اکبر سنگی

گلشیفته فراهانی در آن طرف دنیا می گوید که "اگر به من بگویند فاحشه بهتر از این است که بگویند مسلمان"، بعد پدرش بهزاد فراهانی در اینجا همه کاره تئاتر می شود، این چه صیغه ای است؟

به گزارش مشرق ، اکبر سنگی بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون در مورد فعالیت های اخیر خود در گفتگوی اخیرش  گفت: مشغول بازی در یک سریال به نام حکایت های کمال به کارگردانی قدرت الله صلح میرزایی برای شبکه یک هستم.وی در خصوص ویژگی های هنرمند ایرانی بیان داشت: هنرمند باید به کاری که می کند معتقد و متعهد باشد.

هنرمندانی که به مسائل سیاسی می پردازند هنرمند نیستند

سنگی درباره فعالیت و اظهار نظرهای سیاسی برخی هنرمندان گفت: با قاطعیت می گویم هنرمندانی که به مسائل سیاسی می پردازند هنرمند نیستند، هنر برای آن ها فقط ابزار است، یعنی از هنر به عنوان ابزار استفاده می کنند که در جناح های سیاسی قرار بگیرند، وگرنه کسی که هنرمند است اصلا نیازی ندارد که خودش را قاطی یک جریانی بکند، اگر جریانی هم وجود دارد که به آن اعتقاد دارد باید در خلوت خود نگه دارد.

بیشتر بخوانید:

سلبریتی‌ها جاده صاف‌کنِ نامزدهای انتخاباتی بی‌لیاقت هستند؟!

سلبریتی‌ها بابت حمایت‌های سیاسی پول می‌گیرند؟

وی در ادامه افزود: بابت این حمایت ها ممکن است پول بگیرند، هر کسی قابل خریداری است، هنرمند چون الگوی مردم می شود باید برای آنها احترام قائل شود و اعتقاداتش را نفروشد، هر چیزی که متعلق به خودش است و وجه عمومی ندارد را می تواند بفروشد اما محبوبیتش متعلق به خودش نیست و نمی تواند آن را بفروشد، محبویت متعلق به مردمی است که او را معروف و محبوب کرده اند؛ مثلا مرحوم فنی زاده چند کار شاخص مانند تنگسیر، دایی جان ناپلئون و رگبار دارد، هنوز که هنوز است او برای مردم معلم رگبار است، اکنون پرویز فنی زاده از دنیا رفته است اما هنوز به خاطر جایی که در قلب های مردم پیدا کرد اسمش بر سر زبان ها است، این که یک هنرمند این جایگاهش را به خاطر 200 متر زمین می فروشد ارزش ندارد؛ به نظر من یک هنرمند ارزش و قیمت خیلی بالایی دارد، چندی پیش با پسرعموی استاد فرشچیان صحبت می کردم که مدیر عامل بانک مسکن بود، وی می گفت که استاد فرشچیان زمانی که می خواست از ایران برود 100 هزار تومان پول نداشت، اگر 100 هزار تومان به او پول می دادند اینجا می ماند.

چون فلان فیلمساز اصولگراست و مدیران اصلاح‌طلب،نمی‌گذارند کار کند

وی درباره عوامل آسیب زای سینما بیان داشت: سینمای ما از سیاست آسیب دید، سینمای ما از سلیقه ها و ندانم کاری های مسئولین آسیب دید، وقتی یک تهیه کننده یک فیلمفارسی قبل از انقلاب را بر می دارد و از روی آن فیلمنامه ای می نویسد و به وزارت ارشاد می رود و تصویب می شود، برای من جالب است که یک نفر از اعضای شورای بازبینی نمی گوید که این فیلم کپی همان فیلمی است که فردین، رضابیگ و یا بهروز وثوقی بازی کرده است؛ در کنار این قضیه سانسور سلیقه ای و جناحی نیز به سینما آسیب زده است، یعنی مثلا می گویند چون فلان فیلمساز اصولگرا است و ما اصلاح طلب هستیم فعلا نگذاریم کار کند و فیلمنامه اش را رد کنیم.

بیشتر بخوانید:

سلبریتی‌ها تهدیدی جدی هستند؟

اگر 4 تا میمون تنبک به دست در سالن سینما برقصند، فروش آن به 100 میلیارد خواهد رسید

بازیگر سریال حکایت های کمال خاطر نشان کرد: سینمای ما علیرغم تصور آقایان که فکر می کنند چون فلان فیلم 20 میلیارد یا بیشتر فروخته است قابل مراجعه نیست، مثلا اگر زعفران گرمی 28 هزار تومان باشد و یونجه 100 کیلوگرم 28 هزار تومان باشد، این که یک فیلم 22 میلیارد فروخته است نشانگر این نیست که سینمای ایران رشد کرده است، اگر 4 تا میمون هم به سالن سینما ببرید و تنبک به دست بگیرند و 4 میمون دیگر هم برقصند می تواند 100 میلیارد بفروشد، آن وقت می گویند این ها 4 تا میمون آورده اند که فلسفه، شعر و ... می دانند.

ماجرای وام به 50 کیلو آلبالو

وی عنوان کرد:‌ فلان فیلمنامه را من می برم رد می کنند و می گویند پول ندارند اما فلان فیلمساز می برد به او پول و وام می دهند، چرا برای فیلم دفاع مقدسی که می‌خواستم بسازم فیلمنامه را پرت کردند و گفتند به ما گفته اند با شما حرف نزنیم، ولی برای فیلم 50 کیلو آلبالو وام می دهند؟ این فیلم چه فرقی با زمان شاه دارد، در زمان شاه زنان در کافه ها می رقصیدند و الان هم در 50 کیلو آلبالو آقایان می رقصند و قر می‌دهند؛ به نظر من سینمای ایران رو به سقوط و نابودی است، من را که نابود کرده اند، تکلیف من روشن است.

سنگی در ادامه چنین گفت: اگر به جشنواره فجر بروید می بینید فیلمی که مردم را به فکر وا دارد نیست، حضرت امام (ره) می فرمایند"تلویزیون می تواند دانشگاه باشد، ما با سینما مخالف نیستیم بلکه با فحشا مخالفیم"؛ الان سینما وجود دارد یا فحشا؟آیا ما داریم با نمایش این فیلم ها مردم را به سمت فحشا سوق می دهیم؟ ما چه داریم می کنیم، فیلم های جشنواره خودش بیانگر این موضوع است. وقتی آب باشد تیمم باطل است.

بیشتربخوانید:

سلبریتی‌های مبتذل ما را «قورت» می‌دهند!؟

به من می‌گویند چرا می‌گویید رشوه می‌گیرند و پروانه ساخت می دهند؟

وی در ادامه افزود: اگر بخواهیم کلمه کارگردان را با یک چیز دیگری اطلاق کنیم می شود گرداننده، یعنی الان گردانندگان اصلی مرتبط با رشته من حاضر نیستند سر به تن من باشد، چرا؟ چون من مطابق آن ها نیستم، من متاسفانه نه متمایل آن ها هستم نه متمایل آن ور آبی ها؛ این ور آبی ها هم می گویند شما اصلاً با ما نیستید؛ می گویند چرا شما حرف تند می زنید؟ چرا شما از ما انتقاد می کنید؟ چرا شما می گویید رشوه می گیرند و پروانه ساخت می دهند؟ شما چرا می گویید آقایانی که می نشینند و فیلم نامه ها را تصویب می کنند و پروانه نمایش می دهند مطلع نیستند؟

بیشتر بخوانید:

مهین‌ترابی: سلبریتی‌ها برای یک سطل آشغال آرامش مردم را بهم می‌زنند و برای یک حیوان غوغا به پا می‌کنند

چند دستگی بین هنرمندان به نظر من حاصلش همان اجرایی قضیه است که به اینجا می‌رسد مثلاً یک مقطعی یک جنجالی در ارتباط با شفاف سازی بوجه پرداختی دولت به وزارت ارشاد و بنیاد فارابی به پا کردند، این جنجالی که مطرح کردند چند روزی مطرح شد و متوجه نشدیم که چه کسی این ها را خفه کرد؛ مانند اینکه شما مطرح کنید که در فلان جا اختلاس شده و حقوق نجومی می گیرند، ولی این به کجا می رسد و نتیجه چه می شود؟ شاید مسائل سیاسی خارج از کشور و مسائل سیاسی روز دنیا باعث شده است که مسئولین از مسائل داخلی غافل بمانند، اگر این است خدا به دادمان برسد به هر حال شرایط خوبی نیست.

سنگی اذعان داشت:‌ دوباره همان آش است و همان کاسه،‌ یعنی میزان فیلم هایی که بنیاد فارابی از آن ها حمایت مالی کرده شما اعلام کنید تا مردم بدانند، منتهی مراتب قرار است که سکوت کنند تا کسی چیزی نداند، باید دید که با چه قیمتی می شود آقای ایکس را خرید که سکوت کند؟

وی در ادامه گفت: یک زمانی من دنبال فیلمنامه می گشتم، بنیاد فارابی 5 تا فیلمنامه به من داد یکی از این فیلمنامه ها را خواندم که با دست نوشته بودند و تایپ هم نکرده بودند حتی این زحمت را به خودشان نداده بودند؛ دقیقاً کپی یک فیلم آمریکایی بود که طرف نشسته بود از روی آن فیلم نوشته بود و فقط اسم هایش را عوض کرده بود و به بنیاد سینمایی فارابی ارائه کرده بود.

بازیگر سینمایی کشتی آنجلیکا در پاسخ به این که فیلم سازانی که فیلم های مبتذل می سازند، آیا کار مسئولان است؟ گفت: با توجه به سیکل تولید فیلم می توان گفت بله، آیا سیکل تولید فیلم به کسی اجازه می دهد که برای خودش فیلم بدون پروانه ساخت و بدون مجوز پروانه نمایش و بدون ممیزی فیلم را اکران کند؟ما خیلی فیلم داریم و پروانه ساخت هم دارند و می دهند به ارشاد و پروانه نمایش  نمی گیرد چرا فیلمی که پروانه ساخت دارد ، پروانه نمایش نمی گیرد؟

بیشتر بخوانید:

دستمزد مهناز افشار شبی 30 میلیون تومان است؟

وی در ادامه افزود: کسی که پروانه ساخت گرفته و نمی تواند پروانه نمایش بگیرد به این دلیل است که فیلم را بر اساس فیلمنامه ارائه شده نساخته است؛ طرف می گوید یک فیلمنامه می دهیم تصویب کنند و ما می رویم فیلم خودمان را می سازیم بعد طرف می رود فیلم خودش را می سازد و به وزارت ارشاد می رود و ممکن است در آن جا چند آدم هوشمند و متعهد مثل آقای شورجه باشند که بگویند این فیلمنامه آن فیلمنامه ای که ارائه شده نیست؛ این بارها اتفاق افتاده است؛ اما درد من این نیست درد من این است که اصلاً چرا این فیلمنامه تصویب شده است که حتی در سینما از پایین تنه حرف میزند و حتی مقدسات مردم را به سخره می گیرد ولی از زیر سیبیل آقایان رد می شود، چرا؟ چون فلان تهیه کننده شب در خانه فلان آقاست.

وی همچنین ادامه داد: من یک روزی ایرادی از وضعیت تولید در سینما گرفتم یکی از دوستان به من گفت "دیوانه ای؟ وقتی فلان آدم شب در خانه فلان کارگردان است، تو دیوانه ای که فکر میکنی کارگردان او را رها می کند و می آید به تو می چسبد؟" ما یک پروانه ساخت داریم و یک پروانه نمایش؛  به عنوان مثال ما یک مجوز ساختمان می گیریم و میرویم یک ساختمان می سازیم و بعد شهرداری می آید می بیند که بجای 2 خواب 4 خواب ساخته ایم می گوید این را خراب کنید یا جریمه اش را بدهید یا رشوه اش را بدهید؛ در سینما هم می بینیم من می گویم فلان فیلمنامه به دلایلی ایراد دارد.

یک فیلم نمایش دادند به نام آب نبات چوبی که طرف با خواهر زن حامله اش رابطه جنسی دارد،  آخر این فیلم هم مشخص می شود که همان فرد یک حاج آقا است؛ اگر یک درصد با گفتارهای من منافات داشت دیگر با من صحبت نکنید. "معلوم نیست کی به کی است؟".

بیشتر بخوانید:

کدام سلبریتی‌ها با رضا پهلوی دیدار کرده‌اند؟!

وی در مورد اقدام خارج از عرف (دست دادن) ترانه علیدوستی در جشنواره توکیو با یک بازیگر مرد خارجی گفت:  این ها  همه بازی است، چندی پیش در فضای مجازی دیدم که خانم پرند زاهدی گفته بود "من سینه ام را برای سردار سلیمانی چاک می دهم" به نظر من نباید اجازه بدهند که چنین آدمی راجع به سردار سلیمانی حرف بزند؛ ضد تبلیغ همین است و وقتی می خواهند چیزی را خراب کنند اینگونه خراب می کنند؛ پرند زاهدی در عمرش یک فیلم به نام اسکادران عشق بازی کرده است و پدرش در همان قتل های زنجیره ای، کشته شد. بنابراین مشخص است که چنین شخصی امروز باید به نظام لطمه و ضربه بزند.

سنگی خاطرنشان کرد: ولی من نمیدانم خوب و بد کدام است؟ به هر حال بچه های متعهد به نظام یک دوره سینما و تلویزیون این نظام را گردانده اند، حالا بی کارند و نان ندارند که بخورند؛ یارانه مرا قطع کردند و زنگ زدم گفتم چرا قطع کردید گفتند شما خانه دارید من که خانه نداشتم باید الان سر چهارراه گدایی می کردم؛ آقایانی که همه حساب کتاب ها را دارند آیا نمی دانند که من با حقوقی معادل یک میلیون و دویست هزار تومان که از بازنشستگی خانه سینما می گیرم چگونه زندگی می کنم؟ آن وقت من بگویم که من الان مورد غضب این دولت و آقایان نیستم؟

پشت خانم علیدوستی  گرم است

وی همچنین باردیگر به ترانه علیدوستی اشاره کرد و گفت: خانم ترانه علیدوستی اگر در این دوره از جشنواره فجر جزو شورای داوری جشنواره شد آن وقت چه می‌گویید؟ این چه صیغه ای است که به عنوان مثال گلشیفته فراهانی در آن طرف دنیا می گوید که "اگر به من بگویند فاحشه بهتر از این است که بگویند مسلمان"، بعد پدرش بهزاد فراهانی در اینجا همه کاره تئاتر می شود، این چه صیغه ای است؟ آیا در این مملکت قحط الرجال است؟ چه خبر است؟ یکی بگوید چه خبر است؟

این بازیگر در مورد اقدام خارج از عرف (دست دادن) ترانه علیدوستی افزود: ترانه علیدوستی اگر این کار را کرده است، یا همه این چیزهایی که در نظام مطرح می کند، در واقع کذب است، او پشتش به جایی گرم است؛ پس پیدا کنید پرتغال فروش را...  ما می گوییم تکلیف ما را روشن کنید.

اکبر سنگی در پایان گفت:  آیا قوانین فرهنگی سینمایی شبانه روزی است و شب ها در مهمانی هایتان راجع به آن ها تصمیم گرفته می شود یا یک چارچوب و اساسنامه و آیین نامه داریم؟ بر چه مبنایی داریم کار می کنیم؟ مبنا را به ما بگویید نه آن مبنایی که هر ساله در دهه فجر معاون وزیر می نویسد بعد هم صحافی می شود و به کتابخانه می رود، در وزارت ارشاد هر کس هر کاری که دلش بخواهد می کند.

منبع: دانا

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 16
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 15
 • US ۱۷:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۲
  51 24
  عزیزم بخاطر اینه که انقلابی ها تو عرصه فیلم و تئاتر نمیرن تولید محتوا نمیکنن و اون رو بد میدونن هر کسی رو هم مسئول بذارن نمیتونه کار کنه اونجا چون بدنه از جنس این نیستن زود برش میدارن، فرهنگ خیلی وقته از دست رفته چون کلی پول پشت این افراد هست
  • دیدگا IR ۱۱:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
   2 0
   تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل!
 • IR ۱۷:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۲
  29 29
  مشرق اگر می خواهی ما را ازا انقلاب ناآمید کنی زیاد زحمت نکش ما قبلا برای عدالت خواهی به زندان افتاده ایم و زخم خورده ایم
 • IR ۱۷:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۲
  56 10
  الآن فساد و فحشا در برخی سلبریتی های سینما خیلی علنی به اوج رسیده . منتشر هم نکنی یک واقعیت کتمان ناپذیره
 • سید رضا IR ۱۸:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۲
  27 5
  از سینمایی که ؛ کارگردان جانماز آبکش اوایل انقلابش(مخملباف) در لجن فرو رفته و هنرپیشه هایش ؛ یکی یکی دارند از راه راست منحرف می شوند و تهیه کنندگانش ؛ برای گیشه بیشتر ؛ تن به هر سوژه کثیفی می دهند ؛ چه انتظاری دارید ؟!!
 • IR ۱۸:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۲
  25 4
  وای به روزی که گدا معتبر شود حکایت حال این سلبریتی هاست
 • حسین PL ۱۹:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۲
  20 11
  اونهایی که علناً دهن کجی به انقلاب و قانون میکنن باید ممنوع الکار بشن تا وقتی که عذر خواهی کنند. بازیگرانی ممنوع الکار شدند که یک صدم اینها هم قانون شکنی نکردند چرا اینها را تنبیه نمیکنید؟ اگر می رن خارج هم خوب به درک اینها مگه چه خیری برای کشور و مردم دارند که ماندنشان انقدر مهم باشه!؟
 • IR ۱۹:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۲
  5 2
  کفگیرشون خورده ته دیگ
 • IR ۱۹:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۲
  3 2
  پشتم گرمه
 • IR ۱۹:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۲
  32 70
  پس گلشیفته قبول داره که فاحشه اس.
 • IR ۲۱:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۲
  12 15
  مشرق داره تیشه به ریشه میزنه
  • DE ۱۲:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
   3 3
   مشرق آدم نیست که آخه یه مزدور تمام عیار که کارش تزریق دروغ و تخریب کسانی هست که اربابش بدش میاد ازشون
 • ناشناس IR ۰۶:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  4 0
  بايد ممنوع الکار بشن اينا
 • IR ۰۸:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  6 1
  گلشیفته...هیچ فرقی با زنان فاحشه ندارد فقط اسمش هنرپیشه هست
 • IR ۰۸:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  9 0
  در حقیقت با این وضعیت فساد و فحشای علنی در سینما و تاتر و با این مسئولین کمپانی غیرت بزودی شاهد بخش مسابقه فیلم های پورن در جشنواره بیحیایی فجر خواهیم بود.باشد تا مورد قبول حضرا ت مهناز و ترانه و تهمینه ولیلا و نیوشاو.......قرارگیرد.
 • IR ۱۰:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۳
  3 0
  لجنزار متعفن

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس