فتنه

تحرّکات جدیدی با اسم رمز «ناامید بودن مردم ایران»! شکل گرفته که هدف آن ایجاد «اعتراض ظالمانه» علیه نظام اسلامی است.

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. ۷:۳۰ هر روز با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

*** 

**پروازهای خوب وزیر دولت اصلاحات با آیه الکرسی

«احمد خرّم»، وزیر راه معزول دولت اصلاحات و از فعالان اصلاح‌طلب به تازگی در بخشی از مصاحبه خود با روزنامه آرمان امروز گفته است:

«درحال حاضر به شرایطی رسیده‌ایم که باید با توسل به آیات و ادعیه با هواپیمای داخلی مسافرت کرد. بنده شخصا زمانی که هواپیما سوار می‌شوم، متوسل به آیت‌الکرسی و چهارقل ‌می‌شوم زیرا احساس ایمنی چندانی به دلائل مختلف در هواپیماهای ایران وجود ندارد.»

او در این گفت‌وگو همچنین اظهار می‌کند:

میانگین سن ناوگان هوایی ایران را متجاوز از ۲۵ سال کرده و این میزان سن برای ناوگانی که عموما باید میانگین آن پایین‌تر از این ارقام باشد (باید زیر ۱۰ سال باشد) دارای تبعاتی است.[۱]

*از باب کنایه به آقای خرّم باید گفت که دعا و توسل در شرایط عقلانی نافع است و گرنه تبدیل به خرافات می‌شود. یعنی اگر به ناایمن بودن هواپیماهای ایرانی ایمان دارید نباید با آنها پرواز کنید و آیة‌الکرسی هم در این زمینه نمی‌تواند کاری برای شما بکند.

جدای از این، دقیقا مشخص نیست احمد خرّم با اینکه خود به دلیل حضور در سمت وزارت راه، به حقایق آگاه است اما چرا از گفتن حقیقت استنکاف می‌کند و سعی بر سیاه‌نمایی دارد!؟

چه اینکه او خود بهتر از همه می‌داند که جمهوری اسلامی ایران به لحاظ بروز سوانح پروازی جزو ۱۰ کشور اول دنیا هم نیست [۲]، سقوط هواپیماها و سوانح هوایی در صورت رعایت استانداردها به سال ساخت پرنده ربطی ندارد و عمر هواپیما نیز در صورت اووِرهال و داشتن استانداردهای پروازی، اثر چندانی در کیفیت پروازی نمی‌گذارد.

حتی یکی از موارد جالبی که خرّم به آن اشاره نمی‌کند اینست که فرودگاه‌های کشورهای دنیا که جمهوری اسلامی ایران به بسیاری از آنها در قاره‌های مختلف جهان پرواز مستقیم دارد؛ از فرود هواپیماهای بدون استانداردهای پروازی، جلوگیری می‌کند اما ایران این مشکل را ندارد.

اصلاح‌طلبان از چند سال قبل و برای تسهیل بیشتر در زمینه‌سازی برای برجام اقدام به سیاه‌نمایی‌های گسترده‌ای از ناوگان هواپیمایی مسافربری ایران کرده‌اند.

این در حالی است که ایران حتی در دوران تحریم نیز توانایی خرید هواپیماهای در حدّ نو را داشته است و حتی در دولت آقای روحانی چند فروند هواپیما توسط چند ایرلاین ایرانی خریداری شدند که این مسئله عصبانیت آمریکا را هم برانگیخت.

قابل تأمل آنکه در همین صحبت‌های خرّم یک اعتراف جالب هم به چشم می‌خورد! او در پاسخ به این سؤال که «نمی‌توان هواپیمای با متوسط سن بالا را ایمن نگاه داشت؟ مگر امروز صنایع بهسازی هوایی به این منظور ایجاد نشده است؟» گفته است:

«بله. امکان استفاده از هواپیماها با متوسط سن بالا وجود دارد، اما در شرایط فعلی با زمین‌گیر شدن حدود ۱۳۰ فروند هواپیما و هزینه‌های بسیار زیاد و غیر اقتصادی بهره‌برداری و نگهداری و مرمت، این امکان فراهم شده است که معقول و منطقی نیست زیرا باید قطعات آنها به طور کامل تعویض شود که در این صورت به علت تحریم باید بین ۲ تا ۳ برابر از بازار سیاه قطعات هواپیماها تامین شود. اگر چنین شود در این شرایطی می‌توان از ناوگان هوایی استفاده کرد.»

او چند سال قبل هم در یک گفت‌وگوی دیگر در همین رابطه، صحبت‌های همیشگی‌اش مبنی بر ناامن بودن ناوگان هوایی ایران را اظهار کرده اما با تأکید بر اینکه «در زمان تحریم هم می‌شد هواپیمای نو و سن پایین خریداری کرد» تصریح کرده بود: ما نمی‌گوییم هواپیمای سن بالا را نمی‌شود ایمن نگه داشت، می‌شود ولی به چه قیمتی؟ ‌[۳]

در واقع و در حالت خوشبینانه باید گفت مسئله آقایان و چیزی که می‌گویند اما بر آن تأکیدی ندارند؛ میزان هزینه‌ای است که جمهوری اسلامی ایران باید بخاطر دشمنی آمریکا در بحث تحریم‌ها بپردازد نه ایمن نبودن هواپیماهای ایران...

گفتنیست، اصلاح‌طلبان به تازگی مباحثی را مبنی بر «ناکارآمدی نظام جمهوری اسلامی» آغاز کرده‌اند.

***

**سنگ جهانگیری به پای لنگ حصر موسوی

«فاطمه سعیدی»، نماینده تهران و عضو کمیته رفع حصر در مورد اقدامات این کمیته گفته است:

ما در این کمیته اقداماتی انجام داده‌ایم و پیگیری هایی انجام شده است، امیدواریم به زودی شاهد رفع حصر باشیم. با رییس قوه مقننه و قوه قضاییه نشست داشتیم و ان شاءالله به زودی به نتیجه می نشیند. نظر اینها مساعد است و به دنبال تمهیداتی هستند که به زودی حصر به پایان برسد.

به گزارش اعتماد، سعیدی در مورد شروط احتمالی رفع حصر هم گفت: «شروط هنوز مشخص نشده و کمیته پیگیر است. امیدواریم نیروهای انقلابی به زودی به جامعه برگردند.»[۴]

*اصلاح‌طلبان از چند ماه قبل دائماً در حال تکرار این گزاره هستند که مسئله «حصر» تا عید به اتمام می‌رسد و میرحسین موسوی و کروبی بدون توبه از فتنه سال ۸۸، فعالیت‌های سیاسی خود را از سر خواهند گرفت. [۵]

این اظهارات اما در حالیست که هیچ نشانه یا خبر متقنی در این باره وجود ندارد و فقط این امکان وجود دارد که مقامات شورای عالی امنیت ملی در هر زمانی بنا به دلایلی اینطور تشخیص بدهند که برخی تغییرات در فاز ادامه حصر لازم است.

کما اینکه در ماجرای حصر مرحوم منتظری هم برخی تغییرات صورت گرفت.

«حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای» سخنگوی قوه قضائیه چند ماه قبل درباره فعالیت‌های چیزی به نام کمیته رفع حصر تأکید کرده بود: تا زمانی که مصوبه شورای عالی امنیت ملی وجود دارد ما تابع آن هستیم و هر موقع برداشته شد قوه قضاییه به وظیفه خود عمل می‌کند.[۶]

جدای از این مسائل لازم به اشاره است که اصلاح‌طلبان چطور از فکّ حصر بدون توبه رسمی سخن می‌گویند در حالی که لیدر اصلاح‌طلبان طی سال‌های پس از فتنه حتی اجازه یک ملاقات ساده را رهبر معظم انقلاب را نیز پیدا نکرده و حتی با مسئولان دفتر رهبری هم نمی‌تواند دیدار کند.

غیر از این، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور روحانی هم که سابق بر این ارتباطاتی با دفتر رهبری نظام داشت و گاهی خدمت مقام معظم رهبری هم می‌رسید اما بنا به گفته خودش، به دلیل تندروی در ایام انتخابات ۹۶ دچار اختلال در این رفت و آمدها شده است.

او در این باره به فایننشیال تایمز می‌گوید: من روابط بسیار خوبی با مقام رهبری دارم اما در انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ قدری تندروی کردم. امیدوارم به زودی با رهبری دیدار کنم.[۷]

گفتنیست، «مجتبی ذوالنوری» ، نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی به تازگی در واکنش به اظهارات عارف مبنی بر اینکه یک مقام سابق سپاه (ذوالنوری) به دنبال رفع حصر است، ‌ طی یادداشتی نوشت:

«در خصوص رفع حصر آقای کروبی، بنده تلاش کردم که او با توبه و جبران گذشته در مسیر نجات حرکت کند و بهانه شیطنت های مغرضین از بین برود، لکن کاسبان حصر و کسانی که حیات خود را در وجود دستاویز ها و بهانه هایی مانند حصر می‌دانند با کارشکنی خود پوست موز جدیدی را زیر پای کروبی در انتشار نامه جدید انداختند» .[۸]

حسین مرعشی نیز به تازگی توضیحات مبسوطی را درباره مشکل اصلاح‌طلبان برای رابطه و مذاکره با رأس نظام (که علت تامّه آن نیز مشخص است!) ارائه کرد. [۹]

***

**فتنه‌ای جدید با اسم رمز «ناامید بودن مردم ایران»!

«علیرضا علوی‌تبار»، فعال اصلاح‌طلب، به تازگی طی اظهاراتی در یک همایش گفته است:

هرکسی وقتی به جامعه‌اش نگاه می‌کند به سهم خودش  به مطلوب‌های کمیاب مثل ثروت توجه می‌کند. سپس بعد از توجه به توزیع آنها به رویه توزیع نیز توجه می ‌کند. در این صورت نظرش را درباره انصاف جامعه ارائه می دهد. این نظر به نوع و میزان مشارکت افراد در جامعه تاثیر می گذارد.

به گزارش ایسنا، وی در ادامه توضیح این تئوری و ارتباطش با جامعه امروز ایران تصریح می‌کند: اگر تلقی ما این است که امید اجتماعی به حداقل میزان خود طی چهار دهه گذشته رسیده است، دلیلش این است که مردم نه توزیع و نه مراوده‌ها را منصفانه نمی دانند و این تصویر از انصاف آنها را به سمت ناامیدی اجتماعی می‌برد.[۱۰]

*مسئله تأکید بر «ناامید بودن جامعه ایران» بویژه پس از فتنه اقتصادی دیماه ۹۶، به یک دستور کار ویژه در ستاد جریان سیاسی خاص تبدیل شده است.

تاکنون و غیر از علوی‌تبار، کسان دیگری از اصلاح‌طلبان از جمله محمدعلی ابطحی، محمد کیانوش‌راد، علی صوفی، مصطفی معین و ابراهیم اصغرزاده نیز بر ناامید بودن جامعه ایرانی تأکید کرده‌اند. [۱۱]

جالب آنکه فضای اصلاح‌طلبان در این باره مصداق ضرب‌المثل با دست پس زدن و با پا پیش کشیدن است! به این نحو که در کنار تأکید اصلاح‌طلبان بر القای فضای ناامیدی، جمع دیگری از اعضای ستاد مشترک اصلاحات و دولت بر خطرناک بودن این فضا تأکید می‌کنند. مثلا چندی قبل، علی ربیعی، وزیر کار دولت از این گفت که پخش ناامیدی، بزرگترین خیانت در کشور است. [۱۲]

برخی محافل تحلیلی معتقدند القای ناامیدی و ایضاً پروژه‌های دیگری مثل القای ناکارآمدی نظام و مفسدنمایی؛ تلاشیست برای زیر ضربه بردن مشروعیت نظام اسلامی که در نهایت و در صورت عدم پیشگیری و برخورد لازم، به ایجاد «اعتراض ظالمانه» منجر می‌شود.

مفهومی که می‌توان اغتشاشات قابل پیش‌بینی دیماه ۹۶ را نمونه‌ای از آن دانست.

***

۱_http://www.armandaily.ir/fa/print/main/۲۱۴۷۰۹

۲_ https://www.khabaronline.ir/print/۵۰۴۵۷۱

۳_ http://www.farsnews.com/printable.php?nn=۱۳۹۴۰۷۱۴۰۰۱۶۲۸

۴_ http://www.magiran.com/npview.asp?ID=۳۷۱۲۷۳۱

۵_ mshrgh.ir/۷۹۶۸۸۳

۶_ http://fna.ir/UTQGLJ

۷_ https://www.isna.ir/news/۹۶۱۱۳۰۱۷۳۶۷/

۸_ http://fna.ir/a۴f۱۱q

۹_ https://www.khabaronline.ir/(X(۱)S(۱fipa۳gaiqcjqeds%C۳%۸۳%C۶%۹۲%C۳%۸۶%E۲%۸۰%۹۹%C۳%۸۳%E۲%۸۰%۹A%C۳%۸B%C۵%۹۳oflknc۳۳))/print/۷۵۸۲۶۹

۱۰_ https://www.isna.ir/news/۹۶۱۲۰۸۰۴۰۳۵/

۱۱_ mshrgh.ir/۸۳۰۳۴۰

۱۲_ mshrgh.ir/۸۳۰۳۴۰

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 42
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 10
 • سید IR ۰۸:۲۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۹
  98 44
  مشعوف شدید از افاضات اصلاح طلبان تهوع آور؟! دولت تدبیر و امید دقیقاً یعنی این!
  • IR ۰۹:۲۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۹
   44 11
   در صورت اختشاش مردم اولین کسانی که اسیب جدی از این پروژه ظالمانه می بینند خود همان طراحان پروژه یعنی اصلاح طلبان خواهند بود.
  • IR ۱۰:۵۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۹
   47 13
   آقای کاندید ضربه گیر: هر وقت حاشیه‌سازی تمام شد بفرمایید برای مردم چه کرده‌اید؟!
  • IR ۱۲:۳۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۹
   22 4
   ما از اول انقلاب امیدمان به خدا و امدادهای غیبی بود که انسان ها را موظف میکند به دنبال پرکاری، کم ادعایی، کم مصرفی، هوشیاری در برابر دشمنان و خدمت به همه انسان ها اعم از موافق و مخالف؛ جذب حداکثری و .. باشند ولی اصلاح طلبان پر ادعا و کم کار ، اثبات کردندکه شعار ما نمیتوانیم را عملی میکنند
  • IR ۱۹:۳۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۹
   2 15
   جاوید اصلاحات عزیز دردانه مردم بزرگ ایران زمین
 • IR ۰۸:۴۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۹
  57 20
  مردم از اصلاح طلبان نامید شدن واسه همیشه.
  • IR ۱۰:۵۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۹
   34 11
   پیر پاتالهای بیعرضه ای که
  • IR ۱۰:۵۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۹
   35 13
   درد و بلای قالیباف بخوره تو سر این بیعرضه ها
  • IR ۱۹:۳۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۹
   2 11
   آره به خاطر همینه که همش دارن به شماها رای میدن!
  • IR ۲۲:۱۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۱
   5 0
   اصلاح طلبان دروغگویان قهاری هستند و در زمان رای گیری هرچقدر می توانند و از دستشان برمی آید دروغ می کنند تا رای رو بگیرن.
 • IR ۰۸:۴۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۹
  15 8
  اميد همه به الطاف الهي بسته است آينده متعلق به كساني هست كه به او دل بستن و كساني كه به اميد ديگران نشستن تا كاري كنند آينده ايي عبث و تاريك دارند هر كسي بايد خودش تلاش كنه اين مغالطه ها و بحث ها و قشرق ها چه فايده؟
 • تنها IR ۰۸:۵۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۹
  15 13
  مواظب باشین پرنده ها جاسوس و نفوذی نباشن
 • SE ۰۹:۰۳ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۹
  47 20
  مرگ بر فتنه گران . چه سرانشان چه پادوهایشان و چه حامیانشان
  • IR ۱۴:۰۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۹
   19 7
   سران فتنه باید اعدام شوند.
 • برپایی خانه فساد با مجوز رسمی NL ۰۹:۱۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۹
  12 13
  از یک طرف بساط مطربی و رقاصی را از مهدکودکها و مدارس جمع میکنند و از طرف دیگر مجوز میدهند فاحشه های بین المللی و زنان ولنگار بچه های معصوم را بدین شکل از اول راه به گمراهی بکشند و سودای خوانندگی و روی سن رفتن و دوره گردی در سرشان بیندازند!!!!!!! آیا خطر این خرابکاری فرهنگی و تروریسم هویتی برای جامعه اسلامی ما کمتر از تشویق زنان به بی حجابی و دریدگی است که مقامات امنیتی نظام از پیشگیری و همه گیر شدن عفونت و آسیب اجتماعی غافل مانده اند؟؟؟؟؟؟
 • مهرداد IR ۰۹:۲۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۹
  29 13
  شتر در خواب بیند پنبه دانه. هرگز به اصلاح طلبان اعتماد نکنید. کشور را ناامن کردند، ویلاهایشان را ناامن کنید. آرام می گیرند.
  • IR ۱۱:۰۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۹
   24 12
   احسنت گل گفتی، مردم هوشیارند و هوشمندانه عمل می کنند.
 • IR ۰۹:۲۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۹
  19 9
  این چه کشور ناامیدی است که مقام اول عمل زیبایی، هجدهمین اقتصاد جهان، بیشترین وارد کننده پورشه در سال ۲۰۱۲، مقام نخست مصرف آدامس در جهان و یکی از ۲۰ کشور دارای صنعت سینما در دنیاست؟!
  • IR ۱۲:۳۳ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۹
   3 6
   هجدهمین اقتصاد جهان ؟! عین آمارهای تورم تک رقمی ، خخخخخخخخخخخخخ
  • رسوتی IR ۱۶:۱۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۹
   7 4
   البته باید عرض کنم که این دوست عزیز پر بیراه نمیگه. حدود 5 درصد از ایرانیها که اوضاع خوبی دارن ، همین نظر رو دارند. ضمن اینکه اکثراً به دولت وصل هستند.
  • IR ۱۹:۳۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۹
   6 7
   تا دیروز که 4 درصد بود یهویی شد 5 درصد؟! حداقل به شعارهایی که میدید خودتون باور داشته باشید
 • IR ۰۹:۴۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۹
  17 2
  حقیقتش اینست که مردم ناامید هستند ناامید از درجه عدالت و هویت ناامید از سیستم مشارکت در مدیریت کشور و خسته و ناامید از فامیل سالاری و باند بازی و مافیا سازی همه مشاغل و کار مهم!!!!!!!!!!! بهرحال مقصر خود دولت هست ولی آیا بازدارنده ای وجود ندارد ؟!!! از بازرسی و حراست و تا.......دست در دست مدیران انحصاری مافیا دارند
 • IR ۰۹:۵۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۹
  3 5
  درود بر احمد
 • IR ۱۰:۵۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۹
  15 13
  الان از هر کسی بپرسی بزرگترین مشکل کشور چیه همه میگن رفع حصره و بس !
  • IR ۱۲:۰۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۹
   1 2
   حالا شما شوخی کن ولی اینو رسما هم گفتن اینا!
 • IR ۱۱:۱۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۹
  13 1
  ایشون لطفا در مورد واگذاری غیر قانونی کارخانه و شرکت «رشت الکتریک» که با تضییع بیت المال و تضییع حقوق دولت و واگذاری با قیمت بسیار پائینتر از قیمت واقعی آن به چند نفر از هم حزبی هایشون توضیح بدهد.
 • IR ۱۱:۱۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۹
  7 1
  صندوق ذخیره فرهنگیان مورد غارت هم حزبی هایشون قرار گرفته و وزیر آموزش پرورش یک هفته قبل از احظار به مجلس و دادن توضیحانت به نمایندگان مردم برکنار شده - منتظریم تا ایشون حتما توضیحاتی در مورد وابستگی حزبی افراد غارتگر این صندوق به مردم بدهند تا معلوم شود چه چیزی دارد پنهان میشود.
 • IR ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۹
  8 1
  اگه این گل آلود کردن آب با این اظهار نظرها رو نداشتید طبق خبرهای رسانه ای، آیا برادر محترمتون میتونست بانک گردشگری و اموال مشکوک را صاحب شود؟
 • SE ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۹
  10 4
  آیت الکرسی را مسخره نکنید. برای هر سفری باید آیه الکرسی خوانده شود.
 • IR ۱۱:۴۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۹
  8 2
  بر سر رشت الکتریک و تاراج اموال دولت به یک چهلم قیمت چه آمد: سوره بقره.. «و زمانی که به ان ها گفته می شود د زمین فساد نکنید ، می گویند ما اصلاح طلبیم»
 • ایرانی IR ۱۳:۲۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۹
  9 2
  ما ناامید هستیم اما این ناامیدی ربطی به حکومت و اسلام و انقلاب ندارد ما از دولتهایی ناامید و ناراضی هستیم که خود مسبب این امر هستند.
 • علی IR ۱۳:۵۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۹
  12 4
  خاتمی ، موسوی وکروبی خائن به کشور هستند وثابت هم شده که با دشمنان کشور چه رابطه هایی داشتند واز آنها خط می گرفتند. و باید اعدام شوند
  • IR ۱۴:۴۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۹
   9 2
   جوانان انقلابی، کمپین اعدام سران فتنه را به راه اندازیم. نباید کوتاه بیاییم.
 • مهدی IR ۱۵:۱۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۹
  8 0
  مشکل مملکت با ادررس غلط اصلاح طلبان نمی توان حل کرد سران فتنه را با هیچ دریایی نمی توان تطهیر کرد بگذارید سزای خیانت خود را در در حصر تا مرگ ذلت بار ببیند بیرون کردن انها فقط باعث طلبکاری انها می شود وافساد طلبان فقط می خواهند از نعش های متعفن انان ذهن مردم را متوجه بی گناهی انان بکنند درصورتی که القتنه اشد وا من القتل
 • ناشناس IR ۱۷:۴۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۹
  4 2
  مشرق ترسيدي نتشر كني برو از سايت پارسينه ودانشجو وتابناك ياد بگير
 • IR ۱۷:۴۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۹
  4 3
  شما که پول دارین هواپیما اختصاصی بخرید.بهتره.قاطی مردم بی اصل و نسب و فاقدژن خوب نشید.دون شان شماست. بدبختی اینه که جناب عزراییل هم ازینا سراغی نمیگیره
 • IR ۲۰:۵۱ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۹
  8 5
  وقتیکه نجومی بگیران ذخیزه اتقلاب میشوند.معلومه که فتنه گران هم انقلابی قلم دادمیشوند
 • مهماندار هواپیما GB ۲۲:۵۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۹
  0 0
  تمامی هواپیما ها باید مجوز اتحادیه اروپا را داشته باشند و الا حق پرواز را ندارند
 • IR ۲۳:۰۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۹
  2 0
  متاسفانه همه فاسدن، همه که میگم ینی همه ها، مردم و مسئول و چپ و راست هم نداره.
 • ایرانی IR ۰۰:۰۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۰
  2 3
  فاطمه سعیدی از فرهنگیان تهران رای گرفت که براشون تو مجلس کاری کنه نه اینکه بره عضو کمیته به اصطلاح رفع حصر بشه . واقعا که خانم سعیدی ...
 • IR ۰۱:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۰
  3 1
  خدایا شر این اسلاه طلب ها را از مملکت کوتاه بگردان
 • بافقی IR ۰۰:۳۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۲
  1 0
  لطفا از این بدبخت بیچاره فاطمه سعیدی ( حیف اسم فاطمه و سعیدی )بپرسید منظورشون از نیروهای انقلابی کیست؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس