کد خبر 684013
تاریخ انتشار: ۹ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۶:۱۸

در حالی که مرکز آمار ایران رشد اقتصادی بدون نفت کشور در نیمه نخست سال را 5/4درصد اعلام می‌کند، محاسبات بانک مرکزی می‌گوید در 6 ماه اول امسال رشد بخش اقتصادی کشور بدون احتساب نفت تنها 9/0 درصد بوده است.

به گزارش مشرق، روزنامه «وطن امروز» در یادداشتی نوشت:

در حالی‌که روحانی به منتقدان توصیه کرده اگر دستاوردها و رونق در اقتصاد را نمی‌بینند عینک بزنند، بررسی‌ها نشان می‌دهد آمارهای رشد حتی با ذره‌بین هم دیده نمی‌شوند، چرا که دولت آنها را پنهان می‌کند.

دولت یازدهم همواره آمارها را پنهان می‌کند اما اعلام آمار رشد 4/7 درصد اقتصادی همه را شگفت‌زده کرد. مسؤولان تصمیم گرفتند جزئیات این آمار را اعلام نکنند یا اینکه از بین آمارهای مختلف آنچه را به نفعشان هست در بوق تبلیغاتی بدمند. در حالی که مرکز آمار ایران رشد اقتصادی بدون نفت کشور در نیمه نخست سال را 5/4درصد اعلام می‌کند، محاسبات بانک مرکزی می‌گوید در 6 ماه اول امسال رشد بخش اقتصادی کشور بدون احتساب نفت تنها 9/0 درصد بوده است.

روز گذشته نماگرهای اقتصادی تابستان 95 از سوی بانک مرکزی منتشر شد اما به سبک 5 گزارش قبلی، ارقام رشد اقتصادی از آن حذف شده بود. 27 آذر ماه خبری بر خروجی سایت بانک مرکزی قرار گرفت مبنی بر اینکه رشد اقتصادی 6 ماه اول امسال به 4/7 درصد رسیده است.

در انتهای این خبر آمده بود: «گزارش مشروح در این خصوص به همراه آمارهای مربوط متعاقبا توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اطلاع‌رسانی خواهد شد».

اما در گذر زمان و با ترجیح دادن گزارش مرکز آمار ایران از سوی دولت و سخنگوی آن، این نهاد آماری گزارش خود را در قالب چند جدول منتشر کرد. البته این گزارش مرکز آمار در هزارتوی صفحات این مرکز قرار دارد و هر فردی که به سایت این مرکز مراجعه می‌کند، نمی‌تواند براحتی این گزارش را ببیند.

همین مساله باعث شد گزارش بانک مرکزی بایکوت شود و دولت با استناد به گزارش مرکز آمار ایران رشد اقتصادی 6 ماه اول امسال را 5/6 درصد و رشد اقتصادی بدون احتساب نفت را 5/4 درصد اعلام کند.

به گزارش فارس، طبق اطلاعات به دست‌آمده از گزارش رسمی بانک مرکزی رشد اقتصادی کشور در 6 ماه اول امسال با احتساب نفت 4/7 درصد و بدون  احتساب نفت 9/0 درصد است. 

از زمان اعلام نرخ رشد اقتصادی 4/7 درصد تاکنون رقم محاسبه شده بانک مرکزی از رشد اقتصادی بدون نفت منتشر نشده است که با توجه به نرخ به دست آمده، پاسخ به سوالات و ابهامات ماه‌های اخیر کاملا روشن می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha