وزیر کشور رحمانی فضلی

اتفاق خاصی که در کابینه شیوع پیدا کرده است! پس از روحانی، وزیر کشور هم با خودش حرف زد...

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. ۷:۳۰ هر روز با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

*** 

بانی اغتشاشات تهران «ائمه جمعه» بودند

«علی یونسی»، فعال اصلاح‌طلب و مشاور رئیس‌جمهور روحانی به تازگی در گفت‌وگویی مطوّل با روزنامه آرمان امروز به اغتشاشات دیماه تهران پرداخته است.

او ضمن مفید دانستن این حرکت در پاسخ به این سؤال که «شما هم با این دیدگاه موافقید که منشأ این اعتراضات از تریبون‌های رسمی آغاز شد؟» گفته است: بله؛ بدون شک این اتفاق رخ داده است. متاسفانه برخی از ائمه جمعه، صداوسیما، برخی روزنامه‌ها و برخی ارگان‌ها و نهادها در این زمینه نقش داشتند که این نقش، انکارناپذیر است!

یونسی در بخش دیگری از این گفت‌وگو همچنین بدون اشاره به فتنه سال ۸۸ و رخدادهای آن تصریح می‌کند:

در ناآرامی‌های اخیر اتفاقاتی رخ داد که در نوع خود جدید بود و در گذشته هم رخ نداده بود. مهم‌ترین این اتفاقات «خشونت» موجود در این ناآرامی‌ها بود که به اعتقاد من اساسا ریشه در فرهنگ و تمدن ایرانی ندارد. حمله به اماکن عمومی و مقدس، تعرض به مامور نیروی انتظامی و آتش زدن پرچم مقدس ایران، اتفاقات جدیدی بود که قطعا ریشه در فرهنگ مردم و این سرزمین ندارد.[۱]

*اظهارات یونسی درباره «فتنه اقتصادی» دیماه در حالی است که برخی محافل تحلیلی از چند سال قبل صراحتا هشدار داده بودند که جریان سیاسی خاص یا همان اصلاح‌طلبان قصد دارند با سیاه‌نمایی از اوضاع اقتصادی کشور؛ نظام اسلامی را متهم به ناکارآمدی کنند [۲] و در ادامه یک فتنه اقتصادی را در خیابان‌ها شکل دهند.

جالب آنکه حجم سیاه‌نمایی‌های اصلاح‌طلبان و برخی مقامات دولت در زمینه اوضاع کشور به حدی بود که حتی صداهایی از درون ستاد مشترک دولت و اصلاح‌طلبان نیز برخاست که این سیاه‌نمایی‌ها را گِرا دادن به دشمن عنوان کرد.

در باب اغتشاشات دیماه نیز؛ اصلاح‌طلبان که علی‌الاثبات بانیان اغتشاش ۹۶ بوده‌اند (و حتی ۲ مرتبه گِرای «حضور خیابانی» و «پیکار با نظام» را هم به مردم داده‌اند) اما پیش از این و در جریان تجمعات کسان دیگری را هم غیر از ائمه جمعه به بانی‌گری در این اغتشاشات متهم کردند.

تقصیر «شورای نگهبان» است [۳]، تقصیر «صدا و سیما» است، تقصیر «رسانه‌های عمومی» است و تقصیر نبود امکان پرتاب گوجه‌فرنگی در ایران است [۴]؛ نمونه‌ای از این مقصّرتراشی‌ها بوده است.

این در حالی است که برخی مقامات ستاد مشترک دولت و اصلاح‌طلبان که خود در صف اول سیاه‌نمایی از اوضاع کشور و اتهام گِرا دادن به دشمن حضور دارند، طی ۵ سال گذشته هرگونه پیگیری حق مردم و انتقاد از وضع موجود را مساوی با حمله به دولت و تقلا برای انقطاع آن ارزیابی کرده‌اند.

مسئله‌ای که انگار جای بررسی‌ها و تأملات بیشتری دارد...

***

«شهردار نجفی» باز هم غافلگیر شد!

در ایام سی و نهمین سال دهه فجر و آستانه چهل سالگی انقلاب شکوهمند اسلامی هستیم... اما ظاهر شهر تهران هیچ شباهتی به پایتخت کشوری که بزرگترین پیروزی تاریخ خود را جشن گرفته، ندارد.

فی‌الواقع اگرچه تا سال گذشته همواره ظاهر شهر تهران در ایام‌الله دهه فجر تغییر می‌کرد و پایتخت ایران مملو از سمبل‌های شهری انقلاب، نورپردازی، المان‌های مرتبط با جشن ملی انقلاب و ... می‌شد اما گویا در دوره جدیدی شهرداری و شورای شهر اصلاح‌طلبان در تهران خبر چندانی از این مقولات نیست.

خالی بودن شهر تهران از تبلیغات مربوط به دهه فجر حتی اعتراض فعالان مجازی را هم برانگیخته است.

«رضا پورحسین»، از فعالان رسانه‌ای کشور در همین زمینه در یک توییت نوشته است: «دریغ از یک تزئین ساده در تهران!»

*غافلگیر شدن نجفی در شهرداری تهران گویا یک سریال ناتمام است که  پس از ماجرای برف‌ تهران، هر روز باید شاهد اپیزودهای جدیدی از آن باشیم.

جدای از مسئله غافلگیری مجدد! مشخص نیست شهرداری با چه توجیهی؛ تهران بزرگ را در دهه فجر به حال خود رها کرده و به یکسری اقدامات معمولی و نصب چند بیلبورد بسنده کرده است.

بسنده‌کردنی که به چشم هیچکس نمی‌آید و عملا تغییری در چهره پایتخت ایران رخ نداده است.

فی‌الواقع حتی با فرض در نظر گرفتن عزادار بودن آقایان در «ایام فاطمیه» هم اما باز خبری از فراگیری المان‌های منطبق با بزرگداشت انقلاب اسلامی در سطح شهر تهران نیست که نیست.

***

شیوع یک اتفاق خاص در کابینه روحانی؛ اینجا همه با خودشان حرف می‌زنند

پس از روحانی، وزیر کشور هم با خودش حرف زد...

«عبدالرضا رحمانی‌فضلی»، وزیر کشور، به تازگی طی اظهاراتی در نشست هم‌اندیشی با زنان فعال اقتصادی، با اشاره به اغتشاشات دیماه در کشور گفته است:

نسل انقلاب وارد ۴۰ سالگی شده و این نسل سلایق، باورها، موضوعات اجتماعی و حتی موضوعات انتخاباتی را متفاوت از سلایق ما می بیند.

به گزارش جماران، او سپس با انتقاد از برخی که درک و فهمی از اینگونه تغییرات در کشور ندارند، اظهار داشت:

متاسفانه برخی درک و فهم این را در کشور ندارند و نمی دانند سلایق و باورهای آنها پاسخگوی مطالبات جوانان نیست. ممکن است نظرات آنها حتی خیرخواهانه باشد ولی نمی‌توانند پاسخگوی مطالبات جوانان باشند.[۵]

*اگر نام آقای رحمانی‌فضلی در عبارات بالا نباشد؛ طبیعتا به ذهن هر خواننده‌ای اینطور خطور می‌کند که گوینده این حرف‌ها یک معارض جدی دولت رئیس‌جمهور روحانی است!

اما این گزاره ذهنی صحیحی نیست و حرف‌های بالا را کسی بیان می‌کند که عملا سومین مقام پرنفوذ دولت پس از رئیس‌جمهور و معاون اول است، منصوب کننده تمام استانداران کشور است، سیاستگذاری سیاسی دولت است و غیره.

مشخص نیست این «برخی» که درک و فهم لازم را ندارند و مطالبات جوانان را هم نمی‌فهمند چه کسانی هستند اما از سوی دیگر قابل تصور نیست که قدرت یا نفوذ این افراد به اندازه آقای رحمانی فضلی و دوستانشان در دولت باشد.

در همین رابطه، مطالعه این شماره از وبلاگ مشرق را نیز پیشنهاد می‌کنیم:

اعتراض چند زن به نداشتن «اختیار بدنی» و خشونت در دانشگاه!/چرا حسن روحانی با خودش حرف می‌زند؟!

در عین حال باید پاسخ این سؤال داده شود که سیاست‌گذار کشور در امور اجرایی فرهنگ و سیاست و اقتصاد و غیر چه کسی غیر از دولت و مقامات کابینه هستند!؟

اینها ابهاماتی است که با خوانش اظهارات رحمانی‌فضلی در ذهن هر مخاطبی شکل می‌گیرد و البته به یک سؤال بزرگتر نیز رهنمون می‌شود و آن اینکه چرا مقامات دولت آقای روحانی و حتی شخص آقای روحانی به تازگی «دیالوگ با خود» را آغاز کرده‌اند!؟

گفتنیست، قبل از رحمانی‌فضلی، رئیس‌جمهور روحانی هم طی صحبت‌هایی در سفر به کرمان از ایجاد فضای یأس و ناامیدی انتقاد کرده بود.

این در حالیست که به قول آن بیت شعر ایرانی: گر حکم شود که مست گیرند؛ در شهر هرآنکه هست گیرند

جان کلام اینکه کدهای آشکاری وجود دارد مبنی بر اینکه ستاد مشترک دولت و اصلاح‌طلبان در زمینه سیاه‌نمایی از اوضاع کشور و ایجاد فضای ناامیدی، گوی سبقت را از همه ربوده‌اند. [۶]

***

1_http://www.armandaily.ir/fa/print/main/212344

2_mshrgh.ir/826869

3_mshrgh.ir/815460

4_mshrgh.ir/815853

5_ https://www.jamaran.ir/fa/tiny/news-851406

6_ mshrgh.ir/827605

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 48
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 74
 • IR ۰۷:۵۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۵
  این آقای یونسی کلاً از نظر تحلیلی و مدیریتی بسیار ضعیف و کم اطلاع می باشد
  • IR ۰۸:۵۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۵
   57 61
   مثل شما
  • بوشناس IR ۱۰:۲۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۵
   55 28
   آخوند بی بصیرت کم نداریم
  • IR ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۵
   29 33
   این آقا وزیر اطلاعات هم بوده !!!!!
  • کارشناس IR ۱۶:۰۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۵
   11 1
   نظر همه در جامعه مهم است ولی اونی که از نظر ها نتیجه گیری میکند و مشکلات را حل میکند باید عاقل ،عادل و باسواد باشد و جناحی عمل نکند.
 • IR ۰۷:۵۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۵
  آقایون دولتیها طوری حرف میزنند که انگار دولت دست کس دیگه است و باید کسی بیاد و به داد مردم برسه و انتقادات رو گوش بده
 • IR ۰۷:۵۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۵
  کابینه پیر و فرتوت راه میروند و با خودشان حرف میزنند شاید مشکلات مردم خودبخود حل شود
 • IR ۰۸:۰۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۵
  97 33
  همه مقصر اصلی اغتشاشات هستند غیر از آقایون در دولت تنبل و کم تحرک
 • IR ۰۸:۱۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۵
  کمرنگ شدن جشن دهه فجر تو شهرداری, کف روی آب کمرنگ شدن خدمتگزاری این نهاد به مردم پایتخت هستش. البته تهرانیها خودشون خواستن و خودشون رأی دادن. . .
 • سید IR ۰۸:۲۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۵
  88 79
  و باز هم اصلاح طلبان تهوع آور و .............!!!
 • محسن IR ۰۸:۲۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۵
  52 45
  بعدازفتنه سال ۸۸ نظام نباید به جریان اصلاحات تنفس مصنوعی میداد . ازماست که برماست . جریان اصلاحات ضدانقلاب داخل حاکمیت است . هرچه بال وپربگیرد بیشتر علیه ارکان نظام فتنه گری خواهدکرد. جمله استراتژیک امام راحل را یادمان نرود : تنها متدینین بی بضاعت تا آخر باما هستند .
  • رضا IR ۱۶:۱۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۵
   4 4
   نظام اسلامی رو به مماشات متهم نکنید دور از انصاف است. بلکه مدارا می کند و هرکس در محدوده خط قرمز فتنه گری بکنه باهاش مدارا میشه ولی اگر پررو بشه و خطوط رو رد کنه کله پا میشه .چون فعلاً اغلب مردم به اون بصیرت لازم نرسیدن و باید مدارا بشه تا مردم رشد کنن
  • IR ۲۱:۱۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۵
   0 0
   مردم به هرکس لازم بشه تنفس مصنوعی میدن
 • حمید IR ۰۸:۳۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۵
  60 81
  اصلاح طلب ها خود فاسدند اما روزنامه های اصلاح طلب فتنه گرند فاسدتر. بریده باد دستی که قلم بر ضد اسلام مینویسد و لال باد زبانی که برای تفرقه بین مسلمین صحبت میکند
  • IR ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۵
   50 8
   نه در بين اصول گرايان نه دربين اصلاح طلبان هيچ بي بضاعتي باقي نمانده است تنها مردم بي بضاعت تر شده اند .
 • IR ۰۸:۳۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۵
  44 64
  شهر هیچ بویی از دهه فجر ندارد. شاید آقایون دل خوشی از انقلاب ندارند شاید هم عرضه تکان دادن خود را ندارند.
 • IR ۰۸:۳۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۵
  38 37
  مشرق و دوستانش فکر می کنند مردم و خداوند نمی فهمند
 • IR ۰۹:۰۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۵
  52 41
  مشرقیها به خدا اعتقاد ندارند.
  • IR ۱۵:۱۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۵
   6 5
   اینم از اعتراف یک تکفیری داعش هم که حرف شما رو میزنه.
 • IR ۰۹:۱۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۵
  41 37
  مشرق وضعت خرابه
 • علی IR ۰۹:۳۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۵
  36 33
  سلام این دولتیها فقط دنبال منافع خود میباشند در روزی که شهادت فاطمه زهرا بود آقایان با پوشیدن پیراهن سفیددر کنار مرقد امام حضور داشتن
 • IR ۱۰:۱۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۵
  11 8
  ایا اقای نجفی یا زنگنه می توانند وزنه 150 کیلوئی را بلند کنند؟
  • ۱۱:۳۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۵
   4 0
   منفی بدیم یا مثبت؟
 • عبدالله IR ۱۰:۱۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۵
  23 48
  دهه فجر هر سال که می شد مدارس تزیین می شد و کلی کارهای فرهنگی و مسابقات ورزشی .....اما امسال گویا آقایان بی غیرت در خوابند و حاصل خون شهدای انقلاب را نادیده گرفته اند .نمی دونم منظور این آقایون چییست اما هر چه که باشد بدانند که این انقلاب به انقلاب حضرت ولی عصر(علیه السلام) متصل خواهد شد.ان شاالله
 • IR ۱۰:۱۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۵
  26 26
  اقای یونسی سال 88متولدنشده بودکه انچه روکه همفکرشان به سرمردم بیت المال وغیره.....اوردن ببیند.
 • IR ۱۰:۳۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۵
  22 27
  وجودالزایمررا نبایدفراموش کرد
 • IR ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۵
  15 16
  در عوض شهر جیب اصلاح طلبان بخوبی تزئین شده است
 • ناشناس IR ۱۱:۱۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۵
  10 9
  مگه ايام فاطميه نيست كه بخواهيم شهر رو آذين ببنديم؟
  • IR ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۵
   20 21
   کسی ام نگفت استیج رقص راه بندازن. دریغ از به رخ کشیدن پرچم ایران حتی.
 • IR ۱۱:۱۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۵
  39 24
  آفرين به آقاي نجفي كه از هزينه هاي اضافي كاسته است اميد وارم اين صرفه جويي در حل مشكلات شهري هزينه شود .
  • مهدی ۱۱:۳۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۵
   22 13
   امیدوار باش
 • ادم IR ۱۱:۲۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۵
  21 7
  چی هزینه کنید .؟تمام ذخایر کشور را از بین بردید
 • IR ۱۲:۰۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۵
  15 7
  رسانه مشرق شما خوبی؟
 • IR ۱۲:۰۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۵
  19 7
  پول مردم در شهرداری نباید صرف بنر و تبلیغات زودگذر شود. پول را صرف تولید کتاب و آثار ماندگار کنیم.
 • IR ۱۲:۲۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۵
  11 12
  آقایون اصلاح طلب انگاری یادشون رفته الان قدرت مملکت دست خودشونه و اگه مردم انتقادی دارند مستقیما به این آقایونه که امور مملکت رو ول کردن به امان خدا و به فکر حاشیه سازی برای پیشبرد اهداف رذالت بارشون هستن
 • محمد IR ۱۲:۴۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۵
  10 3
  خداوند همه ما را اصلاح کند که دین خدارا هجمه علیه یکدیگر میکنیم و بی اخلاقی و دروغ و تهمت و دزدی در جان ما رسوخ کرده
  • SE ۱۳:۳۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۵
   9 7
   همین دین خدا دستور به تولی و تبری داده است. اصلاح طلبان دشمن خدا هستند. همه مشتی اومانیست هستند و خیال می کنند قوانین الهی ظلم در حق بشر است!
 • رضا IR ۱۲:۵۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۵
  10 2
  .خدایش وزارت کشورهم فهمیده کاره ای نیس .بنده خدادرست میگه سلایق فرق کرده.کو.گوش شنوا.
 • مالباخته تعاونی وحدت IR ۱۵:۲۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۵
  11 0
  لعنت خدا بر شما مسولین ما مردم بدبخت مالباخته رو بیچاره کردید
 • م IR ۱۸:۳۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۵
  0 0
  به جای مچ گیری و متهم کردن دیگران بهتر است راهکار برون رفت از مشکلات ارائه شود.
 • مارشال IR ۲۰:۲۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۵
  0 4
  من خودم اصلاح طلب محضم اما اگه کسانی فکر کنند این انقلاب مجانی به دشمن داده بشه سخت در اشتباهند
  • IR ۰۴:۰۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۶
   0 0
   تو که راست میگی !!! اصلاح طلبا اگر غیرت داشتن که وضعشون این نبود
 • IR ۲۱:۰۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۵
  2 0
  آقای یونسی،یعرف المجرمون بسیماهم،فهمیدی؟
 • IR ۲۱:۱۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۵
  4 2
  حتما هر اتفاقی که در نظام اسلامی اتفاق می افته به لطف خداوند بیشتر باعث قوی شدن نظام می شود.
 • مسعود IR ۲۲:۲۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۵
  4 3
  اقای شهردار بسیار کار درستی کرده اقتصاد مقاومتی یعنی همین.
 • US ۰۲:۱۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۶
  0 0
  خوب معلوم است يونسي كيست؛ قبلا هم شرارت‌هاي او را ديده ايم
 • IR ۱۲:۴۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۶
  0 1
  اقای یونسی همون نبودند که فرمودند اگر دست من بود پرچم ایران را همین امروز به نشان شیر و خورشید تغییر می دادم
 • ابوذر IR ۲۲:۳۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۶
  0 0
  (یونسی) وای بر این کشور که مثل او وزیر یامعاون رییس جمهور می شوند خداوند کشور را از دست نااهلان نجات دهد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس