اعتراضات فرانسه

ایران بارها کشورهای دیگر را از مداخله در امور خود منع کرده، ولی این رویکرد سلبی بازدارنده نبوده است. قرار نیست سکوت وزارت خارجه درباره اعتراضات مردمی در فرانسه بشکند؟

سرویس جهان مشرق- کمتر از یک سال پیش وقوع تظاهرات اعتراض‌آمیز در شهرهای مختلف ایران موجی از واکنش‌ها در کشور را در پی داشت، از جمله از سوی وزارت خارجه فرانسه. حالا اما با وقوع اعتراضات گسترده و برخورد خشونت‌آمیز پلیس فرانسه با آن در شهرهای مختلف آن کشور، سکوت محض هدیه وزارت خارجه ما به فرانسوی‌ها شده است.

اوایل ژانویه ۲۰۱۸ میلادی بود که وزیر خارجه فرانسه از «تعداد قربانیان و بازداشت‌شدگان» در اعتراضات ایران ابراز نگرانی کرد و گفت «حق اعتراضِ آزادانه یکی از حقوق بنیادین است». وی ادامه داد حقوق بشر یکی از اولویت‌های اصلی در گفتگوهای فرانسه با مقامات ایران در هفته‌های بعد خواهد بود.

پاریس در اقدام بعدی، اگر چه نه به صراحت اما به گونه‌ای وانمود کرد که لودریان وزیر خارجه به نشانه اعتراض نسبت به برخورد نیروهای انتظامی ایران با معترضان سفر خود به تهران را به تعویق انداخته است. حتی زمانی که نشست شورای امنیت با موضوع اعتراضات داخلی ایران تشکیل شد، نماینده فرانسه اگر چه تشکیل چنان جلسه‌ای با موضوع داخلیِ یک کشور را که ارتباطی با «تهدید نسبت به صلح و امنیت بین‌المللی» ندارد، اشتباه ارزیابی کرد، اما همزمان گفت «ما از اتفاقات روزهای اخیر در ایران نگرانیم».

حالا در این روزها و در حالی که اعتراضات گسترده مردم فرانسه در شهرهای مختلف آن کشور، دولت را به زانو درآورده و آماده مذاکره کرده است، نه تنها وزیر خارجه ما بلکه سخنگوی وزارت خارجه نیز حاضر نمی‌شود برخورد خشن پلیس با تظاهرات و عدم اعطای مجوز برای تجمع در پاریس و در پایتخت کشوری که «حقوق بشر» یکی از «اولویت‌های اصلی» آن است، محکوم کند. محکومیت پیش‌کش، حتی از ابراز نگرانی نیز خبری نیست و مشخص نیست چنین رویکردی نسبت به دولت‌های اروپایی چگونه با منافع ملی یا اصول سیاست خارجی همخوان است!؟

یورونیوز گزارش داده نانت، تولوز و تارب نیز حالا صحنه اعتراضی است که دو هفته گذشته در پاریس رسانه‌ای شد. وزیر کشور فرانسه گزارش داده که تا کنون نزدیک به ۳۰۰ نفر دستگیر شده و بیش از ۱۰۰ نفر زخمی شده‌اند که یکی از آنها به دلیل ضربه به سرش در کما است. آیا وزارت خارجه منتظر است تا آمریکا موضوع اعتراضات مردم فرانسه را به شورای امنیت ببرد تا حاضر شود چند جمله‌ای نسبت به آن ابراز نگرانی نماید؟

فیلم هجوم چندین پلیسِ فرانسویِ باتوم به دست به یک تظاهرکننده که در حال فرار بود

منابع

https://www.washingtonpost.com/video/world/iran-protests-france-criticizes-us-over-un-meeting/2018/01/06/d7e64c8a-f2f7-11e7-95e3-eff284e71c8d_video.html?utm_term=.252aaccd4f18

https://en.annahar.com/article/724078-france-expresses-concern-over-iran-protests

https://www.timesofisrael.com/liveblog_entry/france-expresses-concern-over-iran-protests

https://www.efe.com/efe/english/world/288-arrested-100-injured-in-paris-yellow-vest-protest/50000262-3830276

https://www.euronews.com/2018/12/01/yellow-vest-protests-close-tunnel-on-french-italian-border

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 16
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 5
 • DE ۰۱:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۳
  50 5
  در اين وزارت خارجه با ظريف هم توش را بايد گل گرفت ،اقلا يك كاري يك صدايي ًاقاي ظريف در بياورد كه بدانيم زنده است.......
  • سروش IR ۱۱:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۳
   0 5
   شما پول نداری بری فرانسه یا کارت نمی افته بروی فرانسه دلیل نمی شود دیگران هم نروند به فرانسه بخاطر اظهارنظر.
  • IR ۱۵:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۳
   1 0
   حواستون باشه لباس پلیسها بی نام و نشونه در فرصت مناسب ممکنه به اسم برخورد پلیس ایران با معترضان جا بزنند مثل نفر برهایی که پارسال در جاده ها مردم در برف مانده را جابجا میکردند هم ممکنه ناگهان سوژه حمله با نفر بر به مردم تعبیر شود
 • IR ۰۶:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۳
  32 3
  اینا نظر بدن!
 • IR ۰۷:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۳
  10 29
  یک نکته: فرانسوی ها به معترضان نمی گویند ضد انقلاب فرانسه و مزدوران غرب آسیا!
  • IR ۰۹:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۳
   24 2
   اول اینکه فرانسه یک کشور انقلابی نیست، و دوماٌ اعتراضات فرانسه از بیرون حمایت نمیشه و کاملا داخلی است...
 • IR ۰۷:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۳
  27 4
  تا وقتی بچه های مسئولین در فرانسه هستند جرات اعتراض به فرانسوی های را ندارند.
 • عادل IR ۰۷:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۳
  25 3
  از وزارت خارجه بیعرضه و فشل چه انتظاری دارید ؟؟؟!!!! متاسفانه وزارت خارجه در سفر سال گذشته به نیجریه ، حتی جویای حال شیخ زکزاکی رهبر شیعیان نیجریه هم نشد ! حال میخواهید برای فرانسوی ها جوش بزند !
 • IR ۰۸:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۳
  24 1
  اگر در ایران یک اتفاق کوچک تر رخ می داد وزرای خارجه اروپا و آمریکا همه جور اظهار نظر می کردند و احساس خطر می کردند و موضوع را به سازمان ملل وشورای امنیت می بردند ولی امروز وزارت امور خارجه ایران جرات اظهار نظر ندارد؟
 • IR ۰۸:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۳
  45 3
  بابا ظریف با اروپایی ها و امریکایی ها حق نان و نمک داره انتظار نداشته باشید برای ایران کاری بکنه. هر چی باشه توی ناف امریکا بزرگ شده.
 • جهان IR ۰۸:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۳
  17 2
  غرب زده از کتک خوردن از غربیها هم لذت می بردخودتحقیری تا این حد ؟
 • ناشناس IR ۰۸:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۳
  11 1
  وزارت خارجه رو چه به این حرفها ،میترسن اگه حرفی بزنند اربابان غربیشون ازشون دلخور بشن
 • IR ۰۸:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۳
  0 4
  ترس ندارن فرانسه مثه سوریه بشه
 • IR ۰۹:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۳
  7 2
  ظریف فقط مقداری زبان بلد است، و مثل وزیر نقاش به همین دلیل وزیر شده است و گرنه از سیاست چیزی نمیداند.
 • IR ۰۹:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۳
  10 0
  وزارت خارجه نان را به نرخ روز میخورد
 • بهرام IR ۱۵:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۹
  0 0
  بابا شهروند ایران را تو آون کشورها می گیرند این وزارت فشل که از دولتی فشل تر برآمده خفه خون می گیرد این که جای خودش دارد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس