بنزما

قطعا یکی از بهترین راه‌حل‌ها برای حل بحران فعلی رئال مادرید، خرید یک مهاجم‌ تمام‌عیار به جای بنزماست. اهم کارهایی که باید در همین ژانویه انجام بگیرد.

سرویس ورزش مشرق- وضعیت رئال مادرید اصلا خوب نیست. از تحلیل‌گران گرفته تا بازیکنان رئال مادرید، به طور متفق‌القول همه بر این نظرند. «فلورنتینو پرز» -مدیر باشگاه رئال مادرید- قویا از سوی هیئت مدیره تحت فشار است تا تکلیف کار «کریم بنزما» به عنوان متهم ردیف اول وضع موجود را مشخص کرده و برای وی یک جایگزین تعیین نماید. برخی از کارشناسان معتقدند که بنزما قربانی وضع موجود است اما قاطبه کارشناسان با رد این دیدگاه، بر این باورند که با توجه به کارنامه افتضاح عملکرد وی، اتفاقا او یکی از اصلی‌ترین علل افت رئال بوده و سریعا باید برای او جایگزین معین شود. گزارش حاضر، به صورت اجمالی به بررسی موضوع و کارنامه ضعیف عملکرد وی می‌پردازد.

رئال مادرید وضعیت وخیمی دارد. این را می‌توان در اظهارنظر دو روز پیش «مارسلو» که تیم را در حال غرق شدن دانسته احساس کرد. او، بازیکنی نیست که بی‌حساب سخن بگوید و پیوسته حافظ منافع تیم بوده اما مشخص است که حتی صدای او هم در آمده است. تا چندی پیش، «زیدان» و سایر اعضای کادر فنی و «سرخیو راموس» به عنوان کاپیتان تیم می‌گفتند که نباید به سمت سیاه‌نمایی رفت و مشکل چندان حاد نیست. اما حقیقت این است که آن‌ها اشتباه کردند و سخنان «کریستیانو رونالدو» تعبیر شد. فروش‌های تابستانی رئال مادرید اشتباه بود و آن هم اشتباه زیدان. فروش آلوارو موراتا را می‌توان بزرگ‌ترین اشتباه رئال مادرید در تابستان دانست. فروشی که مشخص نیست که خواسته «فلورنتینو پرز» -رییس باشگاه- بوده یا خواسته زیزو. زیدان که می‌گوید تمامی تلاش‌اش را برای حفظ موراتا کرد اما خودش می‌خواست که برود. موراتا هم می‌گوید وقتی زیدان بنزما را به ناحق در بیشتر بازی‌ها به جای او به میدان می‌فرستاد، آیا منطقی بود که در رئال مادرید بماند؟

تحلیلگران هم که می‌گویند علاقه پرز و زیدان به بنزما موجب سرخوردگی و ناامیدی ستاره‌ای چون موراتا و بسیاری دیگر شد. پس، در اینجا نتیجه می‌گیریم که بازیکن فرانسوی که عزیزدردانه رییس باشگاه و زیزو به عنوان هموطنش بوده و هست، به علت عملکرد افتضاحش به شدت به تیم ضربه زده و اکنون تحت فشار شدید منتقدین و هواداران، باید یا نیمکت‌نشینی یک فوق ستاره که در روزهای آتی وارد تیم خواهد شد را بپذیرد و یا رئال مادرید را پیش از آن که احترام‌اش بیش از این از بین نرفته، ترک کند.

برخی از کارشناسان فوتبال معتقدند که نباید به بنزما این‌گونه نگریست. این‌گونه که یک روز او را «بنز بزرگ» خطاب کنند و روز دیگر همچون یک تکه کاغذ باطله با او رفتار نمایند. باید در پاسخ به این کارشناسان گفت که ظاهرا هنوز فلسفه رئال مادرید را متوجه نشده‌اند. در سانتیاگو برنابئو، اگر بهترین نباشی، باید بروی. اگر ستاره نباشی، محکوم به سقوط هستی. اگر جام به دست نیاوری، هواداران و مدیران بدون هر گونه تعارفی عذرت را می‌خواهند. این یعنی فلسفه کاملا مشخص همیشگی باشگاه رئال مادرید و اتفاقا کاملا هم درست است. هر کس که پا به رئال مادرید می‌گذارد و پست و مسئولیتی را بر عهده می‌گیرد، با علم به این موضوع آغاز می‌کند که باید بهترین باشد.

رئال مادرید، نه با زیدان تعارف دارد و نه با بنزما و رونالدو. موفق‌ترین و بزرگ‌ترین باشگاه حال حاضر جهان که نمی‌تواند مضحکه ضعف عملکرد بازیکنان و مربیان باشد. رئال مادرید، بنگاه عاطفه و مهرورزی نیست که گردش مالی عظیم خود و بازار حیاتی اسپانسرهایش را فدای دل‌جویی بازیکن و مربی و تحمل خراب‌کاری‌های آن‌ها کند. بنزما، همین حالا هم کلی صدمه به رئال مادرید زده و اگر یک مهاجم تمام‌عیار همچون هری کین به جای او در رئال توپ می‌زد، کلی فواید بیشتر نصیب این تیم می‌شد.

اکنون رونالدو فقط 4 گل در 15 بازی لالیگا زده و به لطف گلزنی و پیشتازی در لیگ قهرمانان اروپا، این نقصان‌اش در لالیگا به چشم نمی‌آید. شانسی که بنزما از آن بی‌بهره است.

«نژام آرفین» به عنوان یک کارشناس فوتبال در مجله 90 دقیقه، به دفاع از بنزما پرداخت و منزوی کردن او را باعث عدم گسترش خلاقیت در تیم دانست. وی، تعداد گل‌های او که 185 در 385 حضور در طی 9 فصل است را به خاطر این دانست که بنزما نقش تسهیل‌کننده فرایند گل‌زنی را برای سایر مهاجمان طی این سال‌ها ایفا می‌کرده و به همین دلیل نباید به او ایراد گرفت و این‌گونه و تا بدین حد قربانی‌اش کرد. این کارشناس، دفاع سرسختانه و لجوجانه زیدان از بنزما را ستوده و معتقد است که سرمربی رئال مادرید با هوشیاری، مانع از قربانی شدن بازیکن فرانسوی به خاطر کوتاهی‌های تیم شده است.

باید از آرفین پرسید که مقصر نقصان‌ها و کوتاهی‌های تیم کیست؟ او، زیدان و بنزما را تبرئه و مبرا می‌کند؛ پس، با این وصف، بقیه بازیکنان مقصر افول کنونی رئال مادرید هستند و اکنون کوتاهی‌شان موجب تخریب زیدان و بنزمای مظلوم‌واقع‌شده شده است.

آرفین، در پایان مقاله احساسات‌زده خود، از هواداران رئال مادرید خواسته تا به ستاره‌ای که در فصل گذشته موجب افتخاراتی برای رئال مادرید شد، احترام گذاشته و حق نان و نمک را به جا بیاورند. پاسخ روشن این است که بنزما نه تنها در فصل پیش هیچ کمکی به کسب افتخارات رئال مادرید نکرد که بدتر، ضررهای بسیار با گل نزدن‌هایش به تیم زد و طبق گواهی و شهادت تحلیل‌گران صاحب‌نظر جهان فوتبال، این رونالدو بود که به تنهایی باز گلزنی تیم را در لالیگا و لیگ قهرمانان فصل گذشته به دوش کشید. شاید بنزما از نظر این کارشناس و امثال او بازیکنی خوب باشد اما در حد و اندازه‌های رئال نیست و در بهترین حالت، مناسب تیمی در حد آرسنال، والنسیا، و یا دورتموند است.

یک بحث در این‌جا وجود دارد: کسی منکر بنزما به عنوان یکی از بهترین‌ مهاجمان جهان در زمان شکوفایی مثلث BBC نمی‌شود اما بنا بر همان بحثی که در بالا شد، اولا فقط منحصر به آن دوره زمانی بود و دوما قضاوت عملکرد یک بازیکن در یکی از بهترین‌ باشگاه‌های جهان پیوسته با لحظه صورت می‌گیرد و اصطلاحا عملکردش کنتور می‌اندازد. بنزما در حالی در بازی اخیر مقابل بارسلونا عملکردی ضعیف داشت که زیدان هنوز به وی اعتماد دارد و همین لجبازی زیزو باعث شد که فرصت‌های نابی که آسنسیو، ایسکو، و لوکاس می‌توانستند با حضورشان در بازی ایجاد کنند، بسوزد. کریم بنزما، به واقع جای یک بازیکن بسیار مفید را در تیم اشغال کرده است.

عزیزدردانه پرز یا نیمکت‌نشین خواهد شد و یا باید چمدان سفر ببندد

اما چرا بنزما دچار افت شده است؟ علت یا می‌تواند جسمانی باشد و یا ذهنی-روانی. طرح مسئله افت جسمانی برای بنزما می‌تواند به همان دلیل روانی ربط داشته باشد. چرا که اوج پختگی و توانایی جسمی یک مهاجم در سنین 28 تا 32 سالگی اوست. اما اثرات روانی و تبعات فشارهایی که به مهاجم فرانسوی وارد شده، خود را در افت امروز او نشان می‌دهد. او، پس از رسوایی مربوط به حرکت ناشایست‌ در قبال هم‌تیمی‌اش در تیم ملی فرانسه، دیگر نتوانست در تیم ملی کشورش توپ بزند و این برایش بسیار گران تمام شد.

از سوی دیگر، گزینه «فقر گلزنی» هم مد نظر است. یک زمان هست که بازیکن در یک برهه زمانی از دوران حرفه‌ای‌اش قرار می‌گیرد که هر کاری می‌کند توپ‌هایش گل نمی‌شود. این مورد، علمی نیست اما لاجرم قابل وقوع است. این را باید از «توماس مولر» بایرن مونیخ پرسید که 1000 دقیقه‌ است که در بوندس لیگا گل نزده است. اما قضیه در مورد بنزما وخیم‌تر است. او یک مهاجم نوک به ارزش 60 میلیون یورو است و در 20 بازی فقط 5 گل زده و سه پاس گل داده است که نشان می‌دهد اصلا ارزش آن قیمت را ندارد. حالا به کارنامه عملکرد 5 فصل گذشته او در برنابئو بنگرید تا عمق قضیه را بیشتر دریابید:

فصل 13-2012: 12 گل در 30 حضور در لالیگا، و 21 گل در 50 حضور در تمامی تورنمنت‌ها

فصل 14-2013: 17 گل در 35 حضور در لالیگا، و 24 گل در 52 حضور در تمامی تورنمنت‌ها

فصل 15-2014: 15 گل در 29 حضور در لالیگا، و 22 گل در 46 حضور در تمامی تورنمنت‌ها

فصل 16-2015: 24 گل در 27 حضور در لالیگا، و 28 گل در 36 حضور در تمامی تورنمنت‌ها

فصل 17-2016: 11 گل در 29 حضور در لالیگا، و 19 گل در 48 حضور در تمامی تورنمنت‌ها

به غیر از آمار فصل 16-2015 که او به طور میانگین در هر بازی 0.77 گل به ثمر رسانده، آمار فصول دیگر با 0.5 گل در هر بازی برای کسی که مهاجم رئال مادرید بوده، افتضاح است. این است که امروز رئال مادرید تصمیم به جایگزین کردن او گرفته و قطعا هم این کار را به زودی انجام خواهد داد.

قطعی‌ترین گزینه‌های رئال مادرید هم مشخص هستند: «هری کین» (تاتنهام)، «مائورو ایکاردی» (اینترمیلان)، «تیمو ورنر» (لایپزیگ)، «الکسیس سانچز» (آرسنال)، «پی‌یر امریک آبومیانگ» (دروتموند)، و «محمد صلاح» (لیورپول). یکی از این 6 مرد به زودی به عنوان مهاجم پا به رئال مادرید خواهد گذاشت. اما قبل از آن باید تکلیف بنزما مشخص شود. او در حد صلاحیت و کفایت کافی برای انجام بازی در تیم نیست و باشگاه نیاز به یک مهاجم درجه یک برای کسب جام و موفقیت دارد. هیئت مدیره رئال مادرید به شدت به فلورنتینو پرز فشار آورده که تکلیف کار بنزما را مشخص کرده و برای او جایگزین مشخص نماید.

عملکرد زیدان که اصلا خوب نبوده است. او یک مربی بزرگی است و دو سال پیاپی برای رئال مادرید افتخار آفریده است؛ اما عملکردش در این فصل بسیار ضعیف بوده و منطقا باید پاسخگو باشد. فوتبال، جای ادله و توجیه نیست و انصافا هم زیدان کوتاهی‌هایش را پذیرفته است. اما قطعا یکی از بهترین راه‌حل‌ها برای حل بحران فعلی رئال مادرید، خرید یک مهاجم‌ تمام‌عیار به جای بنزماست. اهم کارهایی که باید در همین ژانویه انجام بگیرد.


منابع:

https://playingfor90.com/2017/12/31/real-madrid-problem-curious-case-karim-benzema/

http://www.soccernews.com/real-madrid-must-get-rid-of-karim-benzema/247489/

http://www.90min.com/posts/5938668-real-madrid-ready-to-chase-a-number-nine-in-january-to-boost-attacking-options

http://www.goal.com/en-gb/news/champions-league-or-bust-now-for-real-madrid-as-la-liga/fsv9qkusovuz1qxw70kdfc8jg

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 3
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۰۹:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
  18 2
  بیا اینقدر گفتید کریم به خدا مسلمون نیستی! تا افت کرد!
 • IR ۱۲:۲۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
  6 0
  کریم آقامونم بود ولی دیگه نیست!
 • IR ۲۱:۱۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
  0 0
  باید سلطان بلامنازع تمارض تاریخ فوتبال جهان مهدی طارمی رو بخرن.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس