست عزیز قسم میخورم هیچ رفاهی واقعی بدون داشتن اقتدار به دست نمیاد
  • ۱۶:۴۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
   8 27
   به زودی ان شالله قدرت اجرایی هم دست انقلابیون بیفته مشکل اقتصادی هم حل میشه
 • IR ۱۰:۳۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
  26 7
  فقط سلاح هسته ای بازدارنده است والسلام
 • علی DE ۱۰:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
  2 62
  موشکاتون همش‌الکیه ..این همه موشک
  • IR ۱۱:۱۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
   18 3
   چندتا از این موشکای الکی بزنید به این مزدور
  • حسن IR ۱۳:۲۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
   24 2
   اگه الکیه پس این همه جارو جنجال واسه چیه؟!
 • IR ۱۱:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
  9 1
  نوشتید جدایش ؛ بهتر است بنویسید رهش(rahesh) یعنی رها شدن که کلمه ای جا افتاده تر است.
 • IR ۱۱:۴۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
  10 41
  پوشک مردم تامین شد ؟
 • عمار دز IR ۱۲:۱۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
  25 8
  انشاءالله دزفول از دزفول به سمت اسرائیل شلیک میشه
 • IR ۱۳:۱۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
  6 7
  اگر اسرائیل بخواهد به مشرقی ها در سوریه چپ نگاه کند با این موشکها نابود می شود .البته قتل عام ایرانی اشکالی ندارد . ولی نباید چپ نگاه کند .
 • IR ۱۳:۴۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
  28 4
  به نظرم برد هزار کیلومتر فقط به این دلیل عنوان شد که تقارن معنایی با شلیک 1000 موشک به ذفول داشته باشه. با این تفاسیر به نظر دزفول برای رسیدن به بردهای بیشتر از هزار هم مشکلی ندارد...
 • بافقی IR ۱۳:۵۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
  50 10
  اغا نسازید چه خبرتونه؟ ول کنید این همه موشک چرا ؟ نسازید اخر مگه نمی دونید ساخت هر موشک درسته باعث عزت و افتخار ملت بزرگ ایران میشه ولی لاشه اون مردکی که می گفت دوره گفتمان است می لرزه .تازه نوچه های غربی داخلیش هم ناراحت میشن .خواهشا نسازید نسازید البته جهنم جاش گرمه .به ما چه ما گفتیم اصلا به ما ربطی نداره
 • IR ۱۴:۳۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
  8 39
  اسرائیل از این موشک وحشت کرد و باز هم ایرانی ها را در سوریه کشت
  • ۱۷:۰۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
   48 5
   سگ را بترسانی فرار میکند اما اگر فرار کنی گازت میگیرد اسرائیل هم چنین موجودی است
 • IR ۱۴:۳۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
  سایت احمق و حرام لقمه مشرق می خواهد کدام مردم و خدا را فریب دهد ؟
  • ۱۷:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
   88 5
   بد جوری سوختی ها؟
 • IR ۱۶:۱۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
  87 4
  بنده از طرف نتانياهو اقرار ميکنم ايرانيان عزيز و سردار سليماني عزيز من به گور پدرم و هفت جدو ابادم قسم ميخورم که هيچگاه به ايران و ايراني حمله نکنم و تمام تهديد ها قبلي زر مفت بوده و کلا هولوکاست هم دروغ بزرگ تاريخ بوده است ايرانيان عزيز به ما رحم کنيد من بگور پدرم ميخندم که ديگه به فکر حمله به ايران باشم.
 • IR ۱۹:۵۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
  17 6
  اگر میدونستی تکنلوزی باور373 چقد بالاست که چینی ها بعد هفت سال نتونست اس سیصد فقط باز مهندسی کنند می فهمیدید مخ ایرانی که به کمک ایئمه قوت میگیره یعنی چی ماکاری در هسته ای کردیم که چین در ده سال انجام داد
 • محمد مسلم NL ۲۰:۳۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
  10 7
  موشک های سوخت جامد تک مرحله ای به برد ۱۷۰۰ کیلومتر هم می توانند برسند مثل دی اف ۲۱ مشخص است که ما در آینده شاهد نسخه های دوربرد تر از دزفول هم خواهیم بود علت این که موشک‌هایی مثل پرشینگ و سجیل دو مرحله‌ای هستند رسیدن به سرعت بیشتر برای عبور از پدافند دشمن است البته موشک تک مرحله‌ای ارزان‌تر تمام می شود
 • IR ۲۱:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
  13 3
  متشکرم برای امنیت از همیه نیروها
 • IR ۲۱:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
  11 3
  متشکرم برای امنیت از همیه نیروها
 • (๏_๏) IR ۲۲:۲۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
  13 8
  عزیزان توجه داشته باشند بمب اتمی و هیدروژنی تخم مرغ گندیده نیست که هر وقت دلت خواست استفاده کنی تبعات داره هم نظامی هم سیاسی هم اجتماعی بر فرض محال اگر استفاده کنه،باعث ترس و تحریک کشورایی خواهد شد که اون ها هم بمب اتمی دارن و مطمئناً نمیشنن نگاه کن آمریکا ایران و عراق و سوریه و یمن و... جبهه مقاومتو به نابودی بکشه تمام خاور میان رو صاحب بشه و همینطورم یکی از مهمترین آبراه های جهان دوباره بیوفته دستش حالا از مسائل اجتماعی و بازتاب جهانی و برای خوابوندن سرو صدا کلی امتیاز دادنو اینا بگزریم
 • قیمت IR ۲۰:۲۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۴
  2 1
  تنها سوالی که هست اینه که هزینه تمام‌شده هر موشک چه‌قدره؟ اگر کمِ‌کم و حداقلی بخوایم حساب کنیم و قیمت هر موشک رو متوسط ۱ میلیارد تومان بگیریم، اگر کل بودجه وزارت دفاع رو معادل ۱۰ هزار میلیارد تومان بگیریم، یعنی نهایتا ۱۰ هزار موشک می‌توانیم طی یک سال بسازیم. البته ظرفیت تولید و هزینه‌های جاری و ... اجازه نمی‌دهد. با نگاهی واقع‌گرایانه می‌توان تعداد حداکثر موشک‌هایمان (همه‌ی انواع) را همان حدود ۱۰ هزار فروند تخمین زد که تعداد خوبی است.
  • IR ۰۰:۱۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۶
   2 1
   بودجه وزارت دفاع برای سال آینده سه هزار میلیارد تومن هست که تخصیص ها هم معمولا نصف هست
 • سعید ر IR ۱۸:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۳
  0 0
  هرچقدر از این موشک ها داشته باشیم بازم کمه باید ایران را پر از موشک بکنیم باید خیلی قوی بشیم خیلی شهرهای زیرزمینی موشکی و مزرعه های موشکی خیلی جالب بودند کیف کردم عالی بود دمتون گرم
 • ناشناس IR ۲۰:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۰
  0 0
  ما باید میلیونها از این موشک ها داشته باشیم میلیونها جنگنده و تانک و .......... داشته باشیم باید خیلی قوی باشیم خیلی باید بتوانیم کمر دشمن را بشکنیم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس