رزمایش روسیه

وزیر دفاع روسیه اعلام کرده است که این رزمایش حتی از رزمایش زَپُد هم بزرگتر خواهد بود؛ زیرا ۳۰۰ هزار سرباز، ۳۶ هزار خودروی نظامی، ۱۰۰۰ بالگرد و ۸۰ جنگنده در این رزمایش شرکت خواهند کرد.

سرویس جهان مشرق - بنابر گزارش دفتر مطبوعاتی وزارت دفاع روسیه، بزرگترین رزمایش نظامی این کشور در طی ۳۷ سال گذشته، آغاز شده است. رزمایشی یک هفته‌ای، که ووستوک(شرق) نام دارد و تا ۱۷ سپتامبر ادامه خواهد داشت. از جمله اهداف اصلی این رزمایش، آمادگی برای استقرار سریع هزاران نیرو، هواپیما و وسایل نقلیه نظامی در طول هزاران کیلومتر(از غرب تا شرق روسیه) ذکر شده است، که به منظور حفظ امنیت نظامی این کشور بازآفرینی خواهد شد.

روسیه این رزمایش بزرگ را تا حدودی شبیه به رزمایش سال ۱۹۸۱ توصیف کرده است که بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار سرباز در آن حضور داشتند. رزمایشی با عنوان زَپُد(به زبان روسی یعنی غرب)، که بزرگترین رزمایش نظامی عصر شوروی محسوب می‌شد. با این وجود وزیر دفاع روسیه اعلام کرده است که این رزمایش حتی از رزمایش زَپُد هم بزرگتر خواهد بود؛ زیرا ۳۰۰ هزار سرباز، ۳۶ هزار خودروی نظامی، ۱۰۰۰ بالگرد و ۸۰ جنگنده در این رزمایش شرکت خواهند کرد.

این رزمایش در شرایطی برگزار می‌شود که تنش‌های میان مسکو و غرب به شدت تشدید شده است. شایان ذکر است که برگزاری این رزمایش نظامی بزرگ در سیبری تنها کمتر از یک ماه پس از برگزاری رزمایش ناتو در گرجستان دنبال می‌شود که با واکنش خشم آلود مسکو روبرو شده بود. مسکو هرگونه تحرک ناتو برای گسترش به شرق و عضویت گرجستان در این پیمان نظامی غربی را تهدید علیه خود و دارای آثار فاجعه بار در منطقه عنوان کرده است. روابط میان روسیه و اعضای ناتو(متشکل از ۲۹ کشور از جمله آمریکا) از زمانی که مسکو در سال ۲۰۱۴ شبه جزیره کریمه(اوکراین) را به خاک خود ضمیمه کرد، وخیم‌تر شده است. به طوری که دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین این رزمایش را با توجه به نگرش "پرخاشگرانه و غیردوستانه" موجود نسبت به روسیه موجه دانسته است.

اما از طرفی آنچه اهمیت این رزمایش را برای آمریکا و ناتو حیاتی می‌کند، حضور یگان‌هایی از چین و مغولستان در این رزمایش است.

به طوری که کارشناسان ناتو معتقدند که این مانور تنها یک نشانه یا پیام نیست، بلکه آمادگی برای یک جنگ در مقیاسی بزرگ است. چرا که مشارکت چین از شکل اعلامیه‌ایی به سطح عملی، نشان دهنده اجرای شانه به شانه وظایف استراتژیک دو کشور برای حصول اهداف مشترک است. وزارت دفاع چین نیز این مسئله را انکار نکرده، از تعمیق همکاری‌های نظامی و"تقویت توانایی دو طرف برای نشان دادن واکنش مشترک به تهدیدهای امنیتی مختلف" خبر داده است. دو کشور پیشتر نیز(تابستان گذشته) تمرینات نظامی مشترکی را در دریای چین جنوبی و دریای بالتیک اجرا کرده بودند.

در این رابطه چنین می‌توان استنباط کرد که چین تاکنون مطابق آموزه‌های سان‌تزو(استراتژیست چین باستان) هنر جنگ را در جنگ نکردن و رسیدن به اهداف جنگ دیده است، به طوری که با گریز از رویارویی با هژمون جهانی(آمریکا)، رشد و توسعه شتابان خود را تا آنجا پیش برده است که اکنون ۱۴ درصد اقتصاد جهانی را در دست دارد. رشدی که به هیچ وجه مطلوب آمریکایی‌ها نبوده، موجبات نگرانی آنها را فراهم آورده است. بر این اساس دور از ذهن نخواهد بود که دهه آتی، دهه جنگی جهانی و یا یکسری جنگ‌ها در مقیاس بزرگ باشد.

به این معنی که آمریکا یا خود مسقیم وارد کارزار شده و یا دیگران را به میدان کارزار وارد خواهد کرد. بعید نیست که آمریکا با گسستن بند از پای قدرت‌هایی(همچون آلمان و ژاپن)، آنها را در مقابل چین و روسیه قرار دهد- نکته اینکه دو کشور مذکور به واسطه شناخته شدن به عنوان مسببان خشونت‌های جنگ جهانی دوم، از زمان پایان این جنگ تاکنون از حرکت به سوی توسعه توان نظامی منع شده‌اند- تا آنگاه آمریکا مشابه جنگ اول و دوم جهانی که دیر هنگام و همچون یک ناجی فاتح به صحنه جنگ ورود کرد، وارد عرصه گردد! بی‌آنکه منابع قدرتش همچون کشورهای درگیر مستقیم در جنگ به استهلاک کشیده شود.

از طرفی به سرانجام رسیدن مرزهای اتحادیه اروپا به حد نهایی(مجاورت با روسیه)، ممکن است در بر دارنده این پیام باشد، که اکنون زمان به مصاف فرستادن این قدرت بالغ به میدان روس‌هاست! و نواخت ساز ناسازگاری بریتانیا برای خروج از این اتحادیه تنها مقدمه‌ای برای شکل‌گیری نیروی نظامی جدید اروپایی باشد. جنگ‌های که نهایتاٌ هدف آنها حفظ هژمونی جهانی غرب به سرکردگی آمریکا و مهار رقبای آن(یعنی چین و روسیه) است.

* احمد رشیدی نژاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 25
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 9
 • TR ۱۸:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۳
  28 25
  خط و نشان! خخخخخخ ۱ میلیون نفر را میشه با یکی از اون قوی ها خاکستر کرد.
  • IR ۰۸:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۴
   9 3
   عموجون، تعداد اون قویهای روسیه ( به قول تو) خیلی بیشتر از آمریکاست...
  • IR ۰۸:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۴
   9 2
   تعداد کلاهک های هسته ای روسها که خیلی بیشتر از آمریکایهاست! سلاح هسته ای فقط یک سلاح بازدارنده است
  • IR ۱۱:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۴
   2 1
   بسم الله این گوی و این میدان
  • IR ۱۲:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۴
   2 2
   عزیز کودکستانی هنوز زوده برای تو خوندن این مقاله ها برو فعلا تو حیاط شرق و شهروند یکمی تاتی تاتی کن
  • BE ۱۶:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۴
   2 2
   اینقدر فیلم ترکیه ای نگاه نکن
 • حسین PL ۲۱:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۳
  40 9
  یا باید قوی باشی یا توسط قویترها و یاغیان روزگار دریده خواهی شد. ایران هم باید مثل شیر قوی و هوشیار باشه وگرنه آمریکای شغال و انگلیس روباه و اسراییل کفتار او را خواهند درید و تکه تکه خواهند کرد.
  • IR ۱۱:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۴
   8 0
   عربستان الاغ یادت رفت
 • IR ۲۳:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۳
  27 60
  امریکا نیروهاشو توی منطقه چند برابر کرده اونوقت ایرانی ها دارن توی خیابون زنجیر میزنند!!!!!!!!!!!!!!!
  • IR ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۴
   4 0
   برو بخواب بابا تو دیگه از کجا فرار کردی ؟؟؟؟؟
  • مانی IR ۱۲:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۴
   5 0
   اوسکول همین زنجیر زن ها بودند که تو 8 سال جنگ حتی یک وجب خاک مملکت رو به هیچ عوضیی ندادند !!!
  • IR ۱۵:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۴
   3 0
   برو یزیدی حروم زاده
  • BE ۱۶:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۴
   4 0
   اینجوری ادامه بده احتمال اینکه سلبریتی بشی زیاده
 • احمد IR ۲۳:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۳
  11 19
  بجای حروم کردن این همه پول، میومدید تو ادلب خرجش می کردید. یه شبه جمع می شد می رفت پی کارش. آمریکا و عمله هاش هم هم خیلی بیشتر از اینها ازتون حساب می بردن. سر راه بقایای داعش رو هم تو عراق و شرق فرات تمیز می کردید. تمرین خیلی بهتری هم بود.
 • IR ۰۰:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۴
  20 42
  کارشناسی مسخره.اخه کی جرات داره با غرب درگیر بشه.خوب مثلا میگین مانور بزرگ شوری سال 1981 برگزار شد.الان اون شوروی کجاست.قدرت در اقتصاد و بس تو اقتصاد نداشته باشی هر چقدر اسلحه جمع کنی فایده نداره چون از درون نابود میشی تمام
  • IR ۰۰:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۴
   6 0
   كره وزابن اقتصاددارند ولي امنيت وقدرت ندارند!!!
  • آریو سوئد IR ۰۶:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۴
   10 1
   من موندم چرا تو کشور ما همه همگاره اند همه کارشناس نظامی شدن همه مهندسن وووو...اخه احمق اینها اگه باهم درگیربشن که همه دنیا از بین میره.
  • IR ۰۷:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۴
   4 0
   چقدر ترسویی تو خخخخ
  • IR ۰۸:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۴
   0 0
   ا
  • رضا IR ۰۸:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۴
   7 0
   برای شما مذاکره مهمه! برجام 1 و 2 و 3 و ...!!! و گرنه آمریکاییها الان توی عراق، سوریه، یمن به زانو در اومدن...آمریکاییها الان از روی ناچاری با داعش رزمایش مشترک انجام میدن! امریکای حقوق بشری
  • IR ۰۸:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۴
   6 0
   شما معلومات که نداری، لااقل یه کم اطلاعاتت رو ببر بالا... اگه یه کم مطالعه کنی میبنی که تو قضیه اوستیا، آبخازیا و شبه جزیره کریمه...همین امریکاییها که ظاهرا شما از می پرستید...از دست روسها جرات نکردن کاری بکنن...
  • IR ۰۹:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۴
   2 4
   تو اقتصاد نداشته باشی هر چقدر اسلحه جمع کنی فایده نداره چون از درون نابود میشی! این سیاست دنیای سرمایه داریه که ملت ها رو مصرف کننده و اقتصادی بار میاره، تا هر وقت خواست با ابزار شکم اونها رو سرکوب کنه!
  • IR ۰۹:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۴
   6 1
   اینجاش جالب که گفته کی جرات داره با غرب درگیر بشه! یعنی به هر قیمتی باید تن به ذلت داد!!!
 • IR ۰۵:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۴
  0 6
  الان یعنی این سری امریکا موشک خوشگلاشو بفرسته سوریه رادارهای روسی خاموش نمیشن؟
  • BE ۱۶:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۴
   3 0
   مگه چراغ برقیه که خاموش بشه ؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس