کد خبر 801155
تاریخ انتشار: ۱ آذر ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۸
سونامی رسوایی‌های جنسی در آمریکا

موج گسترده افشاگری‌های جنسی علیه اربابان زر و زور در آمریکا تا کنون به برکناری چهره‌هایی سرشناس در بخش‌های مهم جامعه این کشور از سمت‌هایشان شده است.

به گزارش مشرق، طی حدود سه دهه قبل، نام «هاروی واینستاین» به عنوان یکی از بزرگترین تهیه‌کنندگان فیلم در هالیوود بر سر زبان‌ها بوده است.

فیلم‌هایی به تهیه‌کنندگی «واینستاین» که در دوران فعالیت او در دو کمپانی «میراماکس» و «واینستاین» ساخته شده‌اند ده‌ها بار نامزد جایزه اسکار شدند و او بابت تهیه‌کنندگی فیلم «شکسپیر عاشق» موفق به کسب جایزه اسکار شده است. 

اما در طول سال‌های گذشته شایعاتی هم حول این غول سینمای «هالیوود» مطرح بود مبنی بر اینکه او از حیثیت و نفوذش برای بهره‌کشی جنسی از زنان صنعت فیلم سوء استفاده می‌کند. 

در چنین شرایطی بود که ماه گذشته روزنامه نیویورک‌تایمز در یک گزارش تحقیقی، پرده از رازهایی در این زمینه برداشت که ابتدا صنعت سینما و بعد از آن سایر بخش‌ها در آمریکا را لرزاند و سپس در فعل و انفعالاتی که اکنون به «اثر واینستاین» معروف شده، به افشاگریی‌های بی‌سابقه علیه فسادهای جنسی اربابان زر و زور در سراسر دنیا تسری پیدا کرد و حتی تا استعفای وزیر دفاع انگلیس از سمتش به دلیل رفتار نامناسب جنسی با یک خبرنگار زن پیش رفت.     

در گزارش نیویورک‌تایمز در روز 5 اکتبر، چند هنرپیشه و کارمند سابق واینستاین روایت‌هایی دست اول از درخواست‌های نامناسب جنسی او از آنها در ازای معروف شدن در سینما مطرح کردند. چند روز بعد، زنان بیشتری مهر سکوت را شکستند و در گفت‌وگو با این رسانه‌ها مدعی شدند که واینستاین به آنها تجاوز کرده است.

گزارش‌های بعدی مدعی شدند که آقای واینستاین تلاش کرده با به کارگیری کارآگاه‌های خصوصی و حتی مأموران سابق موساد در مسیر تحقیقات نیویورک‌تایمز و سایر رسانه‌های آمریکا اخلال ایجاد کند.

اما بعد از ناکام ماندن این تلاش‌ها بود که واینستاین 65 ساله عذرخواهی کرد و اعلام کرد که برای مدتی به مرخصی خواهد رفت. در این مدت پلیس در نیویورک و لندن اعلام کرد بررسی ادعاها علیه او را کلید زده و ایالات نیویورک روند تحقیقات قضائی از کمپانی او را آغاز کرد.

در افکار عمومی، بحث‌ها اگرچه در ابتدا بر سطحی فردی و طرح مباحثاتی پیرامون ابتلای واینستاین به بیماری روان‌شناختی اعتیاد به سکس متمرکز بود، اما در پرتو افشاگری‌های گسترده بعدی به سمت سئوالاتی بنیادی‌تر درباره نگاه کالاگونه به زنان و خشونت جنسی نهادینه‌شده علیه آنها در جوامع غربی پیش رفت. 

گزارش زیر نگاهی است به مهم‌ترین افرادی در آمریکا که افشاگری‌ها در زمینه رفتارهای نامناسب جنسی تبعاتی را برای آنها به همراه داشته است. لازم به ذکر است که در جدول زیر از اشاره به موارد کم‌اهمیت‌تر خودداری شده است. 

صنف نام اتهام و پیامدها
رسانه‌ها

 چارلی رز  دست‌کم هشت زن این مجری کهنه‌کار و سرشناس CBS را به حملات جنسی، از جمله تماس‌های تلفنی نامناسب متهم کرده‌اند و او به همین دلیل از کار در CBS، بلومبرگ و PBS تعلیق شده است. 
گلن ثراش به دلیل رفتار نامناسب جنسی با دست‌کم چهار زن از کار در روزنامه نیویورک‌تایمز تعلیق شد.  
مایکل آوریسکز مدیر بخش خبر در شبکه رادیویی NPR، پس از آنکه سه زن وی را به تعرض جنسی متهم کردند از سمتش استعفا کرد. 
مارک هالپرین تحلیلگر ارشد NBC و MSNBC. این دو شبکه خبری پس از متهم شدن هالپرین به آزار جنسی دست‌کم 5 زن، همکاری‌هایشان با او را قطع کردند. 
سینما 

هاروی واینستاین

از مشهورترین تهیه‌کنندگان هالیوود و جزو با نفوذترین چهره‌های صنعت سینما در آمریکا که با دست‌کم82  مورد اتهام آزار و اذیت جنسی و تجاوز رو به رو است. واینستین از شرکت خود، واینستین کمپانی، اخراج و از آکادمی علوم و هنرهای سینما کنار گذاشته شده است. 

کوین اسپیسی بازیگر سینما و کارگردان آمریکایی با دست‌کم 24 مورد اتهام رفتار نامناسب یا حملات جنسی، از جمله آزار جنسی یک مرد نوجوان رو به رو است. این رسوایی برای او به قیمت کنار گذاشته شدن سریال پربیننده «خانه پوشالی» و چند اثر دیگر شد. 
اندرو کریسبرگ تهیه‌کننده و فیلمنامه‌نویس آمریکایی که به 19 مورد مزاحمت جنسی و لمس نامناسب بدن زنان متهم شده است. شوهایی تلویزیونی که او در آنها ایفای نقش کرده، متوقف شده‌اند و شرکت «وارنر برادرز» همکاری خود را موقتاً با وی قطع کرده است. 
جیمز توباک  فیلم‌نامه‌نویس و کارگردان هالیوودی و نامزد دریافت جایزه اسکار به روایت روزنامه‌نگار لس‌آنجلس‌تایمز با 310 مورد اتهام مربوط به مزاحمت جنسی برای زنان رو به رو است.  
 برت رتنر تهیه کننده و کارگردان مشهور و سازنده سری فیلم‌های «ساعت شلوغی» متهم شده که برای دست‌کم 6 زن مزاحمت جنسی ایجاد کرده است. او به همین دلیل از شرکت وارنر برادرز استعفا کرده است.
داستین هافمن بازیگر سرشناس و برنده جایزه اسکار به دلیل آزار جنسی یک کارآموز خود در جریان فیلمبرداری از فیلم «مرگ فروشنده» در سال 1985، مجبور به عذرخواهی شد. 
ورزش   لاری ناسار پزشک سابق تیم ژیمناستیک آمریکا در المپیک توسط تعداد زیادی از ورزشکاران به سوءاستفاده جنسی متهم شده است. وی با 20 مورد اتهام کیفری بابت حملات جنسی به دختران و عمدتاً ورزشکاران ژیمناست رو به رو است و قرار است روز چهارشنبه در دادگاه حاضر شود. 
سیاست بیل کلینتون موج جدید رسوایی‌های جنسی دامن رئیس‌جمهور اسبق آمریکا را که نامش با روابط غیراخلاقی با «مونیکا لوینسکی» تداعی می‌شود هم گرفته و او به حملات جنسی به دست‌کم چهار زن دیگر بعد از ترک کاخ سفید در سال 2001 متهم شده است.
جورج اچ‌دبلیو بوش هشت زن تا کنون خود را قربانیان آزار جنسی چهل و یکمین رئیس‌جمهور آمریکا معروف  به «جورج بوش پدر» معرفی کرده‌اند. چند هنرپیشه، یک مترجم و یک خبرنگار از او بابت رفتارهای نامناسب کرده‌اند. بوش، عذرخواهی کرده است. 
سناتور ال فرانکن یک مجری تلویزیونی و یک زن 33 ساله، از این نویسنده و کمدین آمریکایی که از سال 2009 به عنوان نماینده ایالت مینه‌سوتا در مجلس سنا فعالیت می‌کند، انتقاد کرده‌اند. «فرانکن» از مجری تلویزیونی عذرخواهی کرده، اما هنوز به ادعای دوم واکنشی نشان نداده است. 
روی مور نامزد حزب جمهوری‌خواه برای کسب کرسی سنای آمریکا در ایالت آلاباما که زمانی قاضی‌القضات دیوان عالی این ایالت هم بوده، به آزار جنسی دو زن در زمانی که آنها نوجوان بوده‌اند متهم شده است. بعد از طرح این اتهام دست‌کم 6 زن دیگر ادعاهای مشابهی مطرح کرده‌اند. او تا کنون در برابر فشارها برای کناره‌گیری مقاومت کرده است.   
جف هوور  رئیس مجلس نمایندگان ایالت کنتاکی، یکی از بیش از 10 نماینده مجالس ایالتی در آمریکا است که با شمار فزاینده‌ای از شکایت‌ها بابت تعرض جنسی به زنان به رو هستند. «هوور»، اتهام تعرض جنسی مطرح‌شده از جانب یکی از کارکنانش را رد اما از سمتش به عنوان رئیس این نهاد قانونگذار ایالتی استعفا کرده است. 
منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۰:۱۱ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۱
  2 3
  اینا همش سیاسیه,همشون اینکاره اند!
 • زیبا احمدپور از تبریز US ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۱
  3 1
  چقد نجسن

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس