کودکان یمن

در حال حاضر ۸ میلیون یمنی از نقص شدید در امنیت مواد غذایی رنج می‌برند، ۸۰ درصد از کودکان یمن یعنی ۱۱ میلیون نفر نیز نیازمند کمک فوری هستند.

سرویس جهان مشرق - بحران انسانی و اوضاع اقتصادی در یمن همچنان به سمت پیچیدگی‌های بیشتری پیش می‌رود. این شرایط در استان الحدیده که همچنان متجاوزان سعودی و اماراتی با پشتیبانی و دستور مستقیم آمریکا به دنبال افزایش تنش نظامی در سواحل غربی آن هستند، با پیچیدگی بیشتری مواجه است. متجاوزان از طریق این حمله تلاش دارند باقیمانده شریان‌های حیاتی برای میلیون‌ها یمنی که وابستگی و تبعیت از برنامه‌های خارجی و آمریکایی را نمی‌خواهند، ببندند. 

با شکست حملات نظامی در این محور، ائتلاف متجاوزان به دنبال تشدید محاصره و افزایش فشار بر بندر الحدیده هستند تا از طریق گرسنه نگه داشتن بیشتر ملت یمن و قتل و کشتار آنها به  نیروهای مبارز فشار وارد کنند. 

نقشه الحدیده

منابع یمنی در این بندر اعلام می‌کنند که کشتی‌های متجاوزان سعودی چند روز پیش یک کشتی حامل مشتقات نفتی را توقیف کرده و مانع از ورود ۳ کشتی دیگر به این بندر شد. این کشتی‌ها در جیبوتی نیز توقیف شده بودند و با وجود اینکه مجوزهای لازم برای عبور از این منطقه را از سازمان ملل متحد دریافت کرده بودند، اجازه حرکت آنها به سمت یمن داده نمی‌شود. 

در مصیبتی که نتیجه این محاصره گریبانگیر ملت‌ یمن شده، تفاوتی میان استان‌های شمالی و جنوبی یمن وجود ندارد. جنگ اقتصادی وحشیانه‌ای که متجاوزان ضد یمن به راه انداخته‌اند، وارد مرحله جدیدی شده است که در نتیجه آن امکان جلوگیری از تلفات گسترده ملت یمن در نتیجه گرسنگی در تمامی نقاط این کشور وجود ندارد. این موضوع را مارک لوکوک قائم مقام دبیرکل سازمان ملل متحد در امور انسان دوستانه و هماهنگ کننده امداد رسانی‌های فوق‌العاده در سازمان ملل مطرح کرد. 

این موضوع در گزارشی مطرح شد که لوکوک در خصوص بحران انسانی وحشتناک در یمن در شورای امنیت سازمان ملل متحد مطرح کرد و به شهادت خود و دیگر مسئولان سازمان ملل متحد، این بحران را شدیدترین بحران در جهان توصیف کرد. 

وی در گزارش خود به مجموعه‌ای از خسارت‌ها و آمار و ارقام ارائه شده در این رابطه اشاره کرد که نشان می‌داد اکثریت ملت یمن از فقدان شدید امنیت غذایی رنج می‌برند. لوکوک ادامه داد که واردات مواد تجاری به بندرالحدیده بعد از مسدود کردن این بندر توسط نیروهای ائتلاف در  نوامبر گذشته بهبود پیدا نکرده است و همین موضوع مصیبت‌های انسانی در یمن را افزایش داده است. علاوه بر این که تنش‌های نظامی روز افزون در مورد الحدیده نیز به عنوان تهدیدی واقعی برای عملیات امداد در این کشور مطرح است. 

این در حالی است که هیچ پاسخ مثبتی از سوی نیروهای متجاوز برای جلوگیری از بحرانی شدن اوضاع در یمن مطرح نمی‌شود. مواضع و هشدارهای سازمان ملل متحد در خصوص فاجعه انسانی قریب‌الوقوع در یمن همچنان ادامه دارد و تازه‌ترین آن‌ها اظهارات لیزا گراندی هماهنگ کننده امور انسانی در سازمان ملل متحد است که در دفتر این سازمان در آستانه آغاز هفتاد و سومین مجمع عمومی سازمان ملل متحد مطرح شد. 

آخرین عکس پدر یمنی با فرزند شهیدش

وی تأکید کرد که سه چهارم ساکنان یمن و ۸۰ درصد از کودکان نیازمند حمایت و کمک هستند.  وی در عین حال نسبت به افت ارزش پول یمن هشدار داد و تاکید کرد که این روند باعث می‌شود ۱۲ میلیون شهروند یمنی با  خطر گرسنگی بیشتر مواجه شوند. وی همچنین خواستار بازگشایی فرودگاه‌ها و ایجاد پل پزشکی و انسانی برای نجات بیماران و کاستن از مشکلات و بحرانهای مردم یمن در این رابطه شد. 

اشک نماینده سازمان ملل از مظلومیت یمنی‌ها
تصویری که کاربران فضای مجازی در انتقاد از عدم اقدام مناسب سازمان ملل در برخورد با این فاجعه انسانی منتشر کردند

در حال حاضر ۸ میلیون یمنی از نقص شدید در امنیت مواد غذایی رنج می‌برند،  ۸۰ درصد از کودکان یعنی ۱۱ میلیون نفر نیازمند کمک فوری هستند و دست کم هر ۱۰ دقیقه یک کودک در یمن جان خود را از دست می‌دهد. در نتیجه بحران به وقوع پیوسته در این کشور تاکنون 8 هزار کودک جان خود را از دست داده‌اند. 

عوامل واقعی افزایش این بحران را می‌توان در تجاوز نظامی به یمن و اقدامات بی‌فایده و عملیات نظامی مستمر در این کشور دانست که چهارمین سال خود را پشت سر می‌گذراند. علاوه بر این که محاصره وحشیانه این کشور نیز همچنان ادامه دارد و امارات متحده عربی و عربستان سعودی بندرگاه‌ها و منابع زمینی و دریایی یمن را  تحت محاصره خود گرفته‌اند. 

سوء تغذیه کودکان یمنی
سوء تغذیه کودکان یمنی
سوء تغذیه کودکان یمنی

متجاوزان سعودی و اماراتی بدون در نظر گرفتن کمترین ملاحظات انسانی یا اخلاقی و با نادیده گرفتن تمامی درخواست‌های مطرح شده در رابطه با عدم آسیب زدن به منافع اقتصادی یمن همچنان،  حملات خود را در سواحل غربی این کشور ادامه می‌دهند. هواپیماهای متجاوزان در انواع مختلف جاسوسی و نظامی تحرکات  مردم را زیر نظر دارند و آن‌ها را  به خاک و خون می‌کشند.  سعودی‌ها منازل مردم یمن و مسیرهای مواصلاتی آنها را موشک‌باران می‌کنند و تلاش دارند شهر الحدیده را از سایر مناطق یمن جدا کرده و آنجا را محاصره کنند. 

یمنی‌های آواره که در برخی موارد از حملات هوایی و موشک باران توپخانه‌ای سعودی‌ها جان سالم به در می‌برند، باید در نتیجه فشارهای مختلف اقتصادی جان خود را از دست بدهند. 

سوء تغذیه کودکان یمنی
سوء تغذیه کودکان یمنی

مهمتر از همه اینکه دولت‌های متجاوز به یمن اخیرا در تهدید تلویحی خود اعلام کرده‌اند که محاصره یمن و افزایش مصیبت‌های انسانی در این کشور را تشدید خواهد کرد تا بتوانند از آن به عنوان اهرم فشاری برای اشغال شهر الحدیده استفاده کنند. این موضوع را انور قرقاش وزیر مشاور در امور خارجه امارات مطرح کرد. وی  بحران انسانی کنونی در یمن را با اهداف و مطالبات متجاوزان مرتبط دانست و گفت: این  واقعیت‌هایی است که ما تکرار می‌کنیم، چرا که ابعاد انسانی بحران یمن مرتبط با بررسی ابعاد و تحولات سیاسی است. 

سه کودک یمنی با سه پا

این در حالی است که خالد الیمانی وزیر خارجه دولت خودخوانده عبد ربه منصور هادی وجود بحران انسانی در یمن را تکذیب کرده و گزارش‌های سازمان ملل متحد در این خصوص را نادیده می‌گیرد. وی در اظهاراتی که در شبکه اماراتی اسکای نیوز مطرح کرد، مدعی شد که استفاده از ابعاد انسانی تحولات یمن نوعی باج خواهی و بزرگنمایی است و واقعیت‌ها را آنگونه که هست نشان نمی‌دهد. 

جامعه جهانی و سازمان ملل متحد می‌دانند که خروج از بحران انسانی و اقتصادی در یمن نیازمند توقف تجاوز و رفع محاصره وحشیانه و جلوگیری از اقدامات دولت‌های متجاوز در کشتار جمعی ملت یمن است. 

پشت پرده ارتباط آمریکا با کشتار کودکان یمنی!

در شرایطی که افزایش تنش اقتصادی به عنوان آخرین برگه متجاوزان برای تسلیم کردن ملت یمن به کار گرفته می‌شود، باید تدابیری اتخاذ شود که مهدی المشاط رئیس شورای عالی سیاسی یمن اتخاذ آنها را از نظر مسئولیت اخلاقی در صورت ادامه سیاست‌های متجاوزان ضروری می‌داند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • انتشار یافته: 24
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 7
 • GB ۰۱:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۵
  13 44
  بايد اسلاحه هاشان و همه چیزشان را به عربستان تحويل دهند تا مورد لطف و مرهمت خاندان آل سعود به ويژه شاه سلمان قرار گيرند .
  • GB ۰۹:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۵
   1 0
   اگه تو ... به من تقدیم کنی منم اسلحه خودمو به ارباب بی کفایتت شاید تحویل بدم.
  • IR ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۵
   16 0
   خاک برسر شاه سلمانو الطافش کردن مردک قاتل جانی خونخوار کودک کش
  • IR ۱۱:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۶
   4 0
   والله امثال تو وارباب جهانخارت ونوکرانش نه تنها ازانسانیت بلکه ازحیوانیتم سقوط کره اید.چون درنده ترین حیوان بعد ازسیرشدن شکمش تامدتی درندگیشو تعطیل میکنه.تا زمان گرسنگی بعدیش .اولئک کا لانعام بل هم اضل
 • PHD IR ۰۱:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۵
  32 40
  خب به ما چه؟ جواب بنده رو كه تا همين پارسال چلو شيشليك ميزدم 50 تومن الان شده 100 تومن كي بايد بده؟ قوطي پپسي شده 2 تومن! جمع كنيد بابا اينم شد مملكت صبح تا شب از اين پاپتي و اون پاپتي تيتر ميزنيد دريغ از اينكه حتي منو رستوران ها رو هم نميتونيد كنترل كنيد.
  • امیرحسین IR ۰۹:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۵
   0 0
   برو بمیر فکر پپسیت باش! تو کز محنت دیگران بی غمی نشاید که نامت نهند آدمی
 • US ۰۲:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۵
  47 2
  در مورد یمن جوابی برای خدا نداریم خدایا مارا ببخش
 • آرمانی IR ۰۳:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۵
  2 42
  خب اون زن که توی عکس هستش چطور اونقدر عضله داره ولی بچه تمام مفصل‌هاش معلوم شده؟؟؟
  • IR ۱۰:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۵
   11 0
   الاغ ! اون زن یونجه هم می تونه بخوره ولی این بچه چی می تونه بخوره ظاهرا تو بچه شیرخواره نداری که بفهمی
 • US ۰۵:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۵
  32 2
  ولله فردای قیامت از همه بخصوص ما ایرانی ها و شیعیان حساب سختی میکشند! اگر سکوت کنیم و اقدام نکنیم. گور بابای جامعه جهانی و دیپلماسی!
 • فقط وطن IR ۰۷:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۵
  6 0
  دل هرانسانی با دیدن این تصاویر به درد میاد وارزو می کنه هیچ وقت برای هیچ کشوری این اتفاق نیفته ولی این نکته رو توجه کن کشوری که به امریکا باج میده هرکاری که می خواد میکنه مثل عربستان ترور جنگ استفاده از سلاح ممنوعه تجاوز هیچ کس کاری به اون نداره ولی ما داشتیم از کشورمون دفاع می کردیم ولی هیچ کس حاضر نبود از ما حمایت بکنه مثل قدیمی که میگه کدخدا رو ببین ده رو بچاپ
 • IR ۰۷:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۵
  26 1
  شرم به اونایی که از ظلم به هر طریقی چه با سکوت چه با مال جمع کردن به روش های حرام حمایت می کنن. چرا نمی فهمیم نباید به عربستان و اسراییل کمک کنیم: روغن لادن، حمایت از بی بی سی، نزول های بانکی رباخواری احتکار. شرم به همه این افراد نجس که ربط این کارها را با انتشار فقر و جنگ و فحشا و به خطر افتادن خانواده ها در جهان نمی فهمند.
 • IR ۰۸:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۵
  22 2
  مرگ بر بریدن نفس .... مرگ بر هوس .. مرگ بر حقوق بی بشر .. مرگ بر تبر شراره های شر..... مرگ بر آمریکا … مرگ بر آمریکا… مرگ بر آمریکا
 • آدرین IR ۰۸:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۵
  1 2
  مقصر تمام کشور های خاورمیانه هستن اگه همشون فارغ از شیعه و سنی به سفارت هم حمله نمی کردن یا توی حج آدم نمی کشتن هیچ کشوری نه امریکا نه روسیه قادر به قدرت نمایی نبودن..ای کاش اسلام دو تیکه شیعه و سنی نمیشد.
  • IR ۰۹:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۵
   0 0
   بی عقل خان چه ربطی به قضیه سفارت داره قضیه سفارت بعد از گذشت یک سال از حمله به یمن بودضمنا قضیه شیعه و سنی نیست قضیه اتحادیه تکفیری سلفی وهابی در مقابل شیعه و سنی هست نصف مردمی که در یمن کشته میشن سنی هستن بیشتر شهرهای مورد حمله داعش هم سنی بودند اما شیعیان براشون جون دادند شیعه هیچ وقت به سنی حمله نکرده اینو بفهم.
 • شب نم نیستم IR ۰۸:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۵
  7 0
  باعث تمام دردها و رنج های ملت یمن سعودی ها هستند اما نه الان بلکه 1200 سال است
 • ناشناس IR ۰۹:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۵
  5 0
  لعنت الله علي قوم الظالمين
 • IR ۰۹:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۵
  3 4
  چرا هر مردمی که با مشرق متحد می شود به فلاکت و بدبختی می افتد ؟
 • IR ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۵
  6 0
  کاش میشد میرفتیم گلوی آل سعود رو جر میدادیم
 • کیان IR ۰۹:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۵
  5 0
  از اینکه کاری از من بر نمیاد و کمکی نمی تونم به این بندگان خدا بکنم ناراحتم ...
 • IR ۱۰:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۵
  3 2
  من کلا از جنگ بیزارم اما همگان میدانند که چند سالی هست که تو یمن جنگ هست درسته ؟ اما یه نکته ای تو عکسها هست و اونم سن و سال اون بچه ها هست . یعنی تاریخ تولدشان حداقل مربوط به 3 سال بعد از شروع جنگ هست .واما نتیجه گیری : تو غلط میکنی وسط اون همه مصیبت , خون و آدمکشی و قحطی وآوارگی و مریضی و کمبود مراکز درمانی و......... خیلی چیزای دیگه به فکر عشق و حال باشی که به تولید مثل منجرب بشه .
 • صدای‌ حق IR ۱۰:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۵
  9 0
  چرا ایران به مانند سوریه و عراق به یمن کمک مستشاری نمی‌کند‌؟ چون سرزمین یمن در مانند سوریه و عراق در مسیر فلسطین و لبنان قرار ندارد ؟ آیا‌ ارتش یمن نیاز به یک سیستم پیاده نظام کارآمد جهت عملیات نظامی سنگین نیست ؟ آیا یا یکجا نشستن الحاقی و دفاع صرف می‌توان‌ بر مکشک باران و بمباران هوایی پیروز شد ؟
 • IR ۱۰:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۵
  12 0
  خدایا سکوت مرا ببخش! فقط می توانم دعا کنم ... اللهم عجل لولیک الفرج
 • سهیل IR ۱۲:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۷
  0 0
  حمایت از یمن در این زمان از کمک به هر کشوری واجب تره این میزان کمک زیرزمینی ما در مقابل این وحشی های تروریست جوابگو نیست ایران باید حضور رسمی خودش رو در یمن مثل عراق و سوریه اعلام کنه مطمئن باشید مردم مظلوم یمن قدردون ما میمونن

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس