حاشیه های تحلیف

کمک جدید دولت برای تامین هزینه های تحلیف ریاست جمهوری در آخرین روز کاری سال گذشته یعنی ۲۸ اسفندماه، به وزارت خارجه، وزارت اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه ابلاغ شده که شامل ۴۰ میلیارد ریال است.

سرویس سیاست مشرق - مراسم تحلیف ریاست جمهوری دوازدهم یکی از اتفاقات مهم سیاسی در سال ۱۳۹۶ بود که با حضور مهمانان متعدد داخلی و خارجی برگزار شد. یکی از موضوعاتی که در همان ایام نیز مورد توجه و کنکاش رسانه ها قرار بود این بود که هزینه اقامت، پذیرایی و ... هیأت‌های خارجی حاضر در مراسم تحلیف ریاست محترم جمهوری چقدر بوده و وزارت خارجه به عنوان نماینده دولت در این ماجرا، چقدر خرج کرده است؟

اولین سند در این خصوص مربوط به یکم مرداد سال ۱۳۹۶ بود که بر اساس مصوبه هیأت وزیران، نسبت به «اختصاص ۳ میلیارد تومان برای تأمین هزینه سفر و اقامت هیأت‌های خارجی در ایران» اقدام شده است و آنطور که در متن تصویب‌نامه هیأت وزیران بر می آید، دولت با اختصاص ۳ میلیارد تومان از محل اعتبارات و ردیف بودجه "هزینه‌های پیش‌بینی نشده-کمک" به منظور تأمین هزینه‌ سفر هیأت‌های خارجی موافقت کرده است و بررسی ها نشان می داد، این اولین بار طیئ سال‌های اخیر بود که وزارت امور خارجه تحت عنوان "تأمین هزینه سفر هیأت‌های خارجی" به کشور، مازاد اعتباری علاوه بر آنچه در بودجه سالانه وزارت امور خارجه بدین منظور اختصاص داده می‌شود، درخواست بودجه کمکی می‌کند.

با توجه به همزمانی این درخواست با ایام برگزاری مراسم تحلیف ریاست جمهوری دوازدهم، به نظر می‌رسید وزارت امور خارجه برای تأمین هزینه‌های سفر، اقامت و پذیرایی از هیأت‌های دعوت‌شده به مراسم تحلیف، با کمبود بودجه مواجه شده است. هرچند اعتبارات وزارت خارجه برای پذیرایی و اقامت هیأت های خارجی مشخص نیست، اما این کسری بودجه در حالی است که نگاهی به جزییات قانون بودجه ۹۶ و ردیف‌های اختصاص یافته به برنامه‌های وزارت خارجه رقم‌های قابل توجهی را نشان می‌داد که تحت عناوین مختلف در اختیار داشت. از جمله می‌توان به ردیف‌های زیر اشاره دارد:

- برنامه تنظیم و توسعه روابط با نهادها و سازمان‌های بین المللی ۱۰۰ میلیارد تومان

- برنامه گسترش و تقویت روابط با کشورها (دوجانبه و چندجانبه) ۳۰۸ میلیارد تومان

- برنامه هماهنگی روابط اقتصادی خارجی ۲۰۰ میلیارد تومان

- برنامه تقویت مناسبات بین المللی ۱۵۰ میلیارد تومان

و موارد مشابه دیگری ازین دست که از اینجا قابل مشاهده است. نکته مهم دیگر آن است که بودجه وزارت خارجه در سال ۹۶ بالغ بر ۱۱۶۰ میلیارد تومان بوده است.

لیست منتشر شده نیز نشان می دهد در مراسم تحلیف ریاست جمهوری دوازدهم، هیأت‌های سیاسی کشورها و دولت‌های خودمختار حاضر بودند. از جمله هیأت‌ها و نمایندگانی از:

زیمبابوه، لستو، ماداگاسکار، مالی، تانزانیا، زنگبار، مرسکسور، غنا، سوازیلند، اوگاندا، ساحل عاج، غنا، گامبیا، گینه، سائوتومه و پرنسیپ، توگو، نامیبیا، گابن، دماغه سبز، سورینام، گویان، گامبیا، مونته نگرو، نامیبیا
 

وزارت خارجه برای پذیرایی از نمایندگان «گابن» و «دماغه سبز» بودجه کم آورد +سند

عالی رتبه ترین هیأت سیاسی حاضر در این مراسم هم از این قرار بود:

لسوتو، لتسی سوم، پادشاه، عراق، فؤاد معصوم، رئیس جمهور، افغانستان، محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور، ارمنستان، سرژ سرکیسیان، رئیس‌جمهور، مولداوی، نیکلای تیموفتی، رئیس جمهور، زیمبابوه، رابرت موگابه، رئیس جمهور، غنا، جان درامانی ماهاما، رئیس جمهور، کره شمالی، کیم یونگ-نام، رئیس مجمع عالی خلق.

اما بررسی های مشرق نشان می دهد علاوه بر هزینه های انجام شده در قالب بودجه ۹۶ و اعتبار اضافی مصوب در اول مردادماه سال گذشته، هیئت دولت در جلسه ۲۷ اسفندماه خود به پیشنهاد وزارت خارجه و تایید سازمان برنامه و بودجه، مبلغ ۴۰ میلیارد ریال دیگر به صورت هزینه ای، از محل اعتبارات ردیف ۵۱۰۰۰۰ قانون بودجه سال ۱۳۹۶ کل کشور تحت عنوان "هزینه های پیش بینی نشده- کمک" در اختیار وزارت خارجه قرار داده تا بخش دیگری از هزینه های برگزاری مراسم تحلیف ریاست جمهوری را پوشش دهد.

مصوبه جدید دولت درباره هزینه های تحلیف

این مصوبه در آخرین روز کاری سال گذشته یعنی ۲۸ اسفندماه، توسط اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور به وزارت خارجه، وزارت اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه ابلاغ شده است تا امکان هزینه کرد آن در سال گذشته و طبق قانون بودجه سال ۹۶، فراهم باشد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 15
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • IR ۰۷:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۳
  28 1
  چه می شد اگر مراسم تحلیف مانند دوره های قبل ریاست جمهوری در حضور رهبر انقلاب بدون حضور این حجم مقامات کشورهای دیگر و این همه هزینه برگزار می شد. آیا قرار است این بدعت خطرناک که تنها خروجی آن تلف کردن بیت المال (و سلفی های حقارت بار) است، در دوره های بعد نیز تکرار شود؟
  • IR ۱۰:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۳
   12 1
   این هم احتمالا جزء هزینه های اجتناب ‌ناپذیر است!
  • IR ۱۰:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۳
   11 0
   آیا با وجود مشکلات اقتصادی رواست صرف چنین هزینه هایی؟
  • IR ۱۱:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۳
   8 1
   با این مراسمات پر هزینه در خزانه چیزی هم باقی می ماند؟
 • IR ۰۷:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۳
  18 0
  نحوه رفتار بعضی از نمایندگان با خانم موگرینی اوج حقارت بود. هر روز از فرهنگ ایرانی و یا اسلامی دور و دور تر میشیم
 • IR ۰۸:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۳
  9 0
  اوووه هو چه خبره مگه صاحاب نداره وامونده, برای یه اختراع ثبت شده که میتونه دست همین وزارت خارجه رو پیش همین مهموناش از گدایی نجات بده تازه اونم وام, ۱۰۰میلیون نمیدن بهش میخندن اونوقت اینجوری...
 • سید IR ۰۸:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۳
  32 1
  به جناب روحانی باید گفت: خسته نباشی دلاربَر!
 • IR ۱۰:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۳
  10 0
  وقتی ر. و ( شوهر خواهر آقای ج ) که در دوره اصلاحات به اتهام گرفتن رشوه از شرکت رنو فرانسه و دارای پرونده امنیتی اقتصادی است در نهاد ریاست جمهوری مسئول امور ... های ج شده است ، باید انتظار داشت که چنین پول هایی خرج شود
 • IR ۱۰:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۳
  10 2
  شهید «غلامرضا خان‌محمدی» در بخشی از وصیت نامه خود نوشته است: همیشه در زندگی خود از ائمه (ع) سرمشق بگیرید و یکدیگر را امر به معروف و نهی از منکر کنید که اگر در جامعه‌‌ای امر به معروف و نهی از منکر نباشد، آن جامعه رو به زیان و تباهی می‌‌رود.
 • IR ۱۰:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۳
  9 0
  این هم احتمالا جزء هزینه های اجتناب ‌ناپذیر است!
 • IR ۱۱:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۳
  7 0
  با وجود مشکلات اقتصادی رواست صرف چنین هزینه هایی؟
 • دلاور خشمگین IR ۱۱:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۳
  20 2
  این چه بدعتی است که روحانی و مشاورانش راه انداختند! این مملکت صاحب نداره!؟ آخه لامصب از مقام معظم رهبری حیا نمی کنید! زی ساده ایشان سرمشق شما نیست!!! معظم له چقدر باید با شماها مدارا کند!! چرا کله تان را مثل شتر مرغ زیر شن فرو بردید!! خودتان را به آن راه می زنید یا لجبازی می کنید!! بترسید از عاقبت این خودخواهی ها. بترسید از تکاثر و تفاخر که میراث جاهلان و دنیا طلبان است و چشمتان را باز کنید قبل از اینکه در قبرها قرار گیرید و چشمانتان باز شود که دیر است! امام عزیز!! آقاجان کجایی که ببینی با میراث گرانقدر تو چه می کنند. چقدر فریاد زدی اصراف نکنید و مراقب بیت المال و پابرهنه ها نباشید. خدایا شاهد باش ما امت امام به هیچ وجه راضی به این اصراف و گناه نیستیم! برائت می جوئیم از ایشان و گوش به فرمان هادی امت و طلایه دار نظام اسلامی رهبر عزیزمان هستیم و به ایشان تسکین می دهیم که آقاجان خدا به شما سلامتی و آرامش عطا کند.
 • IR ۱۱:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۳
  10 1
  حیف و میل بیت المال علی برکت الله
 • IR ۱۹:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۳
  1 0
  این همه خرج کردندتا با موگرینی (نمایندگان فله ای امید) چند تا عکس بگیرند.
 • IR ۲۳:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۳
  1 0
  نماینده محلات پس کجاست؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس