پرچم سوریه پرچم ایران

در سفر دو هفته قبل هیئت ایرانی به دمشق مقدمات امضای یک تفاهم نامه راهبردی امضا شد که بر اساس آن شرکت های ایرانی در بازسازی زیرساخت های سوریه مشارکت جدی خواهند داشت.

به گزارش مشرق، امیر امینی معاون برنامه ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی هفته پایانی مرداد ماه در رأس یک هیئت اقتصادی به نمایندگی از عباس آخوندی رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و سوریه به سوریه سفر و با مقامات ارشد این کشور از جمله وزرای اقتصاد و مسکن سوریه دیدار کرد.

سفر امینی به سوریه در راستای سفرهای دو جانبه مقامات دو کشور به تهران و دمشق در یک سال اخیر و پس از خروج بخش اعظم تروریست ها از خاک سوریه انجام شد که از جمله آنها سفر اردیبهشت ماه آخوندی وزیر راه و شهرسازی به دمشق و دیدار با بشار اسد رئیس جمهور سوریه، عماد خمیس نخست وزیر این کشور و تعدادی از وزرای اقتصادی دولت سوریه در خصوص مشارکت شرکت ها، پیمانکاران و بخش خصوصی ایران در زمینه بازسازی سوریه در دوره پساداعش به شمار می رود.

مدیرکل بین الملل وزارت راه: بخش خصوصی ایران بازسازی سوریه را در دست می گیرد

تیمور بشیرگنبدی، مدیرکل امور بین الملل وزارت راه و شهرسازی به عنوان یکی از اعضای اصلی این هیئت که امینی معاون وزیر راه و شهرسازی را در سفر دمشق همراهی می کرد در خصوص جزئیات تفاهمات و همکاری های اقتصادی ایران و سوریه گفت: اعضای کمیسیون های مشترک اقتصادی ایران و سوریه در این دور از مذاکرات در زمینه همکاری های اقتصادی موافقت نامه دو جانبه بلند مدتی را تنظیم کردند تا آغازی برای تحول جدید در مشارکت اقتصادی ایران و سوریه در دوران پس از بحران داعش باشد.

وی افزود: در دو نشست قبلی در ماه های گذشته در تهران و دمشق مشکلات بر سر راه امضای کلیات تفاهم نامه همکاری اقتصادی ایران و سوریه حل شده بود و در این دور از مذاکرات در طول سفر هیئت ایرانی به دمشق به جزئیات آن پرداخته شد.

محورهای همکاری اقتصادی ایران و سوریه

به گفته بشیرگنبدی، همکاری های بانکی و گمرگی در این مذاکرات بیشتر از هر موضوعی مدنظر قرار داشت تا تهران و دمشق بتوانند قوانین را به نحوی تنظیم کنند که سبب افزایش تجارت میان ایران و سوریه شود. ضمن اینکه همکاری های صنعتی، فناوری اطلاعات و ارتباطات، ایجاد بنگاه های کوچک و متوسط (SMEها) در سوریه، مطالعه در خصوص شبکه آبرسانی، ایجاد پست های جدید خطوط انتقال برق، صادرات صنایع دستی و بازسازی زیرساخت های سوریه از جمله موضوعاتی بود که در سفر مرداد ماه هیئت ایرانی به دمشق بررسی و توافق نامه اولیه در خصوص آنها امضا شد.

این مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی تصریح کرد: موضوع محوری این نشست، فراهم کردن مقدمات لازم برای برگزاری کمیسیون عالی مشترک اقتصادی دو کشور در سطح نخست وزیر سوریه و معاون اول رئیس جمهوری ایران بود که در هفته های آینده با حضور مسئولان عالی رتبه ایران و سوریه با هدف امضای اسناد قراردادهای مزبور و همچنین یک سند راهبردی بین دو کشور در تمامی زمینه های اقتصادی و فرهنگی برگزار خواهد شد.

وی با بیان اینکه در این سفر تهران و دمشق برای حرکت در مسیر توسعه اقتصادی بلندمدت و ماندگار متن تفاهم نامه راهبردی جدیدی را تهیه و برای امضای رؤسای کمیسیون مشترک اقتصادی ایران ـ سوریه آماده کردند، ادامه داد: سوریه در حال حاضر در آستانه بازسازی پس از بحران تروریستی است و بخش خصوصی ایران نیز تجربیات زیادی در حوزه بازسازی خرابی های هشت سال دفاع مقدس دارد؛ به همین دلیل بخشی از تفاهم نامه همکاری اقتصادی ایران ـ سوریه با محوریت بازسازی شهرها و دیگر مناطق سوریه در دوران پساداعش در حال تنظیم نهایی است.

مدیرکل بین الملل وزارت راه و شهرسازی افزود: تقریبا همه همکاری های اقتصادی ایران و سوریه نیازمند حضور بخش خصوصی ایران است. بازسازی اماکن تاریخی و زیرساخت های تخریب شده در بحران حدودا ۸ ساله سوریه محور مذاکرات و نشست های هیئت ایرانی و سوری بود و قرار شد در تفاهم نامه جدید، بخش خصوصی ایران فعالیت گسترده ای داشته باشد.

به گفته بشیرگنبدی، تفاهم نامه جدید اقتصادی ایران ـ سوریه شامل دو بخش پوشش تمامی موافقت نامه های قبلی و همچنین توجه به موضوعات صنعتی، تجاری، بازرگانی و ... به صورت کلان می شود.

دلار از مبادلات تجاری ایران و سوریه حذف می شود

وی یادآور شد: مقامات ارشد سوریه اعلام کردند با رفع مشکلات امنیتی سوریه و عادی شدن تدریجی شرایط و اوضاع این کشور شرکت های خارجی به دنبال از سرگیری مناسبات با دمشق برای اجرای طرح های اقتصادی و سرمایه گذاری در این کشور هستند که در این میان با توجه اینکه ایران نقش برجسته ای در حل بحران سوریه داشته، باید از روابط خوب خود با دمشق در شرایط کنونی به سود شرکت های خصوصی و پیمانکاران ایرانی برای بازسازی سوریه استفاده کند.

عضو هیئت اقتصادی ایران در سفر به دمشق تأکید کرد: سامر الخلیل وزیر اقتصاد سوریه در نشستی که با هیئت ایرانی داشت بر لزوم انجام مبادلات تجاری دو کشور با ارز محلی به جای دلار در پاسخ به تحریم های آمریکا تأکید کرد. ضمن اینکه وی با اشاره به توانمندی های بسیار بالای شرکت های ایرانی اعلام کرد ایرانی های می توانند نقش آفرینی ویژه ای در ارتباط با بازسازی زیرساخت های تخریب شده سوریه داشته باشند. همچنین این مقام ارشد سوری توافق نامه جدید بین سوریه و ایران را شامل همکاری در زمینه های گمرکی، حل مشکلات تعرفه ها، مالیات، فعال کردن مبادلات تجاری، کاهش فهرست کالاهای غیر مشمول معافیت به حداقل، همکاری در زمینه نمایشگاه ها، تبادل تجربیات و مهمتر از همه سرمایه گذاری در بازسازی سوریه عنوان کرد.

شبکه ریلی ایران به بندر دیرالزور سوریه متصل می شود

وی مهمترین بندهای توافقنامه همکاری اقتصادی ایران و سوریه را، بازسازی زیرساخت های حمل و نقلی این کشور به خصوص حمل و نقل ریلی و همچنین احداث ۳۰ هزار واحد مسکونی در سوریه از سوی شرکت های ایرانی ذکر کرد.

بشیرگنبدی در تشریح جزئیات اتصال ریلی ایران ـ سوریه اظهار کرد: مذاکراتی با کشورهای سوریه و عراق برای ارتباط ریلی جمهوری اسلامی ایران با کشورهای شرق مدیترانه انجام شده و در سفر اخیری که به دمشق داشتیم در زمینه اتصال ریلی سه کشور نیز مذاکراتی انجام شد به خصوص که اتصال ریلی خلیج فارس به دریای مدیترانه از طریق بصره عراق به «بوکمال» و از آنجا به «دیرالزور» سوریه از طرح های بزرگ تصویب شده در سازمان توسعه اقتصادی آسیا ـ اقیانوسیه است. از سوی دیگر وزارت راه نیز در سال های اخیر به موضوع اتصال شبکه های ریلی و جاده ای ایران به کشورهای همسایه اهتمام جدی داشته و یکی از برنامه های اصلی و استراتژیک این وزارتخانه شمرده می شود.

وی درباره مزایای اتصال شبکه ریلی ایران به عراق و از آنجا به بنادر سوریه در دریای مدیترانه گفت: این شبکه ریلی سبب کاهش وابستگی به تجارت جاده‌ای و محدودیت های آن شده و تبادل گردشگری مذهبی بین سه کشور را افزایش می دهد. همچنین برقراری شبکه ریلی میان سه کشور ایران، عراق و سوریه گام اساسی دیگری برای اتصال ریلی چین به دریای مدیترانه از طریق این سه کشور خواهد بود که این موضوع نیز در سفر مرداد ماه هیئت ایرانی به سوریه مطرح و برنامه ریزی شد. با احداث این شبکه ریلی، بنادر جنوبی و شمالی ما می توانند از مزایای ارتباط با سایر مراکز بار کشورهای منطقه بهره ببرند.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 40
 • در انتظار بررسی: 4
 • غیر قابل انتشار: 11
 • US ۱۰:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۹
  شما برای کرمانشاه مسکن بسازید، برای مسکن مهر دولتی رو بیارید که کار رو تکمیل کنه، نمی خواد برای کشورهای دیگه کاری کنید. مردم ایران خودشون الان شدیداً مشکل مسکن دارند.
  • US ۱۱:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۹
   32 87
   هر دو مساله باید رسیدگی بشه.اما اینکه بگیم کار در سوریه رو رها کنیم بیایم ایران این حرف نادرستی هست.چون با تمام شدن بحران امنیتی در سوریه نوبت بازسازی این کشور میشه که اگه ما وارد نشیم سودش به دیگران میرسه.سوریه کشوریه که پتانسیل ومنابع بالایی داره.مطمئنا خیلی ها الان دندان تیز کردند تا حالا که سوریه آزاد شده بیان در سوریه به منفعت برسند.چرا ما اینکار رو نکنیم؟؟ درضمن حضور ایران در سوریه الان واجب هست اونهم به دلیل هم فرهنگی هم سیاسی و هم امنیتی واقتصادی .یعنی در این چهار زمینه اگه ما نجنبیم در خاورمیانه واینهمه گرگ درنده که کمر به نابودی ایران بستند تسلیم خواهیم شد
  • IR ۱۱:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۹
   43 45
   پیمانکاریه داداش خون خودتو کثیف نکن بخش خصوصی نمیاد مفتی کاری بکنه
  • US ۱۲:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۹
   51 59
   کم برای کرمانشاه خونه ساخته شد؟البته دنیای عسل رو تو دهن شماها بریزن باز میگین تلخ بود بهتره جلوی تروریستها و قاچاقچیها وایسید
  • IR ۱۲:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۹
   62 34
   بیشعورا منفی واسه چی دادن.دروغ میگه؟؟؟
  • احمد IR ۱۲:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۹
   10 4
   به وزیر تخریب مسکن مهر عباس آخوندی بگو، مسئولش اونه. وگرنه پیمانکار هر جا بهش کار بدن انجام میده.
  • CA ۱۳:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۹
   7 15
   کسانی که به هموطنان خودمون توهین میکنند بسیار بی شرف هستند
  • IR ۱۳:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۹
   8 20
   چرا انقدر الاغید بخش خصوصی رفته با پول بسازه اصلاح طلب ها کم بخورن پولش بدن باس کرمانشاه هم میسازن مسله اینه که توله سگاشون سیر مونی ندارن شما هم نفهمید
  • IR ۱۳:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۹
   31 18
   ناشناس12:36 مطمینی کرمانشاه خونه ساخته شده. بم بعد این همه سال به شرایط اول بر نگشته بعد کرمانشاه که یکسال هم نشده؟ هنوز آواره های خرمشهر 30 سال بعد از جنگ مونده. بریم برای سوریه خونه بسازیم؟ مردم خودمون از گلوشون پایین نمیره که بدیم دیگران؟
  • IR ۱۴:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۹
   17 13
   اگر نباشیم خوب ترکیه و روسیه بازار سوریه را هم میگیرند. صمنا منظور از بخش خصوصی همون پیمانکاران است
  • IR ۱۵:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۹
   24 1
   اشکال نداره بریم برای سوریها خونه بسازیم فقط دو روز دیگه خروجیش نشه سیمان پاکتی 20 هزار و میلگرد کیلویی 15000 در داخل . ایثار هم رو حساب باشه بد نیست
  • GB ۱۶:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۹
   7 17
   نگران نباش دولت نمیسازه و بخش خصوصی در حال ساخت هست این دولت بی عرضه باید واسه شما بسازه
  • GB ۱۶:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۹
   6 15
   مردم ایران خودشون گفتن مسکن مهر نمیخوایم و رای دادن به لیبرال ها
  • US ۱۹:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۹
   5 10
   نا شناس 13:42 سپاه و ارتش و سایر نهادهای خودجوش کم در کرمانشاه خانه ساختند و تلاش کردند؟کم مردم همه جای ایران در صفهای دادن خون ایستادند؟سپاهیا شبها هم فعالیت میکردند هلال احمر و سایر ارگانها اونهمه کمک شد و کلی مسکن ساخته شد چرا شماها خوبی رو نمیبینید و همیشه طلب دارید؟
  • IR ۰۰:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۰
   0 4
   مسکن کثیف مهر از اول هم اشتباه بود
 • IR ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۹
  4 14
  دکتر بشار اسد در سال 2010 میلادی طرح دریاهای پنج گانه را مطرح کرد. بر مبنای این طرح به منظور اتصال تجارت در دریاهای خزر، سیاه، مدیترانه، سرخ، و خلیج همیشه فارس باید بنادر سوریه تقویت شوند. این تقویت می تواند از طریق ایجاد راه های زمینی و راه آهن انجام شود. در این صورت این منطقه تبدیل به قطب تجاری جهان خواهد شد. راه آهن غرب ایران و شمال ایران باید به آذربایجان و عراق متصل شود تا از این طریق کریدور ایران به طرح متصل شود. در ضمن توافق اخیر در قزاقستان را در این چارچوب باید ملاحظه نمود.
  • IR ۰۰:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۰
   8 0
   دکترتون مدرکشو از کجا گرفته؟
 • IR ۱۴:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۹
  33 2
  گند زدین با این کشور اداره کردنتون واقعا مرغ پخته بهتر از شما می تونه مدیریت کنه
 • ایرانی IR ۱۴:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۹
  10 22
  هم وطنان عزیزم توجه کنید که اینگونه کارهای پیمانکاری و سازندگی که با دعوت و هزینه دولت مقصد صورت میگیرد، به نفع اقتصاد کشور ماست.
  • IR ۰۸:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۰
   13 1
   مطمئنی پولشو دولت سوریه تأمین کرده؟
 • IR ۱۴:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۹
  5 17
  دولت روحانی عرضه کار در سوریه را ندارد این پیمانکاران همان افراد جهادی هستند که روحانی آنها را کنار زده است همانها که انقلابی می تونن میلیونها مسکن مهر بسازند سوریه نیکزاد را ببرد کفایت می کند شما هم آخوندی رو محکم بچسبید تا اجتماعی سیاسی بسازد و ده سال دیگر تحویل دهد
 • IR ۱۴:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۹
  5 0
  حالتون خوب نیست دیرالزور بندر ه اره
  • IR ۱۷:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۹
   0 4
