دیدار نوجوانان و جوانان تهرانی و البرزی عازم راهیان نور با رهبر معظم انقلاب

آیت‌الله خامنه‌ای با بیان اینکه علت ایجاد جنگ هشت ساله ترس قدرت‌های جهانی از اثرگذاری انقلاب اسلامی بود، گفتند: وقتی انقلاب اسلامی به وجود آمد، عظمت این انقلاب دشمنان قدرتمند جهانی را مرعوب کرد.

به گزارش مشرق، حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (شنبه) در دیدار جمعی از دانش آموزان و دانشجویان شرکت کننده در کاروانهای راهیان نور، دوران دفاع مقدس را قطعه ای نورانی و برگ زرین از تاریخ کشور و انقلاب خواندند و با تأکید بر اینکه کاروانهای راهیان نور یکی از جلوه های پاسداشت آن دوران است، گفتند: قدرتهای بین المللی، جنگ ۸ ساله را با هدف از بین بردن انقلاب اسلامی، به ملت ایران تحمیل کردند اما عظمت، فداکاری، ایمان، تدبیر، شجاعت و بصیرت جوانان موجب شد که جنگ به نفع ملت تمام و انقلاب اسلامی ریشه دارتر و قوی تر از گذشته شود.

رهبر انقلاب اسلامی، عزت، اقتدار، امنیت، استقلال، آزادی و سلامت امروزِ کشور و ملت را مرهون ۸ سال دفاع مقدس دانستند و تأکید کردند: دوران دفاع مقدس یک ذخیره است که باید برخلاف خواست دشمنان که درصدد بفراموشی سپردن آن هستند، برای پیشرفت کشور و رشد ملی و آمادگی مردم و جوانان در میدانهای مختلف، همواره زنده بماند و مورد تجلیل قرار گیرد.

ایشان، کاروانهای راهیان نور را یک مبارزه عظیم مردمی برای زنده نگه داشتن آن دوران پرعظمت خواندند و با اشاره به ابعاد گوناگون و ناگفته دفاع مقدس، افزودند: یکی از این ابعاد، تحلیل چرایی آغاز جنگ تحمیلی است که علت آن را باید در عظمت و ابهت انقلاب اسلامی و مرعوب شدن و وحشت قدرتهای مسلط آن زمان در دنیا، جستجو کرد.

ببینید:

حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر اینکه پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ تخت قدرتِ قدرتمندان غرب و شرق را با نام اسلام، به لرزه درآورد، خاطرنشان کردند: با گسترش فرهنگ انقلاب اسلامی در منطقه و در میان ملتهای مسلمان در همان سالهای ابتدایی، قدرتهای سلطه گر بشدت نگران شدند و درصدد برآمدند تا به هر قیمتی که می توانند، انقلاب را از بین ببرند بنابراین صدام را که شخصیتی خودخواه و ظالم بود، برای آغاز جنگ و حمله به ایران، تشویق کردند.
ایشان با اشاره به حمایت‌های گسترده مالی و تسلیحاتی و اطلاعاتی امریکا و اروپا بویژه انگلیس، فرانسه و آلمان و همچنین شوروی سابق از رژیم بعثی صدام، گفتند: در اواسط جنگ، فرانسه پیشرفته‌ترین هواپیماها و بالگردهای خود، و آلمان رسماً و علناً مواد شیمیایی در اختیار صدام قرار داد که هنوز پس از گذشت ۳۰ سال از پایان جنگ، بازماندگان زیادی گرفتار آثار آن هستند و تعداد زیادی نیز بر اثر همان مواد سمّی شهید شدند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای افزودند: در مقابل این حمایت‌های جهانی از رژیم بعثی، جمهوری اسلامی ایران، تنها چیزی که در اختیار داشت، ملت با ایمان و رهبری مقتدری همچون امام بزرگوار بود که در نتیجه آن، همه تلاشهای قدرتهای شیطانی دنیا، همچون تیری به سنگ خورد و ملت ایران، در ۸ سال دفاع مقدس بر همه قدرتها پیروز شد.

رهبر انقلاب اسلامی یکی دیگر از ابعاد ناگفته دفاع مقدس را کیفیت و نوع دفاع رزمندگان برشمردند و تأکید کردند: دفاع جوانان ملت ایران در جنگ ۸ ساله، دارای ویژگی‌ها و خصوصیات فوق العاده ای بود که عبارتند از «عزم و اراده قوی»، «ایمان مستحکم»، «شجاعت و فداکاری»، «ابتکار و نوآوری» و «عبادت و توسلات معنوی».

حضرت آیت الله خامنه ای، دوران دفاع مقدس را انسان ساز خواندند و افزودند: همت‌ها، خرازی‌ها، باکری‌ها، برونسی‌ها، چیت سازیان‌ها و هزاران جوان دیگر، انسانهای معمولی بودند که جنگ آنها را به اسطوره های عظیم و چهره های ماندگار و ستاره های درخشان تبدیل کرد.

رهبر انقلاب اسلامی در بیان ویژگی‌های بارز جوانانِ دوران دفاع مقدس گفتند: عبادت، خردمندی و تدبیر، دلیری و شجاعت، فداکاری و ایستادگی، و بصیرت ویژگیهای ممتاز این جوانان بود که از آنان، شیران روز و عابدان شب ساخته بود و بر همین اساس امام (ره) با نگاه عمیق خود، تربیت چنین جوانانی را فتح الفتوح خواندند.

حضرت آیت الله خامنه ای خطاب به جوانان خاطرنشان کردند: آینده کشور متعلق به شما است. اگر خود را با چنین خصوصیاتی پرورش دهید قطعاً کشور در آینده نزدیک، در همه زمینه ها، به اوج تعالی و کمال خواهد رسید.

ایشان افزودند: دشمنان و بدخواهان این ملت، قصد داشتند هنگامی که نوبت به جوانان این نسل می رسد، نامی از اسلام و انقلاب باقی نماند و امریکا مسلط بر همه امور کشور باشد و حملات سخت و نرم خود را با این نیت ادامه دادند اما اکنون با نسلی مواجه هستیم که ایمان، استعداد و شکوفایی و اقتدار او از نسل اول بیشتر است و این نسل برای عقب راندن دشمن از نسل های قبل آماده تر هستند.

رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: با وجود چنین جوانانی و با حرکت هایی همچون راهیان نور، دشمن در مقابل ملت ایران، همچون چهل سال گذشته، هیچ غلطی نمی تواند بکند.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: البته آزار و اذیت هایی همچون تحریم های اقتصادی و یا تبلیغات سوء خواهند کرد اما این آزارها، حرکت عظیم ملت ایران را متوقف نخواهد کرد.

ایشان در پایان سخنان خود توصیه هایی هم برای کاروانهای راهیان نور داشتند.

رهبر انقلاب اسلامی گفتند: همه دستگاهها به این حرکت کمک کنند، ابعاد فرهنگی و اجتماعی راهیان نور هرچه بیشتر تعمیق شود، در روایتگری حوادث و مسائل، امانت رعایت و از اغراق پرهیز شود، حوادث برجسته دوران دفاع مقدس در کتابهای درس گنجانده شوند، و ایمنی مسافران کاروانهای راهیان نور حتماً رعایت شود.

پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، سردار کارگر رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، راهیان نور را ظرفیتی برای افزایش توان بازدارندگی و قدرت دفاعی کشور دانست و گفت: در سال گذشته حدود شش میلیون نفر که اکثریت آنان را جوانان تشکیل می‌دادند، از ۵۷ یادمان دفاع مقدس در هفت استان کشور بازدید کردند.

منبع: khamenei.ir

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 16
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 16
 • هموطن IR ۱۱:۵۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
  9 5
  خوش به حالتون! پس ما چی؟؟؟؟؟؟ چرا فرق گذاری کردید؟؟؟؟؟؟
 • IR ۱۴:۰۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
  قصد داشتند هنگامی که نوبت به جوانان این نسل می رسد، نامی از اسلام و انقلاب باقی نماند و امریکا مسلط بر همه امور کشور باشد و حملات سخت و نرم خود را با این نیت ادامه دادند اما اکنون با نسلی مواجه هستیم که ایمان، استعداد و شکوفایی و اقتدار او از نسل اول بیشتر است
  • IR ۱۴:۳۱ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
   11 15
   ایران اگر بتواند دو سه سال دگیر زیر این فشارهای داخلی و رسانه ای و خارجی و اقتصادی طاقت بیاورد یک ابرقدرت بزرگ در دنیا خواهد شد اما خیلی سخت است.
  • IR ۱۴:۳۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
   5 15
   همین الان 500 کانال فارسی در حال پخش فیلم و خبر فارسی برای کشور ایران هستند و هزاران کانال و صفحه در تلگرام و اینستاگرام . به نظر من ایران نمیتواند دوام بیاورد
  • IR ۱۴:۳۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
   31 9
   تا همین جاش هم خیلی مردم خوبی داشتیم که پای کار این انقلاب ماندند
  • IR ۱۴:۳۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
   7 10
   افرین
  • AE ۱۹:۲۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
   8 14
   اینجا شیعه خانه امام زمان است و مطمئن باش وعده الهی محقق خواهد شد و این مملکت به دست امام زمان خواهد رسید و لاغیر
 • IR ۱۴:۰۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
  11 13
  ابعاد فرهنگی و اجتماعی راهیان نور هرچه بیشتر تعمیق شود، در روایتگری حوادث و مسائل، امانت رعایت و از اغراق پرهیز شود، حوادث برجسته دوران دفاع مقدس در کتابهای درس گنجانده شوند
 • NO ۱۵:۰۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
  21 20
  بسوی نور
  • NL ۱۹:۴۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
   5 14
   ... ان شاء الله.
 • IR ۱۵:۱۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
  7 22
  موافقم با رهبر ایرانیان.
  • IR ۱۹:۴۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
   12 9
   انقلاب اسلامی!
 • IR ۱۵:۵۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
  4 16
  اثر گذاری انقلاب در داخل ایران یک واقعیت انکار ناپذیر است . در طول 40 سال مبارزه با مواد مخدر - مبارزه با بیکاری - حمایت از مستضعفین و قشر حاشیه نشین شهرها و خانواده های آسیب پذیر ( که همواره شعار امام خمینی و رهبر معظم و عزیز انقلاب - حفظ ا.... - بوده است ) - ایجاد شغل برای بیکاران - ارتقا بینش و توان جوانان اعم از دختر و پسر چه از نظر فرهنگی و چه از نظر مالی برای ازدواج و تشکیل خانواده - مبارزه با فساد و دزدی از بدو انقلاب و پاک کردن باقیمانده فساد مالی از رژیم منحوس پهلوی در لایه های زیرین جامعه - ارتقاء سطح تحصیلی جوانان و ایجاد انگیزه در جوانان نخبه برای خدمت به نظام مقدس جمهوری اسلامی - تلاش مدیران و مسئولین با هوش و مستعد فرهنگی کشور و نظام برای اعتلای جایگاه خانواده و ریشه کنی محلاتی نظیر " محله جمشید " و پاک کردن نمای منکراتی از جامعه اسلامی و همچنین جایگزینی اماکن مقدس و معنوی مساجد و حسینیه ها و ازدیاد و حمایت از هیئت های مذهبی جهت معرفی هدفمند اسلام راستین - پاک نمودن چرخه مالی کشور از هرگونه ربا و نزول در نظام مالی و بانکی کشور - حذف و مبارزه جدی با ورود کالاهای قاچاق و مبارزه جانانه و هماهنگ دستگاه های اجرایی و قانون گذاری کشور با این پدیده زشت که به حمد الهی مورد وثوق و تایید و تکریم بازاریان - تولید کنندگان - کارخانجات و سرمایه گذاران در این عرصه است که جا دارد مورد تقدیرو سپاس ویژه از نظام مقدس اسلامی قرار گیرد . تقلیل و سیر نزولی خانواده های نیازمند در استان های محروم از جمله - سیستان و بلوچستان - کردستان و ..... - پیگیری مشکلات مردم از طرف دستگاه های اجرایی کشور و برخورد دلسوزانه و اسلامی مسئولین به حق نظام اسلامی " مردم همواره مدیون خدمات این عزیزان که وقت و آسایش خود را فدای خدمت به مردم حزب الهی می کنند ، هستند - مبارزه با خائنین به مردم و انقلاب اسلامی در هر لباسی که خود جایگاه ویژه ای برای سپاس و تقدیر دارد و ................... خداوند رهبر معظم انقلاب ( مدظله العالی )را برای این مردم عزیز حفظ و حراست فرماید .آمین
 • ایرانی IR ۱۶:۵۳ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
  13 23
  از تو به یک اشاره از ما به سر دویدن
 • IR ۲۲:۲۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
  3 4
  خدا حفظت کنه عزیز ملت و مستضعفان جهان ، ما هم سعی میکنیم نسل جدید را بر اساس آموزه های انقلابی تربیت کنیم
 • ۰۰:۵۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۰
  3 6
  درود بر رهبر ایران زمین مشرق...

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس