احمد توکلی نمایه

اهمیت ادامه کار رسانه تا بدان جاست که حتی محکومیت‌های مسئولان رسانه، اگر آثار اجتماعی نداشته باشد، مانع ادامه کار رسانه نیست.

به گزارش مشرق، دکتر احمد توکلی نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی، طی مطلبی که در کانال تلگرامی خود منتشر کرد، به توقیف روزنامه کیهان واکنش نشان داد.

توکلی در این یادداشت نوشت:

این نامه را عصر دیروز جمعه 19 آبان ماه نوشتم و دلایلی مبنی بر غیرقانونی بودن توقیف 2 روزه کیهان بیان مردم که در ادامه از محضرتان می گذرد.

رئیس محترم قوه قضائیه، آیت‌الله آملی لاریجانی


با عرض سلام و احترام

روزنامۀ کیهان در روز دوشنبه 14/08/96 تیتر نخست خود را چنین انتخاب کرد: «شلیک موشک انصار الله به ریاض، هدف بعدی دبی» به همین دلیل، هیئت نظارت بر مطبوعات به این روزنامه تذکر می‌دهد و چون روز سه‌شنبه کیهان از خودش دفاع می‌کند، چهارشنبه سرپرست اداره کل مطبوعات وزارت ارشاد اعلام کرد به تصمیم شعبه دوم بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه، روزنامه کیهان دو روز نخست هفته آینده توقیف خواهد بود. ظاهراً این دستور بازپرس پس از شکایت دبیرخانۀ شورای عالی امنیت ملی صادر شده است.


از اهم وظایف دستگاه قضایی، مصرح در اصل 156 قانون اساسی «احیای حقوق عامه و گسترش عدل و آزادی‌های مشروع» است که رهبر انقلاب در آخرین ملاقاتی که تابستان امسال با ایشان داشتید بر اجرای آن تأکید داشتند: «احیا و استیفای حقوق عامه و حمایت از آزادی‌های مشروع مردم از وظایف مهم قوه‌ی قضائیه است و این قوه باید پرچم‌دار این موضوعات باشد.»


اصل 24 قانون اساسی نیز نشریات و مطبوعات را در بیان مطالب آزاد می‌شمارد و موارد محدودیت را به قانون ذی‌ربط یعنی قانون مطبوعات موکول می‌سازد. پیش از آن‌که درستی یا نادرستی تذکر هیئت نظارت را ارزیابی کنم، وجاهت قانونی دستور بازپرس محترم، مسئله موردبحث این نامه است. شکی ندارم حمایت از آزادی مطبوعات نباید مانع رسیدگی به تخلفاتی گردد که احتمالاً به نقض حقوق افراد یا مصالح و امنیت ملی منجر می‌شود ولی آنچه مهم است استناد به قانون در سلب هر حقی از هر فردی است. به‌ویژه آن‌که به دست کسانی باشد که در اصل 156 قانون اساسی «نظارت بر حسن اجرای قوانین» از وظایف آنان شناخته شده است. صرف نظر از موضع ما نسبت به کیهان یا مطلب موضوع دعوا، به دلایل زیر توقیف دو روزه کیهان قانونی نیست.


الف) بعد از تعطیلی، سخت‌ترین مجازاتی که می‌توان برای یک رسانه در نظر گرفت توقیف آن است. قانون مطبوعات نشان می‌دهد که ادامه کار رسانه آن‌قدر مهم است که اولاً توقیف آن استثنا است و حتی در شرایط مجازات مسئولان آن نیز غالباً رسانه به کار خود ادامه می‌دهد. ثانیاً دوره توقیف غالباً کوتاه است و ثالثاً جز یک مورد که مقنن اختیار توقیف را به هیئت نظارت سپرده است، در بقیه موارد فقط رئیس دادگاه و رئیس دادگستری قدرت توقیف دارند و لا غیر.

هیئت نظارت درباره برخی جرائم، مذکور در تبصره 2 ماده 12 حق دارد رسانه‌ای را توقیف کند و در صورت توقیف، پرونده را باید طی یک هفته به دادگاه بفرستد. موارد دیگر بدین قرار است:


1.  ماده 5، تبصره ۲ – مصوبات شورای عالی امنیت ملی برای مطبوعات لازم‌الاتباع است. در صورت تخلف، دادگاه می‌تواند نشریه متخلف را موقتاً تا دو ماه‌ توقیف و پرونده را خارج از نوبت رسیدگی نماید.


2.  تبصره 3 ماده 23 نیز مقرر می‌کند اگر نشریه از درج پاسخ فردی که به وی در آن توهین شده یا افترا زده شده است خودداری کند و به اخطار رئیس دادگستری نیز ‌اعتنا نکند، رئیس دادگستری پس از صدور دستور توقیف موقت نشریه که نباید بیش از ده روز باشد، پرونده را به دادگاه می‌فرستد. قابل‌ذکر است که در قانون مصوب 1364 در این تخلف، دادستان مقام صادرکننده دستور توقیف بود که در اصلاحیه سال 1379 این اختیار از وی سلب و به رئیس دادگستری واگذار شد.


3.  در تبصره ماده 31 نیز اختیار توقیف به دادگاه سپرده شده و دوره توقیف در بار اول فقط یک روز است: «‌تبصره – در مواد ۳۰، ۳۱ تا زمانی که پرونده در مرحله تحقیق و رسیدگی است، نشریه مورد شکایت حق ندارد نسبت به مورد رسیدگی مطلبی نشر دهد، در صورت تخلف رئیس دادگاه باید قبل از ختم تحقیقات حکم توقیف نشریه را صادر کند، این توقیف شامل اولین شماره بعد از ابلاغ می‌شود ‌و در صورت تکرار تا موقع صدور رأی دادگاه، از انتشار نشریه جلوگیری می‌شود.» در اینجا نیز در قانون قبلی اختیار توقیف با دادستان بود که قانون اصلاحیه سال 1379 این اختیار را از دادستان گرفته و به رئیس دادگاه سپرده است.

ملاحظه می‌فرمایید غیر از مورد مربوط به هیئت نظارت، قدرت توقیف فقط برای رئیس دادگستری و قاضی دادگاه به رسمیت شناخته شده است. نه‌تنها هیچ حقی برای بازپرس که عضوی از دادسرا است پیش‌بینی نشده؛ بلکه حق واگذارشده به ریاست دادسرا یعنی دادستان در قانون پیشین، در اصلاحیه از وی سلب گردیده است. این نکته نیز روشن است که در تمام موارد، دوره توقیف معمولاً کوتاه است تا دادگاه تکلیف را مشخص کند. اهمیت ادامه کار رسانه تا بدان جاست که حتی محکومیت‌های مسئولان رسانه، اگر آثار اجتماعی نداشته باشد، مانع ادامه کار رسانه نیست. ماده 44 قانون مطبوعات را ملاحظه بفرمایید (به‌ویژه به کلمه بلادرنگ):

«ماده ۴۴ – هرگاه حکم دادگاه مبنی بر برائت یا محکومیتی باشد که مستلزم سلب حقوق اجتماعی نباشد، از نشریه درصورتی‌که قبلاً توقیف شده باشد ‌بی‌درنگ رفع توقیف خواهد شد و انتشار مجدد آن بلامانع می‌باشد.»

ب) نکته مهم دیگر این است که حتی به فرض محال، قانون اختیار توقیف رسانه را به بازپرس داده بود، جای این پرسش هست که کدام بازپرسی به‌محض شکایت شاکی، بدون احضار متهم و استماع توضیحات وی و تفهیم اتهام دستور توقیف می‌دهد؟ توقیف اموال که اختیار آن به بازپرس داده شده است، تابع طی تشریفات خاص قضایی است و بدون مقدمات و به‌محض درخواست شاکی صورت نمی‌گیرد.


ت) بنا بر دلایل حقوقی تقدیم شده، لغو فوری تصمیم غیرقانونی توقیف روزنامه کیهان و برخورد مقتضی با بازپرس مربوط و ارجاع دهندگان پرونده را تقاضا دارد.

ریاست محترم قوه قضائیه!


 جنابعالی به وضعیت رسانه‌ها در جهان آگاهید و به دلیل تسلط به زبان خارجی ارتباط مستقیم با رسانه‌های خارجی برایتان عادی است، پس این درخواست برادرانه از شما برایتان عجیب نخواهد بود: با مجموعه‌ای از راهکارهای منسجم و مطالعه شده، راه رشد رسانه‌ها را که آزادی بیشتر است هموار فرمایید. پذیرش و عمل به این توصیه خیرخواهانه می‌تواند شفافیت را در نظام بالا ببرد و از شدت فساد که مبارزه با آن و تقویت عدالت از اهداف راهبردی جنابعالی است، به‌سرعت بکاهد. این اقدام جنابعالی موجبات خرسندی رسانه‌ها و حمایت آن‌ها از قوه قضائیه و قانون پذیری بیشتر را در کار رسانه¬ای فراهم خواهد ساخت.

برچسب‌ها

نظرات

 • انتشار یافته: 17
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 7
 • امیر IR ۱۵:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۰
  28 70
  چگونه وقتی روزنامه های اصلاح طلب رو به جرم انتقاد یکی پس از دیگری می بستند آزادی بیان به خطر نمی افتاد ولی همینکه کیهان رو فقط دو روز توقیف کردند شده مخالفت با آزادی بیان.
  • IR ۱۶:۰۸ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۰
   44 13
   روزنامه های اصلاح طلب چی نوشته اند که توقیف شدند؟ کیهان چی نوشته؟ یه بار دیگر مطالعه بفرمائید
  • استاد دانشگاه IR ۱۴:۲۹ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۱
   1 2
   چون روزنامه هاي اصلاح طلب بعضا در خدمت دشمن بودند و بفرموده رهبر انقلاب پايگاه دشمن.................... اما كيهان بخاطر مستقل بودن و حق گويي و دفاع از مظلومان عالم ..... مورد خشم و غضب دشمنان خارجي و مغرضان و بد دلان و ..... داخل است. و بايد تاوان اين حق گويي را به زعم بعضي ها بپردازد...!!!!
 • IR ۱۵:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۰
  43 18
  جرم کیهان ان است که مجیزه گویی دولت را نمی کند
 • IR ۱۵:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۰
  7 10
  اقای مشرق نیوز!
 • IR ۱۶:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۰
  13 40
  چنان عذابی مشرق در جهنم دارد که اهل جهنم از وحشت فرار می کنند
  • رضا IR ۱۸:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۰
   16 9
   خاک بر سرت
  • IR ۱۹:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۰
   13 10
   آره، به همین خیال باش. اگه از ته دلت این حرف رو میزنی معلومه واقعا بیراهه رفتی. اگه هم مرضی داری که به قول دوست بالایی خاک بر سرت!
  • IR ۰۱:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۱
   1 2
   مشرق نیوز نه. جهنم نیوز
 • کیا IR ۱۶:۳۴ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۰
  8 1
  اگر مستندات نویسند باشد یعنی شه. وشهر هرت....ًً
 • IR ۱۷:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۰
  15 4
  قوه قضائیه خوبه به پرونده حقوق های نجو می رسیدگی کنه الباقی پیش کش.
 • رحمان IR ۱۷:۳۳ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۰
  17 7
  فقط توقیف روزنامه های مخالف شما قانونیه
 • ل IR ۱۹:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۰
  19 13
  جالبه همین روزنامه ی قانون بارها علیه دین و مذهب مطلب نوشته ولی به عبای آقایون برنخورده . حالا از یک تیتر انقلابی ناراحت شده اند. اینکار آقایون فقط باعث نفرت مردم از اینها میشه
  • IR ۱۵:۰۶ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۱
   1 0
   به هدف زدی احسنت .. روبروی خیر این شر چه غلطهاکه نکرد بخشش لازم نیست اعدامش کنید اماکوحرکت !
 • IR ۰۱:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۱
  6 1
  زمان بستن فله ای روزنانه ما زبانتا دقیقا کجا بود؟
 • مهران IR ۰۸:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۱
  5 2
  آخه دو روز هم شد توقیف ؟ بین تعطیلی ها که کیهان منتشر نمیکنه ایام نوروز هم که 15روز کیهان تعطیل میکنه . حالا هم فکر میکنن تعطیلات هست و استراحت میکنن .روزنامه های دیگه که توقیف میشن که چندساله و حتی دائمی است یادم هست که سال82 هم کیهان را فقط یک روز توقیف کردن. این توقیف ها نمایشی ست.
 • IR ۱۰:۰۳ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۱
  3 1
  راستی در دبی چه خبر است ؟ چرا بجای اماراتی ها برخی در ایران عزا دار شدند ؟ !

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس