مسئول کارگران

یک فعال کارگری با اشاره به جزئیات آخرین نشست‌ کارگروه تعیین دستمزد سال97 بیش از 13میلیون کارگر ایرانی،گفت:واقعیت‌های فعلی زندگی کارگران نشان می‌دهد که با حداقل‌های تأمین معیشت فاصله بسیاری وجود دارد.

به گزارش مشرق، فرامرز توفیقی، مسئول کارگروه مزد کانون شوراهای اسلامی کار کشور، با بیان اینکه تاکنون 2 جلسه پیرامون تعیین دستمزد سال 97 کارگران برگزار شده است، اظهار داشت: با توجه به تعیین سه کمیته ذیل شورایعالی کار هدف کمیته دستمزد، رسیدن به سبد معیشت، تعیین عوامل مؤثر در تعیین سبد معیشت، درصدهای مؤثر بر سبد با توجه به خانوار ایرانی، تاثیر مؤلفه‌هائی همچون تورم بر هزینه‌های تأمین سبد و تکلیف معین شده از سوی شورایعالی کار برای این کمیته مورد بررسی قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه، بحث بر روی کلیات سبد معیشت با توجه به مباحث قبلی، محلی از اعراب ندارد، گفت: آنچه در این کمیته در حال پیگیری است، رساندن سبد معیشت به سطح واقعی و عینی خود، تعیین فاصله بین سبد و دستمزد، پیشنهاد راهکارهائی برای جبران این فاصله، تعیین سهم هر دو ضلع دیگر از شرکای اجتماعی یعنی دولت و کارفرمایان جهت تامین این سبد و در نهایت تعیین راهکارهائی پیشنهادی به شورایعالی کار جهت بررسی و اتخاذ تصمیم است.

توفیقی در عین حال گفت که عینیت بخشیدن به ماده 41 قانون کار(تعیین دستمزد بر اساس تورم و سبد معیشت کارگران) و استفاده از تمام ظرفیت‌های این قانون از اولویت‌های گروه کارگری در نشست‌های تعیین مزد است.

وی افزود: در صورت عینیت بخشیدن به ماده 41 یقینا این همه فاصله بین سبد معیشت و دستمزد ایجاد نمی‌شد؛ از سوی دیگر سوء برداشت‌های متفاوت از این ماده و بندهایش موجب افزایش این فاصله در طول دوران تصویب قانون کار تاکنون شده است.

مسئول کارگروه مزد کانون شوراهای اسلامی کار کشور، تأکید کرد: علاوه بر آن، در راستای همپوشانی کمیته روابط کار در خصوص تصمیم بر امنیت شغلی که مؤلفه‌ای تاثیرگذارتر از دستمزد بر روال منطقی زندگی و ایجاد آرامش روانی برای آحاد جامعه حقوق بگیر است، اقداماتی طبق تصمیم شورایعالی کار بررسی می‌شود، تا شاهد بثمر نشستن ماده 7 و 41 قانون کار باشیم.


توفیقی خاطرنشان کرد: دو مؤلفه بسیار تاثیرگذار در هر جامعه که از سوی پیشوایان دینی‌مان نیز تاکید شده، امنیت و سلامت است و برای رسیدن به این اهداف در جامعه باید زیربناهای آن یعنی امنیت شغلی و سبد معیشت را جدی بگیریم.

منبع: فارس

نظرات

 • انتشار یافته: 7
 • در انتظار بررسی: 7
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۴
  29 1
  باسلام من ازسال 81باقانون کار حقوق میگیرم فقط پرسش من اینه که هدف ازاینکه چند ماه مانده به عید شروع به گذاشتن جلسه میکنند وماهها با دادن امیدواری تو خالی به کارگران با روح وروان آنها بازی میکنند دست آخر هم مثل همیشه رقم پیشنهادی کارفرمایان ظاهری قبول میشود آیا اقای توفیقی وهمکاران ایشان هم باقانون کار حقوق مییگیرند
  • IR ۱۳:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۴
   9 1
   نه بابا 10الی 12میلیون بیشت میگیرند
 • IR ۱۵:۳۳ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۴
  10 0
  سلام من از سال 75با قانون کارحقوق میگیرم این داستان همیشگی افزایش حقوق طبق تورم سرگرمی بیش نیست و انتهاش اینکه یک مبلغی اضافه میکنند تا کارفرمایان کامروا بشن وکارگربینوا هم مثل همیشه گرفتار فقر و بدبختی
 • IR ۱۶:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۴
  12 0
  اگه حقوق کارگری میگرفتند شغل دوم وسوم فرصت جلسه نمیداد
 • ناشناس IR ۲۲:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۴
  3 0
  دروغ وعده ندین.اگه ۵۰یا صدتومن بیشترشه.خداشاهده الان ۲۴آبان هنوز حقوق جدید ۹۶ رونگرفتیم.۹ماه حقوق معوقه.
 • بابک IR ۰۱:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۵
  0 0
  الکی باز سر کارگر جماعتو شیره نمالید. 1000 تا جلسه 20 ساعته هم که بذاری . آخرش 100/000 تومان زیاد میشه . پاشید جلسه ملسه نذارید برامون. دیگه حنای هیچکس رنگی نداره.
 • IR ۰۶:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۹/۲۴
  1 0
  به خدا قسم من دختر یک ساله دارم شیر خشک مصرف میکنه توان خرید شیر خشک ندارم سه روز یک قوطی شیر خشک مصرف میکرد الان باافزایش آب بیشتر اینو به هفته یک قوطی رساندم ۰این میدانی یعنی چه جناب نماینده کارگر؟یعنی سوتغذیه بعلت نداری وفقر ۰فقط اینو میخوام بگم جواب ما قشر کارگرو پیش خدا شماها باید پس بدین که اون بالا بالا ها دارین زندگی میکنین که ما فقط داریم تلاش میکنیم که ازگرسنگی بچم به دورباشم اونم با نان وچای خالی واگرم شد نان و ترخینه یا گوجه ۰

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس