نتیجه انتخابات آمریکا بر خلاف پیش بینی اصلاح‌طلبان که اسیر فضاسازی رسانه‌ای در داخل و رسانه‌های امریکایی‌ شده بودند؛ ماجرایی مضحک در حوزه روزنامه‌نگاری تبلیغاتی این جریان به‌وجود آورد.

سرویس سیاست مشرق – نتیجه انتخابات آمریکا پس از رقابت دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان به پایان رسید و این بار نیز یک جمهوری‌خواه قرار است به کاخ سفید برود. اما اصلاح‌طلبان که سعی دارند از هر ابزاری برای منافع سیاسی خود بهره‌برداری کنند با حمایت آشکار از هیلاری‌ کلینتون یک شکست دیگر برای خود در کارنامه‌ کاریشان ثبت کردند.

سرافکندگی این جریان سیاسی وقتی بیشتر نمود می‌یابد که به صفحه اول روزنامه‌های زنجیره‌ای روز چهارشنبه 19 آبان‌ماه نگاهی بیندازیم. مشخصا روزنامه اصلاح‌طلب شرق در این زمینه با طراحی معناداری روی پیشخوان روزنامه‌فروشی‌ها رفت. این روزنامه که به زعم خود پیروزی هیلاری کلینتون را مسجل می‌دید در طرح صفحه نخست خود حجت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران را در کنار باراک اوباما و هیلاری کلینتون در صفحه یک خود قرار داد. در این طرح کلینتون به نشانه پیروزی دست برای هواداران خود تکان می‌دهد و اوباما میان روحانی و کلینتون که با پیش‌بینی این روزنامه اصلاح‌طلب روسای جمهوری بعدی ایران و امریکا هستند ایستاده است. تیتر جالب توجه « پس از اوباما» و تصویر وی در میانه روحانی و کلینتون از امیدواری این روزنامه برای ادامه راه اوباما توسط دموکرات‌ها حکایت دارد.

 نقشه اصلاح‌طلبان برای «پس از اوباما» شکست خورد+عکس

هارمونی رنگ آبی که نشان دموکرات‌هاست نیز در لباس هر سه نفری که این روزنامه در نیم صفحه اول خود طراحی کرده است دیده می‌شود. روحانی عبایش هم رنگ کت و شلوار اوباماست و از سوی دیگر رنگ لباده‌اش رنگ لباسی است که کلینتون به تن دارد که به نوعی همسویی این دو را القا می‌کند که قطعا بی‌ارتباط با انتخابات ریاست جمهوری سال 96 نیست و یک طرح کاملا تبلیغاتی است. اما عدم انتخاب کلینتون توسط مردم امریکا برای ریاست‌‌جمهوری این کشور این طرح تبلیغاتی روزنامه شرق را به طرحی مضحک میان افکارعمومی تبدیل ساخت که در شبکه‌های اجتماعی به سخره گرفته شد.

 نقشه اصلاح‌طلبان برای «پس از اوباما» شکست خورد+عکس

 این روزنامه اصلاح‌طلب روز قبل نیز از پیشتازی کلینتون خبر داده بود

تلاش تبلیغاتی روزنامه شرق برای پیوند دادن پیروزی کلینتون به انتخاب روحانی و فضاسازی برای تحت تاثیرقراردادن افکارعمومی ایران که مانند دموکراسی آمریکایی‌ عمل کنند نیز طنز جالبی در درون خود دارد. اگر بر اساس آدرس غلطی که این روزنامه به عنوان یک الگو‌سازی از دموکراسی به ایرانیان می‌دهد عمل شود باید منتظر فرد دیگری جز کاندیدای مورد حمایت اصلاح‌طلبان در انتخابات آتی ریاست جمهوری بود. البته مردم ایران نشان داده‌اند که در رای دهی الگوی مستقلی دارند و نگاهشان به دست و دهان لیبرالیسم آمریکایی نیست که این روزنامه آنرا تبلیغ و القا می‌کند. 

نقشه اصلاح‌طلبان برای «پس از اوباما» شکست خورد+عکس 
خبرگزاری دولتی ایسنا هم اینچنین از رئیس‌جمهور شدن ترامپ استقبال کرد

به هر جهت بایستی این نسخه‌پیچی و این اشتباه استراتژیک و تاریخی روزنامه شرق در حوزه روزنامه‌نگاری و همچنین جریان سیاسی اصلاحات را یک نکته عبرت آموز در این دو حوزه دید و به نظر می‌رسد این جریان سیاسی نیز بایستی در سیاست (دستکم خبری و حرفه ای) خود تغییراتی دهد تا بعضا چنین رسوایی‌هایی را در عرصه سیاسی و روزنامه‌نگاری از خود به جای گذارد.

 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • انتشار یافته: 17
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 36
 • ۱۰:۱۹ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۰
  0 0
  وَمَكَرُواْ وَمَكَرَ اللّهُ وَاللّهُ خَيْرُ الْمَاكِرِين﴿۵۴﴾ سوره آل عمران [دشمنان] مكر ورزيدند و خدا [در پاسخشان] مكر در ميان آورد و خداوند بهترين مكرانگيزان است (۵۴)
 • ۱۰:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۰
  0 0
  واقعا اصلاح طلبان مشخص کردند که چقدر سیاست هاشون به ضرر ایران ... کلینتون مادر داعشه ...
 • بی سواد ۱۱:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۰
  0 0
  احتمالاً روزنامه شرق در انتخابات96 هم عکس روحانی ،هاشمی وموسوی را به عنوان پیروزهای انتخابات تیتر می کنند
 • نصیر ۱۱:۴۲ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۰
  0 0
  قیافه این روزهای خاطرجمعان که دمشان را به دم بزرگان گره زده بودند باید خیلی دیدنی باشد.
 • کامران ۱۲:۱۶ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۰
  0 0
  نقشه های شوم لیبرال های داخلی و افساد طلبان همیشه محکوم به شکست است ان شاءالله .
 • ۱۶:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۰
  0 0
  ترامپ = بوش پسر = جنگ
 • ۱۷:۱۷ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۰
  0 0
  خب اصلاح طلبا بیشترین نفوذی استعمارو دارن مجبور بودن از نامزد ارباب دفاع کنن. حالام که ترامپ اومده استقلال آمریکارو از دوستان پس بگیره ماموریت نفوذیهای لندن اینه که چوب لای چرخ آمریکا بزارین. طبق معمول. مثل همینجا.
 • ۱۸:۰۱ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۰
  0 0
  چقدر خوبه اين اتفاقات و رويداد هاي كه هر روز چهره هاي نفاق را بهتر نشان ميدهد .
 • اکبر ۱۹:۰۸ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۰
  0 0
  این قلم بدستان مزدور را اعدام کنید.
 • sina ۱۹:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۰
  0 0
  ماه عسلی بود و اما چه زود بگشت!
 • مهدی ۱۹:۵۹ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۰
  0 0
  صفحه نخست روزنامه خبرجنوب که متعلق به معاون وزیر ارشاد بود در 18 آبان همین حکایت رو داشته و تیتر آن پیروزی کلینتون با عکس کامل بود . خدایش کلی خندیدیم
 • حسین ۲۰:۱۷ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۰
  0 0
  من فکر می‌کردم این اصلاح طلبها درک سیاسی ندارند ولی‌ الان به این نتیجه رسیدم اینها از شعور و درک عمومی‌ هم بهره‌ای نبردند. آخه کدام روزنامه نگار عاقلی میاد عکس رئیس جمهور یک کشور را بذاره کنار عکس رئیس جمهور و مقامات خارجی‌ که دشمن شماره یک ملت و حکومت اون کشور هستند ؟ این کار اصلا توهین آمیز هست ، این دقیقا مثل اینه که یک روزنامه اسراییلی‌ بیاد عکس یکی‌ از مقامات ما را که موضع ضدّ صهیونیستی داره کنار نتانیاهو بذاره ! این کار احمقانه نیست ؟
 • ۲۱:۳۷ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۰
  0 0
  تسلیت می گویم بدبختها
 • ۲۲:۳۱ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۰
  0 0
  یک بار نشد حرف های افساد طلبان درست از آب در بیاید و برای اینکه هواداران اطلاح طلبان از آنها سوالی نکنند مثل همیشه با سوژه تراشی مخاطبان خود را سر در گم و عصبی و مسخره خواهند کرد خداوند عذاب گرداندگان ماشین دروغ (لجن )پراکنی افساد طلبان را نابود و بی آبرو کند و شرشان را هرچه زودتر از سر ملت عزیز ایران کوتاه نمایند انشاالله
 • ۲۲:۵۶ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۰
  0 0
  واقعا عکس روزنامه شرق به لحاظ قانون اساسی جرم مشهودی بود عکس رئیس جمهور مملکت کنار عکس رئیس جمهور مملکت دشمن با این هیبت با چه توجیهی؟!!!!!
 • صادق ۲۲:۳۹ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۱
  0 0
  مثل همون شکستی که در برنامه شبکه خبر شب قبل از انتخابات مشاهده شد و اساتید احتمالا دانشگاهی همگی یکصدا گفتند کلینتون برنده انتخابات است !!!!
 • علی ۰۷:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۴
  0 0
  دمشون گرم اصلاح طلبا چه قدرتی دارن. واسه آینده ی ابرقدرت جهان هم برنامه ریزی میکنن. درود بر اصلاح طلبان

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس