پدافند سوریه

مدرنترین سامانه دفاع هوایی ارتش سوریه، سیستم دفاع هوایی" پانتسیر" است که بنا بر آمار اعلامی، در جریان تجاوز اخیر موشکی نیز بسیار موفق عمل کرده و ۲۵ شلیک را ثبت کرده که ۲۴ موشک را هدف گرفته اند.

به گزارش سرویس دفاع و امنیت مشرق، حمله موشکی بامداد شنبه به کشور سوریه را شاید بتوان یکی از عجیب ترین تحولات در تاریخ جنگ در این کشور دانست؛ حمله ای در حجم بسیار بالا به اهدافی کم و با درجه اهمیت بسیار کمتر که باعث تعجب بسیاری از کارشناسان شده و حتی در مواردی صدای مخالفان دولت سوریه را نیز درآورده است. از جمله یکی از مسائل عجیب در بحث حمله موشکی مذکور، آمار و ارقام متفاوتی بود که روسیه و آمریکا از نتایج این عملیات ارائه کرده اند. مشرق پیش از این، در دو گزارش به جزییاتی از حمله موشکی به سوریه و روایتی که طرف غربی از این حمله ارائه کرده، پرداخته ولی در این گزارش قصد داریم به روایتی که طرف روسی از ماجرا مطرح کرده و در عین حال سامانه های دفاعی ارتش سوریه که در این درگیری حضور داشتند، بپردازیم.
 

دو گزارش قبلی مشرق درباره حمله به سوریه را از اینجا بخوانید:

آبروریزی کروزهای آمریکایی در مقابل ساختمان‌های خالی و پدافند قوی/ نسخه یواشکی «بیل کلینتون» برای ترامپ چه بود؟ +عکس

واقعا ۱۰۵ موشک به سمت ۳ هدف آسان در سوریه شلیک شد؟/ فاکتورسازی تاجرترین رییس‌جمهور آمریکا برای دوشیدن اسپانسرهای خام +تصاویر ماهواره‌ای

روسها اعلام کرده اند که ۱۰۳ تیر موشک کروز به سمت سوریه شلیک و پدافند هوایی سوریه موفق شده است ۷۱ فروند از این موشک ها را رهگیری و سرنگون کند.


**لیستی که روسها از نقاطی که به آنها حمله شده ارائه کرده اند به این شرح است:

۴ موشک به سمت فرودگاه بین المللی دمشق شلیک شده، ۱۲ تیر موشک نیز به سمت منطقه الضمیر در شمال شرق دمشق شلیک شده که همگی ساقط شده اند. همچنین ۱۸ موشک به سمت فرودگاه Blai شلیک شده که، تمام موشک ها ساقط شده اند. ۱۲ تیر موشک به سمت پایگاه هوایی شعیرات Shayrat  شلیک شده که کلیه این موشک ها نیز ساقط شده اند. از ۹ موشک شلیک شده به سمت پایگاه هوایی المزه Mazzeh در نزدیکی دمشق ۵ فروند ساقط شده اند. ۱۶ موشک به سمت فرودگاه حمص شلیک شده است که ۱۳ تیر آنها سرنگون شده اند.

از سوی دیگر، سه فروند موشک نیز به هدف مذکور برخورد کرده که به فرودگاه خسارت خاصی را وارد نکرده اند. مرکز تحقیقاتی البرزه و جرامانا که هدف اصلی حملات ائتلاف غربی اعلام شده بود مورد حمله ۳۰ تیر موشک کروز قرار گرفته که ۷ تیر از این موشک ها رهگیری و نابود شد. این در حالی است که طرف غربی اعلام کرده است که در مجموع ۱۰۵ تیر موشک کروز به سمت هدف شلیک و کل موشک ها نیز با موفقیت به هدف برخورد کرده است.


زنجیره دفاعی سوری ها شامل کدام موشک ها بود؟

بر اساس آنچه روسها اعلام کرده اند، ارتش سوریه با استفاده از موشک های سام ۳، سام ۵، سام ۶، سام ۸، استرلا ۱۰، سام ۱۷  و پانتسیر که عمدتا در دوران شوروی سابق ساخته شده اند به دفاع در برابر حمله موشکی ائتلاف غربی قرار گرفته است. البته در صحبت های طرف روسی نکته کوتاه و در عین حال مهمی نیز وجود دارد که شاید بتواند به نوعی بخشی از این پازل سردرگم حمله و دفاعی موشکی را پر کند. طرف روسی اعلام کرده است که در ۱۸ ماه گذشته سامانه های دفاع هوایی سوری ها را به طور کل بازیابی کرده و به توسعه آن نیز ادامه خواهد داد. مسئولان روسی همچنین اعلام کرده اند که این حمله احتمالا منجر به تحویل سامانه اس ۳۰۰ به سوریه بشود که در ادامه نگاهی خواهیم داشت به سامانه های دفاعی مورد استفاده سوری ها در جریان مقابله با این حمله موشکی.

در عین حال در گزارشی که روز دوشنبه توسط مقامات روسی منتشر شد به جزییات بیشتری از این حمله اشاره شده و تعداد موشک های شلیک شده از هر سامانه و همچنین تعداد اصابت های موفق نیز اعلام شده است. در ادامه و پس از معرفی هر سامانه، تعداد شلیک و اهداف ساقط شده توسط آن سامانه نیز خواهد آمد. روسیه اعلام کرده که سوریه در مجموع در جریان این درگیری، ۱۱۲ تیر موشک به سمت موشک های کروز غربی شلیک کرده است.

سامانه سام ۳

این سامانه موشکی ساخت شوروی سابق اولین بار در اوایل دهه ۱۹۶۰ میلادی وارد خدمت شده و در جریان جنگ های زیادی نیز حضور داشته است. از جمله سوابق بسیار مهم این موشک ساقط کردن یک فروند هواپیمای پنهانکار F-۱۱۷ نیروی هوایی آمریکا بر فراز یوگسلاوی سابق در سال ۱۹۹۹ میلادی است.

روسها این سامانه را از خدمت ارتش خود خارج کردند اما مدل ارتقاء یافته ای از آن را با قابلیت شلیک موشک های Pechora-۲M در بازار ارائه کردند که ارتش سوریه نیز از دارندگان این سامانه است. این موشک هدایت راداری دارای برد در حدود ۳۲ کیلومتر و ارتفاع درگیری ۲۰ کیلومتر است و رادار جدیدی با قابلیت رهگیری پرنده های با سطح مقطع راداری پایین نیز برای آن نصب شده است. سر جنگی این موشک حدود ۶۰ کیلوگرم بوده و می تواند با اهدافی با سرعت ۱۰۰۰ متر بر ثانیه درگیر شود. پیش از این حداقل در یک مورد و در جریان یکی از حملات موشکی اسراییل به سوریه این سامانه موفق به رهگیری یک موشک کروز هواپرتاب اسراییلی شده بود. بر اساس اعلام روسها این سامانه در جریان درگیری بامداد شنبه ۱۳ موشک شلیک کرده و ۵ هدف را مورد اصابت قرار داده است.

سامانه سام ۵

سامانه دفاع هوایی سام ۵ یا همان اس ۲۰۰ که یک سیستم دفاع هوایی دوربرد توسعه یافته در شوروی سابق بود و در زمان ساخت خود برای مقابله با اهداف بزرگی مثل بمب افکن های آمریکایی ساخته شده بود. این سامانه بسته به موشک مورد استفاده در آن بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ کیلومتر برد دارد و از هدایت راداری بهره می برد. اس ۲۰۰ اخیرا با مورد اصابت قرار دادن یک فروند اف ۱۶ مدل سوفا اسراییلی یک شکار مهم و اتفاقی تاریخی را به اسم خود ثبت کرده بود.

روسیه در سالهای اخیر بسته های ارتقایی برای این سامانه ارائه کرده که شامل استفاده از رادارهای جدید برای این موشک است. با توجه به اندازه و نوع طراحی و ساخت این موشک، بعید است در جریان درگیری مورد نظر، اس ۲۰۰ موفقیتی در برابر موشک های کروز غربی داشته باشد که صحبت مقام روسی نیز این ادعا را تایید می کند. در جریان درگیری ۸ موشک اس ۲۰۰ به طرف هدف ها شلیک شده ولی ظاهرا هیچ کدام از آنها به هدف برخورد نکرده؛ هرچند که ممکن است ترکش های سرجنگی آن، موفقیتی را کسب کرده باشد.

سامانه سام ۶

سامانه دفاع هوایی سام ۶ یکی از موفق ترین سیستم های دفاع هوایی ساخت شوروی سابق است که برای اولین بار در جنگ ۱۹۷۳ اعراب و اسراییل وارد نبرد شده و موفق شد تعداد زیادی از جنگنده های اسراییلی را سرنگون کند. این سامانه دارای قابلیت تحرک کامل بوده و به همین دلیل از بقاء پذیری بالایی در میدان نبرد خصوصا در برابر تهدیدات ضد رادار برخوردار است. این موشک هدایت راداری دارای برد ۲۴ کیلومتر و ارتفاع درگیری ۶ کیلومتر از سطح زمین است.

تا به امروز کشورهای مختلفی بسته های ارتقا زیادی را برای سامانه سام ۶ ارائه داده اند اما مشخص نیست آیا سام های ۶ سوری مورد ارتقاء قرار گرفته اند یا نه. در صورت داشتن حمایت یک رادار مناسب و کشف اولیه و انتقال اطلاعات به سامانه سام ۶ این سیستم توان خوبی برای درگیری با موشک های کروز دارد. سام ۶ های سوری ۲۱ موشک به سمت اهداف خود شلیک کرده و موفق شدند ۱۱ هدف را مورد اصابت قرار دهند.

سامانه سام ۸

سامانه دفاع هوایی متحرک سام ۸ از دیگر سیستم های دفاع هوایی متحرک ساخت شوروی سابق است که در خدمت ارتش سوریه حضور دارد. این سامانه که متعلق به دهه ۱۹۷۰ میلادی است که از هدایت راداری برخوردار بوده و مثل سامانه سام ۶ بر روی تحرک آن تاکید فراوان شده و برد موشک های این سامانه ۱۵ کیلومتر و ارتفاع درگیری موشک های آن ۱۲ کیلومتر است.

تا به اینجا دو سری ارتقاء یکی از طرف بلاروس و دیگری از طرف لهستان برای این کاربران این سامانه موشکی ارائه شده است که مشخص نیست سوریه جزو مشتریان سیستم های جدید باشد یا خیر. همانطور که بالاتر نیز اشاره شد در صورت استفاده از یک رادار کشف و ردگیری پیشرفته در سامانه امکان افزایش شانس این موشک ها برای رهگیری هدف های مورد نظر بسیار بالاتر می رود. این سامانه در جریان درگیری ۱۱ موشک شلیک کرده و ۵ هدف را مورد اصابت قرار داده است.

سامانه استرلا ۱۰

سامانه پدافند هوایی متحرک کوتاه برد استرلا ۱۰ که با کد سام ۱۳ نیز شناخته می شود یک سیستم دفاع هوایی ساخت شوروی سابق برای دهه ۱۹۷۰ میلادی است. این سیستم از ترکیب رادار و سامانه اپتیک برای کشف و قفل بر روی هدف استفاده کرده و موشک های مجهز به سیستم قفل حرارتی را به سمت هدف شلیک می کند. برد و ارتفاع درگیری این موشک در حدود ۵ کیلومتر بوده، سر جنگی این موشک ۵ کیلوگرم و سرعت آن در حدود ۵۵۰ متر بر ثانیه است.

بر اساس اعلام منابع روسی در جریان درگیری این سامانه ۵ موشک شلیک کرده و ۳ هدف را مورد اصابت قرار داده است.

سامانه سام ۱۷

سامانه موشکی سطح به هوای سام ۱۷ یا باک ام ۲ "پیشرفته ترین موشک" به کار رفته در این درگیری محسوب می شود. این موشک با قابلیت تحرک بالا و مقاومت بالا در برابر جنگ الکترونیک از جمله پیشرفته ترین سیستم های ساخت روسیه است که در خدمت ارتش سوریه قرار دارد. این سیستم موشکی از رادار آرایه فازی فعال بهره برده و برد آن در حدود ۵۰ کیلومتر و ارتفاع درگیری آن در حدود ۱۵ کیلومتر است.

برخی تصاویر منتشر شده بعد از درگیری صبحگاه شنبه نشان از شلیک شدن تعداد از موشک های باک ارتش سوریه به سمت اهداف مورد نظر است. در میان سامانه های به کار رفته توسط ارتش سوریه برای مقابله با این حمله، سام ۱۷ از باقی پیشرفته تر بوده و از شانس بسیار بیشتری برای موفقیت در برابر موشک های کروز غربی برخوردار می باشد. باک های سوری ۲۹ موشک به سمت اهداف مورد نظر شلیک کرده اند.

سامانه پانتسیر

مدرنترین سامانه دفاع هوایی حال حاضر ارتش سوریه سامانه دفاع هوایی" پانتسیر" است که به نظر در جریان این درگیری نیز بسیار موفق عمل کرده. این سیستم که در عمل یک سامانه ترکیبی توپ و موشک است در دهه ۹۰ میلادی در روسیه توسعه پیدا کرده و شامل ۲ توپ و ۱۲ موشک است. این سامانه کاملا متحرک بر اساس سفارش مشتری توان نصب بر روی زنجیر چرخ یا کشنده های عادی را داشته و در جریان حضور نیروهای روسی در سوریه نیز چندین بار اهدافی مثل راکت های گراد و پرنده های بدون سرنشین ناشناس در نزدیکی پایگاه روسیه در این کشور را نابود کرده است.

این سامانه توانایی درگیری با اهداف در فاصله ۲۰ کیلومتری و ارتفاع ۱۵ کیلومتر را دارد. در جریان این درگیری سامانه پانتسیر روسی ۲۵ تیر موشک شلیک کرده و ۲۴ هدف را با موفقیت مورد اصابت قرار دادند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 69
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 21
 • IR ۰۱:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۰
  42 2
  مرگ بر ابلیس جن
  • امیر IR ۲۰:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۰
   16 3
   اقایونی که فرق جنگنده با موشک کروز رو نمیدونن لطفا به جای رفتن به سایت های مزخرف چند تا مقاله بخونن و کی گفته این سامانه در برابر جگنده هم موفق هست خود سوری ها هم می گن که در برابر موشک کروز کوفق بودن نه در برابر جنگنده ای که خلبان داره و با مانور هایی که هیچ موشک کروزی نداره میتونه فرار کنه البته تمام خملات اسراییل از خاک کشور های همسایه و بدون ورود به اسمان سوریه انجام میشه چون مرزهای سوریه مثل ایران پهناور نیست و همه کارشناسان نظامی هم اذعان کردن لطفا اول تحقیق کنید بعد حرف بزنید.
  • IR ۲۱:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۰
   20 2
   حالا نکته جالب اینه که اماراتی ها با استفاده از همین سیستم ضدهوایی پانتسیر موشکهای رزمندگان حوثی رو رهگیری و منهدم میکنن
 • IR ۰۱:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۰
  93 61
  یوزف گوبلز گفته بود دروغ هر چه بزرگتر باشد باور کردنشبرای عموم اسانتر هست غربیها با این دروغ که گفتند هیچ موشکی مورد هدف قرار نگرفته واقعا پیشنهاد گوبلز را قبول دارند به نظر من حرف روسیه کاملا صحت داره و دو موشک هم با مشکل مواجه شدند و اصلا وارد اسمان سوریه نشدند
  • IR ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۰
   61 61
   شاید هم برعکسش بوده !
  • IR ۱۳:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۰
   17 36
   خفه شو منافق
 • NL ۰۱:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۰
  52 36
  رژه امسال به حدي افتضاح بود كه سلاح ام٣جنگ جهاني دوم دست نيروها بود
  • امیر IR ۲۱:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۰
   18 14
   اولا وقتی حرف می زنید اول تحقیق کنید بعد اظهار لطف به ارتش کشورتون کنید دوما با همین تجهیزات و بودجه ای که ادم خندش میگیره تونستن داعش رو جلوش رو در مرز های غربی بگیرن وگرنه اگه بدرد نخور بود الان داعش روی برج میلاد نوشته بود لااله الا الله . سوم لطفا این اسم جدیدی که اختراع کردین ام 3 چی هست ما شنیده بودیم تفنگ ام 1 و مسلسل ام 2 ام وقتی داخل گوگل میزنی ام 3 هنگ میکنه. بهر حال به جای قضاوت صد من یک غاز برین دوتا مقاله نظامی بخونین.
  • محمد IR ۰۱:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۱
   16 13
   اخوی امیر جان گوگلت خوب کار نمیکنه لابد چون مسلسل دستی ام ۳ از سال ۱۹۴۲ درخدمت امریکا بوده. بعدشم بودجش کمه کمتر ادعا داشته باشن جلوی داعش رو کجا‌گرفتن ؟؟ مثل اینکه داستان زیاد میخونی؟؟ ارتش توغرب کشور نیروی هوایی ما وارد عمل شده و چن بار بمباران داشته وگرنه ما در مرز غربی مبارزه زمینی با داعش نداشتیم ازخودت تاریخ نساز
 • IR ۰۱:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۰
  54 22
  افرین مشرق مقاله خوبی بود
 • IR ۰۲:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۰
  81 38
  عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد ... این حملات محک خوبی برای سامانه های دفاع هوایی سوریه بود تا معایب اونا رو رفع کنه و اونایی رو که نمره قبولی گرفتن توسعه بده...
  • IR ۰۹:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۰
   51 36
   دکتر چرا حرف بی خودی میزنی؟؟ چرا وقتی اسرائیل مثل هلو چند ساله میاد و پایگاه سوریه و حزب الله میزنه میره این سامانه ها محک نمیخورن؟؟؟؟؟
  • US ۱۳:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۰
   39 24
   به 9:52 منظورت از هلو اف 16 اسرائیله دیگه !!! مگه نه
  • IR ۱۶:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۰
   23 13
   چن ساله سوریه با اسراییل شده زمین بازی پس این سامانه ها کجان را پرندهای اسراییلو نمیزن تو تی 4 و شعیرات کجا بودن تو تاسیسات اتمی سوریه کجا بودن
 • IR ۰۳:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۰
  63 33
  طبق نظر کارشناسان سازنده روسی ، سامانه پانتسیر بهترین پدافند برای زدن موشکهای کروز و پرنده های ارتفاع پایین هست و در این نبرد نیز خوب درخشیده ک جا داره مهندسی معکوسش در کشور بیشتر بشه.
 • IR ۰۴:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۰
  35 14
  عالی بود ولی جا داشت و میشد همه کروزهای زیبا و جدید رو هدف قرار داد با کمی دقت در انتخاب سامانه ای مناسب . پدافند هوایی هدایت مرکزی و هوشمند لازم داره مثل ایران.باز هم درود میفرستیم به ارتش و مقاومت دلاور سوریه ی قهرمان
  • AE ۱۷:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۰
   3 13
   خخخخخ
 • IR ۰۵:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۰
  14 6
  ببخشید میشه یک مقاله برید راجع به سامانه های پافندی بومی و غیر بومی خودمان ایران
  • IR ۱۲:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۰
   10 24
   که دشمن رو متوجه کنن و برن رو سامانه های ما کار کنن. اینم شد منطق؟
  • US ۱۳:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۰
   22 1
   بارها در مشرق و سایر سایتهای مرتبط نوشته شده البته با حذف موارد و مطالب حساسشون
  • IR ۱۳:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۰
   14 22
   خفه شو منافق
 • AE ۰۵:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۰
  13 9
  کلا سر جمع ۴۸ تا اطلاع دادین به هدف خورده به جز سام ۱۷که فقط گفته شده ۲۹شلیک کرده که معلوم نکردین چن تاش خورده به هدف این همه کم کاری در گزارش چرا
 • US ۰۷:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۰
  49 9
  انشاالله مقاومت به سامانه‌های معادل س-۴۰۰ مجهز بشه، و چه بهتر بومی. زمانی‌ که این رویا به حقیقت برسه تحول استرتژیک برای مقاومت و بخصوص حزبالله لبنان خواهد بود.
  • US ۱۳:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۰
   15 5
   منظورت باور373 هستش؟؟ اون کو تا بیاد در میدان رزم واقعی امتحانشو پس بده .همش امروز فردا میکنن رونمایی واقعیشو/امیدواریم خوب بدرخشه و دل ملت رو شاد کنن محققان عزیز
 • IR ۰۷:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۰
  45 47
  مگه مجبورید دروغ بگید.. فیلم برخورد موشکها هست،، و فیلم سامانه موشکی سوریه که فقط چند تاشون رو از بین برده هم هست، تا کی توهم و دروغ،،،،
  • IR ۱۳:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۰
   38 29
   خفه شو منافق
 • IR ۰۸:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۰
  13 9
  بز های کوهی هم در امان نیستند
 • IR ۰۸:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۰
  18 24
  اونها گفتند 3 منطقه رو زدیم نشان هم دادند سوریه هم اگه زده نشان بده
 • shahraam US ۰۹:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۰
  29 7
  این موشک بازیها فقط جنگ نرم بود میخواستند مخالفین اسد بیایند تو خیابان کماندو‌های انگلیستان آماده ی رهبری داشتند حتا نوسرتی‌ها هم جرات نکردند بیایند بیرون اصلا این سیاست دیگر کار نمیکند با بمبارن یک مملکت مردمش بیایند بیرون الان زمان اینترنت است مردم روشن میشن.سه چیز اینجا روشن شد تو خالی بودن اتحاد غرب.ناکار آمد موشک‌های کروز .اطاعت نکردن مردم سوریه از بیگانگان.
 • توت فرنگی IR ۱۰:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۰
  17 12
  مسئله اینه آیا زمانی موشک های کشور خود ما میتونه از دست این پدافند های روسی بگذره؟
 • سوسان IR ۱۰:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۰
  42 13
  هر که موشکش بیش قدرتش بیشتر کی بود میگفت موشک بدرد نمیخوره؟
  • IR ۱۲:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۰
   20 10
   تویی منفی میدی جنگ بشه میخوای چه غلطی کنی موشکم نداشته باشی
  • US ۱۳:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۰
   23 9
   اونزمان منفی دهنده ها میرن سوراخ موش تا در امان بمونن . اگر ایرانی هستین و وطنتونو دوس دارین نسبت به اقتدارش و حفظ جان مردمش نباید منفی بدید و بی شرافتی نکنین اینجا مگر خاکتون نیس
 • IR ۱۱:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۰
  64 30
  بازم چرندیات مشرق نیوز....اگر سوریه اینقدر قدرت داشت مثل سگ از اسراییل و امریکا نمیترسید حملشونو بی پاسخ نمیزاشت
  • US ۱۳:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۰
   24 16
   اولا این سامانه ها دارن تدریجاً توسط روسها بهسازی دارن میشن ثانیاً شکار اف 16 و پهپادهای اونا کار کمیه؟؟ چرا نادیده میگیری این پیشرفتارو .از همونایی هستی که مرغ همسایتون غازه برات
  • IR ۱۳:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۰
   8 31
   سگ خودتی
  • IR ۱۳:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۰
   20 18
   امثال توی لیبرال مثل سگ از آمریکا و اسرائیل میترسند نه سوریه
  • IR ۱۴:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۰
   22 12
   هیچ عاقلی درچندجبهه خودش رودرگیرنمیکنه روزهای سخت برااسراییل درراهند آسیاب به نوبت فکرمیکنی اداره جنگ باپیشنهادتوپیش بره بی هیچ فکروتاملی !!؟
 • IR ۱۲:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۰
  30 12
  راستی یادتون رفت بگین با سام 2 ده تا رپتور و اسپریت انداخت پایین .....
  • سعید GB ۲۲:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۰
   5 9
   جان؟!
 • IR ۱۲:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۰
  30 30
  در جریان تجاوز اخیر موشکی نیز بسیار موفق عمل کرده و ۲۵ شلیک را ثبت کرده که ۲۴ موشک را هدف گرفته اند.... چه حرف مفتی
  • US ۱۳:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۰
   15 15
   تو که لنگ ظهر نظر میندازی مگه لحظه حمله بیدار بودیو دیدی که ننداختن لااقل فیلمشو ببین و بعد نظر بده
  • IR ۱۳:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۰
   3 11
   خفه شو لطفا
 • حمید IR ۱۳:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۰
  26 23
  دردروغگویی امثال مشرق همبن رو بس که کامنتای مخالف رو منتشر نمیکنه. مشرق جان خوش باش با این دوتا بچه که میان تکبیر میدن اینجا برات
  • IR ۱۴:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۰
   11 11
   برو آشغالت رو جمع کن جلبک جعلق
  • IR ۱۴:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۰
   17 15
   کل دنیا میگن حمله هوایی بی اثربوده تومیخوای ثابت کنی همه خوردن به هدف نوبت اسراییلت هم میرسه
 • مغز متفکر IR ۱۳:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۰
  17 19
  دوتا از موشکا هم سالم بدست سوریه رسیده و الان منتقل شده به روسیه جهت تحقیقات
 • مغز متفکر IR ۱۳:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۰
  11 15
  دوتا از ناوهای فرانسه در جریان شلیک موشکا دچار مشکلی ناگهانی ناشی از چنگال قدرتمند روسیه شد و نتونست شلیکی انجام بدهد
  • IR ۱۶:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۰
   8 2
   درود بر صنعتی زن ها
 • IR ۱۳:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۰
  21 4
  عید پوریومشون را بگذاریم زمان پاسخ ایران ....
 • IR ۱۴:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۰
  22 16
  باش ما هم باور کردیم
  • مغز متفکد IR ۱۵:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۰
   18 8
   لازم نیست تو باور کنی شما لازمه پوشک بخری واسه اربابت
  • IR ۱۶:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۰
   8 1
   هر کی نظر مخالف بده دشمنه اربابت منافق و این چیزا بسه اینقد بهم انگ نزنید
 • IR ۱۵:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۰
  19 5
  به زودی مهره اصلیشون سفیانی خارج می شود با کمک اسراییل و اردن و امریکا
  • AE ۱۶:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۰
   7 12
   خدا شفات بده
 • US ۱۵:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۰
  6 21
  اگر ارتفاع موشکها زیر 100 متر برسه تمام پدافند اس300 و 400 قادر به هدف قراردادن هیچ موشکی نیست، و روسیه برای اینکه آبروش نره تمام رادارهاشو خاموش کرده بود!
  • GB ۱۷:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۰
   7 2
   اس 300 میدونی در چه ارتفاعی هدفشو میزنه؟فکر کردی موشک بادبادکه زیر 100 حرکت کنه؟
  • AE ۱۷:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۰
   7 6
   امریکا بخواد به یه کشور واقعا حمله کنه اول همین رادارهای اسباب بازیشو میزنه
  • مغز متفکر IR ۱۷:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۰
   6 10
   احمق جان با اس400ک کروز شکار نمیکنن هر پدافندی وظیفه خاص خودشو داره
  • علی SY ۱۸:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۰
   6 2
   ایشان توی ستاد عملیات روسیه در موسکو آن لحظه بوده!
  • امیر IR ۲۱:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۰
   8 2
   لطفا به جای اظهار نظر من در اوردی خودتون اول برین ارتفاع درگیری اس 300 رو بخونین بعد اظهارفضل کنید . ارتفاع درگیری اس 300 و اس 400 های تحویلی به پدافند روسیه و ایران از نوع پی ام یو که پیشرفته ترین نوعش هست برای درگیری در ارتفاع 10 متر و موشک های مخصوص برای هدف گیری کروز ها دا ره اگه غیر این بود ایران 1 میلیا رد دلار معادل 5000 هزار میلیارد تومن فعلی رو به این سامانه نمی داد .
 • IR ۱۶:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۰
  6 1
  افرین ب پدافند سوریه چرا جلو اسراییل کاری نمیکنه یه زهر چشم از اونا بگیره
 • IR ۱۶:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۰
  7 7
  اینا میگن زدن باشه ما هم میگیم زدن.
 • IR ۱۷:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۰
  7 5
  راستی مشرق خبر داری درزمان حمله موشکی کل سیستم چی پی اس بومی روسا قطع شده بود خودشون میگن قطعی برق داشتن..؟
 • SE ۱۸:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۰
  4 4
  شنیدم اسرائیل TOR M1 در T4 هذف کرده. صحت داره ؟؟
  • IR ۲۱:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۰
   2 2
   فکر نمیکنم ایران از روسیه اجازه داشته باشه تور ام رو از کشور خارج کنه .
 • IR ۱۸:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۰
  6 9
  والا اینجوری که شما نوشتین پس حتما ارتش آمریکا شکست خورده
 • سیاوش IR ۲۳:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۰
  12 0
  خواهشا منتشر کنید. از صیاد 3 ما یا سامانه مرصاد و امثال این ها صلدقانه چرا خبری نیست؟؟؟
 • امید IR ۰۲:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۱
  7 3
  به نظرمن هیچ کشوری تمام قدرتش نشون نمیده نه ایران ونه امریکا ونه روسیه جنگ در سوریه جنگ نیابتی پس در زمان جنگ واقعی همه چی ثابت میشه من فکر میکنم اگر ایران ضعیف بود تا حالا مارو زیر ورو میکردن پس دلتون محکم باشه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس