محمود صادقی

محمود صادقی طی اظهاراتی ادعا کرد «تشکل‌های دانشجویی ارزشی» پول‌خواری می‌کنند و همه امکانات دانشگاه را می‌بلعند.

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. ۷:۳۰ هر روز با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

***

ادعای محمود صادقی درباره «پول خواری» تشکل‌های دانشجویی ارزشی!

محمود صادقی، عضو فراکسیون امید و از نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس طی اظهاراتی در خبرگزاری ایلنا گفته است:

«یک نوع بی‌عدالتی و نابرابری در توزیع منابع و امکانات بین طیف‌های دانشجویی وجود دارد. یک طیف با اسامی مختلف همه بودجه و امکانات را به سمت خود جذب کرده و برای یک نوع سیطره و غلبه برای محدود کردن فعالیت طیف‌های دیگر قدرت می‌گیرد. الان چند اتحادیه دانشجویی داریم که با اسامی مختلف از یک طیف سیاسی هستند اما در مقابل برای تشکیل اتحادیه دانشجویی دانشجویانی که گرایش اصلاح‌طلبی دارند، فشار وجود دارد.»

او همچنین اظهار می‌کند: آنچه که امروز با آن مواجه هستیم و بنده نیز ظرف این یکی دو هفته با توجه به دعوت‌هایی که از سوی تشکل‌های دانشجویی داشتم بیش از پیش با آن مواجه شدم؛ متاسفانه نوعی فضای سرخوردگی، یأس و ناامیدی در دانشگاه‌ها است که این موضوع دلایل مختلفی دارد.[1]

*یقینا ادعای عجیب صادقی درباره پول‌خواری تشکل‌های دانشجویی ارزشی و بی‌عدالتی در ارائه پول و امکانات در میان تشکل‌های دانشجویی چپ و راست؛ قابلیت پیگیری قضایی دارد و بایستی در دادگاه مشخص شود که آقای صادقی راست می‌گوید یا دروغ؟

خاصّه اینکه برای اولین بار است که چنین ادعایی در سطح افکار عمومی مطرح می‌شود.

ادعایی که البته برای آن هیچ سندی هم ارائه نشده است.

پر واضح آنکه نه تنها فضای دانشگاهی این روزهای کشور در دست مدیران اصلاح‌طلب است بلکه فرایند اختصاص امکانات و بودجه به تشکل‌های دانشجویی نیز یک فرایند قانونی مشخص است.

مسئله ناامیدی نیز همانگونه که قبلا در وبلاگ مشرق کراراً بیان شد؛ یکی از پروژه‌های ستاد جریان سیاسی خاص در راستای «فتنه اقتصادی» است.

پروژه‌ای که بدون هیچ سند و مدرک و دلیلی، از ناامید شدن مردم ایران صحبت می‌کند.

این در حالیست که همانطور که هیچ سندی بر ناامیدی مردم وجود ندارد؛ بلکه صدها دلیل بر امیدواری مردم قابل ارائه است... از رتبه پنجم ایران در امید به زندگی به گواه اکونومیست[2] گرفته تا دلایل مختلفی از جمله رعایت قوانین موضوعه کشور توسط اکثریت مردم، امنیت کامل ایران، مراجعات متعدد مردم به قوه قضائیه، ازدیاد سفرهای داخلی و خارجی و پرفروش شدن فیلم‌های سینمایی و کنسرت‌ها که جملگی از نشانه‌های امیدواری و نشاط یک جامعه هستند.

مشخص نیست که ستاد جریان چپ در مقابل این آمار و دلایل، با چه مبنایی جز «غرض ستادی برای ایجاد فتنه» از وجود ناامیدی در میان مردم صحبت می‌کند؟

گفتنیست، سعید حجاریان به تازگی تهدید کرده است که در انتخابات‌های آینده آشوب خیابانی رخ می‌دهد و جامعه در شرایط عام‌البلوی قرار گرفته است.[3]

***

عضو شورای شهر تهران: تقلّب در سال 88 محرز بود

محمدجواد حق‌شناس، فعال اصلاح‌طلب و عضو شورای شهر تهران به تازگی در یک برنامه مناظره دانشجویی اظهار کرد:

نمی‌شود از ۸۸ نام برد و اسم احمدی‌نژاد را نیاورد! فتنه از ۸۸ شکل گرفت یا از ۸۴ آغاز شد!؟ فتنه تمام ساحت ایران را مثل سرطان در بر گرفت و ما مجبور به شیمی درمانی شدیم. خواه اثر کند یا نه. غده ۸۸ را ببینیم و ریشه آن را در ۸۴ نبینیم منصفانه و دقیق نیست.

به گزارش روزنامه دولتی ایران، عضو شورای شهر تهران افزود: اینکه بپذیریم سه میلیون نفر به تعبیر آقای قالیباف انتخابات را نپذیرند بعد بگویند شائبه بوده؟! پس چگونه عمل کردیم که از چهار نفر (نامزد انتخابات 88) سه نفر معترض هستند؟ فتنه ۸۸ بوده یا ۸۴؟ آیا می‌شود این گونه گفت که آنقدر قطعنامه بزنید تا قطعنامه دانتان پاره بشه؟!

حق‌شناس ادامه داد: ۸۸، داوران همه برای پیروزی نماینده مورد نظر خود تلاش می‌کردند و تقلب محرز بوده.[4]

*این اظهارات به روشنی نشان می‌دهد اینکه رهبر معظم انقلاب تأکید دارند فتنه یک خط قرمز است؛ یک تأکید کاملا صحیح و با دوراندیشی سیاسی کامل است.

در واقع اگر فتنه خط قرمز نباشد، هنوز هم هستند کسانی که بر ادعای ناحق خود اصرار دارند و از نوشیدن خون نظام و مردم سیر نشده‌اند...

این اظهارات همچنین نشان می‌دهد مطالبه نظام اسلامی از فتنه گران و به خصوص از محمد خاتمی برای عذرخواهی رسمی در پیشگاه مردم تا چه اندازه صحیح است و چرا نبایستی آنرا یک مطالبه کم‌اهمیت یا سیاسی صرف تلقی کرد.

ادعای حق‌شناس درباره محرز بودن تقلّب 88 در مقابل این تعارض عقلانی هم وجود دارد که اگر در نظام ما برای پیروز نشدن اصلاح‌طلبان تقلّب شده است پس آقای حق‌شناس هم‌اکنون در شورای شهر تهران چکار می‌کنند و با چه استدلالی وارد انتخاباتی شدند که معتقد به متقلّب بودن ساز و کار آن هستند؟!

و جالب آنکه در همین ساز و کار متقلب بصورت لیستی هم رأی آوردند و خود و دوستانشان در مجلس و دولت نیز وارد عرصه اجرائیات کشور شدند...

پیش از این، محمدرضا خاتمی نیز در یک مصاحبه ویدئویی مدعی وجود 8 میلیون رأی تقلّبی در انتخابات 88 شده بود.[5]

سعید حجاریان نیز به تازگی نوید آشوب در انتخابات‌های آینده را داده و از جمله سیاست‌های اصلاح‌طلبان را به خیابان کشاندن مردم معرفی کرده است.[6]

***

ایران «فرانسه» نیست آقای عبدی!

عباس عبدی، فعال اصلاح‌طلب و از تئوریسین‌های جریان سیاسی خاص اخیراً در مصاحبه با یک پایگاه خبری تازه تأسیس بیان کرد: امروز جامعه ما تنها با یک مسأله مواجه نیست و به مسائلی مبتلاست که هر کدام به‌شکلی یکدیگر را تشدید و تقویت می‌کنند.

او همچنین می‌افزاید:

در حوزه اقتصاد، شاید مهم‌ترین و ملموس‌ترین فاکتورها بیکاری و تورم باشد. جامعه‌ای که طی هشت سال کمتر از چند صد هزار شغل ایجاد کرده است، به‌لحاظ اقتصادی زمین‌گیر به‌شمار می‌آید و متأسفانه اکنون، تحولات مثبت ۴ سال‌ گذشته در حال بازگشت به نقطه اولیه هستند و ممکن است با توجه به شرایط جاری نتوانیم حتی به وضعیت گذشته بازگردیم و محتمل است وضعیت بدتری را تجربه کنیم!

عبدی در بخش دیگری از این مصاحبه نیز اظهار می‌کند: اکنون، جامعه‌ ایران در مواجهه با وضعیتی غیر کارکردی است و چشم‌اندازی‌ هم برای خروج از آن وضعیت وجود ندارد ولی با این حال، به بازسازی نهاد سیاست امیدوار هستم.

او این را هم گفته است که «این مشکلات در اقصی نقاط جهان وجود دارد پس آنچه وضعیت ایران را نگران‌کننده کرده، اصل وجود مشکلات نیست. بلکه دو مسأله اساسی دیگر است؛ اولین آن‌ها، تنوع و تکثر مشکلات است و دیگری، فقدان چشم‌اندازی امیدبخش!»[7]

*القای ناامیدی و سیاه بودن شرایط کشور یکی از پروژه‌های اصلی جریان سیاسی خاص است.

تنها در روزهای اخیر، چهره‌هایی مثل محمود صادقی، تقی آزادارمکی و علی شکوری‌راد[8] نیز بر ناامیدی مردم ایران تأکید کرده‌اند.

البته بایستی به مخاطبان محترم این گزارش را داد که این تأکیدات تنها طی 2 یا 3 روز اخیر صورت گرفته و پرونده اصلاح‌طلبان در امر ناامیدسازی به شدت سنگین و قطور است.

جالب آنکه حتی گزارش‌هایی وجود دارد مبنی بر اینکه خبرگزاری دولت و کسانی از مقامات بلندپایه دولتی هم در این زمینه جزو مروّجین ناامیدی محسوب می‌شوند.

آنچه که عبدی در بالا اشاره کرده است تداعی کننده کشورهایی مثل جمهوری خلق کنگو، اتیوپی و یا سومالی و فرانسه است نه ایران.

از طرفی اظهارات عبدی به هیچ وجه یک سخن دانشی و یا حاوی استدلال مستحکم نیست.

چه اینکه مثلا گویا عبدی نمی‌داند که مسئله بیکاری در ایران بحرانی نیست، بیکاری 12 درصدی موجود نه‌تنها نسبت به 8 سال گذشته کاهش یافته بلکه همین میزان بیکاری نیز شامل پدیده بیکاری شیک (به معنای نپذیرفتن هر نوع کاری از سوی کارجویان) می‌شود.

در این زمینه، کارشناسان حتی معتقدند که خالی ماندن ظرفیت‌های کاری در ایران در آینده موجب اجبار کشور به واردات نیروی کار خواهد شد.

مسئله تورّم نیز مسئله مبتلی‌به همیشگی تمام اقتصادهاست و از طرفی در ساز و کارهای معقول، اگر عزمی برای فتنه‌گری در میان نباشد! یک معضل زمین‌گیر کننده هم نیست.

از سوی دیگر، چیزی که عبدی در حال حاضر باید به مردم توضیح بدهد، فهرست کردن مشتی مشکل معمولی و یا نوید «بازگشت به عقب»! نیست بلکه «عذرخواهی» از مردم بابت رأی‌سازی برای دولت اعتدال و پدید آوردن زمینه مشکلات موجود است. (دولتی برساخته اصلاح‌طلبان که در نظارت و کنترل بر قیمت‌ها هرگز نمره قبولی نمی‌گیرد و مثلا در مقابل اقدامات و اظهاراتی برای گران‌تر کردن هرچه بیشتر برخی کالاها یا گران‌سازی پایتخت نیز لام تا کام سخن نمی‌گوید.)

به سخن دیگر اینکه آقای عبدی خود سر پیاز را بریده و خودش هم برای آن می‌گرید!

اصرار عبدی بر بحرانی بودن وضع موجود، ناکارآمدی نظام و ناامیدی از آینده همچنین در حالی است که خیلی ساده می‌توان قضاوت کرد فرانسه‌ای که 20 درصد از مردم آن به گواه نظرسنجی «پیو» گرسنه هستند و هم‌اکنون نیز چند هفته است که به دلیل فقر گسترده مردم و مالیات‌های سنگین درگیر اعتراض خیابانی شده با «بحران» مواجه است یا ایران که مباحثی مثل دور ریز فراوان غذا و ازدیاد سفر خارجی تبدیل به مشکل اقتصادی آن شده و ارزان‌ترین نان، مالیات و سوخت را به مردمش ارائه می‌کند؟!

ضمن اینکه مشخص نیست پاسخ عبدی به مثبتات اقتصادی کشور مثل بهتر بودن ضریب جینی ما از آمریکا، مقام هجدهم و به روایتی پانزدهم اقتصاد ایران در جهان، اتکای 75 درصدی بودجه سال 98 به درآمد غیر نفتی، وجود چند ده هزار شغل بلامتقاضی[9]، گسترش رفاه عمومی، افزایش رفتارهای رفاهی شهروندی مثل مسافرت‌های داخلی و غیره را چگونه نشانه ناامیدی، وجود بحران و نبود چشم‌انداز ارزیابی می‌کند؟!

گفتنیست کسانی از اصلاح‌طلبان طی ماه‌های اخیر حتی مدعی شیوع گرسنگی در ایران هم شده‌اند و خواسته‌اند که ایران از کرانه‌های دریای مدیترانه نیز به داخل کشور بازگردد...[10]

***

1_ https://khabarfarsi.com/u/63210380

2_ http://www.irinn.ir/fa/news/121294

3_ mshrgh.ir/916832

4_ http://www.iran-newspaper.com/newspaper/item/492380

5_ mshrgh.ir/916733

6_ mshrgh.ir/916977

7_ http://mashghenow.com/?p=811

8_ https://fa.shafaqna.com/news/672061/

9_ mshrgh.ir/487472

10_ mshrgh.ir/891831

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 54
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 14
 • IR ۰۸:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
  101 8
  حق شناس عزیز شما با این وسعت معلومات بهتره درباره کلاهتان صحبت کنید ولاغیر
  • US ۱۱:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
   46 4
   این دیگه از خباثت باطنی برخی افراده که هنوز در شیپور گوش خراش و چندش اور تقلب می دمند.البته این ادعاهای بی پایه و کاذب،ننگ حضورشون در مسئولیت رو پاک نخواهد کرد.
  • علی IR ۱۳:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
   20 2
   جالب است روز انتخابات88 همه نمایندگان موسوی در صندوقها صحت را اعلام کرده بودند!؟ اگر پرونده تلخلفات مستند و بی سابقه انتخابات96 بر اساس دستور رهبری رسیدگی میشد الان اینها اینقدر گستاخ نمیشدند. کجاست عدلیه ما؟
  • حسین PL ۱۶:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
   19 1
   اینایی که تهمت تقلب میزنند باید دادگاهی بشن و در دادگاه یا ثابت میکنند که تقلب شده یا به دلیل تهمت و افترا و تشویش اذهان باید مجازات بشن
 • IR ۰۸:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
  78 9
  هرجایی عوامل آمریکا و انگلیس پیروز نشوند تقلب شده و باید اعتراض کرد و جامعه جهانی هم حمایت خواهد کرد./ نامه تمام
 • IR ۰۸:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
  53 9
  من واقعا موندم چرا هنوز حرف از 88 هست باباجان بروید نان ملت را بدید وعض خرابه
  • IR ۱۰:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
   17 0
   فقط نون مونده صادر بشه که اونم بزودی میشه . نمیره برگ درخت
  • مسعود دیپلمات IR ۱۲:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
   7 1
   وضع درست است و نه وعض!
 • IR ۰۸:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
  50 3
  "اگر در نظام ما برای پیروز نشدن اصلاح‌طلبان تقلّب شده است پس آقای حق‌شناس هم‌اکنون در شورای شهر تهران چکار می‌کنند و با چه استدلالی وارد انتخاباتی شدند که معتقد به متقلّب بودن ساز و کار آن هستند؟! "
  • IR ۰۰:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۹
   0 0
   خود محمود اومد گفت من 25 میلیون رای نیاوردم
 • IR ۰۹:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
  49 3
  اگه تقلب شده بود پس تو الان تو شورای شهر چه غلطی میکنی؟ روحانیتونم که دو دوره اس رئیس جمهور هست!
 • IR ۰۹:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
  28 2
  بیکاری شیک هم دلیل داره آقایان بیان برای اون کارهایی که به دلایلی افراد قبولش نمیکنن حقوقشو دو برابر کنن ببینن یهو پر میشه ظرفیتش. یه تومن هم شد حقوق آخه؟
  • IR ۱۳:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
   5 2
   خب محتاج نیستی که قبول نمیکنی رفیق!
 • IR ۰۹:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
  26 12
  احمدی نژاد مرد رفت .احمدی نژاد الان رو بچشسبید که داره میترکونه کشور را . اسمش حسنه
 • IR ۰۹:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
  47 6
  احمدی نژاد حرف واقعا" قشنگی زد: آنقدر قطعنامه بزنید تا قطعنامه دانتان پاره بشه..... حالا مقایسه کنین با دولت بی حال وبی عرضه الان
  • IR ۱۱:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
   3 10
   که البته به یکسال نکشید خودش گفت دلیل مشکلات اقتصادی قطعنامه هاست
 • s IR ۰۹:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
  35 2
  یمشت اسهال طلب
 • IR ۰۹:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
  46 3
  از دادستان محترم تقاضا داریم راجع به ادعای آقای حق شناس که موهم نظام مقدس جمهوری اسلامی است مواخذه کند او باید ثابت کند که چگونه احراز کرده تقلب را و اگر نتوانست ثابت کند به عنوان مجرم صلاحیت نشستن در صندلی شورای شهر را ندارد
  • IR ۱۲:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
   19 0
   نزدیک انتخابات شده دوباره میخان با ادعای تقلب بازار گرمی کنن. دلار 3 تومانی شد 16 تومان یارانه 16 دلاری شد 3 دلار اومدن برا مردم از 88 میگن. چرا کاری از دستتون بر نمیاد نمیکشید کنار و هر انتخابات می افتید وسط؟
  • IR ۱۴:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
   0 0
   موهن درست است.
 • ۰۹:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
  18 10
  ایران چهرمین اقتصاد دنیا و اولین از نظر رفاه عمومی
  • IR ۱۰:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
   9 4
   چی میکشی؟
  • IR ۱۶:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
   2 4
   چی تو ساندیست ریختن بنده خدا؟
 • مجید IR ۰۹:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
  22 1
  منظور حق شناس تقلب در عدم تمکین مدعیان قدرت بود و گرنه مردم به دستگاه اعتماد داشتند سند ش هم این است مدعیان قدرت به به قدرت رسیدند چه انتقامی از قشر متوسط و پایین جامعه گرفتند .....
 • IR ۰۹:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
  13 0
  اینا ادمهاق بی ارزش وبیمقدارند و دنبال هدفی. نا معلوم ...
 • علی IR ۱۰:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
  24 0
  با سلام اصلاح طلبان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را قبول ندارند عجب نظام خوبی داریم که مخالفانش مسولیت دارند حقوقهای نجومی میگیرند و بر علیه نظام هم صحبت میکنند.
 • رهگذر IR ۱۰:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
  27 4
  همه شما در کنار هم چنانچه افکار، بازو ها، مدارک تحصیلی و .... را یکجا جمع کنید ، به اندازه انگشت کوچیکه احمدی نژاد، نه عرضه دارید، نه شعور سیاسی و اجتماعی دارید، نه قدرت اقتصادی دارید و نه هزاران مورد دیگر. واقعاً دیدیم که احمدی نژاد یک تنه همه شما رو آشفته کرده. قسم میخورم که شبها موقع خواب تنها فکر تون اینه که کاری بکنید که کمی مثل احمدی نژاد بشید. تنها موردی که ایشن رو بد کرد اختلاف نظرش با رهبر بود که بیخودی یک سری از دلواپسان گندش کردن و زدن توی سرش. حالا برین آب بریزید اونجایی که میسوزه.
  • اسد IR ۲۲:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
   0 0
   احسن که زدی تو خال
 • IR ۱۱:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
  31 0
  این فتنه گران اصلاح طلب شگردشان همینه، وقتی کم می آورند دنبال اغتشاش و حاشیه می روند. مردک حق ناشناس، شماها عرضه مدیریت کشور ایران را ندارید خب برید همون گوشه ویلاهایتان بتمرگید و خزعبلات ببافید. ملت مستضعف رو شماها مرفهین بی درد در تنگنا قرار داده اید. خجالت بکشید. بسه دیگه اینقدر فریب مردم. اتفاقی برای ایران عزیز بیفتد (با توطئه شماها و آل سعود) یک سانتیمتر امن برایتان نمی گذاریم.
 • IR ۱۱:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
  12 0
  چرا اصلاح طالبان همیشه مدافع غرب بودند
 • علی IR ۱۲:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
  9 0
  با سلام اینها دارن برنامه ریزی می کنند که اگر در انتخابات بعدی شکست بخورند بگویند نظام تقلب کرده لعنت خدا بر منافقان داخلی و خارجی
 • علی IR ۱۲:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
  8 0
  با سلام اینها دارن برنامه ریزی می کنند که اگر در انتخابات بعدی شکست بخورند بگویند نظام تقلب کرده لعنت خدا بر منافقان داخلی و خارجی
 • IR ۱۲:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
  10 1
  از دوستان امنيتي، اطلاعاتي و قضايي خواهش مي كنم با اين فتنه گران و وطن فروشان برخورد كنيد، بايد ثابت كنند كه تقلب شده است و گرنه جرمي بسي سنگين را مرتكب شده اند، بايد تاوانش را بدهند، آقاي احمدي نژاد خيلي خوب براي كشورمان كار مي كرد، و مردم هم دوستش داشتن و از ايشان حمايت مي كردند، مثل رئيسان شما نيستند كه هميشه مملكت را به سمت نابودي و به دشمنان مفت فروختند، حتي آب خوردنشون هم با اجازه كدخدا بود و خواهد بود،
 • مسعود IR ۱۲:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
  10 0
  از قوه قضاییه تقاضا داریم افرادی که تهمت دروغ تقلب بدون سند به نظام می زنند محاکمه و مجازات نماید.
 • IR ۱۲:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
  11 0
  تریبون های کشور دست چه حق نشناس هایی افتاده!
 • IR ۱۲:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
  7 0
  صادقی می خواهد شهدای سرچشمه را بد کند این مصداق پسری است که بدخواه پدرش است. البته علی مطهری را هم اضافه کنید. - روزگار است و هرروز بتر می بینم - دختران را جنگ است با مادر - پسران را بذخواه پدر می بینم
 • مهماندار هواپیما IR ۱۲:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
  9 2
  این نا اقای حق نشناس خودش با رشوه به لیست بی بی سی ملحق شده انوقت دم از دمکراسی می زنه
 • اقبال مهدوی IR ۱۳:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
  9 1
  عباس عبدی ورشکستی سیاسی و خسر دنیا و الاخرت و سر درآخور غرب این شورای شهر حرف درستی زده اینکه فتنه 88چون سرطان است (از نوع بدخیم) شیمی درمانی اثری روی کروبی /میرحسین/ خاتمی بعنوان سران فتنه و سرسپردگان آنان نداشت خودشان با ذلت خواهند مرد
 • DE ۱۳:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
  3 0
  ایران «فرانسه» نیست، اما باید روزی از شمال شهر تهران هم خارج شود.
 • سید رضا IR ۱۳:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
  7 0
  این قوم افسادطلب ! از حالا دارن با ایرادای بنی اسرائیلی ! آتش تهیه برای انتخابات میریزن ! چون تقریبا یقین دارن که ؛ مردم ؛ نه برای مجلس و نه ریاست جمهوری ، بهشون رای نمیدن !!
 • ناشناس IR ۱۴:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
  6 1
  آقا این 3 نفر بالا حق ناشناس نیستند .. فکر کنم هنوز از احمدی نژاد میترسند
 • FR ۱۴:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
  9 1
  درد وبلای احمدی نژاد بخوره توسر امثال شما حق ناشناسان تمامیت خواه ودر عین حال وابسته به دشمنان....
  • BE ۱۵:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
   5 1
   ناخن احمدی نژاد هم نیستند ، توهم زدن بنده خداها
 • امیر IR ۱۴:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
  3 3
  وقتی احمدی نژاد از مهندسی در انتخابات گفت چرا مشرق نشینان ..... گرفته بودن.؟؟؟؟
 • رضا IR ۱۵:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
  3 0
  مشرق اصلا ول کن اصلاح طلبا چی میگن. آدم نا امیدی رو با تمام وجودش در جامعه احساس میکنه اونوقت شما داری از امید حرف میزنی .مرد حسابی کدام امید یک نگاه به قیمت مسکن بنداز .اون از لوازم خانگی اون از کالاهای اساسی و...
 • شهرستانی IR ۱۵:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
  0 0
  فتنه گران اقتصادی در جاهای مختلف نقش آفرینی های متفاوت دارند در میزانس محله کوچه و بازار در میان توده مردم در صحنه دانشگاه ، دانشجویان و مخاطبان به شکل های متنوع تهییج میشوند مثال. استاد با تیپ حزب الهی ریش ، پیرهن بدون یقه تا آخر بسته ، شمرده حرف زدن .. استاد : همسایه ها گزارش دادن مامور آمد با شرمندگی ماهواره را بردند ؛آمد انبار دفترم من در تهران دانشگاه معروف دکتری می خوانم همسرم در دانشگاه معتبر دیگر درس میخواند نمایش ماشین شاسی بلند
 • رضا IR ۱۵:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
  2 9
  شاید تقلب نشده باشد ولی توزیع سیب زمینی و طرفداری چند عضو شورای نگهبان مخصوصا جناب .... از یک کاندیدای خاص قطعا تخلف و سر آغاز و بهانه فتنه بود
  • IR ۱۶:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
   5 1
   فتنه 88 کار کاندیدای شکست خورده سال 84 و فرزندان فتنه گرش بود.
 • میرک IR ۱۵:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
  8 0
  اقای حق شناس که در واقع حق ناشناس هستی به خداوندی خدادرروستای مادوتاخررابشمانمی سپارندببری صحراجهت چرابرعقل وشعورمردم تهران متاسفم .
 • IR ۲۱:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
  0 4
  پس مشرق هم خودش معتقد است که در سال 88 تقلب شده است. اگر جز این بود نظرات ما در پاسخ با حق شناس را منتشر می کرد.
 • IR ۲۲:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۸
  0 0
  دیگه اینقدر کشش ندین.
 • حسین IR ۰۰:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۹
  2 0
  آقای حق شناس ، به قول آقای شریعتمداری در مناظره تلویزیونی در انتخابات ۸۸ دستکم به اندازه ۱۱ میلیون رای تقلب شده بود . چون با شعارهای ارزشی رای جمع کردند و نسخه آمریکائی و اسرائیلی تحویل دادند مثل کسی که سکه طلا پیش فروش می کند و بعد از اینکه پول سکه ها را گرفت ، سکه برنزی تحویل می دهد ، ضمنا شما جزو همان اصلاح طلبانی نیستید که نتانیاهو می گفت بزرگترین سرمایه اسرائیل در ایران هستند ؟...
 • یک دانشجو IR ۰۱:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۹
  1 0
  نمیخام ثابت کنم که حرفای صادقی در مورد دانشگاه درسته چون از هر دانشجویی بپرسه تایید میکنه این موضوع رو... ولی خداییش خبرنگارای مشرق تو این کشور نیستن؟ میشه الآن به من بگی من جوون 23 ساله دانشجوی ارشد که شبا میرم با ماشین اجاره ای آژانس کار میکنم به چی باید امید داشته باشم دقیقا؟ نه کدوم امید؟ کو امید اخه؟ :(
 • فرهاد IR ۰۷:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۹
  0 0
  اگه این حرفهانگین چه جوری خودتون را نشاندهیدبی لیاقتااین موریانها منظور صادقی حق شناس عبدی چیزی ازشون نموده که دست وپا می زنند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس