کد خبر 889379
تاریخ انتشار: ۱۰ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۸
افشانی

مصوبه اصلاح قانون منع بکارگیری بازنشستگان در یک قدمی تایید توسط شورای نگهبان قرار دارد. سؤال اینجاست که آیا شهردار تهران نیز مشمول این قانون می‌شود یا خیر؟

به گزارش مشرق، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز سه‌شنبه (دوم مرداد) امسال «طرح اصلاح قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان» را تصویب کردند.

طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی برای اصلاح قانون منع‌ به‌کارگیری بازنشستگان، دایره به‌کارگیری بی‌ضابطه بازنشستگان در دستگاه‌های اجرایی را محدود کردند، به‌ طوری که مشمولان بندهای «د» و «ه» ماده (71) قانون مدیریت خدمات کشوری را که شامل استانداران و معاونان استانداران همتراز سفرا و معاونان وزرا هستند را از قانون حذف کردند، یعنی اینکه مشمولان بندهای «د» و «هـ» ماده (71) این قانون، پس از بازنشستگی نباید در دستگاه‌ها به‌کارگیری شوند.

بیشتر بخوانید:

افشانی پاییز پایتخت را خواهد دید!

**ماده (71) قانون مدیریت خدمات کشوری چه می‌گوید؟

 سِمَت‌های ذیل، «مدیریت سیاسی» محسوب شده و به عنوان مقام شناخته می‌شوند و امتیاز شغلی مقامات مذکور در این ماده به شرح زیر تعیین می‌گردد:

الف - رؤسای سه قوه

ب - معاون اول رئیس‌جمهور، نواب رئیس مجلس شورای اسلامی و اعضای شورای نگهبان

ج -وزرا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و معاونین رئیس‌جمهور

د- استانداران و سفرا

هـ- معاونین وزرا

براساس این گزارش، تصویب طرح اصلاح قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان با حاشیه‌ها، بحث‌ها و اختلاف‌نظرهایی پیرامون اینکه کدام مقامات، وزرا و یا مسئولان شامل این طرح می‌شوند، بین برخی نمایندگان مجلس، احزاب و سیاسیون مطرح شد، یکی از این مباحثی که پیرامون آن پس از  مصوبه مجلس جنجال‌هایی ایجاد کرده، سِمَت شهرداران کلانشهرها به خصوص تهران است.

** اختلاف‌نظرها برای ماندن یا رفتن شهردار تهران بر سر چیست؟

برخی نمایندگان مجلس، نمایندگان احزاب و سیاسیون معتقدند که سِمَت شهرداری تهران شامل مصوبه مجلس مبنی بر اصلاح قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان می‌شود و «محمدعلی افشانی» شهردار تهران باید از مسئولیتش، کناره‌گیری کند؛ از طرفی، برخی از جمله داریوش قنبری معاون پارلمانی شهرداری تهران نیز معتقد است که سِمَت شهرداری تهران شامل مصوبه مجلس مبنی برمنع به‌کارگیری بازنشستگان نمی‌شود، بلکه شامل قانون اختیارات و ظایف شهرداران است.

در این بین نکته‌ای که درباره ماندن یا رفتن شهردار تهران مغفول مانده یک مصوبه هیئت وزیران درباره تعریف «مدیریت سیاسی» است.

** مصوبه هیئت وزیران درباره تعریف «مدیریت سیاسی» چه می‌گوید؟

هیئت وزیران در تاریخ 27 آبان سال 1396 همترازی شهرداران برخی کلانشهرها با مقامات ارشد کشور را تصویب کرد، به طوری که طبق این مصوبه «همترازی شهرداران کلانشهرهای با جمعیت بیش از یک میلیون نفر جمعیت با مقامات موضوع بند «هـ» ماده (71) قانون مدیریت خدمات کشوری شهرداران کلانشهرهایی با جمعیت بیش از یک میلیون نفر، همتراز مقامات موضوع بند «هـ» ماده (71) قانون مدیریت خدمات کشوری - مصوب 1386 – تعیین می‌شوند».

با این حساب تکلیف بحث‌ها بر سر ماندن و یا رفتن افشانی از شهرداری تهران مشخص می‌شود و شهردار تهران همتراز  «استانداران، سفرا و معاونین وزرا» محسوب می‌شود اما این بند از مصوبه قبلی دولت در مصوبه مجلس در ذیل طرح اصلاح قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان، حذف شده و محمدعلی افشانی براساس قانون جدید - در صورت تایید نهایی توسط شورای نگهبان - باید بازنشسته شود.

در حال حاضر، مصوبه مجلس در قالب طرح اصلاح قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان، پس از یک بار بررسی در شورای نگهبان و عودت به مجلس برای رفع چند ایراد و سپس رفع ایرادات، هم‌اکنون در شورای نگهبان است و در صورت تایید این شورا، قانون منبع به‌کارگیری بازنشستگان، نهایی شده و با ابلاغ توسط رئیس‌جمهور، همه‌ دستگاه‌ها و نهادها موظف به اجرای آن هستند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس