بسیاری از صاحبنظران صهیونیست در گذشته از اینکه عبد الفتاح‌السیسی زمام قدرت را در مصر به دست گرفت، ابراز خرسندی کردند و او را متحد استراتژیک رژیم اسرائیل و حامی موافتنامه «کمپ دیوید» خواندند.

 به گزارش مشرق، گرچه رژیم صهیونیستی از به قدرت رسیدن ژنرال عبدالفتاح السیسی در مصر ابراز خرسندی می‌کرد و خیالش راحت بود، اما اوضاع در روزهای اخیر تغییر کرده و به سمت و سوی نگرانی نسبت به سرنوشت السیسی پیش می‌رود. پیگیری‌های دقیق صهیونیست‌ها نسبت به امور داخلی مصر حاکی از آن است که نظام مصر با تهدیدات متعددی روبرو است که وخامت اوضاع اقتصادی و معیشتی و خشم جوانان مصری نسبت به نظام سیاسی از بارزترین آنهاست، از این رو رژیم صهیونیستی به کمک‌های اقتصادی و نظامی و اطلاعاتی و نظامی خود به نظام السیسی سرعت بخشیده است، تا بتواند آن را توانمند سازد، حتی "اسرائیل" ایالت متحده آمریکا را به خاطر دوری از نظام مصر شماتت کرده و از آمریکا خواسته است منابع بیشتری را برای حمایت از نظام سیسی اختصاص دهد.

"اسرائیل" فروپاشی نظام مصری را پیش بینی می‌کند

"اسرائیل" به سبب تهدیداتی که نظام مصر با آن روبرو است و ممکن است نتواند تا سال آینده مقاومت کند، دچار نگرانی شده است؛ شکست السیسی که با "اسرائیل" روابط محکم و همکاری امنیتی بی‌سابقه‌ای دارد، فاجعه بار خواهد بود، چرا که این نظام در برابر جنبش مقاومت اسلامی "حماس" محکم ایستاده است و در قبال نوار غزه که یکی از مناطق جغرافیایی نگران کننده برای امنیت اسرائیل به شمار می‌رود، از خود قاطعیت نشان داده است.

نتایج پژوه‌های اسرائیلی که مهم ترین آن توسط واحد اطلاعات نظامی "امان" صورت گرفته است، نشان می‌دهد که "اسرائیل" معتقد است که تأمین حمایت سیاسی و سرازیر شدن کمک‌های اقتصادی به نظام مصر بسیار مهم است؛ زیرا این کمکها در کاهش فرصت‌های فروپاشی نظام مؤثر هستند.

"سمدار پیری" کارشناس امور عربی روزنامه صهیونیستی "یدیوت آحارونوت" تأکید می‌کند که:"نگرانی بر مراکز تصمیم‌گیری در تل‌آویو درباره سرنوشت نظام السیسی سایه افکنده است و تل‌آویو خوب می‌داند که نظام السیسی با بحران‌های امنیتی، اقتصادی، سیاسی و دیپلماسی دست و پنجه نرم می‌کند".

وی در ادامه افزود:"مشکلات السیسی روبه افزایش است و نهادهای امنیتی دیگر قادر به مقابله با کشمکش‌های داخلی نیستند و شیوع فساد سبب بی‌اعتمادی به نظام السیسی شده است".

در همین راستا "یوآف گالنت" وزیر مسکن رژیم صهیونیستی گفته است که بی‌ثباتی در مصر  پیامدهای بسیار خطرناک‌تری نسبت به پیامدهای اوضاع در عراق و لبنان در پی دارد.

وی همچنین گفت:"منافع اسرائیل و ایالات متحده ایجاب می‌کند که از نظام کنونی مصر حمایت کنند؛ السیسی از محمد مرسی رئیس برکنار شده که به روش دمکراتیک انتخاب شد، و فردی برحق در مکان مناسب بود، و با مشکلات پیچیده‌ای روبرو گردید، لیبرال‌تر است، بنابراین "اسرائیل" باید به خاطر مصر مداخله کند".

اما "یونی بن مناحیم" افسر سابق سازمان اطلاعات نظامی "اسرائیل" تلاش مصر برای احیای مذاکرات را این گونه تفسیر می‌کند که السیسی سرنوشتی همچون انور سادات پیدا خواهد کرد، وی در مقاله‌ای در سایت خبری "نیوز ون" هدف مصر از تحرکات سیاسی اخیر، قطع پای ترکیه از نوار غزه و بازگشت قاهره به نقش تاریخی خود در رهبری جهان عرب از دروازه آرمان فلسطین می‌باشد".

بن مناحیم در توضیح سخنان اخیر "سیسی" که خواهان از سرگیری مذاکرات فلسطینی ـ اسرائیلی شده بود، گفت: تهدیداتی از سوی اخوان المسلمین و داعش علیه السیسی انجام گرفته است که این امر سرنوشت او را مشابه سرنوشت انور سادات رئیس جمهور فقید مصر قرار می‌‌دهد.

خروج از محور سعودی

رژیم صهیونیستی اخیرا اتحاد نظام مصر با عربستان سعودی را به فال نیک می‌گرفت، اما این خوشحالی رژیم صهیونیستی پس از بروز تنش بین عربستان سعودی و مصر خیلی طول نکشید، السیسی از نظر سیاسی و اقتصادی ضعیف شد که این ضعف  منجر به نزدیکی مصر به ایران و روسیه و چین گردید؛ از دیدگاه "اسرائیل" پس از آنکه السیسی عربستان سعودی را که مثل اسرائیل ایران را تهدید اول نسبت به امنیت خود می داند، از دست داد، این نزدیکی توازن استراتژیک منطقه را بر هم می‌زند.

در گزارشی که مرکز مطالعات اجتماع و دولت "اورشلیم" تهیه کرده، آمده است:"اختلاف بین نظام السیسی و عربستان سعودی سبب نابودی محور سنی میانه‌رو که به رویارویی با تروریست‌ها و مقابله با ایران کمک می‌کند، خواهد شد".

این مرکز که که با نهادهای تصمیم‌گیر در تل‌آویو در ارتباط است، افزود: فروپاشی این محور ضربه محکمی به صلح منطقه‌ای محسوب می‌شود و برای اسرائیل تضمین می‌کند که منافع خود را در کرانه باختری حفظ نماید.

حمایت "اسرائیل " از السیسی با پروژه های اقتصادی

آنچه به ترس رژیم صهیونیستی افزوده، این است که احتمال می‌دهد، تغییر قابل توجهی در اوضاع اقتصادی مصر طی سال 2017 رخ ندهد، به‌ویژه که مصر قصد دارد از صندوق بین المللی پول به ارزش 12 میلیارد دلار وام بگیرد، که در چارچوب آن تن به شروطی داده است که زیاد باب میل عامه مردم نبوده است. "اسرائیل" براین باور است که چالش اقتصادی بزرگ‌ترین چالش متحدش، السیسی می‌باشد و در صورت سقوط آن، اسرائیل بسیار زیان خواهد دید و برهم خوردن ثبات امنیتی مصر، امنیت اسرائیل را تهدید خواهد کرد.

رژیم صهیونیستی برای حفظ ثبات خود سریعا به کمک نظام مصر شتافت، رسانه‌های خبری "اسرائیل" آشکارا از مکانیسم کمک اقتصادی به مصر سخن راندند که به گفته روزنامه "یدیعوت آحارونوت" چندین طرح سرمایه‌گذاری بنابر درخواست مصر توسط رژیم صهیونیستی پس از سال‌ها عدم وجود همکاری بین دو کشور انجام خواهد شد که برجسته‌ترین آن پروژه‌های آبی در سایه ترس کاهش سطح آب رود نیل می‌باشد. همچنین "اسرائیل" خود را برای ورود به عرصه‌های انرژی خورشیدی، تولید انرژی، کشاورزی و آبیاری و گاز در مصر و نیز بخش گردشگری در این کشور که با بحران جدی روبرو است، آماده می‌کند.

"الکس ویشمن" تحلیلگر امور نظامی در روزنامه یدیعوت آحارونوت فاش ساخت که "اسرائیل" به‌زودی چند پروژه سرمایه‌گذاری را در مصر اجرا می‌کند. ویشمن گفت:"مصر لیستی را به "اسرائیل" ارائه داده و در آن خواستار همکاری در زمینه تکمیل پروژه‌های توسعه و توسعه زیرساخت‌ها شده است، از جمله پروژه‌هایی که مصر خواستار کمک "اسرائیل" شده است، پروژه نمک‌زدایی آب دریا و شیرین‌سازی آن بوده است؛ زیرا سطح آب رود نیل به نقطه‌ای رسیده است که پس از یک دهه در سایه افزایش جمعیت جوابگوی تأمین آب شرب و آبیاری زمین‌های زراعی نخواهد بود."

از سوی دیگر، "دورون باسکین" کارشناس امور اقتصادی در خاورمیانه می‌گوید: "تل‌اویو السیسی را به‌ویژه به سبب سیاست سخت‌گیرانه نسبت به حماس و جنگی که علیه سینا انجام می‌دهد، یک متحد می‌داند، اما محبوبیتش را در داخل و در میان مصری‌ها از دست داده است، علاوه بر اینها السیسی و تیم اقتصادی او موفق نشدند اقتصاد را از مخمصه‌ای که در آن افتاده است، نجات دهند و اقداماتش در این زمینه بی‌فایده بوده است."

خشم "اسرائیل" از عقب‌نشینی آمریکا از حمایت السیسی

مشاوران ارشد رژیم صهیونیستی تلاش کردند که آمریکایی‌ها را قانع کنند تا از نظام مصر با هدف محافظت از متحد خود و "حامی توافق‌نامه کمپ دیوید" حمایت کند، از این رو خیلی جای تعجب نبود، که مشخص شود که این اسرائیلی‌ها بودند که مجلس سنای آمریکا را به موافقت با اعطای یک میلیارد و نیم دلار به مصر ترغیب کردند. 

اما چنین به نظر می‌رسد که حمایت آمریکا از السیسی باب میل اسرائیلی‌ها نبوده است  و "اسرائیل" مراتب نگرانی خود را درباره احتمال تغییر در موضع دولت آمریکا در قبال نظام مصر ابراز نموده‌اند، به عنوان مثال اقدام ایالات متحده در زمینه خارج کردن بخشی از نیروهایش از یکی از پایگاه‌های نظامی در شبه جزیره سینا سبب نگرانی رژیم صهیونیستی شده است؛ زیرا این رژیم بارها از آمریکا خواسته است که از همراهی السیسی با خواسته‌های "اسرائیل" در زمینه مبارزه با جنبش‌های تروریستی حمایت نماید.

در همین راستا، روزنامه "یدیعوت آحارونوت" اخیرا گزارشی خبری تحت عنوان "ایالات متحده از السیسی دست کشیده و این امر به طور جدی اسرائیل را تحت تأثیر قرار می‌دهد"، منتشر کرده است، این روزنامه فاش ساخت که اخیرا تماس‌هایی بین "اسرائیل" و آمریکا با هدف بحث بر سر وضعیت مصر در سایه نابسامانی اوضاع اقتصادی این کشور صورت گرفته است. روزنامه مذکور تأکید کرد که "مباحثات با طرف آمریکایی بر لزوم احیای اقتصاد مصر طی سال جاری و تلاش برای ممانعت از تضعیف حکومت السیسی متمرکز بود".

"کارولین کلیگ" نویسنده راستگرای صهیونیست می‌گوید:"ایالات متحده‌ی آمریکا دست از عبد الفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر کشیده است، از این رو اسرائیل باید نهایت تلاش خود را برای حمایت از وی مبذول دارد".

کلیگ در مقاله‌ای در روزنامه صهیونیستی "معاریو" تحت عنوان "خروج از مصر" نوشت: "آمریکا به نیروهای خود خبر داده است که قصد دارد پایگاه خود را در عریش تخلیه کند و مرکز ثقل پایگاه خود را به نزدیکی کانال سوئز منتقل سازد، علاوه بر این هفته جاری گزارش‌هایی مبنی بر اینکه نیروهای کانادایی خروج کامل نیروهای خود را از سینا و انتقال آنها به سوئز را بررسی می‌کنند، منتشر گردید.

کلیگ علت تغییر موضع آمریکا در قبال مصر را به اختلافات موجود در زمینه وضعیت حقوق بشر در این کشور مرتبط می‌داند و می‌گوید:" بخشی که لازم است دولت آمریکا در برخورد با نظام السیسی مدنظر قرار دهد، نقش آن در مبارزه با تروریست‌ها در سینا و مقابله با حماس در غزه است.

وی در ادامه افزود: "آمریکایی‌ها به این ها توجهی ندارند؛ به جای آنکه از رئیس‌جمهور مصر در این جنگ و اقداماتش حمایت کند، دولت اوباما راه را برای حذف السیسی هموار می سازد. سیاستی که واشنگتن در قبال قاهره در پیش گرفته است، بر هیچ منطقی استوار نیست، و درک این سیاست دشوار می‌باشد؛ اما به‌ناچار این وضعیت تل‌آویو را مجبور می‌سازد که از هیچ کاری برای حمایت از السیسی دریغ نکند".

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس