حمید بعیدی‌نژاد

سفیر ایران در لندن با تاکید بر اینکه اروپا حق ندارد برای اجرای کانال مالی جدید شرط بگذارد، عنوان کرد: این اقدام در اجرای تعهدات آنها در برجام است که با تاخیر هم همراه است.

به گزارش مشرق، «حمید بعیدی نژاد» سفیر ایران در لندن در صفحه توئیترش نوشت: «اروپا حق ندارد برای اجرای کانال مالی جدید (اینستکس) شرط بگذارد. این اقدام در اجرای تعهدات آنها در برجام است که با تأخیر هم همراه است.»

وی یادآور شد: «البته در بیانیه مشترک EU۳ (انگلیس، آلمان و فرانسه) پیوستن ایران به ترتیبات FATF بعنوان شرط نیامده، بلکه بعنوان «انتظار» از ایران آمده، که آن هم به علت دخالت سیستم بانکی در پرداختها است.»

بیشتر بخوانید:

ضوابط «اینستکس» خلاف برجام است

استقبال روزنامه‌های اصلاح‌طلب از وعده اروپا+ فیلم

ایجاد نهادی معادل instex در ایران یعنی خود تحریمی

اینستکس، تکرار آرزوی ترامپ از زبان اروپایی‌هاست

روز پنجشنبه ۱۱ بهمن ماه ۱۳۹۷ بود که بالاخره بعد از حدود ۹ ماه و علیرغم وعده‌های داده شده اروپایی‌ها، وزرای خارجه سه کشور اروپایی (فرانسه، آلمان و انگلیس) رسماً از ثبت کانال ویژه تجارت اروپا و ایران ( INSTEX ) خبر دادند.

براساس این بیانیه مشترک؛ «ابزار پشتیبان مبادلات تجاری» با تمرکز بر روی ضروری‌ترین بخش‌ها برای مردم ایران - از قبیل اقلام دارویی، کالاهای پزشکی و کالاهای کشاورزی و غذایی- از تجارت مشروع با ایران حمایت خواهد کرد. این سازوکار در درازمدت قصد دارد به روی فعالان اقتصادی از کشورهای ثالث که مایل به تجارت با ایران هستند گشوده شود و سه کشور اروپایی کماکان نحوه دستیابی به این هدف را بررسی می‌کنند.

در ادامه بیانیه وزرای خارجه سه کشور اروپایی آمده است: ایجاد ابزار پشتیبان مبادلات تجاری، اولین گام مهم اتخاذ شده توسط سه کشور اروپایی است. عملیاتی کردن ابزار پشتیبان مبادلات تجاری بر اساس رویکردی گام به گام خواهد بود.

سه کشور همچنین در بیانیه خود گفته‌اند که انتظار دارند ایران فوراً تمامی عناصر برنامه اقدام FATF را اجرا کند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس