کد خبر 791062
تاریخ انتشار: ۴ آبان ۱۳۹۶ - ۰۰:۱۶
اقلیم کردستان عراق

هیچ کس اربیل را به تعلیق نتایج همه پرسی فرانخوانده بود بلکه فقط لغو نتایج آن قابل قبول است.

به گزارش مشرق به نقل از پایگاه خبری «صوت العراق»، تنها چیزی که از اربیل قابل قبول است لغو نتایج همه پرسی است و هیچ کس از آن درخواست تعلیق نتایج همه پرسی را درخواست نکرده بود.

تصمیمات شتاب زده و یا دیرهنگام اربیل

در این میان باید در نظر داشت که تصمیمات اربیل یا بسیار شتاب زده است و یا بسیار دیرهنگام و در هر دو حال پیش از اینکه تصمیم درست را در زمانی درست اتخاذ کند، زیان سنگینی متحمل خواهد شد.

مشکل اربیل داخلی است نه با دولت بغداد

مشکل اربیل اکنون با بغداد نیست بلکه در درجه اول داخلی است که حاصل انحصار تصمیم گیری و پافشاری بر همه پرسی است که شکاف بزرگی را در بین کُردها رقم زد، زیرا اکنون برخی احزاب و رهبران کُرد برکناری مسعود بارزانی از ریاست اقلیم کردستان را خواستار هستند و برخی دیگر درخواست تشکیل دولت نجات و یا دولت انتقالی در اقلیم را مطرح کرده اند.

در این میان باید پرسید در بین این دسته بندی ها و مواضع متعدد در کردستان عراق از درخواست اربیل برای گفتوگو با بغداد چه برداشتی می توان داشت؟

درخواست اربیل از دولت بغداد برای گفت‌وگو بر اساس قانون اساسی در حالی است که مسئولان اقلیم با برگزاری همه پرسی قانون اساسی را نقض کردند بنابر این اکنون این درخواست از دولت عراق چه معنی دارد جز اینکه اربیل دو قانون را در نظر داشت نه یک قانون واحد.

با در نظر گرفتن این موارد اکنون فقط از اربیل انتظار می رود با موارد زیر موافقت کند:

-         تکمیل روند استقرار مجدد نیروهای عراقی در مرزهای 2003 و نه 2014 بدون اینکه هیچ مانعی در این خصوص ایجاد شود.

-         توسعه سلطه قانونی عراق بر سراسر اقلیم کردستان و یا همان انحلال سه وزارت خانه شامل وزارت دفاع، کشور و اقتصاد و تحویل دادن تمام گذرگاههای هوایی و زمینی از جمله گمرک ها.

-         نفت و تمام شبکه های نفتی و تمام آنچه با آن مرتبط است به دولت بغداد بازگردانده شود.

در این شرایط امید است اربیل با درک این مسائل هرچه زودتر از بازی با آتش دست بردارد و اقدامات تحریک آمیز را کنار بگذارد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • US ۰۶:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۴
    9 21
    چون اربیل، نقض عهد کرده، و تعهدات 2003 رو زیر پا گذاشته، و خاک عراق رو برف درآورده، پس یعنی علیه عراق اعلان جنگ کرده، عراق هم میتونه تمام توافقات 2003 رو زیر پا باره و برگرد به قبل از اون. هر چه کنی به خود کنی، گر همه نیک و بد کنی! یا خود کرده را تدبیر نیست! یا چاه مکن بهر کسی، اول خودت دوم کسی! یا زدی ضربتی، ضربتی نوش کن! یا انگشت مکن رنجه به در کوفتن کس، تا کس نکند رنجه به در کوفتن مشت!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس