حمله به سوریه

تصاویر ماهواره ای نشان می دهد یا آمریکا درباره تعداد موشک های کروز شلیک شده به سمت اهداف خود داستان سرایی کرده یا اینکه اهداف بیشتری مورد حمله قرار گرفته که این حملات با شکست رو به رو شده اند.

به گزارش سرویس دفاع و امنیت مشرق، حمله صبح شنبه ائتلاف غربی به سوریه به بهانه حملات شیمیایی در منطقه دوما، در حالی به پایان رسید که با گذشت زمان بیشتری از این حمله و ارائه شدن مستندات متقن و مهمی چون تصاویر ماهواره ای، ابهامات و سوالات بیشتری در خصوص توضیحات مقامات سیاسی و نظامی غربی درباره این حمله به وجود آمده است که مهمترین آن، مربوط به تعداد اهداف تعیین و منهدم شده، تعداد موشک های شلیک شده و میزان موفقیت آنها در هدف قراردادن مراکز مربوطه بوده است؛ مراکزی که با توجه به نحوه ساخت و حفاظت از آنها، مشخص بود که خالی از هرگونه فعالیت و شبیه به یک ماکت بزرگ هستند.

اما بر اساس آنچه وزارت دفاع آمریکا به صورت رسمی اعلام کرده، سه هدف اصلی در جریان این حمله مورد اصابت موشک های کروز قرار گرفته است که شامل دو مجموعه از انبارهای مورد ادعا به عنوان محل نگهداری سلاح های شیمیایی و هدف سوم نیز مجموعا سه ساختمان در نزدیکی دمشق است که به ادعای بدون سند منابع غربی، محل مربوط به تحقیقات و توسعه ساخت سلاح های شیمیایی بوده است.

تصویر ماهواره ای پنتاگون از نقاط مورد هدف قرار گرفته در حمله به سوریه

طرف غربی رسما اعلام کرده که با استفاده از ۱۰۵ تیر موشک کروز هوا، دریا و زیردریایی پرتاب، به سمت سه هدف مختلف در سوریه حمله و تمامی موشک های آنها نیز به هدف برخورد کرده است.

بر این اساس، ۳۰ تیر موشک کروز تاماهاوک از رزم ناوUSS Monterey  و ۷ تیر موشک کروز تاماهاوک از ناوشکن USS Laboon (این دو شناور در دریای سرخ حضور داشتند) و ۲۳ تیر موشک کروز تاماهاوک از ناوشکن USS Higgins که در خلیج فارس حضور داشت به سمت سوریه شلیک شده است .زیردریایی تهاجمی اتمی USS John Warner  نیز ۶ موشک کروز تاماهاوک و ناومحافظ فرانسوی Aquitaine نیز ۳ تیر موشک کروز حمله به اهداف زمینی MdCN را از شرق مدیترانه به سمت سوریه شلیک کردند. برد موشک های تاماهاوک در حدود ۲ هزار کیلومتر و برد موشک MdCN در حدود ۱۰۰۰ کیلومتر است.

در همین زمینه بخوانید:

آبروریزی کروزهای آمریکایی در مقابل ساختمان‌های خالی و پدافند قوی/ نسخه یواشکی «بیل کلینتون» برای ترامپ چه بود؟ +عکس

دو فروند بمب افکن استراتژیک B-۱B هم در مجموع ۱۹ تیر موشک کروز هوا پرتاب JASSM-ER را به سمت سوریه پرتاب کردند که برد این موشک در حدود ۱۰۰۰ کیلومتر است. انگلیسی ها با ۴ فروند جنگنده تورنادو ۸ تیر موشک کروز هوا پرتاب استورم شادو storm shadow را به سمت سوریه شلیک کردند. تعداد نامشخصی از جنگنده های تایفون انگلیسی نیز به عنوان اسکورت همراه تورنادوها بودند.

تاسیسات تحقیقاتی برزه قبل از حمله - که با رنگ مشکی مشخص شده است (مجموعا ۳ ساختمان)

**همان تاسیسات بعد از حمله موشکی ، تخریب و با رنگ قرمز مشخص شده است**

فرانسوی ها نیز با ترکیب جنگنده های میراژ ۲۰۰۰ و رافال به سوریه حمله کردند و ۹ تیر موشک کروز هوا پرتاب SCALP  را به سمت سوریه شلیک کردند که برد موشک های اسکالپ و استورم شادو در حدود ۵۵۰ الی ۶۰۰ کیلومتر است.

اگرچه تصاویر ماهواره ای، حمله به این مراکز خالی از سکنه نظامی و بدون هرگونه فعالیت خاص و نابودی این مجموعه از ۳ هدف را تایید می کند ولی همین تصاویر منتشره توسط رسانه های غربی که با هدف تایید قدرت و دقت موشک های این ۳ کشور متجاوز منتشر شده، سوالات دیگری را ایجاد می کند که بررسی آن، قطعا به شناخت بهتر از تاکتیک عملیات روانی آمریکا کمک خواهد کرد.

تصویر بالایی منتصب به انبار تسلیحات شیمیایی در اطراف حمص و تصویر پایین مربوط به همان منطقه بعد از حمله موشکی

با توجه به تصاویری که از قبل از این اهداف منتشر شده مشخص است که این اهداف نه جزو مراکز حفاظت شده بوده و نه در زیر زمین قرار داشتند. پس اصولا دلیل شلیک ۱۰۵ تیر موشک کروز به سمت این اهداف چه می تواند باشد؟ آیا آمریکایی ها درباره تعداد موشک های شلیک شده توسط ائتلاف خود حقیقت را گفته اند؟

مشخصا از لحاظ نظامی و در شکلی استاندارد، برای این تعداد اهداف با چنین ویژگی های حفاظتی، این حجم از موشک لازم نبوده است. پس داستان شلیک ۱۰۵ موشک چیست؟

تصویر مربوط به قبل و بعد از حمله به یک انبار ذخیره مواد شیمیایی دیگر در استان حمص

با توضیحات ارائه شده توسط رسانه ها و مسئولان غربی، اتفاق رخ داده در حمله به سوریه، از ۲ حالت خارج نیست:

یا اینکه آمریکا (که حداقل ۸۸ فروند از موشک های شلیک شده متعلق به آنهاست) درباره تعداد موشک های کروز شلیک شده به سمت اهداف خود داستان سرایی و میزان آنرا بیش از حد شلیک شده اعلام کرده اند یا این که اهداف بسیار بیشتری مورد حمله قرار گرفته است که این حملات با شکست رو به رو شده اند.

همچنین شنبه شب و در کمتر از ۲۴ ساعت از این حمله، در کنفرانس خبری در پنتاگون تصاویر مربوط به نقاط مورد حمله قرار گرفته توسط آمریکا و متحدانش منتشر و در عین حال اعلام شد که تمام ۱۰۵ تیر موشک کروز شلیک شده نیز با موفقیت به هدف برخورد کرده و هدف ها نیز صرفا همین نقاط مشخص شده در تصاویر بوده است.

**حمله به الشعیرات کلید فهم ماجرا

سال گذشته و باز هم به بهانه یک حمله شیمیایی، آمریکا به تنهایی و با شلیک ۵۹ تیر موشک کروز تاماهاوک، به پایگاه هوایی الشعیرات نیروی هوایی سوریه حمله کرد. بعد از این حمله تصاویر ماهواره ای مربوط به این حمله نیز منتشر شده و محل برخورد عمده موشکها مشخص شد. حال چگونه است که برای هدف قرار دادن ده ها هدف در آن پایگاه؛ از آشیانه های مستحکم گرفته تا مواضع پدافندی و انبارهای نگهداری سوخت و مهمات و محل های تعمیر و نگهداری هواپیما، صرفا ۵۹ تیر موشک کروز شلیک شده اما برای مورد اصابت قرار دادن تنها سه مجموعه هدف که در نهایت و در روی هم شامل ۹ ساختمان بوده اند ۱۰۵ تیر موشک کروز شلیک شده است؟

تصویر مربوط به بعد از حمله موشکی به پایگاه هوایی الشعیرات در سال ۲۰۱۷

با این ۲ فرض فوق، هیچ بعید نیست آمریکا در راهبرد جدید سیاسی و نظامی خود که مبتنی بر تفکرات تجاری و "بترسان و بدوش" دونالد ترامپ است، ضمن دروغ گویی درباره آمار موشک های شلیک شده خود، تلاش کرده اسپانسرهای عربی و شاید غربی خود را راضی نگه دارد و با بالابردن آمار موشک های شلیک شده بدون آنکه واقعا این تعداد موشک را به سمت سوریه روانه کرده باشد، هزینه های حمله را به صورت چند برابر، تامین کند.

احتمال دیگر نیز این می تواند باشد که اهداف دیگری نیز در این حمله وجود داشته که موشک های مورد نظر به دلیل مختلف از جمله جنگال یا اصابت مستقیم از سوی پدافند سوریه، به هدف نرسیده و سرنگون شده اند و مقامات غربی ترجیح می دهند جزییات آنرا به دلیل تاثیرات روانی، سیاسی و نظامی آن، آشکار نکنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 54
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 8
 • IR ۰۱:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
  19 41
  خوب در هوامنهدم شده اند این دگه این قدر اما و اگر ندارد
  • محسن IR ۱۴:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۸
   4 1
   اخه پروفسور این رو که همه میدونند ...حداقل متن گزارش رو میخوندی و ضایع دهنت رو باز نمیکردی ....منظور مشرق جاسوسی بازرسیان سازمان ملل برای امریکا و انگلیس و فرانسه در این مورده
 • IR ۰۳:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
  59 7
  بعد برجام شرکت های اروپایی هم ایران رو بازار اون رو خوب دارن می دوشن
  • IR ۱۵:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
   19 1
   خعلی باحال بود! عجب تمثیل جالبی...
 • IR ۰۴:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
  45 8
  ایول. تحلیل جالبی بود.
 • BE ۰۶:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
  هدف این حمله فقط نمایش ضعف و ترس روسیه و ناکارامدی پدافند هوایی آن بود که با موفقیت انجام شد وگرنه هیچ کشوری با 100 تا موشک اتفاقی براش نمیفته
  • امید ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
   44 12
   اگه می خواستن ضعف پدافند روسیه رو معلوم کنند، قبلش با روسیه هماهنگ نمی کردن! داداش من، پدافند روسیه حتی یک شلیک هم نکرده و همون تعداد ام، پدافند خود سوریه زده.
  • IR ۱۱:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
   17 8
   موفقیت!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1 خود ترامپ هم اینقدر مطمئن نیست
  • IR ۱۸:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
   15 3
   اتفاقا به روسیه هم خبر دادن گفتن نمیخواد فردا بگی غافلگیر شدیم و خبر نداشتیم و از این حرفا.موشک ها داره میاد میتونی جلوشونو بگیر
 • گشتاسب GB ۰۷:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
  6 29
  هر کسی این خبرها را نشر میده جنایتکارتر و پلیدتر از سران کثافتکار آمریکا و فرانسه و انگلیس و رژیم صهیونیستی است .اینها با این نشر خبر میخواهند دوره بعدی حملات دقیق پر حجم و تخریب بیشتر همراه باشد اینها زالو صفتند.
 • مدیون خمینی و خامنه ای IR ۰۷:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
  22 26
  برای مشرق عزیز و همه دوستان خبرهای خوبی از حمله سحرگاه ندارم !!!!! به نظر اینجانب تحلیل هایی که شما کردید همگی درسته و واقعیت خطرناکی رو معلوم میکنه . اول طرف خوب سکه رو میگم : از 7 سال قبل که ماجراهای سوریه شروع شد هر کشوری با هر نیتی بهش داخل شد یک سری اتفاق بد یا خوب تو همون کشور افتاد بلا استثنا . مثلا" ترکیه که از همه بیشتر اولش حمایت میکرد و تجهیزات میفرستاد تا مرز براندازی و کودتا پیش رفت و حملات تروریستی بهش شد . یا سعودی که به خاطر ولیعهدش تو باتلاق یمن و نارضایتی شاهزاده ها افتاده و یا خود آمریکا که یه ابله احمق مثل ترامپ براش اومده و داره روز به روز به لبه پرتگاه نزدیکترش میکنه و یا حتی خود کشور ما که وقایع سال 94 تا 96 و علی الخصوص از حالا به بعد تحت تاثیر دخالت در سوریه بوده ولی برای ما برکات مدافعان حرم الان زیاد لمس نمیشه تا بعد ... پس طبق این قاعده یادتون باشه اگه از حالا به بعد کشور جدیدی وارد فتن های سوریه شد یعنی قراره براش حوادث عجیب و بی سابقه رخ بده. اما روی دیگه سکه : موشک های ساقط شده رو پدافند هوایی سوریه زده در حالی که سامانه اس 400 روسیه اونجا بوده!! ایران پارسال 6 موشک زد 100 تا داعشی لت و پار شدن بعد امریکا با اون همه اشراف اطلاعاتی 103 تا موشک 3 تا زخمی!!!!!!! متاسفانه درست حدس زدید تمام این اتفاقات یک جنگ روانیه تا ایران و حزب الله رو از سوریه اخراج کنند . فهمیدنش الان یکم سخته اما به خاطر حساس شدن اوضاع رام الله و غزه تا 24 اردیبهشت اوضاع سوریه هم داره به سرعت به سمت خطرناکی میره . یادتون باشه امسال شب 23 ماه رمضان جمعه افتاده و 15 خرداد بین شب 19 و 21 ماه رمضان.نمیگم امسال سال ظهور هست یا نیست ولی اصلا عادی هم نیست حتی هواشناسیش!!!!! انتظار فرج از نیمه خرداد کشم .(روح الله الموسوی الخمینی)
  • IR ۱۲:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
   22 5
   از خدا میخوام همینطور باشه که شما میگید اللهم عجل لولیک الفرج
  • IR ۱۲:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
   6 22
   کذب الوقاتون
  • IR ۱۲:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
   9 4
   خدایا یعنی میشه؟!
  • IR ۱۴:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
   13 3
   یعنی آدم اینقدر جوگیر تا حال ندیده بودم!! این داده های مختلف رو چه طوری به هم مرتبط کردی و ازش نتیجه گرفتی که ظهور نزدیک است؟؟!!!
  • IR ۱۴:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
   9 5
   ارتجاع که شاخ و دم نداره برادر خیلی مرتجعی
  • مهدی IR ۱۶:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
   8 0
   منم امیدوارم اینجوری باشه ،‌انشاالله ... منتها تحلیلت جالب نبود .
  • IR ۱۸:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
   4 3
   تنها چیزی که میتونم بگم درخواست شفای عاجل از خداونده.الهم الشفع کل مریض
 • نوستر GB ۰۸:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
  21 33
  پس میخواهید آمریکا واقعا مردم بخاک و خون بکشاند تا کی نفع خود را در کشته شدن مردمان بیگناه مظلوه پیگیر خواهید کرد .معلومه عمدا نزده باین تحلیل ها میخواهید در دوره بعدی دقیق و تخریبات و کشته ها بیشتر باشند.بشما چه آمریکا پول میگیره عمدا خودش دقیق هدف را نمیزنه یا موشکهای کم شلیک کرده وتعداش بیشتر میگه.بخودتان چی میگویید.
  • IR ۱۱:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
   10 2
   بابا حالا تو چرا قاط زدی لوسترجان
  • حجت ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
   9 1
   داداش، ترامپ توئیت زد خودم زبون دارم نیاز به وکیل وصی نیست
  • محمد مهدی IR ۱۴:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
   3 8
   ترامپ بی نهایت ادم باهوشیه هم دهن کجی کرد به روسیه هم مردم رو نکشت تا روسیه عکس و فیلم بگیره علم عثمان کنه
  • هادی IQ ۱۷:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۸
   4 0
   حالمونو با جفنگیات به هم نزن
 • سید IR ۰۸:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
  35 16
  هر چه باشد این یک افتضاح نظامی و سیاسی برای کلّ غرب و نوچه های بین المللی و غرب شیفتگان ایرانیشان همچون زیباکلام بود که کلّا مأیوس شده اند.
  • IR ۱۸:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
   4 4
   باشه بابا این واکنش های شما که سوراخ موش ها رو پر کردید دنیا رو به وحشت انداخته.
  • IR ۲۰:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۸
   4 0
   زیباکلام رو خوب اومدی دمت گرم . خدا انشاالله زیباکلام و زیباکلام ها رو که حتی از خود آمریکایی ها آمریکایی تر هستن و از خود آمریکایی ها به آمریکا بیشتر اعتماد و اعتقاد هستن رو هلاک و نابود کنه
 • IR ۰۸:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
  13 12
  وزارت دفاع روسیه تعداد موشک های شلیک شده رو 105 یا 103 اعلام کرد. این خبری بود که خود رسانه های ایران منتشر کردند. با این مقاله, خودتو زیر سوال بردی !
 • IR ۰۸:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
  22 14
  موافقم. امریکا زده 105 موشک رو ولی 71 تاشو سوری ها تو هوا هدف قراردادن زنده باد پدافند هوایی مقاومت
 • IR ۰۸:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
  22 11
  انصافا چقد دقیق زدن ناکسا
  • IR ۱۸:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
   2 3
   عالی زدن.تا به حال یه همچین عملیات مقتدرانه ای تاریخ به خودش ندیده.دهن همه رو بستن
 • IR ۰۸:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
  13 16
  از سویی هم بعید نیست که این حمله فقط یک عملیات شناسایی و محک زدن سیستم پدافند هوایی سوریه و شناسایی سایتهای موشکی باشد و در اصل موشکها هدف کامل و مشخصی را نداشته اند و فقط برای تحریک پدافند و شناسایی آنها بوده است.
  • مغز متفکر IR ۱۳:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
   12 5
   احمق اکثر پدافندهای سوریه متحرکن و شناسایی ممکن نیست چون مکانشون تغییر میکنه وقتی اطلاعاتی نداری مجبوری تحلیگر بشی نکنه تو هم خری مثل بقیه کسانی ک الکی نظر میدن
  • م ث DE ۱۴:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
   11 1
   اگراینطوری بود باید حمله دوم ساعتی بعد شروع میشد وگرنه سایت موشک اندازها ساعاتی بعد جابجا میشود
 • IR ۰۸:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
  14 1
  مشرق جریان این توافق امریکا با اروپا سر تغییر برجام در بخش موشکی و بازرسی ها چیه!؟؟ این دولت که خفه خون گرفته و صداش در نمیاد مثل اینکه بندهای غروب هسته ای هم دارن موافقت می کنن که یعنی گودبای پارتی غنی سازی...یه خورده شفاف سازی کن
 • IR ۰۹:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
  8 11
  آمریکا دیگه حالا حالا ها از سوریه در نمی یاد.
  • NL ۱۳:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
   3 4
   خیلی باهاتون موافقم مهم نیست که اصلاً حتی موشکی شلیک نشده - حتی مهم این نیست که همۀ موشکهای شلیک شده رو پدافند سوریه زده فقط مهم بهره برداری ای هست که طرفین از این موقعیت دارن میکنن گیریم اصلاً حمله ای نبوده ولی بعد از شنبه و بعد از وتوی پیش نویس روسیه حالا معادلات به طور کامل عوض شد با احترام به تمامی نظرات هموطنانم در بااین صفحه اما ترامپ بسیار باهوشه و خیلی خوب بازی کرد در این یک هفته
 • IR ۰۹:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
  5 10
  آمریکا دیگه حالا حالا ها از سوریه در نمی یاد.
 • IR ۰۹:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
  8 3
  عنوانتون خیلی جالبه
 • سوسان IR ۰۹:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
  13 5
  خودشون گفتند هواپیماها از دور دست موشک پرتاب کردند چرا؟ جرات ورود نداشتند یا مسئله یک عملیات کور شناسائی بود.پدافند سوریه باید تقویت بشه وگرنه مثل عراق کارش تمومه کلینتون عراق رو چند بار بمباران کرد تا اینکه بوش کارشو تموم کرد سناریوی عراق داره در سوریه تکرار میشه مگر اینکه سوریه قویتر بشه.
 • US ۰۹:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
  11 19
  مشرق اینقدر خودتو اذیت نکن...
 • مغز متفکر IR ۱۰:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
  19 4
  نمیدونم چرا کسانی ک اطلاعات نظامی ندارن شدن تحلیل گر
  • IR ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
   14 1
   به به اقای اواکسیان!
 • مغز متفکر IR ۱۰:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
  9 9
  فقط باور373تمام زدن
 • مغز متفکر IR ۱۰:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
  10 12
  ففط باور373تمام
  • NL ۰۰:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۸
   1 0
   چه طوری آواکسی؟
 • IR ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
  20 7
  تنها هدف این حمله این بود که آمریکا بگوید برای وتوی روسیه در شورای امنیت تره هم خرد نمی کند ، از طرف دیگر معلوم شد که اروپایی ها بی چون و چرا متحد آمریکا خواهند ماند و روسیه هم فقط حرف اضافه می زند
  • IR ۱۲:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
   3 3
   نو ! نو نو ! هرسه این کشور درداخل مشکل دارن بله ! بله بله ! ترامپ پرونده ها مکرن اوضاع داخلی ! انگلیس جاسوس اسکریپال بعداررونمایی سلاحهای فوق مدرن روسیه ! اما اما ! این حقیقت داره اسراییل وعربستان پول دادن التماس کردن ازترس ایران که پوووووول دادند وبرا دل اونا معامله بخوبی انجام شد !! عربستان باورنمیکند اینهادیگه قبلیهانیستن !! امامنطقه تغییرخواهدکرد وآمریکا اروپا دیگه خودشون نیستن !!! منم موافقم که دودلقک باهم ازایران میترسن وفلسطین هوای تازه ای رواسشمام میکنه
  • IR ۰۳:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۱
   0 0
   خطاب به بالایی مثل این مستندا حرفات شخمیه
 • US ۱۱:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
  4 1
  پرواز هواپیمای بی 1 هم برای عکس برداری و دیدن تخریب ان مکانها بوده
 • اصلاح طلب IR ۱۳:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
  6 15
  مشرق نون ساندیسی ها را نخور بیا طرفدار اصلاح طلب شو
 • رضا IR ۱۷:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
  18 1
  عزیزان آمریکا نابکار هیچ وقت برای یک دروغ به اسم وجود تسلیحات شیمیایی این همه امکانات بکار ببره اگه راست هم بود اینکارو نمی کرد چه برسه به دروغ فقط خواسته گاو 9 من شیرده یعنی عربستان رو بدوشه
 • مغز متفکر IR ۲۳:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
  3 2
  پدافند سوریه 112موشک پدافندی شلیک کرد و 71شکار داشت اوج اقتتدار پدافندی و فقط باور373بعترین در دنیاست تمام
  • ساده IR ۱۵:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۸
   3 0
   میگیم چیزی زدی بالا،باور ۳۷۳ هنوز عملیاتی نشده. در حال تست هستش. برادر من یه کم واقع بین باش. متأسفانه ما ایرانیها زیاد لاف میایم.یه چیز رو خیلی بزرگ میکنیم. ادم باید واقع بین باشه
 • مغز متفکر IR ۱۶:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۸
  0 3
  احمق جان باور373اخرین تستو هم گذراند و موفق بود الان در حال تولید انبوه باور373بهترین در دنیا تمام

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس