دختر افسرده - نمایه

شواهد نشان می‌دهد واکسن HPV که «ماه عسل» آن را تبلیغ کرد، در کشورهای دیگر عامل بروز اختلالات خودایمنی، فلج و مرگ شده است.

سرویس جامعه مشرق - برنامه «ماه عسل» روز سه‌شنبه ۸ خرداد با دعوت از «یاسمن اشکی» و تعریف داستان زندگی وی، موضوع ویروس HPV را به طور عمومی مطرح کرد و از آن‌جایی که این برنامه مخاطبان زیادی دارد، موجب شد تا مسئله بیماری‌هایی که نتیجه عفونت با HPV هستند به موضوع بحث و جنجال زیادی در کشور تبدیل شود. جنجال‌برانگیزتر، طرح موضوع واکسن HPV و ادعای نیاز مبرم برای تولید ملی این واکسن با طرح ادعاهایی ناصحیح و کاملاً اغراق‌آمیز درباره بروز قریب‌الوقوع یک «سونامی HPV» بود.

مشرق پیش از این در گزارش‌های مفصلی به قسمت جنجالی برنامه ماه عسل پرداخته (از این‌جا بخوانید) و همین‌طور ویروس HPV و بیماری مرتبط با آن در انسان را نیز خدمت مخاطبان محترم معرفی کرده است (از این‌جا بخوانید) (خواندن این دو گزارش به درک بهتر گزارش حاضر کمک خواهد کرد). در گزارش پیش رو بیش‌تر درباره واکسن HPV و واکنش کشورهای مختلف به این واکسن توضیح داده خواهد شد و سپس نکاتی ساده و مبتنی بر «عقل سلیم» یادآوری خواهد شد که به نظر می‌رسد مغفول مانده‌اند.

تصاویر تکان‌دهنده از عوارض تزریق «گارداسیل» به دختران مدرسه‌ای در مکزیک (فارسی)

 واکسن HPV چیست و چه کار می‌کند؟  

بنا به گزارش‌های سازمان سلامت جهانی (که در ادامه بیش‌تر درباره آن خواهید خواند) اولین نمونه از واکسن HPV در سال ۲۰۰۶ تولید شد[۱] و از آن سال تا کنون، تنها دو واکسن مختلف برای HPV به طور گسترده در دنیا تأیید شده و استفاده می‌شود[۲]: «گارداسیل[۳]» (ساخت شرکت «مِرک» آمریکا) و «سرواریکس[۴]» (ساخت شرکت «گلاکسو-اسمیت-کلاین» انگلیس) که البته از گارداسیل، دو نمونه تولید می‌شود. هرکدام از این واکسن‌ها (از جمله نمونه‌های مختلف گارداسیل) برای پیش‌گیری از ابتلا به دو یا چند نوع HPV تولید شده‌اند، اما تمام آن‌ها مدعی‌اند که دست‌کم از آلودگی به دو نوع ۱۶ و ۱۸ از ویروس HPV پیش‌گیری می‌کنند. این دو نوع، عامل بیش‌ترین میزان ابتلا به سرطان گردن رحم در دنیا هستند.

در عین حال، «مؤسسه ملی سرطان» آمریکا که یکی از حامیان اصلی واکسن HPV است، توصیه می‌کند که حتی زنانی هم که واکسن HPV را دریافت می‌کنند، باید مرتباً آزمایش‌های غربالگری سرطان گردن رحم را طبق روال قبل ادامه دهند، چراکه واکسن‌های HPV از آلودگی به تمام HPVهایی جلوگیری نمی‌کنند که می‌توانند منجر به سرطان شوند[۵]. روی هم رفته، حدود ۳۰ درصد از سرطان‌های گردن رحم با تزریق هیچ‌یک از واکسن‌های HPV قابل‌پیش‌گیری نیستند. در مواردی که ادعا می‌شود واکسن HPV می‌تواند مانع از سرطان گردن رحم شود، تأثیر این واکسن را دست‌کم ۵ تا ۱۰ سال و نهایتاً ۱۵ سال تخمین می‌زنند.

طبق دستورالعمل، حتی در صورت تزریق واکسن نیز نباید اقدامات دیگر پیش‌گیری از سرطان گردن رحم را رها کرد. از آن‌جایی که به گزارش خود مؤسسه ملی سرطان آمریکا، آزمایش‌های پاپ اسمیر می‌توانند اکثر سلول‌های غیرطبیعی را پیش از تبدیل شدن به سلول‌های سرطانی تشخیص بدهند[۶]، بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که دست‌کم بیش از ۵۰ درصد از سرطان‌های گردن رحم با آزمایش‌های مرتب پاپ اسمیر قابل‌تشخیص و پیش‌گیری هستند. از طرف دیگر، چنان‌که گفته شد، ۳۰ درصد از این سرطان‌ها نیز با تزریق واکسن HPV قابل‌پیش‌گیری نیستند. بنابراین واکسن HPV تنها می‌تواند در پیش‌گیری از چیزی حدود ۲۰ درصد از سرطان‌های گردن رحم منحصراً نقش داشته باشد. البته با خواندن ادامه این گزارش به این نتیجه خواهید رسید که بهتر است عطای همین ۲۰ درصد و واکسن HPV را نیز به لقای آن ببخشیم.

«گارداسیل» رایج‌ترین واکسنی است که برای پیش‌گیری از سرطان گردن رحم تجویز و تزریق می‌شود

پشت پرده تأیید واکسن HPV

اولین نکته‌ای که باید در مورد واکسن HPV در نظر داشت این است که انحصار تولید این واکسن در اختیار آمریکا و انگلیس است. این واکسن را آن دسته از نهادهای رسمی آمریکا تأیید کرده‌اند که هرکدام به نوعی در پرونده صنایع داروسازی این کشور متهم هستند. موضوع کمپانی‌های غول‌پیکر در صنایع داروسازی آمریکا و سودهای هنگفت آن‌ها از تولید داروهای مختلف و سپس تبلیغ و ترویج آن‌ها صرفاً با اهداف تجاری، موضوع بسیار باسابقه و مفصلی در فضای داخلی آمریکاست که قطعاً از حوصله این گزارش خارج است. با این وجود، یادآوری برخی اطلاعات در این زمینه برای تفسیر بحث کنونی، لازم به نظر می‌رسد.

شرکت گلاکسو-اسمیت-کلاین انگلیس (تولیدکننده واکسن سرواریکس) به نوبه خود سال ۲۰۱۲ به جرم کوتاهی در ارائه اطلاعات کافی به مصرف‌کننده، دادن رشوه به پزشکان و ارائه اطلاعات نادرست و گم‌راه‌کننده درباره ایمنی استفاده از یکی از داروهایش در آمریکا و برخی جرائم دیگر (نه لزوماً درباره واکسن HPV) مجبور شد مبلغ سرسام‌آور ۳ میلیارد دلار را (در پرهزینه‌ترین پرونده پزشکی در این حوزه) به وزارت دادگستری آمریکا پرداخت کند[۷]. با این حال، موضوع اصلی این گزارش واکسن گارداسیل است که هم رواج بیش‌تری در دنیا دارد و هم نهادهای آمریکایی به شدت پشت آن ایستاده‌اند.

«مِرک» سازنده «گارداسیل»، سابقه پنهان‌کاری درباره عوارض احتمالی داروهایش را دارد. شرکت مرک آمریکا (تولیدکننده واکسن گارداسیل) سال ۲۰۰۸ مجبور شد بیش از ۶۵۰ میلیون دلار بابت کلاه‌برداری بیمه‌ای و هم‌چنین پرداخت رشوه در خصوص سه داروی تولیدی‌اش (که شامل گارداسیل نمی‌شد) به وزارت دادگستری آمریکا جریمه پرداخت کند[۸]. سه سال قبل از آن نیز، «ریموند گیلمارتین» پس از ۱۱ سال مدیریت شرکت مرک، روزی که محققان کنگره آمریکا سِیلی از اسناد مختلف را درباره اقدام این شرکت به ادامه تبلیغات گسترده با وجود اطلاع از نگرانی‌های جدی درباره یکی از داروهایش منتشر کردند، استعفا داده بود[۹]. با این وجود، نباید این درگیری‌های گاه و بی‌گاه میان کمپانی‌های بزرگ دارویی در آمریکا و جهان با وزارت‌خانه‌ها و یا کنگره این کشور را نشانی از وجود یک رویه متقن یا استاندارد مشخص یا مثلاً «عزم جدی دولت آمریکا برای تأمین و تضمین سلامت مردم در داخل و خارج از این کشور» تلقی کرد.

تحقیقات نشان داده که این واکسن موجب اوتیسم می‌شود، اما «لایحه ملی آسیب از واکسن کودکی» هم‌چنان از داروسازان مقابل مردم حمایت می‌کند

شواهد نشان می‌دهد که این پرونده‌های حقوقی که عمدتاً با پرداخت جریمه (یعنی واریز مبلغی به حساب دولت) بسته می‌شوند و کسی پیگیر جبران خسارت‌های وارده به مردم نمی‌شود، صرفاً بخشی از تجارت دارویی بدون در نظر گرفتن جان مردم است، واقعیتی که تنها یکی از اسناد آن، اعتراف مقامات آموزشی آمریکا به تأمین بودجه بیش از ۷۰۰ میلیون دلاری تحصیلات پزشکی در این کشور توسط کمپانی‌های تولیدکننده دارو است[۱۰]. به عبارت دیگر، وقتی تولیدکنندگان دارو، تجویزکنندگان دارو را تربیت می‌کنند، نتیجه کاملاً مشخص است.

قدرت لابی دارو در آمریکا گاهاً حتی از لابی اسلحه نیز پیشی گرفته است. البته کار تنها به مؤسسات آموزشی هم ختم نمی‌شود. یکی از آمارهای عجیب و غریب در آمریکا، رتبه اول لابی‌های دارو در صرف هزینه در کنگره برای تنظیم و تعیین مقررات مربوط به حوزه تولید و توزیع دارو در این کشور طی سال‌های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۵ است[۱۱]. لابی‌های دارو در این مدت بیش از ۸۰۰ میلیون دلار صرف لابیگری فدرال کرده‌اند و از این منظر از لابی‌های قدرتمندی مانند لابی اسلحه نیز پیشی گرفته‌اند. البته این هزینه‌ها برای لابی دارو کاملاً توجیه‌پذیر است، چراکه به عنوان نمونه، کمپانی آمریکایی «فایزر[۱۲]» یکی از بزرگ‌ترین کمپانی‌های داروسازی در دنیا به تنهایی در سال ۲۰۱۷ درآمد خالصی بیش از ۲۱/۳ میلیارد دلار داشته است[۱۳].

فایزر همان کمپانی‌ای است که بارها به جرائم مختلف توسط وزارت دادگستری آمریکا جریمه شده است؛ از جمله حدود دو هفته پیش، زمانی که تلاش کرد تا با استفاده از یک نهاد به ظاهر خیرخواهانه، قیمت داروی بیماری‌های قلبی خود را افزایش دهد[۱۴]، یا سال ۲۰۰۹ زمانی که به جرم تبلیغات غیرقانونی و پرداخت رشوه در مورد چهار عدد از داروهایش، بزرگ‌ترین جریمه تاریخ پرونده‌های کلاه‌برداری بیمه‌ای (تا پیش از جریمه ۳ میلیارد دلاری گلاکسو-اسمیت-کلاین) را به مبلغ ۲/۳ میلیارد دلار پرداخت کرد[۱۵].

کمپانی‌های داروساز آمریکایی بارها به خاطر دادن رشوه به پزشکان برای تجویز داروهایشان مجرم شناخته شده‌اند. اگرچه تا کنون کمپانی‌های متعددی در آمریکا به جرم پرداخت رشوه به پزشکان با هدف تجویز بیش‌تر داروهایشان، و در نتیجه افزایش درآمد، جریمه شده‌اند[۱۶] که نشان می‌دهد سلامت عموم مردم به هیچ عنوان اولویت اول کمپانی‌های بزرگ داروسازی نیست، اما چنان‌که گفته شد، نباید باز و بسته شدن این پرونده‌ها را به معنای اهمیت دادن دولت و کنگره آمریکا به سلامت مردم تلقی کرد. دلایل مختلفی وجود دارد که اثبات می‌کنند، دولت آمریکا نیز از روابطش با شرکت‌های داروساز، به دنبال چیزی جز تیغ زدن این شرکت‌ها نیست. لابیگری کمپانی‌های دارویی در کنگره و مهر تأیید نهادهای دولتی آمریکا مانند «مرکز درمان و پیش‌گیری از بیماری[۱۷]» (آژانس فدرال دولت آمریکا و زیرمجموعه وزارت بهداشت و خدمات انسانی این کشور) و «سازمان غذا و دارو[۱۸]» (نهادی مشابه مرکز درمان و پیش‌گیری از بیماری) بر داروهایی که این کمپانی‌ها بارها و بارها به خاطر خطرآفرین بودن آن‌ها جریمه شده‌اند، نشان می‌دهد که داد و ستد میان واشینگتن و کمپانی‌های داروساز، تجارتی کاملاً پرسود برای هر دو طرف، اگرچه به قیمت تهدید سلامتی مردم، است.

اوتیسم، افسردگی و فلج تنها بخشی از عوارض احتمالی «گارداسیل» هستند

«دیوید گراهام» از افشاگران سازمان غذا و داروی آمریکا معتقد است که داروی «وایوکس[۱۹]» تولید شرکت مرک (دارویی که مرک بیش از پنج سال اطلاعات درباره خطرات آن را مخفی کرده بود)، تا پیش از رسوایی بزرگ سال ۲۰۰۴ و جمع‌آوری این دارو از تمام بازارهای جهانی، منجر به بروز حملات قلبی در چیزی حدود ۱۴۰ هزار نفر تنها از مردم آمریکا و کشته شدن حدود ۵۵ هزار نفر در این کشور شده بود[۲۰]. جالب است بدانید، «جولی گربردینگ[۲۱]» از اعضا و سهام‌داران شرکت مرک، بین سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۹، همان دوره‌ای که گارداسیل در آمریکا تأیید شد، مدیریت مرکز درمان و پیش‌گیری از بیماری دولت آمریکا را به عهده داشت.

«سازمان سلامت جهانی» که «گارداسیل» را تأیید کرده، به داشتن انگیزه‌های سیاسی و ملاحظات فراتر از سلامت عمومی عادت دارد. در این میان، نهادهای بین‌المللی نیز تفاوتی با نهادهای دولتی آمریکایی ندارند. به عنوان نمونه، یکی از سازمان‌هایی که واکسن HPV را تأیید و برای تمام کشورهای جهان نیز تجویز کرده، «سازمان سلامت جهانی[۲۲]» (زیرمجموعه سازمان ملل و مسئول امور سلامت عمومی) است[۲۳]. سازمان سلامت جهانی، خود، موضوع جنجال‌های متعددی بوده که از جمله آن‌ها واکنش‌های ناکافی مقابل گسترش ویروس ابولا در غرب آفریقا[۲۴]، خودداری از تأیید عضویت تایوان تحت فشارهای سیاسی چین[۲۵]، و صرف هزینه‌ای معادل ۲۰۰ میلیون دلار در سال برای سفر اعضایش (یعنی بیش از هزینه‌ای که مجموعاً صرف مقابله با اچ‌آی‌وی/ایدز، مشکلات روانی، سل و مالاریا می‌شود) است، اما صرف‌نظر از این رویه‌های جنجالی، نکته قابل‌توجه درباره موضوع سرطان، برخی از جنجال‌هایی است که «آژانس بین‌المللی تحقیقات درباره سرطان[۲۶]» (زیرمجموعه سازمان سلامت جهانی) تا کنون به پا کرده است.

سال ۲۰۰۲ «لورنزو توماتیس» مدیر سابق آژانس بین‌المللی تحقیقات درباره سرطان (بین سال‌های ۱۹۸۲ تا ۱۹۹۳) مقاله‌ای نوشت و در آن این آژانس را به کوچک‌نمایی خطرات مواد شیمیایی صنعتی متهم کرد[۲۷]، اتفاقی که موجب شد تا یک سال بعد، از ورود توماتیس به ساختمان آژانس جلوگیری به عمل بیاید[۲۸]. همان سال، ۳۰ دانشمند حوزه سلامت عمومی نامه‌ای را امضا و از تضاد منافع (آژانس در تأمین سلامت عمومی مردم و هم‌زمان، همکاری با صنایع بزرگ) و عدم وجود شفافیت در آژانس شکایت کردند. آژانس بین‌المللی تحقیقات درباره سرطان در موارد دیگری نیز مورد انتقاد بوده[۲۹] که از جمله آن‌ها، انتخاب جهت‌دار تحقیقات برای انتشار گزارش‌ها و حذف هدفمند اطلاعات برای تأمین منافع خاص است[۳۰].

تزریق واکسن HPV، جنایت علیه کودکان است و می‌تواند موجب نقص سیستم خودایمنی بدن و حتی مرگ شود

 

آیا واکسن گارداسیل ایمن است؟

بر خلاف نهادهای دولتی آمریکا که گارداسیل را رسماً تأیید و حمایت می‌کنند و بر خلاف سازمان بهداشت جهانی که این واکسن را «بسیار ایمن» توصیف می‌کند، شواهد و قرائن خبر از اتفاقات ناگواری می‌دهد که تصور می‌شود بر اثر تزریق واکسن HPV برای دریافت‌کنندگان این واکسن رخ داده‌اند. پیش از بررسی بخشی از این موارد، ارائه توضیحاتی تکمیلی درباره واکسن گارداسیل ضرورت دارد:

چنان‌که درباره بسیاری از یافته‌های علمی (نه تمام آن‌ها) صادق است، اثبات یا رد یک فرضیه در حوزه علمی و به خصوص پزشکی، گاهاً با قاطعیت ممکن نیست و نظراتی که در این‌باره اظهار می‌شود، بر مطالعاتی استوار است که در بهترین شرایط، یک «شبه‌واقعیت» را به دست داده‌اند.

به عنوان نمونه، بسیاری از کارشناسان پزشکی در دنیا (از جمله «دایان هارپر» یکی از دست‌اندرکاران تحقیقات[۳۱] درباره واکسن HPV که معتقد است درباره گارداسیل تحقیقات کافی انجام نشده[۳۲]) برای رد تأثیرگذاری گارداسیل به بیان این مطلب متوسل می‌شوند که «واکسن گارداسیل تا امروز حتی جلوی یک مورد ابتلا به سرطان گردن رحم را هم نگرفته است.» اگرچه ممکن است در ابتدا به نظر برسد که چنین تناقضی میان ادعاهای شرکت‌های سازنده واکسن HPV و نظرات دیگر کارشناسان حوزه پزشکی، بزرگ‌تر از آن است که باورپذیر باشد، اما اندکی دقت می‌تواند به حل این تناقض کمک کند.

کارشناسان می‌گویند تأثیر «گارداسیل» در پیش‌گیری از سرطان گردن رحم حتی در یک مورد هم تا کنون اثبات نشده است. تزریق واکسن به منظور جلوگیری از ابتلا به یک بیماری انجام می‌گیرد، اما واقعیت این است که فردی که واکسن می‌زند، ممکن است در صورت عدم تزریق واکسن هم هیچ‌گاه به آن بیماری مبتلا نشود. این در حالی است که تحقیقات روی افرادی که واکسن را زده‌اند، صرفاً بر این موضوع تمرکز می‌کنند که «فرد، واکسن زده و به بیماری مبتلا نشده است» در حالی که ممکن است هیچ رابطه علت و معلولی‌ای در این میان وجود نداشته باشد. به عبارت دیگر، عدم ابتلای فرد به بیماری، لزوماً تأثیرگذاری واکسن را اثبات نمی‌کند. این خلأ اطلاعاتی، همان موردی است که کارشناسان به آن اشاره می‌کنند و معتقدند تحقیقات بیش‌تری باید انجام شود تا این اطمینان به وجود بیاید که عدم ابتلای یک فرد به یک بیماری (به خصوص بیماری غیرشایعی مانند سرطان گردن رحم) نتیجه مستقیم تزریق واکسن توسط وی بوده است.

در آن سوی سکه، مواردی هم که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌شود، ممکن است تماماً و مستقیماً با تزریق واکسن HPV در ارتباط نباشند، اما به هر حال، تعداد زیاد این موارد و واقع شدن آن‌ها در کشورهای متعدد، قطعاً علامت سؤال بزرگی را به وجود می‌آورد که احتیاط در مورد تزریق واکسن HPV را ضروری می‌کند. در عین حال، باید توجه داشت که در این دعوای دوطرفه، قطعاً طرفی که ثروتمندتر و قدرتمندتر است (کمپانی‌های داروسازی) به راحتی می‌تواند از ابزار رسانه و تبلیغات بهره‌مند شود و روایت خود را بازگو کند و حرف خود را به کرسی بنشاند؛ طرف دیگر نیز مطابق معمول به تئوری توطئه متهم می‌شود (درباره «تئوری توطئه» این گزارش را بخوانید).

برخی از قربانیان عوارض «گارداسیل»

آن‌چه در ادامه می‌آید، نام تنها برخی از کشورهایی است که در آن‌ها مواردی از عوارض جدی احتمالی واکسن گارداسیل گزارش شده است. اگرچه این فهرست تمام کشورهای درگیر و تمام موارد رخ داده در این کشورها را شامل نمی‌شود، اما برای طرح این سؤال کافی است که «آیا باید عجولانه و بدون تحقیق، واکسن HPV را برای عموم مردم تجویز کرد یا نه» :

آمریکا: اواسط سال ۲۰۱۳، وزارت بهداشت و خدمات انسانی آمریکا با پرداخت بیش از ۵/۸ میلیون دلار غرامت به ۴۹ قربانی تزریق گارداسیل موافقت کرد[۳۳]. فقط از سپتامبر سال ۲۰۱۰ تا سپتامبر سال ۲۰۱۱ در آمریکا، ۲۶ مورد مرگ بر اثر تزریق گارداسیل گزارش شد. سایر عوارض گزارش‌شده عبارت بود از سکته، فلج، نابینایی، التهاب لوزالمعده، مشکلات گفتاری، از دست رفتن حافظه کوتاه‌مدت، و «سندرم گیلن-باره[۳۴]» (نارسایی حاد عصبی-عضلانی).

انگلیس: بین سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۵ گزارش‌ها حاکی از بروز بیش از ۸۲۰۰ مورد عوارض واکسن HPV بود که از این تعداد، بیش از ۲۵۰۰ مورد، با در نظر گرفتن معیارهایی مانند بستری شدن و داشتن خطر جانی، «جدی» توصیف شده بودند[۳۵]. خانواده‌های قربانیان موارد این‌چنینی در انگلیس کمپینی تحت عنوان «انجمن دختران آسیب‌دیده از واکسن HPV» را تأسیس کرده‌اند[۳۶].

فرانسه: اواخر سال ۲۰۱۳، طبق شکایت‌نامه‌ای که تنها در یک مورد صادر شد، دست‌کم ۱۰ دختر فرانسوی بعد از تزریق گارداسیل دچار اختلالات سیستم خودایمنی، از جمله لوپوس[۳۷]، سندرم گیلن-باره، ADEM (التهاب مغزی و نخاعی[۳۸])، «ایدیوپاتیک هایپرسامنیا» («بیش‌خوابی ناشناخته[۳۹]») و ام‌اس شدند[۴۰].

اسپانیا: بعد از بارها شکایت درباره عوارض گارداسیل در اسپانیا، اواسط سال ۲۰۱۴ بالأخره پرونده‌ای در این کشور شکل گرفت و مرک و برخی مقامات داخلی اسپانیا در این پرونده به دست‌کم ۱۰ جرم متهم شدند که شامل ارائه اطلاعات ناقص یا خلاف واقع درباره خطرات گارداسیل، بی‌توجهی به قربانیان عوارض این واکسن و در نظر نگرفتن شواهد موجود درباره این عوارض احتمالی می‌شد[۴۱]. این پرونده در نتیجه ابتلای دختری ۱۳ ساله در اسپانیا به عوارضی مانند سرگیجه، خستگی مفرط و تشنج پس از تزریق گارداسیل بود که زندگی وی را کاملاً مختل کرده بودند.

در کنار این کشورها، آلمان، سوئد، هلند، ایرلند[۴۲]، اتریش[۴۳]، دانمارک[۴۴]، ژاپن[۴۵]، هند[۴۶]، کلمبیا، مکزیک و پرو نیز از جمله کشورهایی هستند که تزریق گارداسیل را ممنوع یا دست‌کم محدود کرده‌اند. جالب است بدانید رژیم صهیونیستی نیز به عنوان رژیمی که نگرانی‌های جمعیتی برایش در اولویت بسیار بالایی از اهمیت قرار دارند، سال ۲۰۱۳ تحت فشارهای ساکنان سرزمین‌های اشغالی[۴۷] و در نتیجه عوارض گارداسیل[۴۸]، به فکر توقف تزریق این واکسن به دختران و زنان افتاد[۴۹].

مستندی مفصل درباره قربانیان گارداسیل در دانمارک

آیا «تولید ملی» واکسن HPV ضرورت دارد؟

روحیه تولید داخلی روحیه خوبی است، اما باید ملاحظات دیگر را نیز در نظر داشت. اولاً سلامت عمومی جامعه موضوعی صرفاً درمانی و پزشکی نیست، بلکه بدون هیچ واسطه‌ای به امنیت ملی کشور مرتبط است، بنابراین هرگونه تصمیمی در این‌باره باید با نهایت دقت اتخاذ شود. علاوه بر این‌که تبلیغ برای یک «واکسن» جدید و ناشناخته (و نه مثلاً یک کرم آفتاب) در یک برنامه تلویزیونی، عجیب و سؤال‌برانگیز است، تشویق و ترغیب به واکسیناسیون عمومی مردم با آن واکسن حتی می‌تواند دلیلی برای تحقیق و برخورد جنایی با فرد تبلیغ‌کننده و بلکه برنامه‌ای باشد که با سهل‌انگاری موجب فراهم شدن زمینه این تبلیغ شده است.

چرا باید واکسنی گران‌قیمت و پرعارضه برای پیش‌گیری از بیماری‌ای تولید شود که همین الآن راه‌های ساده و بی‌خطری برای پیش‌گیری از آن وجود دارد؟ از این گذشته، شکی نیست که تولید واکسن یکی از اختراعات سودآور و تحسین‌برانگیز بشر بوده و تزریق واکسن برای بیماری‌های شایع و خطرناکی مانند فلج اطفال نیز (به شرط اطمینان از سلامت و تأثیرگذاری واکسن) کاری منطقی است، اما واکسیناسیون عمومی مردم برای برخورد با بیماری‌ای که با استانداردهای پزشکی، «نادر» محسوب می‌شود و پیشاپیش هم راه‌های مطمئن و بی‌عارضه‌ای مانند غربالگری و آزمایش پاپ اسمیر برای پیش‌گیری و درمان آن وجود دارد، واقعاً چه اندازه قابل تجویز است؟

چنان‌که با استفاده از عقل سلیم برمی‌آید، درباره برنامه «ماه عسل» و مهمانش و طرح موضوع واکسن HPV، این نکات تذکر است:

شکی نیست که برنامه زنده، حساسیت‌ها و دشواری‌های خودش را دارد، اما اتفاقاً به خاطر همین حساسیت‌هاست که باید قبل از دعوت از یک مهمان، تحقیقات کافی درباره وی و موضوعی که قرار است به آن پرداخته شود، انجام گیرد. این واقعیت درباره برنامه‌ای مانند «ماه عسل» که مخاطبان بی‌شماری دارد، طبیعتاً چند برابر مهم است و از مجری‌ای مانند «احسان علی‌خانی» که مهارت مجریگری خود را اثبات کرده نیز نهایت انتظار می‌رود.

اگر واکسن HPV برای پیش‌گیری از یک بیماری نادر است (چنان‌که مهمان برنامه درباره بیماری خودش ادعا می‌کند)، طبیعتاً نیازی به واکسیناسیون عمومی مردم نیست؛ و اگر این بیماری، رایج است (که نیست)، طبیعتاً باید تا کنون درباره آن هشدار داده می‌شد و این‌که یک نفر غیرمتخصص به شکلی «غیب‌گویانه» و با کلمات پُرباری مانند «سونامی HPV» درباره این مسئله اظهارنظر کند، قطعاً قابل‌باور نیست.

با توجه به شواهدی که در این گزارش ارائه شد (و تحقیقاتی که خانم «اشکی» و دست‌اندرکاران «ماه عسل» باید انجام می‌دادند) مشخص است که واکسن HPV با واکسن‌های عادی دیگری که امروزه کاملاً رایج و اثبات‌شده هستند، تفاوت زیادی دارد و بنابراین در خوش‌بینانه‌ترین حالت می‌توان این واکسن را «در مرحله آزمایشی» توصیف کرد. این یعنی تا پیش از انجام تحقیقات کافی، تحت هیچ شرایطی نباید عموم مردم را به استفاده از این واکسن تشویق کرد.

با توجه به شواهد بالا موضوع واردات واکسن HPV به هیچ عنوان نباید مطرح گردد. با این حال، اگر موضوعِ تولید داخلی این واکسن مطرح باشد، باید تحقیقات کامل و جامع در این‌باره صورت گیرد و همه جوانب مسئله با انجام آزمایش‌های کافی در نظر گرفته شود. در این صورت نیز، درخواست کمک از مردم برای تأمین بودجه این فعالیت تحقیقاتی کاری عجیب است، اما حتی اگر با این موضوع هم کنار بیاییم، بهتر است یک مقام رسمی و با بیان دلایل متقن و مستند، این درخواست را از مردم بکند، نه این‌که فردی با تعریف کردن داستان زندگی خود، یک‌باره یک شماره حساب بدهد و از مردم پول بگیرد.

با در نظر گرفتن این‌که هر واکسن HPV در آمریکا بیش از ۲۰۰ دلار هزینه دارد، اهداف تجاری پشت «گارداسیل» روشن‌تر می‌شود. بار دیگر یادآوری می‌شود که تأیید یک دارو در آمریکا به معنای اثبات تأثیرگذاری یا بی‌عارضه بودن آن دارو نیست، چنان‌که قبلاً در موارد متعددی از جمله وایوکس که در بالا به آن اشاره شد، اثبات شده است. بنابراین نباید رواج استفاده از یک واکسن در آمریکا را مبنایی برای تشویق کشورهای دیگر به استفاده از همان واکسن قرار داد، چنان‌که بسیاری از کشورها اکنون از تجربه گارداسیل پشیمان هستند.

به نظر می‌رسد، حوزه فعالیت یاسمن اشکی عمدتاً مسئله آموزش جنسی باشد و نه پزشکی. می‌توان پذیرفت که مسئله آموزش جنسی در ایران مغفول مانده است، اما برای حل این مشکل نباید مشکلات جدیدی را اضافه و مردم را با توصیف یک «سونامی خطرناک» نگران کرد. ترساندن خانواده‌ها از یک بیماری نادر که آن هم عموماً (صرف‌نظر از برخی استثنائات) بر اثر بی‌احتیاطی یا سهل‌انگاری جنسی رخ می‌دهد و سپس تجویز واکسنی با عوارض معلوم و فواید نامعلوم برای حل مشکل، اگر زمینه‌ساز افزایش ولنگاری جنسی نباشد، ایجاد تشنج بی‌مورد در جامعه و به خطر انداختن سلامت عمومی مردم است.

هزینه تزریق هر دوره واکسن در آمریکا (دو یا سه دوز) بیش از ۲۰۰ دلار است که این خود اهداف تجاری از تولید گارداسیل را روشن‌تر می‌کند. با این حال، نکته بحث‌برانگیزتر این است که اوایل سال ۲۰۱۳ دو کمپانی مرک و گلاکسو-اسمیت-کلاین اعلام کردند هر دوز از واکسن‌هایشان را در کشورهای فقیر، با قیمتی کم‌تر از ۵ دلار (هر دوره کم‌تر از ۱۵ دلار) به فروش خواهند رساند[۵۰]. آیا واقعاً آمریکا و انگلیس نگران سلامت زنان و دختران در کشورهای فقیر هستند؟

در نهایت، در بسیاری از برنامه‌های تلویزیونی، انسان‌هایی معرفی می‌شوند که خودشان معتقدند در نتیجه یک معجزه، زندگی دوباره پیدا کرده‌اند. این افراد (با فرض این‌که ماجرای زندگی‌شان واقعی باشد) از نظر صنعت رسانه و سرگرمی، جذابیت دارند و گاهاً با اهداف متفاوت پزشکی، اجتماعی، رسانه‌ای، یا حتی دینی دعوت می‌شوند تا داستان زندگی‌شان را برای همه مردم تعریف کنند. با این وجود، طرح درخواست از عموم مردم برای کمک به تولید یک واکسن به طور خاص به قصد تجویز عمومی آن برای کودکان و نوجوانان، موضوعی است که بدون شک از حوزه اختیار چنین افرادی خارج است و این اشخاص نباید با کمک امکانات عمومی کشور، فرصت پیدا کنند تا معضلی خارجی را مطرح یا برند خود را تبلیغ نمایند.


[۱] The Immunological Basis for Immunization Series Download

[۲] HPV vaccines Link

[۳] Gardasil Link

[۴] Cervarix Link

[۵] Human Papillomavirus (HPV) Vaccines Link

[۶] Pap and HPV Testing Link

[۷] GlaxoSmithKline to Plead Guilty and Pay $۳ Billion to Resolve Fraud Allegations and Failure to Report Safety Data Link

[۸] Merck to Pay More than $۶۵۰ Million to Resolve Claims of Fraudulent Price Reporting and Kickbacks Link

[۹] Merck CEO Resigns as Drug Probe Continues Link

[۱۰] Drug company sponsorship of education could be replaced at a fraction of its cost Link

[۱۱] Drug lobby second to none Link

[۱۲] Pfizer Link

[۱۳] Pfizer Reports Fourth-Quarter and Full-Year ۲۰۱۷ Results Provides ۲۰۱۸ Financial Guidance Download

[۱۴] Pfizer Used Charity to Mask Heart Drug Price Hikes, U.S. Says Link

[۱۵] Justice Department Announces Largest Health Care Fraud Settlement in its History Download

[۱۶] List of largest pharmaceutical settlements Link

[۱۷] Centers for Disease Control and Prevention Link

[۱۸] Food and Drug Administration Link

[۱۹] Rofecoxib Link

[۲۰] FDA: A shell of its former self Link

[۲۱] Julie Gerberding Link

[۲۲] World Health Organization Link

[۲۳] Human papillomavirus vaccines: WHO position paper, May ۲۰۱۷ Link

[۲۴] Split WHO in two: strengthening political decision-making and securing independent scientific advice Link

[۲۵] China Warns Taiwan of Continued Lockout From WHO Assembly Link

[۲۶] International Agency for Research on Cancer Link

[۲۷] The IARC Monographs Program: Changing Attitudes towards Public Health Link

[۲۸] Lashed by Critics, WHO's Cancer Agency Begins a New Regime Link

[۲۹] Beefing With the World Health Organization's Cancer Warnings Link

[۳۰] WHO cancer agency “left out key findings” in benzene review Link

[۳۱] Lead Developer Of HPV Vaccines Comes Clean To Warn Parents & Young Girls Link

[۳۲] HPV Vaccine Researcher Blasts Mandatory Marketing Link

[۳۳] U.S. court pays $۶ million to Gardasil victims Link

[۳۴] Guillain–Barré syndrome Link

[۳۵] Thousands of Teenage Girls Report Feeling Seriously Ill After Routine School Cancer Vaccination Link

[۳۶] UK Association of HPV Vaccine Injured Daughters (AHVID) Link

[۳۷] Systemic lupus erythematosus Link

[۳۸] Acute disseminated encephalomyelitis Link

[۳۹] Idiopathic hypersomnia Link

[۴۰] Gardasil: The Carnage Continues in France Link

[۴۱] Gardasil: Criminal complaint filed in Spain Link

[۴۲] Court told of ‘horrendous adverse effects’ of HPV vaccine Link

[۴۳] UK Media Publishes Truth About HPV Vaccine Destroying the Lives of “Thousands” of Girls Link

[۴۴] HPV Vaccines: A Danish Documentary Link

[۴۵] HPV Vaccines Exposed: Subterfuge in a Syringe? Link

[۴۶] HPV Vaccine Trials in India: Is Merck above the law? Link

[۴۷] Israel: Citizens Request Ban of HPV Vaccines Link

[۴۸] HPV Vaccine: Israel Health Ministry Considers Canceling Vaccination Due to Side Effects Link

[۴۹] Health Risks Push Ministry to Reconsider HPV Vaccine for Teen Girls Link

[۵۰] Cancer Vaccines Get a Price Cut in Poor Nations Link

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • انتشار یافته: 93
 • در انتظار بررسی: 24
 • غیر قابل انتشار: 7
 • IR ۱۸:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  105 1
  وارد کننده های واکسن هم پول خوبی به جیب میزنن. کلا پزشکی در ایران یه تجارت شده.
  • GB ۲۳:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
   3 0
   دکتر سامان از کاناداکجاست؟
  • IR ۰۰:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
   22 1
   ایشون با چه مجوزی وارد مدارس و مهدکودکها میشه ؟؟
  • IR ۰۰:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
   20 1
   دو حالت داره یایک عده پول خوبی به جیب میزنند یا دولت برجامو امضاء کرده اما هیچ پولی گیرش نیومده، رفته گدایی کرده اونها هم گفتند پول نمیدیم خواستید از این واکسنها هست خیلی هم چیز خوبیه تا بخواهید از اینها میدیم، اینها هم گفتند میبریم به عنوان دستاورد برجام (همون سیب و گلابی) جا میزنیم نمیدونستند مشرق میاد اینطور رسواشون میکنه
  • IR ۰۱:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
   17 2
   که خود وزیر و همسرش وارد کننده هستند
  • IR ۰۱:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
   15 2
   یه دارو اسهال نداریم این چرندیات و وارد کردن
  • IR ۰۱:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
   24 2
   دولت نابود شه و تیم امیدش
  • علی IR ۰۵:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
   9 1
   این یک جوک بود که میگفتن روباه رو بزاری نگهبان مرغ دونی. ولی الان به واقعیت تبدیل شده. هرچند 99.99% نمیفهمند.
 • نام US ۱۸:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  تمام عوامل این توطئه کثیف را بیاورید در تلویزیون و این واکسن را به آن ها تزریق کرده و ضمن زدن 365 ضربه شلاق اعلا در ملاعام اعدام کنید .
 • IR ۱۸:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  80 2
  تو رو خدا نذارید این واکسن در ایران زده شه.نسل کشی ایرانیان مسلمان.
 • CA ۱۸:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  ول کن نیستیاا! الان کی باز داره ساپورت مالیت میکنه که این چرندیات و بگی
  • IR ۲۱:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
   خفه شو منافق
  • محمد IR ۲۱:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
   78 92
   کلا بیشعوری وگرنه تمام حرفی که مشرق زده با سند و مدرک بوده حیف اکسیژنی که تو حروم میکنی
  • IR ۲۱:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
   60 2
   خداروشکر کاملا مستند و معتبر هست اخبارش در این زمینه. بنده هم خواهش می کنم که به هیچ وجه ول کن این قضیه نباشه تا مافیای کثیف و مزدورای امثال تو آتیش بگیرین.
  • IR ۲۱:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
   49 3
   ان شالله به زن و خواهر و دختر تو این واکسن رو زدند که گرفتا رشد می فهمی
  • IR ۲۲:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
   34 3
   رسانه وظیفشو داره انجام میده ؛ انتظار داری ساکت شه .
  • IR ۰۱:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
   17 0
   ایشون یکی از همون تربیت یافتگان سیستم رسانه ای سرمایه داریی هست که در مقاله اشاره شد که مخالفینشون و سد راه سودشون رو به " تئوری توطئه" متهم میکنن و به جای پاسخگویی صورت مسئله رو با هوچی گری پاک میکنن!
 • US ۱۹:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  51 2
  اگر برای مردم چیزی نداشته باشه برای تهیه کننده های این برنامه ملیارردها تومن سود که داره
 • IR ۱۹:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  35 1
  دادستان کیه کجاست
 • AE ۱۹:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  50 1
  علیخانی باید جوابگو باشد یکی میلیاردی میدزده یکی میلیاردی خیانت میکنه
  • IR ۲۲:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
   40 3
   کاشکی اختلاس می کرد. داره به قیمت جون مردم کاسبی می کنه
 • شریف زاده IR ۱۹:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  واقعا اگر این همه منجر به خطر برای سلامتی انسان می شود این خانم با حمایت چه کسی مجوز کرفته و در رسانه ملی ، آنهم در یک برنامه زنده پربیننده خیلی راحت این واکسن HPV را تبلیغ می کند و شماره حساب می دهد و تاکنون کلی هم پول جمع اوری کرده است. آخر چرا مردم ایران بدون تحقیق و بررسی و به صورت احساسی خیلی راحت برای برخی ها سرمایه تهیه می کنند.
 • IR ۱۹:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  27 1
  چه شرکتی این واکسن رو تولید میکنه؟
  • IR ۲۲:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
   عزیز من تولید کننده داخلی نیست اینها در راستای سند 2030 عمل می کنند تا ریشه فرهنگ و دین و هویت ایرانی را بکنند این دخترک اشغال هم برای اونها کار میکنه علیخانی هم با کمک وزیر میلیاردر تبلیغشو مجانی در ایران اسلامی کرد تمام
 • IR ۱۹:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  احسنت به مشرق. به خدا دارید جهاد میکنید. علیخانی و مافیای کثیف پشت واردات این واکسن را رسوا کردید. به نوبه خودم هم تشکر می کنم و هم عوامل این سایت را دعا می کنم
 • IR ۱۹:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  40 1
  لعنت به دلالان مرگ که سلامتی مردم ایران را به سودهای مقطعی می فروشند.
  • IR ۱۴:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
   13 2
   جالبه!! این نظر و نظر قبلی در یک راستا هستن ولی این نظر حتی یک منفی نخورده ولی نظر قبل 151 منفی!! دولت انقدر که خرج ساختن ربات و دروغگویی رسانه ای میکنه، به فکر ماموریتهاش بود مملکت مشکلش حل میشد.
 • IR ۲۰:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  33 94
  مشرق با اينكه با ساير موضع گيريهات اسلن موافق نيستم اما از اطلاع رسانيت ممنون .
  • IR ۲۲:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
   42 61
   منم با اینکه با موضع‌گیریهای مشرق کاملا موافقم، از اینکه این قضیه را بطور جدی پیگیری می‌کنه ممنونم
 • IR ۲۰:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  35 87
  چرا ماه عسل در برابر این مسائل هیچ پاسخگویی نمی کند. لازم است خودشان به مخاطبان برنامه که زیاد هم هستند، اطلاع رسانی کرده و عذرخواهی کنند. لطفا در مشرق پیگیری کنید! ظاهرا از زمان پخش برنامه اقبال برای تزریق واکسن مذکور در کشور زیاد شده!
 • IR ۲۰:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  22 89
  چرا ماه عسل در برابر این مسائل هیچ پاسخگویی نمی کند. لازم است خودشان به مخاطبان برنامه که زیاد هم هستند، اطلاع رسانی کرده و عذرخواهی کنند. لطفا در مشرق پیگیری کنید! ظاهرا از زمان پخش برنامه اقبال برای تزریق واکسن مذکور در کشور زیاد شده!
 • IR ۲۰:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  29 74
  از مشرق برای اطلاع رسانی تشکر میکنم
 • علی IR ۲۰:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  30 52
  #نه_به_علیخانی
 • حمید IR ۲۰:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  42 77
  حکایت این واکسن هم حکایت واکسن آنفولانزاست ، یکی از همکارای من ، یکسال ابتدای پاییز از واکسن آنفولانزا استفاده کرد همه پاییز و زمستون مشغول درمان سرماخوردگی بود یعنی کاملاً دوفصل درگیر مریضی بود ، تمام این مریضی ها و درمانها کاسبی کثیف آمریکا و صهیونیستهاست
  • IR ۰۱:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
   4 3
   اینطور که میگی نیست..همکار تو.نباید واکسن میزده..افراد مسن و مریض باید واکسن بزنند
  • IR ۱۱:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
   6 5
   کم شر و ور بگو. واکسن انفلونزا برای سالمندان و بیماران نقص ایمنی بسیار حیاتیه. میخوای به حرف احمق عوامی مثل تو این گروه پرخطر رو دستی دستی بندازیم تو خطر؟ دوست شما هم اگر شعور داشت باید می فهمید در حالت علامت دار بودن و سرماخوردگی استفاده از این واکسن منع مصرف داره.
 • GB ۲۰:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  34 95
  خدا خیرت بده مشرق جز تو کسی را ندیدم انقد خوب روی این مسئله مانور بده
 • IR ۲۰:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  28 66
  درود بر مشرق برای افشاگری ارزشمندش . علیخانی بچه سوسول باید خودتو اون خانم اشکی جونت جواب پس بدین فکر کردی الکیه مرتیکه
 • IR ۲۰:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  8 22
  ماه عسل مناظره گذاشت واسه ساعت ده .
  • IR ۱۳:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
   5 1
   مناظره کی با کی ؟ خودشون با خودشون ؟!
 • پری IR ۲۱:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  5 28
  مشرق این خبرت داره خز میشه خوب هرچی بنویسیم کسی پاسخگو نیست بگو هدفت چیه ما هم همونو دنبال کنیم ..
  • IR ۲۱:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
   خفه منافق
  • IR ۲۲:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
   34 2
   اتفاقا زده به هدف. باید ادامه بده و نزاره این خیانت کهنه بشه بین مردم.
  • IR ۰۴:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
   4 3
   شمایی که گفتی "خفه شو منافق "...نماز روزه هات قبول باشه
 • سرباز گمنام IR ۲۱:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  6 0
  :/
 • یه عاشق IR ۲۱:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  الحق و الانصاف این روشنگری بروبچه های مشرق نیوز مصداق اتم جهاد فی سبیل الله است دم همتون خصوصا بانوی سانسورچی گرم
 • IR ۲۱:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  نگران نباشید فردا شب قراره یه دکتر بیارن کاملا توضیح بده.هرچند مطمئنم شما شمشیر رو از جلو بستید و یک تنه در صدد القای حرف خود به مردم هستید.دندان رو جیگر بزارید فردا شب معلوم میشه شما درست میگید یا ماه عسل؟
  • IR ۲۱:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
   15 81
   خفه منافق
  • محمد IR ۲۱:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
   13 1
   باید یه متخصص ژنتیک یا ویروس شناس بیارن
  • IR ۲۲:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
   این همه مشرق شواهد غیر قابل انکار آورده دیگه دکتر میخواد چجوری مردم رو گول بزنه؟؟ اینم شریک کردن احتمالا. ایضا جنابعالی رو.
  • IR ۲۲:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
   کور خوندید. از مشرق تقاضا می کنیم پشت پرده کاسبی اون دکتر رو هم منتشر کنه. دیگه این مکرها به جایی نمیرسه. رسوا شدید مافیای درمانی
  • IR ۰۰:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
   6 2
   واقعا کوری و این همه ادله رو نمیبینی البته مغرضی عزیز
  • IR ۰۱:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
   5 0
   آقا تو برو بزن واکسن و اخبار این سایتم نخون والا هم نمیزنن هم میخوان به بقیه اجبار کنن بزنید هم میان فوضولی استکبار که میگن اینه
  • محمد IR ۰۱:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
   5 1
   کور که نیستی مقاله بخون برو یکم در مورد این ویروس مطالعه کن خودت میفهمی
  • سئول ۰۲:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
   6 1
   جان مادرت سر عفت ناموست قسم خودت راضی میشی به عنوان نفر اول و در جهت حمایت از این واکسن خودت و خانوادت رو ببری که این واکسن رو بزنید؟ به قران این کارو نمیکنی پس دست بردار از حمایت خائنین
  • علی IR ۰۵:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
   4 2
   کاملا مشخصه این برنامه از کجا خط میگیره. خدا شکر بصیرت رو به من دادی.
  • US ۱۰:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
   9 1
   اصلا به فرض حرف شما درست......چرا ما باید پول بدیم ؟؟؟؟؟؟؟مگه وزارت بهداشت بودجه نداره؟؟؟؟؟؟؟از زمین به آسمون‌میباره!!!!!؟؟؟؟
 • M.sh IR ۲۱:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  خدا از سرزمین برتون داره. شیاطین محض. خاک تو سر اون برنامه مزخرف ماه عسل که حتی اسمش هم چندش آور شده.
  • IR ۰۱:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
   7 0
   مزدورای وزارت بهداشت سرمایه داری به این.پست حمله کردن!کور خوندید مردم دیگه دست شما صهیونیست صفت ها رو خوندن
 • IR ۲۲:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  6 0
  وای سندروم گلین بارههههههه!! خیلی بده خیلی دردناک برای خود بیمار و دور و بریهاش تو رو خدا برای خودتونم که شده اول تحقیق کنید. توی این دور و زمونه از هیچ کسی نمیشه چشم بسته حرفی رو قبول کرد
 • علی حقجو IR ۲۲:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  10 1
  بعضی ها میگن مگه میشه ، اصلا کی اینو تائید کرده؟ یه جوری حرف میزنند که انگار چیزی از پروژه نفوذ نشنیدند!!!!
 • DE ۲۲:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  خودشون میبرن وخودشونم میدوزن عوامل مشرق نیوز.خخخخ
  • رسول ترک IR ۲۳:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
   5 0
   اصلا هم معلوم نیست لایک ها با پاک کردن هیستوری هست اصلا
  • IR ۰۰:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
   6 1
   دوخت و دوز که تخصص شماست!!!!
  • IR ۰۱:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
   2 0
   لینک ها موجوده
  • IR ۰۱:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
   5 0
   خودشون منظورت اون چند کشورو چندید دکتر و چندین پورفسور که نیست دیگه همون اسرائیل که تو جیره خورشی ممنوع کرده واکسنرو
 • IR ۲۲:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  18 75
  مشرق واقعا تشکر تقریبا هر روز پیکیر بودید تا بالاخره صدا سیما مجبور شد که تخصصا به این موضوع رسیدکی کنه هرچند تا فردا هزار اتفاق ممکنه بیوفته ؛ مشرق ولی یه چیزی که بهش زیاد توجه نکردی مساله اون خانم و فعالیتش بود حواست بود توی حرفاش ک گفت که یه دختر بچه اومده پیشش گفته من از این عکسا که نشون دادی ؛ زگیلشو دارم! مگه این خانم در حال آموزش قدرت نه گفتن نیست مگه چی آموزش میداده که حتی بچه عکسشو دیده ؟ اینم موضوع خیلی مهمیه که اون خانم درقبال تبلیغی که برای واکسن کرد فرصت اینو پیدا کرد خودشو فعالیتشو هم تبلیغ کنه به نظرم این خیییلی مهمه از این بعدش غافل نشید .
  • رسول ترک IR ۲۳:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
   1 0
   اصلا هم معلوم نیست دیس لایک ها با پاک کردن هیستوری هست اصلا
 • IR ۲۳:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  10 2
  آب رو می بینی برجام های بعدی رو می بینی اف ای تی اف رو می بینی اچ پی وی رو می بینی بیست سی رو می بینی و ... واقعا کم کم شک بوجود می آد که نکنه نفوذ به سطح بالای نظام صورت گرفته چون یک فرد عوام هم می تواند این طرح های ضد ایران و ایرانی را براحتی تشخیص دهد اما یکسری خواص پافشاری عجیبی روی این ها دارند .
 • IR ۲۳:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  5 1
  اکثر پزشکها روانی اند .
  • IR ۱۵:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
   0 0
   اکثر غیرپزشکها هم به شدت عقده ای
 • IR ۲۳:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  5 0
  کمپانی های غذایی و دلرویی هم همین بلاها رو سر مردم هند میارن، قبل از اون ها هم در افریقا. باید دستگاه های سلامتی بسیار هشیار باشن
 • IR ۲۳:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  6 0
  همین ترامپ یکی از شرکای تولید کننده ی همین واکسن در این کارتل های بین المللی است، آن هم به شکل کاملا انساندوستانه و خیرانه !!! بیل گیتس این موضوع رو ندانسته در بحث دخترشون افشا کردند
 • یوسف IR ۲۳:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
  7 0
  یک سری تاجر در لباس شریف پزشکی نظام سلامت رو به سمت پرتگاه پیش میبرند.
 • IR ۰۰:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
  6 0
  نفوذ پرونده ای پیچیده اما واقعی دشمن هرگز دست از نفوذ بر نمیدارد از مشرق متشکریم بخاطر افشاگری خوب و به موقع ضمنا برای مناظره شب امروز پیگیر باشبد که یکطرفه به قضاوت و تحلیل ننشینند هرچند که دلسوزان مشرق بخوبی میدانند چه کنند
 • همایون IR ۰۰:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
  3 1
  اینکه شما پیگیر این مبحث حساس و حیاتی شده اید خیلی خوبه ولی توجه بیش از حد به برنامه ای تلویزیونی و تبدیل کردن آن به یک غول غیر قابل شکست اصلا جالب نیست برنامه غم انگیز ماه عسل درحال افول هست و مطمئن باشید طی سالهای آینده به فراموشی و تعطیلی خواهد رفت .
 • افوس IR ۰۰:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
  7 0
  مردم سلام، مشرق جان 2تانکته، اول اینکه دسته های سایبری وهابیت به شدت از طرح این مسئله هراسانند(به منفی و مثبت ها توجه کنید!) ، دوم اینکه وقتی طب اسلامی ایرانی رو سانسور میکنید، (خیراندیش و روازاده و آل اسحق و تبریزیان و و و) مافیای پزشکی غربی همه جاها رو تسخیر میکنه و شما رو در وضعیت پدافندی قرار میدن، در صورتی که شما بایستی آفندی عمل کنید!!!والسلام،
 • کوروش NL ۰۱:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
  5 1
  تنها چیزی که ارزش نداره در ایران جان ایرانی ها است
 • مجید68 IR ۰۱:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
  7 0
  مقاله ی قوی و با مستندات قوی دمت گرم مشرق..واقعا ایول دارید.. خدا به بروبچه های مشرق قوت بده واقعا خبرگزاری تحلیلی هستن.. و دین و ایمون یه موضوع رو درمیاره. خدا خیرتون بده
 • IR ۰۱:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
  3 1
  مدیریت تلویزیون و .. باید در محاکم دادگستری بجرم توطعه برعلیه امنیت جان عموم ایرانیان محاکمه شود و بترتیب مجریان برنامه
 • IR ۰۱:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
  4 1
  مشرق کاش به همه چیز خلاف اینطور گیر میدادی
  • IR ۱۴:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
   7 0
   شما نگران نباش. قراره به همه خلافهای دولت و مزدورانش همینطور بپردازه
 • کریم میکاییلی IR ۰۲:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
  3 5
  دانستن حق مردم هست. باید شفاف وبه دور از غرض ورزی موضوع آشکار شود. به نظرم علی خانی از کم و کیف ماجرای واکسن خبر نداشته و فقط می خواسته یک سوژه جذاب و و مردم پسند پیدا کنه وگر نه او هم که بدخواه مردم نیست!
  • علی IR ۰۵:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
   2 2
   حرف شما کاملا درسته. همه نیتشون خیر هستش و از نااگاهی بوده. اصلا هیچ انسان بد سرشتی وجود نداره همه فرشته هستند.
 • ر ۰۲:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
  7 1
  مشخصه برخی در کشور کمر همت رو بستن که هر طور شده این واکسن مرگ رو جا بندازن. والله توطئه ی خطرناکی در کاره. اگر این واکسن تصویب شد که استفاده بشه و تلافات داد که قطعا میده باید تک تک کسانی که از این واکسن حمایت کردند از وزیر گرفته تا مجری ماه عسل به شدیدترین وضع محاکمه و تنبیه بشن.جزای مرگ مردم فقط اعدام خائنین هست.
 • اکبر دهستانی از میبد IR ۰۵:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
  6 11
  سلام دوستان گرامی مااصولگرایان خیلی ناشیانه برای خود دشمن درست میکنیم این برنامه بسیار پر بیننده وپر طرفدار است شما اینطور عریان وارد مخاصمه میشوید واقعا ما در دوست پیدا کردن ضعیف ودر دشمن یابی قوی هستیم این مطلب را پخش نکنید فقط برای خودمان نوشتم
  • IR ۱۴:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
   10 9
   ما مثل رهبرمان حرف را صریح و بی پرده می گوییم. ما دیپلمات (اصولگرا و اصلاح طلب) نیستیم. ما انقلابی هستیم.
 • علی IR ۰۵:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
  7 0
  خوش میاد مشرق همیشه پیگیر هست و همه حرف هاش با مستندات هستش ولی چه سود که 99.99% مردم کشورمون نمیفهمند. اکثرهم لایعقلون اکثرهم لا یشعرون
 • شمیم AE ۰۹:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
  11 7
  من امارات زندگی می کنم و هم خودم و هم همسرم و هم دخترم این واکسن را زدیم. تو امارات همه می زنند. از قضا در بیمارستان ایرانی دبی که مال ایران هستش برای ما هم تجویز و هم زده شده. اینجا تا به حال کسی فلج نشده ماهم نشدیم. اگه بده چرا بیمارستان ایرانی دبی به ما زدنش را توصیه کرد؟ می دانید که بیمارستان متعلق به دولت ایران هستش
  • IR ۱۳:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
   14 0
   عزیز من اثرش طولانی مدته!!! بعد همه هم مشکل براش پیش نمیاد! بعد از اولویت کشور نیست!بعد اگر قرار باشه که تولید بشه وظیفه وزارت بهداشته که تولید کنه نه از مردم گدایی کنه بعد این خانم با چه مجوزی اموزش جنسی میده و بعد ... بعد ... بعد...
 • IR ۰۹:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
  7 0
  بلاخره همونجوری که HIV و تالاسمی رو وارد کردن باید اینم وارد کنن دیگه. اونها را بااستفاده از خون الوده از فرانسه وارد کردن و این رو هم بواسطه یک واکسن. متاسفانه مسئولان مملکت ما فقط به فکر منافع شخصی و حزبی خودشون هستند. ملت ایران یکسری موش ازمایشگاهی هستند که اسیر این افراد شدند. بدبختیم واقعا
 • US ۰۹:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
  18 0
  مردم حواسشون باشه گول مناظره با پزشک رو نخورن. بنده خودم پزشک هستم و اعتراف میکنم این مبحث در حد سواد پزشکان چه عمونی و چه متخصص نیست بدلیل اینکه عملکرد این واکسن در هیچ یک از کتب و متون پزشکی نیست. پزشکان مقداری فیزیولوژی عمومی، مقداری اندکی ژنتیک در پزشکی بصورت بالینی نه مولکولی، مقداری بسیار جزئی فارماکولوژی، مقدار اندکی پاتولوژی، مقدار ناچیزی میکروبیولوژی شامل وایرولوژی، و مقداری هم بیماریهای مختلف از جنله انکولوژی، روماتولوژی، ایمونولوژی. ... میخونن، متخصصین بر حسب رشته، مقداری بیشتر اما نه چندان بیشتر از مطالب فوق را در زمینه تخصص خود میخوانند، در وقع بیشتر یادآوری و تمرکز با مقدار بیشتری از جزئیات در خصوص مباحث بیماریهای تخصصی از سطح پزشکی عمومیست. بحث واکسن بحثی عمیق و ملزم دانش عظیم در زمینه های ژنتیک مولکولی، بیوتکنولوژی و بیوتکنولوژی مولکولی، هیستولوژی، پاتولوژی، ایمونولوژی، فیزیولوژی، و انکولوژیست. در واقع چندین متخصص در زمینه های مختلف، بطور محرمانه و مستمر تمام جنبه های بالینی، فیزیولوژیک، پاتولوژیک،... یک واکسن رو در دراز مدت بر روی چند هزار بیمار، و حیوان، ..... آزمایش میکنند تا داروی واکسن وارد بازار شود. آنجه ما از واکسن میشنویم، تنها چیزیست که سازنده به ما میگوید، اما ناگفته های بسیاری از جمله اینکه واکسن از چه طریقی، به چه روشی، و از چه جانداری و اینکه آیا در سطح مولکولی، یا نانو، .... طراحی شده رو نمیگن. اینکه واکسن چطور عمل میکنه محرمانه هست و نمیگن، اینکه واکسن چه عوارض جدی و فراگیری در دراز مدت داره گفته نمیشه، و چند نسل زمان لازمه تا حتی خود سازنده پی به عواقب واکسن ببره. اینکه آیا واکسن قرار ژنتیک انسانی رو در سطح مولکولی، و فیزیولوژی رو در حد ارگانلهای سلولی تغییر بده و آیا هدف پنهانی پشت واکسیناسیون هست یا خیر هیجوقت علنی نمیشه. فراموش نکنید که واکسینواسیون در ذات خودش یک جنگ بیولوژیک علیه یک ارگانیزم هست، حالا یا علیه ویروس، یا باکتری، یا خود بیمار و جامعه و یا ترکیبی از اینها. این ذات طبیعی واکسن هست. اینکه آیا ما به تمام عواقب مفید و مضر یک واکسن واقفیم یا خیر امکان پذیر نیست، زیرا ما نه تنها به فیزیولوژی و ژنتیک دقیق و کاملا انسان واقف نیستیم، بلکه چنین علومی را در مورد خود عامل واکسن هم نداریم.
 • IR ۱۰:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۰
  1 3
  ربطی به مطلب بالا نداره اما اخلاق اون هم اسلامیش در کلام شما موافقان این هست؟؟؟ استفاده از کلمه هایی که تعجب آوره از کسی که خودش رو مسلمان میدونه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس