۷۸درصد شهرها در خطر وقوع زلزله/لزوم تقویت تیم‌های جست‌وجو و نجات مطابق با استانداردهای بین المللی

رئیس سازمان امداد و نجات با اشاره به اینکه ۷۸ درصد شهرهای ایران در مناطقی با ریسک زلزله بالا قرار دارد، گفت: تشکیل و تقویت تیم‌های جست‌وجو و نجات شهری مطابق با استانداردهای بین المللی درایران مدنظر قرار دارد.

به گزارش مشرق، مرتضی سلیمی رئیس سازمان امداد و نجات در دوره بین‌المللی جست‌وجو و نجات شهری که از سوی سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر با همکاری نمایندگی سازمان ملل در ایران، سازمان پیشگیری مدیریت بحران شهر تهران، سفارت اتریش و با حضور رؤسای هر یک از این سازمان‌ها در سازمان امداد و نجات برگزار شد، اظهار داشت: با توسعه جوامع و پیچیده شدن فرآیندهای درونی اجتماعات بشری و افزایش فرهنگ شهر نشینی بر تعداد بحران‌های ناشی از حوادث طبیعی و پیچیدگی آنها افزوده شده است.

ببینید

عکس/ ساخت و ساز در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه


وی افزود: برای پیشگیری و آمادگی در مقابل این مهم، شیوه های رسیدگی به سوانح و حوادث که معمولاً از آن تحت عنوان امداد و نجات یاد می‌شود طراحی و عملیاتی می‌شود تا تبعات و آثار منفی حوادث کاهش یابد. 


رئیس سازمان امداد و نجات گفت: بررسی حوادث و سوانح رخ داده نشان می‌دهد که نحوه امداد و نجات، رابطه مستقیمی با سطح میزان توسعه یافتگی و وجود زیرساخت‌های مناسب اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی جوامع دارد. 


سلیمی گفت: حوادث طبیعی و یا انسان ساز، پیامدهای متعددی چون مشکلات اجتماعی، اقتصادی، عاطفی و روانی در زندگی انسان‌ها ایجاد می‌کند که باعث فقر، بیکاری، مهاجرت های اجباری، اختلافات قومی و فرهنگی، از هم پاشیدگی و گسست روابط خانوادگی، بیماری، کمبود بهداشت و رفاه، گسترش و ... می‌شود. به بیان دیگر بحران‌ها، عامل تلفات و ضایعات بعضاً غیر قابل جبران فردی، اجتماعی، ملی و فراملی‌اند که اثرات آن از جراحات ساده، معلولیت تا بحران‌های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی را شامل می‌شود.


سلیمی اضافه کرد: بدیهی است پیش بینی تمهیدات لازم به منظور پیشگیری ،آمادگی و پاسخگویی جهت کاهش آسیب پذیری در برابر حوادث و سوانح از تبعات منفی و ویرانگر بحران‌ها را کاهش خواهد داد. کشور ما، به لحاظ شرایط طبیعی، منطقه‌ای، جغرافیایی، پراکندگی جمعیت، نحوه استقرار شهرها و وضعیت اقلیمی و مکانی، دارای استعداد و ظرفیت‌های بالقوه‌ای برای بروز پدیده های طبیعی است.


رئیس سازمان امداد و نجات گفت: حدود ۹۰ درصد از خاک کشور در محدوده فلات ایران واقع شده است. اقلیم ایران بیشتر کوهستانی و نیمه خشک بوده و میانگین ارتفاع آن بیش از ۱۲۰۰ متر از سطح دریاست. بیش از نیمی از ایران کویری و نیمه کویری است و حدود یک سوم نیز کوهستان است.


وی اضافه کرد: حدود ۸۰ درصد نواحی مسکونی ایران در نواحی کوهستانی و کوهپایه قرار دارند و متمرکزترین و پرجمعیت ترین بخش کشور را همین نواحی تشکیل می‌دهند. این نواحی دارای وضعیت اقلیمی، دموگرافیک و زمین شناختی خاصی است که جمعیت کشور را با تهدیدهای جدی حوادث طبیعی روبرو می‌سازد.


 سلیمی عنوان کرد: این ویژگی‌ها باعث شده از ۴۱نوع حادثه طبیعی شناخته شده در جهان امکان وقوع ۳۳ نوع آن در ایران وجود داشته باشد که زلزله و سیل تاکنون خسارات زیادی به کشور وارد ساخته است و طبق آمار مراجع بین المللی، ایران را تبدیل به ششمین کشور حادثه خیز جهان کرده است.


رئیس سازمان امداد و نجات اعلام کرد: نکته بسیار حائز اهمیت در نقشه ایران وجود ۱۲۰ گسل فعال در مناطق شهری ایران است و ۷۸ در صد شهرهای ایران در مناطق با ریسک زلزله بالاست  یا به عبارت دیگر در نقشه ایران، ۷۸درصد شهرها را شهرهای «لرزان» با خطر نسبی بالا تشکیل می‌دهند که در مناطق با ریسک خطر زیاد هستند. 


سلیمی گفت: در این میان کلانشهر تهران به عنوان پایتخت کشور  نیز نه تنها از خطر زلزله ایمن نیست بلکه سال‌هاست در انتظار زلزله‌ای ویرانگر با قدرت بالای ۷ ریشتر به سر می‌برد. بر اساس مطالعات آماری و زلزله‌هایی که پیش از این در ناحیه ری و تهران ثبت شده است با احتمال بیش از ۷۰ درصد به طور متوسط  هر ۱۵۸ سال زلزله ای ویرانگر در این ناحیه رخ داده است. آخرین زلزله در تهران ۱۸۲ سال پیش اتفاق افتاد و بر همین اساس وقوع زلزله تهران ۲۴ سال تاخیر زمانی دارد. 


وی گفت: در صورت وقوع زلزله در این منطقه که علاوه بر پایتخت بودن، مرکزیت امکانات فرهنگی، اقتصادی و همچنین دولتی را دارد و بیش از ۱۰ میلیون نفر در آن سکونت دارند با فاجعه‌ای بزرگ مواجه خواهیم بود.


سلیمی گفت: کارشناسان می گویند در اثر زلزله مخرب تهران بیش از یک میلیون ساختمان تخریب  و آسیب خواهد دید و حدود به ۱.۵ میلیون کشته در اثر این زلزله بر جای می‌ماند. 


رئیس سازمان امداد و نجات خاطرنشان کرد:  این مسائل حائز این نکته مهم در خصوص تشکیل و  تقویت تیم‌های جستجو و نجات شهری مطابق با استانداردهای بین المللی در ایران است . گرچه مقداری در این مسئله تأخیر وجود دارد اما بازهم برگزاری این دوره را به فال نیک گرفته و امید آن داریم برگزاری این دوره آغازگر عضویت ایران در اینساراگ ( گروه بین المللی جستجو نجات شهری) باشد.


وی بیان داشت: جمعیت هلال احمر ایران در حوزه  آمادگی  اقدامات قابل توجهی داشت  از جمله این اقدامات که در  جهت افزایش آگاهی عمومی و آموزش های همگانی در حوزه امداد و نجات  است که ارائه آموزش‌های همگانی  به بیش ۳ میلیون نفر از مردم  کشور است.


وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر بیش از ۶۲۰۰ تیم عملیاتی در ۱۷ رسته تخصصی در جمعیت هلال احمر مشغول فعالیت هستند تا در زمان وقوع حوادث و سوانح براساس سانحه رخ داده حضور یابند. به لحاظ تعداد پایگاه‌های امداد جاده ای بین شهری، کوهستان و ساحلی در حال حاضر ۵۵۹  در سطح کشور مشغول فعالیت‌اند.


سلیمی گفت: از سوی دیگر شبکه امداد و نجات ایران به ابزارهای جدید جست‌وجو نظیر انواع دستگاه‌های زنده یاب‌ها، سگ‌های جست‌وجو و نجات، بیش از ۱۱۰۰ دستگاه آمبولانس ، ۵۰۰ موتور سیکلت‌های ارزیاب و پیشرو، ۵۲ دستگاه خودروهای امدادی چند منظوره ، ۱۳۰۰ دستگاه خوروی امدادی پشتیبان، ۱۱ دستگاه خودروی ارتباطات، سامانه ثبت حوادث و ایجاد مراکزEOC در سراسر کشور جهت تسریع اطلاع رسانی حوادث ،۳۱ مرکز امداد هوایی در تمامی استان‌ها و ۲۴ فروند بالگرد مجهز است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس