کد خبر 924383
تاریخ انتشار: ۱۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۹
جای خالی ۴۰ درصد فرار مالیاتی در بودجه ۹۸

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: طرح جامع مالیاتی باید به درستی اجرا و از فرارهای مالیاتی جلوگیری شود. چرا در کشورمان باید ۳۵ تا ۴۰ درصد، فرار مالیاتی داشته باشیم؟

به گزارش مشرق، سید کاظم دلخوش عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بودجه، سالانه و پیش بینی درآمدها و هزینه هاست، گفت: تا کنون به علت وضعیت اقتصادی کشور نتوانستیم این پیش بینی را به سمت واقعیت محقق کنیم.

وی ادامه داد: در خوشبختانه ترین حالت حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد پیش بینی بودجه‌ها از جمله عمرانی و جاری، محقق می‌شد.

بیشتر بخوانید:

جزئیات دوازده اصلاح ساختاری در بودجه ۹۸

سقف معافیت مالیاتی در سال ۹۸ چقدر است؟

دلخوش با بیان اینکه شرایط ما در سال آینده سخت‌تر خواهد بود، گفت: در محقق کردن درآمدهای نفتی دچار مشکل می شویم صادرات روزانه یک و نیم میلیون شبکه ای نفت در بودجه پیش بینی شده است در حالی که به سمت صادرات ۳ میلیون بشکه در روز پیش می‌رفتیم.

وی با بیان اینکه مالیات، نفت، عوارض و فروش اموال و املاک دولت از منابع مهم درآمدی کشور است، اضافه کرد: امسال در کنار اینها، دارایی‌های سرمایه‌ای و مالی هم پیش بینی شده است و این نشان می‌دهد دولت در شرایط مضیقه، بودجه سال آینده را تدوین کرده است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بودجه، زمانی عملیاتی می‌شود که اقتصاد در آرامش باشد، گفت: پس از انقلاب اقتصاد کشور دستوری بوده و مشکلاتی داشته است.

دلخوش با بیان اینکه در سال‌های گذشته در بخش‌های مختلف، معافیت‌های مالیاتی زیادی داده شده است، افزود: طرح جامع مالیاتی باید به درستی اجرا و از فرارهای مالیاتی جلوگیری شود. چرا در کشورمان باید ۳۵ تا ۴۰ درصد، فرار مالیاتی داشته باشیم؟

وی گفت: ساختار بودجه، سنتی است و مجلس و دولت باید بسیج شوند و برای بودجه عملیاتی، برنامه ریزی کنیم.

مژگان خانلو سخنگوی ستاد بودجه سازمان برنامه و بودجه کشور نیز با این برنامه با اشاره به اینکه بودجه شامل پیش بینی در آمدها و منابع مالی یکساله دولت است، گفت: در شرایطی تحریمی که برای سال ۹۸ پیش رو داریم اهدافی را برای حفظ ثبات اقتصادی کشور برای صیانت از تولید و اشتغال و تأمین معیشت مردم و کاهش فقر پیگیری می‌کنیم لذا مجبوریم راهکارهایی را اتخاذ کنیم که پیامدهای اقتصادی و چالش‌های کشور را کاهش دهیم.

وی ادامه داد: ۲۰۸ هزار میلیارد تومان در آمد عمومی برای سال آینده پیش بینی کردیم که ۵۱ درصد کل درآمدهای کشور را شامل می‌شود و شامل ۱۵۴ هزار میلیارد تومان مالیات و حقوق ورودی و ۵۴ هزار تومان سایر درامدهاست.

خانلو افزود: ۱۱ درصد رشد درآمد مالیاتی برای سال آینده پیش بینی شده است در حالی که ظرفیت وصول درآمد مالیاتی بیشتر از این را داریم.

سخنگوی ستاد بودجه سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: باید راهکارهای اصلاحی از جمله افزایش درآمدهای پایدار و اصلاح پایه‌های مالیاتی را برای حل مشکل ناشی از محقق نشدن بخشی از درآمدهای نفتی پیش بینی کنیم.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • محمد IR ۱۱:۲۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۰
    0 0
    چرا باید موسسه صدرا که کار تجارت کتاب های شهید مطهری را انجام می دهد معاف از مالیات باشد مسئولش آقای مطهری نایب رئیس مجلس است مرد آن است که از خود شروع کند