   بندرشرفخانه بندر نیست ؟ بندر لزوما شهر کنار دریا نیست . رود فرات بندر حسابمیشه
  • IR ۰۴:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۰
   0 0
   دیرالزور در کنار رود فرات هست، فکر کنم بخاطر اون میگه بندر چون ظاهراً فرات قابلیت کشتی رانی داره
 • محمد US ۱۵:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۹
  6 12
  گیر عجب جماعتی افتادیم تا دیروز گیر داده بودن ای وای روسا میخوان حق ایران بخورن ایران از سوریه بیرون کنن این همه هزینه کردیم حالا هم که بخش خصوصی میخواد سرمایه گذاری کنه دوباره شروع شد ای وای پولامون دارن میبرن سوریه براشون خونه بسازن تکلیف خودتون مشخص کنید بالاخره چکار کنیم؟!همین کارو روسا و چینی ها و حتی کشورهای عربی دارن تو سوریه میکنن
 • IR ۱۶:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۹
  2 0
  سلام : چرا مثل آقای روحانی تحمل نظر مخالف خود را نداریم ؟؟؟!!! هر کس موافق نظر ما است آدم باشعور ؛ با عقل ؛ با سواد و ....................است !!!!!
 • IR ۱۶:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۹
  24 28
  مرگ بر سوریه و آمریکا و روسیه و عراق و آذربایجان و ترکمنستان و ایتالیا
  • IR ۲۰:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۹
   0 9
   متوهم احمق
  • DE ۲۱:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۹
   0 9
   داداش مرگ یک نفر مقرون به صرفه تر نیست؟! پس مرگ بر خودت
 • FR ۱۸:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۹
  9 2
  .... واما بعد . چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است
 • بهزاد AE ۱۸:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۹
  12 0
  عجب حالا باید مثل لبنان برای سوریه ها خونه بسازید . بیخیال هموطن های گشنه باشیم . بدونه سرپناه باشیم . کار که اصلا حرفشو نزنید . بعداز 20 سال کار هنوز پیمانکارم . خونه ندارم . مستاجر هم هستم . کاش خدا منو ........ بدنیا میاورد.
 • IR ۱۸:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۹
  1 9
  ایران با حضور در سوریه و بازسازی آن می تواند اشتغال زایی هم کند من که موافقم نمی دانم هموطنان عزیز در کشور های اروپایی توالت می شورند ولی حاضر نیستند در کشور دوست وهمسایه بازسازی شود
 • IR ۱۸:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۹
  1 0
  تا ترکیه عزیز هست عیران چه کاره هست؟
 • IR ۲۰:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۹
  1 11
  بابا مطالعه کنید خبر رو قبل نظر دادن، این یعنی کسب درآمد برای کشور، قرار نیست که مفتی بری خونه بسازی. پول میگیری خونه میسازی
 • IR ۲۰:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۹
  10 1
  مردم عزیز کرمانشاه و مناطق دیگر خانه ندارند این کارها منجر به انفجار و انزجارمردم می شود
 • علی IR ۲۲:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۹
  7 1
  دولت ایران از جیب ملت ایران برا سوری ها مسکن می سازد ،خاطر جمع باشید.
 • IR ۲۳:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۹
  2 9
  سپاه در عرض چند ماه دهها هزار کاتینر ساخته واقها کار بزرگی شده
 • IR ۲۳:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۹
  12 0
  جان من یه حلال زاده بیاد بگه دقیقا چقدر تا حالا تو سوریه هزینه کردیم...
 • AE ۰۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۰
  5 0
  خاک بر سرتون
 • IR ۰۲:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۰
  4 10
  این همه هزینه درسوریه دادیم ،حالا مخالف شرکتهای خصوصی درانجا هستیم ؟ماچگونه قضاوت می کنیم؟ انصاف چیز خوبی است.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس