به اعتقاد کارشناس مسائل غرب آسیا، نشست مسکو یک گام رو به‌ جلو در جهت مبارزه با تروریسم است و تفاوت عمده‌ای با نشست‌های دیگری دارد که یک‌طرف آن آمریکایی‌ها بوده‌اند.

 به گزارش مشرق، «سعد الله زارعی» کارشناس مسائل غرب آسیا و استاد علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی، در خصوص نشست سه‌ جانبه وزرای خارجه ایران، روسیه و سوریه در مسکو، با اشاره به تلاش مشترک برای مبارزه با تروریسم اظهار داشت: نشست مسکو در ادامه نشست برگزارشده در تهران است. این نشست تلاش مشترک ایران، روسیه و سوریه در مواجهه با تروریسم محسوب می‌شود.

وی نشست مسکو را برخلاف نشست لوزان نشستی منسجم توصیف کرد و بیان داشت: 5 کشور از مخالفان دولت سوریه و چهار کشور از موافقان این دولت در لوزان حضور داشتند. بحثهای انجام‌گرفته در لوزان با توجه به اختلاف دیدگاه‌ها به نتیجه نرسید؛ اما نشست مسکو از آنجایی‌ که نشستی همدلانه بین سه کشور با مواضع مشترک در خصوص تحولات سوریه است، طبیعتاً می‌تواند گامی مهم در جهت کاهش مشکلات امنیتی سوریه تلقی شود.

زارعی ادبیات سیاسی شرکت کنندگان در نشست مسکو را تا حدی دارای تفاوت واژگانی دانست و خاطرنشان کرد: سوریه و روسیه از ادبیات مبارزه با تروریسم صحبت می‌کردند و وزیر خارجه ایران از ادبیات راه‌حل سیاسی بحث می‌کرد. این مسئله تا حدی بیانگر این نکته است که نشست مسکو توأم با موضوعات و مباحث مختلفی بوده است؛ لذا این نشست در جهت نزدیکتر کردن دیدگاه‌های وزرای خارجه سه کشور دارای اهمیت است. نشست مسکو یک گام روبه‌جلو در جهت مبارزه با تروریسم است و تفاوت عمده‌ای با نشست‌های دیگری دارد که یک‌طرف آن آمریکایی‌ها بوده‌اند.

وی در پاسخ به این پرسش که «لاوروف در این نشست گفت که واشنگتن هنوز گروه‌های تروریستی را از مخالفین دولت سوریه جدا نکرده است. بر این اساس سرنوشت مبارزه با تروریسم چگونه خواهد بود؟» اظهار داشت: آمریکایی‌ها در مذاکرات قبلی با روسیه پذیرفته بودند که گروه جبهه النصره که با نام جدید نیز مطرح می‌شود و گروه‌های منشعب و مرتبط آن مانند احرار الشام را در ردیف تروریست‌ها قرار دهند و در مبارزه با آنها مشارکت داشته باشند.

استاد علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی با توجه به عهدشکنی واشنگتن گفت: آمریکایی‌ها برخلاف قول خود در عمل از این اقدام اجتناب می‌ورزند و تنها گروه داعش را جزء تروریست‌ها تعریف می‌کنند. این در حالی است که توافق مسکو و واشنگتن فراتر از داعش را شامل می‌شد. بر همین اساس سرگئی لاوروف از آمریکایی‌ها انتقاد کرد که به تعهدات خود پایبند نیستند و مبارزه با تروریسم را به‌ صورت جدی دنبال نمی‌کنند. ظریف نیز در سخنان خود بدون نام بردن از آمریکا تحت عنوان قدرت‌های بین‌المللی از موضع آمریکایی‌ها نسبت به گروه‌های تروریستی انتقاد کرد.

وی در پاسخ به این پرسش که «معلم در این نشست گفت، دمشق آماده ورود به مذاکرات صلح و از سر گرفته شدن آتش‌بس در حلب به‌شرط خارج شدن غیرنظامیان از این منطقه است. آیا چنین موضوعی امکان پذیر است؟» خاطرنشان کرد: سوریه شرایطی را برای گفت‌وگو مشخص کرده که شامل گروه‌های مسلح تروریستی نمی‌شود؛ مگر اینکه این گروه‌ها رسماً سلاح خود را بر زمین بگذارند و از مبارزه نظامی با دولت به سمت رقابت سیاسی منتقل شوند.

کارشناس مسائل غرب آسیا آمادگی دمشق برای برپایی آتش‌بس مجدد را با شرایط دولت سوریه توأم خواند و افزود: آتش‌بسی مدنظر است که مورد سوءاستفاده تروریست‌ها واقع نشود. این موضوع آتش‌بس آینده را از آتش‌بسی که در اردیبهشت‌ماه برقرار و منجر به تصرف دوباره خان طومان توسط تروریست‌ها شد، متفاوت می‌کند. به همین دلیل اعلام آمادگی ولید معلم برای برقراری مجدد آتش‌بس به معنای آتش‌بس بدون قید و شرط نیست. این آتش‌بس حتماً با قید و شرط دولت سوریه توأم خواهد بود.
منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس