فیلم پریناز

فیلم پریناز، ایدۀ خود را از تلمود یهودیان گرفته که حضرت عیسی(ع) را فرزندی نامشروع معرفی می‌کند. یکی از فصل‌های تلمود، «تولد یشوع» نام دارد که حکایت جعلی زندگی حضرت مریم(س) در آن روایت شده است.

سرویس فرهنگ و هنر مشرق -  فیلم پریناز (۱۳۹۰) که دومین ساخته بهرام بهرامیان محسوب می‌شود بعد از شش سال توقیف، از چهارشنبه اول شهریور در گروه هنر و تجربه اکران شده است. بنا بر شنیده‌ها، آنچه باعث توقیف این فیلم گشت تصویر اغرق‌آمیز فاطمه معتمدآریا از یک زن مسلمان بود. اما چیزی را که هیچکس ندانست، وجهه تمثیلی و تمسخرآمیز فیلم است که داستانی از انبیاء را به صورت تحریف‌شده در دنیای مدرن امروز حکایت می‌کند.

*******

یهودیان حضرت عیسی را به پیامبری قبول ندارند. و لذا در هالیوود که تحت مالکیت آنها است، فیلم‌های فراوانی علیه آن حضرت و مادر مکرمه‌اش ساخته‌اند. به دلیل کثرت مسیحیان در امریکا و جهان، این فیلم‌ها عمدتاً قصۀ خود را به طور نمادین حکایت می‌کنند. راقم که به طور همزمان در سینما و ادیان ابراهیمی مطالعه کرده و قلم می‌زند، تاکنون بیش از هشتاد فیلم سینمایی را احصاء نموده که قصۀ حضرت عیسی در آنها به طور سمبولیک مطرح شده است. در اینجا برای تقریب به ذهن ناچاریم برخی از این فیلم‌ها را نام ببریم.

۱. سه پدرخوانده/ جان فورد (۱۹۴۸) ـ ماجرای سه کابوی فراری که سرپرستی نوزادی را بر عهده گرفته و با دلالت ستاره‌ای که در روز هم می‌درخشد، او را به نئو جروزالم (اورشلیم جدید) وارد می‌کنند

۲. پرواز بر فراز آشیانۀ فاخته/ میلوش فورمن (۱۹۷۵) ـ شورش یک مرد ظاهراً دیوانه در تیمارستان بر علیه نظم حاکم که در نهایت به مرگ او منجر می‌شود

۳. حضور/ هال اشبی (۱۹۷۹) ـ مردی احمق به طور اشتباهی خیلی باهوش فرض می‌شود و جملات سادۀ او بسیار حکمت‌آمیز جلوه می‌کند. او در انتها بر روی آب راه می‌رود (یکی از معجزات خاص حضرت عیسی).

۴. ئی.تی/ اسپیلبرگ (۱۹۸۲) ـ یک موجود فرازمینی، عده‌ای کودک را به خود جلب می‌کند. می‌میرد و سپس زنده می‌شود و در نهایت به آسمان باز می‌گردد.

۵. بزرگ/ پنی مارشال (۱۹۸۸) ـ پسر بچه‌ای به نام یشوعا در یک شب، از سن ۱۲ سالگی به ۳۰ سالگی ارتقاء می‌یابد. پس از موفقیت‌هایی که در یک شرکت تولید اسباب‌بازی پیدا می‌کند، ناپدید می‌شود.

۶. آخرین گام‌های یک محکوم به مرگ/ تیم رابینز (۱۹۹۵) ـ مجرمی که جنایت خود را انکار می‌کند و به وقت اعدام در زندان که به شکل چلیپاگونه است، صحنۀ قتل در ذهن او بازنمایی می‌شود و مخاطب، آن را می‌بیند.

۷. دالان سبز/ فرانک دارابانت (۱۹۹۹) ـ روایت اعدام کردن عیسای معجزه‌گر از منظر پیلاطس (تام هنکس) در دنیای مدرن امروزی.

۸. کودک را تبرّک کن/ چاک راسل (۲۰۰۰) ـ دختری که شباهت‌هایی به مسیح دارد.

۹. رستاخیز قهرمان/ راد لوری (۲۰۰۷) ـ یک قهرمان بوکس که همه فکر می‌کنند که مرده است (ساموئل ال. جکسون)، توجه یک روزنامه‌نگار را جلب می‌کند. او مقاله‌ای می‌نویسد و از زنده بودن این قهرمان بوکس خبر می‌دهد که الان کارتن‌خواب است. وارثان متوفی شکایت می‌کنند و می‌فهمیم که آن مرد، دروغ گفته است. قصه‌ای نمادین در انکار رستاخیز عیسی بعد از تصلیب، که مسیحیان بر آن اصرار دارند.

۱۰. یشوعا/ جورج راتلیف (۲۰۰۷) ـ شرارت یک پسر بچۀ ۹ ساله به نام یشوعا، پدر و مادر او را به زندان و دیوانه‌خانه می‌فرستد.

 در بعضی از این فیلم‌های فوق مانند «بزرگ» و «یشوعا»، از نام عبرانی حضرت عیسی(ع) برای نامگذاری شخصیت استفاده شده است (یشوعا/ جاشوآ). تا آنجا که راقم خبر دارد، کلیسای کاتولیک، علیه دو عنوان از اینگونه فیلم‌های سمبولیک، بیانیه داده است. یک بار بر ضد فیلم "آخرین گام‌های یک محکوم به مرگ" که شان پن در انتها همچون عیسای مسیحیان، به شکل صلیب در زندان اعدام شد. و قبل از آن، علیه فیلم "زنده‌باد مریم" (۱۹۸۳) ساختۀ ژان لوک گدار؛ فیلمسازی که اصالتاً یهودی است. اعتراض کلیسای کاتولیک به فیلم گدار، به دلیل استفاده از نام مریم برای نامیدن شخصیت اصلی بود. مخصوصاً که روایت فیلم، به قرائت یهودیان از ماجرای حضرت مریم(س) و عیسی(ع) شبیه است.

*****

   

  

 اما چگونه می‌توان کسی باور کرد که در جمهوری اسلامی نیز یکی از این گونه فیلم‌ها تولید شود؟ فیلم پریناز ساختۀ بهرام بهرامیان یکی از همین فیلم‌های نمادین است که در تمسخر حضرت عیسی و مادر مکرمه‌اش ساخته شده. آنطور که از تیتراژ پایانی برمی‌آید طرح فیلمنامه از جناب کارگردان است. اما فیلمنامه را بابک کایدان نوشته و امیر پوریا و صادق عاشورپور نیز در این خصوص مشورت‌هایی به آنها داده‌اند.

خلاصۀ داستان

 زنی (شبنم قلی‌خانی) در خانه‌اش در ابتدای فیلم مورد تجاوز صاحبخانه قرار می‌گیرد. او سپس با حال نزار از پشت بام سقوط می‌کند و می‌میرد. پریناز دختر هفت سالۀ او، شاهد مرگ مادر است. الباقی قصه از زبان فرخنده خواهر متوفی (فاطمه معتمد آریا)، روایت می‌شود. او خبر می‌دهد که خواهرش آنقدر گناهکار بود که حتی خاک هم جسد او را نمی‌پذیرفت. صدای تلقین‌کننده به گوش می‌رسد که او را خورشید بنت عبدالله خطاب می‌کند.

افسر زن همسایه (مژگان بیات) با لباس‌های جلف قرمز رنگ، پریناز را به خانۀ فرخنده می‌آورد. اما خاله، از قبول خواهرزاده‌اش استنکاف دارد. هرچند که نهایتاً مجبور می‌شود دختر را به خانه‌اش بیاورد، به این امید که چاره‌ای برای او بیاندیشد. فرخنده یک پیردختر وسواسی است که مشکل‌گشای امورات مذهبی اهالی محله است. ما وسواس‌های او را می‌بینیم که اجازه نمی‌دهد که پریناز بر فرش خانه‌اش پا بگذارد. زیرا اعتقاد دارد که او حرامزاده و نجس است.

صبح فردا، سالار پسربچۀ همسایه که لکنت زبان داشت بعد از بازی با پریناز، بهبود می‌یابد. زن‌ها هجوم می‌آورند تا پریناز را ببینند اما فرخنده او را بر سر راه گذاشته است. از قضا مردی به نام زکریا (حمید فرخ‌نژاد) که دوچرخه‌فروشی دارد و بدنام محله است، پریناز را می‌یابد و به او محبت فوق العاده نشان می‌دهد. آقا قدرت (حسن نجاریان) دکه‌دار محله، که پریناز را صبح همان روز با فرخنده دیده بود، دخترک را از چنگ زکریا درمی‌آورد و به خاله‌اش تحویل می‌دهد.

حالا دیگر مردم به پریناز اعتقاد پیدا کرده‌اند. مخصوصاً وقتی می‌بینند که آرزوی بچه‌ها برآورده شده و یک تاب آهنی برای بازی بچه‌ها در محله نصب شده است. فرخنده برای رد درخواست‌های مردم، به زن‌های همسایه خبر می‌دهد که پریناز، فرزند نامشروع خواهر اوست. اما آوازۀ پریناز در شهر پیچیده و مردم از اماکن دور، بیماران خود را به درب خانۀ فرخنده می‌آورند. افسر برای تصاحب پریناز برمی‌گردد. فرخنده او را متهم می‌کند که خواهرش را به مفسده کشانده است. زن خبر می‌دهد که پریناز، پدر دارد. در انتهای فیلم می‌بینیم که او برادر دیوانه‌اش به نام داود (مصطفی زمانی) را که سندرم داون دارد، به عنوان پدر پریناز معرفی می‌کند!

نقد و نظر

فیلم پریناز، ایدۀ خود را از تلمود یهودیان گرفته که حضرت عیسی(ع) را فرزندی نامشروع معرفی می‌کند. یکی از فصل‌های تلمود، «تولد یشوع» (Toledot Yeshu) نام دارد که حکایت جعلی زندگی حضرت مریم(س) در آن روایت شده است. طبق این داستان، میریام در حالیکه نامزد یوحنان بود با مردی به نام یوسف ارتباط گرفت و عیسی به دنیا آمد. جعل چنین متن‌هایی از کاهنان یهود که به سبب نقشۀ قتل حضرت عیسی، بی‌آبرو شده‌اند، عجیب نمی‌نماید. چنانکه کاهنان و کاتبان این قوم در قرون قبل‌تر نیز برای همۀ انبیاء پاک خدا، گناه‌هایی جعل کردند و در توراتشان مکتوب نمودند تا ساحت قدیسان را بیالایند.

در منابع اسلامی و برخی اناجیل غیررسمی آمده است که یوسف، پسر خالۀ حضرت مریم(س) بود که همسر و فرزندانی هم داشت. حضرت مریم(س) به الهام خداوند دانست که یوسف در آینده، شوهرش خواهد شد و باید او را به عنوان کفیل خود برگزیند. بعد از قبول کفالت، یوسف، متوجه بارداری مریم شد. پس اراده کرد که او را ترک کند. اما فرشتۀ خدا در خواب به یوسف فهماند که مریم(س) گناهی نکرده است. ماجرای  خواب یوسف، در نخستین انجیل مسیحیان نیز مذکور است (متی ۱/ ۱۸ تا ۲۱).

 این فیلم به منابع اسلامی یا حتی قرائت مسیحی از عیسی، کاری ندارد و فقط به روایت دروغین تلمود اشاره می‌کند. برای این مقصود، جناب فیلمساز از سابقۀ شبنم قلی‌خانی که در اولین و معروف‌ترین بازی‌اش در نقش مریم مقدس(س) ظاهر شده، سوء استفاده کرده است؛ و همچنین از مصطفی زمانی که همگان او را به خاطر بازی در نقش «یوسف» می‌شناسند. افسر زن بدنام همسایه، به فرخنده می‌گوید پریناز، پدر دارد و من او را خواهم آورد. اما مردی که او با خود می‌آورد، یک دیوانه است که در پشت دیوار مدرسه به خورشید تجاوز کرده و بدین سبب پریناز به دنیا آمده است! جالب توجه اینکه نام قبلی فیلم، «سبب من» بود. این نام، مخاطب را به سبب تولد پریناز توجه می‌دهد.

 شخصیت نمادین دیگر، حمید فرخ‌نژاد است که در نقش زکریا ظاهر شده و دوچرخه‌ساز محله است. زکریا برای مدتی کفیل پریناز می‌شود و فیلمساز، قصد سوء او را به مخاطب القاء می‌کند. وقتی پریناز به نزد خاله‌اش برمی‌گردد اثراتی از دست‌های روغنی او بر موهای پریناز دیده می‌شود! زکریای این فیلم، از طریق دوچرخه که از علایق کودکان است به آنها نزدیک می‌شود. همسر قدرت در انتهای فیلم، خبر می‌دهد که زکریا دوچرخه‌ای دارد که آن را به سقف خانه‌اش آویزان کرده است. آن دوچرخه مربوط به بچۀ او بوده که بعداً کشته شده. و می‌دانیم که حضرت یحیی، فرزند زکریا بود که به امر هیرود بدکار به شهادت رسید. به این ترتیب جناب فیلمساز، شخصیت‌های مریم و زکریا و یوسف را که در تولد حضرت عیسی در انجیل‌های متی و لوقا و در قرآن مجید (بدون اشاره به یوسف)، نقش اساسی ایفا می‌کنند، با دقت انتخاب کرده است؛ چه به لحاظ فیلمنامه و چه به سبب انتخاب هنرپیشه و چه به لحاظ اجرا.

تنها چیزی که در این میانه درست به نظر نمی‌رسد، دختر بودن آن کودک است. اما اگر پریناز، یک پسربچه انتخاب می‌شد شاید خیلی‌ها می‌توانستند دست کارگردان را به راحتی بخوانند. و این چیزی نبود که کارگردان بخواهد. به هر حال پریناز، در نظر مردم، توانایی شفابخشی دارد. اما فیلمساز که قصدش توهین به پیامبران خدا است مردم را تمسخر می‌کند تا از این طریق راهی برای مضحکه دین و انکار معجزات بگشاید. در فیلم کودک را دعا کن (۲۰۰۰) ساختۀ چاک راسل نیز منجی، یک دختربچه انتخاب شده است.

 یکی از معجزاتی که قرآن کریم برای حضرت عیسی(ع) برشمرده این است که آن حضرت، از گِل پرنده‌ای می‌ساخت و در آن می‌دمید، که به اذن خدا زنده می‌شد و پرواز می‌کرد. این معجزه، گرچه در اناجیل رسمی دیده نمی‌شود اما در یکی از اناجیل غیررسمی به نام انجیل کودکی آمده است. حضرت عیسی در دوران طفولیت، در زمانی که با مادرش و یوسف در مصر به سر می‌بردند در ساحل دریا از شن، پرنده می‌ساخت و آنها را پرواز می‌داد. برخی معجزات دیگر نیز از عیسای کودک در منابع اسلامی دیده می‌شوند. از جمله، معجزۀ خم رنگرزی که عیسی از یک داخل یک دیگ رنگرزی، نخ‌ها را به هر رنگی که استاد رنگرز نیاز داشت بیرون می‌آورد (علامه مجلسی، حیوة القلوب).

بنابراین، معجزات حضرت عیسی(ع) مختص به دوران پیامبری او نیست. چنانکه در قرآن هم نقل شده است که خداوند حکیم، حضرت عیسی(ع) را در بدو تولد به سخن درآورد تا مادر مکرمه‌اش را از تهمت‌های مردم مبرّا کند. و اینچنین دهان بدخواهان در آن زمان بسته شد. هرچند که کاهنان یهود بعد از آنکه قصد جان عیسی(ع) را کردند و رسوا شدند، سعی کردند به واسطۀ یک نفوذی به نام پولس در میان پیروان آن حضرت دشمنی بیاندازند و بعدها که تلمود را می‌نوشتند این فصل را برای حضرت عیسی(ع) و مریم پاک(س) تماماً جعل کردند.

 فیلمساز در این فیلم، با دین خدا و انبیاء حقیقی عداوت ورزیده است. نام محله‌ای که فیلم در آن اتفاق می‌افتد، «اسلام‌آباد» است. هرچند که نمای کلوزآپ تابلوی محله، از نسخۀ کنونی حذف شده است اما در نمای دور می‌توان آن را دید (در دقیقۀ ۲۴ از فیلم/ سکانس مکالمۀ قدرت و فرخنده). همچنین دقت کنید که در این اسلام‌آباد، هیچ شخصیت مثبتی وجود ندارد. آقا قدرت (حسن نجاریان) بهترین شخصیت فیلم است که عملاً یک خرافاتی است و به پا قدم افراد و سعد و نحس روزگار اعتقاد دارد. او عاشق قناری‌ها است و بعد از مرگ هر کدام از قناری‌هایش، یک مجلس ختم برای آنها ترتیب می‌دهد. قدرت، فرخنده را «حاج خانم» صدا می‌زند.

ما گرچه با فرخنده نزدیکی بیشتری می‌یابیم اما او نیز وجهۀ تمسخرگونه دارد. مخصوصاً که گریم خانم معتمدآریا با آن ابروهای پرپشت، وجه سخریه‌آمیز فیلم را شدت می‌بخشد. موسیقی تیتراژ پایانی، شباهت انکار ناپذیری به آلبوم نی‌نوا از حسین علیزاده دارد. بعید نیست که جناب کارگردان این شباهت را به محمدرضا درویشی آهنگساز فیلم سفارش داده باشد. به این قصد که ذهن‌ها را به سمت بنیانگذار جمهوری اسلامی بکشاند. چنانکه برای بسیاری از مردم، شنیدن این موسیقی یادآور ایام رحلت حضرت امام(ره) در خرداد ۱۳۶۸ است که این موسیقی مکرراً از تلویزیون پخش می‌شد.

سخن آخر

برخی اخبار پشت صحنۀ فیلم حکایت دارند که جناب کارگردان قصد داشت بعد از ساخت پریناز از ایران مهاجرت کند. و این فیلم در واقع هدیۀ خوش‌خدمتی جناب کارگردان به صهیونیست‌ها بود که بخش اعظمی از دنیای امروز را اداره می‌کنند. اما توقیف شدن فیلم در سال ۱۳۹۰، نقشه‌های کارگردان را بر باد داد.

اخبار دیگر، حکایت دارند که چند فیلمنامه‌نویس قبل از بابک کایدان برای نگارش فیلمنامه دعوت شدند. اما هیچکدام قبول نکردند که طرح جناب بهرامیان را به فیلمنامه تبدیل کنند. اما در نهایت بابک کایدان بود که این همراهی را سبب شد. و قاعدتاً این دو نفر، فیلمنامه را به صورت یک راز مکتوم نوشتند و از محتوای پشت پردۀ فیلم سخنی نگفتند. هرچند که نمی‌توان مطمئن بود که برخی از بازیگران از نیت کارگردان بی‌خبر بوده باشند. مخصوصاً افرادی همچون شبنم قلی‌خانی و حمید فرخ‌نژاد (بازیگران نقش‌های نمادین مریم و زکریا). البته به نظر می‌رسد که محمد نجیبی تهیه کنندۀ فیلم از هرگونه اتهام وارده مبرّا باشد زیرا که پریناز، نخستین فیلم تهیه شدۀ اوست و ایشان تجربۀ چندانی در سینما ندارد.

ساخت این فیلم و مجوز گرفتن آن از وزارت ارشاد برای کارگردانی همچون بهرام بهرامیان که فیلم آینه و شمعدان (۱۳۹۱) از او فقط چند روز مانده به پایان فیلمبرداری، توقیف شد از غفلت مسئولان وزارت ارشاد حکایت دارد. مخصوصاً که جناب بهرامیان در همین روزها مشغول فیلمبرداری سریالی به نام «از یادها رفته» است که قرار است از شبکۀ پنجم سیما پخش شود.

**امیر اهوارکی

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 65
 • در انتظار بررسی: 6
 • غیر قابل انتشار: 18
 • IR ۱۸:۴۸ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
  این فیلم را برای جشنواره ساخته تا اسکار بگیره مثل فروشنده و بقیه فیلمهای ضد ایرانی و اسلامی که تو هوا می زنند
  • IR ۲۰:۴۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
   25 8
   متاسفانه اشتباهی منفی زدم
  • سید IR ۱۲:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۶
   18 4
   خیلی جالبه که ارشاد که باید جهت بده فیلم درباره مسایل واقعی بسازن جهت نمیده،فیلمهایی که باید اصل اسلام رو نشون بده نمیسازن فقط فیلمهای غیر اخلاقی میسازن که عین اشاعه منکره
  • DragonMaster IR ۱۴:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۶
   11 25
   فروشنده فیلم ضد ایرانیه؟؟؟؟کجاش ضد ایرانی بود؟تلخی روایت واقعیش که واقعیتی هست که هر روز امکان اتفاق افتادنش هستو میوفته؟؟؟؟؟
  • IR ۲۰:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۶
   17 2
   به DragonMaster کلا صبح به خیر. فقط یک روانپریش تنها سیاهی دیدن را واقع بینی می داند. ضمن اینکه این موارد برای همان خانوار های مدرن بالاشهری است.
 • IR ۱۹:۰۸ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
  56 5
  فیلمای ضد دین میسازن که جایزه بگیرن.هر چی کارگردان اشغال سازه تو ایرانه.بدبخت دنبال گراز طلائیه
  • IR ۱۸:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۶
   9 4
   ممنون از مشرق که پیام واقعی فیلم که بعیده ۹۹ درصد مردم میتونستن تشخیص بدن برای همه مشخص کرد !!!!!
 • IR ۱۹:۲۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
  40 3
  خاک تو سر این سینما
 • IR ۱۹:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
  30 4
  چقدر با ید یه انسان که نه حیوان پست باشه که برای اسکاروو مع ذلک چنین کاری کند. اینا با سلمان رشدی فرق ندارند.
 • IR ۲۰:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
  29 1
  اگه اینطوری نباشه برااسکار قبولش نمی کنن که
 • IR ۲۰:۰۸ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
  27 2
  سینمای ایران بر خلاف سینمای آمریکا و اروپا ، چارچوب نداره و با سیستم هرکی هرکی اداره می شه یعنی یک مملکت انقلابی بعد 40 سال هنوز سینمای در راستای اصولش نداره !هر کسی از راه می رسه بنابر سلیقه شخصیش یکارایی می کنه می ره درحالیکه بسیار ساده و ابتداییه که ساختاری بر اساس اسلام و منافع مملکت تهیه بشه که فیلم نامه را تایید یا رد کنه و رد کرد کار به ساخت فیلم نرسه که توقیف بشه و بعد رفع توقیف ! مثل هالیوود ، سینمای فرانسه ، اسپانیا و ... که تا فیلم نامه بر اساس منافع ملیشون تایید نشه اجازه ساخت نمی دن ، بشمارید چند فیلم علیه ایران و ایرانی داخل خاک مملکت تولید شده خجالت آور نیست ؟؟ اینم بزاریم برا افق 1409 ؟؟!! تو موضوعات اساسی که ساده حل می شن ماندیم خسته نباشید .
  • IR ۰۸:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۶
   13 3
   عزیز من اینجا چی اسلوب داره؟ سخنان رئیس جمهور مملکت رو ببین. همش تناقض. جالبتر رای 24 میلیونی. کجا داریم میریم؟
 • ناشناس SE ۲۰:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
  17 1
  ضمن سپاس از نویسندۀ محترم، چه خوب بود اگر ایشان نام شریف خود را می نوشتند تا خوانندگان یا کسانی که در این زمینه ها مطالعه دارند و یا کار کرده اند بتوانند از دیگر نوشته های ایشان استفاده کنند. البته یکی از عزیزان قبلا در "مشرق" مقالاتی نوشته اند که مطمئن نیستم که ایشان همان بزرگوار هستند یا خیر.
  • IR ۰۶:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۶
   9 20
   متاسفانه حجم پریشانی و داستان سرایی سفارشی چنان وسیع هستش که نویسنده برای خراب نشدن اسمش یادداشت رو بدون نام منتشر کرده !!
 • محمد IR ۲۰:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
  26 2
  اکثر این قماش فاسد هستن . به ندرت یه آدم درست توشان پیدا میشه
 • IR ۲۱:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
  22 1
  این مدل آدم نماها تجمع بی بدیلی از پلیدی هستند که هرگز از جانبشان خیری متوجه هیچ انسانی نمیشود
 • IR ۲۲:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
  27 1
  لعنت بر دشمنان پیامبران الهی
 • IR ۲۲:۲۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
  23 2
  عوامل این فیلم باید دستگیر و مجازات شوند توهین به انبیا الهی طبق قانون جرم محسوب می شود
 • IR ۲۲:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
  23 2
  خداوند بزرگ بر سازندگان این فیلم لعنت کند حضرت عیسی مسیح (علیه السلام) و حضرت مریم (سلام الله علیها) نه تنها جزو مقدسات مسیحیان بلکه جزو مقدسات مسلمانان هم هستند
 • IR ۲۲:۳۲ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
  23 0
  اللهم لعن عدوک و عدو اولیائک و عدو انبیائک
 • IR ۲۲:۳۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
  21 1
  فرق این کارگردان هتاک با سلمان رشدی چیست /
 • حسین پناهی IR ۲۲:۳۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
  3 20
  خود فیلم به اندازه نقدی که اینجا بر این فیلم نوشته شده جذابیت نداره ... توهم توطئه...
  • IR ۱۷:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۷
   6 2
   تو که خیلی وقته مُردی، چطور کامنت میذاری؟
 • IR ۲۲:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
  18 2
  این هتاک چرا داره آزادانه میگرده و هیچ برخوردی باهاش نشده
 • IR ۲۲:۴۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
  22 3
  من به عنوان یک مسلمان ایرانی از خداوند بزرگ و از حضرت آقا امام زمان (عج) و تمام مسلمانان جهان و تمام مسیحیان جهان بابت این فیلم معذرت خواهی میکنم و معذرت می خواهم از ولنگاری و بی خیالی و بی مسئولیتی مدیران فرهنگی که اجازه همچین کاری رو دادن و مسئولین قضایی که برخوردی نکردن
  • IR ۰۹:۳۶ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۶
   5 9
   اتفاقا بر اساس خود اناجیل حضرت عیسی علیه السلام فرزند یوسف نجار است!
  • IR ۱۲:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۶
   6 1
   ۰۹:۳۶ نه خیر هم شما باب اول انجیل را که نسب نامه حضرت عیسی روح الله است مشاهده کنید به صراحت گفته : اما ولادت عیسی مسیح چنین بود که چون مادرش مریم به یوسف نامزد شده بود قبل از آنکه با هم آیند، او را از روح القدس حامله یافتند. به صراحت گفته پیش از یوسف حضرت مریم (باکره مقدس) بدون پدر با اراده روح القدس باردار به عیسی مسیح شده بود .
  • IR ۲۱:۳۶ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۴
   1 1
   به ۱۲:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۶ باب اول کدام انجیل؟ دهها انجیل وجود دارند که 4 تاری آنها رسمی هستند! ضمنا شما نسب نامه عیسی را انجیل لوقا ۳:۲۱ ومتی1:1ببینید متی1:1 16 و یعقوب یوسف شوهر مریم را آورد كه عیسی مسمی به مسیح از او متولّد شد. لوقا 23:3 و خود عیسی وقتی كه شروع كرد قریب به سی ساله بود. و حسب گمان خلق پسر یوسف ابن‌هالی
 • IR ۲۲:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
  16 1
  السلام علی عیسی روح الله ( علیه السلام ) و السلام علی مریم بنت عمران ( سلام الله علیها )
 • IR ۲۲:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
  20 0
  «وَإِذْ قَالَتِ الْمَلاَئِكَةُ يَا مَرْيَمُ إِنَّ اللّهَ اصْطَفَاكِ وَطَهَّرَكِ وَاصْطَفَاكِ عَلَى نِسَاء الْعَالَمِينَ»؛ و (به یاد آورید) هنگامی را که فرشتگان گفتند: «ای مریم! خدا تو را برگزیده و پاک ساخته؛ و بر تمام زنان جهان، برتری داده است. (سوره آل عمران، آیه 42)
 • IR ۲۲:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
  14 1
  إِذْ قالَتِ الْمَلائِكَةُ يا مَرْيَمُ إِنَّ اللَّهَ يُبَشِّرُكِ بِكَلِمَةٍ مِنْهُ اسْمُهُ الْمَسيحُ عيسَى ابْنُ مَرْيَمَ وَجيهاً فِي الدُّنْيا وَ الْآخِرَةِ وَ مِنَ الْمُقَرَّبين؛هنگامی که فرشتگان مريم را گفتند كه خدا تو را به كلمه خود بشارت مى‌‌دهد كه نامش مسيح (عيسى) پسر مريم است، كه در دنيا و آخرت آبرومند و از مقرّبان (درگاه خدا) است.(سوره آل عمران، آیه 45)
 • IR ۲۲:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
  16 1
  امام صادق عليه السلام فرمود: حضرت مريم عليهاالسلام سرور زنان زمان خود بوده است، و حضرت فاطمه عليهاالسلام سرور تمام زنان بهشتى، از اولين و آخرين آنها مى باشد
 • IR ۲۲:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
  11 1
  مام صادق عليه السلام كه مي فرمود: روز قيامت كه مى شود زن زيبائى را كه به خاطر زيبائيش به فتنه (و گناه) افتاده بياورند، آن زن گويد: پروردگارا تو مرا زيبا آفريدى و به همين خاطر من گرفتار فتنه شدم، مريم عليهاالسلام را برابرش آرند و بدو گويند: آيا تو زيبائى يا اين؟ ما او را زيبا آفريديم و دچار فتنه نگشت.
  • DragonMaster IR ۱۴:۱۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۶
   3 0
   دوست عزیز ما هم اینو شنیدیم ولی ورژن یوسفش رو !!!
  • امیری IR ۱۴:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۶
   5 0
   این حدیث مفصل در کتاب تاریخ انبیاء رسولی محلاتی امده است. حضرات یوسف و مریم به خاطر جمال مردانه و زنانه شان و برائتشان از گناهان، به دادگاه عدل الهی آورده می شوند و حضرت ایوب به سبب مصائبی که کشید و بی گناه ماند.
 • IR ۲۲:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
  17 0
  «وَ زَكَرِيّا وَ يَحْيى وَ عِيسى وَ إِلْياسَ كُلٌّ مِنَ الصّالِحِينَ»: و زكريا و يحيى و عيسى و الياس را ياد كن كه جملگى از شايستگان بودند. (سوره انعام، آيه 85)
 • IR ۲۲:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
  17 0
  «إِنَّ مَثَلَ عِيسَى عِندَاللّهِ كَمَثَلِ آدَمَ خَلَقَهُ مِن تُرَابٍ ثِمَّ قَالَ لَهُ كُن فَيَكُونُ»: در واقع مثل عيسى نزد خدا همچون مثل خلقت آدم است كه او را از خاك آفريد سپس بدو گفت: باش پس وجود يافت. (سوره آل عمران، آیه 59)
 • IR ۲۳:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
  16 2
  این کارگردان چه تفاوتی با سلمان رشدی نویسنده ملعون کتاب آیات شیطانی داره !! ؟
 • IR ۲۳:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
  14 0
  یا ابلعجب! تو کشور ما و با چه برنامه ریزی جالبی ساخته شد، اصلا چه عجیب! دمت گرم، مقاله خوبی بود.
 • US ۲۳:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
  14 0
  مطمئنا اقایان وزارتیهاهم بدشون نمیاد وغافل هم نیستن
 • IR ۰۰:۱۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۶
  13 1
  بر اساس قانون مجازات اسلامی حکم ساب النبی اعدام است
 • IR ۰۲:۲۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۶
  13 4
  من حاضرم اعدام انقلابی کنم کارگردان را
 • بهزاد US ۰۲:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۶
  1 11
  مشرق تو آگه خدا رو میشناسی...
 • IR ۰۸:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۶
  10 2
  استفاده از شبنم قلی خانی به عنوان مادر طفل نامشروع هم بی دلیل نیست. چرا که او همان بازیگر نقش حضرت مریم در سریال مریم مقدس سلام اله علیها است.
 • IR ۰۸:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۶
  12 0
  من صبر می کنم تا جناب زیباکلام حافظ منافع انگلیس و اسرائیل اظهار نظر کنند
  • بنده خدا IR ۰۵:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۷
   5 0
   عالی گفتی!! هممون باید ببینیم اول ایشون چی میگن!!!!!! خخخخخخخخخخخخخ
 • IR ۰۸:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۶
  5 12
  از نظر مشرق یتیم خانه ایران بهترین فیلم تاریخ سینماست
 • IR ۱۰:۲۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۶
  1 13
  منتقد بیمار
 • IR ۱۱:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۶
  10 1
  وای بر مسئولان صدا و سیما که به همچین کارگردانی سریال داده اند بسازند !؟ آیا این جز ولنگاری فرهنگی است ؟ جای این که این فرد مجازات شود با دادن یک پروژه سریال سازی ازش تقدیر شده !
 • IR ۱۱:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۶
  0 9
  تا اونجا خوندم که نویسنده گرین مایل رو فیلم ضد مسیح میدونه!!! واقعا معنای مطالعه دقیق در حوزه سینما و ادیان ابراهیمی رو متوجه شدم!
  • موسی IR ۱۳:۳۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۶
   6 0
   برو فیلم گریم مایل رو یک بار دیگه ببین که چطور داره حضرت عیسی را مسخره میکنه. تام هنکس نماد پیلاتس است که حکم اعدام رو امضا کرد.
  • موسی IR ۱۳:۳۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۶
   5 0
   برو فیلم گریم مایل رو یک بار دیگه ببین که چطور داره حضرت عیسی را مسخره میکنه. تام هنکس نماد پیلاتس است که حکم اعدام رو امضا کرد.
 • IR ۱۲:۱۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۶
  5 0
  سینمای ما ببین به کجا رسیده که براساس تعلیمات تلمود صهیونیست ها فیلم می سازند این یعنی نفوذ صهیونیسم در بدنه سینما
 • IR ۱۲:۱۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۶
  9 0
  اگر الان جلوی توهین به پیامبران الهی سایر ادیان گرفته نشود اینان گستاخ تر شده و به پیامبر اسلام هم جسارت خواهند کرد
 • IR ۱۲:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۶
  6 0
  لعنت بر این سینما که داره جای در پای هالیود میزاره در حوزه توهین و خباست
 • IR ۱۲:۲۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۶
  8 1
  این سینما در و پیکر نداره ؟ مسدودین چیکار میکنن
 • IR ۱۲:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۶
  8 1
  از کوزه همان برون تراود که در اوست از سینمایی که پشت صحنه آن فقط سیاهی است جز این نباید انتظار داشت
 • IR ۱۲:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۶
  6 1
  ابلیس این بار از سینما نفوذ خود را گسترش میدهد
 • IR ۱۲:۲۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۶
  6 1
  این ها جواب حضرت عیسی رو چی می خواهند بدهند وقتی همراه امام زمان عج ظهور کند
 • IR ۱۲:۲۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۶
  5 1
  بعد از تئاترهای آنچنانی باید منتظر فیلم های اینچنانی هم بود
 • سید حبیب IR ۲۱:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۶
  9 2
  باید این کارگردان را به اشد مجازات رساند و برای همیشه او را از سینما پرت کرد بیرون این گونه فیلم ها وجه امنیتی دارد و باعث میشود دید مسیحیان را از کشورمان خراب کند برای کسانی که برای خوش خدمتی به صهیونیستها هر غلطی می کنند
 • IR ۲۲:۳۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۶
  8 4
  یه مشت یهودی صفت چنین فیلم هایی می سازند
 • IR ۱۵:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۷
  15 5
  الا لعنه الله علی القوم الظالمین همانها که بیت المال را بالا میکشند تا فیلمهای مزخرف خودشان را بسازند بعد هم پز روشنفگر بدهند!
 • سید حمید IR ۱۰:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۲
  6 5
  سلام واقعا ً از اینکه شما از وزارت بی فرهنگ و ارشاد بی اسلام توقع برخورد با این قبیل آثار ضد دینی رو دارید تعجب میکنم!!!! با این وضع فشل و تاسف آوری که این وزارت خانه ناکارآمد داره عجیبه که اینجور فیلمها زیاد نیستند. فردای قیامت وای بحال کسانیکه برصندلیهای ریاست این وزارتخونه تکیه زدن و باد ریاست به گلو انداختند و نه کاری برای فرهنگ این مردم میکنن نه برای ارشاد مردم به اسلام.
 • IR ۰۲:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۹
  0 3
  عالی بود فیلمش

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس