عربستان ماهواره

آمارها نشان می‌دهد سرمایه‌گذاری در فضا، سودآوری بسیار بالایی را در درازمدت و کوتاه مدت برای کشورها به دنبال دارد و نه تنها کشورهای توسعه یافته، بلکه درحال‌توسعه نیز در این عرصه سرمایه‌گذاری کرده اند.

به گزارش سرویس دفاع و امنیت مشرق، در همین ایامی که کم کم شنیدن خبری از دستاوردهای جدید فضایی کشورمان و اقدامی عملی برای توسعه این فناوری استراتژیک و در عین حال درآمدزا از سوی مسئولان دولتی، به آرزویی تبدیل شده، کشورهای حاشیه خلیج فارس و آسیای میانه به سرعت در حال جذب متخصصان کشورهای مختلف از جمله ایران هستند و فعالیت های خود در این حوزه را گسترش می دهند. در این میان کشورهای حاشیه خلیج فارس همچون قطر، عربستان سعودی و امارات متحده عربی از یک طرف، ترکیه از یک سو و قزاقستان و ازبکستان هم از طرف دیگر در اطراف کشورمان حضور دارند و در اشکال مختلف برنامه خود را در بخش فضایی پیش می برند.

البته در همین ایام که خبری از دستاوردها و اقدامات واقعی و زیربنایی برای توسعه و تحرک صنعت فضایی کشورمان دیده و شنیده نمی شود، مرتضی براری، رئیس سازمان فضایی ایران خبر داده که "به منظور جذب توریست قصد داریم در برخی از نقاط کشور نظیر تپه مریخی دامغان، دره ستارگان قشم و گندم بریانک کرمان پارک گردشگری فضایی ایجاد کنیم. "؛ گویی صنعت فضایی جمهوری اسلامی در حد موزه و پارک و چند ماکت و بازدید تکراری از فعالیت های آزمایشگاههای خلاصه شده است و بیش از این، انتظاری بیهوده است.

عربستان سعودی؛ قلب فناوری در شهرک علمی فناوری شاه عبدالعزیز

عربستان سعودی از جمله کشورهایی است که سابقه خریداری و داشتن ماهواره های مختلف ارتباطی، مخابراتی و تصویر برداری را از چند دهه پیش داشته اما در سالهای اخیر روند متفاوتی در این کشور پیش گرفته شده و مسئله توسعه توان داخلی در طراحی و ساخت ماهواره مد نظر مسئولان ریاض قرار گرفته و هزینه های سنگینی نیز در این بخش توسط حکومت سعودی تقبل شده است.

عربستان سعودی در حال حاضر دو ماهواره سنجش از راه دور با قابلیت تصویر برداری از سطح زمین را در شهرک علمی فناوری شاه عبدالعزیز به وسیله مهندسان و دانشمندان سعودی ساخته شده را آماده پرتاب کرده و در ماه جاری میلادی، هنوز تاریخ دقیق پرتاب مشخص نشده است و مقرر شده دو ماهواره Saudi Sat ۵A و Saudi Sat ۵B توسط چین به فضا پرتاب می شوند. این ماهواره ها هر کدام به دو دوربین با کیفیت بالا مجهز شده اند و برای موسسات مختلف دولت سعودی از نقاط گوناگون زمین تصویر تهیه می کنند. وزن این ماهواره ها ۲۰۰ کیلوگرم است و از باتری و صفحات خورشیدی برای تامین توان خود استفاده می کند. درباره میزان کیفیت تصویر برداری دقیق دوربین های نصب شده بر روی این دو ماهواره خبر خاصی منتشر نشده است.

متخصصان سعودی در کنار یکی از ماهواره های Saudi Sat ۵

باید به این نکته مهم اشاره کرد که شهرک علمی فناوری شاه عبدالعزیز به قلب فناوری در عربستان سعودی بدل شده و پروژه های بسیار مختلف علمی در حوزه های گوناگون از هوافضا تا تحقیقات در زمینه انرژی های نو و علوم زیستی و مطالعات در حوزه DNA نیز در این مرکز جریان دارد.

در همین زمینه بیشتر بخوانید:

روز از پرتاب آخرین ماهواره ایرانی گذشت/ رمزگشایی اینستاگرام روحانی از اتفاقی مبهم در برنامه فضایی کشور!

شاهکار جدید مسئولان دولتی با رونمایی از «ایرانست» / انتقال تراکنش‌های بانکی و اطلاعات جایگاههای سوخت توسط ماهواره‌ای با مالکیت عربستان و امارات

امارات متحده عربی؛ از پرتاب اولین ماهواره بومی تا پرتاب اولین ماهواره دانشجویی

بدون شک در بین کل کشورهای عربی، می توان از امارات متحده عربی به عنوان با برنامه ترین کشور در حوزه تربیت متخصص و توسعه زیرساخت های علمی نام برد. این شیخ نشین حاشیه جنوبی خلیج فارس برنامه های بسیار بلند پروازانه و سنگینی را خصوصا در بخش فضایی برای خود تعریف کرده است و حتی قصد دارد تا سال ۲۱۱۷ میلادی در مریخ کلونی های انسانی نیز تشکیل بدهد!

ماکت ماهواره دانشجویی MYSAT-۱

ماهواره KhalifaSat به عنوان اولین ماهواره که به صورت بومی در امارات و توسط دانشمندان و مهندسان این کشور طراحی و ساخته شده بود از ژاپن با موفقیت به فضا پرتاب شده و در مدار کره زمین قرار گرفت. اما دیگر ماهواره ساخت امارات که در همین روزهای اخیر به فضا پرتاب خواهد شد MYSAT-۱ نام دارد و توسط ۲۰ نفر از دانشجویان دانشگاه خلیفه در ابوظبی طراحی و ساخته شده است. این ماهواره که کمتر از ۱ کیلوگرم وزن دارد بعد از پرتاب به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل شده و در آنجا مجموعه آزمایش هایی بر روی آن صورت می گیرد و سپس برای مدتی نیز در مدار زمین به گردش خواهد پرداخت.

قطر؛ پرتاب ماهواره سهیل ۲ به فضا

در اولین روز هفته نیز دومین ماهواره مخابراتی قطر با نام 'سهیل ۲' از طریق موشک ماهواره بر ' فالکون ۹ ' در تاسیسات اسپیس ایکس (spaceX) واقع در مرکز فضایی جان اف کندی در کیپ کاناورال ایالت فلوریدای آمریکا به فضا پرتاب شد. این ماهواره مکمل ماهواره 'سهیل ۱' و در ساخت آن جدیدترین فنآوری های روز به کار رفته است. این گزارش می افزاید : قرارداد ساخت ماهواره سهیل ۲ در سال ۲۰۱۴ میلادی با شرکت میتسوبیشی ژاپن به امضا رسید. در مراسم پرتاب این ماهواره 'خالد العطیه ' معاون نخست وزیر و وزیر دفاع قطر حضور داشت.

'سهیل ۱' به عنوان نخستین ماهواره قطر از 'پایگاه فضایی اروپا' در شهر 'کورو' واقع در گویان فرانسه در شمال آمریکای جنوبی و به وسیله ماهواره بر 'آریان ۵ 'اوت سال ۲۰۱۳ (شهریور ۹۲) به فضا پرتاب شد و همزمان با روز ملی این کشور (۱۸ دسامبر) فعالیت خود را آغاز کرد. ماهواره 'سهیل ۱' که با همکاری شرکت فرانسوی 'یوتل ست' راه اندازی شد، دارای هشت فرکانس است و ظرفیت پخش ۱۴۰ شبکه تلویزیونی با کیفیت معمولی (SD ) و ۳۰ شبکه دیگر با کیفیت بالا (HD ) را دارد.

ترکیه؛ بومی سازی ماهواره بر ها در دستور کار

در منطقه ما در ابتدا رژیم صهیونیستی و سپس جمهوری اسلامی ایران به توانایی پرتاب ماهواره به فضا رسیدند و به نظر می رسد ترکیه بازیگر جدید منطقه در این بخش خواهد بود. روز ۱۴ آبان ماه روزنامه دیلی صباح ترکیه از موافقت بین دولت این کشور و شرکت Roketsan برای طراحی و ساخت ماهواره بر خبر داد. این شرکت ترکیه ای متعهد شده تا برای دهه آینده میلادی زیرساخت های لازم برای پرتاب ماهواره های با وزن ۱۰۰ کیلوگرم و کمتر تا ارتفاع ۴۰۰ کیلومتری از سطح زمین را فراهم کند.

طراحی و ساخت راکت ماهواره بر و همچنین تاسیسات لازم برای ساخت و انجام آزمایش های لازم بر روی این ماهواره ها از جمله مفاد این قرارداد به شمار می آید.

قزاقستان؛ تلاش برای توسعه بومی ماهواره سازی

کشورهای عضو شوروی سابق هر کدام به نوعی و تا حدودی از دانش فضایی مربوط به دوران قبل از فروپاشی بهره برده بودند ولی پس از سال ۱۹۹۱ میلادی بسیاری از این کشورها در شرایط دشوار سیاسی و اقتصادی تقریبا این گونه برنامه ها را کنار گذاشتند. در سالهای اخیر اما با بهبود پیدا کردن شرایط اقتصادی و ثبات سیاسی در برخی از این کشورها پروژه های علمی خصوصا در بحث فضایی دوباره به جریان افتاده است. قزاقستان اقدام به فرستادن تعدادی از دانشمندان و مهندسان خود به کشورهای خارجی کرده و سعی کرده است با استفاده از نیروهای آموزش دیده خود صنعت فضایی را توسعه بدهد. کارشناسان این کشور بیشتر به روسیه و اروپا اعزام شدند و بعد از اتمام آموزش ها در قزاقستان مشغول به فعالیت شدند.

نمونه گرافیکی از ماهواره KazSTSAT

در حال حاضر دو ماهواره ساخته شده توسط قزاقها آماده پرتاب است که به زودی و در تاریخ ۱۹ نوامبر از آمریکا و توسط شرکت اسپیس ایکس با هزینه ای در حدود ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار به فضا پرتاب می شود. یکی از این ماهواره ها KazSTSAT نام دارد که بیشتر در بخش سنجش از دور برای کمک به توسعه بخش کشاورزی و کنترل منابع آبی به کار خواهد رفت و دیگری ماهواره کوچک KazSciSat-۱ است که برای اندازه گیری میدان مغناطیسی دور کره زمین برای مطالعات دانشمندان قزاقستانی به کار خواهد رفت.

ازبکستان به دنبال همکاری با صاحبان فناوری

ازبکستان از دیگر کشورهای عضو اتحاد جماهیر شوروی سابق نیز اخیرا فعالیت های خود را برای توسعه توان فضایی آغاز کرده است و اخیرا با شرکت فرانسوی - ایتالیایی Thales Alenia برای توسعه توانایی های فضایی خود به توافق رسیده است. این شرکت با طرف ازبک به توافق رسیده است تا تاسیسات لازم در این کشور را احداث کرده و به آموزش نیروهای لازم در ازبکستان برای توسعه توانایی های فضایی بپردازد. در عین حال ازبک ها با روسیه نیز به مذاکره پرداخته و با این کشور صاحب سبک در بخش فضایی نیز به توافقاتی در زمینه ماهواره های سنجش از دور و رهگیری زباله های فضایی دست پیدا کردند.

بازدید هیئت ازبک از تاسیسات شرکت Thales Alenia

یادمان نرود تمامی دستاوردهای فضایی در سالهای گذشته، در دوران تحریم ها به دست آمد لذا نمی توان این کم تحرکی را به این موارد ربط داد. علاوه بر آن، در اسناد بالادستی کشور، تاکیدات مقام معظم رهبری، برنامه های دولت ها و حوزه های قانونگذاری، موضوع اهمیت دستیابی به فناوری فضایی و استفاده از توانمندیهای داخلی این بخش دیده می شود و بر لزوم بهره گیری از کاربردهای آن تاکید شده اما احساس خوب و دل سپردن به وعده ها و تکرارها در این حوزه، کم کم به رویا تبدیل می شود. زمان زیادی تا دهه فجر و افزایش انتظارها برای انجام اقدامی عملی و واقعی برای پیشبرد صنعت فضایی کشورمان باقی نمانده و بی خبری و بی استفاده ماندن ظرفیت های فراوان در این حوزه همچون پایگاه جدید پرتاب ماهواره برهای کشورمان، بیش از آنکه مفهوم مدیریت ناصحیح و بی توجهی به ظرفیت ها را جلوه گر سازد، توافقات و ترس های ناپیدا را عیان می سازد؛ همان ترس هایی که ماهواره بر ایرانی را از سوی سکو، به پستو برد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 104
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 14
 • IR ۲۳:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۶
  روحانی و کابینه زوار در رفته اش ..هایی کردند که تا سالها بعد ملت ایران از آنها رنج خواهد برد
  • تهرانی IR ۰۸:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
   65 9
   احساس قوی دارم غربیان آتوهای مهمی از برخی مسئولین خصوصا سیاسیت خارجی ما دارند که توانستند با تهدید افشای این آتوها از آنها اخاذی سیاسی کنند در برجام و فتف . تا حدی که برخی از این مسئولین حاضرشدند حتی خودشان و کشورشان را متهم به تروریسم و پولشویی کنند تا به هر نحوی برجام یا فتف امضاشود. حالا چه آتوهایی از آنها دارند خدا میداند
  • IR ۱۹:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
   7 19
   افرین به مشرق
 • ۲۳:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۶
  92 10
  ضرباتی که نفوذ به صنعت فضایی ما زد و به تعطیلی کامل کشاند، با بمباران سایتهای فضایی هم ممکن نبود
  • IR ۱۰:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
   23 3
   دلیل بسیاری از مشکلات نبود مجلس ناظر و کارامد است . اختیارات مجلس در ایران از رهبری و ولی فقیه هم بالاتر است. مجلس خبرگان حق نظارت و حتی عزل رهبری را دارد. اما اگر مجلس خطا یا فساد کرد نظارت بالادستی و امکان انحلال وجود ندارد. درحالیکه در کشورهای غربی و دموکراتیک هم ملکه یا پادشاه یا رییس جمهور اماکن انحلال مجلس و انتخابات زود هنگام را بدلیل ناکارامدی یا فساد را دارد. اما اینجا نظام و مردم باید ناکارامدی و رانتی شدن مجلس را 4سال تحمل کند تا تمام شود؟ با این رهاشدگی مجلس چه باید کرد؟
 • US ۲۳:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۶
  15 48
  درامد بالای فعالیت های فضایی ؟
  • IR ۰۹:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
   26 52
   اونا اقتصادشون خوبه شما اول اقتصاد و بیکاری و تورم برای دهه 60 و 70 درست کن بعد برو از این کارها بکن وگرنه چیزی جز اهداف تبلیغاتی و ... نخواهد داشت. ما حسدت نیازهای اولیه چون شغل و ... رو میخوریم اینا پیشکش
  • به IR ۰۹:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷ IR ۱۹:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
   18 11
   لابد وضع اقتصاد آمریکا با سی میلیون گرسنه و بی خانمان و یا وضع هند با صد میلیون خیابان خواب خیلی خوب است. در مورد عربستان و امارات هم دروغ شنیده ای. دو تا کوچه برو دورتر از هتلهای مکه و جده تا بفهمی فقر یعنی چه.
 • محمد IR ۲۳:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۶
  76 5
  اینا چیه اولویت برگزاری کنسرت و ورود زنان به ورزشگاه هست برا پرتاب ماهوار تا چند سال دیگه کافیه به امارات یا ترکیه التماس کنیم ای متحجرهای عقب افتاده :)
  • IR ۱۳:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
   19 54
   اتفاقا انگار برا شما اولویت عدم برگزاری کنسرت عدم شادی عدم حضور زنان در ورزشگاه و .... هست که به شدت مسخره هست رد این حقوق اولیه. شما با بدیهیات مشکل داری میخواین ما رو ببرین به عهد جاهلیت شما رو چه به اینده چه به فضا!! شما با این مسخره بازی ها فقط دنبال زمان هستین و انحراف افکار
  • SE ۱۸:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
   8 3
   واردات مدیر اولویت جدیدشونه
  • IR ۰۰:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۸
   7 3
   زمان جاهلیت زنان حضور داشتنذبرای بهره های مردان برای همین ی سری احمقها نمیرفتن روی تربیت دختراشون کار کنن وفقط با توجه به غیرتی که روی اطرافیانشون داشتن و حماقت و قساوت زنده به گورشون میکردند حالا اگه زنان رو بکشیم به سمت لذت های مردها آزادیه؟ یا داریم به سمت جاهلیت پیش میریم
 • IR ۲۳:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۶
  65 14
  اگر متوقف نکرده بودن بخاطر ترس از کدخدا الان کجا بودیم :( . بلایی اصلاحات سر اقتصاد و فرهنگ و علم ایران اوورد که مغول نیاوورده بود
 • IR ۲۳:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۶
  16 28
  خوب وقتی امارت دانشگاه های معتبری همچون هاروارد و غیره را می آورد توی پارک علم دبی توقع داری خروجی اش چه بشود؟
  • احمد IR ۱۳:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
   7 3
   ما برای ماهواره ساختن، لازم نداشتیم دانشگاه خارجی بیاریم برامون بسازه. فقط اجازه لازم داشتیم. این تفکر استعمارزده و کاسه لیس هست که باید کنار گذاشته بشه.
 • هموطن IR ۲۳:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۶
  58 4
  یکی دیگر از کرامات اقای روحانی غیر از طلا و سکه و ارز خواباندن برنامه فضایی کشورمان است.
 • IR ۰۰:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  24 56
  دلت واسه کشتن بچه میمون ها تنگ شده ظاهرا
  • IR ۰۸:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
   36 16
   احمق های دیسکو پرستی مثل تو نمی فهمن
  • IR ۰۹:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
   27 21
   تو نترس. اتفاقا یکی از دلایل ساخت موشک حفاظت از ملت ایران است اعم از ترسوهایی چون شما یا بچه ها و شجاعان.
  • IR ۰۹:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
   28 15
   اگه اون میمون مرده بود که تو الان اینجا نبودی! افتخار کن پدرت فضانورد بوده!
  • IR ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
   16 4
   شما در دیسکو مواظب باش با شراب تقلبی نمیری غصه میمون را نخور
  • IR ۱۲:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
   7 3
   فعلا با تو کاری نداریم ، تو رو گذاشتیم برای تحقیقات در آزمایشگاه خیالت راحت
  • IR ۱۲:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
   11 3
   مطمئن باش نمی میری
  • IR ۱۴:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
   4 5
   تو نترس! هنوز ما هستیم که حاضریم برای علم جان هم بدهیم!
 • US ۰۰:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  43 5
  کشورهای عربی میدن ماهواره ها رو چین یا ژاپن یا کره جنوبی پرتاب میکنه اما ما ماهواره هامون رو خودمون پرتاب کردیم و میکنیم..متاسفانه در این دولت به دلیل ترس از آمریکا و اروپایی ها این فرایند بخاطر کاغذپاره ای به نام برجام بسیار کند پیش میره طوریکه میشه گفت تعطیل شده.سال گذشته مثلا ماهواره بر سیمرغ رو استفاده کردیم بلافاصله بردنمون به شورای امنیت که اونجا روسیه بدادمون رسید و این ترسی شد در این دولت. امید وارم در این حوزه جا نمونیم که بعدا حسرت کشورهای عربی رو بخوریم
 • ES ۰۱:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  43 2
  رئیس جمهوری که به قول خودش حقوقدان است و هیچ درکی از مهندسی و تکنولوژی‌های مدرن و اثرات اقتصادی و رفاهی و.. آنها ندارد، و به نصیحت متخصصین هم توجه نمی‌کند بهتر از این نمی‌شود.
  • IR ۰۹:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
   15 2
   تو رو خدا حرفم رو توهین فرض نکنید، ولی من فکر می کنم علوم انسانی یعنی فقط تکنیک های حرف زدن و عملیات روانی. دقیقاً برعکس مهندسی! هیچ لذتی بالاتر از کار عملیاتی نیست زمانی که شما خودت چیزی رو با دست خودت می سازی و هویت می بخشی، هیچ مهندسی طاقت دروس نظری رو نداره!!!!
 • IR ۰۲:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  35 2
  مسئولان دولت در بحث حقوق های نجومی پیشرفت های چشمگیری داشتند رتبه اول نجوم در بخش حقوق، اضافه کار، مزایا، حق ماموریت های یواشکی و حق الپاداش از سفره انقلاب و .... تمام اجناس سه الی چهار برابر گران شده ولی یارانه همچنان همان 45 هزار تومان ای مردم ایران آیا یادتان هست که قیمت ارز لحظه ای تغییر میکرد !!! انتخابات 96
  • IR ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
   8 8
   احسنت
 • US ۰۴:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  32 2
  تعطیلی برنامه فضایی نه بخاطر ترس است نه سوء مدیریت، بلکه بخاطر سوء نیت است و خباثت و خیانت!
 • شایان GB ۰۴:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  11 7
  روحانی مچکریم.!
 • یک بنده خدا IR ۰۵:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  4 21
  سلام. درسته که برنامه فضایی ایران توی این دولت افول کرده اما انصافا توان بومی ایران در حوزه فضایی با کدام یک از این کشور ها که گفتید قابل مقایسه است
  • IR ۰۸:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
   12 1
   منظور همان افول است، جایی که باید باشیم ولی نیستیم
  • IR ۰۹:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
   13 0
   خدا رو شکر دستشون به تنها نقطه قوت ما یعنی موشک های ماهواره بر نرسید، غیر از این بود باید عزا می گرفتیم!
  • IR ۰۹:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
   8 0
   خدا رو شکر دستشون به تنها نقطه قوت ما یعنی موشک های ماهواره بر نرسید، غیر از این بود باید عزا می گرفتیم!
 • IR ۰۷:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  34 5
  خاک تو سر ایران و ایرانی شد با دولت روحانی
  • IR ۱۲:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
   3 3
   لطفا مودبانه صحبت کن ...
 • IR ۰۷:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  18 12
  با شهادت حسن مقدم متاسفانه بسیاری از برنامه های ایران متوقف شد در زمان حیات هم به ایشان زیاد گیر میدادند
  • اسدی IR ۱۸:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
   4 4
   لعنت به هر چی انسان خیانتکار و خود فروخته است مرگ بر این افراد ضد دین و ضد ایمان کار ایران تمام است
 • IR ۰۷:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  30 2
  اثرات خودفروختگیو مزدوری .همه اینو میدونن اما جرئت اظهارشوندارن حتی جرئت انتشار نظردیگرانو دراینمورد. واینکه نمیتونن اظهاریا منتشرکنن اثرچیست .. ایاترسست یا.........اگه اینا درراس کارنبودن الان ماهم گلوناسی .جی پی اسی..............درفضا داشتیم وموشکامون بایه متر خطا هدفو میزد.دردوربردترین=5500کیلومتر
 • IR ۰۷:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  27 3
  با حذف احمدی نژاد شروع شد همو که شما در حذفش تمام سعیتان را کردید. پس عواقبش را هم بپذیرید.
 • IR ۰۷:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  22 1
  خاك بر سرشون كه از ترس كدخدا اين كارو كردن
 • IR ۰۷:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  18 0
  خیانت
 • IR ۰۸:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  31 1
  حسن الملوک قجری ایران رو به 100 سال قبل برده توی این 5 سال
 • IR ۰۸:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  19 6
  خدا لعنت کند کسانی را که ترس خود را به همه ملت نسبت می دهند
 • IR ۰۸:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  5 9
  چرا اصول امنیتی رو رعایت نمیکنید در این عکسها نباید چهره افراد مشخص بشه
  • IR ۰۹:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
   13 0
   اسکول جان اون عکس درباره ی عربستانه
 • محمد IR ۰۸:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  20 0
  مهم اینه که ما به تعهدات برجام پایبند هستیم اصلا ما تا روز قیامت پای برجام آقا حسن می مونیم تو این 5 ساله 5 تا ایرباس گرفتیم ، یعنی سالی یکی ، بده ؟ یه لباس فضانوردی تنمون میکنیم میشینیم توش برجام رو هم لول می کنیم یه گرد سفید هم می کنیم تو دماغمون میریم فضا
 • IR ۰۸:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  10 0
  اینها رابطشون با غرب خوبه کمکشون میکنه و البته به علم نوین توجه ویژه دارند و شایسته هارودبعنوان وزیر و مدیر انتخاب میکنند و فقط شایسته سالاری رابطه و سهمیه و رانت و جناحی و ...نیست
 • IR ۰۸:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  10 6
  شایسته هارودبعنوان وزیر و مدیر انتخاب میکنند ملت ایران خخخخخخخخخخ
 • سید IR ۰۸:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  37 0
  در دوره احمدی نژاد با همه انتقاداتی که به بعضی از رفتارهای او بود اما در زمینه های مختلف علمی به واسطه شجاعت ذاتیش و اینکه در یک محیط آکادمیک و علمی رشد یافته بود و ارزش دانش را می دانست، کشورمان پیشرفت های محسوسی داشت اما اینک ما با یک دولت شاه سلطان حسینی طرفیم که مخالفینش را دلواپس می داند و حامیان و خودشان را خاطرجمع، و داریم به انتهای صف کشورها در منطقه از لحاظ علم منتقل می شویم!
 • ناشناس IR ۰۸:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  3 1
  آن دیگرش گفت از این در گذر /// جور ملک بین و بر آن غم مخور.... گر ملک اینست نه بس روزگار //// زین ده ویران دهمت صد هزار.....
 • IR ۰۸:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  15 4
  خدا انی دولت لنعت کنه که یه مودم هر روز یه قیمت هیچ کاری نمیتنونن بکنن خدا بگم اصولگرا چی بشن که انقد بهانه های الکی مثل ورزشگاه دادن به اینا که به راحتی میان رئیس میشن
  • حسن IR ۱۰:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
   5 0
   هنوز خوب بلد نیستی فارسی بنویسی اسرائیلی، الکی پای اصولگرا ها رو به میدون اصلاح طلب ها نکش.
  • IR ۲۲:۱۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
   0 0
   یه مزدور اجنبی!
 • هادی AE ۰۸:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  4 11
  مشرق جان اینکه در فناوری فضایی مسئله هست شکی نیست اما ای کاش همه جانبه نگاه می کردی، همون دبی داره شهر فضایی مریخ را که در خاور میانه منحصر بفرده با هزینه هنگفتی میسازه. و یک قطب علمی و تفریحی با زمینه مریخ را داره ایجاد می کنه
  • IR ۱۰:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
   6 2
   بیسواد شهر مریخی چه ارتباطی با حوزه فضایی داره؟ این موضوع مرتبط با حوزه گردشگری هست.. ایا تاسیس شهر مریخی در راستای چشم انداز برنامه های فضایی ما هست؟ایا قرار ما انسان به مریخ بفرستیم؟رامسر از همه شهرهای ایران از نظر داشتن شرایط محیطی بیشتر شبیه مریخ هست... این خبر کذب هست و براساس این خبر کذب، بودجه فضایی در این حوزه ها داره مصرف میشه، با یک جستجوی ساده در اینترنت متوجه میشید این افراد دارن شیادی میکنند، شما در سایت ناسا و گوگل...هرجای دیگه جستجو کنید همچین خبری رو نمیبینید http://www.irna.ir/semnan/fa/News/83096160
 • IR ۰۸:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  17 7
  خدایا این دوران ذلت کی تموم میشه؟
 • IR ۰۸:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  11 3
  خاک بر سر این دولت که در همه زمینه ها گند زده
 • محسن IR ۰۹:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  8 0
  بازگشت به عقب در حوزه فضایی لکه ننگی است برای مدعیان اصلاحات و دولت وابسته این جریان سیاسی و گروه گارگزاران که افکار عمومی را فریب میدهند .
 • IR ۰۹:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  7 0
  گویی صنعت فضایی جمهوری اسلامی در حد موزه و پارک و چند ماکت و بازدید تکراری از فعالیت های آزمایشگاههای خلاصه شده است و بیش از این، انتظاری بیهوده است.
 • IR ۰۹:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  8 0
  اگر خیلی سختت شده، من برای علم حاضرم جانم رو هم بدهم. وقتی پای آبرویِ مردمم و سرزمینم هست، همه چیز فدای اینها.
 • IR ۰۹:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  4 8
  هر روز شکست جدیدی برای جمهوری اسلامی.... درود بر NPT و CFT و FATF و برجام
 • IR ۱۰:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  9 7
  خداوند متعال کسانی را که به صنعت فضایی ما ضربه زدند را هر کی هست لعنت کند!
 • IR ۱۰:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  5 0
  مطالب خوبی در حوزه فضایی هست دوستانی که مایل هستند میتونند استفاده کنند
 • IR ۱۰:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  1 0
  خوبه عربستان روببینید
 • IR ۱۰:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  13 26
  این همسایه هایی که شما میگی اول کاری کردن که داشتن خونه و ماشین و یک زندگی نرمال رو به بالا در اونها برای نود درصد مردمشون سهل الوصوله بعد رفتن سراغ بحث فضائی شماها هم اول از همه معیشت و کار و بار ملت رو سکه کنید اونوقت عزم فتح مریخ داشته باشید!
  • IR ۱۰:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
   4 3
   پاکستان مثلا؟
  • IR ۱۱:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
   10 6
   دهنتو ببند نفهم جان
  • سامان IR ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
   10 8
   اینایی که فقط اقتصاد اقتصاد می کنن مشخص هست که اندکی مطالعه هم درباره صنعت فضایی و اثرات مستقیم و غیر مستقیم آن بر روی اقتصاد و معیشت مردم ندارند ! یک قلمش وابستگی صدا و سیما به ماهواره خارجی که هم باید پول قابل توجهی بپردازد برای دسترسی ( طرف مقابل از انی طریق درآمدزایی می کند ) و هر موقع هم که دلش خواست به بهانه مختلف ارتباط ما را قطع می کند ! یک قلم دیگر هواشناسی ، علارغم دادن پول به طرف خارجی برای گرفتن اطلاعات ماهواره های هواشناسیشون درباره ایران ، چرا پیش بینی های سازمان هواشناسی دقیق و درست نیست در حد عدم پیش بینی اون طوفان چند سال پیش تهران ؟! چون اطلاعات بر خط و آنلاین هواشناسی از طریق اطلاعات ماهواره ای نداریم .... ماهواره که برای ما نیست که کلا روی فضای ایران متمرکز باشه که اطلاعت برخط بده به ما برای پیش بینی دقیق تر ! یک قلم دیگرش نام ببرم که باشد عدم وجود ارتباط امن تیم شاهکار برجام با کشور بود در زمان مذاکرات که داستان شده بود به دلیل نداشتن ماهواره ارتباطی ! دیگر در آمدزایی از طریق پرتاب ماهواره دیگران و ساخت ماهواره برای دیگران و خدمت رسانی ماهواره ای ارتباطی و هواشناسی وووووو بکنار
  • کراکسیماتور IR ۱۳:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
   14 0
   تا حالا اسم کشور هند به گوشت خورده که مستراح هم ندارند اکثر مردمش ، ولی وطن فروش نیستن و به کشورشان غیرت دارند، بحث پیشرفت اگر نباشد به دنبال آن سیر کردن شکم هم از بین میرود اگه صنعت فضایی رشد کنه کنارش هم ایجاد اشتغال میکنه چرا که زنجیروار به مباحث دیگه هم مرتبط میشه
 • IR ۱۱:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  6 7
  واقعا این اصلاح طلب ها مایه شرمساری هستند.
 • ح IR ۱۱:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  7 3
  دولت بی تدبیر دولت بی عرضه دولت ترسو که همه چیز مملکت را بند برجام بی خاصیت کرده است
 • علی IR ۱۱:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  5 0
  اینها در کار جاری مملکت مانده اند حال چه انتظار در برنامه های فضایی
 • بدبخت IR ۱۱:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  0 5
  نه تنها آمريکا بلکه کل کشورهاي جهان هيچ غلطي نميتوانند بکنند.
 • IR ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  6 0
  علم توایران بی حرمت شده الان خیلی از نخبه های ما هستند که وضعیت علمی خوبی دارن اما چون زیرساختی برای بکار گیری این علم وجود نداره واراده ای برای تغییر شرایط وجود نداره خیلی از این جوونا رو به کار هایی اوردند که فقط میشه گفت یه نوع استعداد کشیه.
 • IR ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  1 3
  بیسواد شهر مریخی چه ارتباطی با حوزه فضایی داره؟ این موضوع مرتبط با حوزه گردشگری هست.. ایا تاسیس شهر مریخی در راستای چشم انداز برنامه های فضایی ما هست؟ایا قرار ما انسان به مریخ بفرستیم؟رامسر از همه شهرهای ایران از نظر داشتن شرایط محیطی بیشتر شبیه مریخ هست... این خبر کذب هست و براساس این خبر کذب، بودجه فضایی در این حوزه ها داره مصرف میشه، با یک جستجوی ساده در اینترنت متوجه میشید این افراد دارن شیادی میکنند، شما در سایت ناسا و گوگل...هرجای دیگه جستجو کنید همچین خبری رو نمیبینید
 • IR ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  5 7
  وقتی به دولت ترسو رای میدیم وضع کشورمون این میشه
 • IR ۱۱:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  0 5
  باز هم مشرق نظر من را سانسور کرد. جزء اون 9 نفر هستم. چون فقط تناقضات این گزارش را نوشته بودم
 • IR ۱۱:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  1 8
  تمام این کشورها روابط خوبی با کشورهای قدرتمند دارن و هیچکدام هم مثل ما تحریم و تحت فشار نیستند.تا وقتیکه بخاطر شعار زدگی احساسی و فحش دادن به این و آن در روابط با کشورهت دچار اشکال هستیم هیچ وقت نمیتوانیم فن آوری گرانقیت نجومی را آنهم با این وضعیت فلاکت بار اقتصادی وارد و استفاده کنیم.
  • احمد IR ۱۳:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
   2 0
   هر چی تو این کشور ساخته شده با همین شعارها ساخته شده. وگرنه فارغ التحصیل ها و دکترها و مهندسها و دانشگاههای کشورها تحریم نشده دوروبر تا حالا چی بیرون دادن؟! ایران چند میلیون تحصیل کرده در داخل و خارج ایران داره. اینا قبل از انقلاب کجا بودن؟ تحصیل کرده های سعودی و اماراتی و مصری و اردنی کجان؟! دستاوردهای اونها چی بوده؟!
 • محمود IR ۱۲:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  4 0
  ظاهرا در قسمتهای محرمانه برجام متعهد شدن ماهواره نفرستن فضا
 • IR ۱۲:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  8 2
  مرگ پدر و فرزند ۶ ساله‌اش بدلیل گرسنگی در بندر انزلی خداوند مشرق را در همین دنیال و اخرت هم عذاب شدید بدهد
  • SE ۱۸:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
   2 0
   خداوند وزیر و وکیل و مدیر ناکارمد و دزد و رانت خوار و خائن را به عذاب ابدی گرفتار کند که مسبب همه ویرانیها و کاستیها هستند
 • IR ۱۲:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  8 9
  ما فعلا تو پوشك پچه گير كرديم
 • کراکسیماتور IR ۱۳:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  7 7
  مشرق باز اسم فضایی رو آوردی و قلبمان درد گرفت تا اصلاحطلبان و فرزندان لیبرال از کشور دیپورت نشوند اوضاع همین است
 • IR ۱۳:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  1 10
  برنامه فضایی مال اقتصادهای بزرگیه که توان تحمل هزینه های سنگینشو دارن. حتی شوروی زیرش زائید.
  • احمد IR ۱۴:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
   10 0
   زمان احمدی نژاد که برنامه فضایی وجود داشت و زیرش هم نزایید. تازه کلی دستاورد اضافه داشت. نقص اصلی دولت فعلی عرضه است. وگرنه اقتصاد ایران اینقدری کوچیک نیست. البته اگر بزرگوارانی مثل زنگنه و آخوندی سالی ده پونزده میلیارد رو با حذف سهمیه بندی بنزین دود نکنن.
 • ایرج IR ۱۳:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  1 8
  مشرق ؛ تمام نظراتی که برپایه فحاشی به دولت و ملت ایران بود به خوبی پوشش داد خجالت هم چیز خوبیه ؛ تمام کینه ورزی است و لاغیر . خودتان هم خوب میدونید که برنامه فضایی تعطیل نشده فقط آن پرتاب نمایشی که هیچ دستاوردی برای کشور نداشت دیگه انجام نمیشه . میدانم شما و دوستانتان جز فحاشی هنر دیگر ی ندارید خدا راشکر از گروه فشار حقیقی به گروه فشار مجازی تبدیل شده اید.
  • IR ۱۵:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
   4 0
   ببخشید که آمریکا و شوروی و چین و هند و پاکستان و اسراییل و دیگران همه از همین پرتابهای به قول شما نمایشی شروع کردند.
 • مهماندار هواپیما IR ۱۳:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  1 0
  مارشال ثیثو نقل کرده که مشاور در جه یک خودش را بجرم جاسوسی گرفتن بعد از تمام بررسی ها دیدن هیچ کاری نکردن نه مدارک داده نه کار خاص که بتوان دید ولی دیده بودن که با غربی ها دیدار داشته ولی فقط دید و بازدید و برایش اعدام در نظر گرفتیم و چون دوست دیرینه ام بود گفتم دم اخری بگو چطور جاسوسی بودی گفت من فقط کار های را که برای کشور مهم بود را یا معطل می کردم و یا بودجه ان را دیر و یا نمی دادم تا کشور پیشرفت نکنه درست مثل ...
  • SE ۱۸:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
   0 0
   حسن کلید
  • IR ۰۱:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۲
   0 0
   جواب این بود انسان های نا لایق را در پست های حساس و کلیدی می گماشتم
 • سید رضا IR ۱۳:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  4 0
  خدا لعنت کنه ! یه مشت به ظاهر آدم بی عرضه و بزدل رو ، که این همه زحمات دانشمندان شهیدمون رو بباد دادن !!
 • IR ۱۳:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  4 0
  اونی که دنبال برنامه فضایی و هسته ای بود رفت
 • DE ۱۴:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  1 1
  به باور من هيچ كدام ، فقط انجام وظيفه ، برخي موظف هستند در ايران '
 • محمد IR ۱۶:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  4 0
  دولت روحانی اقدامات عجیب بسیاری انجام داده اما به این موارد مهم توجه کنید چرا که این اقدامات مشکوک بلافاصله با روی کار آمدن دولت تدبیر! و امید! با سرعت و تخصیص اولویت آنی انجام شد: به کما رفتن پروژه های فضایی و علوم استراتژیک تعطیلی مراکز مهم و بسیار موفق طب سنتی و اسلامی داستان بسیار مفصل فانتزی شدن علم و صنعت اتمی لو دادن منافذ دور زدن تحریم و اعلام همزمان خالی بودن خزانه و داستان عجیب فریب های برجامی نابودی روابط گسترده ایران در آمریکای لاتین و برخی نقاط آفریقا که مایه نگرانی شدید آمریکا و صهیونیست ها بود و جناب روحانی در اولین نشست های خبری خود به شکل واضح اعلام کردند نیازی به این روابط نیست و اولویت کشور، روابط با کشورهای پیرامونی است! نابودی طرح های جلوگیری از قاچاق نظیر شبنم و ایران کد و بعدها کارت سوخت و زمینه سازی رشد سرسام آور قاچاق حذف نماد ها و نشان هایی که مایه نگرانی صهیونیست های جهان بود نظیر نماد دانش اتمی بر اسکناس پنجاه هزار ریالی و درس شهید حسین فهمیده از کتب درسی و غیره نابودی صادرات تکنولوژیک ایران به سایر کشورها نظیر کارخانه های خودرو و تراکتور و نیروگاهی در کشورهایی نظیر عراق و ونزوئلا و غیره به عنوان مثال قطع خدمات پس از فروش خودرو در کشور عراق که زمانی محبوبیت خوبی در آن کشور داشت و به تبع آن نایاب شدن قطعات در آن کشور و ایجاد جو بسیار منفی علیه کالاهای ایرانی و نبود تعهد پس از فروش برای کالاهای ایرانی علی برکت الله دولت جناب روحانی آمدند تا ترمز حرکت کشور را بکشند که متاسفانه تا حد زیادی موفق شدند
 • US ۱۸:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  3 0
  مشکل ما ایرانیها اینه که مغروریم و خود بزرگ بین و فکر میکنیم کشورهای عربی عقب مونده هستند الان امارات خودروهای نظامی صادر میکنه تولید خودشه یا عربستان صادر کننده محصولات کشاورزی و وبلدرچین هست
 • IR ۱۹:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  0 6
  افرین مشرق
 • IR ۱۹:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  1 3
  آزاده برای نام می میرد و سفله برای نان.
 • DE ۱۹:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  1 6
  یکی از اقوام بنده در زمینه ماهواره‌های دانشگاهی دست اندر کار بود (یک نخبه واقعی)‌ که متاسفانه چندی پیش با یک بیماری شبیه به سرطان بی سر و صدا از دنیا رفت. دلم واقعا میسوزه از این فرصت سوزی ها...
 • میرک IR ۲۳:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  0 0
  اتحاددولت ومجلس واقعا ستودنیه دست بدست هم دادندطرح شفافسازی راازصحن مجلس خارج کردندتااینکه ویزه خوارورانتخواران ونجومی بگیران راحت واسوده به کارشان ادامه دهند لایحه (cft)راتصویب نمودند تانگرانی کدخدابرطرف بشه مراکزعلمی وفن اوری ازقبیل صنعت هسته ای هواوفضا تعطیل شدفقط یه موردنگرانی دارندانهم موشکه اقاکدخدادردست ایشان نیست موکدرمباش.
 • IR ۲۰:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۱
  0 0
  تو رو خدا دیگه فضا رو به نکشید
 • IR ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۹
  0 0
  قربان اثرات قسمهای ماسونی وگرفتن دکتراهای اینچنینی وگرین کارتهای انچنانیست.قربان

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس