ام 777

بعید نیست، اگر تاثیرات شلیک گلوله های حاوی فسفر، در مناطق تحت اشغال داعش مشخص شود، دولت های غربی در اقدامی پیش دستانه، آنرا تبدیل به هجمه ای جدید علیه دولت سوریه کنند.

به گزارش سرویس دفاع و امنیت مشرق، از حدود یک سال پیش تصاویر و اخبار مربوط به حضور نیروهای ویژه آمریکایی در سوریه به صورت علنی در رسانه های دنیا پخش شد چراکه تعداد محدودی از یگان های عملیات مخصوص آمریکا در مناطق جنوبی و شمالی سوریه به امر آموزش به نیروهای به اصطلاح معتدل سوری (!) مشغول شدند اما بعد از مدتی تصاویر و اخبار مربوط به حضور مستقیم این نیروها در جریان درگیرهای سوریه نیز منتشر شد.

حضور نیروهای ویژه آمریکا به صورت مخفی یا آشکار در شرایط جنگ داخلی، همانند وضعیتی که هم اکنون سوریه در آن درگیر است سابقه طولانی دارد و شاید بتوان گفت در این مورد با مسئله جدیدی رو به رو نیستیم اما آنچه که ماجرا را درباره حضور نظامی آمریکا در سوریه در ماه های اخیر به نوعی عجیب و پیچیده کرده است، حضور یگانی از سپاه تفنگداران دریایی این کشور در شمال سوریه است که بنا بر اعتراف رسمی مقامات آمریکایی و همچنین تصاویر موجود از آنها، به صورت علنی اقدام به ایجاد مواضع مورد نیاز کرده و با استقرار یگان های توپخانه در حال حمایت از نیروهای دموکراتیک و کردها در سوریه هستند.

کدام یگان با کدام سلاح ؟

بر اساس اعلام آمریکایی ها، نزدیک به 400 نفر از نیروهای یگان اعزامی یازدهم سپاه تفنگداران دریایی ارتش آمریکا در حال حاضر در شمال سوریه مستقر هستند و وظیفه پشتیبانی آتش برای عملیات به منظور تصرف شهر رقه را بر عهده دارند. در حال حاضر نیروهای آمریکایی عمدتا در شمال غربی شهر رقه در منطقه تحت کنترل کردها و نیروهای دموکراتیک سوریه مستقر شده و به وسیله توپ های M777A2 به اجرای آتش می پردازند.

تصویر ماهواره ای از مواضع توپخانه ای آمریکا در شمال سوریه

توپهای مورد نظر ساخت کشور انگلستان بوده و به دلیل استفاده از فلز تیتانیوم در آنها از وزن کمی در حدود 4.5 تن برخودار هستند. کالیبر این توپ های کششی 155 میلی متر است و بسته به نوع مهمات مورد استفاده در آنها برد آن بین 24 تا 40 کیلومتر است. طبق آمارهای منتشره توسط منابع غربی، یگان مورد نظر و توپهای ام 777 آنها تا به الان بیش از 4500 گلوله توپ را به سمت مواضع نیروهای داعشی شلیک کرده اند.

یگان توپخانه ای آمریکا در سوریه

در ادامه درز اطلاعات از این اقدام جدید این نیروها، اخیرا تصویری از یکی از واحدهای توپخانه آمریکایی در سوریه منتشر شده است که نوع برخی از مهمات مورد استفاده را نیز مشخص کرده است. در این تصویر دو نوع گلوله 155 میلی متری دیده می شود که یکی از گلوله ها، مدل شدید الانفجار معمولی مجهز به کیت های هدایت M1156 است.

تفنگداران دریایی آمریکا در سوریه به همراه توپ M777A2 و مهمات هدایت شونده و فسفری

کدام گلوله های آمریکایی در سوریه استفاده می شوند؟

گلوله های 155 میلی متری در برد بیشینه خود ممکن است به خطایی تا حدود 260 متر دچار شوند و مشخصا برای تصحیح این خطا نیاز به شلیک تعداد زیادی گلوله است. از طرفی گلوله های هدایت شونده ایکس کالیبر نیز برای کالیبر 155 میلی متری توسعه پیدا کرده اند که البته بسیار گران هستند، در این میان نیروهای مسلح آمریکا راه حل را در توسعه یک کیت هدایتی ارزان قیمت برای نصب در سر گلوله های مورد نظر دیده است. این سیستم کوچک علاوه بر گیرنده جی پی اس در نقش تصحیح کننده مسیر پروازی گلوله مورد نظر نیز عمل کرده و می تواند خطای گلوله مورد نظر را به حدود 50 الی 30 متر کاهش دهد.

اما دیگر مهمات دیده شده در این تصویر گلوله های فسفر سفید هستند. به طور معمول این گلوله ها برای نشان گذاری هدف قبل از آغاز آتشباری بر روی نقطه مورد نظر شلیک می شوند اما در صورت استفاده در تعداد بیشتر و خصوصا در مناطق شهری و یا مکان هایی که تجمع نیروها وجود دارد، فسفر سفید می تواند در نقش یک ماده کشنده بسیار قوی ظاهرا شود چراکه حرارت بسیار زیادی که این ماده ایجاد می کند به راحتی توان نابودی بافت های انسانی را داشته و می تواند زخم های بسیار هولناکی را در انسان ایجاد کند. با توجه به آمار بالای شلیک گلوله توسط این نیروها، در صورتی که درصد کمی از این گلوله ها نیز حاوی این ماده باشد، نقش مخربی در مناطق شهری خواهد داشت.

بعید نیست، اگر تاثیرات شلیک گلوله های حاوی این ماده، در مناطق تحت اشغال داعش و علیه نیروهای نظامی و غیرنظامی، مشخص شود، دولت های غربی در اقدامی پیش دستانه، آنرا تبدیل به هجمه ای جدید علیه دولت و ارتش سوریه و اتهام زنی به آنها مبنی بر استفاده از سلاح های ممنوعه علیه داعش کنند.

فارغ از بحث حضور یگان های سپاه تفنگداران دریایی آمریکا در سوریه باید به این نکته اشاره کرد که این واحدها در حقیقت یگان های عادی نیروهای مسلح این کشور محسوب می شوند و در حقیقت آمریکا با اعزام این نیروها به سوریه به صورت علنی تجاوز نظامی و به نوعی اشغال رسمی نظامی را در بخشی از خاک این کشور صورت داده است؛ موضوعی که از نظر نظام بین الملل که مبتنی بر قلدری و زور است، اتفاق خاصی محسوب نمی شود که بخواهند به آن توجه کنند.

مسئله مهم دیگر که به نظر می رسد لازم است مورد توجه رسانه ها و مسئولین مربوطه در کشورمان قرار بگیرد این نکته است که بر اساس اخبار منتشر شده، نیروهای نظامی آمریکا در جنوب و شمال سوریه مستقر شده اند و با توجه به استحکامات و برنامه ریزی های زیرساختی، در آینده نزدیک قصد خروج از این کشور را ندارند، لذا به نظر می رسد مبارزه با داعش صرفا بهانه و پوششی برای دخالت مستقیم آمریکا در سوریه بوده و ممکن است در آینده نزدیک با تقویت نیروها و گسترش حوزه های اشغالگری، برنامه های خاص آنها برای چند پاره کردن کشور سوریه فعلی را یک گام دیگر جلوتر ببرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 22
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 4
 • US ۱۳:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۲
  مشرق جان! ایالات متحده هم بشار اسد را ساقط می کند و هم قطر را وادار به تسلیم شدن می کند.
  • فراستی IR ۱۴:۴۱ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۲
   41 21
   خود باخته بی هویت جان آدم هایی مثل تو زیاد دیدم که وقتی از ایران رفتن حتی زبان مادریشون هم رفت و هیچ نام و نشانی از ایرانی بودنشون نماند!..هر چند که از اول اصلآ ایرانی نبودن یه مقلد بودن که مثل یه طوطی فقط تکرار می کردن!
  • IR ۱۴:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۲
   40 18
   ایلات متحده برای بشار 5 سال زمان داشت و هر سال هم می گفتند ساقط می کند . البته اول قرار بود شش ماهه این کار را بکنند رسید به 5 سال . ترامپ شاید دیوانه باشد ولی آمریکا تغییری نکرده است .
  • IR ۱۶:۱۳ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۲
   30 12
   قرار بود اسد سقوط کنه بعدش هم عراق و بعد هم ایران دیدیم که عراق آزاد شد و حشد الشعبی درخواست ورود به خاک سوریه برای سکسره کردن کار داعش را داره خلیفه ابوبکرت هم که به درک واصل شد خخخخ
  • US ۱۶:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۲
   23 14
   یادت رفت بگی وهم مقدمات خروج سفیانی رادر سوریه فراهم میکند امین یا رب العالمین بلطف اللهی مشتاقانه منتظر انروز وروزای بعدش هستیم-یعنی روزهای سقوط اسرائیل وامریکا ونوکران ومحبان شیطانی انها انها
  • IR ۱۸:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۲
   9 7
   شتر در خواب بیند پنبه دانه. آمریکا خر کیه بابا.
 • IR ۱۳:۲۹ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۲
  14 8
  گزارشگر خوبی هستی ولی کم کاری
 • IR ۱۳:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۲
  20 38
  من بیکارم اگر برای من کاری سراغ دارید در کرج اطلاع بدید لیسانس حسابداری دارم
 • مغز متفكر جعلي IR ۱۴:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۲
  18 6
  آواكس!آواكس اوجب واجبات است!!! دشمن توسط آواكس كشف ميشود و توسط توپخانه در هم كوبيده ميشود!!!
  • مسعود IR ۱۴:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۲
   17 4
   راست می گه این بنده خدا الان کشور مثل رژیم صهیونیستی هواپیمای مسافر بری رو اواکس کرده الان رادار اف 14 درسته با پالس داپلره اما اگه محدودیت دماغه و انتن برداشته بشه بردی 700 کیلومتری داره انگار رادرش در ایران awg9 بومی شده میشه یه ترکیبی با هواپیمای ایلوشن یا ایران 140 ازش یه اواکس ساخت مخصوصا در نقاطی که در شرایط کور راداری به واسه ارتفاعات غربی هست خیلی می تونه مهم باشه
  • ناشناس US ۱۶:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۲
   2 16
   عزیزم اولاً که ایران آواکس داره همون هواپیمای Beriev A-100 که از روسیه گرفته درضمن همون کاری که آواکس انجام میده (فرماندهی و هشدار اولیه) ایران داره با ماهواره انجام میده.
 • IR ۱۴:۰۳ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۲
  22 10
  تفنگدار دریایی وسط بیابان چه غلطی میکنه؟
  • مجید IR ۱۴:۳۶ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۲
   17 8
   میگیم به دستور جنابعالی گم شن برن
  • IR ۱۵:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۲
   13 5
   وای پروفسور میخوای زیر آبی برن برات شلیک کنن؟خخخخخخ
  • IR ۱۶:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۲
   28 1
   دانشمند مگه چون اسم دریایی روشونه باید همش تو آب باشن؟ در مقاومت خرمشهر هم تکاورای دریایی ارتش بودن که کوچه به کوچه جنگیدن و نذاشتن خرمشهر ۳ روزه تصرف بشه
 • مهزناز IR ۱۴:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۲
  19 7
  نیت پیشنهادی اقای روحانی به قوه قضائیه در واقع نظرشان در دولت یازدهم بود "که مشکلات کشور را انچنان بر طرف کرده اند"که دولت دوازدهم به جای 2روز "می توانند چهار روز استراحت کنند.
  • IR ۰۰:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
   4 0
   هر چی فکر کردم ارتباط این مطلب رو با توهماتی که نوشتی پیدا نکردم.
 • IR ۱۵:۳۸ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۲
  21 10
  مشرق جان گلوله فسفری، با دود سفید در همه حا حتی ایران خودمون برای ثبت تیر استفاده میشه، در ضمن در بسیاری از مانور ها به علت سنگین بودن کالیبر 155 به جای گلوله شدید الانفجار از نوع فسفری اون استفاده میشود،
 • IR ۱۹:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۲
  5 4
  باید شدیدا محکوم شود و افشا گری تا جرات یانکی را از بین ببرد
 • آرمين IR ۲۰:۳۲ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۲
  7 6
  مشرق جان توتال يادت رفته! يه تيتر بزن:"چپاول منابع گازي ايران به دست توتال فرانسه...روحاني گاز را دو دستي تقديم غرب كرد، اعتدال بد است!!!"
 • سوسان IR ۲۰:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۲
  7 1
  قویترین ماده انفجاری حرارتی اورانیوم 238 یا همون تهی شده است.این ماده در اختیار ارتش فرانسه و آمریکا قرار داره و درجه حرارتش از فسفر سفید به مراتب بالاتر است اوارنیوم 238 از جدا سازی 235 به دست میاید و ماده ای آتشزا و بسیار حرارتی است آنها از این ماده برای نشانه گذاری استفاده میکنند که ارزانتر در اختیار آنهاست
 • IR ۲۲:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۲
  11 9
  در هر صورت مرگ بر آمریکا

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس