اسحاق جهانگیری

نامه اخیر آیت‌الله یزدی، دبیر جامعه مدرسین حوزه علمیه به آیت‌الله شبیری زنجانی و انتقاد از دیدار ایشان با چند نفر از فعالان فتنه، سبب‌ساز موجی از انتقادات در میان اصلاح‌طلبان شده است.

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. ۷:۳۰ هر روز با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

*** 

1 میلیون بیکار یا مثل روزهای قبل؟! تناقضات دولت درباره آغاز تحریم‌های آمریکا در «13 آبان»

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور روحانی به تازگی طی اظهاراتی گفته است: مردم بدانند هیچ اتفاق جدیدی در 13 آبان رخ نخواهد داد و همه اتفاقات در سه تا چهار ماه گذشته رخ داده است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، او همچنین تصریح می‌کند: آمریکا نمی‌تواند فروش نفت ایران را متوقف کند، زیرا ایران کشوری بزرگ با 10 کشور همسایه است که هر کدام دروازه‌ای بزرگ برای ایران محسوب می‌شود آنها باید بدانند که تنها راه برخورد با ایران تعامل، گفت‌وگو و استدلال منطقی‌ است.[1]

*اظهارات جهانگیری که محتوای آنها پیش از این توسط رئیس‌جمهور روحانی هم مورد اشاره قرار گرفته بود در حالی است که یک چهره اقتصاددان نزدیک به دولت اخیراً طی اظهاراتی گفت:

«به گواه مطالعه‌ای که به مناسبت تحریم‌ها در وزارت کار انجام شد، پیش بینی شده که اگر آمریکا بتواند تمام تحریم‌های خود را اجرایی کند، حداقل یک میلیون و ۱۰۰ هزار شغل از بین می‌رود!»[2]

اکنون سؤال اینجاست که حرف آقای جهانگیری درست است یا سیاه‌نمایی خاص و شکیل وزارت کار؟!

البته مردم باید بدانند که اسحاق جهانگیری، پیش از این در دو مقطع نیز اظهار کرده است که ایران در «شرایط ته درّه» قرار دارد.[3]

این در حالیست که ما در وبلاگ مشرق، قبل از آقای جهانگیری، معتقد بودیم شرایط اقتصادی کشور اگرچه مشکلاتی دارد اما در بحران نیست و تحریم‌ها هم هرگز اثری تعیین کننده بر اقتصاد کشور ندارند اما بحث اصلی بر سر این است که چرا دولت از یک سو بر بی‌اثری تحریم‌ها تأکید دارد و از سوی دیگر همانطور که مشاهده می‌شود تنها در گزارش یک وزارتخانه دیده می‌شود که بیش از 1 میلیون نفر بیکار خواهند شد، در خبرگزاری دولت خوانده می‌شود که جامعه ایرانی لجن است و یا باز هم در رسانه دولت دیده می‌شود که مردم ناامید شده‌اند؟

گفتنیست، حسین کمالی، از فعالان اصلاح‌طلب نیز به تازگی طی اظهاراتی با بزرگنمایی تحریم‌های جدید آمریکا گفته است: در ماه‌های آتی با "بیکاری‌های ناشی از تحریم‌ها" روبرو شده و در واقع با حجم بیشتری از جویای کار مواجه می‌شویم![4]

***

تقلید دیگر کار میمون نیست؛ اصلاح‌طلبان «مدافعان مرجعیت»!

نامه اخیر آیت‌الله یزدی، دبیر جامعه مدرسین حوزه علمیه به آیت‌الله شبیری زنجانی و انتقاد از دیدار ایشان با چند نفر از فعالان فتنه، سبب‌ساز موجی از انتقادات در میان اصلاح‌طلبان شده است.

چهره‌ها و محافل اصلاح‌طلب طی روزهای اخیر با سرفصل «هتک حرمت مرجعیت و تعضیف حوزه‌ی علمیه» به میدان آمده و مشغول انتقادات شدید از آیت‌الله یزدی هستند.

«الیاس حضرتی» از نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس در همین رابطه در یک توییت نوشته است: «ما شیعیان مفتخریم که مراجع بزرگوارمان جز از خدای متعال از هیچ قدرتی اجازه نگرفته‌اندومقید به قیود هیچ نهاد سیاسی یا اقتصادی نبوده‌اند.بی‌جهت نبوده که همواره مظلومان به بیوت مراجع پناه برده‌اند.ما مکلفان اما اجازه نخواهیم دادکه به بهانه‌های واهی به ساحت مراجع اهانت شود. فأین تذهبون»

سایت جماران نیز در یادداشتی به قلم یک فرد غیر مشهور نوشته است: «آقای زنجانی کسی است که با کوچکترین اشاره‌اش رهبر معظم انقلاب مانع از اجرای احکام سنگین قضایی می‌شوند. کسی است که به حوزه ارزش می‌دهد. کسی است که نمی‌توان حوزه قم را بدون تاثیر علمی و فقهی او تصور کرد.»[5]

*نکته عجیب این ماجرا، ورود جریان سیاسی خاص به مسئله دفاع از مرجعیت و دلسوزی آنها برای چیزی به نام تضعیف حوزه علمیه است.

این در حالیست که جریان اصلاحات طی 20 سال گذشته بیشتر به معارضه با مرجعیت و حوزه علمیه شناخته شده است. معارضه‌ای که البته به عرصه باورهای دینی نیز رسیده و امروزه در فضای سیاسی و فرهنگی ایران کمتر کسی است که نداند جریان خاص با مقولاتی مثل «پیاده‌روی اربعین»، حجاب، امر به معروف و نهی از منکر، عاشورا و غیره مشکلات دیالکتیک فراوانی دارد و مثلا شهادت را توجیهی در «کیش مرگ» می‌پندارد![6]

مع‌الوصف اما برای فهم واقعی بودن یا نبودن رفتارهای اخیر اصلاح‌طلبان در انتقاد افسارگسیخته از آیت‌الله یزدی و تصنّعی بودن نمایش دفاع از آیت‌الله شبیری زنجانی؛ خوانش برخی رفتارها و گفته‌های آنها در مسئله مرجعیت طی سالیان گذشته ضروری به نظر می‌رسد.

یکم: «هاشم آقاجری» از فعالان اصلاح‌طلب در سال 81 طی یک سخنرانی پیرامون نقد امامت، روحانیت و مرجعیت در حوزه‌ها، به اسم دکتر شریعتی از این گفته بود که مگر مردم میمون هستند که تقلید کنند؟! آقاجری در صحبت‌های خود اظهاراتی را نیز مطرح کرد که توهین به ساحت مقدس ائمه اطهار(س) ارزیابی می‌شد.

این اظهارات که موجی از انتقادات را در جامعه برانگیخت اما با واکنش سرد اصلاح‌طلبان و البته اخم آنها به برخورد قضایی با هاشم آقاجری همراه شد.

محمدعلی ابطحی در آن مقطع اینطور مدعی شد که این ماجرا از ابتدا سیاسی بوده و «در این ماجرا یک انسان روشنفکر و فرهنگی را صرفا به دلیل اعتقاداتش مورد برخورد قرار دادند.»

محمدرضا خاتمی، دبیر کل وقت حزب منحلّه مشارکت نیز در صحبت‌هایی بازداشت آقاجری را نمونه‌ی روشنی از برخورد با عقیده و بیان عنوان کرده و گفته بود: روند برخورد صورت‌گرفته با پرونده‌ی آقاجری تسویه حساب سیاسی از سوی یک گروه خاص است.[7]

دوم: حضور «محمدعلی نجفی» شهردار سابق اصلاح‌طلبان در مجلس رقص دختران نوجوان، یکی از رخدادهایی بود که انتقادات گسترده‌ای را از سوی برخی مراجع تقلید برانگیخت.

آیت‌ا... نوری همدانی، از مراجع عظام تقلید در این زمینه گفته بود:

«در این مراسم عده‌ای دختر را آورده و رقصانده‌اند؛ این‌ها درد جامعه ما است که در چنین کشوری با این همه سابقه انقلابی و اسلامی چنین مراسمی با وجود این همه دشمن، برگزار شود؛ به نظر من شما خانواده شهدا و زنان جامعه باید به میدان بیایید و اعتراض کنید که ما شهید داده‌ایم و امنیت به واسطه خون این شهیدان به وجود آمده است و نخستین اعتراض به اینگونه حرکات باید از طرف شما خانواده شهدا انجام شود.»[8]

در مقابل اما رفتاری که جامعه در این قضیه از اصلاح‌طلبان به یاد دارد، دفاعی همه‌جانبه و تمام قد از نجفی و بی‌اهمیت جلوه دادن کار او بود.

اصلاح‌طلبان در این قضیه به‌گونه‌ای رفتار کردند که انگار نه انگار انتقاد از نجفی به سطح مراجع تقلید رسیده است!

سوم: سال گذشته بود که عباس عبدی طی اظهارات عجیبی مدعی شد «علمای قم هر روز به دنبال بودجه بیشتر هستند»![9]

این اظهارات نیز نه واکنش اصلاح‌طلبان را برانگیخت نه واکنش سایت جماران را.

چهارم: همه می‌دانند که نظر عموم مراجع تقلید، حرمت حضور بانوان در ورزشگاه‌های غیر استاندارد است.

مثلا آیت‌الله علوی‌گرگانی زمانی در همین رابطه گفته بود:

«اخیرا مطلع شدیم که مسئولان کشور یواش یواش زمزمه می‌کنند که در صورت امکان زمینه حضور خانم‌ها در مسابقه‌های کشتی و مسائلی که مربوط به ورزشگاه‌ها است فراهم شود...باید حتما جلوی این کار گرفته شود.»[10]

اما از سوی دیگر باز هم همه می‌دانند که این مسئله یکی از خواسته‌های اصلی اصلاح‌طلبان است و آنها در این باره وقعی به نظرات فقهی مراجع عظام تقلید نگذاشته‌اند.

پنجم: نجفقلی حبیبی از فعالان اصلاح‌طلب، در سال گذشته طی اظهاراتی پیرامون مراجع تقلید گفته بود:

«بسیار رخ می‌دهد که در مورد مسائل و رخدادها اطلاعات غلط به بزرگان و از جمله علما و مراجع داده می‌شود و انتقال نادرست وقایع و اتفاقات ممکن است به اظهار نظری منتهی شود که دولت و جامعه را دچار مشکل کند. اگر انتقال واقعیت‌ها و اتفاقات درست صورت گیرد، داوری‌هایی مشکل‌ساز رخ نخواهد داد.»[11]

او البته هرگز توضیح نداد که کدام داوری یا اظهار نظر مراجع تقلید یک داوری مشکل‌ساز بوده است!

اصلاح‌طلبان در این قضیه هم ناراحت نشدند و انگار نه انگار که فردی از آنها چنین حرفی را بر زبان آورده است.

و ششم: جلال جلالی‌زاده از فعالان اصلاح‌طلب به تازگی طی یادداشتی در روزنامه اعتماد از این نوشت که علمای قم اهل مال و مرید هستند.

او گفته بود: «کاش یک بار یکی از علمای ساکن قم جز مرحوم آیت الله منتظری! از روی تقیه هم بوده از حقوق اهل سنت دفاع می‌کرد تا مردم بدانند دین دفاع از اصول انسانی است نه گردآوری مال و مرید. و همین طور علمای عربستان از حقوق اهل تشیع. »

این صحبت مشکوک و پر از توهین نیز نتوانست واکنش اصلاح‌طلبان در دفاع از مراجع را برانگیزد.

جالب آنکه یادداشت جلالی‌زاده در روزنامه‌ای منتشر شد که ریاست آنرا «الیاس حضرتی» بر عهده دارد.

فردی که در توییت مذکور خود مدعی شده اجازه نمی‌دهد به ساحت مراجع توهین شود.

***

نماینده مجلس:

نباید در این شرایط از وزرا توقع عملکرد درخشان داشته باشیم!

طیبه سیاوشی از نمایندگان اصلاح‌طلب و عضو فراکسیون امید، طی اظهاراتی پیرامون رأی اعتماد مجلس به 4 وزیر پیشنهادی دولت، به ایلنا گفته است: مجلسی که در حال حاضر وجود دارد حامی دولت است؛ در راستای سیاست‌های دولت قرار دارد.

او همچنین تأکید می‌کند:

«نباید در این شرایط از وزرا توقع عملکرد درخشان داشته باشیم.»

*جمله خانم سیاوشی مبنی بر اینکه «نباید در این شرایط از وزرا توقع عملکرد درخشان داشته باشیم» در حالی بیان می‌شود که قرار بود اصلاح‌طلبان تضمین دولت باشند، قرار بود اگر اصلاح‌طلبان به مجلس رفتند مشکلات اقتصادی حل شود، قرار بود تحریم‌ها بالمرّه لغو شود و قرار بود نرخ دلار دیگر متلاطم نشود...

اما همان اصلاح‌طلبان و همان دولت، اکنون فضا را به سمتی کشیده‌اند که باید شنوای چنین جملاتی از جانب یک نماینده چپ و البته حامی دولت باشیم.

برخی معتقدند کارنامه ضعیف دولت اصلاح‌طلبان و اعتدالیون، محیط زیست این جریان خاص سیاسی را به محاق بیشتری خواهد کشاند.

از نگاه مردم، بروز این دولت و مشکلات موجود، تماماً تحفه‌ای است از جانب رئیس دولت اصلاحات که آنرا با «تَکرار می‌کنم» در دامان مردم گذاشت و البته اکنون نیز به جای پاسخگویی، خود را در نقش منتقد وضع موجود نشان می‌دهد.

آن محاق و این نگاه مردم، یقینا تأثیرات بزرگی را در دو انتخابات پیشِ رو شامل حال اصلاح‌طلبان خواهد کرد.

این در حالیست که ستاد اصلاحات با علم به شرایط پیش گفته در حال سر و شکل دادن به پروژه «عبور از روحانی» و تکاندن دامن خود از مسئولیت وضع موجود است.

مثلا سخنگوی حزب اعتماد ملی اخیراً طی یادداشتی گفته است: «جامعه با آگاهی بالا تشخیص خواهد داد که قطعا پاسخگوی شرایط فعلی نه اصلاح‌طلبان که آقای رئیس دولت خواهد بود.»[12]

علیرغم این تقلّاها و اظهارات اما به نظر نمی‌رسد اصلاح‌طلبان در این پروژه به خواسته اصلی خود برسند.

***

1_ https://www.yjc.ir/00SANy

2_ mshrgh.ir/905877

3_ mshrgh.ir/818894

4_ mshrgh.ir/905877

5_ https://www.jamaran.ir/fa/tiny/news-1044147

6_ https://www.farsnews.com/news/13940711001741

7_ https://www.isna.ir/news/8305-00236/

8_ mshrgh.ir/838239

9_ mshrgh.ir/825754

10_ http://aftabnews.ir/fa/news/476355

11_ mshrgh.ir/746688

12_ mshrgh.ir/906231

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 40
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 44
 • IR ۰۷:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۷
  88 17
  آقای شبیری زنجانی از آن مراجع سخت گیر است که حتی موسیقی را بکلی حرام می داند . چرا این شخص مورد علاقه اصلاح طلبان شده است؟
  • حسین DE ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۷
   27 17
   لیبرالها اعتقادات دینیشون تا وقتی اثر داره که به ضرر جیب و صندلیشون نباشه. تاریخ به ما نشان داد که حتی مرجع تقلید و قائم مقام رهبری هم از تیرهای زهرآگین این جماعت در امان نیست. در نظر بسیاری از انقلابیون واقعی عقاید لیبرال زیاد فرقی ندارند با عقاید ضاله بهاییت و دیگر فرق انحرافی.
  • IR ۱۳:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۷
   24 1
   اصلاح طلبان نان رو به نرخ روز می خورند تا دیروز میگفتن تقلید کار میمون است اما امروز از مرجع تقلید حمایت می کنند !!!!
  • 123 IR ۱۴:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۷
   13 1
   سلام : آقای شبیری مهم نیست ، اصل یزدی می باشد که ....مورد هجوم قرارگیرد
 • ۰۷:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۷
  80 10
  این جماعت هرجا منافعشون باشه طرفدار همونن یه روز میزدن تو سر آیت الله هاشمی و تحقیرش میکردن و کل دزدی ها رو گردنش می انداختن اما بعد سال 88 وقتی دیدن منافعشون با حمایت از ایشونه دوباره قریون صدقه اش رفتن!!!!
  • IR ۱۹:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۷
   18 18
   شما جماعت چطور ؟ آیا شما این طور نیستید؟
 • IR ۰۸:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۷
  80 15
  منافقان افساد طلب هر موقع به حاکمیت رسیدند ، توهین به مقدسات شدت گرفته است . حالا اینها طرفدار دین شده اند. آیا حضرت امام و رهبر کنونی کشور مرجع تقلید نیستند؟
  • IR ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۷
   19 36
   تعریف مقدسات از نظر شما چیه برادر؟!!!!
  • IR ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۷
   21 8
   اخیرا امام حسین (ع) توسط خبرنگار روزنامه ابتکار انکار نکنید دو هفته هم از این موضوع نگذشته
  • حمید ۱۲:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۷
   27 13
   خطاب به 10:41، برادر گرامی یعنی جنابعالی نمی دونی مقدسات چیه؟!!!!! یعنی چیزی در مورد توهین اخیر خبرنگار اصلاح طلب به امام حسین (ع) که البته اولین توهینش به مقدسات نیز نبود، و منجر به بازداشتش شد ، نشنیده ای؟!!!!! یا توهینی که یکی دیگر از روزنامه نگاران اصلاح طلب به امام رضا (ع) کرده بود و منجر به بازداتش شد ، چرا شما جماعت خود را به اون راه می زنید و وطوری وانمود می کنید که گویا مقدسات را ما تعریف می کنیم!!!!! خیر، اصلاح طلبان متعددی به خاطر توهین به مقدسات ( ارزشها و اعتقاداتی که مورد احترام اکثریت جامعه است ، مثل ائمه معصومین علیهم السلام، قرآن و نهج البلاغه و..، مفاهیم و ارزشهای اسلامی، مراجع عظام تقلید و.... حالا معنیشو فهمیدی یا بیشتر واست توضیح بدم؟!!!)) به زندان افتاده اند، توهین هاشم آقاجری در چندین سال پیش به مقدسات که یادتان نرفته است، پس لطفاً دنبال ماله کشی نباشید، حالا این حضرات که یا خود توهین کننده به مقدسات هستند یا از آن حمایت کرده اند و یا در برابر آن سکوت کرده اند، به خاطر منافع سیاسی، به دنبال حفظ شان مرجعیت افتاده اند!!!!! جالبه همین فتنه گران در سال 88 توهین های متعددی به ایت الله نوری همدانی از مراجع عظام تقلید می کردند و کسی از این شخصیت های اصلاح طلب در آن زمان نگران شان مرجعیت نشد.
 • IR ۰۸:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۷
  36 15
  نباید در این شرایط از وزرا توقع عملکرد درخشان داشته باشیم! اون هم در شرایطی که دولت در بهترین وضعیت درآمدی قرارداشته!
 • IR ۰۸:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۷
  49 15
  دیروزمی گفتید تقلیدکار ممیون است امروزنگران شان مرجعیت شدیداعجب خداشمارو هدایت کند
  • IR ۰۸:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۷
   35 46
   شما هم تا دیروز برای مراجع سینه چاک میکردید امروز شدید منتقد رفتار مرجعیت. جفتتون صدق ندارید
  • سعید ۱۲:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۷
   21 20
   خطاب به 8:56، بی خود مغلطه نکن، نامه آیت الله یزدی هیچ گونه توهینی نیست و صرفاً تذکری خیرخواهانه است، انتقاد محترمانه به عمل یک مرجع تقلید هم هیچ گاه نشانه توهین نیست ، خودت خوب می دانی اصلاح طلبان سابقه طولانی در توهین به مقدسات دارند، مثل توهین اخیر خبرنگار اصلاح طلب به امام حسین (ع) ( البته سابقه چندین ساله در این مورد داشت) که منجر به بازداشتش شد، توهین یک روزنامه نگار اصلاح طلب به امام رضا(ع) که منجر به بازداشتش شد، شعر توهین آمیز یکی از اصلاح طلبان خطاب به امام رضا(ع) در ایلام و در ایام انتخابات که باز منجر به بازداشتش شد، توهین سالها قبل هاشم آقاجری به ساحت نبی مکرم اسلام(ص) که منجر به بازداشتش شد و... جالبه امثال شما در این گونه موارد ، ناگهان دچار آلزایمر مصلحتی می شوید!!!!!!!! و طرف مقابل را به سیاست یک بام و دو هوا و عدم صداقت متهم می کنید، در حالی که سیاست یک بام و دو هوا و عدم صداقت ، تخصص خاص اصلاح طلبان است.
  • IR ۱۲:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۷
   10 2
   نگاه اصولی نگاه افراط و تفریط نیست هیچوقت در این نگاه شاهد سینه چاکی! غیرمعقول برای غیر مقدسات نبودیم، جناب
 • IR ۰۸:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۷
  45 16
  اصلاح طلبان نفوذی
 • IR ۰۹:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۷
  42 17
  مشکل اصلاح طلبان بی مبنایی و کم سوادی در حوزه دین است و به نظر من اعتقاداتشان هم محکم و استوار نیست بیشتر به سکولار نزدیک تر هستند تا دینداری .
  • سامان IR ۱۲:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۷
   10 18
   به نظر من شماهم خدا نیستی راجب دین کسی دیگه نظر میدی اول خودتو درست کن بعد به مردم گیر بده همشون سروته ی کلباس هستند خدا شما بازیچه هارو شفا بده
 • علی IR ۰۹:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۷
  29 10
  سلام شاید امر و نهی یک مرجع بزرگ کار خوبی نباشه ولی این به این معنا نیست که مراجع معصومند و خطایی ممکنه از انها سرنزنه هر انسانی بجز امام معصوم ممکن الخطا و قابل انتقاد میباشد. دیدار با خاتمی توسط یک مرجع عالیقدر آن هم در تهران اولا کوچک کردن شان مرجعیت بوده بهتر بود خاتمی بدیدار وی برود، دوم تائید خطاهای شرعی خاتمی در گذشته(دست دادن با نامحرم گله گشاد کردن مسائل فرهنگی جامعه، حمله به ولایت فقیه در راستای تضعیف ان، کمک به بر اندازی نظام اسلامی و..) این دیدار مهر تائید بر اعمال یک فرد خطاکار است.
  • ناشناس IR ۱۰:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۷
   25 14
   بغل کردن ننه چاوز چی ؟؟؟ محرم یا نامحرم ؟؟؟
  • IR ۱۰:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۷
   21 22
   فتنه و فتنه گران خط قرمز ملت و رهبری است. هر کس آن را زیر پا بگذارد حریم انقلاب را شکسته است. احترام هر کس دست خود اوست !
 • حی US ۰۹:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۷
  33 12
  این اقایان زمانیکه در زمان خاتمی شعارها وهنجارشکنی علیه دین و حوزه رخ داد کجا بودند؟زمانی که طلبه های این مملکت فقط به جرم دفاع ازناموس مردم درقم ومشهد سلاخی شدند کجا بودند ؟اینها بوی کباب شنیدند ولی نمی دانند الاغ کباب میشود.اینها همان ستون پنجم وپیاده نظام بی بی سی و من وتو هستند .کارشان خوراک سازی است .
 • اربعين IR ۰۹:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۷
  12 6
  عزيزان فكر نمي كنيد كه اصول گرايان بايستي قبل از اصلاح طلبان در اين مورد حتي موضع شديدتري ميگرفتند.مگر اصول گرايي مربوط به اساس ديني نيست.
  • ایرانی واداده ی بیکار IR ۱۱:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۷
   7 5
   عجب توقعی داری برادر ! اینهم از اون حرفهاست ! اصول و اصولگرایی به معنی ای که شما از آن برداشت دارید که راسته کارشان نیست ، فقط ادای آن وپز آن و نان به روز شده اش برای این جماعت مهم است . واگر نه در حال حاظر اصولگرا و اصلاح طلب هردو با هم یکروی سکه اند وروی دیگرش هم پنهان است . کدام اصول ؟ کدام اصلاحات ؟
  • رامین ۱۲:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۷
   9 14
   جناب اربعین مگر توهینی به آیت الله شبیری زنجانی شده است؟!!!!! آیت الله یزدی نامه ای به آیت الله شبیری زنجانی نوشته اند و از دیدار ایشان با یکی از سران فتنه 88 انتقاد کرده اند، نکنه از نظر شما انتقاد محترمانه از یک مرجع تقلید و تذکر خیرخواهانه به ایشان از جانب یک آیت الله ، به منزله توهین است؟!!!!! همین نامه باعث شده که اصلاح طلبان که در توهین به ارزشهای اسلامی و حتی مرجعیت ( توهین به آیت الله نوری همدانی در جریان فتنه88) سابقه طولانی دارند، یهویی نگران حفظ شان مرجعیت شوند!!!!!!!!!
 • مسلم IR ۰۹:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۷
  21 8
  هر ضد انقلاب و خائنی که میخواهد به انقلاب اسلامی ضربه بزند و جاسوسی کند در پوشش اصلاحطلب وارد میشود تمامی ضد انقلابهای خارج نشین که در شبکه بی بی سی و من و تو و...... کار میکنند در ایران به اصطلاح فعال اصلاحطلب بودند و بی ریشه حالم از این جماعت ضد انقلاب مدعی دروغین اصلاحات به هم میخورد.
 • محمدامین IR ۰۹:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۷
  22 18
  من یک طلبه ام،دراسنادساواک موجودِ که محمدرضا میخواست بعدازرحلت آیت الله بروجردی حوزه و روحانیون رو اخراج وبه عراق تبعید کنه تا صدام مث خاندان صدر یکی یکی سربه نیستشون بکنه.نبایدناشکربود عزت امروزمرجعیت مرهون امام وشهداءانقلاب است دیدارصمیمی با دشمنان انقلاب حق الناسی عظیم نابخشودنی است
  • IR ۱۰:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۷
   12 16
   نه بابا !!!!!!! از نظر رسیدن به هدف به هر قیمتی، تفکرات شما هیچ فرقی با تفکرات داعش نداره، فقط دنبال فرصت هستید که این استعداد رو علنی کنید....اما رهبر انقلاب این اجازه رو به شما قطعا نخواهد داد....
  • سعید ۱۲:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۷
   9 13
   خطاب به 10:37، وارونه نمایی نکن بابا، داعشی های وطنی کسانی هستند که وقتی فیلمی ضد منافقین ( ماجرای نیمروز) و ضدداعش ( به وقت شام) ساخته می شود، به کارگردان آن هجمه های سنگین وارد می کنند، داعشی های وطنی کسانی هستند که ناراحتی زیادی از سردار سلیمانی به خاطر مبارزه با دوستان داعشی شان دارند، داعشی های وطنی کسانی هستند که وقتی سردار همدانی در مبارزه با داعش به شهادت رسید، تیتر یک روزنامه قانون( روزنامه اصلاح طلب) این بود: که سردار همدانی در سوریه کشته شد( نتوانستند ذوق زدگی خود را پنهان کنند، چون سردار همدانی نقش مهمی در مقابله با فتنه گران سال 88 ایفا کرده بود)، پس بهتر است ویژگی های خود را به دیگران نسبت ندهید، هم شما و هم داعش علاقه مفرطی به توهین به مقدسات تشیع دارید، نمونه اخیرش توهین خبرنگار اصلاح طلب به امام حسین(ع) که منجر به بازداشتش شد، یا توهین مدتها قبل یک روزنامه نگار اصلاح طلب به امام رضا(ع) که منجر به بازداشتش شد، یا توهین سالها قبل هاشم آقاجری به ساحت نبی مکرم اسلام(ص) و موارد متعدد دیگر ، کافیه یا بازم واست بگم تا مشکل فراموشیت حل بشه؟!!!!! تا بتونی چهره واقعی اصلاح طلبان را بشناسی، در فتنه 88 که نیازی به توضیح بیشتر نیست ، ولی همگان مشاهده کردند که چه کارهایی داعشی های وطنی(فتنه گران سبز لجنی) ، انجام دادند( فیلم و عکسش هنوز در فضای مجازی موجوده، برو ببین ، شاید روی وجدانت اثر گذاشت).
 • IR ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۷
  34 12
  کل امور کشور رو کمپلت سپردیم دست یک جریان منافقانه و نفوذی و برنداز بنام اصلاح طلب بعد اون کنار نشستیم به قرقر کردن و اوصاف این گروهک رو برشمردن !!! خخخخخخخخخ . ملت باحالی هستیم بخدا
  • IR ۱۲:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۷
   14 22
   به شعور مردم توهين نكن مردكه
  • IR ۱۵:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۷
   20 4
   ناشناس 12:59 شعور تو خلاصه شده تو قر دادن کمر و قمیش اومدنت بیشرفه وطن فروش
 • مجید IR ۱۱:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۷
  17 19
  یزدی خود زنی کرده است
 • IR ۱۱:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۷
  18 5
  اصلاح طلبان اگر به صلاح انسانیت پی برده بودند امروز سلاحشان قلم کج وصفحه کارنامه اشان اینقدر مخدوش نبود اگر اصول انسانی را می شناختند نیاز به توسل بیگانگان سر لوحه کارشان نبود
 • مهرداد فرجي US ۱۲:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۷
  9 13
  با سلام دفاع غلط و متعصبانه از نامه مربوطه، مشابه اشتباه قبلي اصولگرايان در دفاع عجولانه از ديدار انتخاباتي تتلو بود لطفا اشتباهات قبلي را تكرار نكنيد
  • IR ۱۶:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۷
   10 2
   جناب مهرداد موقعیت جامعه مدرسین کارشناسی تشخیص مرجع و معرفی صلاحیت و عدم صلاحیت افراد عالم است ، اقدام پیشگیرانه تشکر دارد یا تاختن ؟
 • مهرداد فرجي US ۱۲:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۷
  10 4
  همه ما در اطراف خود هم اصلاح طلب نفوذي ديده ايم هم اصولگراي نفوذي،منافق در هردو جناح هست و براي رسيدن به اميال شيطاني از هر دو پوشش استفاده مي كنند،اين منافقين بيشترين تلاش رو از هر دو طرف براي جداكردن مخلصين هردو جناح انجام ميدهند
 • IR ۱۴:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۷
  14 1
  محمد رضا زائری آخوندی که معلوم نیست کدوم وره ولی به احتمال زیاد چپیه. یک هفته پیش مطلبی تو کانالش زده بود در مزمت مقدس کردن علمای دینی در حد معصومین! خودش بعد از این نامه آیت الله شبیری در حد یک قدیس برده بالا! دم خروس یا قسم حضرت عباس شیخ؟
 • IR ۱۶:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۷
  11 2
  شانتاژهای این افساد طلبان که نازی به تحلیل های آنچنانی ندازه. این جماعت منفعت طلب هر جا منافعشون اقتضا کنه همون طرفی هستند به همین راحتی و به همین بوقلمونی،والسلام.
 • DE ۰۰:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۱
  0 0
  تقلید دیگر تنها کار میمون نیست؛ اصلاح‌طلبان «مدافعان مرجعیت»! هم خود وارد تقلید شدند.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس