ترامپ و سردار سلیمانی

آمریکا در دوران تصمیماتی قرار دارد که همه جانبه برای او سود و فایده نیست. چه بخواهد حرف ژنرال‌های نظامی حاکم بشود و چه تجار و اقتصاددانان و سیاسیون آمریکایی.

به گزارش مشرق، نیروهای نظامی آمریکا قرار است سوریه را ترک کنند و همچنین بخش قابل توجهی نیز همزمان خاک افغانستان را ترک خواهند کرد. همه چیز نشان می‌دهد که ترامپ تصمیم دردآور و سختی را گرفته است. البته با او مخالفت های سطح بالا و سنگینی در اینباره صورت گرفته شده ولی رئیس جمهور آمریکا در پاسخ گفته است که برای مسایل اقتصادی مجبور به اینکار شده است. تصمیم ترامپ ظاهر خیلی پیچیده ای ندارد، به همین دلیل حتی بسیاری در داخل آمریکا او را یک نادان نامیده اند که سوریه را راحت به ایران و روسیه تقدیم کرده است. اما چگونه این اتفاق و تصمیم به ظاهر عجیب گرفته شده است؟

بیشتر بخوانید:

روایت ژنرال آمریکایی از قاسم سلیمانی در میدان نبرد

عزا گرفتن نتانیاهو و آل سعود


الف: تصمیم برای کاهش قابل توجه نظامی در افغانستان همزمان با سوریه نشان می دهد که آمریکا بر اساس یک منطق بزرگتر دست به این اقدام زده است و این یعنی صرفا به نسخه و شرایط خاص در سوریه یا افغانستان مرتبط نیست بلکه محصول جمع بندی حضور آمریکا در خارج و کشورهای مشابه این دو کشور است. آمریکا در دوران تصمیماتی قرار دارد که همه جانبه برای او سود و فایده نیست. چه بخواهد حرف ژنرال های‌نظامی حاکم بشود و چه تجار و اقتصاددانان و سیاسیون آمریکایی. آمریکا مدت هاست که مخیر به انتخاب اقتصاد داخلی و قدرت طلبی فرامنطقه ای خود هست. این روح حاکم بر تصمیات عالی هیات حاکم بر این کشور است. بسیاری از ژنرال های ارتش و وزارت دفاع آمریکا ارقام دقیق تری از ترامپ درباره هزینه های سرسام آور جنگ و حضور نظامی این کشور در منطقه و به خصوص در کشورهای همچون، عراق، افغانستان و سوریه دارند و باید به آنها باید حق داد که تصمیم ترامپ اشتباه است! چون  تصمیم ترامپ اعلام رسمی شکست دستگاه های نظامی آمریکا در سوریه و افغانستان است. به بیان دیگر، دستور ترامپ در افکار عمومی یعنی نظامی های آمریکایی پس از سالها در افغانستان و پس از مدتی در سوریه هزینه ساز شده و دخل و خرجشان به صرفه نیست.

ب: صحنه بازی عراق را پس از سرنگونی صدام حسین را به یاد بیاورید. آمریکایی ها در فاصله کوتاهی پس از تسلط بر بغداد اظهار داشتند ما در اوج نظامی گری در عراق، عرصه سیاسی را به ایران واگذار کردیم. این معادله الان پیشرفته تر هم شده است. به این معنا که آمریکایی ها اذعان دارند، ظرفیت های سیاسی و فرهنگی لازم برای ماندن کشورهای همچون عراق و اینک سوریه را ندارند. این ایران است که زمین را پس از جنگ دریافت و با اتکا به ظرفیت های ذاتی که دارد می تواند در کشورهای همچون عراق و سوریه در اوج بحران ها  بماند. روح این ظرفیت ها البته هم اینک در یمن هم برای آمریکایی ها قابل لمس است.

ج: ترامپ معتقد است که سوریه نهایتا زمین بازی ایران است. خواسته یا ناخواسته اقدامات آمریکا در سوریه به منافع ایران هم کمک های غیر مستقیم کرده است. آمریکا چند سال قبل در عراق –بخوانید زمین بازی ایران- با صدامی جنگید که دشمن اصلی ایران در منطقه بود و اینک نیز ساختار داعشی در سوریه رو به نابودی است که بزرگترین تهدید نظامی پس از صدام برای ایران بود. ضمن اینکه ادامه حضور آمریکا در سوریه تقابل ناخواسته با ته مانده نهایی داعشی ها است و چرا دشمن ایران با هزینه و شراکت آنها کاملا از بین برود؟!

د: آمریکا در واقع نه دو هزار نظامی خود را از سوریه خارج می کند بلکه عملا کردهای سوری تجزیه طلب را تنها می گذارد و می‌رود. اینجا می‌شود گفت که ترامپ به اردوغان امتیاز داده تا او کردها را سرکوب کند و منافع ملی خودش را تامین کند و در عوض با خرید سامانه موشکی آمریکایی به جای اس 400 روسیه پول کلانی به دولت ترامپ هدیه بدهد. اما این همه قصه نیست؛ آن‌روزی که حضور حاج قاسم سلیمانی در اربیل  همه برنامه‌ریزی‌های نهایی برای تجزیه عراق و اعلام استقلال کردستان عراق را به طرز شگفت انگیزی بهم زد، تجزیه سوریه از دالان کردهای سوری نیز به محاق رفت. اینک خود را به جای ترامپ بگذارید، آمریکا ظرفیت فرهنگی و سیاسی برای ماندن در سوریه ندارد، تجزیه راهبردی سوریه هم عملا امکان تحقق ندارد، او برای چه هدف راهبردی دیگری باید در سوریه بماند؟ آیا باید همانند افغانستان با اصرار به بماندن  روزانه جان هزاران نظامی خود را در خطر مرگ قرار دهد؟ از همه مهمتر با وجود قاسم سلیمانی که اعتقادی به مذاکره ندارد و حتی نامه بالاترین مقامات اطلاعاتی آمریکا را ناخوانده پس می فرست، روزنه دیگری باقی می ماند؟!

اما منافع تاکتیکی خروج آمریکا از منظر ترامپ چیست؟

البته ترامپ با خروج آمریکا از سوریه منافعی را هم دنبال می کند. او با این دستور،  عملی شدن وعده انتخاباتی خود را محقق کرده و همچنین باصرفه جویی مالی که از این طریق بدست می آورد، آمار تولید اشتغال در داخل آمریکا را با آن افزایش می دهد. این اتفاق، تبلیغ بزرگی برای انتخابات2020 آمریکا است.

از سوی دیگر آمریکا با ترک خاک سوریه، طمع روس ها و ترک ها را افزایش می دهد. این خود می تواند، بخشی از زیرساخت اختلاف در مثلث امنیتی ایران، روسیه و ترکیه در شام را به ظن آمریکا باشد.

خروج آمریکا از سوریه یک پیام مهم به عربستان نیز دارد: آمریکا سوریه می رود و بدون دریافت پول های نفتی بزرگ به کشوری همچون سوریه بازنخواهد گشت.

اما درباره ایران، راهبردی ترین پیام خروج آمریکا از سوریه در یک گزاره قابل خلاصه گذاری است: گزینه تقابل آمریکا با ایران جنگ نظامی نیست و ناچارا همچنان فقط در دایره "جنگ اقتصادی" خواهد ماند.

منبع: جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 21
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 6
 • IR ۱۴:۴۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۱
  حاج قاسم .. خدا قوت
  • IR ۱۶:۳۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۱
   58 38
   + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + +
 • کیان IR ۱۵:۲۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۱
  2سال قبل آقای رائفی پور اعلام کرد که به زودی آمریکا نیروهایش را از منظقه خارج و اطراف چین مستقر می کنه
  • حسین DE ۱۸:۵۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۱
   53 12
   اون بنده خدا هر چی بگه چون وابسته به هیچ جناه گروه و چپ و راست نیست میزننش , حق با خدا و حزب خدا هست نه هیچ حزب و گروهی , سردار سلیمانی یک نمونه از حزب خدا و حزب الله هست.
 • IR ۱۵:۴۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۱
  19 58
  بعضی قسمت ها منطقی بود و بعضی قسمت ها مخصوصا خط آخر بی منطق بود. درگیری نظامی با ایران در دوران ترامپ امری محتوم است.
  • IR ۱۶:۰۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۱
   35 50
   محتوم ؟! دشمن واقعیت توان ایران اسلامی رو بیش از امثال شماها با خبره ...
  • IR ۱۶:۳۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۱
   25 6
   موافقم.
 • IR ۱۷:۱۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۱
  12 9
  تحلیل خوبی بود
 • US ۱۷:۴۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۱
  13 42
  بعد خروج آمریکا از سوریه هزینه جنگ با داعش می افته رو دوش مردم ایران و اگر داعش دوباره جون بگیره نشون میده که این امریکا بوده که داعش رو مهار کرده بوده شایدم امریکا به همین دلیل سوریه رو ترک کرده که سپاه بره زیر فشار
  • اسکندر IR ۲۰:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۱
   16 5
   مگر خودشان نگفته اند که داعش را خودشان ایجاد کرده اند پس چطور با آن می جنگیدند
  • اسکندر IR ۲۰:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۱
   11 2
   مگر خودشان نگفته اند که داعش را خودشان ایجاد کرده اند پس چطور با آن می جنگیدند
  • ناشناس DE ۲۰:۵۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۱
   22 8
   يكي از حاميان اصلي داعش خود امريكاست ،وبار ها بوسيله نيروي هوايي امريكا از طريق هوا به مناطق استقرار داعشي ها تجهيزات نظامي ارسال شده است وانها را با سلاح و ديگر تجهيزات تامين كرده اند ،كه وقتي رسانه هاي جهان خبر هايي در اينمورد پخش كردند فورا از اشتباه خود سخن گفتند !! و حتا بسياري از داعشي ها را به كشور هاي ديگر منتقل كردند تا از مرگ حتمي نجات دهند ، لذا اين ادعاي شما. كه امريكا با داعش مبارزه ميكرد و ميكندخنده دار است . و حتا خود اقاي ترامپ در مبارزات انتخاباتي رياست جمهوري امريكا دولت اوباما و وزير امور خارجه اش خانم كلينتون را باني داعش معرفي كرد .
  • محسن IR ۲۱:۲۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۱
   18 8
   این اشتباه که فکر کنیم آمریکا حتی به اندازه تیر کلاشی با داعش مقابله می کرد. مطمئنا اگر این خروج باعث کاهش حمایت آمریکا از داعش بشه، داعش و سایر تروریست ها به سرعت نابود خواهند شد.
  • موبین IR ۲۱:۲۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۱
   10 8
   نه که قبلا آمریکا داعش رو نابود کرد؟!؟!؟!؟
 • سعید IR ۲۰:۰۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۱
  27 7
  خداوند متعال به حاج قاسم عمر با عزت دهد که کابوس دشمنان اسلام و مکتب است. الحمدلله بر این نعمت.
 • IR ۲۰:۰۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۱
  10 13
  امریکا رفت به شرط خروج ایران . وگرنه اسراییل چپ راست حمله مکنه
 • ساعد IR ۲۰:۳۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۱
  12 10
  این خروج قطعا پیش درآمد اتفاق بسیار بزرگی خواهد بود منتظر یه درگیری بزرگ ، کوتاه مدت اما مر شدت باشیم ، امریکا تا میتونه نیروهاشو از مرزهای ایران دور میکنه که کمتر آسیب بیینه ان شاء الله پیروزیم
 • IR ۲۲:۱۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۱
  0 1
  ترامپ این کارو فقط یخاطر انتخابات اینده ریاست جمهوری امریکا کرده ودرصورت پیروزی با بهانه جدید برخاهدگشت
 • رحمن IR ۰۵:۳۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۲
  0 9
  یک احتمال هم هست دمشق به اسراییل نزدیکه شاید آمریکا رفت که آسیب نبینه و اسراییل به سوریه یک حمله همه جانبه کند چون نتانیاهو نیاز دارد خود را نشان دهد.هر چند باورش سخت است دلش نداره حرکت نظامی کند
 • حسینعلی کرمی IR ۰۸:۰۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۲
  0 0
  امیدوارم حاج قاسم دست توانای امام عصر (عج) در گرماگرمی دست توانمند رهبر فرزانه انقلاب و در تمامی زمینه ها موفق هستید و موفقتر باشید انشا الله
 • IR ۰۸:۰۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۲
  1 4
  از کامنت های ارسالی می فهمم که داعش سوریه رفت و باید با داعش های وطنی جنگید!!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس