فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: امروز چهل و چهارمین ناوگروه نیروی دریایی در آفریقای جنوبی پهلو گرفته است.

به گزارش مشرق، امیر دریادار حبیب اله سیاری گفت: امروز اگر افتخاری داریم، به برکت عزیزان مان در دوران دفاع مقدس است که منابع و منافع جمهوری اسلامی را در عرصه دریاها حفظ کردند. امروز نیز به برکت خون شهدا در عرصه دریا و لطف خدا موفقیت‌های خوبی بدست آورده‌ایم و جایگاه نیروی دریایی را در منطقه و جهان ارتقا داده‌ایم.

وی در این راستا به گسترش حوزه ماموریت نیروی دریایی در دریاهای آزاد جهان اشاره کرد و افزود: امروز چهل و چهارمین ناوگروه نیروی دریایی در آفریقای جنوبی پهلو گرفته و این به معنای دست بلند   نظام و توانمندی‌های جمهوری اسلامی در عرصه دریاست و پس از ناامنی‌هایی که بر اثر تهدید دزدی دریایی در خلیج عدن ایجاد شده، مستمرا در این منطقه آسیب دیده حضور داریم و 3844 فروند کشتی نفتکش و تجاری را به سلامت از منطقه خطر عبور داده‌ایم.

وی همچنین به ارتقای آموزش و تربیت نیروی انسانی با استانداردهای جهانی و ویژگی‌های مد نظر جمهوری اسلامی در حوزه نیروی دریایی اشاره کرد و گفت: همه تجهیزات را به روز کرده‌ایم و حتی وارد تولید و ساخت شناورها و زیردریایی‌ها شده‌ایم؛ همچنین انواع موشک اندازها و شناورها را تولید کرده‌ایم و سلاح های جدید را نیز در دست ساخت داریم؛ عرصه ما بین‌المللی است و با حضور در دریای آزاد جنبه توسعه‌ای خود را به اثبات رسانده‌ایم.

نماینده ملت ایران در دریاهای آزاد هستیم

فرمانده نیروی دریایی راهبردی ارتش جایگاه نیروی دریایی در حوزه ساخت و تولید تجهیزات بومی را نه فقط مختص این نیرو بلکه دستاوردی برای دیگر نهادها همچون وزارت دفاع و... دانست و افزود: امروز بالاترین سطح فناوری را در ناوهای موشک‌انداز، زیر دریایی‌ها و ناوشکن‌ها داریم و جوانان به این باور رسیده‌اند که برای حضور در دریاهای آزاد که توانمندی های خاص خود را طلب می‌کند، به جایگاه ساخت تجهیزات و تولیدات بومی رسیده‌اند.

وی با اعلام این‌که «طرحی برای خرید تجهیزات نداریم»، به طرح های در دست تولید داخلی اشاره کرد و گفت: در نسل بعدیِ تولیدات، اشکالات تجهیزات داخلی را رفع کرده‌ایم و امروز این توانمندی در کشور وجود دارد و قابل دیدن و ارائه نیز هست و باید به توانمندی امروزِ جوانان کشورمان اعتماد و باور کنیم که به سایر تجهیزات مورد نیاز در دریاها نیز دست پیدا می‌کنیم و آن‌ها را می‌سازیم.

وی در بخشی دیگر از این گفت وگوی رادیویی به تمرینات دریایی گسترده با دیگر کشورها اشاره کرد و افزود: با پشتیبانی همه‌جانبه مردم و دانشگاه‌ها به این جایگاه رسیده‌ایم که پرچم جمهوری اسلامی را در همه محیط‌های بین‌المللی برافراشته کنیم و ما باید بتوانیم نماینده خوبی باشیم تا اقتدار مردم را در دریاها به معرض نمایش بگذاریم.

توسعه سواحل مکران در گروه امنیت و اقتدار است

سیاری همچنین با تاکید بر اهمیت سواحل مکران و اتصال از طریق این منطقه به چهار گوشه جهان اظهار کرد: همه کشورهای قدرتمند دنیا با تکیه بر دریا بدین جا رسیده‌اند و تمام شهرهای مهم دنیا نیز در کنار دریا هستند؛ [قبل از انقلاب] نظر استعمار بر روی حاکمان کشور، ما را از دریا دور کرده تا از منابع خدادادی دور بمانیم و توسعه سواحل مکران زمانی ایجاد می شود که امنیت و اقتدار دریایی ایجاد شود.

وی توسعه دریامحور کشور را از جمله دستاوردهای توجه به این منطقه دانست و افزود: پیشرفت این منطقه، پیشرفت کشور را بدنبال دارد و نیروی دریایی هزاران نفر از کارکنان و خانواده‌های‌شان را در کنار مردم خونگرم مکران مستقر کرده و بدنبال ایجاد پادگان‌ها و امکانات خاص در آن منطقه هستیم و افتخار داریم که پرچم پیشرو بودن را در این منطقه در اختیار گرفته‌ایم.

وی با اشاره به همکاری نیروی دریایی با دانشگاه‌های کشور گفت: ارتباط ما مستمر و دائمی است و امیدواریم توسعه یابد و بتوانیم از همه توانمندی‌ها با یک مدیریت جهادی [بهره برداری کنیم] تا هرچه سریعتر و زودتر از این امکانات به نفع کشور استفاده نماییم که قطعا سرعت پیشرت کشور نیز بیشتر خواهد شد.
منبع: ایسنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 1
  • ۱۷:۲۳ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۷
    0 0
    عکسی چیزی؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس