نیوشا ضیغمی

لیست آثاری که ضغیمی طی هفت سال اخیر در آن ایفای نقش کرده، آیا به سینمای اندیشه محور شباهت دارد؟ «آدم‌باش»، «ما خیلی باحالیم»، «شام عاشقانه سه نفره» و... .

سرویس فرهنگ و هنر مشرق -  کارنامه «نیوشا ضیغمی» در میان بازیگران ایران چندان شاخص نیست. این بازیگر طی یک دهه اخیر فیلم شاخص یا نقش شاخصی را در فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی بازی نکرده  و به دلیل حباب رسانه‌ای و علاقه مفرط به اظهار نظر درباره اغلب مسائل مربوط به امور جاری کشور تا سبک زندگی، گزینه‌ای است که به صورت متعدد مورد اقبال رسانه‌های سلبریتی‌محور قرار می‌گیرد.در واقع سبک برخورد رسانه‌ای با ضیغمی سبب پاک شدن صورت مسئله اصلی می‌شود و یک موضوع  مهم در  فرآیند تحلیل فعالیت‌های فرامتنی خانم بازیگر، مورد ارزیابی قرار نمی‌گیرد؛ آیا او بازیگر مهمی است؟ شان سلبریتی‌ بودن او ریشه در کدام رخداد هنری دارد و بر اساس کدام شاخصه ثبت شده در کارنامه بازیگری‌اش او را باید سلبریتی مهمی به حساب آوریم؟

اما اظهار نظرهای عجیب او هر چند وقت یکبار در یکی از رسانه‌های سلبریتی‌محور منتشر می‌شود و موجی از واکنش را برمی‌انگیزد. اخیر او در گفت‌وگو با سرنا درخصوص به دنیا آوردن فرزندش در ایران گفت: یک مساله شخصی است که چرا فرزندم را در ایران به دنیا آوردم، لذا بقیه هنرمندان نیز برای خود می توانند تصمیم بگیرند.

 اعتراض اجتماعی از حنجره دست چندم‌ها

نیوشا ضیغمی در گفتگو با برنامه سرنا به وضعیت اقتصادی کشور اشاره کرد و اظهار داشت: در شرایط نابسامان اقتصاد کشور اصلا به صلاح نیست که افکارعمومی را به سکونت بازیگران در خارج از کشور سوق دهیم. او در ادامه اشاره می‌کند  تنها کار هنرمند این است که صدای اعتراض جامعه خود باشد.

بیشتر بخوانید:

کدامیک از سلبریتی‌ها برای فرزندانشان تابعیت کانادا گرفتند؟

نخستین سئوالی که مطرح می‌شود این است که آیا او به عنوان بازیگر نه چندان محوری در سینما که نقش تعیین کننده‌ای در آثاری که در آن بازی می‌کند ندارد و در حرفه‌اش به جای پیشرفت، در سراشیبی پسرفت قرار دارد، چگونه می‌تواند صدای اعتراض جامعه خود باشد و نکته مهمتر این است که چقدر جامعه به واکنش‌های هنرپیشه‌های درجه چندم محتاج است؟ این اظهار نظر ضیغمی بیشتر شبیه برخی اظهارات مسعود کیمیایی و ابراهیم حاتمی‌کیاست؛ هنرمندان معترضی که مولف سینمای اعتراضی هستند. بازیگر فیلم «ما خیلی باحالیم»، «هشتگ»، «آدم‌باش»، «دختر شاه پریون» ، فعالیت‌های سینمایی‌اش چه نسبتی با مفهوم اعتراض دارد؟

چرا می‌خواهد شبیه باران کوثری باشد؟

بازیگری که در چنین فیلم‌هایی بازی می‌کند نمی‌تواند در خارج از آثارش شبیه «باران کوثری» باشد. حداقل ضیغمی تلاش می‌کند، رفتار فرامتنی‌اش شبیه اظهارنظرهای غیرکارشناسی - عصبی باران کوثری باشد. رفتار خشن و عصبی باران کوثری و اظهار نظرهای غیر کارشناسی‌اش در مورد همه چیز، شبیه فیلم‌هایی است که بازی می‌کند، اما ضیغمی کدام اثرش شبیه رفتارهای فرامتنی اوست ؟ «آدم‌باش» یا «ما خیلی باحالیم» ؟

باران کوثری نمی‌تواند الگوی اعتراضی باشد، چون او نیز تجربه آکادمیکی به صورت تخصصی در حوزه اظهارنظرهایش ندارد. ضمن اینکه فرد الگو قرار گرفته نمی‌تواند مرجعیت و اعتباری کسب کند، چون هر دو نفر ، چه سلبریتی اول و میکروسلبریتی‌ مقلد، دریافت‌های اجتماعی، سیاسی و اجتماعی معتبری ندارند. 

اشراف سیاسی ندارم

تمسخر 4 درصدی‌ها یا تمسخر مانیفست

با پشتوانه درج شده در سطور پیشین خانم بازیگر ، در ایام  انتخابات با اتکا به کدام کارنامه غنی و محوبیت مردمی هنری شهردار وقت تهران را به سخره می‌گیرد؟ او در کشاکش ایام انتخابات در گفت‌وگو با تی‌وی پلاس  درباره طبقه‌بندی اقتصادی - اجتماعی 4 درصدی توسط شهردار سابق تهران، می‌گوید:

این طبقه‌بندی کاملا  سطحی است و چگونه می‌توان تشخیص داد؟ چهار درصد از جامعه چگونه متفاوت هستند و مفهومی که بدان می‌پردازند جامعه هنری نمی‌تواند جز آن باشد.

کافیست حضور کم‌رنگ ضیغمی را بر اساس عمق آثاری که خانم بازیگر طی چند سال اخیر در آن بازی کرده‌اند، تحلیل کنیم که در اغلب موارد، آثاری که ایشان در مقام بازیگر سینما بازی کرده‌اند در دایره نقد و ارزیابی نمی‌گنجد و در اغلب موارد،  بسیاری از اسامی فیلم‌ها، گویای سطح دریافت‌ها و معلومات بازیگر زن را هویدا می‌کند.

سینمای ایران به لطف پردیس‌سازی گسترده شهردار سابق از خطر ورشکستگی نجات پیدا کرد تا بازیگرانی نظیر او بتوانند 5 دقیقه در «خوب، بد، جلف» به عنوان بازیگر حضور داشته باشند، تا فیلم‌های متوسطی که حضور این بازیگر محدود به چند دقیقه است، به شکل گسترده‌ای نمایش داده شود.

وقتی معدل تحصیلات آکادمیک  اهالی سینما از استاد بهرام بیضایی تا نیوشا ضیغمی از سطح پایان متوسطه عبور نمی‌کند، چگونه سلبریتی‌ها، در مورد افرادی با سطح آکادمیک و بینش سیاسی می‌توانند اظهار نظر کنند؟ در جایی‌ که ضیغمی با استناد به فیلم زیر اعتراف می‌کند که آگاهی سیاسی چندانی ندارد.

بیشتر بخوانید:

نیوشاضیغمی : پاسپورت ایرانی بی‌ارزش است/ همکارانم حق دارند خارج زایمان کنند +فیلم

تفاوت وطن‌پرستی «ماه‌چهره خلیلی» با «نیوشا ضیغمی»

آیا حمایت از زایمان سلبریتی‌ها در خارج از کشور به معنی حفظ وجه بین‌المللی کشور است؟ آیا بازیگری که پاسپورت ایرانی را بی ارزش توصیف می‌کند با این اظهار نظر وجه بین‌المللی کشورش را حفظ می‌کند؟

در فراز مهمی این بازیگر یک شعار روتین را مطرح می‌کندو می‌گوید مغز اندیشمند جامعه هنرمندان و سینماگران هستند. لیست آثاری که که ضغیمی طی هفت سال اخیر در آن ایفای نقش کرده، آیا به سینمای اندیشه محور شباهت دارد؟ «آدم‌باش»، «ما خیلی باحالیم»، «شام عاشقانه سه نفره» و نمونه‌هایی شبیه این آثار که خانم بازیگر در آن حضور پیدا کرده چه نسبتی با اندیشه دارد؟

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 18
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 17
 • IR ۱۱:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
  71 6
  آدم مصنوعی تو خودت قیافه ی خودت دو قبول نداری شصت تا عمل و صد قلم آرایش میکنی ! واسه ما کلاس میذاری تو باید بری پیش روانشناس
  • RO ۱۳:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
   32 2
   خیلی لوسه
  • IR ۱۳:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
   11 16
   چرا درباره ظاهر دیگران نظر میدی؟ مشرق یکم یواشتر نقد کن!به مورد نقد هم فکر کن یکم و به تفاوت موارد
 • IR ۱۲:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
  56 1
  باران کوثری بواسطه ی والدینش بازیگر شد و یک عده مثل نوید محمدزاده و حامد بهداد هم بهش وصل شدن و تونستن بازیگر بشن ..البته چنین زرنگ بازی هم تو ادارات هست به فک و فامیل حاجی وصل میشن یهو معاون حاجی میشن ..
 • کارگر IR ۱۲:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
  26 0
  همین الان شما بزرگترین خدمت رو به این آدم کردین.با پرداختن به این موضوع طرف رو بزرگ کردین!!!؟یکی نیست بگه چرا از این جامعه غنی فرهنگی وادبی که ازش دم زدی فرار کردی و بچه ات رو خارج از این جامعه غنی!!! به دنیا آوردی!!!؟میبینید مردم با چه قشری سروکار دارن خودش به خودش میگه .. نزن اینها خودشون رو همه چیز دان میپندارن وفکر میکنن چون با پول پدر همسر ویا دیگران وارد بازیگری شدن خیلی خاص هستن وبیشتر از بقیه میفهمن درصورتیکه اگر کسی کوچکترین درکی نسبت به جامعه داشته باشه میدونه که بی خاصیت ترین وپرادعا ترین قشر جامعه هستن.
 • IR ۱۲:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
  30 1
  اینها نتیجه مفتخوریه
 • IR ۱۲:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
  16 0
  آدم باش
 • IR ۱۳:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
  32 3
  بابا برو به آرایشت برس .فقط پول سگ بازی و آرایش مد روزتون از حقوق ماهانه صد تا کارگر زحمتکش بیشتره#سلبریتی بیحیا#
 • پری مجرد48ساله IR ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
  1 50
  درود بر نیوشا الگوی زنان سرزمینم
  • IR ۱۵:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
   27 0
   پری الهی ور بپری با این اظهار نظر آبکیت.
  • IR ۱۵:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
   24 0
   پری جون،اون فقط الگوی تو و هم پالگیاته ، لطفا از زنان با حیای این سرزمین مایه نزار
 • IR ۱۳:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
  23 0
  بابا تو رو به خدا اینقدر به اینها اهمیت ندید. این بنده خدا وقتی رو که صرف ارایش میکنه اگر یک دهمش رو صرف مطالعه روی فرهنگ و ادب ایران کرده بود اوضاعش این نبود. اذیتشون نکنید.
 • طاهره IR ۱۵:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
  24 0
  من هم یکی از زنان این سرزمین هستم ولی این خانم الگوی من نیست ارزش خودتون رو پایین آوردید چرا بقیه رو قاطی میکنید؟؟؟
 • طاهره IR ۱۵:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
  11 0
  من هم یکی از زنان این سرزمین هستم ولی این خانم الگوی من نیست ارزش خودتون رو پایین آوردید چرا بقیه رو قاطی میکنید؟؟؟
 • IR ۱۵:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
  12 0
  این جماعت تلاش می کنند از مثل خودشان سبقت بگیرند ، تا عقب نمانند.
 • AE ۱۵:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
  3 3
  باران در جبهه ی مخالف منه اما کارش رو خوب بلده از بازیگری گرفته تا کارای سیاسی هر جند که ... ولی نیوشا برای رسیدن به باران باید خیلی درسا ببینه با این ماتیک و ریمیل و پنکک - بر خلاف باران - نمیشه
 • IR ۲۳:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
  0 2
  مشرق بابا ،نیوشا به کنار شما حتی سیاست مداران مخالف عقایدتان را هم تحمل نمی کنید افرادی که به یقین از شما باسوادتر هستند.
 • IR ۲۳:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۵
  3 0
  درشان مشرق نیست که مثل اخبارزردهمش این جماعت بازیگر روپوشش خبری بده!نشریه زردی مگه ؟!ول کن ایناروبابا!!!!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس