کردستان عراق پرچم اسرائیل

نتانیاهو از پیامدهای احتمالی همه پرسی پرده‌برداری کرده و اعلام کرد که رژیم صهیونیستی از این اتفاق در راستای مقابله با دشمنان خود که در رأس اولویت‌های استراتژیک تل‌آویو هستند، بهره‌برداری خواهد کرد.

سرویس جهان مشرق - یکی از مهم‌ترین جنبه‌های برپایی همه پرسی استقلال کردستان عراق ، حمایت تمام‌عیار رژیم صهیونیستی از این اقدام و منافع تشکیل دولت مستقل کردستان برای اسرائیل است. روزنامه لبنانی الاخبار از زبان تحلیلگران مسایل راهبردی منطقه به بررسی ابعاد این اقدام از منظر منافع رژیم صهیونیستی پرداخته و می نویسد: طی سه دهه منطقه ما درگیر جنگ‌های وحشیانه‌ای بوده است که استعمار غرب و رژیم صهیونیستی به صورت مستقیم از طریق مزدوران خود به آن تحمیل کردند. در نتیجه این استراتژی می‌بینیم که امروز کشورهای ما نظیر فلسطین و سوریه و عراق و بخش‌های از لبنان دچار سخت‌ترین و بزرگ ترین مشکلات شده اند که حتی از نکبت بزرگ فلسطین در سال 1948 نیز فراتر رفته است.

البته با وجود تمامی این خسارت‌ها ، تمرکز پروژه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی ائتلاف آمریکا و اروپا و رژیم صهیونیستی موفق عمل نکرده و ضربات سختی را دریافت کرده که امیدها برای شکست آن در آینده‌ای نه چندان دور را زنده می کند.

ابراهیم امین سردبیر روزنامه الاخبار در مقاله خود در این رابطه می‌نویسد: غرب و استعمار تلاش دارند کسانی را در میان ما به قدرت برسانند که بتوانند در مواقع لزوم از آنها بهره‌برداری کنند. اقداماتی که رهبران این قدرت‌های بزرگ در میان کردها انجام می‌دهند نشان دهنده این نیاز است. بر اساس این روند مسعود بارزانی و اطرافیان وی به دستاویزی تبدیل می‌شوند که استعمار و دشمنان امت اسلام می‌توانند از آن در واکنش به تزلزل پروژه بزرگ خود در منطقه بهره‌برداری کنند.

عرب ها همگی در روزگاری با موجودیت رژیم صهیونیستی مخالفت می‌کردند، اما این رژیم امروز به عنوان یک دولت کامل و مورد حمایت جهانی به زندگی خود ادامه می‌دهد. تحریم تشکیل دولت مستقل کرد، چیزی از واقعیت را تغییر نمی‌دهد و دنیا و به ویژه کشورهای عربی ولو بعد از مدتی نسبت به پذیرش این دولت بازخواهند گشت. البته جنایتی که تعداد زیادی از سیاست‌مداران کرد و شخصیت‌ها و رهبران احزاب آنها انجام می‌دهند، بدون تبعات نخواهد بود. شاید خطرناک‌ترین این تبعات، مصیبت‌هایی باشد که کردها بر سر خود و دولت های اطراف خود وارد می کنند. به همین علت است که این دولت کوچک هیچ یاوری غیر از اسرائیل پیدا نکرده است.

سؤال اصلی که در این رابطه مطرح است اینکه حزب کارگران کردستان چطور می‌تواند شریک این جنایات بزرگ شود؟ آیا این حزب تصمیم گرفته در برابر مبانی و شعارهای خود کوتاه آمده و به یک گروه‌های حاشیه‌ای در ذیل پروژه آمریکایی تبدیل شود و به سمت بر پایی مناسبات با اسرائیل حرکت کند؟

الاخبار در مقاله دیگری می‌نویسد که همه پرسی اقلیم کردستان عراق با آرامش و بدون اتفاقات داخلی قابل توجه و بنا به ادعای مقامات کردستان با میزان بالای شرکت‌کنندگان برگزار شد. البته این میزان بالا تنها امتحان سخت برای رهبر کردها نبود که موفق شد جریان های کرد را برای برپایی همه پرسی قانع کند، بلکه اتفاق مهم واکنش‌هایی است که این منطقه در درجه اول از بغداد و در مرحله بعد از دولت‌های منطقه دیگر انتظار آن را می‌کشد.

عرصه این انتخابات تحت تأثیر پیام‌های سیاسی و میدانی بود که مقام‌های عراق و کشورهای همسایه برای اربیل مخابره کرده بودند. تا دیروز این پیام‌ها از حد تهدید و هشدار فراتر نمی رفت. اما منابع متعدد پیش‌بینی می‌کنند که شدت لحن دولت حیدر العبادی ضد اقلیم کردستان عراق طی روزهای آینده افزایش پیدا کرده و به سطح اجرای تهدیدات برسد. همچنین احتمال وجود دارد که آنکارا و تهران نیز تحریم‌هایی را ضد اربیل و بارزانی در دستور کار خود قرار دهند. بارزانی گرچه موفق شد خود را به عنوان رهبر کردهای عراق معرفی کند ، اما اقدامات وی باعث شد که تمامی نیروهای مختلف عراقی در یک اردوگاه بر ضد وی و تجزیه کشور و ایجاد رژیم ساختگی جدید در منطقه به عنوان حیات خلوت تل آویو در یک جبهه قرار گیرند.

این مقاله می‌افزاید که صرف نظر از نتایج و پیامدهای این همه پرسی ، بسیج سیاسی که بغداد شاهد آن بود ، نشان می دهد مقامات عراقی سبدی از اقدامات و بندهای تنبیهی را بر ضد اربیل در اختیار دارند که آنها را اعمال خواهند کرد. یک منبع مطلع دولتی در این رابطه می‌گوید که این بندها به عنوان مجازات های اقلیم کردستان به زودی رونمایی خواهد شد.

پیام هایی که اربیل دیروز دریافت کرد، در عرصه‌های سیاسی و میدانی متعدد بود. پیام‌هایی که از مطالبات مجلس نمایندگان عراق آغاز شد و تا هشدارهای منطقه‌ای و بین‌المللی جدید و مانور مشترک صورت گرفته بین آنکارا و بغداد در مناطق مرزی مشترک ادامه پیدا کرد. علاوه بر این که حضور نظامی ارتش عراق و گروه‌های الحشد الشعبی و نیروهای مقاومت عراق در مناطق مورد تنازع با اقلیم کردستان نیز از نشانه‌های آشکار در این رابطه بود.

پارلمان عراق در همین راستا از حیدر العبادی نخست وزیر این کشور خواست تا نیروهای نظامی را در مناطق مورد تنازع مستقر کند.  نخست وزیر نیز به نیروهای امنیتی دستور داد در حمایت از شهروندان در مناطق مختلف تحت سلطه حکومت اقلیم کردستان عراق وارد عمل شوند. سلیم الجبوری رئیس پارلمان عراق این همه پرسی را اشتباهی تاریخی و اقدام غیرقانونی و بی‌اثر ارزیابی کرده و از تمامی طرف‌ها خواست تا اقدامات قانونی لازم برای حفظ وحدت عراق را در دستور کار خود قرار دهند.

پارلمان همچنین مجموعه ای از مجازات‌ها ضد اقلیم کردستان عراق را به تصویب رساند که شامل بخش‌های نفت و شرکت‌های معامله کننده با این اقلیم می شود. پارلمان از دادستانی کل خواست تا تمامی کارمندان و مسئولان دولتی از میان کردها، که از همه پرسی حمایت کرده و در آن شرکت کردند را تحت پیگرد قرار دهد.

برخی منابع عراقی از احتمال اقدام دولت عراق برای صدور دستور قضایی جهت اموال سپرده گذاری شده در حساب های اقلیم کردستان خبر داد. همچنین برخی منابع اعلام کردند که پارلمان از دولت مرکزی عراق خواسته است تا چاه‌های نفت موجود در مناطق مورد تنازع را به این کشور بازگردانده و این مناطق تحت نظارت و تسلط وزارت نفت عراق گذاشته شود.

علی حیدر تحلیل گر مسائل منطقه‌ای نیز در مقاله‌ای در روزنامه الاخبار تأکید کرد که پیامدهای مواضع تل آویو در در حمایت از همه پرسی جدایی‌طلبانه در اقلیم کردستان در شمال عراق برای بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این رژیم مخفی نیست. او تلاش نمی‌کند این نکته را مخفی نگه دارد که بر پایی دولت کرد در شمال عراق در چارچوب استراتژی عمومی اسرائیل برای مقابله با چالش ها و تهدیدات فراروی این رژیم است.

نتانیاهو در همین رابطه بر پایی دولت کرد را از طریق دیدار خود با اعضای کنگره آمریکا مورد تأیید قرار داده است. بنا بر اعلام شبکه ده تلویزیون رژیم صهیونیستی، نتانیاهو به این افراد اعلام کرده که اسرائیل دلیل موجهی برای تأیید کردها در برپایی دولتشان دارد. او توضیح می‌دهد که کردها متحدان رژیم صهیونیستی هستند. او به تعامل موجود میان تل‌آویو و حزب دموکراتیک کردستان به ریاست مسعود بارزانی اشاره و تأکید می‌کند که آنها در منطقه‌ای بین عراق و ترکیه و سوریه و ایران قرار دارند و این موضوع یک ذخیره استراتژیک برای اسرائیل به شمار می‌رود.

مواضع بنیامین نتانیاهو میزان تکیه‌ این رژیم به روند جداسازی اقلیم کردستان از دولت مرکزی عراق را نشان می‌دهد بود و ثابت می‌کند که اسرائیل به این ترتیب می‌تواند آرزوی تاریخی و استراتژیک خود را محقق کند، حتی اگر نتواند به پایان مورد نظر خود از این آرزو دست پیدا کند. چرا که رژیم صهیونیستی هیچ هزینه مادی و انسانی در این زمینه انجام نداده و می تواند منطقه را مشغول کرده و چالش ها و بحران های سیاسی برای آن رقم بزند.

نتانیاهو در اظهارات خود در رابطه با متحد اسرائیل نامیدن احزابی که به دنبال تشکیل دولت مستقل کرد هستند، به موضوع تازه‌ای اشاره نکرد ، اما در عین حال از وجود دیدگاه‌ها و گزینه‌های مشترک میان دو طرف در رابطه با مقابله با فضای منطقه ای مشترک خبر داد. با وجود اینکه نتانیاهو در صحبت از ذخیره استراتژیک رژیم صهیونیستی سعی کرد عبارت‌های زیبایی را به کار بگیرد ، اما در عین حال از پیامدهای احتمالی این اقدام پرده‌برداری کرده و اعلام کرد که رژیم صهیونیستی از این اتفاق در راستای مقابله با دشمنان خود که در رأس اولویت‌های استراتژیک تل‌آویو هستند ، بهره‌برداری خواهد کرد.

بر اساس رویکردی که تل‌آویو در روند تشکیل دولت مستقل کرد در شمال عراق در پیش گرفته است، جدعون ساغر از رهبران سابق حزب لیکود که از رقبای احتمالی تصدی ریاست این حزب است، نیز خواستار آن شد تا در صورتی که همه پرسی جدایی اقلیم کردستان حائز اکثریت آراء شود، رژیم صهیونیستی اولین طرفی باشد که موجودیت کردستان را به رسمیت بشناسد.

فضای عمومی که در این راستا در تل‌آویو به راه افتاده ، باعث شده الیعازر زفریر مسئول ارشد موساد در کردستان عراق طی سال‌های 1965 تا 1975 خود را  به عنوان نظریه‌پرداز و مدعی حمایت از حقوق ملت کرد و تشکیل دولت نشان دهد. وی در اظهارات خود کار را به جایی رساند که مدعی شد حق کردها در تشکیل دولت، مقدم بر سایر ملت های منطقه نظیر عراقی ها و ترک ها و سوری ها است.

زفریر در مقاله خود در روزنامه صهیونیستی معاریو نوشت که برپایی دولت کرد می‌تواند به تجزیه ترکیه منتهی شود، چرا که در این کشور بیش از 20 میلیون کرد زندگی می‌کنند. وی می افزاید که بعد از همه پرسی، آنها باید تصمیم بزرگ‌ترین خود مبنی بر تشکیل دولت را بگیرند، تصمیمی که مانند تصمیم بن گوریون باشد. معاریو می نویسد که زفریر رئیس اقلیم کردستان عراق را "مسعود بن گوریون البارزانی" توصیف کرده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 60
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 14
 • سبحان شاهمرادی اصولگرا IR ۲۳:۴۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۳
  70 31
  حامی داعش و بارزانی یکی است و ان هم اسرائیل هست
  • IR ۰۹:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۴
   47 38
   بذارید ترکیه نصف بشه بلکه نتیجه زیاده خواهی و غلط هایی که توی منطقه کرده ببینه و تاوان بده
  • محمد GB ۱۷:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۴
   44 19
   برعکس شما که میگی بگذار ترکیه 2 نصف بشه و هدف شما چی هست و اصلا فارس هستی یا کرد. ترکیه . ایران عراق و سوریه نباید تجزیه بشن و این بین غربی ها با ابراز کردها کشورهای ما رو کوچکتر کنن.
  • IR ۱۲:۵۷ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
   2 9
   17:07 کشور رو کوچکتر کنن... کشور جعلی و ساختگی همون بهتر کوچکتر شود به غیر از ایران سایر مناطق لیاقت داشتن کردستان نیستن
  • US ۱۳:۳۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
   10 2
   ۰۹:۴۳ آی کیو اگه ترکیه تجزیه بشه که عواقبش دامن ایران رو هم می گیره
  • US ۱۳:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
   7 2
   مرگ بر داعش و تجزیه طلب مرگ بر اسرائیل و امریکا
 • IR ۰۰:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۴
  48 39
  داعش اصلی در اقلیم عراق و شمال سوریه است.
 • IR ۰۰:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۴
  60 50
  مبارزات استقلال خواهی کردها به زمان پیمان لوزان و دوران صفویه می رسد.
  • IR ۱۲:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۴
   36 39
   استقلال خواهی کدام است !! این تجزیه طلبی و خیانت به کشور و مردم عراق است .
  • IR ۱۴:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۴
   38 63
   اونموقع هنوز کردها کشف نشده بودن استقلال خواهی کجا بود؟؟؟!!! کولی عشایر برو ییلاق قشلاقتو کن تا کوهارو برف نگرفته.
  • زنده باد وطنم ایران IR ۰۱:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
   19 27
   تویی که کردها رو کولی خطاب میکنی دقیقا منظورت نژاد هند و ایرانی بسر عموهایه مغولت تو اناتولی اینو بهت یاد دادن خیلی ها هستن مثل به نام دلسوزی ایران خودشونو قایم کردن نگران منافع ترکی هستن البته در تاریخ هم هست در زمان غزنوی نگهبانان ترک شهرهای غزنه و بخارا با حمله مغول جز سربازان تیمور لنگ شدن از هیچ جنایتی دریغ نکردن صفویان با لشکریان ادمخوارش کاری کردن شرق اناتولی با تفرقه مذهبی به دست عثمانی ها بیفته در زمان بی عرضه های قاجار باز در همین وضع با جنایت دهها هزار نفرو کور کردن و کشتن با زن معاوضه کردن قفقاز و افغانستان و مکران و ترکمنستانو نابود رضا قلدرم نزدیک بود گول شما رو بخوره ولی خدا به این سرزمین رحم کرد اگه ایران مخالف تجزیه اس از سر خیر خواهی و صلح و برادری در منطقه است ولی رجب باشا دنبال غارت و چباول و نسل کسی ادامه دهنده راه اجدادشه اسراییل فقط یه هدف داره وگرنه کردو فارس و عرب براش فرق نمیکنه همه رو دشمن میدونه جنگ و برادر کشی بشه تا راحتر شهرک سازی کنه اراضی بیشتری تصرف کنه . نه کمک به کردها تو هم اگه از برچم اسراییل نارحتی این برچم از بدو تولد نحسش در ترکیه و بعدها در باکو نمایس داده شده شما ها نارحت نیستی مشرق جان این کامنتو بزار تا نیت شوم بعضی ها مشخص بشه که منافع رجب باشا نارحتشون کرده نه ایران دوستی
  • IR ۱۲:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
   9 17
   وقتی تو منو مغول میخونی منم تورو کولی میخونم ناراحتی نداره. در مورد حکومتهای ترک در این حدش بدون که ایران بزرگ امروز( پس مانده) قلمرو اقامحمدخان قاجار ترکه. زیاد واردش نمیشم چون طولانی میشه.
  • US ۱۳:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
   9 7
   ۰۱:۲۲ شما ایران دوست نیستید یک نژاد پرست هستید که جز توهین به آذری ها و ترک ها که در این آب و خاک زندگی میکنن و هم وطن شما هستند چیزی بلد نیستید و با تحریف تاریخ دنبال مقاصد شنونیستی خود هستید اگر صفویان به قدرت نمی رسیدند کشوری به نام ایران بطور کامل از نقشه های جهان پاک میشد دوما ترک ها ربطی به مغولان ندارند که سابقه حضورشان در سلسله های مانند سلجوقیان هست که از مدیترانه و آناتولی تا چین را در تحت حاکمیت داشتند سلسله قاجار هرچه بود حداقل برای خاک کشورش جنگید و در مقابل ابرقدرتهای جهان متاسفانه شکست خورد نه مثل پیمان سعد آباد رضا قلدر که به ترکیه و افغانستان و عراق خاک ایران رو حراج کرد و پسرش محمدرضا که بحرین رو مفتکی داد رفت
  • IR ۱۳:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
   7 9
   کردها 500 سال پیش توسط انگلیسی ها از دشت های هندوستان کوچ داد شدن به کوهوایی زاگرس بعدش هم از کوه ها سرازیر شدند به شهر ها
  • US ۱۳:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
   3 1
   ۰۱:۲۲ - رضا قلدر فریب نخورد وقتی آرارات رو داد به آتا ترک و با یک سفر به ترکیه و بعد بازگشتش کشف حجاب و نابودی لباس ایرانی رو در دستور خود قرار داد به مقابله با عقاید مذهبی مردم برخواست تا مثل ترکیه لائیک شود
 • من IR ۰۰:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۴
  38 22
  اسلحه، پيشمرگه، نفت و احترام همسايه ها و ... رو هم كه داشته باشي، تا بصيرت نباشه، سريع له ميشي. افسوس
 • IR ۰۰:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۴
  47 18
  این بارزانی کثافت تازه اول بدبختیشه اشغال
  • IR ۱۲:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۴
   35 27
   اشتباه می کنی. ایشان عمر خودش را کرده و به اندازه کافی هم با خانواده و اطرافیان مثل بقیه حاکمین جهان سومی بار خودش را هم برداشته است و شخصا دچار مشکلی نمی شود ولی، با این اقدام اول بدبختی منطقه را رقم زده و هر اتفاق ناخوشایند پیش بیاد به مردم کردستان و کشورهای همسایه تحمیل می شود.
 • IR ۰۱:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۴
  31 10
  وقتی ما حزب الله رو دم گوش اسراییل داریمفکر کردین اون ازاین فرصت غافل میشه؟
 • قریشی IR ۱۰:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۴
  40 13
  من یک ایرانی کردم ولی بشدت از جریانات جدایی طلبی متنفرم . زنده باد ایران و نابود باد اسرائیل و هر شخص و جریانی که با این شیطان کثیف همپیاله است .
  • عبدالله IR ۱۲:۳۶ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
   4 4
   حرف حساب شما اساس قرآنی دارد ولی متاسفانه برخی هنوزنفهمیدند وقتی ترامپ بایک کشیش دیدارمیکندوابستگی خودرابه مسیحیت تحریف شده نمایش میدهد واتحادآمریکاواروپا دلیل مذهبی دارد وگرنه چرااجازه دادنددرجنگ بالکان مردم بوسنی راقتل عام کنند . آنقدرمسلمان کشتند تادنیا آنهاروهوکرد . برخلاف شعاری که به خوردیک عده احمق در میان جامعه مسلمانان میدهند که دین ازسیاست جداست آنهاریاکارانه سربزنگاه حرف ازمسیحیت میزنند . درجریان حمله به برجهای دوقلوویعدازآن که عراقی که هیچ نقشی درحمله به آمریکانداشت بوش قبل ازحمله ازجنگ صلیبی حرف زد اماپشت پرده حالیش کردندما جدایی دین ازسیاست رابرای یارگیری حتی درسطح پادشاهان ودولتهاودانشگاهیان مسلمان میزنیم تاهم همیشه درتضادباشندوهم مامرجع فکری آنهاباشیم تاآنهاازقرآن وپیامبروقبله خودشان دست بکشند ویافقط درخانه مسلمان باشندامادرجامعه سکولارباشند. به اویاددادن دادنددرعصبانیت حقیقت غرب وصلیبی بودن خودراپنهان کنداوهم گفت اشتباه کرده ام ! امامامسلمانان به قرآن نگاه نمیکنیم که کتاب خداست که میفرماید تفرقه نداشته باشید وبه ریسمان الهی چنگ زنید . میوه وحدت بسیارشیرین است اگرهمه مسلمانان به کلام خداوندمتعال گوش کنیم ومتفرق نشویم ومثل برادرشیعه وسنی مثل حماس وحزب الله لبنان متحدشویم باینکه آنهاتعدادشان کمتربود چندباربرارتش غاصب فلسطین پیروزشدند . کاری که چندکشورعربی نتوانستندچون پان عربیسم ازغرب واردکشورهای مسلمان شدولی اگربخاطرخداواسلام وشهادت درراه خدامیجنگیدند بی تانک وهواپیماهم تاآخرین قطره خون نجگیدندچون نامی ازمحشورشدن باشهدای صدراسلام و فنافی الله نبود . الان وضع خیلی خوب شده زیرا جاهایی ازاتحادشیعه وسنی دیده میشود . تمام کشورهای ضداسراییل بایداتحادی نظامی تشکیل دهند ودربرابردشمنان اسلام بایستند . امیدوارم بزودی صدهاهزاررزمنده ازبرادران سنی وشیعه واردجنگ بااسراییل غاصب شوند وبرای متحدشدن اول باید ترس راکناربگذارندوشهادت رادوست داشته باشیم . هرکس ازجدایی برادران مسلمان حرف میزند دشمن است . یهودصهیونی نام عبری برای بارزانی میگذاردواو عارش نمی آید . طبق وعده الهی جهان ازآن ماست وماآنهاراشکست خواهیم داد . مابزودی متحدمیشویم بخصوص که داعش وبارزانی اهمیت وحدت رابیشترجلوه میدهند . ماامت پیامبرهستیم وروزقیامت ازماسوال خواهدشد چه قدمی درراه دین اسلام برداشته ایم .
  • IR ۱۳:۰۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
   1 4
   10:23 خب ایرانی جان کردستان از عراق جدا شده نه از ایران چرا الکی جوش می زنی؟ بعد هم بعضی ها خودشان را از کردها ایرانی تر می دانند.
 • IR ۱۰:۳۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۴
  31 21
  خدائیش تو چهره بعضی هاشون حماقت موج میزنه!برای سواری دادن ایده آل هستند.
  • IR ۰۸:۲۸ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
   12 13
   دقیقا مثل شما که خوب سواری میدید .
  • IR ۰۸:۳۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
   33 18
   خطاب به 7 : 14 کردها زمانی کشف شدند که تو حتی عرضه حکومتداری نداشتی و مادها که همان کردهای امروزی هستند اولین حکومت را در ایران تشکیل دادند . کردها همانانی هستند که زبانشان نه لهجه است نه ترکیبی از چند زبان (شاید مستحضر باشید که فارسی امروزی لهجه ای از زبان عربیست) کردها همانانی هستند که از زمان شریف پاشا که اجداد تو نوکر و خدمتکار او بودند دنبال آزادی و آزادیخواهی بوده اند . حرف برای گفتن زیاد است ولی افسوس که نه وقتش هست و نه تو شنونده خوبی هستی (مشرق جان خودت بذار ؛ بعضیا خیلی پر رو هستند ؛ مانند کسانی که خود را ژن برتر میدانند ولی خود را اصلاح طلب مینامند)
  • IR ۰۹:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
   15 7
   احسنت.یه مدت برای غرب و یه مدت برای شرق.الان هم برای رژیم صهیونیستی.چند وقت دیگه هم باید راکب عوض میشه
  • US ۱۳:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
   3 1
   ۰۸:۳۴ - گیرم پدر تو بود فاضل از فضل پدر تو را چه حاصل
  • IR ۱۶:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
   0 0
   برو مرکب . . . برو
 • IR ۱۰:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۴
  26 14
  با اتحاد این تفکر شوم پانیسم را باید در نطفه خفه کرد زیرا اسراییل و آمریکا پشت آن قراردارد
 • IR ۱۲:۵۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۴
  19 17
  بارزانی را باید ترور کرد
  • IR ۱۲:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
   4 3
   اون اسراییل و نوکرش ترکیه است تروریسته ما تروریست نیستیم
  • US ۱۴:۰۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
   4 2
   مرگ بر بارزانی خائن
 • ناشناس IR ۱۲:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۴
  25 17
  مرگ بر اسرائیل و مرگ بر امریکا .
 • IR ۱۲:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۴
  32 32
  این بهترین فرصت هستش که وضعیت اقلیم رو برگردونیم به وضعیت قبل خود مختاری .چه معنی داری خودمختاری . باید مثل ایران یکپارچه بشه .وگرنه این جریان میشه استخوان لای زخم برای همیشه و لانه اسراییل
  • IR ۱۲:۵۸ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
   3 3
   12:56 یه داعش مثل قبل درست کن و اونو بنداز به جون منطقه از این کارا خوب بلدید
  • IR ۱۱:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۶
   1 3
   داعش رو که اربابان تو درست کردن منافق تجزیه طلب مزدور
 • IR ۱۳:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۴
  32 29
  آدم باید از جونش سیر شده باشه تا طرفدرا تجزیه طلبی بشه
  • IR ۱۳:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
   2 6
   13:45 آدم باید از جونش سیر شده باشه که جلوی اراده ی یک ملت بایستد
  • IR ۱۵:۵۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
   3 6
   ۱۳:۰۰ از کی تا حالا شما ملت شدین
 • یک کرد IR ۱۴:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۴
  24 17
  هر پرچمی که در کنار پرچم ننگین اسراییل باشد از آن پرچم خون خواهد چکید.
  • IR ۰۰:۵۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
   17 9
   تو سازمان ملل پرچم ایران کنار پرچم اسراییله.
  • DE ۰۵:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
   1 6
   بشینی بینم لمپن
  • IR ۱۲:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
   2 5
   14:00 الکی با اسم کرد مطلب ننویس این حنا دیگه رنگی نداره
  • US ۱۳:۳۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
   4 2
   ۰۰:۵۰ انیشدین جان ایران اون پرچم رو نزاشته دوما پرچم کنار اسرائیل بودن کنایه از نوکری اسرائیل کردن هست که شما هستید
 • US ۱۹:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۴
  6 12
  هر چقدر ایران بیشتر با این همه پرسی و نتایج آن مخالفت کند اسرائیل حمایت و لابی گری خود را در جهان تشدید خواهد کرد و به ضرر ما تمام خواهد شد بایستی با سیاستهای درست جلو رفت.
 • IR ۲۰:۵۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۴
  8 14
  این مردم نمیخان عراقی باشن . عده ای حرفشون زورگوییه .
  • IR ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
   4 3
   غلط میکنند برن گمش تو هندوستان و بنگلادش
  • US ۱۲:۳۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
   3 4
   نمی خوان عراقی باشن راه بازه و جاده دراز از عراق مهاجرت کنن برن بیرون کسی نمی خواد عراقی باشه بره بیرون از عراق
  • US ۱۴:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
   3 2
   نمی خوان عراقی باشن خوب تو عراق به دنیا نمی اومدن زوری هم نیست برن تابعیت عراقی خودشون رو ابطال کنن تابعیت هرکجا رو که دوست دارن بگیرن
 • سرباز سید علی ... IR ۲۱:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۴
  12 0
  در دنیای مجازی خبری از نظرات امر به معروف ونهی از منکر نیست یا اصولا نظر ها گزینشی است ؟زیرا نظرات توهین آمیز ونژادپرستانه فقط درج شده وای بر شما تفرقه اندازی در روز روشن !
 • IR ۲۲:۱۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۴
  9 4
  اسرائیل حامی تجزیه و ایجاد تفرقه ملل و ملتهاست چون به این صورت راحت تر میتونه کشورها رو غارت ونابود کنه .
 • IR ۰۹:۲۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
  11 10
  درود بر شرفت مشرق که یک جانبه نگر نیستی .
 • US ۱۳:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
  6 0
  لعنت بر نژادپرستان و پان فاشیست ها
 • US ۱۳:۵۸ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
  6 0
  برای تمام فاشیست های نژادپرست «گیرم پدر تو بود فاضل، از فضل پدر تو را چه حاصل» مهم نیست در توهمات خود چی بودین مهم این است الان در واقعیت چی هستین
 • US ۱۴:۰۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
  6 1
  ۰۱:۲۲ - درسته ترکیه و آذربایجان با اسرائیل رابطه دارن ولی این موضع دولت هاشون هست نه مردمشون مثل مردم ترکیه که بشدت ضد اسرائیلی هستند مشکل این هست که مردمی اسرائیل پرست باشند و مرزهای ایران با آذربایجان و ترکیه بخاطر فعالیت های تروریستی نا امن نیست برخلاف مرزهای با کردستان عراق که پژاک وکموله و دموکرات جولان میدن
  • زنده باد وطنم ایران IR ۱۷:۴۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
   9 2
   من چندین سال در اربیل زندگی کردم ندیدم کسی اسراییلو برستش کنه اتفاقا بیشترشون متدین بودن تو هر جامعه ای نخاله بیدا میشه یه بار برو انتالیا ترکیه میدونی بشدت ضد اسراییلی کیه وقتی این دخترهای ترک شبانه با بول همخواب این صهیونیستهای نجس میشن البته خداییش مردم انکارا متدین و مومن هستا ولی هرکی اسم مزدوری اسراییلو بیاره باید اول خووش راستگو باشه نه مثل رجب اردوغان
 • US ۱۴:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
  4 5
  مرگ بر پ ک ک مرگ بر پژاک مرگ بر دموکرات مرگ بر کموله مرگ بر بارزانی مرگ بر اوجالان مرگ بر بوزگورد مرگ بر آتاترک مرگ بر علیف مرگ بر اسرائیل مرگ بر امریکا
  • IR ۱۶:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
   7 3
   من میگم کردها یه کاریت کردن عزیزم ، چرا اینقدر ناراحتی ؟؟
 • زنده باد وطنم ایران IR ۱۷:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
  1 1
  وقتی حرف از داعش زده میشه بخاطر جنایت و ستمگری و وحشی گریشه . ایا نسل کشی ارمنی ها و اشوری ها وعلوی ها در اناتولی انفال و شیمیایی در عراق بعثی سرکوب و تعریب در سوریه جنایت نبوده اینها هنر امنیت هستن بقیه جنایته عده ای تو این کشور میخان ایرانم همقطار این جنایتکاران کنن ولی کور خوندن
 • IR ۰۹:۱۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۶
  1 1
  ایران شده ستاد رسیدگی به امور جنگزدگان ومشکل داران خاورمیانه ! عراق سوریه کردها ترکیه بحرین یمن عربستان افغانستان نفعی ندارن هیچ هیچ هیچ

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس