ادای احترام ترامپ به جنازه جرج بوش پدر

خروج نیروهای آمریکایی از سوریه اگر یک فریب تاکتیکی باشد یا به سیاست راهبردی این کشور تبدیل شده باشد،در هر دو صورت یک معنا را به ذهن متبادر می‌کند و آن شکست‌های متوالی طرح و برنامه آمریکا در سوریه است.

سرویس جهان مشرق - اعلام ناگهانی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا مبنی بر عزم این کشور برای خروج نیروهای نظامی واشنگتن از سوریه طی این روزها جنجال تبلیغاتی و رسانه‌ای گسترده‌ای را به راه انداخته است. ترامپ مهلتی 60 تا 100 روزه تعیین کرده که وزارت جنگ آمریکا در این مدت نیروهای آمریکایی را از خاک سوریه خارج کند.

اعلام این موضوع واکنش‌های متفاوتی را نسبت به جدیت و صداقت آمریکا در خروج واقعی نیروهای این کشور از سوریه مطرح کرده است. برخی اعتقاد دارند که اقدام کاخ سفید تنها یک اقدام تبلیغاتی برای تحقق برخی اهداف تاکتیکی آمریکا است و جنبه عملیاتی ندارد. اما برخی دیگر با استفاده از شاخص‌های منطقه‌ای معتقدند که اعلام این بار ترامپ متفاوت از دفعات پیشین بوده و وی عزم جدی برای خروج نظامیان آمریکایی از سوریه دارد. 

سناریوی اول: وعده تبلیغاتی ترامپ برای کسب امتیازهای منطقه‌ای

برخی تحلیلگران مسائل راهبردی منطقه معتقدند که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا اعلام اخیر خود برای خروج نیروهای نظامی این کشور را تنها برای کسب امتیازهای منطقه‌ای و دوشیدن برخی متحدان عرب خود مطرح کرده و تلاش دارد فشارها بر آنها را افزایش دهد تا امتیازهای حداکثری از آنها به دست بیاورد.

آنها در این رابطه به دو وعده پیشین دونالد ترامپ برای عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی از سوریه اشاره کرده و می‌گویند که ترامپ در هر دو بار بعد از تحقق اهداف تاکتیکی خود، از وعده خروج نیروهای نظامی آمریکا از سوریه چشم‌پوشی کرد.

ترامپ در ژانویه سال ۲۰۱۷ اعلام کرده بود که به دنبال خارج کردن نیروهای آمریکا از این کشور است. مدتی بعد از این خبر اعلام شد که کابینه رژیم صهیونیستی و پنتاگون و رژیم‌های عربی تلاش‌های گسترده‌ای را برای منصرف کردن ترامپ از تصمیم خود به کار گرفتند تا اینکه نهایتا این تصمیم معلق شد. 

بار دوم که ترامپ تصمیم خود مبنی بر عقب‌نشینی از سوریه را اعلام کرد، در آوریل سال جاری میلادی بود. در آن روز امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه به دیدار ترامپ رفت و گفت که تلاش خواهد کرد رئیس‌جمهور آمریکا را از تصمیم خود منصرف کند و بار دیگر این پرونده معلق ماند. 

همچنین نگاهی به تحولات منطقه نشان می‌دهد که آمریکا انگیزه‌ای برای خروج نیروهای نظامی خود از سوریه ندارد. در حال حاضر شرایط سوریه تناسبی با این اقدام ندارد و خروج آمریکایی‌ها از این کشور نشان‌دهنده شکست سیاست‌های واشنگتن و پنتاگون در قبال دولت دمشق و متحدان آن در محور مقاومت خواهد بود. علاوه بر اینکه آمریکایی‌ها هیچ یک از دستاوردهای خود را از تشکیل ائتلاف ضد داعش در سوریه محقق نکرده‌اند. 

این اقدام می تواند سوء استفاده آمریکا از برگه کردها را با شکست مواجه کند. طبیعی است که همزمان با خروج نیروهای آمریکایی از بخش‌های شمالی شرقی سوریه، فشارهای آنکارا بر مناطق کردنشین افزایش پیدا خواهد کرد و کردها که خود را بازنده اصلی ائتلاف با طرف آمریکایی می‌دانند، طبعا گزینه ای جز پناه بردن به آغوش دمشق ندارند. به این ترتیب آنها باید رویاهای خود مبنی بر تشکیل دولت مستقل و فدرال کردنشین را فراموش کنند.

بیشتر بخوانید:

خروج از منطقه شکست آمریکاست یا تغییر استراتژی؟

از سوی دیگر دونالد ترامپ برای پیشبرد طرح خود جهت خروج نیروهای آمریکایی از سوریه با مخالفت شدید پنتاگون و فرماندهان امنیتی و نظامی مواجه است. نمود این فشارها را می‌توان در استعفای جیمز ماتیس وزیرجنگ آمریکا از سمت خود مشاهده کرد. مقامات امنیتی و نظامی آمریکا معتقدند که خروج نیروهای نظامی این کشور از سوریه می‌تواند  آسیب‌های راهبردی برای واشنگتن داشته باشد.

علاوه بر تمام اینها به نظر می‌رسد ترامپ برای عدول از تصمیم خود با فشارهای بین‌المللی نیز مواجه باشد. آلمان اعلام کرده است که آمریکا موضع گیری خود درخصوص سوریه را با این کشور هماهنگ نکرده است. بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی نیز گرچه انتقاد آشکاری از سیاست جدید ترامپ در سوریه نداشت، اما نشانه های نارضایتی از این تصمیم در سخنان وی دیده می‌شد. کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس نیز به نظر نمی‌رسد با این تصمیم با روی خوش تعامل داشته باشند. لذا به این ترتیب موجب فشارهای داخلی و خارجی بر ترامپ می تواند زمینه‌ساز تغییر این تصمیم شود.

ب: سناریوی دوم: فرار ترامپ از باتلاق سوریه

برخی دیگر از تحلیلگران اما معتقدند که دونالد ترامپ با  تصمیم جدید خود تلاش دارد خود را از مهلکه ای که چندین میلیارد دلار هزینه برای این کشور به دنبال دارد و فایده چندانی عاید آن نمی‌کند، خارج کند. 

درست است که خروج نظامیان‌آمریکایی از سوریه در شرایط کنونی تصمیمی سخت و بد است، اما این تصمیم می‌تواند راهکاری عاقلانه برای جلوگیری از شرایط بدتر باشد. پیام های توییتری ترامپ دستمایه این برداشت است.

او از همان ابتدای تبلیغات انتخاباتی خود تلاش کرده هزینه‌های نظامی برای تثبیت هژمونی بی‌ثمر آمریکا در منطقه خاورمیانه را به حداقل برساند و  خروج از سوریه نیز یکی از سناریوهایی است که در این باب تعریف می‌شود.

از سوی دیگر به نظر می‌رسد برخی موضع گیری‌های منطقه‌ای در خصوص تصمیم جدید ترامپ متفاوت از گذشته است. همین موضوع نشان می‌دهد که واشنگتن این بار تصمیم جدی برای خروج کامل نیروهای نظامی خود از سوریه دارد.

نگاهی به تحرکات چند ماه اخیر کردها نشان از  تکاپوی آنها برای جایگزینی خلأ حضور آمریکایی‌ها در این منطقه دارد. مقامات کرد طی ماه‌های اخیر سفرهای متوالی به روسیه و آمریکا داشته و مکررا نسبت به بی وفایی آمریکا به تعهدات گذشته هشدار داده‌اند. این موضوع نشان می‌دهد آن‌ها در تنگنای سیاسی قرار گرفته‌اند که با وجود دشمن قسم خورده کردها یعنی ترکیه، هیچ  جایگزینی جز بازگشت به دامن دولت سوریه ندارند.

بیشتر بخوانید:

چه کسی ترامپ را راضی به خروج از سوریه کرد؟

پشت پرده فرمان عجیب و ناگهانی ترامپ

ترامپ پیروزی بشار اسد را پیشاپیش تبریک گفت!

مخالفت نتانیاهو با معامله روسیه- آمریکا درباره سوریه و ایران

تصمیم جدید ترامپ و بازی «موش و گربه» ترکیه و کردها

شوک ناشی از اقدام ناگهانی ترامپ تا حدی است که برخی معتقدند دولت آمریکا تلاش دارد به این ترتیب نقش منطقه‌ای دولت ترکیه را در سوریه پررنگ‌تر کرده و این کشور را به تعهد بیشتر به برنامه‌های کاری خود وادار کند. 

بر اساس این سناریو، ارتش ترکیه بعد از خروج نیروهای آمریکایی از شمال سوریه وارد عمل خواهد شد تا علاوه بر سرکوب کردها به عنوان دشمنان سنتی خود، تحولات منطقه را بر اساس جنگ نیابتی به نفع واشنگتن تغییر دهد.

این سناریو تا حد زیادی غیر واقعی به نظر می‌رسد، چرا که ترکیه در حال حاضر در مذاکرات سیاسی آستانه برای حل و فصل بحران سوریه وارد شده و بعید است به این زودی‌ها بخواهد به شانس خود برای ورود به اردوگاه پیروز در عرصه سوریه پشت پا بزند.

علاوه بر اینکه ترکیه به اندازه‌ای از وزنه و اعتبار نظامی و سیاسی برخوردار نیست که بتواند عملیات خود در شمال سوریه را تا حد مذکور افزایش داده و ننگ و رسوایی اشغالگری نظامی در کشور دیگر را به جان بخرد و روسیه و محور مقاومت منطقه‌ای را برای مقابله نظامی با خود تحریک کند.

در طرف مقابل، دو روی سکه تصمیم مقامات آمریکا به ضرر کردها است. آنها تازه متوجه اشتباه راهبردی خود در تکیه بر سیاست‌های واشنگتن شده‌اند. شاید نگاهی به تجربه آمریکا در خالی کردن زیر پای متحدان افول کرده واشنگتن می‌توانست دو سال پیش آنها را از ورود به بن‌بست کنونی بازدارد، اما آنها از این تحربه‌ها درس نگرفتند و در حال حاضر در شرایطی قرار گرفتند که باید میان تسلیم شدن در برابر دولت ترکیه و یا عذرخواهی از دولت سوریه یکی را انتخاب کنند تا بقا و موجودیت خودشان را تضمین کنند.

راهبرد نظامی محور مقاومت بعد از تصمیم ترامپ

اعلام تصمیم ترامپ اما تغییر قابل توجهی در راهبرد کشورهای عضو محور مقاومت نخواهد داشت. ارتش عراق و نیروهای الحشد الشعبی در طول مرزهای سوریه مانند ماه‌های گذشته که داعش با چراغ سبز آمریکا احیا شده، مواضع خود را تقویت کرده‌اند. استقرار این نیروها به نظر می‌رسد مرتبط با هشدارهایی مبنی بر حملات احتمالی داعش به مناطق استقرار نیروهای دموکراتیک کرد است.

روزنامه الاخبار  به نقل از یک منبع عضو جریان فتح نوشته است که تصمیم دونالد ترامپ، برای فرار از فشارهای ترکیه درخصوص نیروهای دموکراتیک کرد صورت گرفته است. او می‌گوید که آمریکا تلاش دارد مسکو و تهران را وارد درگیری‌های طولانی مدت با داعش و گروه‌های تروریستی امثال آن نماید و خود از معرکه فرار کند.

از سوی دیگر برخی منابع داخلی الحشد الشعبی به الاخبار گزارش داده‌اند که آمریکایی‌ها بر خلاف تبلیغات خود استقرار در مناطق مرزی را تقویت می‌کنند. این اتفاق در اطراف شهر الحدیثه الغربیه تا اطراف شهر مرزی القائم صورت گرفته و آنها سطح آماده باش دفاعی خود را برای مقابله با هر حمله احتمالی افزایش داده‌اند.

سوریه گرچه خبر خروج نیروهای آمریکایی از خاک خود را خبری خوشحال کننده می‌داند، اما تغییری در برنامه‌های نظامی خود برای مقابله با گروه‌های تروریستی و آزادسازی مناطق اندک تحت سلطه این گروه‌ها ایجاد نمی‌کند. نیروهای مقاومت عراق نیز همچنان در مناطق مرزی حضور دارند تا جلوی ورود گروه‌های تروریستی به داخل عراق را بگیرند و در مواقع لزوم آنها را سرکوب نمایند. آنها حتی مانند گذشته خود را برای حملات احتمالی آمریکایی‌ها نیز آماده نگه داشته‌اند.

چرا استراتژی آمریکا در سوریه با شکست مواجه شده است؟ 

واقعیت این است که خروج نیروهای آمریکایی از سوریه اگر یک فریب تاکتیکی باشد یا به سیاست راهبردی این کشور تبدیل شده باشد، در هر دو صورت یک معنا را به ذهن متبادر می‌کند و آن شکست‌های متوالی طرح و برنامه آمریکا در سوریه است.

 آمریکایی‌ها پیش از این تغییرات تاکتیکی و راهبردی متعددی را با هدف براندازی دولت سوریه به کار گرفتند، اما در نهایت مجبور به رسمیت شناختن دولت بشار اسد شدند. آنها سعی کردند برای عبور خود از خط قرمز های پیشین، برخی پیش‌شرط ها در تغییر شاخص‌های منطقه‌ای از جمله حضور مستشاری ایران در سوریه مطرح کنند، اما به نظر می‌رسد آمریکا با تمامی اهرم‌های منطقه ای خود از جمله رژیم صهیونیستی و حمایت بی‌دریغ مالی و تبلیغاتی عربستان سعودی نمی‌تواند هدف خود در جلوگیری از حضور نظامی ایران در سوریه را که بنابر درخواست دولت قانونی سوریه صورت گرفته و از مشروعیت بین‌المللی برخوردار است، محقق نماید.

فرقی نمی‌کند که نظامیان آمریکایی به دنبال فرار از باتلاق سوریه باشند یا به ادعای فاکس نیوز بخواهند تمرکز بیشتری بر پرونده ایران از خود نشان دهند، چرا که در هر دو صورت در برابر پایمردی محور مقاومت در منطقه شکست خورده‌اند. آمریکایی‌ها از مدت‌ها پیش تقابل با ایران را در عرصه‌های عراق و سوریه و لبنان دنبال می کنند و عاقلانه نیست بگوییم در این عرصه‌ها به دنبال امتیاز دادن به ایران باشند، تا بتوانند بر برنامه‌های ضد ایرانی خود بیشتر متمرکز شوند.

با گذشت 2 سال از اذعان رسمی ترامپ مبنی بر مسئولیت باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا و هیلاری کلینتون رقیب انتخاباتی ترامپ، آمریکا نتوانست نقش اساسی در ریشه‌کن کردن داعش داشته باشد. این موضوع یکی دیگر از ابعاد شکست سیاست‌های آمریکا در سوریه است که با خروج نیروهای آمریکایی نمود بیشتری پیدا می‌کند.

خروج نیروهای نظامی آمریکا  در شرایط کنونی از سوریه، بی شباهت با خروج خفت بار آنها از عراق در سال 2011 نیست، اتفاقی که آمریکایی‌ها تلاش زیادی را به کار بردند تا تاثیرات منفی آن را در سیاست خارجی خود کاهش دهند. از سوی دیگر برخی تحلیلگران محور مقاومت معتقدند که خروج آمریکا از سوریه پیروزی دیگری نظیر اخراج نظامیان رژیم اشغالگر قدس از جنوب لبنان را برای کشورهای مقاومت منطقه محقق خواهد کرد.

ماه‌های آینده علاوه بر اینکه می‌تواند نشان دهنده میزان جدیت آمریکا در اجرای راهبرد جدید فرار ترامپ باشد، می‌تواند ابعاد تازه‌ای از شکست‌های راهبردی آمریکا و مزدوران منطقه‌ای کاخ سفید را نشان دهد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 66
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 9
 • IR ۲۳:۲۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۱
  44 8
  حالا خروج نیروهای نظامی آمریکا از سوریه نشان دهنده چیست؟
  • IL ۰۰:۳۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۲
   11 84
   آماده سازی زیر ساخت های منطقه در جهت اجرای دقیق معامله قرن و در نهایت یک سره کردن تهدیدات ایران با ناتو عربی یک بار برای همیشه .
  • NL ۰۰:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۲
   33 2
   هرچی باشه مقاومت برای هر سناریوی گفته شده یا نگفته در متن آماده است چون بهتر از هرکسی در جریان وضعیت و تحرکات اون مناطق و برنامه هستن
  • IR ۰۸:۳۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۲
   4 2
   تو بگو!!!
  • IR ۱۰:۵۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۲
   27 4
   کاربر رژیم کودک کش صهیونیستی! (00:30) پیشنهاد می کنم تاریخ بخوانی. سال 1975 را به یاد می آوری که ویت کنگ ها و ارتش جمهوری دمکراتیک ویتنام (شمالی) ارتش امریکا را از ویتنام جنوبی فراری دادند؟ سال 1982 را به یاد می آوری که شهید احمد قصیر اولین عملیات استشنهادی را انجام داد و بزرگترین تلفات انسانی را بر شماها آورد. سال 2000 را به یاد می آوری که چه جوری دم تان را روی کول تان گذاشتید و از جنوب لبنان فرار کردید؟ سال 2003 را به یاد می آوری که شارون معلون - همان قصاب معروف صبرا و شتیلا- مجبور شد از غزه فرار کند. اینجا هم همین گونه است. مقاومت قهرمانانه ملت سوریه باعث شد که امریکایی به این نتیجه برسند که ماندن آنها در سوریه به ضررشان است و از سوریه فرار کنند. یَآ أَیُّهَا الَّذِینَ ءَامَنُواْ إِن تَنصُرُواْ اللَّهَ یَنصُرْكُمْ وَ یُثَبِّتْ أَقْدَامَكُمْ
  • علی IR ۱۱:۱۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۲
   34 5
   آخه اسرائیلی حرامزاده.آمریکا و غرب نتونستند در مقابل ما غلطی بکنند اونوقت ناتوی عربی میتونه.خوب گوش کن ناقوس مرگتون داره به صدا میاد.
 • IR ۲۳:۴۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۱
  8 13
  "علاوه بر اینکه ترکیه به اندازه‌ای از وزنه و اعتبار نظامی و سیاسی برخوردار نیست که بتواند عملیات خود در شمال سوریه را تا حد مذکور افزایش داده" قطعا دومین قدرت ناتو که هم مرز با سوریه نیز هست قادر به گسترش حوزه نظامی خود در سوریه میباشد. بعید مینماید روسیه و ایران که مرز مشترک با سوریه ندارند بتوانند مقابله جدی با پیشروی ارتش ترکیه داشته باشند. البته در حوزه دیپلماتیک بحثی جداست.
  • IR ۰۷:۱۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
   0 3
   دومین قدرت ؟! پس فرانسه و انگلیس اتمی چکاره اند ؟
 • IR ۰۰:۳۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۲
  5 6
  "شکست‌های متوالی طرح و برنامه آمریکا در سوریه است." لزوما به معنی شکست نیست، میتونه تغییر اولویت های آمریکا باشه.
  • IR ۰۷:۲۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
   1 0
   ناچاری به تغییر اولویت همان شکست ...
 • عمر SA ۰۰:۳۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۲
  7 48
  با شوروی کنار می آییم به ما S400 داده اند اما به عیران حمله خواهیم کرد.
  • IR ۰۸:۵۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۲
   24 2
   شتر در خواب بیند . . .
  • عثمان IR ۰۹:۳۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۲
   19 2
   احتمالا از این مواد مخدر زدی که میذارن زیر زبون حالت پرواز بهتون دست میده !
  • IR ۱۰:۱۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۲
   22 2
   عمرت کوتاه تر از این حرفاست عمر. برو اول دیکته فارسی تمرین کن بعد بیا چرت و پرت بگو
  • سید محمد مصطفوی IR ۱۰:۲۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۲
   11 1
   توفعلا ... بعدن حمله می کنی . خخ یمن پابرهنه رو با وجود سودان امارات اسرائیل آمریکا و انگلیس نتونستیدغلطی بکنید که هیچ ؛ اگه اینا نبودن درعرض یک ماه یمن به مکه میرسید و برای شکرانه پیروزیشون مکه رو طواف می کردن گوگولی مگولی. من هر وهابی سعودی رو بگیرم بهترین حالت مرگشون رو اینطور رقم میزنم که آتیش بگیرن تا وجود نجسشون پاک بشن. شما وهابی ها انقدررر چندش آورید که حال آدم رو بهم میزنید که آدم بخواد ازتون اسیر بگیر ..
  • IR ۱۰:۵۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۲
   11 1
   عمر جان فرزندم دلبندم شوروی سال 1991 فروپاشید. یه 18 سالی می شود که رفته ولی تو هنوز نمی دانی. تو هر وقت این بدیهات را یاد گرفتی اون وقت بیا سراغ معامله کردن. آره عزیزم آره دلبندم. فکر کرده همه مثل خودش هستند که قابل خرید و فروش باشند.
  • IR ۱۲:۴۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۲
   2 0
   خاک هر دو عالم بر سرت . مسلمان باید حامی مسلمان باشد نادان . هر وقت مسلمانان با متحد بودند پیشرفت کردند. تربة كلا العالمين على رأسك. يجب أن يكون المسلم مؤيدًا مسلمًا. في كل مرة كان المسلمون متحدون ، تقدموا.
  • GB ۲۲:۰۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۲
   2 0
   آخرین جنگی مردم منطقه حجاز درگیرش بودن بر میگرده به جنگ عبدالله زبیر با یزید ملعون! اونم که با شمشیر بوده و منجنیق! شما بادیه نشینا رو چه به هماوردی با فاتحان هشت ساله دفاع مقدس و فررندان همت و باکری!؟ برو به رقص شمشیرت برس دیگه هم بدون اجازه والدینت نیا اینترنت
  • IR ۰۰:۳۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۴
   0 2
   اس 400 رو تورکها از شوروی گرفتن نه؟؟ احمقید شما این یارو پانترکه...
 • عیرانستان FR ۰۱:۲۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۲
  2 36
  نیرو های امریکایی از جنگ عراق به اینور طعم یه نبرد درست و حسابی رو نچشیدن ، آماده باشید که در جنگ سوم و نهایی خلیج . . . ، با سر حال ترین و دیوانه ترین نیرو های نظامی تاریخ جهان رو در رو خواهید شد .
  • NL ۱۰:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۲
   14 2
   حوش حيوان نفهم ، خاك تو سر مشرق كه نظر تو را با اون اسم كه كشورمان ايران را مسخره كردي تأييد كرده
  • IR ۱۰:۵۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۲
   13 2
   اره جونه خودت! توی قایق هایتان دیدیم که سربازانتان چگونه مثل دختر بچه های سه - چهار ماهه گریه می کردند و خودشان را خیس می کردند. اگر ندیدی بگو که برایت لینک فیلم اش را بفرستم. راستی سربازان امریکایی همان همایی نیستند که در عملیات شان در افغانستان پوشاک به خودشان می بستند؟
  • س IR ۱۳:۰۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۲
   5 0
   عه؟ حالا لباس چی بپوشیم؟
 • عیرانستان FR ۰۱:۲۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۲
  1 35
  مدرن ترین تسلیحات امریکایی مدت هاست که در میدان واقعی نبرد تست نشده اند ، با مخوف ترین تسلیحات سنگین نظامی دنیا و صد ها هزار نیروی ویژه به خاورمیانه می آییم .
  • ياعلي IR ۰۹:۰۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۲
   13 1
   شتر درخواب بيند پنبه دانه
  • IR ۱۰:۲۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۲
   16 6
   عمو اونوقت اگه اسیر شدین مثل بچه ننه ها نزنین زیر گریه . که آخ مامانم اینا بیاین مارو آزاد کنین.
  • IR ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۲
   11 1
   فکر کنم در جریان جنگ های لبنان و غزه این جنگ افزارها تست شدند و رفوزه گردیدند. عمو لاف در غریبی نزن
  • مجید IR ۱۱:۱۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۲
   16 1
   لطفا پوشک یادتون نره...اینجا خیلی گرون شده ما هم نمیتونیم سهمیه پوشک بزرگسال به اسرا بدیم...
 • سيد IR ۰۱:۴۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۲
  4 7
  شايد كه خروج امريكا از سوريه نشانه رويارويي نظامى بزرگ با كشور ماست ،شايد اون حرف سردار رو جدى گرفته كه شما در دسترس ماييد،و خواسته كه از دسترس خارج بشه!!!!
  • IR ۰۷:۲۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
   0 0
   رویارویی و خروج از دسترس !
 • IR ۰۴:۰۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۲
  3 7
  با رفتن آمریکا اتحاد ایران و روسیه و ترکیه از بین میره و شاید به سمت درگیری نظامی با ترکیه کشده بشه . بخصوص با حافظ خوانی اردوغان . ترامپ قهر کرد رفت.
  • IR ۰۷:۲۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
   0 0
   ملازمه جالبیه ! شیطان و ... ؟!
 • IR ۰۷:۳۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۲
  4 7
  حالا که داعش نابود شده همه نیروهای خارجی باید سوریه رو ترک کنند چه دولت اسد موافق حضورشون باشه چه مخالف چون نظر مردم سوریه مهمه که قطعا هر ملتی از حضور بیگانه توی کشورش ناراحت میشه
  • IR ۱۱:۰۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۲
   15 3
   دکتر بشار اسد از طریق انتخابات دمکراتیک به سمت رئیس جمهوری سوریه در سال 2014 انتخاب شده است و قطعا به نمایندگی از ملت سوریه می تواند حرف خویش را اعلام کند. نیازی نیست که شما به جای ایشان و ملت سوریه تصمیم بگیرید. سازوکارهای دولت سوریه هنوز که هنوز است کار می کنند.
 • IR ۰۸:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۲
  3 19
  اونا جایی که نکاشتند درو میکنند .تو سوریه و افغانستان که سالهاست دارند می کارند مونده تا موقع درو کردن
  • IR ۱۱:۰۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۲
   11 3
   از مزرعه ویتنام تان چه خبر؟ چی برداشت کردید؟
 • IR ۰۹:۰۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۲
  3 3
  اتفاقا نیروهای آمریکایی در سوریه، هدف راحتی بودند. حالا که از دسترس خارج میشن، ابزار فشار ایران به آمریکا کاهش پیدا میکنه. اینجوری ترامپ میتونه نقشه های بعدیش را اجرا بکنه.
  • IR ۱۱:۰۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۲
   9 4
   خیر این گونه نیست. فرماندهی مرکزی امریکا در قطر است و فرماندهی ناوگان پنجم در بحرین. هنوز که هنوز است نیروهای امریکایی در دسترس هستند.
 • DE ۱۰:۱۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۲
  4 9
  ما از چیزی نمی ترسیم چون عمو پوتین پشتمونه
  • IR ۱۱:۱۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۲
   12 3
   ما بر مردم خویش متکی هستیم. هر وقت که ما قوی بودیم روسها بهترین دوستان ما بودند و هر وقت ضعیف بودیم روسها به خودشان اجازه دادند که از کیک ایران کمی برای خودشان بردارنند. اولی را در تعامل روسها با نادرشاه افشار می توانید ببنید و دومی را در زمان شاه طهماسب دوم صفوی و دودمان قاجار ببنید. تاریخ بهترین آموزنده انسان ها است. البته اگر پند بگیرند
  • سرباز رهبر IR ۱۴:۲۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۲
   5 0
   پشت و پناه ما ایرانی های مومن خداست پوتین شاید عموی ساده لوحان باشه اما انگشت اراده ما روی ماشه غیرتمونه که به محض دستور رهبرمون تیرهای مهلک غضبمان دشمنان را از امریکا اسراییل و هر دشمنی دیگری گرفته حتما به هلاکت میرسونه ما رهبری مومن و فرزانه داریم که بزرگان دنیا براش احترام قایلند ولی ساده لوحان این رهبر عزیز رو ندیدند عمو پوتینشونو دیدن
  • IR ۱۴:۴۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۲
   1 1
   عمو پوتین یا عمه چکمه ؟
 • IR ۱۰:۲۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۲
  3 1
  سعى دارن غير منتظره عمل كنند و قابل پيش بيني نباشند و اين كه نقشه بعدى چيه معلوم نيست!
  • IR ۱۱:۰۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۲
   5 0
   پیشنهاد می کنم مستند شبکه المیادین را با عنوان لب پرتگاه (حافه الهاویه) را ببنید تا متوجه شوید آنها در این منطقه در گروگان ما هستند.
 • رضا IR ۱۰:۳۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۲
  4 12
  بهتر نيست ما هم از يمن ، سوريه ، لبنان .و ... كنار بكشم و تمام توان خود را صرف ساخت اوضاع داخل كشور كنيم و شرايط را به نفع مردم سوق دهيم تا از اين بن بست اقتصادي برون آيم تا مردم شريف ايران يه نفس راحت بكشن و رونق اقتصادي و توليد را گسترش دهيم تااز بحران اقتصادي نجات پيدا كنيم.
  • IR ۱۰:۵۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۲
   5 1
   آقا رضا جون اونها این اوضاع رو پیش میارند تا ما عقب نشینی کنیم ولی باید ما هم به حساب خائنین به اقتصاد مملکت برسیم و نیست و نابودشون کنیم که بیشتر مشکلات کنونی ما از تحریم ها نیست بلکه از عملکرد این خائنین وطنی ست.
  • IR ۱۱:۰۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۲
   9 1
   کاربر رضا! نوشته شما به این معنی است که ما بودجه ای که باید برای رفاه مردم ایران به کار رود را در این کشورها هزینه می کنیم. این نوشته شما کاملا غلط و نادرست و ناشی از ناآگاهی است. هر کشوری برای خویش بودجه نظامی و امنیتی دارد که چه جنگ باشد و چه جنگ باشد در بودجه پیش بینی می شود. ما یک کشور انقلابی هستیم که با نظام سلطه در بسیاری از موارد اختلاف و حتی تضاد داریم. لذا طبیعی است که بخواهند با ما وارد جنگ شوند. برای مقابله دو کار می توانیم انجام دهیم. یا این که تسلیحات تولید کنیم یا این که به متحدان مان کمک کنیم. ما الان هر دو کار را انجام می دهیم. هم به متحدان مان کمک می کنیم و هم تسلیحات تولید می کنیم. راستی امریکایی ها در منطقه پایگاه دارند یا ما در کنار آمریکا پایگاه داریم؟ امریکایی ها در منطقه ما چه می کنند؟ وقتی که آنها اینجا هستند از عقل به دور است که آمادگی دفاعی خویش را کم کنیم و متحدانمان را فراموش
 • IR ۱۰:۴۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۲
  1 1
  خوب امریکا برفرض دور شد گاو صندوقش گاو 9 من شیردهش عربستان چی/
  • IR ۱۱:۳۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۲
   6 0
   فعلا این صندوق در یمن به گل نشسته است و به این زودی ها از آن جا خارج نخواهد شد.
 • IR ۱۰:۵۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۲
  5 0
  بدبختی ما اینجاست که ترامپ با این تحرکات معلوم نیست چه خیال شومی در سر داره بعد مسئولین اصلاح طلب فعلی فقط مشغول بخوربخور و دمیدن زیر تنور تورم و فشار بیشتر روی مردمن
  • IR ۱۱:۳۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۲
   7 0
   هیچ کاری نمی تواند بکند. یک کلمه شکست خورد و دم اش را گذاشت روی کولش تا دربرود
 • SE ۱۱:۰۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۲
  5 3
  آمریکا با خروج نیروهای خود از منطقه قصد تمرکز بر ایران را دارد در صورت درگیری ، نیروهای آمریکا در افغانستان و عراق آسیب میدیدند برای جلوگیری از آسیب بعد از درگیری احتمالی با ایران خروج آنها لازم بود با اخراج مخالفین جنگ از دولت آمریکا گام به گام به جنگ نزدیکتر میشویم البته اگر عقلای آمریکا هزینه جنگ با ایران را به ترامپ بگویند جنگی اتفاق نخواهد افتاد.
  • IR ۱۱:۳۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۲
   6 1
   در تمامی جنگ های نیابتی متحدان ایران توانسته اند متحدان امریکا را شکست دهند: لبنان - غزه- سوریه و یمن. پس حمله به ایران بسیار بسیار بعید و ناممکن است. وقتی که نیروی هوافضا سپاه آرکیو170 را به راحتی بر زمین نشاند به نظر نمی تواند غیرمنتظره هایی شبیه به این یا بیشتر از این را برای آمریکایی ها ایجاد کند؟ شاید هم یکی از این موشک های امریکایی پس از پرتاب تغییر مسیر دهد و یکی از پایگاه هایشان را نابود کند. سیستم جنگال ایران متفاوت با سیستم جنگال امریکا است و امریکایی ها از این سیستم کاملا بی اطلاع هستند ولی ما اطلاع داریم چون تجهیزات آنها را از زمان شاه در اختیار داریم.
 • محمد از تهران IR ۱۱:۳۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۲
  11 3
  قبل از کنارکشیدن نیروی های امریکایی ..ترکیه نیروهایش را درمرز سوریه مستقرکرد تماس های بین ترکیه وامریکا صورت گرفت همچنین تماس ترکیه وروسیه هم بود پرونده خاشقچی خیلی پرملات بود پشت پرده معامله صورت گرفته بود مورد دوم امریکا قبل از خارج از سوریه سامانه موشکی امریکایی به ترکیه می فروشد تا ترکیه از روسیه دور کند مورد سوم پشت پرده بین امریکا وترکیه وروسیه وحتی عربستان (خاشقچی)صورت گرفته ..ایران هیچ نقشی دراین داستان ندارد روسیه هست که فرمان سوریه را دردست دارد ...ودرضمن ترکیه ارتش خیلی قوی دارد اقتصادش دوبرابر جدیدا سه برابر اقتصاد ایران هست توان کنترل اوضاع سوریه را دارد مسلم هست بزرگترین موانع ترکیه درسوریه ..روسیه خواهد بود البته اردوغان واقعا زرنگ هست چطوری با روسیه کنار بیاید ....مشرق تحلیل شما توش واقعیت ها ومنطق ندارد
  • IR ۱۲:۱۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۲
   3 0
   قبل از خروج نیروهای امریکایی از ویتنام تماس هایی با چین و شوروی و ویتنام شمالی داشت. نتیجه اش این شد که جمهوری چین از سازمان ملل اخراج شود و جمهوری خلق چین عضو دائم شورای امنیت شود و دروازه اقتصادی امریکا بر روی چین باز شود. بعدش هم ویتنام متحد شر رژیم پول پوت را از سر ملت کامبوج کم کرد. پول پوت متحد چین بود.
 • علی IR ۱۱:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۲
  1 0
  مکر امریکا تمامی ندارد تاکتیک عوض کرده اند مسئولان مواظب باشند هر چند مکرشان بخودشان بر می گردد
 • IR ۱۲:۰۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۲
  1 1
  قراره پانترکها و پانعربها را بجان ایران بیاندازند.. اینها آرامش قبل طوفان هست
  • GB ۲۲:۰۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۲
   1 0
   طوفان اصلی ایرانه! طوفان رو از نسیم نترسون
  • IR ۰۷:۳۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
   0 0
   بعکس الآن وساطت کسی مثل ایران اسلامی ضرورت دوچندانی دارد تا بین ترکها و عربها بیش از این ...
 • یک منتظر IL ۱۲:۲۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۲
  6 1
  سردار سلیمانی زودتر بیا ما منتظریم تا غده سرطانی اسرائیل ان شاء الله هر چه زودتر به دست سربازان مهدی نابود بشه
  • GB ۲۲:۰۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۲
   2 0
   حداقل فیلتر شکنتو از حالت اسراییل خارج کن اخوی!
 • behnam IR ۱۳:۲۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۲
  4 1
  برنامه امریکا اینکه اول فاصله ی مردم با حکومت رو از طریق فشار های اقتصادی و سیاسی زیاد کنه در عین حال کشورهای دنیارو هم بر علیه ایران بسیج کنه سپس با مداخله ی نظامی کار حکومت ایران رو یکسره کنه
  • IR ۰۷:۳۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
   0 1
   اونهایی که الآن اوضاع دست گرفتند فریب غرب خورده بودند و با ... انتخاب شدند ، اگر ملت باهاشون فاصله بگیره یک نوع بازگشت هوشیاری عمومی و مبارک است
  • IR ۰۷:۳۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
   0 0
   بسیج کشورهای دنیا هم که چه عرض شود ، الآن حتی اروپاییهاش هم در برابر عقلانیت ! ترامپ به چه کنم چه کنم افتادند دیگران ...
  • IR ۰۷:۴۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
   0 0
   و نتیجه آن که آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند جز اذیت ، و این ایذاها هم إن شاء الله عاملی می شود برای ارتقا در زمینه های ایذایی .
 • IR ۱۷:۱۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۲
  0 0
  دیکته فارسی نه ..املای فارسی ..کلاس داشته باش .داستان ساندویچ هست ..درازلقمه ..موبایل ..تلفن همراه ..تلفن خودش انکلیسی هست ....

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس