کد خبر 930555
تاریخ انتشار: ۱ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۳:۲۹
حسین شریعتمداری نمایه - کراپ‌شده

جناب روحانی! بر فرض که از مسئولیت خود به عنوان رئیس‌ قوه مجریه با خبر نباشید آیا به عنوان یک شخصیت روحانی از سفارش‌های اکید اسلام بر ضرورت مقابله با مروجان فساد و دروغ‌پراکنان نیز با خبر نیستید؟

به گزارش مشرق، «حسین شریعتمداری» در یادداشت روزنامه «کیهان» نوشت:


۱- «انگار ما اختیاری از آسمان داریم که می‌توانیم بر زمینیان هر فرمانی را صادر کنیم، نه این‌طور نیست، چنین چیزی وجود ندارد. این‌طور نیست که ما اختیار داشته باشیم. خداوند به پیغمبرش می‌گوید: «وَ ما أَنْتَ عَلَیْهِمْ بِوَکِیلٍ، تو وکیل مردم نیستی، تو چکار به کار مردم داری؟ «و َمَا عَلَیْنَا إِلَّا الْبَلَاغُ»؛ تو باید پیام برسانی، حالا مردم یا گوش می‌کنند و هدایت می‌شوند یا گوش نمی‌دهند… مردم باید انتخاب کنند، اگر انتخاب نکنند که دین نمی‌شود، با تحمیل که نمی‌شود دین درست کرد. «لا اکراه فی‌الدین». اساس دین باید با فهم و درک و پذیرش باشد. بقیه مسائل هم همینطور است».

بیشتر بخوانیم:

واکنش شدید روحانی به گرانی‌های اخیر

برای قهرمان آزادسازی تلگرام؛ حقیقت، نه مَجاز است

چه کسی خواستار برخورد با فیلترشکن‌ها بود؟


این، بخشی از سخنان دیروز رئیس‌جمهور محترم در جمع مدیران وزارت ارتباطات است که سخن حق و بایسته‌ای است چرا که دین یک باور قلبی است و باور قلبی افراد را نمی‌توان با توسل به زور تغییر داد. اما این نکته که بدیهی نیز هست از مسئولیت مسئولان در قبال دین مردم نمی‌کاهد چرا که ابلاغ دین در آیه شریفه «وَمَا عَلَیْنَا إِلَّا الْبَلَاغُ» تنها ابلاغ زبانی و بیان مبانی دینی نیست بلکه مقابله با موانعی که از فهم دین و رسیدن پیام اسلام به مردم جلوگیری می‌کند نیز بخشی از همان ابلاغ دین است. جناب رئیس‌جمهور یک شخصیت روحانی است و به یقین می‌دانند که آیات قرآن را باید در ضرب با آیات دیگر تفسیر کرد. مثلاً در آیه شریفه «یدالله فوق ایدیهم… دست خدا بالای دست آنهاست» نمی‌توان «ید» را به معنای «دست» گرفت! زیرا خداوند تبارک و تعالی منزه از جسم و ماده است. «ید» هم به معنای دست است و هم به معنای «قدرت» و در آیه مورد اشاره معنای قدرت مورد نظر بوده است چرا که در آیه دیگری می‌فرماید «لیس کمثله شیء… هیچ چیز مانند او-خدا- نیست».


حال اگر مفهوم آیه شریفه «وما علینا الا البلاغ» و یا «وَ ما أَنْتَ عَلَیْهِمْ بِوَکِیلٍ» رها کردن امور به حال خود باشد! ضمن آنکه با سیره رسول خدا (ص) و ائمه هدی (ع) در تناقض آشکار است، با آیات فراوان دیگر قرآن نیز مغایرت و تضاد جدی دارد و این در حالی است که به مصداق «‫وَ لَوْ کانَ مِنْ عِنْدِ غَیْرِ اللَّهِ لَوَجَدُوا فِیهِ اخْتِلافاً کَثِیراً… ‬اگر (قرآن) از جانب غیر خدا بود در آن اختلافی بسیار می‌یافتند».‫ در قرآن اختلاف و تناقضی نیست بنابراین، چنانچه منظور جناب روحانی از استناد به آیات یاد شده، رفع مسئولیت از دولت و مسئولان باشد، با عرض پوزش باید گفت برداشت و تفسیر ناصواب و خطایی داشته‌اند! به عنوان مثال: ‬‬‬


در آیه‌ای که زینت‌بخش آرم سپاه پاسداران نیز هست، آمده است؛ «‬وَأَعِدّوا لَهُم مَااستَطَعتُم مِن قُوَّةٍ وَ مِن رِباطِ الخَیلِ تُرهِبونَ بِهِ عَدُوَّ اللَّهِ وَعَدُوَّکُم… هر چه نیرو در توان دارید، برای مقابله با آنها [= دشمنان]، آماده سازید! و (همچنین) اسب‌های ورزیده (برای میدان نبرد)، تا به وسیله آن، دشمن خدا و دشمن خویش را بترسانید». بدیهی است که این آیه شریفه با آیه «و َمَا عَلَیْنَا إِلَّا الْبَلَاغُ» مغایرتی ندارد بلکه به وضوح نشان می‌دهد که تهیه ساز و برگ جنگی برای مقابله با دشمنان نیز بخشی از همان ابلاغ است.


۲- استاد شهید آیت‌الله مطهری در این خصوص تعبیر حکیمانه‌ای دارند؛ «مثلًا عده‌ای در کشور کفری که حکومتی ضد دین در آنجاست زندگی می‌کنند و چون آن حکومت وسیله‌ای است برای به زنجیر کشیدن مردم و جلوی هر ایدئولوژی را می‌گیرد، چنین وضعی اجبارپذیر است که با شمشیر موانع را بردارند تا زمینه‌ای برای تبلیغ آزاد دین وجود پیدا کند. این است که در عین اینکه برای قبول دین داریم: «لا اکْراهَ فِی‌الدِّینِ»، یعنی دین اجباربردار نیست، ولی در عین حال بایستی خرطوم ابوجهل‌ها و ولیدبن مغیره‌ها را زد. تا بعد از رفع موانع، از راه تبلیغ، مردم محاسن دین را بفهمند، و مسئله جهاد همین است».


۳- اساساً اگر مسئولان نظام اسلامی در قبال مردم وظیفه‌ای جز ابلاغ مبانی اسلام نداشتند و قرار بود ملت را در مقابل پلیدی‌ها و پلشتی‌هایی که از سوی دشمنان اسلام به جامعه تزریق می‌شود، تنها بگذارند، این‌همه تاکید بر وظیفه امر به معروف و نهی از منکر معنا و مفهومی نداشت. توضیح آنکه امر به معروف و نهی از منکر علاوه بر آنکه یک فریضه دینی است یک ضرورت عقلی نیز هست و هیچ نظام حکومتی-‌تاکید می‌شود، هیچ نظام حکومتی- را نمی‌توان یافت که از این قاعده مستثنا باشد. همه نظام‌ها و دولت‌ها «امر به معروف و نهی از منکر» دارند و تفاوت فقط در معروف‌ها و منکرهاست. مثلاً امروزه در فرانسه حجاب خانم‌ها در مراکز علمی و دانشگاهی را «منکر»! می‌دانند و با همه توان با آن به عنوان یک منکر! مقابله می‌کنند تا آنجا که فرانسه کاپیتالیست چند دوره ریاست جمهوری میتران سوسیالیست را می‌پذیرد ولی حجاب یک زن مسلمان را تحمل نمی‌کند! و یا در آلمان و برخی دیگر از کشورهای اروپایی اعتقاد به «هولوکاست» را- که یک افسانه ساخت صهیونیست‌هاست- معروف می‌دانند و با هرکه هولوکاست را باور نداشته باشد به شدت برخورد می‌کنند تا آنجا که نفی هولوکاست در آلمان رسماً جرم تلقی شده و نفی‌کنندگان به تحمل زندان محکوم می‌شوند!


۴- اگر دولت اسلامی در قبال مردم، غیر از بیان مبانی دینی و نهایتاً تبلیغ شفاهی آن مسئولیت دیگری نداشته باشد، اساساً تشکیل حکومت معنی و مفهومی نخواهد داشت. این قاعده در سایر نظام‌های حکومتی نیز ساری و جاری است. ژان-ژاک روسو متفکر سوئیسی قرن ۱۸ میلادی در کتاب معروف خود «قراردادهای اجتماعی» وظیفه حکومت‌ها را ایجاد هماهنگی میان آزادی‌های فردی و مسئولیت‌های جمعی می‌داند و بر این باور است که حکومت‌ها نمی‌توانند و نباید مردم جامعه را به حال خود رها کنند و از تنبیه مجرمان چشم بپوشند. این قاعده صرفنظر از نوع حکومت‌ها و ایدئولوژی آنها در تمامی نظام‌های حکومتی به عنوان یک اصل ضروری شناخته می‌شود و بدیهی است که در اسلام عزیز که برداشتن غل و زنجیرهای وابستگی- یَضَعُ عَنْهُمْ إِصْرَهُمْ وَالْأَغْلَالَ الَّتِی کَانَتْ عَلَیْهِمْ- را شعار خود می‌داند، ضرورتی به مراتب بیشتر و برتر دارد و دولت اسلامی نمی‌تواند و نباید از این مسئولیت شانه خالی کند.


۵- آقای روحانی پیش از این هم گفته بودند نمی‌توان مردم را با زور شلاق به بهشت برد! که باید پرسید؛ مگر کسی یا کسانی درپی آن بوده‌اند مردم را با زور شلاق به بهشت ببرند که حضرت ایشان نگران شده و قصد پیشگیری داشته‌اند؟! بله به زور نمی‌توان مردم را به بهشت برد ولی وظیفه دولت اسلامی است که با آنچه باعث گمراهی مردم و مانع خیر و صلاح و نهایتاً بهشتی شدن آنان می‌شود به جد مقابله کند و از آنجا که رستگاری در جهان آخرت، هدف نهایی همه انسان‌ها و مخصوصاً امت اسلامی است، مسئولیت یاد شده بیش از هر مسئولیت و وظیفه دیگری روی شانه همه مسئولان به ویژه دولتمردان است.


۶- بخش نخستین سخنان رئیس‌جمهور محترم این تصور و تلقی را به ذهن می‌رساند که ایشان فقط در پی بیان ضرورت تبلیغ مبانی اسلامی بوده‌اند که از ایشان به عنوان رئیس‌جمهور یک کشور اسلامی و مخصوصاً یک شخصیت روحانی جز این نیز انتظاری نمی‌رود اما، با کمال تأسف باید گفت که بخش‌های بعدی اظهارات آقای روحانی این برداشت را تائید نمی‌کند و نشان‌دهنده آن است که جناب ایشان برای ایران اسلامی نسخه‌ای شبیه واتیکان را توصیه می‌کنند و بر این باورند -‌و انشاالله نباشند- که حکومت در قبال خیر و صلاح مردم و سعادت و شوربختی آنان غیر از ابلاغ شفاهی و یا کتبی مبانی دینی وظیفه و مسئولیت دیگری ندارد!


به این بخش از سخنان ایشان توجه کنید؛ «لا اکراه فی‌الدین». اساس دین باید با فهم و درک و پذیرش باشد. بقیه مسائل هم همینطور است. طرف باید تفهیم شود و ارزش کار را بداند تا خودش دنبال کند. نیاز نیست ما به مردم فشار بیاوریم. بله؛ مردم وقتی می‌بینند که ماشین خطراتی دارد، خودشان هم به بچه‌شان نصیحت می‌کنند و می‌گویند از قسمت عابر پیاده باید عبور کنی و صبر کن تا چراغ سبز شود، درواقع شروع می‌کنند به یاد دادن فرهنگ به او. در همه فناوری‌های روز هم همینطور است… مقاومت در برابر فناوری‌ها و تحولات نوین، رویکردی قدیمی است… فناوری‌های نوین منافع زیاد و خطرات محدودی دارد. شناخت درست و فرهنگ‌سازی، تنها راه مدیریت و پیشگیری از مشکلات فناوری است. نمی‌توانیم زندگی مردم را از تحولات فناوری و ارتباطی جدا کنیم.

مبارزه با خواست عموم مردم، شرعی و قانونی نیست … در جهان شبکه‌ای، درخت ممنوعه نسازیم، فرهنگ‌سازی کنیم. جوانان و نوجوانان بیش از همه از اثرات منفی فیلترینگ آسیب می‌بینند. نه مسدود کردن و نه رها کردن ما را به مقصد نمی‌رساند، سواد رسانه‌ای جامعه را باید افزایش دهیم. انحصار در هیچ پدیده‌ای جواب نمی‌دهد، چه در رسانه و چه در فناوری»!!


یک بار دیگر این بخش از سخنان ایشان را بخوانید. ظاهر زیبایی دارد! و از آزادی انتخاب حکایت می‌کند! و اینکه دخالت دولت در فضای مجازی چه مفهومی دارد؟! باید همگان بتوانند بدون کمترین مانع و بی‌آنکه فیلترینگی در میان باشد وارد فضای مجازی شوند! و انتخاب خوب و بد و مطالب مفسده‌انگیز و سودمند بر عهده خودشان باشد! این دیدگاه از نسخه واتیکانیسم نیز به مراتب خطرناک‌تر است و مفهوم آن، دقیقاً این است که جوانان و نوجوانان و همه مردم را در وادی پر مخاطره فضای مجازی به حال خود رها کنیم و فقط خوب و بد را به آنان معرفی کنیم!

بی‌آنکه برای پیشگیری از آسیب‌های جدی و خطرناک این فضا کمترین مسئولیتی داشته باشیم! باید از جناب روحانی پرسید چه تضمینی هست که یک جوان یا نوجوان با مشاهده بخش‌های پلشت و مفسده‌انگیز فضای مجازی که این روزها به فراوانی در این عرصه وجود دارد در گرداب هلاک‌کننده آن غرق نشود؟! در کجای دنیا و با کدام عقل سلیم گرداب‌های خطرناک را که ظاهری فریبنده دارند، پیش پای مردم قرار می‌دهند و مسئولیت مقابله با آن را از دوش خود برمی‌دارند! بر اساس این دیدگاه می‌توان دزدان و قاتلان را به حال خود رها کرده و مانعی برای آنان ایجاد نکرد و فقط مشخصات آنها را برای مردم برشمرده و مقابله با آنها را بر عهده خود مردم گذاشت؟! آیا این دیدگاه حضرتعالی -‌البته بی‌آنکه بدانید- ترویج همان حکومت عرفی -نرمالیسم- نیست که مقامات و اندیشکده‌های آمریکایی بی‌وقفه از تلاش خود برای حاکمیت آن در ایران اسلامی و نهایتاً نه فقط وابستگی بلکه بردگی ملت در قبال آمریکا دَم می‌زنند؟!


کوتاه سخن و جان کلام آنکه جناب روحانی! بر فرض که از مسئولیت خود به عنوان رئیس قوه مجریه با خبر نباشید آیا به عنوان یک شخصیت روحانی از سفارش‌های اکید اسلام بر ضرورت مقابله با گسترش‌دهندگان و مروجان فساد و فحشاء و دروغ‌پراکنان نیز
با خبر نیستید؟! نظر جنابعالی درباره مثلاً ممنوعیت کتب ضاله و حفاظت از سلامت روحی و اخلاقی مردمان چیست؟!


در خاتمه، این گلایه دوستانه از عالمان دینی در میان است که چرا در مقابل این نظرات و دیدگاه‌های انحرافی تلاش چندانی نمی‌کنند تا ورود افرادی نظیر نگارنده به این وادی ضرورتی نداشته باشد؟!
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 30
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 22
 • IR ۲۳:۴۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۱
  64 8
  عالی بود
 • احمد IR ۲۳:۴۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۱
  60 9
  مظلومیت ولایت فقیه این است که هنوز رئیس دولت اسلامی بعد ۶ سال برنامه ایی حتی برای ارتقای فرهنگ و اقتصاد و اشتغال مردم ندارد و دیگر هیچ...
  • IR ۲۳:۵۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۱
   26 2
   چرا.. دارد. خوب هم دارد. برنامه اش فشار اقتصادی به مردم و وادار کردن آنها به شورش علیه نظام تا تسلیم کردن نظام به خواسته های آمریکا است.
  • IR ۱۱:۲۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۲
   9 2
   کدوم رئیس دولت اسلامی الان اگر از خودش بپرسید عبارت "دولت اسلامی" رو منکر میشه همون رئیس جمهور بسه
 • IR ۲۳:۵۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۱
  14 0
  جواب ساده تر از این حرفها بود. آیات مربوط به تبلیغ که روحانی استفاده کرد یکی در سوره یس آیه 17 بود و دیگری در سوره انعام آیه 107. هر دو سوره در مکه نازل شده اند و در مکه هم هیچ کاری جز تبلیغ صرف بر عهده رسول الله صلی الله علیه و آله نبود. حال آنکه بعد پیامبر مامور به هجرت شد و حکومت اسلامی در مدینه تشکیل داد و هر نوع اظهار کفر را ممنوع نمود تا جایی که کفار مجبور شدند خود را زیر نقاب نفاق مخفی کنند. کسی هم که البته می خواهد کفر خود را اظهار کند آزاد است که برود به حکومت طاغوت و غیر اسلام. کسی او را مجبور نکرده است که در حاکمیت اسلامی بماند! و این است معنای لااکراه فی الدین. و البته کفار ذمی به شرط رعایت شریعت خودشان - که مثلا بر اساس تمام شریعتهای مسیحی و یهودی و مجوسی و صابئی حجاب بر زنان واجب بود و هست- آزاد ماندند که در جامعه اسلامی با رعایت هنجارهای حاکمیت اسلامی زندگی کنند.
 • IR ۰۰:۱۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۲
  17 17
  شریعتمداری در پایان می نویسد در خاتمه، این گلایه دوستانه از عالمان دینی در میان است که چرا در مقابل این نظرات و دیدگاه‌های انحرافی تلاش چندانی نمی‌کنند...! دلیلش این است که الان یک مععم رییس جمهور است و نه یک کت و شلواری مثل احمدی نژاد.
  • جوادی IR ۰۸:۴۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۲
   13 2
   خوب چه ربطی داره؟ وقتی فرد معمم که اتفاقا رییس دولت هم هست، به وظیفه دینی اش عمل نکنه، آیا باید بقیه معممین ساکت بمونن و چیزی نگن که ممکنه اساسا معممین زیر سئوال برند؟ نخیر چنین چیزی نیست و ملت مسلمان ما درک و فهم دارند و سره رو از ناسره تشخیص میدن
 • کامران IR ۰۰:۵۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۲
  2 12
  چرا زمان احمدی‌نژاد نژاد هلوکاست را باور داشتی ولی الان آن را افسانه میدانی شما مشاور ارشدی فکری احمدی نژاد بود چرا در مورد هولوکاست به ایشان نهیب نزدی شما که قبولش نداشتی
  • هادی IR ۱۷:۱۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۲
   2 0
   بیدار شو پسرم ..کدوم قسمت گفته قبول دارم ..
 • عباس IR ۰۱:۰۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۲
  13 0
  آقای روحانی از برجام هسته ای به برجام فرهنگی رسیده اند نسخه کامل مکتب نیاوران
 • DE ۰۴:۲۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۲
  8 0
  اندکی صبر! صبح سحر نزدیک است
 • علی IR ۰۵:۵۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۲
  10 3
  اگر احمدی نژاد بود آقایان قیام می کردند!!!
 • PL ۰۶:۱۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۲
  0 2
  چه خبراز منع ویدیو و تجهیزات ماهواره ؟ این قانون منع تجهیزات ماهواره هنوز برقرار است یا حذف شد ؟
 • IR ۰۶:۵۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۲
  7 0
  مشرق کامنت من اول کامنت بود چرا درجش نکردی؟ جواب ساده تر از این حرفها بود. آیات مربوط به تبلیغ که روحانی استفاده کرد یکی در سوره یس آیه 17 بود و دیگری در سوره انعام آیه 107. هر دو سوره در مکه نازل شده اند و در مکه هم هیچ کاری جز تبلیغ صرف بر عهده رسول الله صلی الله علیه و آله نبود. حال آنکه بعد پیامبر مامور به هجرت شد و حکومت اسلامی در مدینه تشکیل داد و هر نوع اظهار کفر را ممنوع نمود تا جایی که کفار مجبور شدند خود را زیر نقاب نفاق مخفی کنند. کسی هم که البته می خواهد کفر خود را اظهار کند آزاد است که برود به حکومت طاغوت و غیر اسلام. کسی او را مجبور نکرده است که در حاکمیت اسلامی بماند! و این است معنای لااکراه فی الدین. و البته کفار ذمی به شرط رعایت شریعت خودشان - که مثلا بر اساس تمام شریعتهای مسیحی و یهودی و مجوسی و صابئی حجاب بر زنان واجب بود و هست- آزاد ماندند که در جامعه اسلامی با رعایت هنجارهای حاکمیت اسلامی زندگی کنند.
 • IR ۰۷:۰۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۲
  5 1
  مشکل از حوزه و علمای دین است ،که دین را تفسیر به رای کردن ,چقدر این زمان به احادیث و روایات آخر الزمانی نزدیک است فنفوذ در دین بنیان جامعه را دگرگون می کند ،وقتی به جای اسلام محمدی شعار اسلام رحمانی میداد مراجع و علمای دین کجا بودند ،وقتی کربلا شد درس مذاکره کجا بودند ،وقتی امامزمان را نقد می کرد و می خندید کجا بودند
 • IR ۰۷:۱۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۲
  2 1
  اخه من نمیدونم فساد گسترده لزوم مقابلش چرا به حاشیه میره و چیزای فرعی مانور میدن مثلا کفن میپوشن بخاطر بدحجابی اما فساد گسترده هیچ بیانیه و چیزی صادر نمیشه عجب مردم دینداری
 • ابن الرضا IR ۰۷:۵۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۲
  5 1
  از رئیس جمهور تقاضا داریم ایات قران را تفسیر به رای نکند به تفسیر پرتوی از قران ایت الله طالقانی مراجعه وببیند گه چقدرایات جهاد ومبارزه با فساد ودرامربه معروف ونهی از منکرداریم ونیز به تحریر الوسیله امام خمینی بخش امربه معروف ونهی از منکر مراجعه کند لطفا یا باید مجتهد باشید ویا مقلد.
 • IR ۰۸:۰۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۲
  9 0
  اقای روحانی میخواهد با این حرفها یک موج ی ایجاد کند که مردم از مشکلات اقتصادی که با دست توانای ایشان ایجاد شده غافل شوند
 • محسن IR ۰۸:۰۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۲
  7 0
  همین حرف های روحانی را بچه های دبیرستانی که از اسلام اشنای سطحی دارن می زنند پس معلومه آقای روحای هم از اسلام در حد بچه های دبریستانی می داند
  • IR ۱۶:۱۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۲
   2 0
   والا اون بچه دبیرستانی خیلی خیلی بیشتر از بعضی هایی که کلا تو باغ نیستند میفهمه و حالیشه.
 • سید IR ۰۸:۱۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۲
  8 0
  روحانی و این همه نادانی!!!! پس تو غلط کردی پیش از انقلاب با انقلابیون در جهت پیروزی آن همراه شدی و خود را انقلابی جا زدی! اگر اعتقادی به پیاده کردن این گونه نظام نداری و اساساً برای چه خودت را منتظر امام زمان می نمایانی!؟!
 • IR ۰۸:۲۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۲
  0 5
  تو هم قدرت داشته باشی اندازه روحانی هزار برابر از روحانی بدتر می‌کنی.
 • IR ۰۹:۰۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۲
  7 0
  پس جناب روحانی با این حساب شلاق زدن و قطع انگشتان سارق و سنگسار کردن و دیه و قصاص و هزاران مانع و رادع در مقابل بدکاران در زمان رسول الله (ص) از نظر حضرتعالی نعوذ بالله باطل بوده چون قرآن فرموده فقط تبلیغ کنید
 • IR ۰۹:۵۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۲
  8 0
  اهای حوزه های علمیه همچنان میخواهید به سکوت خود ادامه بدهید تا یه عده منحرف، اسلام را برای مردم تفسیر کنند
 • IR ۰۹:۵۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۲
  2 4
  حکومت به عنوان تابع یک خواست اجتماعی باید در خدمت اجتماع و خواست اجتماع باشد نه حاکم بر اجتماع و باید زمینه تامین و تسهیل زندگی مردم را فراهم کند و این خود مردم هستند که باید آزادانه الگوی رفتاری خود را انتخاب کنند . وظیفه حکومت پشتیبانی از تامین و تسهیل زندگی است نه رهبری مردم .
  • IR ۱۷:۰۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۲
   1 1
   و این همان سکولاریسم است. حکومت شیطان. مردم خیال می کنند خودشان تصمیم می گیرند. اما آنها طبق دستور شیطان و رسانه به آنچه دلخواه شیطان است رای می دهند.
 • IR ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۲
  0 7
  "در خاتمه، این گلایه دوستانه از عالمان دینی در میان است که چرا در مقابل این نظرات و دیدگاه‌های انحرافی تلاش چندانی نمی‌کنند تا ورود افرادی نظیر نگارنده به این وادی ضرورتی نداشته باشد؟!" بخاطر ورود شما است که کسی علاقه ای ندارد وارد شود . و همه فراری هستند
 • IR ۱۱:۱۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۲
  6 0
  دولت همه کارها را رها کرده والبته فضای مجازی هم روش !خوب بی عرضه؟نمی تونی خودت برو کنار مثل ادم .
 • IR ۱۲:۳۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۲
  1 5
  فقط کامنت های که باب دندونه سردبیره اجازه پخش داره
 • IR ۱۴:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۲
  6 0
  کاش یکی به این فری بفهمونه که وکیل ما نیست ها لذا اگه عرضه کار نداره به دین مردم هم کاری نداشته باشه و ضد دین عمل نکنه.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس