کد خبر 870112
تاریخ انتشار: ۹ تیر ۱۳۹۷ - ۱۹:۰۶
خوزستان آب

معاون حفاظت و بهره برداری از منابع آب سازمان آب و برق خوزستان ضمن تکذیب شایعه صادرات آب به کشورهای عراق و کویت گفت: شکستگی خط انتقال آب غدیر به آبادان و خرمشهر ترمیم شد.

به گزارش مشرق، مصطفی شبه امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: هیچ قراردادی در زمینه انتقال آب با کشورهای همسایه منعقد نشده و صراحتاً اعلام می‌کنیم که هرگونه انتقال آب به خارج از کشور واقعیت ندارد.

وی به شوری آب در آبادان و خرمشهر اشاره کرد و افزود: شوری آب در آبادان و خرمشهر ناشی از دو عامل تاثیر مَد دریا بر روی کارون و نیز برداشت‌های آب در بالادست توسط شرکت‌های نیشکر و سایر کشت‌ها است.

معاون حفاظت و بهره برداری از منابع آب سازمان آب و برق خوزستان بیان کرد: از چند ماه پیش به همین منظور احداث بند مارد در نقطه انتهایی بستر رودخانه کارون آغاز شد و کار ساخت این بند هفته گذشته پایان یافت.

وی با اشاره به اینکه بخشی از مد دریا در پشت این بند محبوس مانده، گفت: از چند روز پیش برای تخلیه آن از طریق ایستگاه پمپاژ مارد اقدام شد که با تخلیه تدریجی آن شاهد کاهش شوری آب هستیم.

شبه به کنترل برداشت‌های بالادست توسط شرکت‌های نیشکر و کشت‌های شلتوک در پایین دست کارون اشاره کرد و همچنین درباره و شکستگی خط انتقال آب غدیر به آبادان و خرمشهر در روزهای اخیر عنوان کرد: خط لوله غدیر ترمیم و در حال حاضر انتقال آب به آبادان و خرمشهر از طریق این لوله از سر گرفته شده است.

صابر علیدادی معاون آبرسانی سازمان آب و برق خوزستان نیز درباره موضوع انتقال آب به کشور عراق گفت: سازمان آب و برق خوزستان هیچ برنامه‌ای برای انتقال آب به کشور عراق ندارد.

وی دلیل عمده کاهش دبی و فشار در خط انتقال آب به شهرهای آبادان و خرمشهر برای تامین پایدار آب را برداشت‌های غیرمجاز اهالی منطقه عنوان کرد و افزود: هرگونه شایعه پراکنی مبنی بر انتقال آب به خارج از کشور را رد می‌کنیم.

غلامرضا صفر نژادی مدیرعامل شرکت بهره برداری، تولید و انتقال آب غدیر خوزستان نیز در جمع خبرنگاران بیان کرد: 5 تیرماه خط انتقال آب غدیر خوزستان به شهرهای آبادان و خرمشهر دچار شکستگی شد که پس از 24 ساعت لوله آسیب دیده مرمت شد.

وی با بیان اینکه 6 تیرماه بار دیگر خط انتقال آبادان و خرمشهر دچار شکستگی شد، گفت: کار ترمیم این شکستگی نیز بار دیگر در 28 ساعت انجام شد و لوله در ساعت 4 بامداد روز جمعه وارد مدار شد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس