لاشه بالگرد

طی سالهای اخیر، عملیاتهای واکنش سریع محور مهمی از جنگها را تشکیل داده و هر نیرویی که بتواند این اقدام متجاوز را کاهش دهد، برگ برنده بزرگی را نصیب خود خواهد کرد اما این موضوع نیاز به سلاح های خاصی دارد

به گزارش سرویس دفاع و امنیت مشرق، هلی برن نیروهای پیاده امروزه به بخش حساس و بسیار مهمی از عملیات‌های ارتش‌های جهان بدل شده و نگاهی به تجاوز آمریکا و همپیمانان این کشور به افغانستان و عراق و عملیات‌های انجام گرفته در این دو همسایه ایران به خوبی این نکته را تأیید می‌کند. البته به طور معمول، نیروهای پیاده برای مقابله با بالگردهای دشمن به استفاده از موشک‌های دوش پرتاب و یا توپ‌های ضد هوایی روی می‌آورند که در طول سالهای اخیر در موارد بسیاری با موفقیت توانسته بالگردهای گوناگون جنگی و ترابری را در نقاط مختلف جهان ساقط کند.

نیروهای مسلح کشورمان نیز سالهاست موفق شده اند نمونه های مدرن و متنوعی از سلاح های دوش پرتاب را تولید کرده و در اختیار یگانهای رزمی و پدافندی خود قرار دهند که تست های آن در سالهای قبل، همواره با رصد و بررسی دقیق کارشناسان نظامی همراه بوده است. اما این سامانه ها، تنها سلاح هایی نیست که نیروهای نظامی ایران از آنها بهره می برند و در حال حاضر چندین روش موثر برای نیروهای زمینی و خصوصاً یگان‌های پیاده و مکانیزه برای مقابله با بالگردها وجود دارد.

گتلینگ: ترکیبی از سرعت شلیک و قدرت تخریب

هم سپاه پاسداران و هم ارتش، در این سال‌های اخیر طرح‌های مختلفی در حوزه توپ و مسلسل‌های گاتلینگ ارائه داده‌اند. به عنوان مثال ارتش جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۹۳ از گاتلینگ محرم با کالیبر ۱۲.۷ میلی متری رونمایی کرد. این گاتلینگ ۶ لول ایرانی گلوله‌های کالیبر ۱۲.۷ میلی متری را شلیک کرده و نواخت تیر آن در حدود ۲۵۰۰ گلوله در دقیقه است.

گاتلینگ محرم

یکی از نکات مثبت سلاح‌های گاتلینگ این است که به دلیل استفاده از چند لوله، به نواخت تیر بالا دست پیدا می کند و هم به دلیل تقسیم فشار حاصل شلیک در بین چند لوله، عمر لوله و زمان تیراندازی افزایش می یابد. این سلاح ایرانی با توجه به استفاده از لوله‌های بیشتر از عمر بیشتری برخوردار بوده و در نتیجه می‌تواند برای مدت زمان بیشتری به شلیک ادامه دهد؛ عاملی که در نبرد، بسیار مهم و تعیین کننده می‌باشد.

نکته دیگر اینکه به دلیل تقسیم فشار در بین لوله‌ها عمدتاً سلاح‌های گاتلینگ از لرزش کمتر در لوله‌ها و در نتیجه دقت بیشتر برخودار هستند. پس می‌توان نتیجه گرفت که "محرم" ایرانی به دلیل استفاده از لوله‌های بیشتر از تکان‌های کمتر و در نتیجه دقت بالاتر برخوردار است. این دقت بالا و متمرکز کردن آتش در یک نقطه برای درگیری با یک بالگرد و از بین بردن آن نقش بسیار مهمی دارد.

توپ عاصفه

اما نیروی زمینی سپاه پاسداران هم در این زمینه دست پری برای پذیرایی از بالگردهای متجاوز دارد و با یک تیربار و یک توپ گاتلینگ به میدان آمده است. توپ سه لوله چرخشی عاصفه می‌تواند با دو نواخت تیر ۷۰۰ و ۹۰۰ گلوله بر دقیقه شلیک کند. نزدیک‌ترین نمونه ساخت خارج برای مقایسه با این توپ، نمونه ۲۰ میلیمتری ۳ لوله مورد استفاده در بالگرد کبرا است که دارای نرخ آتش ۱۵۰۰ گلوله بر دقیقه است. ممکن است نمونه‌های بعدی عاصفه به نواخت تیر بالاتری دست یابد که در این صورت کارایی آن بیشتر خواهد شد.

توپ عاصفه قابلیت چرخش ۳۶۰ درجه در صفحه افقی و بین ۱۵ درجه پائین‌تر از افق تا ۴۵ درجه بالای افق در صفحه عمودی قابلیت حرکت دارد. احتمالاً این توپ نیز با سامانه‌های کنترل از راه دور به کار گرفته شده و تجهیزات الکترواپتیکی نیز یکی از سامانه‌های تأمین کننده اطلاعات لازم برای درگیری با اهداف است.

بیشتر بخوانیم:

۱۰ پیام پیدا و پنهان شلیک‌های پرحجم در «ولایت ۹۷»/ «حائل» واقعی برای کروزها، رخ‌نمایی «صیاد» ارتشی و ارتقا مهم «طائر» سپاه +عکس

مسلسل ۱۲.۷ میلی متری نصیر دیگر گاتلینگ ساخت سپاه است که در ابتدا در جریان یک برنامه تلویزیونی مربوط به نمایش دستاوردهای نیروی زمینی سپاه از آن رونمایی شد. این تیربار توان شلیک ۲۴۰۰ گلوله در دقیقه را دارد. در حال حاضر این تیربار روی سامانه کنترل تسلیحات حامی ۱۲ نصب شده و می‌توان از آن در نقش‌هایی مثل مقابله با نیروهای پیاده دشمن یا موشک‌های کروز بهره برد.

تیربار نصر

برد مؤثر این سلاح در حدود ۱۸۰۰ متر بوده و وزن کلی آن ۶۵ کیلوگرم است. سرعت دهانه گلوله‌های آن ۸۵۰ متر بر ثانیه بوده و قابلیت نصب بر روی بالگردی مثل ام آی ۱۷، قایق و زره پوش را دارد. این سامانه‌ها همانگونه که اشاره شد هم توانایی نصب بر روی پلتفرم‌های متحرک و هم ثابت را داشته و از همه مهمتر توانایی کنترل از راه دور نیز برای آنها وجود دارد که خود قابلیت استفاده از آنها برای تله‌های پدافندی ضد بالگردها را شدیداً افزایش می‌دهد.

موشک‌های دوش پرتاب؛ فیوز لیزری برای میثاق ایرانی

یکی از معمول‌ترین تسلیحات برای مقابله برای بالگردها، موشک‌های دوش پرتاب به حساب می‌آید. کشور ما در سالهای اخیر موشک‌های دوش پرتاب سری میثاق در حال تولید هستند و در سال ۱۳۹۵ سری سوم از این موشک‌ها رونمایی شد. اگرچه طبق معمول، مسئولان کشورمان اطلاعات خاصی درباره سامانه‌های جدید ارائه نکرده‌اند اما برخی منابع غربی همچون گذشته ضمن تلاش برای کمرنگ کردن تلاش متخصصان ایرانی، مدعی شدند که این موشک شباهت‌هایی به سامانه چینی QW-11 دارد. این موشک از جمله اعضای خانواده QW چینی است که اولین بار در سال ۲۰۰۲ میلادی در این کشور رونمایی شد.

این موشک علاوه بر توانایی قفل بر روی حرارت حاصل از موتور هواپیما، توان این را دارد که از تفاوت حاصل از حرارت بین محیط اطراف و بدنه هدف نیز، آن را تشخیص داده و به آن حمله کند. اطلاعات پروازی نظیر سرعت، ارتفاع پروازی و برد این موشک نیز تا حدی به میثاق ایرانی نزدیک است.

موشک میثاق ۳ _ فیوزهای لیزری در تصویر مشخص شده است

اما بحث مهم درباره موشک میثاق ۳ بحث استفاده از یک فیوز جدید در این موشک است که بر اساس تصاویر منتشر شده می‌توان آن را تشخیص داد و به این موضوع توجه ویژه کرد. این فیوز از نوع لیزری است و اساس کار آن بر این شکل است که پس از پرتاب موشک به سمت هدف مورد نظر، یک منبع تابش لیزر در داخل موشک به صورت ۳۶۰ درجه، نور را به اطراف پخش می‌کند و به محض نزدیک شدن به هدف مورد نظر و بازتاب پیدا کردن نور لیزری که به هدف برخورد کرده، سر جنگی موشک فعال شده و منفجر می‌شود.

در حقیقت این موشک به غیر از سامانه جستجوی فروسرخ خود، یک فیوز و سامانه تشخیص لیزری نیز دارد که به آن کمک می‌کند تا هدف را بهتر را تشخیص داده و با آن مقابله کند. این قابلیت از آنجایی مهم است که امروزه اقدامات متقابل علیه موشک‌های دوش پرتاب حرارتی در بالگردها و هواپیمای رزمی، شدیداً توسعه پیدا کرده و توسعه این فیوز جدید می‌تواند شانس مورد اصابت قرار دادن هدف را افزایش دهد.

مین‌های جهنده؛ سوپرایز پر ترکش سپاه برای بالگردهای دشمن

مین‌های جهنده ضد بالگرد از جمله محصولات خاص صنایع دفاعی جمهوری اسلامی ایران هستند که در سالهای اخیر چندین مرتبه در رزمایش‌های نیروی زمینی سپاه مورد استفاده قرار گرفته و در نهایت به صورت عملیات وارد سازمان رزم این نیرو شده است. تا به امروز ۳ مدل مین جهنده ضد بالگرد در کشور شناخته شده است. مین ضد بالگرد "J_AHM" ساخت ایران یک مین ضد هلی کوپتر است که از ساختاری ساده و در عین حال مرگبار استفاده می‌کند. سازه کلی این مین یک استوانه فلزی به وزن ۶ کیلو و ۲۰۰ گرم است که در درون آن ۱ کیلو و ۲۰۰ گرم ماده منفجره تی ان تی قرار گرفته است. قطر این مین ۱۱۲ و ارتفاع آن هم ۱۱۷ میلی متر است.

این مین با زاویه ۳۵ الی ۴۵ درجه و در فاصله ۲۵۰ الی ۳۰۰ متری از نقطه مورد نظر کار گذاشته شده و می‌توان توسط کنترل از راه دور آن را از فاصله ۵ کیلومتری فعال کرد. مین ضد بالگرد "J_AHM" پس از فعال شدن به ارتفاع ۱۵۰ الی ۱۸۰ متری از سطح زمین پرتاب شده و منفجر می‌شود.

مشخصات مین J_AHM

ترکش‌های فلزی این مین تا فاصله ۵۰ متری بر علیه بالگردهای دشمن مؤثر هستند و این ترکش‌ها به دلیل سرعت بالای حاصل از انفجار توان سوراخ کردن بدنه بالگرد و آسیب به آن را دارند. به دلیل قابلیت کنترل از راه دور این مین‌ها می‌توان تعداد زیادی از آن را در یک منطقه پخش کرده و تنها توسط یک نفر فعال کرد. مین جهنده صیاد، دیگر مین ضد بالگرد ایرانی است که در روی زمین کارگذاشته شده و خدمه آن در جایی دورتر، موضع گرفته و در زمان مناسب مین را منفجر می‌کند اما انفجار این مین جهنده، هماننده مین‌های دیگر نیست بلکه با انفجار اولیه مین، حدود ۳۰ بمب کوچک به بالا پرتاب شده و و تا ارتفاع ۱۰۰ الی ۱۵۰ متر بالا می‌روند.

لحظه انفجار مین صیاد

پس از پرتاب عمودی این بمب‌های کوچک و انفجار آنها در آسمان، در یک خط عمودی از ارتفاع ۳۰ الی ۱۵۰ متری زمین هر پرنده متخاصمی حضور داشته باشد، هدف قرار گرفته و اگر منهدم نشود، حتماً با آسیب جدی مواجهه خواهد شد. ناگفته نماند که هر یک از بمب‌های درون مین، طبق تنظیمات قبلی، در ارتفاع مشخص منفجر خواهند شد و این نشان می‌دهد که نظم خاصی در میان بمب‌ها برای هدف قراردادن اهداف وجود دارد. این مین در جریان نهمین رزمایش پیامبر اعظم توسط سپاه آزمایش شد.

اما آخرین و جدیترین دستاور کشور در این زمینه مین صاعقه است. مین جهنده صاعقه، یک سامانه ضد بالگرد است که روی زمین نصب شده و قابلیت کنترل و انفجار از دور را دارد اما انفجار این مین جهنده، همانند مین‌های دیگر نیست بلکه با انفجار اولیه مین، تعداد زیادی بمب کوچک به بالا پرتاب شده و تا ارتفاع ۳۰۰ متر بالا می‌روند.

پس از پرتاب عمودی این بمب‌های کوچک و انفجار آنها در آسمان، در یک خط عمودی تا ارتفاع ۵۰۰ متری زمین هر پرنده متخاصمی حضور داشته باشد، هدف قرار گرفته و اگر منهدم نشود، حتماً با آسیب جدی مواجه خواهد شد. البته درباره حسگرها و نحوه عملکرد این مین‌ها تا کنون اطلاعاتی منتشر نشده است اما به نظر می‌رسد امکان نصب البته حسگرهای صوتی و یا فروسرخ بر روی این مین‌ها با توجه به سطح فناورهای موجود در کشور و تکنولوژی مورد نیاز برای این امر کاملاً موجود است.

راکت انداز ضد بالگرد رعد؛ جدیدترین سامانه دفاعی

اما آخرین سلاح ضد بالگردی که در این مطلب به آن خواهیم پرداخت یک ابتکار خاص ایرانی است که اولین بار در رزمایش پیامبر اعظم ۸ سپاه مورد استفاده قرار گرفته بود. این سیستم شامل یک پرتاب گر چندتایی راکت‌های ۱۲۲ میلی متری، به کار رفته در سامانه گراد و یک سیستم هدف گیری اپتیکی (شبیه به سامانه صافات) است.

شلیک راکت رعد ۱ و نابودی پهپاد در یک رزمایش

نمونه جدید سامانه رعد در نمایشگاه دستاوردهای نزسا

در حقیقت این سیستم اپتیکی تا حد قابل توجهی خطای راکت‌های ۱۲۲ میلی متری را گرفته و به آنها کمک می‌کند تا در مواقعی مثل بالگردهایی که در یک منطقه فرود آمده یا در نقطه‌ای ثابت شده و در حال پیاده کردن نیرو یا تجهیزات هستند با دقت بیشتری به آن حمله کنند. در صورت امکان می‌توان از سرهای جنگی ترکش شونده و فیوزهای مجاورتی یا زمانی استفاده کرده و با شلیک چند راکت به یک نقطه و انهدام آنها در هوا و پخش حجم زیادی از ترکش‌ها، بالگرد دشمن را هدف قرار داد.

با توجه به تصاویر منتشره از این سیستم جدید که در نمایشگاه پروژه های دفاعی سازمان تحقیقات و جهاد خودکفایی نیروی زمینی سپاه به نمایش درآمده و نشان دهنده تحرک بالای سامانه شلیک و سیستم شناسایی هدف است، می توان اینگونه نتیجه گیری کرد که زنجیره دفاعی و پدافندی نیروهای مسلح برای مقابله با تهدیدات بالگردی و اقدامات جانبی همچون هلی برن، کامل شده و در صورت نیاز به استفاده از آن (که احتمال ان بسیار ضعیف است)، از انهدام هدف اطمینان خاطر کسب کرد. در عین حال، این سامانه می تواند در اختیار رزمندگان مقاومت نیز قرار بگیرد چراکه آنها به صورت مداوم، درگیر چنین تهدیداتی هستند و گرفتن این اهرم فشار از نیروهای دشمن، ضربه مهمی به توان رزمی و روحیه آنها وارد می کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 66
 • در انتظار بررسی: 6
 • غیر قابل انتشار: 943
 • F35 US ۰۰:۰۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
  ما که با وجود F35 ها ، دیگه نیازی به هلیکوپتر نداریم ، لذا به عقیده بنده باید در بدو ورودمان به ایران ، فورا تمامی باند های پرواز را بمباران کنیم و خود نیز از پشت بام منازل به عنوان باند فرود استفاده کنیم ، نیرو ها و تانک هایمان نیز از هواپیما های ترابری نشسته در پایگاه های هوایی اطرافتان و از مرز های زمینیتان به طور گسترده و ضربتی وارد خواهند شد و تا فتح قلب تهران پیشروی خواهند کرد ، جنگ سوم خلیج . . . در راه است ، کلکتون یه صبح تا ظهر کندست .
  • IR ۰۸:۳۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
   75 74
   برو بگو بزرگتر بیاد
  • IR ۰۸:۵۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
   وقتی ماهواره هاتون توی فضا از کار افتاد ... F35 و F22 هاتون مثل سگ بی صاحب میشن... اونوقت با پلخمون هم میشه زدتون...
  • IR ۰۸:۵۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
   78 95
   شما فعلا باید گنداتون رو تو منطقه جمع کنید، از پس یمن که فقیرترین کشور منطقه است برنیومدید. دوغتو بنوش عامو
  • IR ۰۹:۱۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
   31 98
   سلام. امیدوارم کاربران مشرق کمی زیرکی از خود نشان دهند و با پاسخ دادن به این کامنت طرف را شاد نکنند.
  • FI ۰۹:۱۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
   28 96
   خدا شفات بده! ))
  • IR ۰۹:۱۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
   بچه ننه پوشک هم باخودتان بیاورید اینجا پوشک گران هست!!
  • وحید IR ۰۹:۳۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
   29 82
   به معنای دقیق کلمه زززززررررررشششششک .میدونیکه معنیش چیه
  • مجتبی IR ۰۹:۳۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
   39 80
   اگر امریکاییها مانند تو احمق باشند شکستشان ساده است.
  • IR ۰۹:۳۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
   38 86
   تو و پدر خوانده ی یانکی و بی مغزت همچین غلطی نمی تونید بکنید این خط این نشان. هی حالا از دور واق واق کن.
  • یوسف IR ۰۹:۳۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
   28 87
   در زمان حمله به سوریه و عراق و افغانستان هم از این رویا ها در سر داشتید، بیا تا بفهمی ایرانی یعنی چی!
  • IR ۰۹:۴۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
   25 91
   شتر در خواب بیند پنبه دانه گهی لف لف خورد گه دانه دانه
  • IR ۱۰:۰۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
   23 83
   منتظرتون هستیم ببینیم رو کدوم پشت بام ها میخواهید بشنید با موشک بیاییم به استقبالتون تا سربازای امام خمینی و امام خامنه ای زنده هستند شما جایی تو این کشور ندارید.
  • دیدگا IR ۱۰:۲۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
   20 95
   تنها جوابی که میشه بهت گفت اینه که شتر در خواب بیند پنبه دانه اونم یه صبح تا ظهر!
  • IR ۱۱:۰۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
   19 81
   هر خبر نظامی میزارین این جونور اینطوری واکنش نشون می ده اولین نفر هم هست انقدر بیکاره
  • IR ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
   8 108
   اره تو راست میگی خخخ
  • سید رضا - پاسخ F35 IR ۱۱:۲۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
   11 66
   جوک های بامزه ای میگی کوچولو !!
  • IR ۱۱:۳۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
   24 12
   ماهواره های زمین ثابت GEO در فاصله ی 35 هزارکیلومتری از سطح زمین واقع شده اند، با کدام موشک میخواهیم ماهواره بزنیم!؟ شهاب که نهایتاً 2 هزارکیلومتر برد داره.
  • موسوی IR ۱۱:۵۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
   9 51
   :))))))) چی زدی داداش؟! انگار صنعتی و سنتی رو درهم زدی! :)) الان فکر میکنی صدام هستی که جملاتش رو تکرار میکنی؟ :)))))))))))
  • IR ۱۲:۱۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
   13 62
   ای اف 35 ماگربحواهیم بیاییم میاییم ومیدانیم چه آشی براتون پخته ایم اگرهواپیماها برنده جنگهامیشدندالان یمن 400 بار اشغال آزادواشغال شده بودجان من بروبخواب پولت میرسه خدارزاقه
  • احمد IR ۱۳:۳۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
   9 82
   اگر فکر میکردن در طول یک سال هم میشه ایرانو نابود کرد حتما حمله میکردن.خودشون میگن غلط زیادی نمیکنن.این داره از طرف اونا شاخو شونه میکشه
  • احمد IR ۱۴:۱۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
   23 70
   هر وقت زورتون به با برهنه های افغانستان و یمن رسید و تونستید 24 تریلیون بدهیتون رو جور کنید، یه ده بیست تریلیون دیگه بذارید کنار با اف35 بیاید. هواپیما و ناو و موشک حروم نمی کنیم. همون مین زمینی، دریایی و هوایی کافیه برای شما.
  • IR ۱۴:۱۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
   14 73
   چهل ساله که منتظر ورودتون هستیم. اگه یادت باشه فیلم گریه افسراتون. واینکه باصدای تکبیر یه پا سدار اسلحشو انداخته وخودشو خیس کرده بودو فراموش کردید
  • IR ۱۵:۱۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
   9 76
   هنوز کلک را در سوریه و افغانستان عراق نکندی داداچ !!! داری اشتباه می زنی !!! صنعتی با سنتی نمی سازه!!!
  • IR ۱۵:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
   7 50
   تن تن خاک تو سرت کنم . که محو بشی. وطن فروش
  • saeedshz1990 IR ۱۰:۳۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۱
   3 0
   سلام داداش چی زدی راستشو بگو برام سواله؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  • IR ۲۲:۰۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
   3 0
   مثل 4 بهمن که سرباز های مزدور امری گایی روی زانو نشستن میخوان بجنگن؟
  • DE ۱۴:۵۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۱
   4 0
   یعنی از طبس هم بدتر به ما اسیب میزنید؟
 • IR ۰۰:۰۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
  15 78
  خدا قوت
 • IR ۰۰:۰۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
  آخرش ما میشیم پاکستان یا افغانستان یا عراق،سوریه وحداکثریمن،غژه...بااین تفاوت که اونها ومعارضانشون اسلحه ها معمولی وپیشرفته شونو ازدیگران میگیرند،حکومت ایران پیشرفته رو ازدیگران میگیره وکپی میکنه
  • احمد IR ۱۴:۰۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
   18 68
   اگر ناراحتی مهاجرت کن به یکی از این کشورهایی که اسم بردی.
 • IR ۰۰:۰۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
  35 17
  مسخره ها
 • IR ۰۰:۱۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
  13 76
  سوخو 57 و 35 بخریم
  • IR ۰۸:۵۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
   18 58
   بهتر بسازیم فقط تا یه گام فاصله داریم موتور توربو فن
  • IR ۰۹:۳۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
   4 32
   برو بخر
  • IR ۱۱:۴۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
   58 5
   مگه آیه نازل شده که حتماً جنگنده های سنگین رو با موتور توربوفن بسازیم! والا فکر کنم ایرادی نداره توربوجت سنگین برای این پروژه استفاده کنن.
 • IR ۰۰:۳۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
  22 72
  دمشون گرم. به اینا میگن ایرانی. سلمان فارسی به این آدما افتخار میکنه
 • ES ۰۱:۰۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
  8 23
  پیسیداخ جدید تولید شده؟
 • US ۰۳:۲۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
  82 39
  ای کاش یه بار از این کارگاه های آهن پاره سازی بیرون می رفتید بین مردم ببینید چه خبره
 • IR ۰۳:۲۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
  9 54
  ینی کلمات رعد و فجر و صیاد و ذوالفقار و صاعقه رو روی همه چی گذاشتم
 • IR ۰۳:۵۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
  23 78
  دیروز وقتی رفتم سر کار در وزارت دفاع دیدم نه تنها بودجه سال آینده نصف شده بلکه بودجه امسال هم برای وزارت دفاع نصف شده! انصافا با 50 میلیون دلار چطوری50فروند جنگنده قاهر تولید کنیم!؟ هر فروند 10 میلیون دلار پول می خواهد
 • مغزمتفکر IR ۰۵:۳۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
  20 56
  آواکس اوجب واجبات است
  • US ۰۱:۰۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
   9 1
   ایول مخ جان!! تو هنوز زنده هستی‌؟
 • IR ۰۶:۱۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
  9 3
  الله اکبر
 • عباس IR ۰۶:۲۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
  26 79
  ای کاش من هم یک پاسدار بودم ( امام خمینی ره ) اگر سپاه نبود کشور هم نبود (امام خمینی ره ) درود خداوند بر افتخار آفرینان سپاه و ارتش دو بازوی قدرتمند جند الله دولت یاد بگیرد و برتوان داخلی جوانان دانشمند و برومند اتکا کند . گدایی از غرب والله قباحت دارد .و زشت هست .
 • IR ۰۶:۳۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
  9 41
  پراید چی پراید هم میتونن بسازن ...بابا شما یه کاری کنید
 • IR ۰۷:۱۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
  19 57
  جون میده با گاتلینگ کابینه اقتصادی بعضی کشورارو به رگبار ببندی
 • GB ۰۷:۵۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
  18 74
  دوستان منفی بین و غرب پرست بسم الله! شروع کنید به انتقاد و سیاه نمایی
  • IR ۱۰:۲۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
   20 16
   موضوع غرب پرستی نیست موضوع این هست که با این اقدامات می خواهد مومنین و انقلابی ها را فریب دهند در حالی که دشمن هر سال بمب اتمی جدید می سازد ما را با اسباب بازی سرگرم می کنند...
  • IR ۰۸:۴۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
   7 43
   10:29 : متاسفانه بیش از حد تحت تاثیر تبلیغات هستید. بمب اتمی کیلویی چنده؟ ایران و روسیه با بمب اتمی امریکا رو در سوریه شکست دادند؟ امریکا این همه سرباز و تسلیحات رو برای چی میسازه و به اعوان و انصارش میده؟ بمب اتمی کسی که بزنه میدونه که فاتحه خودشم خوندس. وقتی موشک درست میتونه بزنه به نقاط مورد نظر چرا باید کلی آدم بیگناه کشت؟
 • IR ۰۸:۳۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
  5 39
  فیلم خیلی کم بود کاش فیلم بیشتر بود
 • جلال IR ۰۸:۵۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
  12 55
  آدم باید غیر ت داشته باشد غیر ت را حلوا حلوا نمیکنند
 • آمریکایی تسلیم شده GR ۱۱:۲۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
  9 75
  ما تسلیم شدیم فقط باید بشینیم پایه میز مذاکره و خسارت حمایت از صدام رو به شما ایرانیان بپردازیم همچنین موظفیم در عرض یک هفته از خاورمیانه دور شیم
 • آمریکایی تسلیم شده GR ۱۱:۲۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
  7 59
  ما تسلیم شدیم فقط باید بشینیم پایه میز مذاکره و خسارت حمایت از صدام رو به شما ایرانیان بپردازیم همچنین موظفیم در عرض یک هفته از خاورمیانه دور شیم
 • IR ۱۱:۲۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
  7 58
  موازی کاری و هدر دادن بودجه تا کی هر کی برای خودش میره گاتلینگ درست میکنه
 • چپگرا IR ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
  13 79
  تا مردم انقلابی رهبری و سپاه هست کشور بسوی ابر قدرتی پیش میرود به شرطی لیبرالها و غربگداهای مفسد دست از سر مردم و کشور بر دارند
 • IR ۱۲:۰۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
  25 79
  در جواب شخصی که درباره اف 35 افسانه سرایی کرد واقعیت هایی را به دور از شوهای تبلیغاتی بگم آمریکایی ها همیشه در تولیدات تکنولوژیک خود حفره هایی پنهان کار می زارن که بتونن بهره ببرن مثلا در ویندوز چنین بود خیلی راحت می توانستند به هر کامپیوتری در هر کجای دنیا دسترسی پیدا کنند در مورد موبایل ، جاوا و سیمبین هم همینطور اما دیگر برایشان جوابگو نبود اندرویید را به اسم رفاه برای مردم ارائه دادند و ... در مورد نظامی هم همین طوره اکثر پدافندهای جهان تولید آمریکاست و کشور میزبان حق بازکردن نداره در دل این پدافندها حفره هایی وجود داره که فقط خود تولیدکننده اش خبر داره پس هر پرنده آمریکایی براحتی می تونه برفراز این کشورها پرواز کنه درباره پدافندهای روسی ، آمریکایی ها با برخوردها و مانورهایی که مقابل روس ها برگزار می کنند نقاط ضعف این پدافندها را درمیارن حالا خود روسیه چون پدافندسازه دائما بروز می کنه اما کشورهایی که از روسیه پدافند خریدن این امکان بروزرسانی دائمی را ندارند اجازه بازکردن هم ندارند توان بروز کردن هم ندارند یعنی براحتی پرنده های آمریکایی در بیشتر فضای زمین با خیال آسوده پرواز می کنند یعنی مسئله اصلی پدافنده و نه جنگنده و اما ایران پدافندهای غربی و شرقی که داشته آمده بازکرده ارتقا داده سیستم هایی را جایگزین کرده و یکسری پدافند را خودش ساخته شده یک ترکیب قدرتمند و نامفهوم برای تمام قدرت ها که دیگر آن حفره ها را ندارد ، چنانکه می بینید ایران ، آرکیو170 را که عصاره 50 سال تکنولوژی لب مرزی و انحصاری آمریکاست سالم به زمین می شونه و کم کم مقیاس به مقیاس به سمت تولیدش درحال حرکته اسکن ایگل را گرفته خط تولیدش را راه انداخته یا یو2 که غیرقابل رصده و در ارتفاع 21 کیلومتری پرواز می کنه را رصد کرده یعنی هم پنهان کار هم بلندپروازهای آمریکایی نتوانستن از پدافند ایران فرار کنند اف 18 ، اف 22 و اف 35 هم همین تکنولوژی های آمریکاست و هر چه آمریکا بیشتر رشد کند ایران هم رشد می کنه چون اساسا یکی از دلایل اصلی رشد وحشتناک نظامی ایران خریت آمریکایی هاست اگر آمریکایی ها به منطقه ما نمی آمدند و با ما تماسی نداشتند مسلما ما انقدر یادگیری نداشتیم اگر واقعا آمریکا حرفایی که قبلا برای اف 22 و امروز برای اف 35 می زند باورداشت به ایران حمله می کرد40 سال نمی شست که شاید امثال تحریم ها جواب بده .
  • لولو RO ۱۳:۰۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
   10 65
   با اینکه مشگل دارم باهاتون اما حرفت حقه! خوشم اومد
  • علی IR ۱۲:۵۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
   14 37
   خدا رو شکر یه عاقل پیدا شد.
 • IR ۱۲:۱۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
  5 82
  بنظر من برای قدردانی از سازندگان سلاحهای خاص ایرانی باید نام یابخشی ازنام سازنده یاصاحب ایده برروی آنها گذاشته شود مثلا مین جهنده ahm یعنی چه ؟ یک نام باید تورابه تاریخ ساخت خود وسازنده اش بطورناخودآگاه ببرد . خیلی حیف است دانشمندان ما تقدیرنشوند . من شخصا باهیچ سلاحی مثل کلاشینکوف راحت برخوردنمیکنم زیرا سلاح جان میگیردومیدانم کلاشینکوف کی بوده اماشکی نیست بجزافراد متخصص وپیگیربعدازخواندن این مطلب اسامی سلاحهارا فراموش میکنند . اسم شهرسازنده اسم پدرش اسم پسرش بالاخره یک نام که یادآورتلاشهای دانشمندانمان باشد من شخصا میدانم دلایل امنیتی هم هست اما چه کسی میداندمثلا احمدی میان این احمدهاکیست ؟!خلاصه میخوام حرفم روبه کرسی بنشونم چون اینطورش رودوست دارم !
 • f-22 US ۱۲:۵۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
  7 19
  تا آخرین نفس با خبانان شجاع نیروی هوایی ایالات متحده مبارزه خواهیم کرد.خاورمیانه مال ماست جهان مال ماست
 • مهدی IR ۱۳:۲۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
  7 31
  هر سلاحی یه تعریفی داره برای زمان و موقعیت استفاده نمیشه مین جهنده رو برای هواپیما استفاده کرد نمیشه مین جهنده رو برای ارتفاع بالای 500 متر استفاده کرد مین جهنده برای جلوگیری از عملیات هلی برن (انتقال نیرو با هلیکوپتر ) ساخته شده
 • IR ۱۴:۵۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
  2 39
  حرف راست رو اخرش گفت که اینا رو برای به اصطلاح مقاومت میسازن.
 • IR ۱۱:۴۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
  15 60
  این منفی مثبتهای سازماندهی شده رو نمیخواین یک سر و سامونی بدین؟ البته با رصدشون میشه اطلاعات خوبی بدست آورد اما اینا میخوان رو افکار عمومی تاثیر بگذارند.
 • IR ۱۶:۲۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
  10 1
  مرگ بر آمریکا مرگ بر اسرائیل مرگ بر ضد ولایت فقیه.
 • US ۰۸:۱۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۳
  0 6
  همونطور که روسیه با ۱۳ هزار کلاهک هسته تو خیابون های روسیه از پا در اومد شما رو هم در خیابان های تهران زیرپا خواهیم گذاشت.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس