افشانی نمایه

محمدرضا عارف در دیدار با اعضای شورای شهر از آنها گلایه کرده است که چرا در هنگام انتخاب شهردار به مسئله بازنشسته بودن افشانی توجه نکرده‌اند؟

سرویس سیاست مشرق - «محمدعلی افشانی»، چهارمین شهردار اصلاح‌طلبان برای تهران طی یکسال و چند ماه گذشته نیز رفتنی شده است...

او نیز مانند بسیاری از مدیران دستگاهها و نهادها، شامل قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان در مشاغل شده است و به همین سبب باید برود.

اما این تمام ماجرا نیست!

برخی تحلیلگران می‌گویند افشانی از اول هم گزینه مطلوب شورا نبود و فقط برای رفع تکلیف و فرار از انتقادات گسترده به شورای شهر برای عدم توانایی در نصب یک شهردار، به کار گمارده شد.

این تحلیلگران می‌گویند سمت شهرداری تهران مختصّاتی دارد که هرکسی آنها را ندارد. از جمله افشانی.

در واقع او نه جزو رجالی بود که بتواند به خوبی از عهده مدیریت شهرداری تهران برآید و ارتباطات لازم را داشته باشد و نه گزینه اپراتورهای شورای شهر بود که با نگاه تند سیاسی خود، می‌خواستند کسی را در ساختمان بلدیه تهران ببینند که اصلاح‌طلبی را به خوبی بلد باشد و بتواند از عهده مطالبات جریان سیاسی خاص بربیاید. کاری که نجفی بلد بود و خوب هم بلد بود اما اجل حاشیه‌ها مهلتش نداد و بنا به دلایلی که اصلاح‌طلبان خود بهتر از همه می‌دانند، او را مجبور به استعفا کرد.

*اشتباه پشت اشتباه؛ از «شنود» تا عزل و نصب‌های دقیقه ۹۰!

به اذعان دوست و دشمن، شهرداری تهران طی یکسال و چند ماه گذشته کار خاصی انجام نداده و برخی سیاسیون به کنایه از این می‌گویند که آنها فقط مشغول جمع کردن زباله‌ها از سطح شهر هستند. البته اگر برف نباریده باشد!

در دوره افشانی هم اتفاق خاصی نیفتاد و تهران بزرگ شاهد هیچ رخداد چشمگیری نبود.

این سترون بودن و بیخبری اما اکنون همراه شده است با حاشیه‌هایی که همراه با زمزمه‌های رفتن افشانی به گوش می‌رسد.

چهارمین شهردار تهران در یکسال گذشته، همزمان با بلند شدن زمزمه رفتنش از «بهشت» اما در اقدامی بهت‌آور دست به عزل و نصب‌های گسترده‌ای زده است.

از تغییر رئیس روابط عمومی تا تغییر معاونت مهم برنامه‌ریزی، توسعه شهری و نصب یک معاون زن.

البته این تمام ماجرا نیست...

بحث شنود شهردار از مدیرانش نیز این روزها به رسانه‌ها درز یافته است.

گفته می‌شود افشانی مکالمات تلفنی و غیر تلفنی مدیرانش را گوش می‌کند و اگر کسی از او انتقادی کرده باشد فی‌الفور برکنار می‌شود.

شهردار تهران اما این مسئله که نخستین بار توسط معاون برکنار شده وی مطرح شده است را تکذیب کرد. [۱] و در نهایت حجت الله میرزایی (همان معاون برکنارشده که خبر شنود به نقل از او منتشر شده بود)  هم از اساس آن را تکذیب کرد.

این رسوایی اما آنقدرها بغرنج بوده که محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران نیز به آن واکنش نشان دهد!

او به تازگی در جمع خبرنگاران در این باره گفته است: از این موضوع گذر کنید چرا که ابزار شنود آنقدر ارزان شده که زن‌ها و شوهرها هم از آن استفاده می‌کنند. [۲]

*"رانده شده از بهشت..."/ مردی که بود و نبودش برای اصلاح‌طلبان فرقی ندارد

روزنامه اصلاح‌طلب سازندگی در یکی از شماره‌های اخیر خود و در گزارشی پیرامون ماندن یا رفتن افشانی از تیتر «رانده شده از بهشت؟» استفاده کرد.

این روزنامه همچنین در بخشی از گزارش خود آورده است: فراکسیون زاگرس‌نشینان! –در مجلس- تمام تلاش خود را برای ماندن افشانی به کار بسته است. آیا آنها می‌توانند از پس موج ضد تهرانی مجلس برآیند؟

سازندگی همچنین از این گزارش داده است که محمدرضا عارف در دیدار با اعضای شورای شهر از آنها گلایه کرده است که چرا در هنگام انتخاب شهردار به مسئله بازنشسته بودن افشانی توجه نکرده‌اند؟

مع‌الوصف اما به نظر می‌رسد تمام این رخدادها همگی حاشیه‌اند و اصل ماجرا چیز دیگریست...

و آن اینکه نه ستاد اصلاحات و نه احزابی مثل اتحاد ملت، اعتماد ملی و کارگزاران سازندگی که از آنها بعنوان پدرخواندگان و اپراتورهای شورای شهر نام می‌برند و نه حتی خود اعضای شورای شهر، هیچیک اصراری به ماندن افشانی ندارند.

جالب توجه آنکه اصلاح‌طلبان در ماجرای احتمال عزل افشانی به دلیل بازنشستگی، لام تا کام سخنی نمی‌گویند و جریانی که نشان داده است به مطامع و منافع خود بیش از قانون اهمیت می‌دهد اما به یکباره آنچنان قانون‌گرایی محضی از خود بروز داده است که باورش برای عالم و آدم سخت است!

*۴ شهردار و سرپرستی که به کارنامه قالیباف نزدیک هم نشدند/ افشانی از اول شهردار بشو نبود!

محرز آنست که تکلیف شهردار تهران تا ۲۵ آبان‌ماه و حتی زودتر مشخص خواهد شد اما به نظر می‌رسد منهای این تعیین تکلیف، سرشت محتوم دیگری در مقابل افشانی قرار دارد و آن خداحافظی با پست شهرداری تهران است زیرا افشانی نه تنها برای تهران کار خاصی نکرد و او هم مثل ۳ نفری که قبلا توسط اصلاح‌طلبان به سمت شهرداری گمارده شدند؛ نتوانست به کارنامه قالیباف حتی نزدیک شود؛ بلکه از لحاظ اصلاح‌طلبی هم از ابتدا اشتباهی به «بهشت» رفته بود.

مشرق، ۵ ماه قبل در گزارشی از ماندنی نبودن افشانی در سمت شهرداری و دلایل این رخداد به مخاطبانش گزارش داده بود...[۳]

لازم به یادآوری است که «محمد عطریانفر»، از چهره‌های حزب کارگزاران سازندگی در بحبوحه انتخاب چهارمین مدیر شهرداری تهران در دوران اصلاح‌طلبان، صحبت‌های مهمی را مطرح کرد که آنطور که باید دیده و شنیده نشد.

او گفته بود: «باور من این است که وقتی یک گروه سیاسی آمده و شورایی را تشکیل می‌دهد و به قول توسلی نیروهای نیابتی ما در شورا مستقر می‌شوند و می‌خواهند برای ما تصمیم بگیرند که از وجاهت کافی برخوردار نیستند ما هم باید با گردن‌کلفتی و اقتدار ایستاده و آدمی را که به درد مدیریت شهری می‌خورد را برای شهرداری انتخاب کنیم. من نمی‌خواهم بگویم محسن هاشمی اولین، بهترین و آخرین گزینه است اما برای برون رفت از این آسیب هیچ راهی نداریم جز آنکه با اقتدار وارد شده و از آقای خاتمی به عنوان صمیمی‌ترین دوست خود توقع دارم که در این زمینه دخالت جدی‌تری کند و از سر مصلحت سنجی جامعه مناسب‌ترین گزینه را معرفی کند! [۴]

***

۱_mshrgh.ir/۹۰۲۷۱۶

۲_http://tn.ai/۱۸۵۴۰۸۹

۳_mshrgh.ir/۸۵۵۰۰۵

۴_‌ http://fna.ir/bm۳۸w۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 20
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 9
 • F35 GB ۰۰:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۶
  4 24
  از آل سعود یاد بگیرید . یه 100 میلیون دلاری زیر میزی داد و بیخیالش شدن . شما هم یه 100 میلیارد دلاری شیرینی بدید که دس از سرتون برداشته بشه وگرنه F35 ها میان سراغتون . تازه آل سعود 110 میلیارد هم داده و مدرن ترین تسلیحات نظامی دنیا رو هم خریده . کل دنیا مال صهیونیستاست . شما هم باید اجارتونو بدید .
  • IR ۱۳:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۶
   9 1
   ممنون که موجبات شادی و خنده مارو فراهم می‌کنی خخخ
 • US ۰۰:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۶
  6 3
  طبق قانون ایشان بتید برود. چه اصراری باید بکنند این وسط اصلاح طلبان ؟
  • IR ۱۲:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۶
   4 1
   همون اصراری که سر اومدن غیر قانونی میرحسین داشتن!
 • IR ۰۰:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۶
  21 3
  اول القا میکنند ناکارآمدی هست ما باید بیایم تا درست بشود، بعد همون درست رو جوری عمل میکنند که واقعا به مشکل بخوره، یه مقایسه ساده در مورد شورا و شهرداری و هم مجلس و هم ریاست جمهوری و وضع قبل و وضع بسیار بدتر فعلی بندازید متوجه عمد کار نکردن و وضع موجود میشوید
 • DE ۰۳:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۶
  25 2
  اصلاح طلب یعنی چه؟ چی رو میخوان اصلاح کنند ؟ کسیکه خودش پر از اشکال و ایراده میخواد جامعه و مردم رو اصلاح کنه ؟
 • بی نام IR ۰۷:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۶
  4 26
  مشرف از قالیباف بیهوده تعریف نکن
 • IR ۰۸:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۶
  16 5
  در توانایی مدیریتی انگشت کوچیکه قالیباف هم نیستن هرچند همین ها در شان رای دهندگان به شورای شهر هستن و نباید ناراحت بود همین ها بسشونه
 • محمد رضا IR ۱۰:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۶
  8 0
  این شورای شهر یک کار حماسی انجام داده مجسمه اتش نشان کنار اتوبان شیخ فصل الله رو بهروی اکباتان رو رنگ کردند
 • IR ۱۰:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۶
  3 21
  حرص نخور مشرق حسود
 • رضا IR ۱۰:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۶
  17 0
  بابا این ها ناخن چینده قالیباف نمیشن قالیباف توی دوازده سال مدیریتش دو تا نماز صبح توی خانه نخونده این ها تالنگ ظهر می‌خوابند مملکت مدیر جهادی میخواد داداش
 • علی IR ۱۰:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۶
  6 0
  سلام من اقای افشانی رو از شرکت سرمایه گذاری پارسیان وابسته به بانک پارسیان می شناسم سال 84 ایشان به واسته اقای ترک نژاد که قبل تر استاندار کرمانشاه بود با خودش به این شرکت اورد این اقا در اموزش وپرورش مسولیت تالیف و باز نگری کتب درسی داشت و سابقه مدیریت و کاراین چنین پستی را ندارد و همینطور توان این پست رو
 • جباری IR ۱۱:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۶
  1 12
  افشانی دو ماه شهردار بودند چه شق القمری باید میکرد . مثل عوام صحبت نکنید .قالیباف هم جواب ... را در دو انتخابات گرفته شما نمیخواد براش بسوزید
 • IR ۱۱:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۶
  12 1
  حیف به قالیباف نیست که با اینها مقایسه شود
 • ابراهیم IR ۱۱:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۶
  8 3
  خیالتون راحت مردم از اصلاح طلبها نا امید شدن مملکت کلا از بالا تا پائین میفته دست خودمون .
  • IR ۱۶:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۶
   2 8
   محمود تو اون 8 سال کاری کرد که مملکت تا 800 سال دیگه هم دستتون نمیفته
  • احمد IR ۱۸:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۶
   7 2
   روحانی تو این پنج سال کاری کرد، مردم آرزوی احمدی را کنند
 • IR ۱۴:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۶
  8 4
  قالیباف ۱۲سال شهر دار بود اینا هنوز یه سال نشده، ضمنا ممکنه بحث بدهی های کلان شهرداری رو عملکرد آتی تاثیر بزاره، (رجوع شود به میزان بدهی شهرداری )
 • افشین AE ۱۷:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۶
  10 2
  داشتن قالیباف لیاقت میخواد
 • محمد IR ۱۰:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۷
  6 0
  مردم امسال زمستان بهتر می فهمند قالیباف کجا اینها کجا اینا فقط خوبند بروند مثل قاجار امتیاز بدهند کار دیگری اصلا بلد نیستند که بکنند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس