عیسی کلانتری

زمانی تلاش برای رسیدن به خودکفایی در محصولات کشاورزی از بزرگترین افتخارات کلانتری بود و حالا او یکی از منتقدان این سیاست شده و از ورشکستگی آبی و سکوت انجمن‌های کشور می‌گوید.

سرویس سیاست مشرق- عیسی کلانتری که حالا به جای معصومه ابتکار بر صندلی ریاست محیط زیست تکیه زده است اظهارات جنجالی درباره محیط زیست و کم آبی در این چند ماه ریاست خود بر این سازمان داشته که علاوه بر خشمگین کردن فعالان و کارشناسان محیط زیست صدای اصلاح‌طلبان حامی دولت را هم در آورده است.

او که خود در زمان دولت اول و دوم هاشمی رفسنجانی وزیر کشاورزی بود و در سه سال اول دولت اصلاحات همین سمت را داشته تا اینکه دو وزارتخانه کشاورزی و جهاد سازندگی با هم ادغام می شود و وی وزارت را رها می‌کند و کارشناسان محیط زیست مطرح می‌کنند که در زمان وزارت او بوده که سدسازی‌های بی‌رویه انجام شده و منابع آبی کشور بیهوده تلف شده است، حالا مدعی است و دیگران را مورد نکوهش و انتقاد شدید قرار می دهد و می‌گوید:‌

« ما خودخواه‌ترین نسلی هستیم که در طول ٧ هزار سال در این سرزمین زیسته است اگر هر دشمنی در این سرزمین حاکم می‌شد این رفتار را با منابع طبیعی انجام نمی داد باید بپذیریم یوزپلنگ ایرانی هم مثل بسیاری از گونه‌های از بین رفته، محکوم به نابودی است.»

در همین رابطه، روزنامه اصلاح‌طلب شهروند در گزارشی با انتقاد از سخنان عیسی کلانتری می‌نویسد:‌«زمانی تلاش برای رسیدن به خودکفایی در محصولات کشاورزی از بزرگترین افتخارات کلانتری بود و حالا او یکی از منتقدان این سیاست شده و از ورشکستگی آبی و سکوت انجمن‌های کشور می‌گوید. در حالی ‌که به اعتقاد تعداد زیادی از فعالان محیط‌زیست، پیش از این نبود نگاه علمی در برنامه‌ریزی‌ها ازجمله در سدسازی‌های بی‌رویه، بخش عمده‌ای از منابع آبی کشور را از بین برده، رئیس سازمان محیط‌زیست مدتی است به خطاهایی اعتراف می‌کند که در دهه‌های گذشته شرایط امروز را به ارمغان آورده است: خشکیدن تالاب‌ها، از بین‌رفتن رودخانه‌ها، فرونشست دشت‌ها، افزایش گرد و غبار و....»

این گزارش  با اشاره به اقدامات کلانتری در خصوص تخریب دریاچه ارومیه می‌افزاید:‌«‌او مدت‌ها پیش هم در سخنانی جنجالی گفته بود: «در ۲۰‌ سال آینده نیازی به حمله آمریکا و اسراییل نخواهد بود و ایران با این سیاست مصرف منابع زیرزمینی آب و تغییر اقلیم خود به خود نابود خواهد شد. پس اگر دیر بجنبیم آینده بسیار غم‌انگیزی خواهیم داشت.» حالا او بار دیگر بی‌آبی را بزرگترین تهدید کشور معرفی کرده است. اینها همه در حالی است که در سال‌های گذشته درباره عملکرد کلانتری در زمان وزارتش، این انتقاد مطرح بوده است که توسعه کشاورزی در حوضه دریاچه ارومیه به کاهش حق‌آبه این دریاچه و خشکیدن تدریجی آن انجامید. کلانتری که اکنون با حفظ سمت، دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه نیز هست، در همایش دیروز با گلایه از اقدامات نادرست مردم و مسئولان در زمینه محیط‌زیست گفت: در طول این سال‌ها اگر هر دشمنی در این سرزمین حاکم می‌شد این رفتار را با منابع طبیعی و محیط‌زیست انجام نمی‌داد. »

با این حال رئیس سازمان محیط زیست بدون توجه به عملکرد و کارنامه کاری خود در دوران دولت‌های هاشمی رفسنجانی و اصلاحات میگوید:

«بدون شک این رسم کشورداری نیست و آیندگان ما را قضاوت می‌کنند چون منابع طبیعی و محیط‌زیست ارث پدر ما نیست و باید به آیندگان منتقل شود. نباید فکر کنیم چون تکنولوژی داریم باید به هر طریق که می‌توانیم شیره منابع طبیعی و محیط‌زیست را بدون توجه به نیاز آیندگان بکشیم. »

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 4
 • در انتظار بررسی: 5
 • غیر قابل انتشار: 6
 • ناصر IR ۱۱:۰۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۴
  26 1
  قبلا" هم که وزیر کشاورزی وقت بود به محض جابجایی، از منتقدان وزارت کشاورزی و کشاورزان شد. ممکنه حرف حقی هم بزنه اما چون سابقه اش مخدوش است خیلی حرفهایش دندان گیر نیست.
 • IR ۱۱:۳۸ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۴
  12 16
  بی آبی بزرگترین تهدید کشور هست .حرف حق وبه جایی زده شده.خشکسالی سبب مهاجرت وناامنی و عدم امنیت میشه.مثال بارزش سیستان وبلوچستان هست .تراکم پایین جمعیت به نسبت مساحت ودهات خالی از سکنه فقر واعتیاد وقاچاق .
 • سعید IR ۱۲:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۴
  8 5
  بجای نقد شخص اعلام کنید ایا مشکل کم آبی و بی ابی وخشکسالی را داریم یا نداریم راه کارچیه
 • US ۰۰:۰۲ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۵
  0 0
  متاسفانه ایشان پس از انتصاب به عنوان رئیس سازمان محیط زیست در اقدامی تعجب برانگیز حامی محصولات تراریخته (دستکاری ژنتیکی) شده. محصولاتی که در بسیاری از کشورها ممنوع یا محدود شده اما اینجا با انواع ترفندها میخواهند این محصولات را وارد سیستم غذایی مردم کنند.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس